1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. فرهنگ
آخرین نفس‌های روزنامه‌های مستقل

آخرین نفس‌های روزنامه‌های مستقل

خبرگزاری ایرنا |
روزنامه پیام سمنان در ستون سرمقاله امروز، بیست و پنجم اسفند 97، مطلبی با عنوان «آخرین نفس های روزنامه های مستقل» به قلم منصور فرزامی راد منتشر کرد.

در این مطلب آمده است: این یادداشت را نگارنده که پهنای کار را می‌دانست، مدتی پیش نوشته بود اما به همان دلیلی که در حمایت دولت پای فشرده‌ایم، به سبب آن مشی اعلام شده‌اش، تدبیر و امید، صلاح نداست که خود عامل تیشه به ریشه باشد ولی حالا که کارد به استخوان بزرگ‌ترهای این عرصه، مردم سالاری و اعتماد و ابتکار و … رسیده و آن همه بدهی به چاپ خانه و... اثاثه‌ی منزل و بریدن از نان خانه! دیگر چاره‌ای جز به چاپ سپردن نیست. اما پیش از ورود به بحث، در اینجا دو سوال از جناب دکتر روحانی دارم: نخست آن که آیا درست‌تر و حامی‌تر از این گروه رسانه‌های نوشتاری دارد یا خیر؟ دوم این که آیا در حلقه‌ی دوستان دولت، خود دستی در آتش داشته‌اند یا نه؟ چنانچه پاسخ، خیر باشد که طرح مسئله و موضوع، خیلی دشوار است.

جناب رئیس جمهور! این گروه روزنامه‌های مستقل و مضطر، تاکنون با نقد و تحلیل‌های مشفقانه، حامیان متعقل و بی‌جیره و مواجب شمایی بوده‌اند که غایت‌شان وفا به حقوق شهروندی و قانون اساسی و بایسته‌های قانونی از ناحیه‌ی دولت جنابعالی بوده است و در این راه، هزینه‌ها پرداخت شده است وانگهی به چیستی مطبوعات و تاثیر آن نیز وقوف کامل دارند چرا که عامل به علم خویش بوده و هستند. ناگفته نماند که بانیان حقوق انسانی در عصر جدید، مطبوعات را رکن چهارم دموکراسی مدون کرده‌اند؛ یعنی بی این رکن، نمی‌توان به بقای بنای حکومت مردمی، امید و اعتماد داشت. چون این مطبوعات مستقل‌اند که فضای شفاف می‌سازند تا فسادهای روشن‌مند و دیکتاتوری‌های آزادی کوب نو و نافی عدالت اجتماعی و کنز قدرت و ثروت، شکل نگیرد و آدمی را دوباره به همان تفکر قرون وسطایی و پر از وحشت «انگیزاسیون» بازنگرداند. در ایران خودمان هم، عامل بیداری و چشم بازکردن ایرانی‌ها به واقعیت دنیای پر از تحول و ساخت و قانون و عدالت خانه و حکومت مردمی و سرانجام استقرار حکومت و انقلاب مشروطه‌، جز قلم و بیان و روزنامه نبوده است و آن گاه که حکومت‌های وقت، این فضا را تنگ و تاریک ساختند و دهان‌ها را دوختند، سخن این شاعر و روزنامه نگار دهان دوخته، چه خوب نشست که: شام آزادی بهتر از صبح استبداد است و شد همان که گفت بنابراین، بی هیچ شبهه‌ای – اگر صاحبان قدرت و حکومت، شوخی فرض نکنند – مرگ روزنامه‌های مستقل آنان که دستشان در جیب نداشته‌ی خودشان است، آغازی خواهد بود جهت شکل گرفتن و تولد فسادهای روش‌مند و بی‌مهار که با صد برابر نیرو و دو صد برابر صرف هزینه نمی‌توان آن را از ریشه در آورد. پس آنان که روزنامه‌ها را تحمل نمی‌کنند و خواهان ادامه‌ی حضور آنها نیستند، جامعه را به سبب فقدان نقد و تحلیل و نشر آگاهی و تربیت و جهت دادن عقول جامعه، به بیراهه می‌برند و نتیجه آن می‌شود که نخست به کانادا، اختلاس‌گر صادر کنیم و دوم درها به روی تهاجم فرهنگی باز کنیم و سوم به علت بی تحملی، اهل قلم خود را از جامعه بتارانیم و یا از بیان مشفقانه‌ی آنها باز داریم و به کاشتن کلم و کدو وا داریم. آیا این مسندهای بدلی و جا به جایی‌های غیر منطقی، نتیجه‌ی همان اعمال و بی اعتنایی‌ها نیست؟ و از آن سو، برگرداندن نگاه‌ها به فضاهای نامحدود مجازی است که اگرچه محاسن بسیار دارد اما از معایت آن نمی‌توان چشم پوشید این رسانه‌های مستقل می‌توانند بسیاری از آسیب‌های بی مهار دنیای مجازی را مهار کنند و جهت ببخشند. تجاربی که دنیا با تعقل و آینده نگری آن را مدیریت کرده است اما ما با سهل انگاری و ساده اندیشی، موضوع را به امان خدا رها کرده‌ایم و همانی شده است که اکنون با آن مواجه‌ایم. و سخن آخر اینکه با از پا درآمدن روزنامه‌های مستقل، خیل عظیمی از صاحبان اندیشه که جز خیرخواهی و عاقبت نیک برای ایران و ایرانی نمی‌خواهند، از آن همه تحلیل و انتقال افکار و عقایدی که باید در جهت انقلاب و ایران و ایرانی باشد و آنان را به این وادی هدایت کند محروم خواهند شد و تعاطی افکار و اندیشه‌ها در محاق خواهد ماند و خشونت و ستیزه جای آن را خواهد گرفت در این صورت مسلم بدانید که پرونده‌های ما از شانزده میلیون، بسیار فراتر خواهد رفت و پرونده‌های اختلاس و سوء استفاده، صد چندان خواهد شد و آن وقت است که باید به جای گله مندی ما، کانادا شکوه کند که چرا این همه اختلاس‌گر به کشور ما صادر می‌کنید!

خبری: اخبار فرهنگی هنری جهان

۷۳۳۹/۶۱۰۳

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با فرهنگی، رسانه، روزنامه و سرمقاله از تلگرام

➖ بایدن هیچ شانسی در حزب دموکرات ندارد/ دومین شکست تاریخی ترزا می/ دموکرات‌ها شکست می‌خورند/ کیوسک؛ خبرهای روز جهان

▫ سرمقاله روزنامه نیویورک تایمز به کاندیداتوری جو بایدن برای انتخابات ۲۰۲۰ پرداخته است، روزنامه گاردین نیز گزارش جلد خود را به دومین شکست تاریخی ترزا می‌‌اختصاص داده است و مجله امریکن پراسپکت در شماره جدید خود به نقش سیاست‌های جنسیتی و نفوذ فمینیسم در بازی سیاسی آمریکا پرداخته است.


➖ بایدن هیچ شانسی در حزب دموکرات ندارد/ دومین شکست تاریخی ترزا می/ دموکرات‌ها شکست می‌خورند/ کیوسک؛ خبرهای روز جهان

▫ سرمقاله روزنامه نیویورک تایمز به کاندیداتوری جو بایدن برای انتخابات ۲۰۲۰ پرداخته است، روزنامه گاردین نیز گزارش جلد خود را به دومین شکست تاریخی ترزا می‌‌اختصاص داده است و مجله امریکن پراسپکت در شماره جدید خود به نقش سیاست‌های جنسیتی و نفوذ فمینیسم در بازی سیاسی آمریکا پرداخته است.


➖ ناتو استراتژی جدید می‌خواهد/ مکرون سوسیالیست می‌شود/ بوش، آخرین رئیس‌جمهور محافظه‌کار آمریکا/ کیوسک؛ خبرهای روز جهان

▫ روزنامه نیویورک‌تایمز در سرمقاله خود به بررسی نقش آمریکا در ناتو پرداخته است، روزنامه فیگارو نیز گزارش خود را به بررسی حضور مکرون در حزب «ائتلاف برای بازسازی سیاست» و صحبت او در رابطه با طرح گفت‌وگوی ملی اختصاص داده و مجله اسپکتیتور در شماره جدید خود عنوان کرده است که ممکن است جورج بوش آخرین رئیس‌جمهور محافظه‌کار آمریکا باشد.


➖ احزاب کلاسیک اروپایی قافیه را می‌بازند/مادورو چگونه هنوز قدرت را در دست دارد؟ / ترامپ نژادپرست است/ کیوسک؛ خبرهای روز جهان

▫ روزنامه واشنگتن‌پست در سرمقاله خود به بررسی جنبش چپ در اروپا و ظهور سیاست مخالفت با مهاجرت پرداخته، روزنامه واشنگتن‌تایمز نیز در گزارش جلد خود وضعیت ونزوئلا را بررسی می‌کند و مجله نیوزویک در شماره جدید خود از مواضع نژادپرستانه ترامپ خبر می‌دهد.


➖دوسوم نمایندگان بریتانیا مرد هستند/ هفدهمین تظاهرات جلیقه‌زردها در پاریس/ دالایی لاما به چین بازمی‌گردد/ کیوسک؛ خبرهای روز جهان

▫️روزنامه ایندیپندنت در سرمقاله خود به مناسبت روز زن به بررسی پیشرفت‌های حاصل شده در رابطه با حقوق زنان در سراسر جهان پرداخته است، روزنامه فیگارو نیز در گزارش خود از هفدهمین تظاهرات جلیقه‌زردها در پایتخت فرانسه خبر می‌دهد و مجله تایم داستان روی جلد شماره اخیر خود را به دالایی‌لاما اختصاص داده است.


#اسکان_نیوز گزارش می‌دهد:

🔻ضوابط میراث فرهنگی برای کاشت درخت در چهارباغ رعایت شد

🔹 رسانه حق ورود به جزییات موضوعات میراثی را ندارد

جزییات بیشتر:


نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم هوایی از فاجعه سیل در آق قلا

خبرآنلاینخبرآنلاین4 ساعت قبل

ویدیو/ اولین تصاویر از گریم بازیگران «هیولا» و ویدیوی تبریک سال نو: سال ۹۸ بیشتر به هم رحم کنیم!

انتخابانتخاب10 ساعت قبل
برترین‌هابرترین‌ها20 ساعت قبل
طناز طباطبایی، بازیگر فیلم‌های مرهم، صداها و.. در یادداشتی به مناسبت فرا رسیدن نوروز ۱۳۹۸ نوشته است: "عمو نوروز، امیدوارم راه کوچه‌های شهر مرا بدانی. شهری که مردمش را سیاه کرده‌اند و همه حاجی فیروز شده‌اند تا بگویند: ارباب خودم … تا لقمه‌ای نان به کف آرند و به غفلت نخورند …. «اعتماد: طناز طباطبایی، بازیگر فیلم‌های مرهم، صداها و.. در یادداشتی به مناسبت فرا رسیدن نوروز ۱۳۹۸ نوشته است:» عمو نوروز، امیدوارم راه کوچه‌های شهر مرا بدانی. شهری که مردمش را سیاه کرده‌اند و همه حاجی فیروز شده‌اند تا بگویند: ارباب خودم … تا لقمه‌ای نان به کف آرند و به غفلت نخورند …. "طناز طباطبایی در ادامه نوشته است: ‎در انتظار بهار نشسته‌ام و امید می‌بافم …. ‎نوروز هنگام درخشیدن گلهای امید است. غنچه‌های لبخندشان شکوفا و عزت و اعتبارشان در خانه و بیرون افزون. سال درخشان سینما باشد، و خورشید فرهنگ و هنرمان گرم‌تر و تابان‌تر، سال نو بر همگی مبارک.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مهناز افشار، بازیگر سینما، عکسی از خود سوار بر دوچرخه را در اینستاگرام به اشتراک گذاشت. او در توضیح این عکس نوشت: «عید تهران با هوای عالی» چندی پیش، مهناز افشار برای بازی در فیلم «نوشین» به کارگردانی تاکه فومی تسوتسویی و تهیه‌کنندگی جواد نوروزبیگی به ژاپن سفر کرده بود.
فارسفارس16 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، تصاویری که در زیر مشاهده می‌کنید شاید به نظر سنگ‌های مرمر صورتی باشند اما در واقع اینها تخم‌های یک دوزیست هستند. براساس گزارش «دیلی‌میل»، توپ‌های کوچکی که در این تصاویر وجود دارد حاوی موجوداتی است که متعلق به خانواده «کورسمندرهای هندی» است. از آنجایی که این موجودات در زیر زمین به طور پنهانی زندگی می‌کنند مانند دیگر دوزیستان مشهور و شناخته شده نیستند. آنها چشم دارند اما بینایی آنها به دلیل بودن در زیر خاک بسیار محدود است و حدود ۱۰ سانتی‌متر رشد می‌کنند. همچنین سر آنها به گونه‌ای است که حتی می‌توانند در مناطقی با خاک سفت و سخت حرکت کنند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
عکس امروز نشنال جئوگرافیک چهره برف گرفته و آرام گرند کنیون آمریکا را نشان می‌دهد. گرند کنیون یک تنگه عمیق است که میان آن رود کلرادو قرار دارد و در ایالت آریزونا جای گرفته است. بخش بزرگی از گرند کنیون در پارک ملی گرند کنیون قرار دارد که یکی از اولین پارک‌های ملی در آمریکا است. گفته می‌شود این دره احتمالا در دو میلیارد سال پیش و با فرسایش سنگ‌ها توسط رود کلرادو به وجود آمده‌است.

اخبار بیشتر