آخرین نفس‌های روزنامه‌های مستقل
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. فرهنگ
آخرین نفس‌های روزنامه‌های مستقل

آخرین نفس‌های روزنامه‌های مستقل

ایرناخبرگزاری ایرنا |
روزنامه پیام سمنان در ستون سرمقاله امروز، بیست و پنجم اسفند 97، مطلبی با عنوان «آخرین نفس های روزنامه های مستقل» به قلم منصور فرزامی راد منتشر کرد.

در این مطلب آمده است: این یادداشت را نگارنده که پهنای کار را می‌دانست، مدتی پیش نوشته بود اما به همان دلیلی که در حمایت دولت پای فشرده‌ایم، به سبب آن مشی اعلام شده‌اش، تدبیر و امید، صلاح نداست که خود عامل تیشه به ریشه باشد ولی حالا که کارد به استخوان بزرگ‌ترهای این عرصه، مردم سالاری و اعتماد و ابتکار و … رسیده و آن همه بدهی به چاپ خانه و... اثاثه‌ی منزل و بریدن از نان خانه! دیگر چاره‌ای جز به چاپ سپردن نیست. اما پیش از ورود به بحث، در اینجا دو سوال از جناب دکتر روحانی دارم: نخست آن که آیا درست‌تر و حامی‌تر از این گروه رسانه‌های نوشتاری دارد یا خیر؟ دوم این که آیا در حلقه‌ی دوستان دولت، خود دستی در آتش داشته‌اند یا نه؟ چنانچه پاسخ، خیر باشد که طرح مسئله و موضوع، خیلی دشوار است.

جناب رئیس جمهور! این گروه روزنامه‌های مستقل و مضطر، تاکنون با نقد و تحلیل‌های مشفقانه، حامیان متعقل و بی‌جیره و مواجب شمایی بوده‌اند که غایت‌شان وفا به حقوق شهروندی و قانون اساسی و بایسته‌های قانونی از ناحیه‌ی دولت جنابعالی بوده است و در این راه، هزینه‌ها پرداخت شده است وانگهی به چیستی مطبوعات و تاثیر آن نیز وقوف کامل دارند چرا که عامل به علم خویش بوده و هستند. ناگفته نماند که بانیان حقوق انسانی در عصر جدید، مطبوعات را رکن چهارم دموکراسی مدون کرده‌اند؛ یعنی بی این رکن، نمی‌توان به بقای بنای حکومت مردمی، امید و اعتماد داشت. چون این مطبوعات مستقل‌اند که فضای شفاف می‌سازند تا فسادهای روشن‌مند و دیکتاتوری‌های آزادی کوب نو و نافی عدالت اجتماعی و کنز قدرت و ثروت، شکل نگیرد و آدمی را دوباره به همان تفکر قرون وسطایی و پر از وحشت «انگیزاسیون» بازنگرداند. در ایران خودمان هم، عامل بیداری و چشم بازکردن ایرانی‌ها به واقعیت دنیای پر از تحول و ساخت و قانون و عدالت خانه و حکومت مردمی و سرانجام استقرار حکومت و انقلاب مشروطه‌، جز قلم و بیان و روزنامه نبوده است و آن گاه که حکومت‌های وقت، این فضا را تنگ و تاریک ساختند و دهان‌ها را دوختند، سخن این شاعر و روزنامه نگار دهان دوخته، چه خوب نشست که: شام آزادی بهتر از صبح استبداد است و شد همان که گفت بنابراین، بی هیچ شبهه‌ای – اگر صاحبان قدرت و حکومت، شوخی فرض نکنند – مرگ روزنامه‌های مستقل آنان که دستشان در جیب نداشته‌ی خودشان است، آغازی خواهد بود جهت شکل گرفتن و تولد فسادهای روش‌مند و بی‌مهار که با صد برابر نیرو و دو صد برابر صرف هزینه نمی‌توان آن را از ریشه در آورد. پس آنان که روزنامه‌ها را تحمل نمی‌کنند و خواهان ادامه‌ی حضور آنها نیستند، جامعه را به سبب فقدان نقد و تحلیل و نشر آگاهی و تربیت و جهت دادن عقول جامعه، به بیراهه می‌برند و نتیجه آن می‌شود که نخست به کانادا، اختلاس‌گر صادر کنیم و دوم درها به روی تهاجم فرهنگی باز کنیم و سوم به علت بی تحملی، اهل قلم خود را از جامعه بتارانیم و یا از بیان مشفقانه‌ی آنها باز داریم و به کاشتن کلم و کدو وا داریم. آیا این مسندهای بدلی و جا به جایی‌های غیر منطقی، نتیجه‌ی همان اعمال و بی اعتنایی‌ها نیست؟ و از آن سو، برگرداندن نگاه‌ها به فضاهای نامحدود مجازی است که اگرچه محاسن بسیار دارد اما از معایت آن نمی‌توان چشم پوشید این رسانه‌های مستقل می‌توانند بسیاری از آسیب‌های بی مهار دنیای مجازی را مهار کنند و جهت ببخشند. تجاربی که دنیا با تعقل و آینده نگری آن را مدیریت کرده است اما ما با سهل انگاری و ساده اندیشی، موضوع را به امان خدا رها کرده‌ایم و همانی شده است که اکنون با آن مواجه‌ایم. و سخن آخر اینکه با از پا درآمدن روزنامه‌های مستقل، خیل عظیمی از صاحبان اندیشه که جز خیرخواهی و عاقبت نیک برای ایران و ایرانی نمی‌خواهند، از آن همه تحلیل و انتقال افکار و عقایدی که باید در جهت انقلاب و ایران و ایرانی باشد و آنان را به این وادی هدایت کند محروم خواهند شد و تعاطی افکار و اندیشه‌ها در محاق خواهد ماند و خشونت و ستیزه جای آن را خواهد گرفت در این صورت مسلم بدانید که پرونده‌های ما از شانزده میلیون، بسیار فراتر خواهد رفت و پرونده‌های اختلاس و سوء استفاده، صد چندان خواهد شد و آن وقت است که باید به جای گله مندی ما، کانادا شکوه کند که چرا این همه اختلاس‌گر به کشور ما صادر می‌کنید!

خبری: اخبار فرهنگی هنری جهان

۷۳۳۹/۶۱۰۳

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با فرهنگی، رسانه، روزنامه و سرمقاله از تلگرام

➖دوسوم نمایندگان بریتانیا مرد هستند/ هفدهمین تظاهرات جلیقه‌زردها در پاریس/ دالایی لاما به چین بازمی‌گردد/ کیوسک؛ خبرهای روز جهان

▫️روزنامه ایندیپندنت در سرمقاله خود به مناسبت روز زن به بررسی پیشرفت‌های حاصل شده در رابطه با حقوق زنان در سراسر جهان پرداخته است، روزنامه فیگارو نیز در گزارش خود از هفدهمین تظاهرات جلیقه‌زردها در پایتخت فرانسه خبر می‌دهد و مجله تایم داستان روی جلد شماره اخیر خود را به دالایی‌لاما اختصاص داده است.


➖ احزاب کلاسیک اروپایی قافیه را می‌بازند/مادورو چگونه هنوز قدرت را در دست دارد؟ / ترامپ نژادپرست است/ کیوسک؛ خبرهای روز جهان

▫ روزنامه واشنگتن‌پست در سرمقاله خود به بررسی جنبش چپ در اروپا و ظهور سیاست مخالفت با مهاجرت پرداخته، روزنامه واشنگتن‌تایمز نیز در گزارش جلد خود وضعیت ونزوئلا را بررسی می‌کند و مجله نیوزویک در شماره جدید خود از مواضع نژادپرستانه ترامپ خبر می‌دهد.


#اسکان_نیوز گزارش می‌دهد:

🔻ضوابط میراث فرهنگی برای کاشت درخت در چهارباغ رعایت شد

🔹 رسانه حق ورود به جزییات موضوعات میراثی را ندارد

جزییات بیشتر:


➖ ناتو استراتژی جدید می‌خواهد/ مکرون سوسیالیست می‌شود/ بوش، آخرین رئیس‌جمهور محافظه‌کار آمریکا/ کیوسک؛ خبرهای روز جهان

▫ روزنامه نیویورک‌تایمز در سرمقاله خود به بررسی نقش آمریکا در ناتو پرداخته است، روزنامه فیگارو نیز گزارش خود را به بررسی حضور مکرون در حزب «ائتلاف برای بازسازی سیاست» و صحبت او در رابطه با طرح گفت‌وگوی ملی اختصاص داده و مجله اسپکتیتور در شماره جدید خود عنوان کرده است که ممکن است جورج بوش آخرین رئیس‌جمهور محافظه‌کار آمریکا باشد.


➖ بایدن هیچ شانسی در حزب دموکرات ندارد/ دومین شکست تاریخی ترزا می/ دموکرات‌ها شکست می‌خورند/ کیوسک؛ خبرهای روز جهان

▫ سرمقاله روزنامه نیویورک تایمز به کاندیداتوری جو بایدن برای انتخابات ۲۰۲۰ پرداخته است، روزنامه گاردین نیز گزارش جلد خود را به دومین شکست تاریخی ترزا می‌‌اختصاص داده است و مجله امریکن پراسپکت در شماره جدید خود به نقش سیاست‌های جنسیتی و نفوذ فمینیسم در بازی سیاسی آمریکا پرداخته است.


➖ بایدن هیچ شانسی در حزب دموکرات ندارد/ دومین شکست تاریخی ترزا می/ دموکرات‌ها شکست می‌خورند/ کیوسک؛ خبرهای روز جهان

▫ سرمقاله روزنامه نیویورک تایمز به کاندیداتوری جو بایدن برای انتخابات ۲۰۲۰ پرداخته است، روزنامه گاردین نیز گزارش جلد خود را به دومین شکست تاریخی ترزا می‌‌اختصاص داده است و مجله امریکن پراسپکت در شماره جدید خود به نقش سیاست‌های جنسیتی و نفوذ فمینیسم در بازی سیاسی آمریکا پرداخته است.


در ادامه بخوانید

عصر ایرانعصر ایران21 ساعت قبل
به دنبال توهین به مقدسات اهل سنت در پخش زنده مداحی از شبکه ۵، مدیر این شبکه اخراج شد. به گزارش عصرایران، این اقدام به دستور شخص رئیس سازمان صداوسیما انجام شده و خبر اخراج نیز از بخش خبری ساعت ۲ ظهر امروز منتشر شد.

دومین شب قدر

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل

شب استجابت دعا

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
خبرآنلاینخبرآنلاین1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، صدیقه کیانفر که از دهه ۳۰ خورشیدی در رادیو به هنرنمایی پرداخته، در سال‌های قبل از انقلاب در سریال‌های تلویزیونی بازی کرده و بعد از انقلاب وارد عرصه بازیگری سینما هم شده است، چند روزی در بیمارستان شرکت نفت بستری شده بود. او از روی تخت بیمارستان، در پیامی تصویری، از بیکاری و دوری از عرصه بازیگری گلایه کرده و گفته بود حتی از رادیو هم که خانه اول او بوده است، دیگر پیشنهاد کار ندارد. دیشب، سوسن پرور، بازیگر تئاتر و تلویزیون، با عکسی که در اینستاگرام به اشتراک گذاشت، توضیح داد که صدیقه کیانفر پس از چند روز بستری شدن، به خانه بازگشته است. او در توضیح این عکس که در آن چند بازیگر زن دیگر هم دیده می‌شوند، نوشت: «خدا رو شکر خانوم کیانفر مرخص شدن و به خونه برگشتن. دم همه شما عزیزان هم گرم و خدا حفظتون کنه.» ۵۷۵۷
فردا نیوزفردا نیوز21 ساعت قبل
مدیر شبکه ۵ به دستور رییس سازمان صدا و سیما از کار برکنار شد. پس از ماجرای مداحی احد قدمی در شبکه ۵ سیما و توبیخ و اخراج عوامل پخش برنامه و نیز احضار مداح مذکورد جواد رمضان نژاد مدیر شبکه ۵ سیما با دستور عبدالعلی علی‌عسکری رییس سازمان صدا و سیما عزل شد

نظرها

اخبار بیشتر