فرش سبز طبیعت گنبدکاووس در انتظار مسافران نوروزی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. فرهنگ
فرش سبز طبیعت گنبدکاووس در انتظار مسافران نوروزی

فرش سبز طبیعت گنبدکاووس در انتظار مسافران نوروزی

ایرناخبرگزاری ایرنا |
گنبدکاووس - ایرنا - بارش های بسیار خوب نیمه دوم امسال در منطقه گنبدکاووس، طبیعت این شهرستان مرزی و تاریخی واقع در شرق استان گلستان بالاخص نواحی شمالی آن را همچون فرش سبزی آراسته که در انتظار قدوم مسافران نوروزی برای استراحت و لذت بردن از منابع خدادادی آن است.

بارش نعمت الهی علاوه بر تامین آب اراضی کشاورزی، پرآب کردن رودخانه‌های منطقه و سرریز شدن سدها، سرسبزی طبیعت این دیار تاریخی بویژه مناطق شمالی و مرزی آن را سبب شده که از چند صد هزار هکتار مرتع، دشت و تپه ماهور تشکیل شده است.

این سرسبزی، زیبایی‌های طبیعت منطقه را افزونتر از سال‌های قبل کرده و دل هر بیننده‌ای را برای ساعاتی استراحت و تفریح و طبیعت گردی جلب می‌کند.

دیدن مناظر زیبای طبیعی از علفزارهای سبز با گل‌های رنگارنگ وحشی، مزارع سرسبز گندم، جو و گل‌های زیبای مزارع کلزا، دیدن رمه هایی از احشام اهلی مانند گله‌های شتر، اسب، گوسفند و بز و بره‌های تازه متولد شده و زیبای آنان، بدون تردید لحظاتی خوش برای مسافران و علاقه مندان به طبیعت فراهم می‌کند.

در کنار طبیعت زیبا و سرسبز مناطق شمالی گنبدکاووس بازدید از دیگر جاذبه‌های طبیعی و بعضا دست ساز این شهرستان مانند سه تالاب بین المللی، آبندان‌های خاکی و سدهای پر آب و ایستادن در کنار آنها و بهره مندی از نسیم خنک بهاری آنان و همچنین تماشای باغ‌های پرشکوفه انواع میوه و عکس یادگاری گرفتن در کنار این مواهب الهی، قطعا خستگی یک سال کار و تلاش را از جسم و جان افراد بیرون می‌کند.

بهره مندی از طبیعت زیبای بهاری مناطق شمالی شهرستان تاریخی گنبدکاووس و بازدید از چهار نوروزگاه که در آن اقوام مختلف ساکن در این شهرستان با تنوع فرهنگ‌ها، آداب و رسوم محلی خود را به نمایش می‌گذارند، جلوه دیگری از زیبایی‌های گنبدکاووس است.

چهار نوروزگاهی که به گفته 'مریم آق آتابای' رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گنبدکاووس در آن، علاوه بر معرفی و نمایش آداب و رسوم نوروزی اقوام ساکن در این شهرستان، پیشینه تاریخی آنان در قالب اجرای برنامه‌های فرهنگی، طبخ انواع غذاهای سنتی و محلی، پوشاک سنتی و صنایع دستی آنان نیز به نمایش گذاشته می‌شود.

علاوه بر چهار نوروزگاه گنبدکاووس که قرار است یکی در ورودی این شهر در بوستان الغدیر، دومی در محوطه سالن ورزشی المپیک، سومی در مجموعه سوارکاری و چهارمی در شهر مرزی اینچه برون این شهرستان برپا شود، گروه‌های مختلف موسیقی اقوام ساکن در گنبدکاووس، گوشه هایی از موسیقی آیینی و سنتی اقوام را به صورت زنده برای حاضرین اجرا می‌کنند.

آق آتابای می‌گوید که فعالیت این نوروزگاه‌ها از ۲۷ اسفند آغاز و تا پایان تعطیلات نوروزی ادامه دارد و درکنار هر کدام نیز نمایشگاهی از صنایع دستی، سوغات و طبخ انواع غذاهای سنتی و محلی اقوام انجام می‌شود.

این مقام مسئول به راه اندازی سه واحد بوم گردی روستایی در ایام نوروز ۹۸ نیز اشاره کرد و گفت: تاکنون یکی از این واحدها در روستای 'ساری بخش' به بهره برداری و دو واحد دیگر در روستاهای 'چای قوشان کوچک' و 'چکر عطا' آماده بهره برداری بوده و تنها در انتظار تایید نهایی اداره اماکن نیروی انتظامی این شهرستان می‌باشد.

آق آتابای گفت: در صورت تایید نهایی دو واحد بوم گردی اشاره شده، این سه واحدها به همراه یک مجموعه تلفیقی گردشگری و بوم گردی در روستای عوض حاجی این شهرستان در ایام تعطیلات نوروز آماده استقبال و پذیرایی از مسافران خواهند بود.

در کنار جاذبه‌های طبیعی گنبدکاووس، آثار و ابنیه تاریخی، مذهبی و فرهنگی این دیار کهن که به جرجان زمین مشهور است، می‌تواند ساعاتی خوش را برای مسافران نوروزی فراهم نماید.

برج قابوس که عنوان بلندترین گنبد آجری جهان را با ارتفاع ۷۵ متری و قدمت یک هزار ساله دارد، بقایای شهر تاریخی جرجان، مقبره امامزاده یحیی بن زید (ع) از نوادگان امام سجاد (ع)، بقعه ملاعلی عطا دانشمند، گمرک و بازارچه مرزی، دریاچه مصنوعی و بزرگترین میدان سوارکاری کشور که روزگاری در منطقه خاورمیانه نیز زبانزد بود، از مهمترین اماکن تاریخی و گردشگری گنبدکاووس است.

بازدید از این اماکن تاریخی و مذهبی و نیز نوروزگاه‌ها که معمولا در کنار آنها آلاچیق‌های قوم ترکمن و یا غرفه‌های روستایی سایر اقوام برپا شده و مسافران را دعوت به خوردن غذاهای سنتی، شنیدن نوای خوش موسیقی سنتی و آیینی و یا عکس گرفتن با لباس محلی می‌کنند، می‌تواند ساعاتی مفرح و خوش را برای مسافران و خانواده آنان فراهم کند.

شهرداری گنبدکاووس نیز یک دستگاه اتوبوس شیک و توریستی خود را در قالب تورگردی روزانه برای بازدید مسافران و گردشگران از جاذبه‌های گردشگری و تاریخی حوزه شهر و حومه آن به صورت رایگان، تدارک دیده است.

درکنار این اقدام شهرداری، آموزش و پرورش این شهرستان نیز افزون بر یکصد کلاس درس را در تعدادی مدرسه نوساز، به لوازم اولیه زندگی تجهیز و آن را با هزینه بسیار کمتر از مراکز اقامتی، در اختیار مسافرین نوروزی قرار می‌دهد.

آموزش و پرورش گنبدکاووس مرکز رفاهی فرهنگیان خود را که دهها سوئیت مجهز دارد و دو سالن پذیرایی را با غذاهای سالم و قیمت مناسب، آماده اسکان و پذیرایی از مسافران نوروزی کرده است.

در کنار همه زیبایی‌های طبیعی و جاذبه‌های گردشگری گنبدکاووس، بودن درکنار مردمان خونگرم و مهمان نواز این خطه از دیار اسلامی که به ایرانی کوچک مشهور است، ساعات خوش دیگری را برای مسافران نوروزی به همراه دارد.

مردمانی که از اقوام و فرهنگ‌های مختلف در عین سادگی و بی آلایشی در کمال صفا و صمیمت در کنار هم زیست می‌کنند و هر آنچه دارند را در طبق اخلاص به میهمانان نوروزی خود تقدیم می‌کنند.

و اینک این دیار تاریخی با طبیعت بکر بهاری خود که امسال زیباتر و سرسبزتر از سال‌های قبل شده و نیز مردمانی خونگرم و مهمان نواز برای ورود مسافران نوروزی و استقبال و پذیرایی از آنان لحظه شماری می‌کنند.

شهرستان گنبدکاووس با ۳۵۰ هزار نفر جمعیت درشرق استان گلستان واقع است و در ایام تعطیلات نوروز گذشته حدود یک میلیون مسافر از جاذبه‌های گشردشگری این شهرستان بازدید کردند.

/۳۰۳۹/۱۸۶۰

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با فرهنگی، گردشگری، نوروز و گنبدکاووس از تلگرام

🔻 ‏پول سخت ما از نفت؛ پول راحت ترکیه از گردشگری

🔹 خلیل آبادی، رییس کمیته گردشگری و میراث فرهنگی شورای شهر تهران گفت: ما باید با التماس نفت‌مان را به دنیا بفروشیم تا نصف درآمد ترکیه که به‌راحتی از گردشگری به‌دست می‌آورد، نصیب‌مان شود. /ایسنا


🔻راهنمایان گردشگری، سفیران صلح و دوستی فرهنگ‌ها

در سال ۱۹۸۵ برای اولین بار «سالنامه تحقیقات گردشگری» به نقش و اهمیت راهنمایان تور اشاره کرد. مطالعات بسیاری نیز پیرامون اهمیت راهنمایان گردشگری انجام گرفته است.

منوچهر جهانیان، رئیس دانشکده علوم گردشگری دانشگاه علم‌وفرهنگ به مناسبت روز جهانی راهنمایان گردشگری در یادداشتی نوشت:

▫️دیپلماسی عمومی در عالی‌ترین سطح خود بسترساز تعامل فرهنگ‌ها و تمدن‌هاست و بهترین ابزار شناخت فرهنگ دیگران، شناساندن فرهنگ خویش به دیگران و تعاملات بین فرهنگی است که در توسعه روابط بین‌المللی نقش و اهمیت بسزایی دارد.

▫️بر این اساس راهنمایان گردشگری به‌عنوان سفیران فرهنگی می‌توانند نقش موثر و سازنده‌ای در توسعه روابط فرهنگی و گردشگری میان مردمان جوامع محلی، گردشگران و دولت‌های میزبان و مهمان داشته باشند.

▫️با پاسداشت روز جهانی راهنمایان گردشگری و تبریک این روز به راهنمایان، سفیران صلح و دوستی فرهنگ‌ها، امید است نقش و جایگاه آنان بیش ازپیش مورد توجه سیاست‌گذاران، برنامه ریزان ومتولیان حوزه گردشگری کشور قرار گیرد.

🔹متن کامل یادداشت:

#اسکان_نیوز


🔴 ‏پول سخت ما از نفت؛ پول راحت ترکیه از گردشگری

🔸 خلیل آبادی، رییس کمیته گردشگری و میراث فرهنگی شورای شهر تهران گفت: ما باید با التماس نفت‌مان را به دنیا بفروشیم تا نصف درآمد ترکیه که به‌راحتی از گردشگری به‌دست می‌آورد، نصیب‌مان شود. /ایسنا


مراکز اقامتی تهران در نوروز ۵۰ درصد تخفیف می‌دهند

معاون گردشگری استان تهران:

بر اساس اعلام آمادگی بخش خصوصی، به منظور جذب مسافران نوروزی، مراکز اقامتی تهران به مسافران نوروزی ۵۰ درصد تخفیف می‌دهند.


مراکز اقامتی در نوروز افزایش قیمت ندارند

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از نظارت بر قیمت مراکز اقامتی خبر داد و گفت: نوروز امسال هیچ افزایش قیمتی نخواهیم داشت. /ایرنا


تعطیلات نوروز کجا بریم؟

بخش (۱)

۱_ #دریاچه_شورمست، تنها دریاچه طبیعی شهرستان #سواد_کوه که وسعت آن ۱۵ هزار متر مربع و عمق آن ۵ متر است. این دریاچه در ۵٫۵ کیلومتری شهرپل سفید واقع شده‌است

🔹 دریاچهٔ طبیعی شهرستان سوادکوه، در ۶ کیلومتری #غرب شهر #پل&سفید و در ارتفاعات مشرف به این شهر در مجاورت #روستای_شورمست واقع شده‌است

پ. ن: کانال مازندران خبر در نظر دارد تا قبل از آغاز تعطیلات نوروز ٩٨ جاذبه‌های گردشگری مازندران را در بخش‌ها و شهرهای مختلف استان سرسبز مازندران را به هموطنان عزیز معرفی نماید

معرفی جاذبه‌های گردشگری به دیگران 👇


در ادامه بخوانید

عصر ایرانعصر ایران21 ساعت قبل
به دنبال توهین به مقدسات اهل سنت در پخش زنده مداحی از شبکه ۵، مدیر این شبکه اخراج شد. به گزارش عصرایران، این اقدام به دستور شخص رئیس سازمان صداوسیما انجام شده و خبر اخراج نیز از بخش خبری ساعت ۲ ظهر امروز منتشر شد.

دومین شب قدر

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل

شب استجابت دعا

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
خبرآنلاینخبرآنلاین1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، صدیقه کیانفر که از دهه ۳۰ خورشیدی در رادیو به هنرنمایی پرداخته، در سال‌های قبل از انقلاب در سریال‌های تلویزیونی بازی کرده و بعد از انقلاب وارد عرصه بازیگری سینما هم شده است، چند روزی در بیمارستان شرکت نفت بستری شده بود. او از روی تخت بیمارستان، در پیامی تصویری، از بیکاری و دوری از عرصه بازیگری گلایه کرده و گفته بود حتی از رادیو هم که خانه اول او بوده است، دیگر پیشنهاد کار ندارد. دیشب، سوسن پرور، بازیگر تئاتر و تلویزیون، با عکسی که در اینستاگرام به اشتراک گذاشت، توضیح داد که صدیقه کیانفر پس از چند روز بستری شدن، به خانه بازگشته است. او در توضیح این عکس که در آن چند بازیگر زن دیگر هم دیده می‌شوند، نوشت: «خدا رو شکر خانوم کیانفر مرخص شدن و به خونه برگشتن. دم همه شما عزیزان هم گرم و خدا حفظتون کنه.» ۵۷۵۷
فردا نیوزفردا نیوز21 ساعت قبل
مدیر شبکه ۵ به دستور رییس سازمان صدا و سیما از کار برکنار شد. پس از ماجرای مداحی احد قدمی در شبکه ۵ سیما و توبیخ و اخراج عوامل پخش برنامه و نیز احضار مداح مذکورد جواد رمضان نژاد مدیر شبکه ۵ سیما با دستور عبدالعلی علی‌عسکری رییس سازمان صدا و سیما عزل شد

نظرها

اخبار بیشتر