تونل مرگ
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. حوادث
تونل مرگ

تونل مرگ

ایرناخبرگزاری ایرنا |
یاسوج- ایرنا- مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی کهگیلویه و بویراحمد تعداد فوتی های ناشی از سوانح رانندگی در روزهای اخیر در تونل شماره چهار و پنج واقع در محور یاسوج به بابامیدان این استان را سه نفر ذکر کرد که این تلفات، تنها در 6 روز رخ داده است.

به گزارش روز شنبه ایرنا، بر اساس تحلیل آماری مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کهگیلویه و بویراحمد در ۶ روز گذشته به طور متوسط یک روز در میان تونل شماره چهار و پنج، یک انسان قربانی تصادفات در این محدوده شده است.

همچنین در این مدت اندک در تصادفاتی که در حدفاصل تونل چهار و پنج این جاده ارتباطی به وقوع پیوست ده‌ها نفر مصدوم شده‌اند که برخی از آنها وضعیت وخیمی دارند.

تونل‌های شماره چهار و پنج همواره محل بروز تصادفاتی سنگین و دردناکی بوده اما تاکنون برای رفع مشکلات آن که از جمله دار بودن پیچ‌های تند و نبود روشنایی کافی و سیستم تهویه مناسب هستند، راه حلی اندیشیده نشده است.

البته به جز این محور، جاده‌های خطرناک دیگری از جمله جاده مرگ دشتروم - تنگاری معروف به کمربندی یاسوج سالهاست که به قتلگاهی برای مسافران تبدیل شده و طرح چهار خطه کردن این محور که بیش از ۱۲ سال به طول انجامید نیز همواره سوژه رسانه‌ها و دغدغه متولیان امر بوده است.

تونل شماره چهار محور یاسوج -بابامیدان در استان کهگیلویه و بویراحمد با طول ۲ هزار و ۱۰۰ متر، گفته شده که یکی از بزرگترین تونل‌های جنوب کشور است.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کهگیلویه و بویراحمد در این باره گفت: در مدت این ۶ روز در حدفاصل تونل شماره چهار و پنج جاده ارتباطی یاسوج به بابامیدان سه نفر کشته و حدود ۲۰ نفر مصدوم شدند.

جلال پوران فرد با اشاره به آخرین تصادف روی داده در روز گذشته در این تونل‌ها، افزود: بر اثر برخورد یک دستگاه کامیون با خودروی پژو ۴۰۵ در محور یاسوج به بابامیدان، یک نفر کشته و چهار نفر مصدوم شدند.

وی بیان کرد: چهار مصدوم این حادثه بعد از ارائه خدمات پزشکی اولیه توسط تکنسین‌های اورژانس آب سفید و دشتروم به بیمارستان شهید بهشتی یاسوج انتقال داده شدند که حال ۲ نفر از آن‌ها وخیم گزارش شده است.

معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز وضعیت افزایش میزان تصادفات فوتی در استان به ویژه در برخی محورها همچون محور یاسوج به بابامیدان را نگران کننده و در عین حال ضعف محسوس متولیان امر در انجام وظایف می‌داند.

عزیز فیلی به ایرنا گفت: راه و شهرسازی در زمینه اجرای طرح‌های چهار بانده اولویت‌ها را رعایت نکرده و همین امر سبب بروز و افزایش میزان تصادفات شده است.

وی یادآور شد: پروژه چهارخطه یاسوج، بابامیدان- سمیرم در حقیقت یک طرح محسوب می‌شود و راه وشهرسازی نیز باید اولویت اجرای این طرح را در مسیر کمربندی یاسوج تا پلیس راه یاسوج- اصفهان - دارشاهی متمرکز کند.

فیلی گفت: راه و شهرسازی هم اینک تمرکز خود را بر فعال کردن و شتاب بخشی در طرح چهارخطه کردن مسیر یاسوج - اصفهان به بعد از دارشاهی کرده در حالی که اولویت نخست این نهاد باید با توجه به شاخص تصادفات رخ داده از سمت دشت روم و کمربندی یاسوج باشد.

وی همچنین اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان را نیز به افزایش میزان و نصب علائم هشدار دهنده و آشکارسازی نقاط خطرناک به ویژه در سه محور خطرناک استان شامل یاسوج- بابامیدان- یاسوج- اصفهان و گچساران- بابامیدان ملزم کرد.

معاون استاندار بر ضرورت ایمن سازی جاده‌های ارتباطی استان و آمادگی کامل نیروهای امدادی از جمله اورژانس، هلال احمر و پلیس راه در آستانه سفرهای نوروزی تاکید کرد.

فیلی یادآور شد: بر اساس ارائه آمارهای پزشکی قانونی بیش از ۶۳ درصد فوتی‌ها در محل وقوع حادثه ظرف ۱۰ ماه گذشته اتفاق افتاده که این مساله جای تامل دارد و متولیان امر به ویژه اورژانس جاده‌ای باید پاسخگوی چنین وضعیت بغرنج و نگران کننده باشد.

تونل شماره چهار به طول دو کیلومتر و تونل بعد از آن به طول بیش از یک کیلومتر به لحاظ وجود توده‌های از گازهای آزاردهنده اگزوز ماشین‌های سنگین و فرسوده یک مخاطره‌ای برای مسافران دارای مشکلات تنفسی، کودکان و افراد سالخورده و دلهره‌ای برای رانندگانی است که همواره در این مسیر تردد دارند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار حوادث ایران

یکی از رانندگان تاکسی برون شهری یاسوج دراین باره به خبرنگار ایرنا گفت: بیش از سه سال است که در این مسیر کار می‌کنم و بر اثر گاز‌های سمی تونل‌های جاده یاسوج به بابامیدان دچار آلرژی تنفسی شده‌ام.

محمد رازی به مشکلات آلودگی تونل شماره ۴ و ۵ این مسیر اشاره کرد و افزود: گاهی ورود همزمان چند خودروی سنگین دودزا کامیون و اتوبوس این تونل را به جهنمی از دود غلیظ تبدیل می‌کند.

رفع فاجعه زیست محیطی تونل‌های راه ارتباطی یاسوج که سالهاست تهدیدی برای سلامت مردم کهگیلویه و بویراحمد و تمامی رانندگانی که از دیگر نقاط کشور از مسیر می‌گذرند، نیازمند عزمی جدی و تدبیری مسوولانه است.

امیداست دولت تدبیر و امید که تاکنون اقدامات موثری در حوزه محیط زیست و کاهش آلودگی هوا برداشته است، این معضل را نیز به شکل مطلوبی برطرف کند.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کهگیلویه و بویراحمد یادآور شد: به منظور از بین رفتن مقاطع قیفی شکل در کمربندی یاسوج باید هر چه سریعتر این پل‌ها ساخته شده و همچنین راه چهار خطه تکمیل شود.

نصیری راد تاکید کرد: بیشتر تلفات محور یاسوج به بابامیدان حد فاصل کیلومتر ۱۵ تا ۳۰ یعنی حدفاصل دشتروم تا بعد از تونل گل زردی (حدفاصل تونل چهار و پنج) رخ داده است.

وی تصریح کرد: وجود مقطع قیفی شکل پل تنگاری، تقاطع نیمه تمام سه راهی سپیدار با قوس‌های همراه با شیب و تونل این محدوده را حادثه خیز کرده است.

نصیری راد گفت: تکمیل طرح و پل مورد پیمان شرکت سما سازه زاگرس، تشدید علائم و افزایش کنترل پلیس در محور یاسوج به بابامیدان برای کاهش تصادفات ضرورت دارد.

مسیر یاسوج به بابامیدان ۷۰ کیلومتر فاصله دارد که در حدود ۳۰ کیلومتر از این مسیر ۹ حلقه تونل حفر شده است.

پزشکی قانونی کهگیلویه و بویراحمد پیش از این تعداد فوتی‌های ناشی از سوانح رانندگی در ۱۰ ماه گذشته سال جاری در این استان را ۱۵۰ نفر ذکر کرد که ۱۵ نفر از این تعداد تنها در کمربندی یاسوج حدفاصل دشت روم و تنگاری بوده است.

بر اساس آمار پزشکی قانونی کشور سال گذشته ۱۶ هزار و ۲۰۱ نفر در حوادث رانندگی و ترافیکی کشته شده‌اند.

همچنین این میزان تصادفات بیش از ۱۶ هزار میلیارد تومان هزینه برای کشور در بر داشته است.

بر اساس سالنامه آماری سازمان پزشکی قانونی کشور، استان کهگیلویه و بویراحمد در سال ۹۶ رتبه سوم میزان مصدومان ناشی از حوادث رانندگی را بر حسب جمعیت داشته است.

استان کهگیلویه و بویراحمد با جمعیتی حدود ۷۲۳ هزار نفر جمعیت دارای هشت شهرستان، ۱۷ بخش و یکهزار و ۶۷۰ روستای دارای سکنه در جنوب غربی ایران واقع شده است.

این استان با داشتن کمتر از ۱۴۰ کیلومتر بزرگراه و شرایط خاص توپوگرافی و کوهستانی یکی از استان‌های خطرناک در زمینه سوانح و حوادث رانندگی است.

بر اساس برآورد هزینه هر کیلومتر بهسازی و آسفالت راه‌های اصلی در این استان حدود دو تا سه برابر استان‌های کویری است.

از مجموع حدود ۶ هزار کیلومتر راه موجود در این استان بیش از چهار هزار کیلومتر آن راه‌های روستایی است که بیش از ۵۰ درصد آن همچنان خاکی و شوسه است.

راکد ماندن طرح‌های بزرگ راهسازی از جمله بزرگراه‌ها و ۳۰ کیلومتر ورودی شهرهای استان، ضعف توان فنی پیمانکاران و ضعف محسوس ایمنی راه‌ها به ویژه در محورهای اصلی از یاسوج به سمت اصفهان و بابامیدان و همچنین ضعف فرهنگ ترافیکی و رانندگی از جمله دلایل بروز تصادفات در این استان از نظر کارشناسان اعلام شده است.

۹۸۶۸/۶۱۱۰

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با اجتماعی، حوادث، تصادف و کهگیلویه و بویراحمد از تلگرام

🔶 دستگیری عاملان تیراندازی به رئیس‌کل دادگستری کهگیلویه و بویراحمد

🔹دادستان مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۶ نفر از عاملان و مرتبطان حادثه تیراندازی به حجت‌الاسلام و المسلمین مزارعی رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد دستگیر شدند. /فارس


🔻۲۵ درصد ازدواج‌های کهگیلویه و بویراحمد منجر به طلاق شده‌ است

معاون سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کهگیلویه و بویراحمد:

🔹۱۰سال پیش به ازای هر ۱۰ ازدواج در استان تنها یک مورد طلاق داشته‌ایم اما در سال ۹۶ به ازای هر ۱۰ ازدواج ۴ مورد به طلاق منجر شده است. /ایسنا

جزئیات بیشتر:


🔻 وقوع برف و کولاک در ۲۵ استان

رئیس سازمان امداد و نجات:

🔹٢٥استان آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل، اصفهان، البرز، ایلام، بوشهر، تهران، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی، خوزستان، زنجان، سمنان، سیستان و بلوچستان، فارس، قزوین، کردستان، کرمان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گلستان، لرستان، مازندران، هرمزگان، همدان و یزد متاثر از سیل، برف وکولاک شده است.


🔻سامانه بارشی امروز و فردا به‌طور گسترده‌تر در اکثر مناطق کشور باعث بارش می‌شود

🔹بارش در استان‌های کردستان، کرمانشاه، ایلام، بوشهر و غرب و جنوب فارس کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، شمال خوزستان و لرستان از شدت بیشتری برخوردار خواهد بود.

🔹هوای تهران ابری، در بعضی ساعات بارش باران و گاهی وزش باد پیش‌بینی می‌شود.


🔻استان‌هایی که امروز برف و باران دارند

🔹بارش‌ها امروز در استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، زنجان، قزوین، البرز، شمال تهران، همدان، ایلام، لرستان، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، غرب فارس و کهگیلویه و بویراحمد خواهد بود.

🔹سامانه بارشی کل نیمه غربی کشور و دامنه‌های البرز مرکزی و به صورت پراکنده مناطقی از شمال شرق را پوشش می‌دهد.


🔶 وقوع برف و کولاک در ۲۵ استان

رئیس سازمان امداد و نجات:

🔸٢٥استان آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل، اصفهان، البرز، ایلام، بوشهر، تهران، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی، خوزستان، زنجان، سمنان، سیستان و بلوچستان، فارس، قزوین، کردستان، کرمان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گلستان، لرستان، مازندران، هرمزگان، همدان و یزد متاثر از سیل، برف وکولاک شده است.


در ادامه بخوانید

الفالف10 ساعت قبل
سردار هادیانفر رئیس پلیس راه کشور ابراز امیدواری می‌کند که قاضی پرونده اشد مجازات را برای عامل این حادثه صادر کند. پلیس می‌گوید به افراد در هرجایگاهی اجازه دور دور کردن و کورس گذاشتن در خیابان را نمی‌دهد! در جامعه‌ای که صاحبان قدرت و ثروت به طور طبیعی به آنچه دارند نرسیده‌اند، به اصطلاح نوکیسه هستند. وقتی ثروت و قدرت پله پله به دست آید افراد شبیه همان درخت پربار می‌شوند اما وقتی به یکباره و بی‌حساب و کتاب به قله قدرت و ثروت برسند شبیه همین پورشه‌ سواران رفتار خواهند کرد. دکتر حسینی در پایان خاطرنشان می‌کند: البته من معتقدم که در مقابل نوکیسه‌ها و افراد اینچنینی نباید سکوت کرد.
رکنارکنا5 ساعت قبل
محمد حسن محمدی فرمانده انتظامی شهرستان دماوند در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در پی گزارش مردمی مبنی بر وقوع یک فقره قتل در جاده روستای زان شهر آبسرد ماموران انتظامی و پلیس آگاهی شهرستان دماوند بلافاصله در محل حاضر شدند. وی افزود: بررسی‌های اولیه پلیس حاکی از آن بود که درگیری بین چند نفر رخ‌داده که در این درگیری جوان ۳۸ ساله به علت اصابت گلوله فوت کرده است. فرمانده انتظامی شهرستان دماوند تصریح کرد: پس از انجام مراحل قانونی اقدامات فنی و پلیسی جهت کشف سرنخ و دستگیری عاملین این جنایت آغاز شد. محمدی اضافه کرد: پس از بررسی‌های همه جانبه از محل شروع درگیری تا محل قتل و شهادت شاهد عینی درگیری و دلایل و قرائن موجود تردد یک دستگاه خودرو شاسی‌بلند با پلاک معلوم در صحنه حادثه محرز و شناسایی شد. فرمانده انتظامی شهرستان دماوند بابیان اینکه پلیس در برخورد با این‌گونه جرائم بسیار مصمم و جدی است و با هرگونه اقدامات هنجار شکنانه با قاطعیت برخورد می‌کند، خاطرنشان کرد: متهمان پس از اعتراف به قتل، انگیزه خود را درگیری بر سر اختلاف ملکی قبلی اعلام که پس از تشکیل پرونده تحویل مقامات قضایی شدند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین21 ساعت قبل
اما با افزایش یافتن روز افزون حملات و قتل‌هایی که به دلیل سفید برتر انگاری در آمریکا رقم می‌خورد مقامات این کشور می‌گویند این روند بایستی تغییر کند. همچنان سفید برتر انگاری باید تروریسم نامگذاری شده و همانند داعش و القاعده با آن مقابله شود. دادستان منطقه منهتن قاتل سفید برتر انگار را به اتهام تروریسم داخلی محکوم کرد. دادستان منهتن نیز افزود، تنها آمریکایی‌ها هستند که با پذیرفتن تروریسم به جای سفید برتر انگاری مشکل دارند. در نتیجه قتل آن سیاه پوست ۶۶ ساله با تقسیم بندی اف بی آی درباره «تروریسم داخلی» هماهنگی دارد.
صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
یوسفی نماینده مردم اهواز در مجلس در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، با اشاره به روند بررسی طرح یک فوریتی تشدید مجازات اسیدپاشی در مجلس افزود: پدیده اسیدپاشی، نامطلوب است و در قوانین و طرح‌های گذشته از لحاظ کیفری بودن به آن توجه شده بود و در این طرح موضوعات حمایت از آسیب دیدگان مورد توجه نمایندگان مجلس است. وی ادامه داد: حمایت در اجرای این طرح به گونه‌ای است که آسیب دیدگان هرچه سریعتر به جامعه بازگردانده شوند و صرف نگاه کیفری مشکل آسیب دیدگان را کم نمی‌کند. نماینده مردم اهواز اضافه کرد: از جمله بحث‌های حمایتی در این طرح چگونگی پرداخت دیه، رسیدگی در محاکم قضایی و حمایت روانی و درمانی از آسیب دیدگان است.

نظرها

اخبار بیشتر