انتخابات ریاست جمهوری اسلواکی امروز برگزار می‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. سیاسی
انتخابات ریاست جمهوری اسلواکی امروز برگزار می‌شود

انتخابات ریاست جمهوری اسلواکی امروز برگزار می‌شود

ایسناخبرگزاری ایسنا |
برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در اسلواکی در حالی امروز (شنبه) برگزار می‌شود که رئیس جمهوری کنونی این کشور گفته که به دنبال کاندیداتوری نیست و رقابت بین پنج کاندیدا وجود دارد که یکی از آنها مبارز ضد فساد است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، آندری کیسکا، رئیس جمهوری اسلواکی گفته که به دنبال انتخاب مجدد نیست.

پنج کاندیدا برای این انتخابات وجود دارند که یکی از آنها مبارز ضد فساد است بدون آنکه سابقه‌ای در سیاست داشته باشد و قصد دارد تا در انتخابات ریاست جمهوری امروز اسلواکی پیروز شود.

خبرگزاری رویترز نیز گزارش داد، کاندیداتوری «زوزانا کاپوتووا»، وکیل و تازه ورود به عرصه سیاست اسلواکی در انتخابات ریاست جمهوری این کشور در حالی است که رأی دهندگان به حزب حاکم «اسمر» یک سال پس از قتل «یان کوچیاک» روزنامه نگار تحقیقی درباره فساد دولت این کشور پشت کرده‌اند.

قتل کوچیاک رباره پرونده‌های اختلاس مرتبط با مقام‌های دولتی و تجار باعث تظاهرات گسترده ضد دولتی در این کشور شده و به استعفای رابرت فیکو، رهبر حزب اسمر و نخست وزیر اسلواکی انجامید.

دولت فیکو همچنان در قدرت است اما محبوبیت حزب اسمر به شدت کاهش داشته است. در نخستین سالگرد قتل این روزنامه نگار، هزاران تن از مردم اسلواکی در اعتراض به فقدان اقدام دولت درباره فسادی که این روزنامه نگار آن را افشا کرد، به خیابان‌ها آمدند.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که ماروس سفکوویچ، کمیسیونر اتحادیه اروپا و کاندیدای مورد حمایت حزب اسمر پیش از زوزانا کاپوتووا قرار دارد که مورد حمایت جنبش اعتراضی است و همین امر می‌تواند ضامن کسب بیش از ۵۰ درصد آرای انتخابات ریاست جمهوری توسط وی شود.

در جدیدترین نظرسنجی آژانس AKO پیش از آنکه آمار آن در اول مارس منتشر شود، حمایت از کاپوتووا ۵۲٫۹ درصد و میزان حمایت از سفکوویچ ۱۶٫۷ درصد بود.

مقام سوم این نظرسنجی با ۱۱٫۴ درصد در اختیار «استفان هارابین» وزیر سابق دادگستری و قاضی دادگاه عالی است که به عنوان یک کاندیدای مستقل در این انتخابات شرکت می‌کند و حمایت‌هایش را با وعده مقابله با مهاجرت و از میان برداشتن تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه به دست آورده است. او حامیان همجنس گرایان را ایدئولوژی بیمار می‌نامد و می‌گوید که تمامی پیمان‌های بین‌المللی را که اسلواکی تحت فشار به آنها ملحق شده، رد می‌کند.

کاندیدای دیگر «ماریان کوتلبا»، قانونگذار راست افراطی و دیگری «بلا بوگار»، قانونگذار مجارستانی‌تبار است.

در صورتی که زوزانای ۴۵ ساله که یک لیبرال حامی اروپا و متعلق به حزب کوچک غیرپارلمانی به نام «اسلواکی مترقی» است، در انتخابات پیروز شود، می‌تواند در میان سیاستمداران پوپولیست ناسیونالیستی قرار بگیرد که در سراسر اروپا روی کار آمده‌اند.

خبری: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

برخی بر این باورند درصورتیکه این انتخابات احتمالا به دور دوم کشیده و در تاریخ ۳۰ مارس ۲۰۱۹ برگزار شود، هارابین می‌تواند سفکوویچ را ببرد. این مساله می‌تواند برای حزب اسمر در دور دوم و برای انتخابات پارلمانی ۲۰۲۰ خطرساز باشد.

یک سال قبل نام این زن بیشتر به خاطر این بر سر زبان‌ها افتاد که رهبری یک اعتراض علیه دفن غیرقانونی زباله را در شهرش بر عهده داشت. حالا کاپوتووا می‌گوید که هدفش از میان برداشتن اشخاصی است که به جای افراد منتخب کشور را تخسیر کرده و اداره می‌کنند.

وی در مصاحبه ۴ مارس خود به رویترز گفته بود: این انتخابات نخستین فرصت برای تغییر پس از قتل ۲۰۱۸ این روزنامه نگار و درخواست‌های مکرر مردم برای عدالت و نظم است.

پست ریاست جمهوری در این کشور واقع در مرکز اروپا یک سمت فرمایشی است اما حق وتو در انتصاب دادستان‌ها و قضات ارشد را دارد که برای مبارزه با فساد یک اصل حیاتی و اصلی است.

قتل این روزنامه نگار و نامزدش هنوز در دست بررسی است. بزرگترین دستاورد این تحقیقات دو روز پیش از رأی گیری در انتخابات ریاست جمهوری زمانی به دست آمد که دادستان‌های کل گفتند که یک تاجر به نام «ماریان کوچنر» را به صدور دستور قتلش متهم کرده‌اند؛ وی یکی از افراد مورد بررسی در تحقیقات این روزنامه نگار بود که با افرادی در عرصه سیاست اسلواکی چون حزب اسمر در ارتباط بود.

«گریگوری مسژنیکوف»، از مؤسسه امور مردمی گفته که انتخابات امروز گامی دیگر در راستای روندی است که سال گذشته میلادی آغاز شده است.

وی ادامه داد: ما شاهد تقابلی بین آنهایی هستیم که به دنبال عدالت برای همه هستند و آنهایی که سیستم کنونی را ایجاد کرده و به دنبال ابقاء و حفظ آن هستند.

اسلواکی در دوران حکومت حزب اسمر که از ۲۰۰۶ اکثریت پارلمان را در اختیار دارد، به ناحیه یورو ملحق شد و رشد اقتصادی آن حالا باعث شده تا دارای بزرگترین سرانه تولید کننده خودروی جهان باشد.

اما فساد همچنان در این کشور یک مشکل است و این مساله باعث ایجاد رأی دهندگان ضد تشکیلاتی شده است. مقام اسلواکی در شاخص درک فساد شفافیت بین‌المللی از ۱۸۰ کشور رتبه ۷۵ است.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با اسلواکی از تلگرام

▪️Live

🎾 «هنریتا فارکاسووا» اسکی باز معلول اسلواکی امشب در مراسم برترین‌های ورزش جهان موسوم به لاروس Laureus که در موناکو برگزار شد، جایزه بخش ورزشکار معلول سال را بدست آورد. او از ناحیه چشم دچار معلولیت است.


▪️ لیگ جهانی کاراته وان ۲۰۱۹/ دوبی امارات - راه یابی ارزشمند چالاکی به رده بندی

🔸در وزن ۵۵ - کیلوگرم فاطمه چالاکی در دیدار نخست خود ۹ بر یک نماینده اسلواکی را برد و در دیدار دوم با قانون سنشو دوروتا باناژیک از لهستان را حذف کرد. چالاکی در دور سوم با همین قانون امیلی توی فرانسوی را شکست داد اما در دور چهارم ۳ بر صفر به آنجلیکا ترلوگا از اوکراین باخت. در جدول شانس مجدد او با پیروزی ۳ بر ۲ برابر سارا یامادا از ژاپن، به رده بندی رسید و یکشنبه با سلما الشافی از مصر برای کسب مدال برنز مبارزه خواهد کرد.


▪️ لیگ جهانی کاراته وان ۲۰۱۹/ دوبی امارات - پایان کار نمایندگان ایران در کاتای انفرادی

🔸فاطمه صادقی در گروه چهارم از دور اول با حضور حریفانی از تایلند، ایتالیا، کانادا، بلاروس، کرواسی و ژاپن و از دور دوم با حضور حریفانی از ایتالیا (۲ نفر)، ژاپن (۲ نفر)، آمریکا و اسپانیا بالا آمد اما در دور سوم از ادامه رقابت بازماند.

🔸همچنین نگین باقری در گروه هفتم در دور اول در مصاف با حریفانی از تایلند، پرتغال، ژاپن، هنگ کنگ، اسلواکی، جمهوری چک و ترکیه از صعود به دور دوم بازماند.


📣 حسن یزدانی، نابغه کشتی ایران، به‌این‌آسانی، بوریس ماکویف، دارنده نقره جهان از اسلواکی را برد و به فینال جام دانکلوف بلغارستان رسید؛ ببینید 🎧👆


💠حداقل دستمزد در کشورهای مختلف اروپایی چه قدر است؟

🔶کمترین سطح دستمزد

🔹تا ماه ژانویه ۲۰۱۹، کمترین سطح دستمزد در بین اعضای اتحادیه اروپا متعلق به بلغارستان با ۲۸۶ یورو بوده است.

🔹️همچنین در ۹ کشور که همگی آنها در شرق و مرکز اتحادیه اروپا هستند، حداقل سطح دستمزد کمتر از ۶۰۰ یورو است که عبارت ند از لتونیبا ۴۳۰ یورو، رومانی با ۴۴۶ یورو، مجارستان با ۴۶۴ یورو، کرواسی با ۵۰۶ یورو، جمهوری چک با ۵۱۹ یورو، اسلواکی با ۵۲۰ یورو، لهستان با ۵۲۳ یورو، استونی با ۵۴۰ یورو و لیتوانی با ۵۵۵ یورو.

🔶دستمزد در سطح میانگین

🔹در ۵ کشور از ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا، حداقل دستمزد ماهانه حدود ۶۵۰ تا ۱۰۰۰ یورو در ماه بوده است.

🔹️حداقل سطح دستمزد در یونان برابر با ۶۸۴ یورو، پرتغال ۷۰۰ یورو، مالت ۷۶۲ یورو، اسلوونی ۸۸۷ یورو و اسپانیا ۱۰۵۰ یورو بوده است.

🔶بیشترین سطح دستمزدها

🔹در ۷ کشور عضو اتحادیه اروپا، حداقل سطح دستمزد بالای ۱۴۰۰ یورو در ماه بوده است که عبارتند از انگلیس با ۱۴۵۳ یورو، فرانسه با ۱۵۲۱ یورو، آلمان با ۱۵۵۷ یورو، بلژیک با ۱۵۹۴ یورو، هلند با ۱۶۱۶ یورو، ایرلند با ۱۶۵۶ یورو و لوکزامبورگ با ۲۰۷۱ یورو.

🔹لازم به ذکر است حداقل دستمزدها در آمریکا در ماه ژانویه ۲۰۱۹ معادل ۱۰۹۸ یورو بوده است.

🔹️ در اتحادیه اروپا حداقل سطح دستمزد در لوکزامبورگ ۷ برابر دستمزد در بلغارستان بوده است

اقتصاد در گذر زمان


در ادامه بخوانید

فیلم | لحظاتی هولناک از رانش زمین و سیل در چین

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
تصاویری هولناک از سیل و رانش زمین در چین می‌بینید. شمار تلفات این حادثه به ۶۱ نفر رسید و ۳۵۰ هزار نفر محل زندگی خود را ترک کردند.

تکرار تاریخ در مسیر مقاومت

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
منشی که در تاریخ به عنوان نماد عزت و مقاومت در برابر ابر قدرت ثبت شد. وقتی رهبری فرمودند ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد. اندیشه مقاومت و منطق این مقاومت که از چهل سال پیش و حتی قبل‌تر بوسیله امام خمینی پایه گذاری شد و گفت: ما آمریکا را زیر پا می‌گذاریم اکنون با همان صلابت ادامه دارد. اندیشه مقاومت امام خمینی و منطق آن که همین یازده روز پیش تبیین شد و رهبری فرمودند مقاومت واکنش طبیعی هر ملت آزاده و با شرف در مقابل تحمیل و زورگویی است. روز پنجشنبه تبلور عینی و عملی آن را همگان دیدندامریکایی‌ها هرچه دشمنی که می‌توانستند کردند و دارند ادامه می‌دهند.

ورود روحانی به محل برگزاری نشست سران کنفرانس «سیکا» +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین23 ساعت قبل
نامه‌نیورنامه‌نیور22 ساعت قبل
آیا داوری خودکشی کرده است؟ صبح امروز خبری در رسانه‌ها منتشر شد که حکاتی از خودکشی عبدلارضا داوری و حتی درگذشت آن داشت. بهارنیوز در این رابطه نوشت: «شایعه‌ای در فضای مجازی در حال دست به دست شدن است که گویا عبدالرضا داوری، مشاور احمدی نژاد خودکشی کرده و جان خود را از دست داده است. عبدالرضا داوری طی روزهای اخیر تحت افشاگری بی‌سابقه رسانه‌ای همسرش قرار داشت». اصولگرایان هم به جایگاه واقعی خود بازمی‌گردند؛ جریانی معتقد به باورهای سنتی که ملاک درستی یا نادرستی کارهایشان مردم نیستند. این خبر با توجه به برخی حاشیه‌‌سازی‌های قبلی و خط مجعول دوگانه‌سازی در صدا و سیما خیلی زود خبرساز شد.

یک تمرین و چند حاشیه

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ برخلاف انتقاداتی که سال گذشته به بازی‌های تدارکاتی تیم ملی می‌شد، اما امسال سه تورنمنت پرتغال، یونان و روسبه برای این تیم قبل از جام جهانی چین در نظر گرفته شده است.
تابناکتابناک1 روز قبل
این مقام آمریکایی بیان کرده که قبل از حمله این پهپاد قایق‌های ایرانی را رصد کرده که به سمت کشتی‌های ژاپنی حرکت میکنند اما بیان نکرده که این قایق‌ها مسئول حمله به کشتی‌ها بوده‌اند. خبرگزاری سی ان ان گفته که هیچ تصویری از قایق‌های ایرانی که از سوی این پهپاد ضبط شده باشد را دریافت نکرده است. دم خروس آمریکایی‌ها دیروز و از زبان کاپیتان ژاپنی تانکر نفتی که در دریای عمان مورد حمله قرار گرفته است بیرون زده. من فکر نمیکنم که این حمله توسط یک بمب ساعتی یا شی متصل به بدنه کشتی صورت گرفته باشد». نکته جالب توجه دیگر این است که به گفته گزارش این شرکت، این کشتی دوبار مورد حمله قرار گرفته است و شی مذکور منجر به ایجاد یک حفره در بدنه کشتی شده است.

نظرها

اخبار بیشتر