1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. اقتصادی
هزینه‌های سرسام آور دندانپزشکی بر دوش مردم- محمدحسین فلاح*

هزینه‌های سرسام آور دندانپزشکی بر دوش مردم- محمدحسین فلاح*

ایرناخبرگزاری ایرنا |
یزد- ایرنا- هزینه های سنگین دندانپزشکی در سال های اخیر و بویژه یکسال گذشته، کمر مردم را خم کرده و بخش قابل توجهی از سبد هزینه خانوارها را به خود اختصاص داده است.

برای معاینه دندانهایم وارد مطب دندانپزشکی شدم و منتظر ماندم تا منشی، من را صدا بزند.

جوانی حدودا ۲۵ ساله را دیدم که صورت خود را در میان دو دستانش گرفته و حال خوشی ندارد، حس خبرنگاری ام گل کرد و علت آمدنش را جویا شدم.

گفت: دندان درد دارد و برای کشیدن آن آمده! پرسیدم خوب چرا کشیدن؟ می‌توانی آن را تعمیر یا جراحی کنی و او پاسخ داد 'آقا دل خوشی داری با کدام پول؟! '.

چند نفر از ما ایرانی‌ها شرایط این جوان را داریم و چند درصد ما به خاطر هزینه‌های سرسام آور دندانپزشکی یا مراجعه نمی‌کنیم یا کشیدن آن را نخستین راه خلاص شدن از شر دندان درد می‌دانیم در حالیکه کشیدن دندان، آخرین راه حل است.

آنطور که مسوولان ذیربط اعلام کرده‌اند افزون بر ۹۰ درصد هزینه‌های دندانپزشکی توسط مردم پرداخت می‌شود و فقط درصد اندکی از آن که بیشتر شامل کشیدن دندان است را بیمه‌ها تقبل می‌کنند.

رسانه‌ها بارها و بطور مکرر از هزینه‌های سنگین دندانپزشکی گفته‌اند و دندانپزشکان هم یا تحریم‌ها و افزایش قیمت مواد اولیه دندان را بهانه می‌کنند، یا بالا رفتن قیمت ارز یا قیمت طلا!.

با وجود آنکه حدود ۲۵ هزار دندانپزشک در کشور فعالیت می‌کنند و تعداد دانشکده‌های دندانپزشکی هم چند برابر شده اما سلامت دهان و دندان مردم، تفاوت محسوسی نداشته است.

آیا علت، بالا بودن هزینه‌های خدمات دندانپزشکی است؟ نقش بیمه‌ها چیست؟ و چرا هزینه‌های خدمات دندانپزشکی گاها در نقاط مختلف شهر متفاوت است؟.

بی توجهی به سلامت دهان و دندان در حالیست که به گفته خود پزشکان و متخصصان، عامل بسیاری از بیماری‌ها، مستقیم یا غیر مستقیم، مرتبط با بیماری‌های دهان و دندان است.

خیلی از ماها با دندان‌های ناسالم درگیر هستیم اما یا به دلیل ترسی که از کودکی از دندانپزشکی داشتیم و یا به دلیل هزینه‌های سرسام آور آن از رفتن به دندانپزشکی خودداری می‌کنیم.

هزینه‌های سرسام آور دندانپزشکی به یک معضل در جامعه ما تبدیل شده و هنوز هم نسخه شفابخشی برای آن پیچیده نشده است.

آخرین برآوردهای تایید شده نشان می‌دهد ۳۰۰ میلیون دندان پوسیده در دهان ایرانیان وجود دارد که باید برای آن چاره اندیشی کرد.

دولت در چند سال اخیر با اجرای طرح تحول نظام سلامت، برای پیشگیری و بهبود سلامت دهان و دندان در مدارس اقدام کرد و از سوی دیگر با اعزام متخصصان به نقاط محروم و ارائه خدمات رایگان به گروههای هدف، گامهایی موثر برداشت اما بار هزینه‌های دندانپزشکی، آنچنان است که این اقدامات نمی‌تواند آن را جبران کند.

هزینه‌های سرسام آور مواد مصرفی مورد نیاز، آشفتگی در اخذ تعرفه‌های بخش خصوصی، نبود فرهنگ سازی لازم و پرداخت هزینه‌های هنگفت برای درمان موجب شده سلامت بهداشت دهان و دندان به خطر بیفتد.

سن پوسیدگی دندانها و سن نیاز به مراقبت از سلامت دهان و دندان نیز کاهش یافته و این زنگهای خطر را به صدا در آورده است.

*** نرخ مواد اولیه دندان، سه تا هشت برابر شده است

رئیس هیأت مدیره انجمن دندانپزشکی ایران، شاخه یزد می‌گوید: نرخ ماده‌های بی حسی و مواد پر کردنی دندان، بین سه تا هشت برابر در بازار آزاد افزایش یافته است.

دکتر 'علی رضا نواب اعظم' به ایرنا گفت: مواد اولیه دندان بطور سرسام آور گران شده و این تقصیر دندانپزشکان نیست، آنها باید مواد اولیه را گران بخرند.

این متخصص جراحی دهان و فک و صورت به کوتاهی بخش دولتی در این زمینه اشاره کرد و یادآور شد: دولت موظف است مواد اولیه دندان را تامین و به صورت سهمیه در هر استان توزیع کند.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

وی به اهمیت فروش الکترونیکی در این زمینه اشاره کرد و اظهار داشت: شرکت هایی که برای ورود مواد اولیه از ارز دولتی استفاده می‌کنند باید فروش الکترونیکی داشته باشند تا فقط دندانپزشکی که مطب و شماره پروانه داشته و زیر نظر نظام پزشکی فعالیت دارد مواد را دریافت کند تا مواد اولیه به صورت آزاد خرید و فروش نشود.

وی به کمبود مواد اولیه دندان و نقش منفی دندانپزشکانی که در درمانگاه فعالیت می‌کنند ولی مطب ندارند هم اشاره کرد.

وی با بیان اینکه سالانه به ۸۰۰ هزار آمپول بی حسی در کشور نیاز است افزود: این در حالیست که در سال گذشته فقط ۴۴۰ هزار آمپول تولید شد که همین معضل بر گرانی نرخ آن افزوده است.

وی یکی دیگر از علل گران شدن مواد اولیه دندان را گران شدن ارز و دلار دانست و گفت: متاسفانه برخی شرکت‌های وارد کننده مواد اولیه، آن را دریافت و برخی را به نرخ دولتی و برخی را هم به قیمت آزاد می‌فروشند که این هم بر گرانی‌ها دامن می‌زند.

وی اظهار داشت: حتی در دانشکده دندانپزشکی هم که قیمت‌ها پایین‌تر است این مواد، موجود نیست اما با این حال بهتر است مردم برای کم کردن بخشی از هزینه‌های دندانپزشکی

به درمانگاهها و دانشکده‌های این بخش مراجعه کنند.

وی تعداد دندانپزشکان استان یزد را ۳۶۰ نفر بیان کرد و اضافه نمود: متخصصان دندانپزشکی قانونا می‌توانند نسبت به دندانپزشکان عمومی، ۵۰ درصد بیشتر دریافت کنند.

وی با بیان اینکه بیمه‌ها نقشی در دندان پزشکی ندارند، هشدار داد: بخش‌های خصوصی در حال قطع ارتباط با بیمه‌ها هستند چون بیمه‌ها هزینه‌های آنان را سر وقت پرداخت نمی‌کنند ضمن آنکه همه بخش‌های بهداشت و درمان مشمول بیمه هست جز دندانپزشکی.

وی پیشنهاد داد: دولت کودکان زیر ۱۳ سال را در بخش دندان، بیمه و حمایت کند و آموزش‌های این بخش را در دستور کار قرار دهد تا کودکان ما کمتر به بیماری‌های دهان و دندان مبتلا شوند.

*** هزینه‌های دندانپزشکی در ایران، کمتر از اروپاست

یک جراح و دندانپزشک یزدی هم گفت: قیمت مواد اولیه و آمپول بی حسی بین سه تا ۶برابر نسبت به سال گذشته بیشتر شده است.

محمود کمالی، به ایرنا افزود: کمیاب شدن آمپول بی حسی و مواد اولیه نیز مشکل را بیشتر کرده است.

وی با بیان اینکه تفاوت قیمت در نقاط مختلف بستگی به نوع مواد و لوازم و عملکرد و کیفیت خدمات می‌باشد تصریح کرد: بیمه‌ها به دنبال سود بیشتر و خدمات رسانی کمتر هستند و چون خدمات دندان پزشکی گران میباشد زیر بار نمی‌روند.

وی پیشنهاد داد: مردم باید بجز بیمه درمانی پایه، برای حفظ سلامتی خود یک پس انداز درمان هم داشته باشند.

دکتر کمالی یادآور شد: هزینه‌های خدمات دندان پزشکی در ایران نسبت به خیلی از کشورها از جمله کشورهای اروپایی پایین‌تر است.

ختم کلام آنکه دولت باید برای این معضل که بخش قابل توجهی از هزینه‌های خانوارها را به خود اختصاص داده چاره‌ای بیندیشد بخصوص طبقه آسیب پذیر جامعه که بعضا یا مراجعه نمی‌کنند یا کشیدن دندان را ساده‌ترین و کم هزینه‌ترین راه می‌دانند.

۶۱۹۷

خبرنگار ایرنا یزد

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با اجتماعی، دندانپزشکی، هزینه‌ها و یزد از تلگرام

بیشترین شکایت‌های حوزه سلامت به دندانپزشکی مربوط است

🔹معاون درمان وزارت بهداشت گفت: بیشترین شکایت‌ها در حوزه سلامت از بیرون بیمارستان انجام می‌شود و مربوط به خدمات ‏دندانپزشکی است. هزینه‌های دندانپزشکی یا ارائه خدمات در مکان‌های غیراستاندارد یا توسط افراد غیرمتخصص از جمله این ‏موارد است. ‏

🔹قاسم جان بابایی درباره عمده شکایت‌ها در حوزه سلامت که به سامانه ۱۹۰ ‏منعکس می‌شود، گفت: بیشترین شکایت‌ها در داخل بیمارستان نیز معمولا نارضایتی از برخورد کارکنان بیمارستان است. همچنین بیشترین اتفاقاتی ‏که در بیمارستان‌ها می‌افتد، افتادن بیمار از تخت است که این موضوع به خاطر نبود همراه بیمار اتفاق می‌افتد. ‏


یزد به عنوان پایتخت کتاب ایران انتخاب شد

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد با بیان اینکه یزد از بین ۱۵۰ شهر به عنوان پایتخت کتاب ایران انتخاب شد گفت: باشگاه‌های ورزشی در بحث کتاب و کتابخوانی وارد شوند. /تسنیم

Asriran. com


گزارش روزنامه آفتاب یزد از حضور همسر شیلا خداداد در برنامه خندوانه:

🔹صد‌ها پزشک متخصص در شهر تهران و ایران وجود دارد که در کار خود بسیار حاذق و حرفه‌ای هستند و حتی در خود برنامه خندوانه دعوت از پزشکان و گپ‌وگفت با آن‌ها قبلا هم انجام شده، اما نکته عجیب آن بود که حضور دکتر سرکارات در این برنامه، درست در آستانه برگزاری انتخابات صنفی انجمن دندانپزشکان در تاریخ ۲۳اسفند ماه انجام شده است!

🔹همین موضوع دستاویزی برای کاربران شبکه‌های اجتماعی شد تا به آن بپردازند و در مورد آن اظهار نظر کنند.

🔹علیرضا وهاب‌زاده خبرنگار حوزه سلامت در این باره نوشت: «فرزین سرکارات شوهر شیلا خداداد کاندیدای انتخابات انجمن دندانپزشکی ایران به صورت اتفاقی میشه مهمان برنامه خندوانه و کلی هم ازش تعریف و تمجید میشه زیبا نیست؟! به صورت اتفاقی هم انتخابات ۲۳اسفند برگزار میشه…»

سوال بسیاری از بینندگان که بیننده برنامه خندوانه‌اند این بود؛ چرا یک نفر باید به واسطه این که همسرش بازیگر است در برنامه شرکت کند آن هم در حالی که به کمترین میزان ممکن هم از کسی که به واسطه او دعوت شده است یعنی شیلا خداداد صحبت به میان بیاید؟!


🔻خرج کردن میلیاردها تومان از بیت‌المال برای تبلیغ و برندینگ شخصی میلیاردرها!

🔹صد‌ها پزشک متخصص در شهر تهران و ایران وجود دارد که در کار خود بسیار حاذق و حرفه‌ای هستند و حتی در خود برنامه خندوانه دعوت از پزشکان و گپ‌وگفت با آن‌ها قبلا هم انجام شده، اما نکته عجیب آن بود که حضور دکتر سرکارات در این برنامه، درست در آستانه برگزاری انتخابات صنفی انجمن دندانپزشکان در تاریخ ۲۳اسفند ماه انجام شده است!

🔹همین موضوع دستاویزی برای کاربران شبکه‌های اجتماعی شد تا به آن بپردازند و در مورد آن اظهار نظر کنند.

🔹علیرضا وهاب‌زاده خبرنگار حوزه سلامت در این باره نوشت: «فرزین سرکارات شوهر شیلا خداداد کاندیدای انتخابات انجمن دندانپزشکی ایران به صورت اتفاقی میشه مهمان برنامه خندوانه و کلی هم ازش تعریف و تمجید میشه زیبا نیست؟! به صورت اتفاقی هم انتخابات ۲۳اسفند برگزار میشه…»

سوال بسیاری از بینندگان که بیننده برنامه خندوانه‌اند این بود؛ چرا یک نفر باید به واسطه این که همسرش بازیگر است در برنامه شرکت کند آن هم در حالی که به کمترین میزان ممکن هم از کسی که به واسطه او دعوت شده است یعنی شیلا خداداد صحبت به میان بیاید؟! /آفتاب یزد


🔻آبگرفتگی در بافت تاریخی یزد؛ برخی خانه‌های تاریخی را آب گرفت

🔹بارش برف و باران شدید در یزد سبب شده که برخی معابر بافت تاریخی یزد پر از آب شود و آبگرفتگی وسیعی در این بافت تاریخی ثبت جهانی رخ دهد.

🔹مصطفی فاطمی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد گفت: در گذشته این‌آب‌ها وارد قنات‌ها می‌شدند، اما در ۶۰-۵۰ سال گذشته بسیاری از قنات‌ها خشک، تخریب و پر شده‌اند و ارتباط آن‌ها با آب‌های سطحی از بین رفته‌ است. /چمدان

جزییات بیشتر:


🔻ارزش واقعی حداقل دستمزد کارگران در مقابل هزینه‌ها چقدر است؟

🔹نماینده کارگران در شورای عالی کار با بیان اینکه حداقل دستمزد کارگرها می‌توانست ۳۷درصد از هزینه‌های زندگی را پوشش دهد افزود:

🔹نوسانات ارزی باعث سقوط دستمزد کارگران شده است و در حال حاضرحداقل دستمزد می‌تواند ۲۴ درصد از هزینه‌ها را تأمین کند. /اقتصادنیوز


در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از ایمیدرو، خداداد غریب پور با بیان اینکه این کارخانه یکی از مجهزترین واحد‌های تولید آهن اسفنجی است که با مشارکت ایمیدرو و بخش خصوصی ایجاد شده گفت: نخستین تولید آزمایشی این واحد ۱۸ فروردین امسال انجام شده که حدود ۹ ماه زودتر از موعد برنامه به بهره برداری کامل خواهد رسید. وی افزود: طرح فولاد بافت از جمله طرح‌های استانی فولاد کشور است که به منظور محرومیت زدایی و ایجاد اشتغال در شهرستان بافت استان کرمان، از سال ۱۳۸۶ در زمینی به مساحت ۶۱۲ هکتار به ظرفیت ۸۰۰ هزار تن درسال همانند سایر طرح‌های هفتگانه استانی عملیات اجرایی آن توسط شرکت ملی ایران آغاز شده بود. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره زیرساخت‌های این طرح گفت: زیرساخت‌ها برای راه اندازی احیای مستقیم تامین و آماده است، آب مورد نیاز این طرح از سد چغاخور تامین می‌شود و تاسیسات لازم برای گاز و برق مورد نیاز احداث و تامین شده و در حال بهره برداری است. غریب پور گفت: این طرح شامل واحد احیای ۱ به ظرفیت ۸۰۰ هزار تن، واحد احیای ۲ به ظرفیت ۸۰۰ هزارتن تولید بریکت گرم درسال و واحد گندله سازی به ظرفیت دو و نیم میلیون تن است که قرارداد لازم با پیمانکاران امضا و تامین مالی این دو واحد نیز صد در صد انجام شده است. وی افزود: با تکمیل و راه اندازی کامل این طرح‌ها برای حدود ۲۰۰۰ نفر به طور مستقیم و حدود ۱۰۰۰۰ نفر به طور غیرمستقیم اشتغال ایجاد خواهد شد.
مهرمهر2 ساعت قبل
در حالی که شاید یک فرد تا آخر عمرش به بسیاری از رشته‌های پزشکی حتی یک بار نیاز نداشته باشد! ظفرمند با تاکید بر مقوله پیشگیری در بهداشت دهان و دندان، تصریح کرد: حوزه سلامت دهان و دندان در هشت بخش تعریف شده است که بر اساس آن، وضعیت سلامت دهان و دندان افراد مورد توجه قرار می‌گیرد. لذا اگر برنامه‌ای بدون نیازسنجی در کشور انجام شود، بدون تردید اتلاف منابع مالی و انسانی و مشکلات دیگر است. لازم به ذکر است که نظر کارشناسی و موافقت ۴ بیمه کلان کشور (تأمین اجتماعی، بیمه سلامت، کمیته امداد و نیروهای مسلح) نیز جلب شد. ولی اینکه الان کدام دستگاه اجرایی کشور مسئول اجرای آن است، با توجه به اینکه سازمان بیمه سلامت در حال حاضر زیر مجموعه وزارت بهداشت قرار گرفته، عملا انتظار ما پاسخگویی در این وزارتخانه است.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ شاخص بورس با ۴۵۰۰ واحد رشد در پایان معاملات امروز به ۲۰۴ هزار و ۳۷۵ واحد رسید. در معاملات امروز چهار میلیارد و ۱۸۷ میلیون سهم در ۲۴۹ هزار و ۶۰۵ دفعه معامله شد. ارزش معاملات در بازار امروز ۱۲ هزار و ۱۴۲ میلیارد ریال و ارزش بازار هفتصد و هشتاد و سه هزار میلیارد تومان بود. پتروشیمی‌ها، بانکی‌ها و سرمایه گذاری‌ها امروز بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس بر جای گذاشتند؛ و نماد‌های پر بیننده بانکی‌ها، خودرویی‌ها و فولادی‌ها معرفی شد.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، این روز‌ها برداشت از صندوق توسعه ملی به منظور جبران بخشی از خسارت‌های ناشی از سیل مطرح است، برخی این برداشت را به نفع اقتصاد کشور می‌دانند و بعضی دیگر آن را موجب افزایش پایه پولی و صعودی شدن رشد نرخ تورم می‌دانند. با این حال طرفداران برداشت از صندوق توسعه براین باورند که در شرایط فعلی که درآمد‌های نفتی به دلیل اعمال تحریم‌ها کاهش یافته، می‌توان برای ارز برداشت شده از صندوق توسعه، کارکردی نظیر درآمد‌های نفتی متصور شد و آن مبلغ را جزو درآمد‌های محقق شده نفتی در سال ۹۸ محاسبه کرد. یکی از این موارد لزوم برداشت ارزی از منابع صندوق توسعه ملی است. برداشت ریالی از محل صندوق توسعه ملی تنها هنگامی فاقد آثار پولی است که بانک مرکزی بتواند ارز‌های مذکور را در بازار بفروشد و یا صرف تامین مالی واردات نماید و این امر نیز مستلزم آن است که ارز مربوطه کاملا نقد و قابل نقل و انتقال باشد. با توجه به تحریم‌های بین‌المللی و مشکلات موجود در خصوص نقل و انتقالات ارزی، ارز خریداری شده از صندوق توسعه ملی می‌تواند در ترازنامه بانک مرکزی رسوب کند.
فردا نیوزفردا نیوز13 ساعت قبل
عصر ایرانعصر ایران5 ساعت قبل
طرح فروش فوری خودروهای سایپا در امروز یکشنبه ۳۱ فروردین از ساعت ۱۰ صبح آغاز شد. به گزارش عصر ایران، خودروهای تیبا، وانت نیسان تک سوز، وانت نیسان دوگانه سوز، سایپا ۱۳۱ و سایپا ۱۵۱ در این طرح به فروش می‌رسد. برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید خودرو می‌توانید به وبسایت فروش سایپا به آدرس saipa. iranecar. com مراجعه کنید.

نظرها

اخبار بیشتر