هزینه‌های سرسام آور دندانپزشکی بر دوش مردم- محمدحسین فلاح*
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. اقتصادی
هزینه‌های سرسام آور دندانپزشکی بر دوش مردم- محمدحسین فلاح*

هزینه‌های سرسام آور دندانپزشکی بر دوش مردم- محمدحسین فلاح*

ایرناخبرگزاری ایرنا |
یزد- ایرنا- هزینه های سنگین دندانپزشکی در سال های اخیر و بویژه یکسال گذشته، کمر مردم را خم کرده و بخش قابل توجهی از سبد هزینه خانوارها را به خود اختصاص داده است.

برای معاینه دندانهایم وارد مطب دندانپزشکی شدم و منتظر ماندم تا منشی، من را صدا بزند.

جوانی حدودا ۲۵ ساله را دیدم که صورت خود را در میان دو دستانش گرفته و حال خوشی ندارد، حس خبرنگاری ام گل کرد و علت آمدنش را جویا شدم.

گفت: دندان درد دارد و برای کشیدن آن آمده! پرسیدم خوب چرا کشیدن؟ می‌توانی آن را تعمیر یا جراحی کنی و او پاسخ داد 'آقا دل خوشی داری با کدام پول؟! '.

چند نفر از ما ایرانی‌ها شرایط این جوان را داریم و چند درصد ما به خاطر هزینه‌های سرسام آور دندانپزشکی یا مراجعه نمی‌کنیم یا کشیدن آن را نخستین راه خلاص شدن از شر دندان درد می‌دانیم در حالیکه کشیدن دندان، آخرین راه حل است.

آنطور که مسوولان ذیربط اعلام کرده‌اند افزون بر ۹۰ درصد هزینه‌های دندانپزشکی توسط مردم پرداخت می‌شود و فقط درصد اندکی از آن که بیشتر شامل کشیدن دندان است را بیمه‌ها تقبل می‌کنند.

رسانه‌ها بارها و بطور مکرر از هزینه‌های سنگین دندانپزشکی گفته‌اند و دندانپزشکان هم یا تحریم‌ها و افزایش قیمت مواد اولیه دندان را بهانه می‌کنند، یا بالا رفتن قیمت ارز یا قیمت طلا!.

با وجود آنکه حدود ۲۵ هزار دندانپزشک در کشور فعالیت می‌کنند و تعداد دانشکده‌های دندانپزشکی هم چند برابر شده اما سلامت دهان و دندان مردم، تفاوت محسوسی نداشته است.

آیا علت، بالا بودن هزینه‌های خدمات دندانپزشکی است؟ نقش بیمه‌ها چیست؟ و چرا هزینه‌های خدمات دندانپزشکی گاها در نقاط مختلف شهر متفاوت است؟.

بی توجهی به سلامت دهان و دندان در حالیست که به گفته خود پزشکان و متخصصان، عامل بسیاری از بیماری‌ها، مستقیم یا غیر مستقیم، مرتبط با بیماری‌های دهان و دندان است.

خیلی از ماها با دندان‌های ناسالم درگیر هستیم اما یا به دلیل ترسی که از کودکی از دندانپزشکی داشتیم و یا به دلیل هزینه‌های سرسام آور آن از رفتن به دندانپزشکی خودداری می‌کنیم.

هزینه‌های سرسام آور دندانپزشکی به یک معضل در جامعه ما تبدیل شده و هنوز هم نسخه شفابخشی برای آن پیچیده نشده است.

آخرین برآوردهای تایید شده نشان می‌دهد ۳۰۰ میلیون دندان پوسیده در دهان ایرانیان وجود دارد که باید برای آن چاره اندیشی کرد.

دولت در چند سال اخیر با اجرای طرح تحول نظام سلامت، برای پیشگیری و بهبود سلامت دهان و دندان در مدارس اقدام کرد و از سوی دیگر با اعزام متخصصان به نقاط محروم و ارائه خدمات رایگان به گروههای هدف، گامهایی موثر برداشت اما بار هزینه‌های دندانپزشکی، آنچنان است که این اقدامات نمی‌تواند آن را جبران کند.

هزینه‌های سرسام آور مواد مصرفی مورد نیاز، آشفتگی در اخذ تعرفه‌های بخش خصوصی، نبود فرهنگ سازی لازم و پرداخت هزینه‌های هنگفت برای درمان موجب شده سلامت بهداشت دهان و دندان به خطر بیفتد.

سن پوسیدگی دندانها و سن نیاز به مراقبت از سلامت دهان و دندان نیز کاهش یافته و این زنگهای خطر را به صدا در آورده است.

*** نرخ مواد اولیه دندان، سه تا هشت برابر شده است

رئیس هیأت مدیره انجمن دندانپزشکی ایران، شاخه یزد می‌گوید: نرخ ماده‌های بی حسی و مواد پر کردنی دندان، بین سه تا هشت برابر در بازار آزاد افزایش یافته است.

دکتر 'علی رضا نواب اعظم' به ایرنا گفت: مواد اولیه دندان بطور سرسام آور گران شده و این تقصیر دندانپزشکان نیست، آنها باید مواد اولیه را گران بخرند.

این متخصص جراحی دهان و فک و صورت به کوتاهی بخش دولتی در این زمینه اشاره کرد و یادآور شد: دولت موظف است مواد اولیه دندان را تامین و به صورت سهمیه در هر استان توزیع کند.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

وی به اهمیت فروش الکترونیکی در این زمینه اشاره کرد و اظهار داشت: شرکت هایی که برای ورود مواد اولیه از ارز دولتی استفاده می‌کنند باید فروش الکترونیکی داشته باشند تا فقط دندانپزشکی که مطب و شماره پروانه داشته و زیر نظر نظام پزشکی فعالیت دارد مواد را دریافت کند تا مواد اولیه به صورت آزاد خرید و فروش نشود.

وی به کمبود مواد اولیه دندان و نقش منفی دندانپزشکانی که در درمانگاه فعالیت می‌کنند ولی مطب ندارند هم اشاره کرد.

وی با بیان اینکه سالانه به ۸۰۰ هزار آمپول بی حسی در کشور نیاز است افزود: این در حالیست که در سال گذشته فقط ۴۴۰ هزار آمپول تولید شد که همین معضل بر گرانی نرخ آن افزوده است.

وی یکی دیگر از علل گران شدن مواد اولیه دندان را گران شدن ارز و دلار دانست و گفت: متاسفانه برخی شرکت‌های وارد کننده مواد اولیه، آن را دریافت و برخی را به نرخ دولتی و برخی را هم به قیمت آزاد می‌فروشند که این هم بر گرانی‌ها دامن می‌زند.

وی اظهار داشت: حتی در دانشکده دندانپزشکی هم که قیمت‌ها پایین‌تر است این مواد، موجود نیست اما با این حال بهتر است مردم برای کم کردن بخشی از هزینه‌های دندانپزشکی

به درمانگاهها و دانشکده‌های این بخش مراجعه کنند.

وی تعداد دندانپزشکان استان یزد را ۳۶۰ نفر بیان کرد و اضافه نمود: متخصصان دندانپزشکی قانونا می‌توانند نسبت به دندانپزشکان عمومی، ۵۰ درصد بیشتر دریافت کنند.

وی با بیان اینکه بیمه‌ها نقشی در دندان پزشکی ندارند، هشدار داد: بخش‌های خصوصی در حال قطع ارتباط با بیمه‌ها هستند چون بیمه‌ها هزینه‌های آنان را سر وقت پرداخت نمی‌کنند ضمن آنکه همه بخش‌های بهداشت و درمان مشمول بیمه هست جز دندانپزشکی.

وی پیشنهاد داد: دولت کودکان زیر ۱۳ سال را در بخش دندان، بیمه و حمایت کند و آموزش‌های این بخش را در دستور کار قرار دهد تا کودکان ما کمتر به بیماری‌های دهان و دندان مبتلا شوند.

*** هزینه‌های دندانپزشکی در ایران، کمتر از اروپاست

یک جراح و دندانپزشک یزدی هم گفت: قیمت مواد اولیه و آمپول بی حسی بین سه تا ۶برابر نسبت به سال گذشته بیشتر شده است.

محمود کمالی، به ایرنا افزود: کمیاب شدن آمپول بی حسی و مواد اولیه نیز مشکل را بیشتر کرده است.

وی با بیان اینکه تفاوت قیمت در نقاط مختلف بستگی به نوع مواد و لوازم و عملکرد و کیفیت خدمات می‌باشد تصریح کرد: بیمه‌ها به دنبال سود بیشتر و خدمات رسانی کمتر هستند و چون خدمات دندان پزشکی گران میباشد زیر بار نمی‌روند.

وی پیشنهاد داد: مردم باید بجز بیمه درمانی پایه، برای حفظ سلامتی خود یک پس انداز درمان هم داشته باشند.

دکتر کمالی یادآور شد: هزینه‌های خدمات دندان پزشکی در ایران نسبت به خیلی از کشورها از جمله کشورهای اروپایی پایین‌تر است.

ختم کلام آنکه دولت باید برای این معضل که بخش قابل توجهی از هزینه‌های خانوارها را به خود اختصاص داده چاره‌ای بیندیشد بخصوص طبقه آسیب پذیر جامعه که بعضا یا مراجعه نمی‌کنند یا کشیدن دندان را ساده‌ترین و کم هزینه‌ترین راه می‌دانند.

۶۱۹۷

خبرنگار ایرنا یزد

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با اجتماعی، دندانپزشکی، هزینه‌ها و یزد از تلگرام

🔻خرج کردن میلیاردها تومان از بیت‌المال برای تبلیغ و برندینگ شخصی میلیاردرها!

🔹صد‌ها پزشک متخصص در شهر تهران و ایران وجود دارد که در کار خود بسیار حاذق و حرفه‌ای هستند و حتی در خود برنامه خندوانه دعوت از پزشکان و گپ‌وگفت با آن‌ها قبلا هم انجام شده، اما نکته عجیب آن بود که حضور دکتر سرکارات در این برنامه، درست در آستانه برگزاری انتخابات صنفی انجمن دندانپزشکان در تاریخ ۲۳اسفند ماه انجام شده است!

🔹همین موضوع دستاویزی برای کاربران شبکه‌های اجتماعی شد تا به آن بپردازند و در مورد آن اظهار نظر کنند.

🔹علیرضا وهاب‌زاده خبرنگار حوزه سلامت در این باره نوشت: «فرزین سرکارات شوهر شیلا خداداد کاندیدای انتخابات انجمن دندانپزشکی ایران به صورت اتفاقی میشه مهمان برنامه خندوانه و کلی هم ازش تعریف و تمجید میشه زیبا نیست؟! به صورت اتفاقی هم انتخابات ۲۳اسفند برگزار میشه…»

سوال بسیاری از بینندگان که بیننده برنامه خندوانه‌اند این بود؛ چرا یک نفر باید به واسطه این که همسرش بازیگر است در برنامه شرکت کند آن هم در حالی که به کمترین میزان ممکن هم از کسی که به واسطه او دعوت شده است یعنی شیلا خداداد صحبت به میان بیاید؟! /آفتاب یزد


🔻آبگرفتگی در بافت تاریخی یزد؛ برخی خانه‌های تاریخی را آب گرفت

🔹بارش برف و باران شدید در یزد سبب شده که برخی معابر بافت تاریخی یزد پر از آب شود و آبگرفتگی وسیعی در این بافت تاریخی ثبت جهانی رخ دهد.

🔹مصطفی فاطمی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد گفت: در گذشته این‌آب‌ها وارد قنات‌ها می‌شدند، اما در ۶۰-۵۰ سال گذشته بسیاری از قنات‌ها خشک، تخریب و پر شده‌اند و ارتباط آن‌ها با آب‌های سطحی از بین رفته‌ است. /چمدان

جزییات بیشتر:


🔻ارزش واقعی حداقل دستمزد کارگران در مقابل هزینه‌ها چقدر است؟

🔹نماینده کارگران در شورای عالی کار با بیان اینکه حداقل دستمزد کارگرها می‌توانست ۳۷درصد از هزینه‌های زندگی را پوشش دهد افزود:

🔹نوسانات ارزی باعث سقوط دستمزد کارگران شده است و در حال حاضرحداقل دستمزد می‌تواند ۲۴ درصد از هزینه‌ها را تأمین کند. /اقتصادنیوز


گزارش روزنامه آفتاب یزد از حضور همسر شیلا خداداد در برنامه خندوانه:

🔹صد‌ها پزشک متخصص در شهر تهران و ایران وجود دارد که در کار خود بسیار حاذق و حرفه‌ای هستند و حتی در خود برنامه خندوانه دعوت از پزشکان و گپ‌وگفت با آن‌ها قبلا هم انجام شده، اما نکته عجیب آن بود که حضور دکتر سرکارات در این برنامه، درست در آستانه برگزاری انتخابات صنفی انجمن دندانپزشکان در تاریخ ۲۳اسفند ماه انجام شده است!

🔹همین موضوع دستاویزی برای کاربران شبکه‌های اجتماعی شد تا به آن بپردازند و در مورد آن اظهار نظر کنند.

🔹علیرضا وهاب‌زاده خبرنگار حوزه سلامت در این باره نوشت: «فرزین سرکارات شوهر شیلا خداداد کاندیدای انتخابات انجمن دندانپزشکی ایران به صورت اتفاقی میشه مهمان برنامه خندوانه و کلی هم ازش تعریف و تمجید میشه زیبا نیست؟! به صورت اتفاقی هم انتخابات ۲۳اسفند برگزار میشه…»

سوال بسیاری از بینندگان که بیننده برنامه خندوانه‌اند این بود؛ چرا یک نفر باید به واسطه این که همسرش بازیگر است در برنامه شرکت کند آن هم در حالی که به کمترین میزان ممکن هم از کسی که به واسطه او دعوت شده است یعنی شیلا خداداد صحبت به میان بیاید؟!


بیشترین شکایت‌های حوزه سلامت به دندانپزشکی مربوط است

🔹معاون درمان وزارت بهداشت گفت: بیشترین شکایت‌ها در حوزه سلامت از بیرون بیمارستان انجام می‌شود و مربوط به خدمات ‏دندانپزشکی است. هزینه‌های دندانپزشکی یا ارائه خدمات در مکان‌های غیراستاندارد یا توسط افراد غیرمتخصص از جمله این ‏موارد است. ‏

🔹قاسم جان بابایی درباره عمده شکایت‌ها در حوزه سلامت که به سامانه ۱۹۰ ‏منعکس می‌شود، گفت: بیشترین شکایت‌ها در داخل بیمارستان نیز معمولا نارضایتی از برخورد کارکنان بیمارستان است. همچنین بیشترین اتفاقاتی ‏که در بیمارستان‌ها می‌افتد، افتادن بیمار از تخت است که این موضوع به خاطر نبود همراه بیمار اتفاق می‌افتد. ‏


یزد به عنوان پایتخت کتاب ایران انتخاب شد

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد با بیان اینکه یزد از بین ۱۵۰ شهر به عنوان پایتخت کتاب ایران انتخاب شد گفت: باشگاه‌های ورزشی در بحث کتاب و کتابخوانی وارد شوند. /تسنیم

Asriran. com


در ادامه بخوانید

فیلم زمین لرزه ۶ ریشتری در چین

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
تسنیمتسنیم4 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، امروز در بازار آزاد سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید با کاهش نسبت به آخرین قیمت‌های روز قبل در قیمت ۴میلیون و ۶۱۵ هزار تومان و سکه بهار آزادی طرح قدیم ۴میلیون و ۴۶۰ هزار تومان معامله می‌شود. در بازار آزاد هر قطعه نیم‌سکه بهار آزادی ۲میلیون و ۴۱۴ هزار تومان، ربع‌سکه یک‌میلیون و ۶۱۶ هزار تومان و هر قطعه سکه گرمی یک میلیون و ۸ هزار تومان فروخته می‌شود. ضمن آنکه هر اونس طلا در بازارهای جهانی با قیمت ۱۳۴۲٫۸ دلار معامله می‌شود. صرافی‌های بانک‌ها هم‌اکنون قیمت دلار را برای فروش به مردم، ۱۳ هزار و ۱۰۰ تومان اعلام کرده‌اند. برهمین‌اساس طی روز جاری قیمت فروش یورو در صرافی‌های بانک‌ها، ۱۵ هزار تومان اعلام شده است؛ قیمت خرید یورو نیز در این صرافی‌ها ۱۴ هزار و ۹۰۰ تومان است.

عملیات حج امسال از مبدا ۱۷ فرودگاه انجام می‌شود

صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ کاپیتان حسن قاسمی افزود: علاوه بر فرودگاه بین المللی امام خمینی که بیشترین عملیات حج امسال از آن فرودگاه و از ترمینال تازه تاسیس سلام انجام خواهد شد، فرودگاه‌های اهواز، یزد، رشت، بیرجند، اصفهان، بندرعباس، بوشهر، گرگان، ساری، کرمان، تبریز، مشهد، زاهدان، ارومیه، کرمانشاه و شیراز نیز درگیر عملیات حج امسال خواهند بود. مدیر عملیات حج ۹۸ افزود: با توجه به اینکه ترمینال‌های فرودگاه‌های جده و مدینه نیز در ایام حج، ترافیک هوایی بسیاری را خواهند داشت، تخلیه و بارگیری حجاج، قطعا با تاخیر‌هایی روبرو خواهد بود و حجاج باید با آگاهی از این مساله، با صبر و متانت بیشتری برخورد کنند. وی افزود: البته ایران ایر تلاش کرده با داشتن هواپیمای ذخیره و رزرو، این تاخیر را به حداقل برساند. قاسمی تصریح کرد: مشکلی برای سوخت گیری هواپیما‌های ایرانی در فرودگاه‌های عربستان وجود ندارد چراکه وقتی، فرودگاه‌های سعودی به ما مجوز پرواز می‌دهند، موظف به تامین سوخت هواپیما‌های ایرانی هم هستند. وی افزود: همچنین هر حاجی مجاز است تا ۵ کیلوگرم بار همراه مسافر را از میان کالا‌های مجاز، به کابین هواپیما ببرد.
ایرناایرنا12 دقیقه قبل
این طرح با هزینه ۵ میلیارد تومان اجرا شده است که دو میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان از این مبلغ، از محل تسهیلات قانون حمایت از اشتغال روستایی و عشایری توسط پست بانک پرداخت شده است. این واحد ظرفیت ذخیره‌سازی ۲۶ هزار تن گندم تولیدی منطقه را دارد که با بهره‌برداری از آن، ۱۰۰ درصد گندم تولیدی منطقه قابل ذخیره‌سازی بوده و برای ۱۵ نفر به صورت مستقیم فرصت شغلی ایجاد شده است. کرمی، مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری همچنین به همراه فرماندار کلیبر و مدیر امور شعب پست بانک استان از مجتمع‌های اقامتی روستاهای شجاع‌آباد و علی‌آباد کلیبر که از محل تسهیلات اشتغال پایدار روستایی در حال ساخت هستند بازدید کرد.
فردا نیوزفردا نیوز22 ساعت قبل
وزیر نیرو ابراز داشت: ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا متصل شده است و بر این اساس شاهد جهش چشمگیر در مبادلات دو جانبه میان دو کشور هستیم. وزیر نیرو تاکید کرد: در مجموع بازار ۲۰۰ میلیون نفری در منطقه خاورمیانه برای ارائه محصولات در انتظار ایران است و ما می‌توانیم با استفاده از تعرفه‌ای ترجیحی یا معافیت‌های تعرفه‌ای محصولات خود که اکنون نیز وارد بازارهای منطقه‌ای می‌شود با سرعت بیشتری به فروش برسانیم. ۱۲ سند همکاری میان ایران و روسیه به امضا رسیددر پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه ۱۲ سند همکاری میان دو طرف به امضا رسید. ۳- سند دهمین اجلاس گروه کاری همکاری‌های حمل و نقل جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه که به امضای آدم نژاد معاون وزیر راه و شهرسازی ایران و توکارف ولادیمیر الکساندر معاون وزیر حمل و نقل فدراسیون روسیه رسید. ۹- سند قرارداد جامعه مهندسان مشاور ایران و انجمن ملی مهندسان مشاور ساخت روسیه که به امضای سیامک دولتشاهی نماینده جامعه مهندسان مشاور ایران و ولادیمیر الکساندروویچ نماینده انجمن ملی مهندسان مشاور ساخت روسیه رسید.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین6 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، براساس بررسی روند ترخیص کالا‌های وارداتی به صورت لحظه‌ای به کمک سامانه جامع گمرکی در مرکز پایش گمرک رصد می‌شود و کالا‌هایی که مجوز ثبت سفارش و دیگر مجوز‌های قانونی را دارند و ارز این کالا‌ها تأمین و تخصیص داده شده است در کمترین زمان ممکن از گمرکات ترخیص می‌شوند. به علاوه، طی دو ماه گذشته از سال جاری، به میزان ۵ هزار و ۶۵۴ هزار تن به ارزش ۶ میلیارد و ۷۶۳ میلیون دلار کالا به کشور وارد شده است که بیانگر کاهش ۸ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل است. سه کالای عمده وارد شده به کشور شامل برنج، ذرت دامی و کنجاله سویا بوده است. کشور‌های عمده صادر کننده به ایران نیز، شامل چین، امارات متحده عربی، هند و ترکیه بوده است. این درحالی است که در دو ماه نخست سال ۹۸، میزان صادرات قطعی کالا‌های غیرنفتی کشور (به استثنای نفت خام، نفت کوره و نفت سفید و همچنین بدون صادرات از محل تجارت چمدانی) بالغ بر ۳۰ هزار و ۲۷۳ هزار تن به ارزش ۸ میلیارد و ۴۱۲ میلیون دلار بوده است که بیانگر رشد ۸ درصدی صادرات نسبت به دو ماهه سال ۹۷ است. سه کالای عمده صادر شده در این مدت شامل گاز مایع، میعانات گازی و روغن‌های سبک و فرآورده‌ها به جز بنزین است. همچنین چهار کشور عمده مقصد صادراتی نیز چین، امارات متحده عربی، عراق و ترکیه بوده است. گفتنی است، آمار نشان می‌دهد که تراز تجاری دو ماه گذشته از سال جاری یک میلیارد و ۶۴۹ میلیون دلار مثبت بوده است.

نظرها

اخبار بیشتر