پشت پرده عدم ترخیص خودروهای دپو شده در گمرکات کشور
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دیجیاتو
  4. اقتصادی
پشت پرده عدم ترخیص خودروهای دپو شده در گمرکات کشور

پشت پرده عدم ترخیص خودروهای دپو شده در گمرکات کشور

دیجیاتوخبرگزاری دیجیاتو |

شرکت‌های نمایندگی رسمی درحالی سال ۹۷ را به پایان می‌رسانند که تصمیمات دولت در خصوص ترخیص خودروهای دپو شده در گمرکات کشور جامع عمل نپوشیده است.

نمایندگی ‎های رسمی واردات خودرو روزهای پرفراز و نشیبی را تجربه می‌کنند و رویای ورود برخی از آن‌ها به بحث تولید با اعلام ممنوعیت واردات و اجرای تحریم‌های ظالمانه آمریکا نقش بر آب شده است. به عقیده بسیاری از کارشناسان، مدیران وقت در وزارت صمت در مقابله با تحریم‌های آمریکا شتاب زده عمل کردند و با برخی اقدامات که از آنها به عنوان خود تحریمی یاد میشود، زمینه‌ساز بروز نوسان در بازارهای مختلف شدند. در این میان، هیات دولت هرچه کرد تا این قفل بسته را بگشاید با عدم همراهی بدنه خود مواجه شد، به طوری که با گذشت حدود ۲‌ ماه از مصوبه ترخیص هم حتی یک خودرو از انبار گمرک خارج نشده است.

پشت پرده عدم ترخیص خودروهای دپو شده در گمرکات کشور - 3

دولت نمی‌خواهد با آزادسازی خودروهای وارداتی آن هم با این هزینه‌های سنگین، به بازارهای نوروزی تلاطم بیشتری بدهد. روند صعودی قیمت خودروهای خارجی حتی در زمانی که نرخ ارز دچار افت ۵۰ درصدی شد، ادامه داشت و تصمیم گیران در وزارت صنعت می‌دانند با توجه به نوع اجرای مصوبه، قیمت تمام‌شده خودروهای دپو شده در گمرکات افزایش بسیار خواهد داشت و به ‌تبع آن بازار مجدد افزایش قیمت را تجربه خواهد کرد.

علی ‌شکوهی، کارشناس صنعت و بازار خودرو در این باره گفت: «بازار خودروهای وارداتی در شرایط فعلی بیشترین لطمه را از ممنوعیت واردات خورد و این ممنوعیت در حالی از روزهای ابتدایی تابستان سال جاری اعمال شد که در سال‌های ۹۱ تا ۹۲ که دوره اوج تحریم‌ها بود، واردات خودرو به کشور انجام می‌شد.»

به هر حال از پیش ارز کشور صرف واردات خودروهای دپو شده در گمرکات شده است و مشتریانی در داخل کشور بابت خرید آنها پول پرداخت کرده‌اند و منتظر ترخیص خودرو‌های خود از گمرکات هستند.

پشت پرده عدم ترخیص خودروهای دپو شده در گمرکات کشور - 7

وی با بیان این که دپو حدود ۱۶ هزار دستگاه خودرو در گمرک‌های کشور ادامه دارد، هشدار داد: «شرکت‌های نمایندگی رسمی با توجه ‌به مواجهه آنی با تصمیمات وزارت صمت، تعداد قابل ‌توجهی خودرو در انبارهای کشورهای همسایه و شرکت‌های تولید کننده خارجی دارند که این خودروها به ‎صورت ثروتی باد آورده برای آن کشورها قلمداد می‌ شوند و حتی با مصوبه اخیر هیات دولت ترخیص نخواهند شد.» بدین ترتیب، خطر تملیک خودروهای ترخیص‎ نشده از کشورهای دیگر و پرداخت هزینه اسقاط متوجه واردکنندگان داخلی است.

تنها برخی شرکت‌های واردکننده خودرو که از ارز نیمایی استفاده نکرده‌اند و طبق مصوبه هیات دولت مجبور به پرداخت مابه‌التفاوت نرخ ارز نیستند، در شرایط بهتری قرار دارند و حتی تعدادی از خودروهای ترخیص‎شده متقاضیان را به دست صاحبان آن‌ها رسانده‌اند.

شکوهی در رابطه با تاثیر ترخیص خودروها از گمرک بر بازار اظهار داشت: «تعداد قابل‌ توجهی از خودروهای دپو شده در گمرکات مربوط به سفارش‌ گذاری‌های متقاضیان هستند و باید به خریداران تحویل داده شوند. همچنین بیشتر شرکت‌ها برای واردات خودرو ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته‌اند که در حال ‎حاضر باید مابه‎التفاوت آن را که حدود ۸ هزار تومان محاسبه می‌شود، پرداخت کنند. این موضوع قیمت تمام‌شده خودروها را به شدت افزایش می‌دهد و در نهایت ترخیص و ورود خودروهای انبارشده به بازار رشد قیمت در بازار وارداتی‌ها را تشدید خواهد کرد.»

پشت پرده عدم ترخیص خودروهای دپو شده در گمرکات کشور - 11

برنامه نافرجام واردات به شرط تولید

این کارشناس در خصوص شراکت شرکت‌های نمایندگی رسمی با خودروسازان خارجی گفت: «از حدود دو سال گذشته، وزارت صنعت، معدن و تجارت واردات خودرو را مشروط به تولید کرد که شرکت‌های داخلی بسیاری در این زمینه سرمایه‌گذاری کردند و برخی از شرکت‌ها به تولید و عرضه محصول نیز دست پیدا کردند. سیاست انجمن واردکنندگان خودرو نیز طی این سال‌ها ترغیب شرکت‌های نمایندگی رسمی به سوی تولید و یا حداقل مونتاژ خودروهای خارجی بوده است.»

وی با بیان اینکه شرکت‌های خودروساز ترکیه میتوانند نمونه بسیار خوبی برای صنعت خودرو ایران باشند، افزود: «تولید باید در حجم منطقی و اقتصادی انجام شود تا قیمت تمام شده محصول ارزان‌تر و اقتصادی‌تر محاسبه شود. در سطح جهانی همواره برای آغاز تولید، محصولی از سبد شرکت مادر انتخاب می‌شود که تیراژ و قیمت تمام شده قابل قبولی داشته باشد.»

پشت پرده عدم ترخیص خودروهای دپو شده در گمرکات کشور - 16

شکوهی تاکید کرد: «عدم دستیابی به نتیجه نهایی در تولید خودروهای خارجی از سوی شرکت‌های واردکننده رسمی تنها به دلیل مشکلات تحریمی نبود و ممنوعیت واردات در این زمینه تاثیر قابل ‌توجهی داشت. البته ناگفته نماند که برخی از برندهای ژاپنی و اروپایی به ‎واسطه تحریم‌ها بازار ایران را ترک کردند.»

وی در پایان اظهار داشت: «تغییر قوانین به صورت لحظه‌ای ادامه دارد و بدنه دولت همچنان در زمینه واردات و اختصاص ارز، هر روز با آزمون و خطا تصمیم جدید اتخاذ می‌کند. اگر دولت برنامه‌ریزی دقیق‌تری در زمینه صنعت، اقتصاد و جذب سرمایه‌گذاری داشته باشد، شرکت‌های داخلی و خارجی با فکر باز می‌توانند به فعالیت در ایران ادامه دهند. اما دولت هنوز عزم خود را برای مقابله با شرایط پیش رویش جزم نکرده است.»

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با خودرو وارداتی، خودروهای دپو شده در گمرک و واردات خودرو از تلگرام

#یادداشت_منتخب

می‌گن: «افزایش نقدینگی، نرخ دلار، و قیمت بنزین، باعث گرونی و تورم می‌شن.» تو پست قبلی، اثر افزایش قیمت بنزین بر تورم رو زیر سوال بردم. تو این پست وارد جزییات این تحلیل می‌شیم. اما اول باید تعریف دقیق‌تری از تورم بدم، چون هر گرونی‌ای تورم نیست. بعد از تعریف تورم، دو مرحله تورم رو معرفی می‌کنم، تا بتونیم برسیم به اثر افزایش قیمت بنزین بر قیمت سایر کالاها.

با تورم سطح عمومی قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کنه، اما قیمت کالاها نسبت به هم تغییر نمی‌کنه. در واقع فقط پول ملی‌ کم ارزش می‌شه.

اما گاهی یه کالایی نسبت به کالاهای دیگه گرون می‌شه. مثلا وقتی واردات خودرو ممنوع شد، قیمت خودرو خارجی خیلی افزایش پیدا کرد، بنحوی که قیمتش نسبت به قیمت بقیه کالاها افزایش یافت. این جور گرون شدن شاید بخاطر کاهش واردات باشه، یا شاید بخاطر افزایش هزینه تولید باشه. به این نمی‌گیم تورم. تورم اون افزایش قیمتیه که در عموم کالاها مشترکه.

تورم از کجا میاد؟ هر چیزی که زیاد بشه، کم‌ارزش می‌شه. اگه نسبت به کالا و خدمات تولید شده، میزان نقدینگی زیاد بشه، طبیعتا پول ملی کم‌ارزش می‌شه. کاهش ارزش پول‌ ملی همون تورمه.

کاهش ارزش پولی ملی رو می‌شه با دو تا تکنیک موقتا عقب ‌انداخت: یکی با سرکوب نرخ ارز، که واردات رو بیشتر و ارزونتر می‌کنه؛ و دیگری با افزایش نرخ سود سپرده بلندمدت، که پول مردم رو تو بانکها قفل می‌کنه تا صرف خرید کالا نشن.

با این دو روش، موقتا از بالفعل شدن اثر افزایش نقدینگی بر سطح قیمتها جلوگیری می‌شه. طبعا هر چقدر ذخایر ارزی بیشتر باشه، سرکوب ارزی برای مدت بیشتری ادامه می‌کنه. اما با افزایش واردات، بالاخره ذخایر ارزی ته می‌کشه، فنر نرخ ارز می‌جهه، و ارزش پول ملی یکهو سقوط می‌کنه.

پس تا اینجا معلوم شد که نقدینگی عامل اصلی تورمه، ولی در میان‌مدت، سرکوب نرخ ارز، یا افزایش نرخ سود سپرده مدت‌دار، می‌تونه بالفعل شدن تورم رو عقب بندازه.

حالا قیمت بنزین رو قیمتها چه اثری داره؟

با افزایش قیمت بنزین:

- از یک سو بخش بیشتری از بودجه خانوار صرف خرید بنزین می‌شه، لذا قدرت خرید خانوار کمتر می‌شه. کاهش تقاضا، روی قیمت‌ها فشار کاهشی میاره.

- منتها از سوی دیگه، دولت عواید بیشتری کسب کرده که یا در قالب حقوق کارمند و کارگر، و یا در قالب یارانه مستقیم، تو جامعه بازتوزیع می‌کنه. این بازتوزیع، کاهش قدرت خرید رو جبران می‌کنه.

لذا در نهایت، تقاضای غیر بنزینی کل کشور تغییر چندانی نمی‌کنه.

این عدم تغییر، توضیح می‌ده که چرا در داده چهل سال گذشته، رابطه‌ای بین تورم و افزایش قیمت بنزین نمی‌بینیم.

منتها … اینکه افزایش قیمت بنزین سطح عمومی قیمت‌ها رو افزایش نمی‌ده، به این معنی نیست که، نسبت قیمت‌ کالاها به هم رو تغییر نمی‌ده.

برای بهتر فهمیدن نوع اثر بنزین بر قیمتها، فرض کنیم دولت همه عواید حاصل از افزایش قیمت بنزین رو بصورت یارانه مستقیم، مساوی توزیع می‌کنه. حالا ببینیم این چه اثری بر بودجه سه نوع خانوار می‌ذاره:

۱️⃣ خانوار با مصرف بنزین میانگین: در این حالت، یارانه نقدی مساوی افزایش هزینه بنزین خواهد بود، لذا قدرت خرید تغییری نمی‌کنه.

۲️⃣ خانوار با مصرف بنزین کمتر از میانگین: یارانه نقدی بیشتر از افزایش هزینه بنزینه، لذا قدرت خرید بیشتر می‌شه؛ یعنی تقاضا برای کالاهای مورد مصرف این قشر زیاد می‌شه.

۳️⃣ خانوار با مصرف بنزین بیشتر از میانگین: یارانه نقدی جوابگوی همه افزایش هزینه بنزین نیست، لذا قدرت خرید و متعاقبا تقاضا برای بقیه کالاها کمتر می‌شه.

پس با اصلاح بازار بنزین، قیمت کالاهای مورد مصرف خانوارهای کم مصرف، نسبت به قیمت کالاهای مورد مصرف خانوارهای پر مصرف بیشتر می‌شه.

اما این فقط در کوتاه‌مدته! از اونجا که سطح عمومی قیمتها افزایش نداشته، این افزایش قیمت به معنی افزایش سود تولید کالاهای مورد تقاضای خانواده‌های کم‌مصرفه. لذا اگه دولت مداخله نکنه، سرمایه‌گذاری و متعاقبا تولید افزایش پیدا می‌کنه، و قیمت اون کالاها مجددا کاهش پیدا می‌کنه. این افزایش سرمایه‌گذاری موجب ایجاد مشاغل جدید هم می‌شه.

از سمت عرضه هم، نقش بنزین در هزینه تولید و عرضه کالاها متفاوته. این هم دلیل مضاعف برای تغییر نسبت قیمتها می‌شه.

خلاصه:

➕ تورم افزایش سطح عمومی قیمت‌هاست.

➕ در بلندمدت، عاملی اصلی تورم افزایش نقدینگیه.

➕ سرکوب ارزی، یا افزایش نرخ سود سپرده بلندمدت، می‌تونه موقتا از بالفعل شدن تورم ناشی از افزایش نقدینگی جلوگیری کنه.

➕ افزایش قیمت بنزین، باعث افزایش سطح عمومی قیمت‌ها نمی‌شه.

➕ افزایش قیمت‌ بنزین، قیمت‌های نسبی رو تغییر می‌ده، که انگیزه‌‌های سرمایه‌گذاری رو تغییر می‌ده. در نهایت، بهینگی قیمت بنزین، به سرمایه‌گذاری بهینه منجر می‌شه.

❇️ قیمت بهینه بنزین، «هزینه فرصت» بنزینه / وقایع اقتصادیه


افسانه دولت پاک‏دست را باور نکنیم

حسین سلاح‏ ورزی

تجربه نشان می‌‏دهد تحمیل نیروی انسانی به بنگاه‏‌های بزرگ بیشتر از آنکه به تفکیک نوع صنعت باشد توزیع جغرافیایی دارد. ساخت و بافت اجتماعی و نوع مناسبات شهروندان هر منطقه با افراد صاحب نفوذ از یک‏سو و از سوی دیگر مناسبات افراد صاحب نفوذ با مقام ‏های استانی یا منطقه‏ ای در زاد و رشد چنین پدیده ‏ای تاثیر دارد. به طور مثال در خوزستان شاهد این بوده ‏ایم که برخی از صاحبان قدرت با هدف خرید محبوبیت و استفاده از آن در دوره انتخابات به گسیل نیروی انسانی اقدام می‏ کنند.

البته تیول‏داری به معنای مصطلح و عرف در تاریخ اقتصاد ایران با آنچه در شرایط امروز اقتصاد ایران شاهد آن هستیم تفاوت ‏ها و شباهت‏ هایی دارد که باید با دقت تفکیک شوند. در صورتی که منظور از تیول‏داری این است که دولت به معنای نهاد بالادست در میان سایر نهادها فعالیت‏‌های اقتصادی را بر اساس برخی مناسبات به سیاستمداران واگذار می‏کرد و در مقابل از آنها وفاداری به اضافه تامین سهمی از مخارج را می‌‏خواست باید در این‏ باره دقت کرد.

برای توضیح کارآمدتر در تیول‏داری اقتصاد ایران باید به سایر فعالیت ‏ها که اتفاقا سهم آنها در تولید ناخالص داخلی بزرگ‏تر است نیز نگاه کرد. به طور مثال بانکداری در ایران به سوی دادن امتیاز بانک به گروه کوچکی محدود شده و سپس درها بسته شد. چرا باید بانک‏‌های خصوصی به همین تعداد باشد. در کدام قانون و تجربه بین‏ المللی در یک دوره کوتاه امتیاز تاسیس بانک داده می‌‏شود اما در بر روی خارجی‏‌ها و بر روی سایر علاقه‏ مندان بسته می‌‏شود. چرا سال‏ه‌ای طولانی است که راه برای ورود خودروساز سوم با وجود ضرورت رهایی از بازار انحصاری دوقطبی در این صنعت مسدود شده است و شرایط به‌گونه ‏ای شده که واردات خودرو خارجی به سطح کلاس خودروسازان داخلی باز نمی‌گردد و نرخ‏‌های تعرفه واردات در بالاترین نرخ‏ها تعیین می‌‏شود. این همان تیول‏داری است که بخشی از آن به روش خصوصی‏ سازی به سبک ایران برمی‏ گردد.

سازمان‏‌های نظارتی برای اینکه بتوانند به همه این بنگاه ‏ها رسیدگی کنند باید چابک و چالاک باشند و نیز نیازمند روش‏‌های مدرن و کارکنان دقیق و دلسوز هستند تا بتوانند در این کار پیچیده کامیاب باشند. مدیران بنگاه ‏های دولتی در هر سرزمینی برای خود یک گروه بانفوذ شده ‏اند که می‌‏توانند داستان خویشاوندسالاری را با پیچیده کردن و تبانی پیش ببرند و این احتمال هست که برای هم بسته ‏های سفارشی تدارک ببینند.

عقل و منطق و تجربه ‏های جهانی و تجربه تاریخی در ایران حکم می‌‏کند برای اینکه اقتصاد ایران در سطح کلان و در سطح بنگاه و خانوار به سوی پیشرفت و سربلندی برود ساختار اقتصاد دولتی حاکم تضعیف شود و سهم آن را به حداقل برسانیم. راهی جز این برای ایجاد اقتصاد سالم وجود ندارد. نمی‏ توان برای هر مدیر دولتی یک پاسبان و یک مامور نظارتی گذاشت و تازه از کجا معلوم که آنها نیز فریفته نشوند.

تجارت فردا


💠افسانه دولت پاک‏دست را باور نکنیم

🌀آسیب‏شناسی نفوذ سیاستمداران در صنایع بزرگ در گفت‏وگو با حسین سلاح‏ورزی

🌀تجربه نشان می‏دهد تحمیل نیروی انسانی به بنگاه‏های بزرگ بیشتر از آنکه به تفکیک نوع صنعت باشد توزیع جغرافیایی دارد. ساخت و بافت اجتماعی و نوع مناسبات شهروندان هر منطقه با افراد صاحب نفوذ از یک‏سو و از سوی دیگر مناسبات افراد صاحب نفوذ با مقام‏های استانی یا منطقه‏ای در زاد و رشد چنین پدیده‏ای تاثیر دارد. به طور مثال در خوزستان شاهد این بوده‏ایم که برخی از صاحبان قدرت با هدف خرید محبوبیت و استفاده از آن در دوره انتخابات به گسیل نیروی انسانی اقدام می‏کنند.

🌀البته تیول‏داری به معنای مصطلح و عرف در تاریخ اقتصاد ایران با آنچه در شرایط امروز اقتصاد ایران شاهد آن هستیم تفاوت‏ها و شباهت‏هایی دارد که باید با دقت تفکیک شوند. در صورتی که منظور از تیول‏داری این است که دولت به معنای نهاد بالادست در میان سایر نهادها فعالیت‏های اقتصادی را بر اساس برخی مناسبات به سیاستمداران واگذار می‏کرد و در مقابل از آنها وفاداری به اضافه تامین سهمی از مخارج را می‏خواست باید در این‏باره دقت کرد.

🌀برای توضیح کارآمدتر در تیول‏داری اقتصاد ایران باید به سایر فعالیت‏ها که اتفاقا سهم آنها در تولید ناخالص داخلی بزرگ‏تر است نیز نگاه کرد. به طور مثال بانکداری در ایران به سوی دادن امتیاز بانک به گروه کوچکی محدود شده و سپس درها بسته شد. چرا باید بانک‏های خصوصی به همین تعداد باشد. در کدام قانون و تجربه بین‏المللی در یک دوره کوتاه امتیاز تاسیس بانک داده می‏شود اما در بر روی خارجی‏ها و بر روی سایر علاقه‏مندان بسته می‏شود. چرا سال‏های طولانی است که راه برای ورود خودروساز سوم با وجود ضرورت رهایی از بازار انحصاری دوقطبی در این صنعت مسدود شده است و شرایط به‌گونه‏ای شده که واردات خودرو خارجی به سطح کلاس خودروسازان داخلی باز نمی‌گردد و نرخ‏های تعرفه واردات در بالاترین نرخ‏ها تعیین می‏شود. این همان تیول‏داری است که بخشی از آن به روش خصوصی‏سازی به سبک ایران برمی‏گردد.

🔹سازمان‏های نظارتی برای اینکه بتوانند به همه این بنگاه‏ها رسیدگی کنند باید چابک و چالاک باشند و نیز نیازمند روش‏های مدرن و کارکنان دقیق و دلسوز هستند تا بتوانند در این کار پیچیده کامیاب باشند. مدیران بنگاه‏های دولتی در هر سرزمینی برای خود یک گروه بانفوذ شده‏اند که می‏توانند داستان خویشاوندسالاری را با پیچیده کردن و تبانی پیش ببرند و این احتمال هست که برای هم بسته‏های سفارشی تدارک ببینند.

🔹عقل و منطق و تجربه‏های جهانی و تجربه تاریخی در ایران حکم می‏کند برای اینکه اقتصاد ایران در سطح کلان و در سطح بنگاه و خانوار به سوی پیشرفت و سربلندی برود ساختار اقتصاد دولتی حاکم تضعیف شود و سهم آن را به حداقل برسانیم. راهی جز این برای ایجاد اقتصاد سالم وجود ندارد. نمی‏توان برای هر مدیر دولتی یک پاسبان و یک مامور نظارتی گذاشت و تازه از کجا معلوم که آنها نیز فریفته نشوند.


🔴 آماری از بازداشتی‌های اخیر در پرونده‌های اقتصادی

عباس جعفری‌دولت‌آبادی:

🔹در پرونده‌های پتروشیمی ۱۳ نفر؛ پرونده‎های دلالان ارزی ۲۹ نفر؛ پرونده‌های گوشت و لاستیک ۴ نفر، پرونده تلفن همراه ۱ نفر؛ پرونده سامانه بهین یاب سمت ۴ نفر، پرونده گمرک، ۸ نفر، پرونده سازمان حمایت ۴ نفر، پرونده کاغذ ۱۷ نفر و پرونده واردات خودرو و سامانه‌های ثبت سفارش ۲۰ نفر بازداشت هستند/ ایسنا


💠ترخیص خودروهای ثبت سفارش غیرقانونی از گمرک در روزهای آینده

یک مسئول در وزارت صنعت، معدن و تجارت:

🔹قرار است خودروهایی که با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد شده تفاوت آن پرداخت و سپس ترخیص شود.

🔹همچنین آن دسته از خودروهایی که برخی شرکت‌ها با ثبت سفارش غیرقانونی وارد کردند اما از مشتریان پیش ثبت نام کردند نیز از گمرک ترخیص و به مشتریان تحویل شود اما واردکنندگان که به صورت غیرقانونی ثبت سفارش کردند باید مراحل دادرسی را طی و مجازات قانونی را تحمل کنند.

🔹با ترخیص خودروهای دپو شده در گمرک، شرکت‌های واردکننده خودرو بتوانند به بیشتر تعهدات خود در قبال مشتریان عمل کنند و دوره انتظار مشتریان برای دریافت خودرو کوتاه شود.


💠ایران بزرگترین بازار صادراتی خودرو سواری چین

🌀 در سال ۱۳۹۶ نیمی از واردات مواد واسطه‌ای و نهایی جهت تولید (و مونتاژ) خودرو از چین انجام گردید. داده‌های گمرک ایران حاکی از این است که در طول سالهای ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۶، در مجموع ۱۷۴۹۱ دستگاه خودرو سواری به ارزش ۱۹۷ میلیون دلار از چین وارد شده است. در دوره میلادی همزمان (۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷) داده‌های گمرک چین نشان می‌دهد که در مجموع این دوره ۵۸۶ هزار دستگاه خودرو سواری به ارزش ۴۹۴۰ میلیون دلار از چین به ایران صادر شده است.

🌀 بر اساس داده‌های گمرک چین، در سال ۲۰۱۷ میلادی ایران اولین واردکننده از چین با سهم ۳۹ درصد از تعداد دستگاه و ۳۳ درصد از ارزش صادرات خودرو سواری این کشور بود.

🌀 داده‌های گمرک کشور چین نشان می‌دهد که این کشور ۲۳۶ هزار خودرو سواری به ارزش نزدیک به ۲ میلیارد دلار به ایران در سال ۲۰۱۷ میلادی (بهمن ۱۳۹۶ تا دی ماه ۱۳۹۷) صادر کرد. آمار تولید و واردات خودرو نشان می‌دهد که در سال ۱۳۹۶ بیش از ۲۲۰ هزار خودرو سواری با برند خودروسازان چینی در ایران تولید شد و واردات خودروی سواری از چین کمتر از ۱۰۰۰ دستگاه است.

🔹احسان سلطانی‌


در ادامه بخوانید

ترامپ رئیس ستاد کارکنان کاخ سفید را به دلیل «سرفه» بیرون کرد +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
رئیس‌جمهور آمریکا حین مصاحبه با شبکه «ای بی سی نیوز» از سرفه‌های «میک مولوانی» به خشم آمد و او را از دفتر ریاست‌جمهوری بیرون کرد. در این لحظه پرتنش، مجری در حال پرسیدن سوالاتی درباره تحقیقات درباره پرونده مداخله روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ و سوابق مالیاتی ترامپ بود.

فیلم | اورانگوتان ۵۰ ساله فرانسوی نقاشی می‌کشد!

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
کریستل هانو، یکی از مدیران این باغ که از ۲۰ سال پیش تاکنون وظیفه نگهداری از حیوانات را بر عهده دارد معتقد است که ننت بدون تردید دارای استعداد ذاتی هنری است. این اورانگوتان از سال‌ها پیش نقاشی کردن را بدون هیچ آموزشی و به طور خودجوش آغاز کرده است. نقاشی‌های او گاهی با قیمت هزاران یورو فروخته شده و عواید آن صرف حفاظت از دیگر اورانگوتان‌ها می‌شود. اورانگوتان‌ها به شدت در معرض خطر انقراض قرار دارند و اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت برآورد کرده که تنها صدهزار اورانگوتان در جهان باقی مانده است. این حیوانات در طبیعت بین ۳۰ تا ۴۵ سال عمر می‌کنند اما درصورتی که از آنان به خوبی نگهداری شود می‌توانند ۶۰ سال یا بیشتر زنده بمانند.
افتصادنیوزافتصادنیوز1 روز قبل
به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از آی تی رسان، این لیست به صورت روزانه آپدیت شده و شامل محصولاتی همچون گلکسی S۷، گلکسی S۷ Edge، سامسونگ گلکسی نوت ۵، گلکسی A۹ و… می‌شود. شما می‌توانید با کلیک بر روی نام هر مدل، به فروشگاه‌های آنلاین وارد شده و محصول مورد نظر را بخرید. لیست قیمت گوشی‌های سامسونگ
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین، بهای سکه طح قدیم چهار میلیون و ۵۵۰هزار تومان است. نیم سکه و ربع سکه امروز به ترتیب با قیمت‌های دو میلیون و ۴۷۰ و یک میلیون و ۶۵۰هزار تومان در بازار معامله می‌شوند. قیمت سکه یک گرمی امروز یک میلیون و ۱۰هزار تومان است. طلای ۱۸عیار در بازار امروز گرمی ۴۳۴هزار و ۴۵۰تومان قیمت خورد. هر اسکناس یورو در تابلوی این صرافی‌ها برای فروش ۱۵۳۰۰و برای خرید ۱۵۲۰۰ تومان قیمت خورده است.
ایمناایمنا1 روز قبل
به گزارش خبرنگار ایمنا، امروز دوشنبه _ ۲۷ خرداد ماه _ سکه طرح جدید و سکه طرح قدیم به ترتیب چهار میلیون و ۷۴۱ هزار تومان و چهار میلیون و ۵۴۹ هزار تومان و دلار ۱۳ هزار و ۴۹۳ تومان در بازار معامله شد. اطلاعات بیشتر در مورد آخرین قیمت‌های اعلام شده برای سکه، طلا و ارز در جدول زیر آمده است:
خانه ملتخانه ملت1 روز قبل
شادمهر کاظم‌زاده عضو کمیسیون عمران مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، از افتتاح فاز یک پروژه آزادراه تهران-شمال تا پایان تابستان سال جاری خبر داد و گفت: در شرایط کنونی فاز یک این پروژه بیش از ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و با روند کنونی بخشی از این پروژه در ماه‌های آتی به بهره برداری می‌رسد. کاهش ۲۰ دقیقه‌ای زمان برای رسیدن به سه راه شهرستانک با با افتتاح فاز یک آزادراه تهران-شمالفاز یک آزادراه تهران-شمال به طول حدود ۳۲ کیلومتر احداث شده و باعث کاهش ۶۰ کیلومتری مسیر و کاهش ۲۰ دقیقه‌ای زمان برای رسیدن به سه راه شهرستانک می‌شودوی ادامه داد: فاز یک آزادراه تهران-شمال به طول حدود ۳۲ کیلومتر احداث شده و باعث کاهش مسیر و کاهش ۲۰ دقیقه‌ای زمان برای رسیدن به سه راه شهرستانک می‌شود. این نماینده مردم در مجلس دهم گفت: البته در شرایط کنونی روند کنونی اجرای فاز دو و سه پروژه آزادراه تهران-شمال بسیار کند است و باید اقدامات لازم برای سرعت بخشی به این پروژه صورت گیرد. اجرای کامل پروژه آزادراه تهران-شمال موجب کاهش ۶۴ کیلومتری مسیر و کاهش ۳ ساعته زمان سفر می‌شودکاظم زاده تصریح کرد: اجرای کامل پروژه آزادراه تهران-شمال موجب کاهش ۶۴ کیلومتری مسیر و کاهش ۳ ساعته زمان سفر می‌شود، همچنین تحقق این مسئله کاهش ۶۰۰ میلیارد تومانی مصرف سوخت در سال را در پی دارد. عضو کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: امیدوارم بنیاد مستضعفان برنامه ریزی دقیقی را برای اجرا و تکمیل فاز دو و سه آزادراه تهران-شمال انجام دهد، تا هر چه سریع‌تر مردم بتوانند از این ظرفیت بسیار خوب برای تردد و مسافرت استفاده کنند. /پایان پیام

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

امضای ۱۲ سند همکاری بین ایران و روسیه و خروج این کشور از توافق تسلیحاتی

خبری1 ساعت قبل

آخرین جلسه دادگاه محمدرضا خاتمی با موضوع تقلب در انتخابات ۸۸ برگزار شد

خبری2 ساعت قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - سه‌شنبه 28 خردادماه

خبری3 ساعت قبل

امام جمعه زنجان: ‌ هزینه استقامت، عزت و اقتدار است!

اقتصادنیوز4 دقیقه قبل

امیدواریم اصفهان به شهر جهانی گردشگری تبدیل شود

ایمنا6 دقیقه قبل

لوییس سوارز: چه کسی از هم بازی شدن با نیمار لذت نمی‌برد؛ اتفاقی که در آنفیلد افتاد، تقصیر ما بازیکنان بود نه والورده

طرفداری7 دقیقه قبل

پاسخ هلال احمر درباره شایعه واردات داروی جعلی «گلوکانتیم»

فارس7 دقیقه قبل

استخدام فروشنده حضوری با درآمد عالی در شرکت سولیکو کاله در یزد

اقتصادنیوز7 دقیقه قبل

دنیزلی: هدفم برآوردن انتظارات هواداران است

اصلاحات پرس8 دقیقه قبل

روسیه به تولید اورانیوم بیش از ۳۰۰ کیلوگرم در ایران واکنش نشان داد

اقتصادنیوز8 دقیقه قبل