1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دیجیاتو
  4. اقتصادی
پشت پرده عدم ترخیص خودروهای دپو شده در گمرکات کشور

پشت پرده عدم ترخیص خودروهای دپو شده در گمرکات کشور

خبرگزاری دیجیاتو |

شرکت‌های نمایندگی رسمی درحالی سال ۹۷ را به پایان می‌رسانند که تصمیمات دولت در خصوص ترخیص خودروهای دپو شده در گمرکات کشور جامع عمل نپوشیده است.

نمایندگی ‎های رسمی واردات خودرو روزهای پرفراز و نشیبی را تجربه می‌کنند و رویای ورود برخی از آن‌ها به بحث تولید با اعلام ممنوعیت واردات و اجرای تحریم‌های ظالمانه آمریکا نقش بر آب شده است. به عقیده بسیاری از کارشناسان، مدیران وقت در وزارت صمت در مقابله با تحریم‌های آمریکا شتاب زده عمل کردند و با برخی اقدامات که از آنها به عنوان خود تحریمی یاد میشود، زمینه‌ساز بروز نوسان در بازارهای مختلف شدند. در این میان، هیات دولت هرچه کرد تا این قفل بسته را بگشاید با عدم همراهی بدنه خود مواجه شد، به طوری که با گذشت حدود ۲‌ ماه از مصوبه ترخیص هم حتی یک خودرو از انبار گمرک خارج نشده است.

پشت پرده عدم ترخیص خودروهای دپو شده در گمرکات کشور - 3

دولت نمی‌خواهد با آزادسازی خودروهای وارداتی آن هم با این هزینه‌های سنگین، به بازارهای نوروزی تلاطم بیشتری بدهد. روند صعودی قیمت خودروهای خارجی حتی در زمانی که نرخ ارز دچار افت ۵۰ درصدی شد، ادامه داشت و تصمیم گیران در وزارت صنعت می‌دانند با توجه به نوع اجرای مصوبه، قیمت تمام‌شده خودروهای دپو شده در گمرکات افزایش بسیار خواهد داشت و به ‌تبع آن بازار مجدد افزایش قیمت را تجربه خواهد کرد.

علی ‌شکوهی، کارشناس صنعت و بازار خودرو در این باره گفت: «بازار خودروهای وارداتی در شرایط فعلی بیشترین لطمه را از ممنوعیت واردات خورد و این ممنوعیت در حالی از روزهای ابتدایی تابستان سال جاری اعمال شد که در سال‌های ۹۱ تا ۹۲ که دوره اوج تحریم‌ها بود، واردات خودرو به کشور انجام می‌شد.»

به هر حال از پیش ارز کشور صرف واردات خودروهای دپو شده در گمرکات شده است و مشتریانی در داخل کشور بابت خرید آنها پول پرداخت کرده‌اند و منتظر ترخیص خودرو‌های خود از گمرکات هستند.

پشت پرده عدم ترخیص خودروهای دپو شده در گمرکات کشور - 7

وی با بیان این که دپو حدود ۱۶ هزار دستگاه خودرو در گمرک‌های کشور ادامه دارد، هشدار داد: «شرکت‌های نمایندگی رسمی با توجه ‌به مواجهه آنی با تصمیمات وزارت صمت، تعداد قابل ‌توجهی خودرو در انبارهای کشورهای همسایه و شرکت‌های تولید کننده خارجی دارند که این خودروها به ‎صورت ثروتی باد آورده برای آن کشورها قلمداد می‌ شوند و حتی با مصوبه اخیر هیات دولت ترخیص نخواهند شد.» بدین ترتیب، خطر تملیک خودروهای ترخیص‎ نشده از کشورهای دیگر و پرداخت هزینه اسقاط متوجه واردکنندگان داخلی است.

تنها برخی شرکت‌های واردکننده خودرو که از ارز نیمایی استفاده نکرده‌اند و طبق مصوبه هیات دولت مجبور به پرداخت مابه‌التفاوت نرخ ارز نیستند، در شرایط بهتری قرار دارند و حتی تعدادی از خودروهای ترخیص‎شده متقاضیان را به دست صاحبان آن‌ها رسانده‌اند.

شکوهی در رابطه با تاثیر ترخیص خودروها از گمرک بر بازار اظهار داشت: «تعداد قابل‌ توجهی از خودروهای دپو شده در گمرکات مربوط به سفارش‌ گذاری‌های متقاضیان هستند و باید به خریداران تحویل داده شوند. همچنین بیشتر شرکت‌ها برای واردات خودرو ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته‌اند که در حال ‎حاضر باید مابه‎التفاوت آن را که حدود ۸ هزار تومان محاسبه می‌شود، پرداخت کنند. این موضوع قیمت تمام‌شده خودروها را به شدت افزایش می‌دهد و در نهایت ترخیص و ورود خودروهای انبارشده به بازار رشد قیمت در بازار وارداتی‌ها را تشدید خواهد کرد.»

پشت پرده عدم ترخیص خودروهای دپو شده در گمرکات کشور - 11

برنامه نافرجام واردات به شرط تولید

این کارشناس در خصوص شراکت شرکت‌های نمایندگی رسمی با خودروسازان خارجی گفت: «از حدود دو سال گذشته، وزارت صنعت، معدن و تجارت واردات خودرو را مشروط به تولید کرد که شرکت‌های داخلی بسیاری در این زمینه سرمایه‌گذاری کردند و برخی از شرکت‌ها به تولید و عرضه محصول نیز دست پیدا کردند. سیاست انجمن واردکنندگان خودرو نیز طی این سال‌ها ترغیب شرکت‌های نمایندگی رسمی به سوی تولید و یا حداقل مونتاژ خودروهای خارجی بوده است.»

وی با بیان اینکه شرکت‌های خودروساز ترکیه میتوانند نمونه بسیار خوبی برای صنعت خودرو ایران باشند، افزود: «تولید باید در حجم منطقی و اقتصادی انجام شود تا قیمت تمام شده محصول ارزان‌تر و اقتصادی‌تر محاسبه شود. در سطح جهانی همواره برای آغاز تولید، محصولی از سبد شرکت مادر انتخاب می‌شود که تیراژ و قیمت تمام شده قابل قبولی داشته باشد.»

پشت پرده عدم ترخیص خودروهای دپو شده در گمرکات کشور - 16

شکوهی تاکید کرد: «عدم دستیابی به نتیجه نهایی در تولید خودروهای خارجی از سوی شرکت‌های واردکننده رسمی تنها به دلیل مشکلات تحریمی نبود و ممنوعیت واردات در این زمینه تاثیر قابل ‌توجهی داشت. البته ناگفته نماند که برخی از برندهای ژاپنی و اروپایی به ‎واسطه تحریم‌ها بازار ایران را ترک کردند.»

وی در پایان اظهار داشت: «تغییر قوانین به صورت لحظه‌ای ادامه دارد و بدنه دولت همچنان در زمینه واردات و اختصاص ارز، هر روز با آزمون و خطا تصمیم جدید اتخاذ می‌کند. اگر دولت برنامه‌ریزی دقیق‌تری در زمینه صنعت، اقتصاد و جذب سرمایه‌گذاری داشته باشد، شرکت‌های داخلی و خارجی با فکر باز می‌توانند به فعالیت در ایران ادامه دهند. اما دولت هنوز عزم خود را برای مقابله با شرایط پیش رویش جزم نکرده است.»

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با خودرو وارداتی، خودروهای دپو شده در گمرک و واردات خودرو از تلگرام

#یادداشت_منتخب

می‌گن: «افزایش نقدینگی، نرخ دلار، و قیمت بنزین، باعث گرونی و تورم می‌شن.» تو پست قبلی، اثر افزایش قیمت بنزین بر تورم رو زیر سوال بردم. تو این پست وارد جزییات این تحلیل می‌شیم. اما اول باید تعریف دقیق‌تری از تورم بدم، چون هر گرونی‌ای تورم نیست. بعد از تعریف تورم، دو مرحله تورم رو معرفی می‌کنم، تا بتونیم برسیم به اثر افزایش قیمت بنزین بر قیمت سایر کالاها.

با تورم سطح عمومی قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کنه، اما قیمت کالاها نسبت به هم تغییر نمی‌کنه. در واقع فقط پول ملی‌ کم ارزش می‌شه.

اما گاهی یه کالایی نسبت به کالاهای دیگه گرون می‌شه. مثلا وقتی واردات خودرو ممنوع شد، قیمت خودرو خارجی خیلی افزایش پیدا کرد، بنحوی که قیمتش نسبت به قیمت بقیه کالاها افزایش یافت. این جور گرون شدن شاید بخاطر کاهش واردات باشه، یا شاید بخاطر افزایش هزینه تولید باشه. به این نمی‌گیم تورم. تورم اون افزایش قیمتیه که در عموم کالاها مشترکه.

تورم از کجا میاد؟ هر چیزی که زیاد بشه، کم‌ارزش می‌شه. اگه نسبت به کالا و خدمات تولید شده، میزان نقدینگی زیاد بشه، طبیعتا پول ملی کم‌ارزش می‌شه. کاهش ارزش پول‌ ملی همون تورمه.

کاهش ارزش پولی ملی رو می‌شه با دو تا تکنیک موقتا عقب ‌انداخت: یکی با سرکوب نرخ ارز، که واردات رو بیشتر و ارزونتر می‌کنه؛ و دیگری با افزایش نرخ سود سپرده بلندمدت، که پول مردم رو تو بانکها قفل می‌کنه تا صرف خرید کالا نشن.

با این دو روش، موقتا از بالفعل شدن اثر افزایش نقدینگی بر سطح قیمتها جلوگیری می‌شه. طبعا هر چقدر ذخایر ارزی بیشتر باشه، سرکوب ارزی برای مدت بیشتری ادامه می‌کنه. اما با افزایش واردات، بالاخره ذخایر ارزی ته می‌کشه، فنر نرخ ارز می‌جهه، و ارزش پول ملی یکهو سقوط می‌کنه.

پس تا اینجا معلوم شد که نقدینگی عامل اصلی تورمه، ولی در میان‌مدت، سرکوب نرخ ارز، یا افزایش نرخ سود سپرده مدت‌دار، می‌تونه بالفعل شدن تورم رو عقب بندازه.

حالا قیمت بنزین رو قیمتها چه اثری داره؟

با افزایش قیمت بنزین:

- از یک سو بخش بیشتری از بودجه خانوار صرف خرید بنزین می‌شه، لذا قدرت خرید خانوار کمتر می‌شه. کاهش تقاضا، روی قیمت‌ها فشار کاهشی میاره.

- منتها از سوی دیگه، دولت عواید بیشتری کسب کرده که یا در قالب حقوق کارمند و کارگر، و یا در قالب یارانه مستقیم، تو جامعه بازتوزیع می‌کنه. این بازتوزیع، کاهش قدرت خرید رو جبران می‌کنه.

لذا در نهایت، تقاضای غیر بنزینی کل کشور تغییر چندانی نمی‌کنه.

این عدم تغییر، توضیح می‌ده که چرا در داده چهل سال گذشته، رابطه‌ای بین تورم و افزایش قیمت بنزین نمی‌بینیم.

منتها … اینکه افزایش قیمت بنزین سطح عمومی قیمت‌ها رو افزایش نمی‌ده، به این معنی نیست که، نسبت قیمت‌ کالاها به هم رو تغییر نمی‌ده.

برای بهتر فهمیدن نوع اثر بنزین بر قیمتها، فرض کنیم دولت همه عواید حاصل از افزایش قیمت بنزین رو بصورت یارانه مستقیم، مساوی توزیع می‌کنه. حالا ببینیم این چه اثری بر بودجه سه نوع خانوار می‌ذاره:

۱️⃣ خانوار با مصرف بنزین میانگین: در این حالت، یارانه نقدی مساوی افزایش هزینه بنزین خواهد بود، لذا قدرت خرید تغییری نمی‌کنه.

۲️⃣ خانوار با مصرف بنزین کمتر از میانگین: یارانه نقدی بیشتر از افزایش هزینه بنزینه، لذا قدرت خرید بیشتر می‌شه؛ یعنی تقاضا برای کالاهای مورد مصرف این قشر زیاد می‌شه.

۳️⃣ خانوار با مصرف بنزین بیشتر از میانگین: یارانه نقدی جوابگوی همه افزایش هزینه بنزین نیست، لذا قدرت خرید و متعاقبا تقاضا برای بقیه کالاها کمتر می‌شه.

پس با اصلاح بازار بنزین، قیمت کالاهای مورد مصرف خانوارهای کم مصرف، نسبت به قیمت کالاهای مورد مصرف خانوارهای پر مصرف بیشتر می‌شه.

اما این فقط در کوتاه‌مدته! از اونجا که سطح عمومی قیمتها افزایش نداشته، این افزایش قیمت به معنی افزایش سود تولید کالاهای مورد تقاضای خانواده‌های کم‌مصرفه. لذا اگه دولت مداخله نکنه، سرمایه‌گذاری و متعاقبا تولید افزایش پیدا می‌کنه، و قیمت اون کالاها مجددا کاهش پیدا می‌کنه. این افزایش سرمایه‌گذاری موجب ایجاد مشاغل جدید هم می‌شه.

از سمت عرضه هم، نقش بنزین در هزینه تولید و عرضه کالاها متفاوته. این هم دلیل مضاعف برای تغییر نسبت قیمتها می‌شه.

خلاصه:

➕ تورم افزایش سطح عمومی قیمت‌هاست.

➕ در بلندمدت، عاملی اصلی تورم افزایش نقدینگیه.

➕ سرکوب ارزی، یا افزایش نرخ سود سپرده بلندمدت، می‌تونه موقتا از بالفعل شدن تورم ناشی از افزایش نقدینگی جلوگیری کنه.

➕ افزایش قیمت بنزین، باعث افزایش سطح عمومی قیمت‌ها نمی‌شه.

➕ افزایش قیمت‌ بنزین، قیمت‌های نسبی رو تغییر می‌ده، که انگیزه‌‌های سرمایه‌گذاری رو تغییر می‌ده. در نهایت، بهینگی قیمت بنزین، به سرمایه‌گذاری بهینه منجر می‌شه.

❇️ قیمت بهینه بنزین، «هزینه فرصت» بنزینه / وقایع اقتصادیه


🔴 آماری از بازداشتی‌های اخیر در پرونده‌های اقتصادی

عباس جعفری‌دولت‌آبادی:

🔹در پرونده‌های پتروشیمی ۱۳ نفر؛ پرونده‎های دلالان ارزی ۲۹ نفر؛ پرونده‌های گوشت و لاستیک ۴ نفر، پرونده تلفن همراه ۱ نفر؛ پرونده سامانه بهین یاب سمت ۴ نفر، پرونده گمرک، ۸ نفر، پرونده سازمان حمایت ۴ نفر، پرونده کاغذ ۱۷ نفر و پرونده واردات خودرو و سامانه‌های ثبت سفارش ۲۰ نفر بازداشت هستند/ ایسنا


افسانه دولت پاک‏دست را باور نکنیم

حسین سلاح‏ ورزی

تجربه نشان می‌‏دهد تحمیل نیروی انسانی به بنگاه‏‌های بزرگ بیشتر از آنکه به تفکیک نوع صنعت باشد توزیع جغرافیایی دارد. ساخت و بافت اجتماعی و نوع مناسبات شهروندان هر منطقه با افراد صاحب نفوذ از یک‏سو و از سوی دیگر مناسبات افراد صاحب نفوذ با مقام ‏های استانی یا منطقه‏ ای در زاد و رشد چنین پدیده ‏ای تاثیر دارد. به طور مثال در خوزستان شاهد این بوده ‏ایم که برخی از صاحبان قدرت با هدف خرید محبوبیت و استفاده از آن در دوره انتخابات به گسیل نیروی انسانی اقدام می‏ کنند.

البته تیول‏داری به معنای مصطلح و عرف در تاریخ اقتصاد ایران با آنچه در شرایط امروز اقتصاد ایران شاهد آن هستیم تفاوت ‏ها و شباهت‏ هایی دارد که باید با دقت تفکیک شوند. در صورتی که منظور از تیول‏داری این است که دولت به معنای نهاد بالادست در میان سایر نهادها فعالیت‏‌های اقتصادی را بر اساس برخی مناسبات به سیاستمداران واگذار می‏کرد و در مقابل از آنها وفاداری به اضافه تامین سهمی از مخارج را می‌‏خواست باید در این‏ باره دقت کرد.

برای توضیح کارآمدتر در تیول‏داری اقتصاد ایران باید به سایر فعالیت ‏ها که اتفاقا سهم آنها در تولید ناخالص داخلی بزرگ‏تر است نیز نگاه کرد. به طور مثال بانکداری در ایران به سوی دادن امتیاز بانک به گروه کوچکی محدود شده و سپس درها بسته شد. چرا باید بانک‏‌های خصوصی به همین تعداد باشد. در کدام قانون و تجربه بین‏ المللی در یک دوره کوتاه امتیاز تاسیس بانک داده می‌‏شود اما در بر روی خارجی‏‌ها و بر روی سایر علاقه‏ مندان بسته می‌‏شود. چرا سال‏ه‌ای طولانی است که راه برای ورود خودروساز سوم با وجود ضرورت رهایی از بازار انحصاری دوقطبی در این صنعت مسدود شده است و شرایط به‌گونه ‏ای شده که واردات خودرو خارجی به سطح کلاس خودروسازان داخلی باز نمی‌گردد و نرخ‏‌های تعرفه واردات در بالاترین نرخ‏ها تعیین می‌‏شود. این همان تیول‏داری است که بخشی از آن به روش خصوصی‏ سازی به سبک ایران برمی‏ گردد.

سازمان‏‌های نظارتی برای اینکه بتوانند به همه این بنگاه ‏ها رسیدگی کنند باید چابک و چالاک باشند و نیز نیازمند روش‏‌های مدرن و کارکنان دقیق و دلسوز هستند تا بتوانند در این کار پیچیده کامیاب باشند. مدیران بنگاه ‏های دولتی در هر سرزمینی برای خود یک گروه بانفوذ شده ‏اند که می‌‏توانند داستان خویشاوندسالاری را با پیچیده کردن و تبانی پیش ببرند و این احتمال هست که برای هم بسته ‏های سفارشی تدارک ببینند.

عقل و منطق و تجربه ‏های جهانی و تجربه تاریخی در ایران حکم می‌‏کند برای اینکه اقتصاد ایران در سطح کلان و در سطح بنگاه و خانوار به سوی پیشرفت و سربلندی برود ساختار اقتصاد دولتی حاکم تضعیف شود و سهم آن را به حداقل برسانیم. راهی جز این برای ایجاد اقتصاد سالم وجود ندارد. نمی‏ توان برای هر مدیر دولتی یک پاسبان و یک مامور نظارتی گذاشت و تازه از کجا معلوم که آنها نیز فریفته نشوند.

تجارت فردا


💠افسانه دولت پاک‏دست را باور نکنیم

🌀آسیب‏شناسی نفوذ سیاستمداران در صنایع بزرگ در گفت‏وگو با حسین سلاح‏ورزی

🌀تجربه نشان می‏دهد تحمیل نیروی انسانی به بنگاه‏های بزرگ بیشتر از آنکه به تفکیک نوع صنعت باشد توزیع جغرافیایی دارد. ساخت و بافت اجتماعی و نوع مناسبات شهروندان هر منطقه با افراد صاحب نفوذ از یک‏سو و از سوی دیگر مناسبات افراد صاحب نفوذ با مقام‏های استانی یا منطقه‏ای در زاد و رشد چنین پدیده‏ای تاثیر دارد. به طور مثال در خوزستان شاهد این بوده‏ایم که برخی از صاحبان قدرت با هدف خرید محبوبیت و استفاده از آن در دوره انتخابات به گسیل نیروی انسانی اقدام می‏کنند.

🌀البته تیول‏داری به معنای مصطلح و عرف در تاریخ اقتصاد ایران با آنچه در شرایط امروز اقتصاد ایران شاهد آن هستیم تفاوت‏ها و شباهت‏هایی دارد که باید با دقت تفکیک شوند. در صورتی که منظور از تیول‏داری این است که دولت به معنای نهاد بالادست در میان سایر نهادها فعالیت‏های اقتصادی را بر اساس برخی مناسبات به سیاستمداران واگذار می‏کرد و در مقابل از آنها وفاداری به اضافه تامین سهمی از مخارج را می‏خواست باید در این‏باره دقت کرد.

🌀برای توضیح کارآمدتر در تیول‏داری اقتصاد ایران باید به سایر فعالیت‏ها که اتفاقا سهم آنها در تولید ناخالص داخلی بزرگ‏تر است نیز نگاه کرد. به طور مثال بانکداری در ایران به سوی دادن امتیاز بانک به گروه کوچکی محدود شده و سپس درها بسته شد. چرا باید بانک‏های خصوصی به همین تعداد باشد. در کدام قانون و تجربه بین‏المللی در یک دوره کوتاه امتیاز تاسیس بانک داده می‏شود اما در بر روی خارجی‏ها و بر روی سایر علاقه‏مندان بسته می‏شود. چرا سال‏های طولانی است که راه برای ورود خودروساز سوم با وجود ضرورت رهایی از بازار انحصاری دوقطبی در این صنعت مسدود شده است و شرایط به‌گونه‏ای شده که واردات خودرو خارجی به سطح کلاس خودروسازان داخلی باز نمی‌گردد و نرخ‏های تعرفه واردات در بالاترین نرخ‏ها تعیین می‏شود. این همان تیول‏داری است که بخشی از آن به روش خصوصی‏سازی به سبک ایران برمی‏گردد.

🔹سازمان‏های نظارتی برای اینکه بتوانند به همه این بنگاه‏ها رسیدگی کنند باید چابک و چالاک باشند و نیز نیازمند روش‏های مدرن و کارکنان دقیق و دلسوز هستند تا بتوانند در این کار پیچیده کامیاب باشند. مدیران بنگاه‏های دولتی در هر سرزمینی برای خود یک گروه بانفوذ شده‏اند که می‏توانند داستان خویشاوندسالاری را با پیچیده کردن و تبانی پیش ببرند و این احتمال هست که برای هم بسته‏های سفارشی تدارک ببینند.

🔹عقل و منطق و تجربه‏های جهانی و تجربه تاریخی در ایران حکم می‏کند برای اینکه اقتصاد ایران در سطح کلان و در سطح بنگاه و خانوار به سوی پیشرفت و سربلندی برود ساختار اقتصاد دولتی حاکم تضعیف شود و سهم آن را به حداقل برسانیم. راهی جز این برای ایجاد اقتصاد سالم وجود ندارد. نمی‏توان برای هر مدیر دولتی یک پاسبان و یک مامور نظارتی گذاشت و تازه از کجا معلوم که آنها نیز فریفته نشوند.


💠ترخیص خودروهای ثبت سفارش غیرقانونی از گمرک در روزهای آینده

یک مسئول در وزارت صنعت، معدن و تجارت:

🔹قرار است خودروهایی که با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد شده تفاوت آن پرداخت و سپس ترخیص شود.

🔹همچنین آن دسته از خودروهایی که برخی شرکت‌ها با ثبت سفارش غیرقانونی وارد کردند اما از مشتریان پیش ثبت نام کردند نیز از گمرک ترخیص و به مشتریان تحویل شود اما واردکنندگان که به صورت غیرقانونی ثبت سفارش کردند باید مراحل دادرسی را طی و مجازات قانونی را تحمل کنند.

🔹با ترخیص خودروهای دپو شده در گمرک، شرکت‌های واردکننده خودرو بتوانند به بیشتر تعهدات خود در قبال مشتریان عمل کنند و دوره انتظار مشتریان برای دریافت خودرو کوتاه شود.


💠ایران بزرگترین بازار صادراتی خودرو سواری چین

🌀 در سال ۱۳۹۶ نیمی از واردات مواد واسطه‌ای و نهایی جهت تولید (و مونتاژ) خودرو از چین انجام گردید. داده‌های گمرک ایران حاکی از این است که در طول سالهای ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۶، در مجموع ۱۷۴۹۱ دستگاه خودرو سواری به ارزش ۱۹۷ میلیون دلار از چین وارد شده است. در دوره میلادی همزمان (۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷) داده‌های گمرک چین نشان می‌دهد که در مجموع این دوره ۵۸۶ هزار دستگاه خودرو سواری به ارزش ۴۹۴۰ میلیون دلار از چین به ایران صادر شده است.

🌀 بر اساس داده‌های گمرک چین، در سال ۲۰۱۷ میلادی ایران اولین واردکننده از چین با سهم ۳۹ درصد از تعداد دستگاه و ۳۳ درصد از ارزش صادرات خودرو سواری این کشور بود.

🌀 داده‌های گمرک کشور چین نشان می‌دهد که این کشور ۲۳۶ هزار خودرو سواری به ارزش نزدیک به ۲ میلیارد دلار به ایران در سال ۲۰۱۷ میلادی (بهمن ۱۳۹۶ تا دی ماه ۱۳۹۷) صادر کرد. آمار تولید و واردات خودرو نشان می‌دهد که در سال ۱۳۹۶ بیش از ۲۲۰ هزار خودرو سواری با برند خودروسازان چینی در ایران تولید شد و واردات خودروی سواری از چین کمتر از ۱۰۰۰ دستگاه است.

🔹احسان سلطانی‌


نظرها

در ادامه بخوانید

سیلاب بیش از ۲۰۰ خودرو را برد/شهروندان شیرازی از منازل خود خارج نشوند+تصاویر

افتصادنیوزافتصادنیوز1 روز قبل
اقتصادنیوز؛ بارندگی شدید به همراه تگرگ و سیل شهروندان شیرازی و صدها هزار مسافر این شهر تاریخی را دچار مشکل کرد. عنایت‌الله رحیمی، استاندار فارس در پی جاری شدن سیلاب در دروازه قرآن، گفت: شهروندان از منازل خود به بیرون نیایند. طغیان مسیل در دروازه قرآن شیراز بیش از ۲۰۰ خودرو را با خود بردبه گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ سرهنگ نادر رحمانی، رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا گفت: دقایقی پیش در پی طغیان مسیل در دروازه قرآن شیراز تعدادی از خودروها در سیلاب گرفتار شدند. در این شرایط تنها نیروهای امدادرسانی که در سطح شهر شیراز دیده می‌شود نیروهای آتش نشانی است. دهقانی اضافه کرد: مسافران نوروزی برای اسکان از سالن‌های سرپوشیده مشخص شده توسط شهرداری شیراز و به ویژه نمایشگاه بین المللی شیراز واقع در شهرک گلستان استفاده کنند.

سیل در دزفول +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین7 ساعت قبل

استان‌هایی که امروز در انتظار سیل هستند +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین12 ساعت قبل
تابناکتابناک1 روز قبل
اقتصاد ایران در سالی که گذشت با فراز و فرود‌های متعددی مواجه شد. به گزارشپیش بینی رشد اقتصادینایب رئیس اتاق بازرگانی ایران در ادامه گفتگو اظهار داشت: رشد اقتصادی ایران در سال آینده به هیچ عنوان چشم انداز مطلوبی را در برابر خود ندارد. طبیعتا مجموع این روند‌ها بر رشد اقتصادی ایران اثری کاملا منفی خواهد داشت. مثلا بارش‌های خوب سال آبی جاری شانس بهبود عملکرد اقتصادی کشور در بخش کشاورزی را ایجاد کرده است. در حوزه تخصیص منابع نیز به نظر نمی‌رسد اقتصاد ایران در سال ۹۸ روندی چندان متفاوت از روند سال ۹۷ را تجربه کند.

هفت سنگ نوروزی؛ بازی‌های داستانی

38+
دیجیاتودیجیاتو1 روز قبل
تابناکتابناک23 ساعت قبل
به گزارش ایسنا، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۰٫۲ درصد افزایش یافت و به ۱۳۱۶٫۱۱ دلار رسید. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با ۰٫۳ درصد افزایش، در ۱۳۱۵٫۸۰ دلار ایستاد. وی از کاهش قیمت دام زنده در بازار خبرداد و گفت: هم اکنون هر کیلو دام زنده با نرخ ۴۴ تا ۴۵ هزار تومان در میادین عرضه می‌شود. بهای معاملات آتی نفت برنت ۴۷ سنت یا معادل ۰٫۷ درصد کاهش یافت و به ۶۶٫۵۶ دلار در هر بشکه رسید. بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت آمریکا ۵۲ سنت یا معادل ۰٫۹ درصد کاهش یافت و به ۵۸٫۵۲ دلار در هر بشکه رسید.

اخبار بیشتر