1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. فرهنگ
مهر و قهر رسانه‌های خراسان شمالی پس از پنجمین جشنواره مطبوعات

مهر و قهر رسانه‌های خراسان شمالی پس از پنجمین جشنواره مطبوعات

خبرگزاری ایرنا |
بجنورد - ایرنا - پنجمین جشنواره مطبوعات خراسان شمالی، که آیین اختتامیه آن پنجشنبه شب در بجنورد برگزار شد، با واکنش های متفاوتی از سوی رسانه های این استان رو به رو شد که بعضا قهرآمیز بود.

به گزارش ایرنا بخش عمده‌ای از ۲۴ عنوان برتر این جشنواره بین خبرنگاران خبرگزاری جمهوری اسلامی و روزنامه خراسان شمالی توزیع شد و دیگر رسانه‌ها از این جشنواره یک و یا ۲ عنوان بیشتر کسب نکردند.

با گذشت ۲ شبانه روز از پایان این جشنواره، شمار اندکی از رسانه‌ها به اطلاع رسانی از این جشنواره پرداخته و شمار زیادی در قبال آن مهر سکوت بر لب شده و هیچ مطلبی از آن روی خروجی خود نفرستادند.

از آن میان رفتار روزنامه خراسان شمالی شگفت‌تر بود و با وجودی که ۸ خبرنگار آن حائز رتبه‌های مختلف این جشنواره شده بودند در شماره روز شنبه خود هیچ خبری از این رویداد منتشر نکرد و به گونه‌ای آنرا نادیده گرفت.

روزنامه اتفاقیه خراسان شمالی نیز که تنها در بخش مصاحبه حائز رتبه شده بود در شماره روز شنبه خود با اعتراض به گنجانده نشدن بخش طنز و کاریکاتور در جشنواره امسال مطبوعات استان، از طرح شکایت به استانداری خبر داده و افزود که این موضوع را به وزارت ارشاد نیز منعکس خواهد کرد.

خبرگزاری مهر خراسان شمالی نیز با دو روز تأخیر نتیجه جشنواره را اعلام و آن را محدود به انعکاس خبر کسب رتبه دوم عکاس این خبرگزاری کرد و البته ایسنای خراسان شمالی هم بدون نام بردن از حائزان رتبه‌های برتر، به انعکاس تقدیر مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی از مدیر فرهنگی جهاد دانشگاهی به عنوان داور جشنواره مطبوعات بسنده کرد.

با نگاهی به دیگر رسانه‌های استان مانند تسنیم، فارس و شبستان خراسان شمالی می‌توان دید که اخبار این جشنواره یا منعکس نشد یا انعکاس آن بسیار کمرنگ بود.

۳۵۰ اثر در ۹ بخش به دبیرخانه پنجمین جشنواره مطبوعات خراسان شمالی رسیده بود که از این تعداد ۲۵۹ اثر داوری و در نهایت ۲۴ اثر در هشت بخش برگزیده و به عنوان آثار برتر معرفی شد.

جشنواره مطبوعات خراسان شمالی در ۲ سال گذشته به علت مشکلات اعتباری و کمبود بودجه برگزار نشده بود و آیین اختتامیه پنجمین جشنواره این استان نیز پنجشنبه ۲۳ اسفند در سالن اجتماعات بانک ملی برگزار شد.

مدیر خانه مطبوعات و رسانه‌های خراسان شمالی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: دبیرخانه پنجمین جشنواره مطبوعات موظف به انتخاب داوران بود و بر این اساس با برگزاری جلسات متعدد به جمع بندی در مورد انتخاب داوران رسید.

علی خادمی افزود: داوران از خبرنگاران باسابقه در حوزه رسانه بودند که هر یک جوایز متعددی هم در جشنواره‌های استانی، منطقه‌ای، کشوری و بین المللی کسب کرده بودند.

خبری: اخبار فرهنگی هنری جهان

وی گفت: از سوی دیگر باید به رای داوران احترام گذاشت و در حالی که داوران از بین آثار رسیده بهترین‌ها را انتخاب می‌کنند، این که گفته شود حب و بغضی در کار بوده درست نیست.

خادمی افزود: در مورد اعتراض روزنامه اتفاقیه نیز باید گفت که تا کنون در هیچ یک از جشنواره‌های خانه مطبوعات بخش طنز نبوده است و در استان نیز رسانه هایی که بخش طنز و کاریکاتور داشته باشند اندکند که آنها نیز اعلام کردند که در بخش طنز شرکت نخواهند کرد.

وی در عین حال گفت: با وجود این که ۴ ماه از فراخوان جشنواره می‌گذشت و فرصت ارائه پیشنهادهای مختلف برای افزایش یا کاهش بخش‌های مورد رقابت وجود داشت، پیشنهاد افزودن بخش طنز به جشنواره اعلام نشد.

وی در مورد چرایی بی اعتنایی برخی از رسانه‌های استان به انتشار نتایج جشنواره، گفت: جشنواره پنجشنبه شب برگزار شد و رسانه‌های مکتوب که جمعه تعطیل بودند نمی‌توانستند آن را کار کنند و رسانه هایی مانند قدس آنلاین و خبرگزاری ایرنا که مخاطب فراوان نیز دارند خبر آن را کار کرده‌اند.

وی همچنین با انتقاد از تیتر انتخابی روزنامه اتفاقیه برای این جشنواره گفت: تیتر مزبور از بی تجربگی خبرنگار و دبیر خبر این نشریه حکایت دارد و برداشتی که از آن می‌شود توهین به همه شرکت کنندگان جشنواره از جمله خود خبرنگاران این رسانه است که در اختتامیه جشنواره حضور داشتند.

وی با تقدیر از خبرنگاران و برگزار کنندگان و داوران جشنواره اظهار داشت: شمار آثار رسیده به این دوره از جشنواره به نسبت دوره چهارم ۳۶ درصد رشد داشت که نشان می‌داد خبرنگاران بیشتری از این جشنواره استقبال کرده‌اند.

وی اظهار داشت: از ۳۲۵ اثری که از ۱۵ رسانه به دبیرخانه جشنواره رسید ۲۴ اثر به عنوان آثار برگزیده معرفی شدند و با توجه به اینکه بیشترین آثار رسیده از خبرگزاری ایرنا و روزنامه خراسان شمالی بود، بالتبع شمار برگزیدگان این ۲ رسانه نیز بیشتر از رسانه‌های دیگر است.

خانه مطبوعات خراسان شمالی در سال ۸۴ تشکیل شد و فعالیت خود را آغاز کرد.

در خراسان شمالی ۲۵ مجوز نشریه اعم از مکتوب و غیرمکتوب، عمومی و تخصصی ثبت شده است و ۲۵۰ نفر در عرصه رسانه‌های این استان فعالیت می‌کنند.

ب/۵۱۳۲

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با فرهنگی، جشنواره مطبوعات، واکنش رسانه‌ها و خراسان شمالی از تلگرام

▪️درصد تغییرات شاخص قیمت کل کالاها در بهمن ماه

▫️کدام استان‌ها بالاترین تورم را داشتند و کدام استان‌ها پایین‌ترین؟

🔺ایلامی‌ها، لرستانی‌ها و ساکنان استان چهارمحال و بختیاری در ۱۲ ماه اخیر بیشترین نرخ تورم را داشته‌اند. اهالی کردستان، چهار محال و بختیاری و خراسان شمالی نیز بالاترین تورم نقطه به نقطه را تجربه کرده‌اند.

👈 اینفوگرافیک آماری معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق تهران را اینجا دریافت کنید:


✅اخبار کنگره چهارم

شعب ایلام، بوشهر، خراسان شمالی، چهارمحال و بختیاری، سمنان، گلستان، لرستان و مازندران نیز همراه با باقی شعب استانی حزب لیست شرکت کنندگان در کنگره چهارم را به دبیرخانه ستاد برگزاری کنگره ارسال کردند.

پیش از این ۱۶ استان دیگر نیز اسامی اعضای حزب برای شرکت در کنگره را به دفتر مرکزی حزب ارسال کرده بودند.

@nedafori

👆👆👆👆


📸خانه تکانی مردم روستای «اسفیدان» - بجنورد خراسان شمالی

عکس‌های بیشتر در لینک زیر 👇👇


استان‌هایی که امروز برف و باران دارند

▫️بارش باران و وزش باد، در ارتفاعات و مناطق سردسیر بارش برف در استان‌های گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سمنان، تهران، البرز، قزوین، قم، همدان، مرکزی، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد، شمال فارس، شرق خوزستان، شرق لرستان، یزد، برخی نقاط کرمان، شمال سیستان و بلوچستان و شمال هرمزگان پیش‌بینی می‌شود.


🔻#هواشناسی

🔹بارش باران و وزش باد، در ارتفاعات و مناطق سردسیر بارش برف در استان‌های گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سمنان، تهران، البرز، قزوین، قم، همدان، مرکزی، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد، شمال فارس، شرق خوزستان، شرق لرستان، یزد، برخی نقاط کرمان، شمال سیستان و بلوچستان و شمال هرمزگان پیش‌بینی می‌شود.


کدام استان‌ها بیشترین و کمترین تورم را داشته‌اند؟

🔹نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به بهمن ۱۳۹۷ در حوزه مواد خوراکی و آشامیدنی به ویژه برای استان‌های کمتر توسعه یافته از جمله هرمزگان، بوشهر و چهارمحال و بختیاری به مراتب بالاتر از میانگین کل کشور بوده است.

🔹بالاترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان‌های کردستان، چهارمحال و بختیاری و خراسان شمالی و پایین‌ترین نرخ تورم در این شاخص مربوط به استان‌های قم، هرمزگان و کرمان است.


نظرها

در ادامه بخوانید

ویدیو/ اولین تصاویر از گریم بازیگران «هیولا» و ویدیوی تبریک سال نو: سال ۹۸ بیشتر به هم رحم کنیم!

انتخابانتخاب16 ساعت قبل
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
طناز طباطبایی، بازیگر فیلم‌های مرهم، صداها و.. در یادداشتی به مناسبت فرا رسیدن نوروز ۱۳۹۸ نوشته است: "عمو نوروز، امیدوارم راه کوچه‌های شهر مرا بدانی. شهری که مردمش را سیاه کرده‌اند و همه حاجی فیروز شده‌اند تا بگویند: ارباب خودم … تا لقمه‌ای نان به کف آرند و به غفلت نخورند …. «اعتماد: طناز طباطبایی، بازیگر فیلم‌های مرهم، صداها و.. در یادداشتی به مناسبت فرا رسیدن نوروز ۱۳۹۸ نوشته است:» عمو نوروز، امیدوارم راه کوچه‌های شهر مرا بدانی. شهری که مردمش را سیاه کرده‌اند و همه حاجی فیروز شده‌اند تا بگویند: ارباب خودم … تا لقمه‌ای نان به کف آرند و به غفلت نخورند …. "طناز طباطبایی در ادامه نوشته است: ‎در انتظار بهار نشسته‌ام و امید می‌بافم …. ‎نوروز هنگام درخشیدن گلهای امید است. غنچه‌های لبخندشان شکوفا و عزت و اعتبارشان در خانه و بیرون افزون. سال درخشان سینما باشد، و خورشید فرهنگ و هنرمان گرم‌تر و تابان‌تر، سال نو بر همگی مبارک.
فارسفارس22 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، تصاویری که در زیر مشاهده می‌کنید شاید به نظر سنگ‌های مرمر صورتی باشند اما در واقع اینها تخم‌های یک دوزیست هستند. براساس گزارش «دیلی‌میل»، توپ‌های کوچکی که در این تصاویر وجود دارد حاوی موجوداتی است که متعلق به خانواده «کورسمندرهای هندی» است. از آنجایی که این موجودات در زیر زمین به طور پنهانی زندگی می‌کنند مانند دیگر دوزیستان مشهور و شناخته شده نیستند. آنها چشم دارند اما بینایی آنها به دلیل بودن در زیر خاک بسیار محدود است و حدود ۱۰ سانتی‌متر رشد می‌کنند. همچنین سر آنها به گونه‌ای است که حتی می‌توانند در مناطقی با خاک سفت و سخت حرکت کنند.
خبر فوریخبر فوری17 ساعت قبل
سوگل طهماسبی بازیگر فیلم داستانی «هنگامه» گفت که به دلیل بازی در این فیلم با مضمون شهدای مدافع حرم، خیلی از همکارانم مرا مسخره کردند و قلبم را شکستند! سوگل طهماسبی بازیگر سینما و تلویزیون که در ویژه برنامه تلویزیونی «سیاهپوش» حضور یافته بود، به بیان خاطراتی از بازی در فیلم داستانی «هنگامه» با موضوع شهدای مدافع حرم پرداخت. جالب بود که خیلی از همکارانم مرا مسخره کردند و قلبم را بابت این موضوع شکستند! اما همان آدم‌ها که مرا مسخره کردند، بعدا اتفاقی افتاد و پست گذاشتند و از مدافعان حرم دفاع کردند. به خاطر دارم وقتی در جشنواره عمار به همراه ۵ خانواده از عزیزان شهدای مدافع حرم فیلم را می‌دیدم، به یک باره مادر یا همسر یک شهید می‌آمد مرا بغل می‌گرفت و می‌گفت: «این منم!
انتخابانتخاب13 ساعت قبل
ژیلا صادقی، مجری «پل فروردین»، خبر یک خبرگزاری درباره کنار گذاشته شدنش از اجرای این برنامه نوروزی را تکذیب کرد. عصر امروز، یک خبرگزاری در خبری از تغییر مجری برنامه «پل فروردین» خبر داده و نوشته بود که ژیلا صادقی به خاطر انتقادات مخاطبان و رسانه‌ها به اجرایش، کنار گذاشته شده است. اما این مجری با سابقه در این‌باره به خبرآنلاین گفت: «اصلا این‌طور نیست. از همان اول من فقط برای فاز اول برنامه قرارداد داشتم و گفته بودم که در ایام نوروز برنامه را اجرا نمی‌کنم. از همان اول قرار بود آقای نیما رئیسی و محسن آزادی اجرای برنامه در فاز دوم را به عهده داشته باشند.»
خبرآنلاینخبرآنلاین20 ساعت قبل
برنامه «برنده باش» با اجرای محمدرضا گلزار در ایام‌ نوروز هر شب روی آنتن شبکه سه می‌رود و شب گذشته اولین قسمت آن پخش شد. در این برنامه، شرکت کننده دوم بعد از اینکه به نقطه امن اول رسید؛ رو به گلزار گفت: به نظرم بغل معروف را بدهم و بروم؛ چون شما کمک خوبی به من نکردید و من مجبور شدم از همه کمک‌های خودم استفاده کنم. گلزار که اصلا قبول نداشت به این شرکت کننده کمکی نکرده، در سوال بعدی او را راهنمایی کرد و گفت: این هم عیدی ما به شما. پس از آن شرکت کننده برنامه، با مشورت دوستانش از ادامه کار انصراف داد. اما در این میان یکی از دوستانش به او گفت: اگر آقای گلزار باز هم به تو عیدی میده، بمون و ادامه بده!

اخبار بیشتر