فارین پالیسی: شرکت‌های اروپایی می‌خواهند به سوریه برگردند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. سیاسی
فارین پالیسی: شرکت‌های اروپایی می‌خواهند به سوریه برگردند

فارین پالیسی: شرکت‌های اروپایی می‌خواهند به سوریه برگردند

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
یک نشریه آمریکایی تصریح کرد: برخی شرکت‌های اروپایی برای بازگشت به سوریه و مشارکت در بازسازی این کشور رقابت می‌کنند.

به گزارش مشرق، روزنامه «کیهان» در ویژه‌های خود نوشت:

فارین پالیسی نوشت: اروپا سعی دارد که از خود یک جبهه متحد نشان دهد اما واقعیت این است که طیف وسیعی از مسائل آنها را از هم دور می‌کند. یکی از آن موارد، بشار اسد و موضوع سوریه است.

در حالی که فرانسه، آلمان و انگلیس می‌خواهند موضع سخت خود در قبال بشار اسد را حفظ کنند؛ اما کشورهای جنوب و شرق اروپا می‌خواهند این رویکرد را تعدیل کنند.

در میان کشورهای اروپایی، ایتالیا بیشترین حمایت را از بشار اسد بعمل می‌آورد و خواهان مشارکت اتحادیه اروپا در فرآیند بازسازی سوریه است. در این‌باره یک دیپلمات ایتالیایی به فارین پالیسی گفت: اگر بخواهیم جلوی موج دوم پناهندگان را بگیریم و یا اگر بخواهیم با داعش بجنگیم چاره‌ای نداریم جز آنکه با دمشق وارد تعامل شویم.

سیاست فعلی اتحادیه اروپا بر اساس قطعنامه ۲۲۴۵ سازمان ملل است (مصوب در دسامبر ۲۰۱۵- دی ۱۳۹۴) که بر «انتقال سیاسی» در سوریه تاکید دارد. روسیه، چین و برخی کشورهای دیگر آن را به معنی اصلاحات سیاسی تعبیر می‌کنند اما برخی کشورهایی که زاویه بیشتری با نظام سوریه دارند آن را به معنای حذف دولت اسد تعبیر می‌کنند.

به گفته دیپلمات ایتالیایی، رم از این قطعنامه حمایت می‌کند اما به دنبال کاهش قدرت دولت سوریه هم نیست.

با گذشت زمان به احتمال زیاد موضع ایتالیا طرفداران بیشتری پیدا می‌کند. اعتقاد بر این است که لهستان، اتریش و مجارستان با این ایده (سختگیری کمتر به دولت دمشق و شرکت در فرآیند بازسازی) همدلی بیشتری پیدا می‌کنند.

جولین بارنز دیسی مدیر خاورمیانه و شمال آفریقای شورای اروپا در امور روابط خارجی دراین‌باره گفت: اکنون برخی از دولت‌های اروپایی واقعیت‌های جدید در سوریه را به رسمیت می‌شناسند و فکر می‌کنند که هرگونه پیشرفت مثبت در همکاری با دولت دمشق خواهد بود.

در اوت ۲۰۱۸ (مرداد ۱۳۹۷) لهستان آندره پاپیرز معاون وزیر امور خارجه خود را به دمشق فرستاد که با دولت سوریه ملاقات کند. لهستان در خلال آن سفر پیشنهاد کرد که با ساخت خانه برای خانوارهای پناهنده سوری که در لبنان بسر می‌برند، مشارکت خود در بازسازی آن کشور را نشان دهد و در فراهم آوردن شرایط بازگشت آوارگان به دمشق کمک کند. فیصل مقداد همتای سوری او این موضع دولت لهستان را «واقع‌بینانه و منطقی» توصیف کرد.

فارین پالیسی می‌افزاید: یک دیپلمات اروپای غربی اذعان دارد که تمام ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا می‌دانند که اسد برنده جنگ است. با این حال، آلمان و فرانسه تمایلی به پذیرش آن در سطح عمومی ندارند.

دمشق و هم‌پیمانانش معتقدند که فاصله سوریه با صلح و آشتی کامل در کشور بسیار کم شده است.

بنیاد علم و سیاست آلمان نیز در گزارشی در همین راستا نوشت: نزاع نظامی- سیاسی در سوریه تا حد زیادی فروکش کرده و اروپا و کشورهای عربی در حال تلاش برای برقراری روابط دوباره با دولت دمشق هستند. روسیه و ایران مهم‌ترین کارگزاران و بازیگران خارجی در این کشور هستند. خروج نظامی ایالات متحده از سوریه نیز نفوذ سیاسی واشنگتن را کاهش داده و بر نفوذ و نقش متحدان دمشق افزوده است. بنابراین اروپا باید در آغاز مشارکت خود با ایران، روسیه و به همین ترتیب دولت سوریه ارتباط لازم را برقرار کند.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با آمریکا، بازسازی سوریه، سوریه، شرکت‌های اروپایی و فارین پالیسی از تلگرام

🔸صدای نو | ۶ بهمن ۹۷

مشارکت جمهوری اسلامی در بازسازی سوریه چه منطقی دارد؟

صدای نو، در کانال جامعه نو و در حساب صدای‌نو در ساندکلاود.

📻 soundcloud. com/sedayenow


🔸صدای نو | ۶ بهمن ۹۷

مشارکت جمهوری اسلامی در بازسازی سوریه چه منطقی دارد؟

صدای نو، در کانال جامعه نو و در حساب صدای‌نو در ساندکلاود.


حسن دانایی‌فر

سفیر سابق ایران در عراق:

ما بازسازی سوریه را انجام نمی‌دهیم، بلکه در بازسازی سوریه مشارکت می‌کنیم. بازسازی برعهده دولت سوریه است. /شرق


تعرفه‌های گمرکی ایران و سوریه به‌زودی صفر می‌شود

🔹کاردار سوریه در ایران از حذف تعرفه‌های گمرکی دو کشور در آینده‌ای نزدیک خبر داد. تعرفه‌های گمرکی دو کشور هم‌اکنون ۴٪ است.

🔹علی السید احمد در نشست مشترک هیات تجاری سوری با فعالان اقتصادی بخش تعاون گفت: بازسازی سوریه نیازمند ده‌ها میلیارد دلار سرمایه‌گذاری است و از بخش‌های دولتی و خصوصی ایرانی دعوت می‌کنیم تا در بازسازی کشور ما کمک کنند. حجم تجارت ایران و سوریه هم‌اکنون فقط ۲۰۰ میلیون دلار است


شیخ‌الاسلام، سفیر اسبق ایران در سوریه:

🔹اگر اسرائیل و آمریکا از سفر اسد خبر داشتند، هواپیمایش را هدف قرار می‌دادند

🔹بازسازی سوریه مجانی نیست

🔹 ایران مهمترین کشوری است که در بازسازی سوریه نقش‌آفرین خواهد بود/ ایلنا


♨️ ۴۰۰ میلیارد دلار هزینه جنگ سوریه

🔹رئیس کارگروه اقتصاد سوریه هزینه جنگ در سوریه را حدود ۴۰۰ میلیارد دلار برآورد کرد و گفت، بازسازی سوریه احتمالا به مبلغی کمتر از ۱۰۰ میلیارد دلار نیاز دارد در حالی که خسارت بخش کشاورزی سوریه از ۱۶ میلیارد دلار تجاوز کرده است.

====


در ادامه بخوانید

کشور در حال جوشیدن از درون به واسطه دل بریدن از بیگانگان

مهرمهر19 ساعت قبل
رهبر انقلاب در پایان دیدار خود با ائمه جمعه سراسر کشور درباره شکوفایی ایران، فرمودند: به برکت دل بریدن مسئولین و ملت از بیگانگان، کشور در حال جوشیدن از درون است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
این در حالی است که در سال ۹۷ تلاطم قیمتی موجب شد یک سال استثنایی در بازار مسکن رقم بخورد. گاردین: امید دولت ایران به اروپا از روی سادگی بودروزنامه گاردین با انتقاد از سیاست‌های خصمانه دولت انگلیس تصریح کرد: شاید دولت ایران از روی سادگی تصور می‌کرد طرف‌های اروپایی با برجام، از اقتصاد ایران در مقابل آمریکا حمایت می‌کنند. از سال ۲۰۱۷، دولت ایران، سیاست صبر را در پیش گرفته و به مفاد برجام پایبند مانده است. اگر چهار سال پیش آقای ناطق نوری وارد انتخابات مجلس دهم شده بود، قطعا مجلس دهم امروز وضع دیگری داشت. نجفی جایگزین مشایی شدشنیده شده که اتاق محل اقامت آقای اسفندیار رحیم‌مشایی معاون و مشاور رئیس‌جمهور سابق در زندان اوین را به آقای محمدعلی نجفی داده‌اند.
جام نیوزجام نیوز1 روز قبل
به گزارش سرویس سیاسی جام نیوز، لارنس نورمن، خبرنگار وال استریت ژورنال در پیامی در صفحه توییتر خود نوشت جوزف بورل، وزیر امور خارجه اسپانیا هم زمان با ورود به نشست شورای اروپا به خبرنگاران گفت اروپا در حال انجام همه اقدامات در حد توانش در خصوص توافق هسته‌ای است و ایران باید به تعهداتش به این توافق بازگردد با این حال او گفت اروپا باید برای دور زدن محاصره اقتصادی ناشی از تحریم‌های فراسرزمینی آمریکا علیه ایران تلاش کند و این آسان نیست. اخبار سیاسی- بورل که به عنوان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیشنهاد شده است، گفت اسپانیا در اینستکس مشارکت می‌کند. او تاکید کرد توافق ایران برای اروپا حیاتی است و ما به شدت با تحریم‌های فراسرزمینی آمریکا مخالفیم.
فارسفارس22 ساعت قبل
همزمان با تهدید نیروهای حفتر برای آغاز عملیات گسترده علیه پایتخت لیبی، تعدادی از نمایندگان پارلمان شرق لیبی در قاهره نشستی را به منظور تشکیل دولت جدید، برگزار کردند. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یک عضو پارلمان شرق لیبی که خلیفه حفتر نیز به آن وابسته است، گفت که پارلمان در دوره آینده برای تشکیل دولت وحدت ملی جایگزین دولت وفاق ملی و شورای ریاستی در طرابلس تلاش می‌کند. «علی الصول» در مصاحبه با خبرگزاری اسپوتنیک افزود که پارلمان لیبی تنها نهاد مشروعی است که حق اتخاذ هر گونه تصمیماتی را دارد و پارلمان در هر یک از شهرهای لیبی به منظور بررسی تشکیل دولت، نشست برگزار خواهد کرد. این نماینده پارلمان شرق لیبی تصریح کرد که شرکت‌کنندگان در نشست قاهره بر وحدت لیبی تأکید کرده و گفتند که از شرکت نمایندگان مناطق دیگر در بحث‌های مربوط به تشکیل دولت جدید استقبال می‌کنند. همچنین «ابو صلاح شلبی» دیگر عضو پارلمان لیبی گفت که تشکیل دولت جدید در راستای پیشنهادی است که پارلمان در دوره گذشته مطرح کرد اما تا کنون موفقیتی کسب نکرده بود.

فیلم/ حامی مالی نتانیاهو: ایران باید نابود شود

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز5 ساعت قبل
موجموج21 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری موج، فاطمه سعیدی نماینده تهران در مجلس در توییتی نوشت: صبح امروز فراکسیون امید میزبان آقای بیژن زنگنه وزیر نفت بود و ایشان درباره فروش نفت، مقابله با تحریم‌ها و مواجهه با فشارهای داخلی و خارجی توضیحات مهمی ارائه کرد. هفته آینده نیز در فراکسیون میزبان آقای محمدرضا خاتمی خواهیم بود تا در خصوص مسائل اخیر با ایشان گفت و گو کنیم. لازم به توضیح است، محمدرضا خاتمی چند روز قبل به دلیل اتهام زنی به روند انتخابات در سال ۸۸ از سوی دادگاه به دو سال حبس محکوم شده است.

نظرها

اخبار بیشتر