به‌روز رسانی مداوم آیین‌نامه حقوق مسافر‌/‌رصد خدمات ایرلاین‌ها در نوروز
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. اقتصادی
به‌روز رسانی مداوم آیین‌نامه حقوق مسافر‌/‌رصد خدمات ایرلاین‌ها در نوروز

به‌روز رسانی مداوم آیین‌نامه حقوق مسافر‌/‌رصد خدمات ایرلاین‌ها در نوروز

فارسخبرگزاری فارس |
معاون وزیر راه با بیان اینکه در نوروز ‌پرواز‌ها، خدمات و تأخیرات پروازی شرکت‌ها، روزانه بررسی می‌شود، گفت: آیین‌نامه حقوق مسافر مدام به‌‌روز می‌شود و تلاش می‌کنیم شرکت‌ها ساز‌و‌کارهای لازم برای رسیدگی به این موضوع را داشته باشند.

‌علی عابدزاده در گفت‌‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با بیان اینکه سازمان هواپیمایی کشوری از سالهای گذشته آیین‌نامه حقوق مسافر را تدوین و به شرکت‌ها ابلاغ کرد، افزود: ‌در راستای رعایت حقوق مسافر در پروازها، این آیین‌نامه تدوین شد.

وی ادامه داد: طبق قوانین سازمان جهانی هواپیمایی (ایکائو)، ‌سازمان هواپیمایی کشورها ملزم هستند، ضوابط و دستورالعمل‌های لازم را برای عملکرد ایمن و بهره‌وری صنعت هوایی تدوین و اجرا کنند.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری ‌بیان کرد: ‌حقوق مسافر مجموعه‌ای از سیاست‌ها، دستورالعمل‌ها، استانداردها، ضوابط و مقرراتی است که الگوی رفتاری شرکت هواپیمایی و دست‌اندرکاران امور پروازی را تدوین می‌کند و هدف آن تضمین حقوق مادی و معنوی و رعایت شأن و منزلت مسافران در‌ مسافرت‌های هوایی است؛ با این آیین‌نامه‌‌ مردم با حقوق خود در مقابله با تأخیرهای پروازی ‌آگاه می‌شوند.

به گفته عابدزاده مسافران در صورت بروز تأخیرات و همچنین ضایع شدن حق آنها از سوی شرکت‌های هواپیمایی می‌توانند با درج شکایت خود در واحد رسیدگی به شکایات سازمان هواپیمایی کشوری و یا‌ شرکت‌های هواپیمایی ‌نسبت به طرح انتقادات و شکایات خود اقدام کنند.

وی می‌گوید: آیین‌نامه حقوق مسافر به‌‌روز شده است و این امر ادامه دارد و تلاش می‌کنیم شرکت‌های هواپیمایی ساز‌و‌کار لازم برای رسیدگی به این موضوع را داشته باشند.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری تأکید کرد: ‌‌ این آیین‌نامه‌ یکی از خطوط قرمز سازمان هواپیمایی کشوری است و شرکت‌های هواپیمایی اجازه ندارند در این حوزه کم‌کاری کنند. ‌

عابدزاده اظهار داشت: ‌ سازمان هواپیمایی کشوری بر اجرای دقیق آیین‌نامه حقوق مسافر تأکید دارد و اگر شرکتی در این حوزه کم‌کاری کند، شبکه پروازی آن محدود می‌شود.

‌وی یادآور شد: ‌در راستای ‌رسیدگی به مشکلات مسافران سازمان هواپیمایی در پروازهای داخلی، «سامانه ثبت شکایات مربوط به پروازهای داخلی» ‌ را راه‌اندازی کرد تا علاوه بر تکریم ارباب رجوع، از حضور مستقیم آنها جلوگیری به عمل آمده و بر روند فعالیت ارگان‌های زیر نظر خود نظارت کامل‌تری داشته باشد.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری گفت: ‌این بخش از سامانه جهت دریافت شکایات و رسیدگی به مشکلات پروازی مسافران‌ در بخش‌های «شرکت هواپیمایی»، «آژانس هواپیمایی»، و «فرودگاه» است.

وی اضافه کرد: پس از دریافت هر گزارش، صحت آن توسط کارشناس سامانه مورد بررسی قرار می‌گیرد و درصورت نیاز به اطلاعات تکمیلی با گزارش دهنده تماس گرفته می‌شود؛ پس از بررسی نتیجه حاصل از بررسی گزارش، به متقاضی اطلاع رسانی خواهد شد.

‌* رصد خدمات شرکت‌های هوا‌پیمایی در ایام نوروز ‌

عابدزاده با اشاره به افزایش تقاضای سفر در ایام نوروز، بیان کرد: بیشترین تقاضای سفر‌های حمل و نقل هوایی خصوصا در پروازهای داخلی، مربوط به ایام نوروز است.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری با اشاره به صدور مجوز پرواز فوق‌العاده برای سفرهای هوایی نوروز افزود: ‌زمانی که ‌تقاضای سفر ‌افزایش می‌یابد، شرکت‌های هواپیمایی هم از سازمان درخواست صدور مجوز برای پروازهای فوق‌العاده ‌می‌کنند.

وی با تأکید بر اینکه سازمان هواپیمایی نظارت بر عملکرد ایرلاین‌ها و پروازهای آنها را در دستور کار دارد و اجازه تخطی به هیچ ایرلاینی داده نمی‌شود، افزود: پروازها و خدمات شرکت‌های هواپیمایی به ویژه در ایام نوروز ‌روزانه رصد می‌شود.

عابدزاده با بیان اینکه در ایمنی پرواز ‌کوچکترین کم‌کاری قابل چشم‌پوشی نیست، اظهار داشت: افزود: تلاش می‌کنیم در ایام نوروز ‌پرواز‌ها، خدمات و تأخیرات پروازی شرکت‌ها را روزانه بررسی و رصد کنیم.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری ادامه داد: به شرکت‌های هواپیمایی تأکید شده است‌ آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های سازمان هواپیمایی کشوری خصوصا آیین‌نامه حقوق مسافر را به دقت رعایت کنند‌.

وی تأکید کرد: دفتر نظارت بر فرودگاه‌ها، شرکت‌ها و مؤسسات هوانوردی سازمان هواپیمایی‌ در برخورد با شرکت‌های متخلف جدی عمل می‌کند و در صورت ‌کم‌کاری احتمالی توسط شرکت‌ها، صدور مجوز پروازهای جدید و فوق‌العاده این شرکت هواپیمایی‌ را به حالت تعلیق درمی‌آورد.

* کمیته تدوین مقررات ملی هوانوردی

عابدزاده اضافه کرد: با توجه به اینکه سازمان هواپیمایی کشوری وظیفه نظارت بر شرکت‌های هواپیمایی از نظر تأیید صلاحیت و رعایت نکات و استانداردهای ایمنی، تدوین استاندارد پرواز، صدور گواهینامه‌ها و تدوین و تنظیم مقررات مربوط به آن، تهیه و تدوین دستورالعمل‌های امنیتی و حفاظتی با رعایت مقررات و استانداردهای بین‌المللی و داخلی مربوطه و نظارت بر اعمال آنها و بررسی و ارائه طرح‌های فرودگاهی و نظارت بر رعایت استانداردهای بین‌المللی مربوطه را برعهده دارد‌، به منظور استاندارد‌سازی و ساماندهی صنعت هواپیمایی در کشور، اقدام به تشکیل کمیته تدوین مقررات ملی هوانوردی کرده است.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری اظهار داشت: در تدوین هر بخش از مقررات ملی هوانوردی به ترتیب چهار کمیته شامل کمیته‌های مقدماتی‌، تخصصی‌، بازنگری و عالی، تشکیل تصویب و به تأیید رئیس سازمان ‌رسیده و ابلاغ شده است.

انتهای پیام/ب

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

کاهش قیمت دلاری که دستاورد آن تنها گرانی بود!

مهرمهر2 روز قبل
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
اتفاقی که دیگر تنها یک شایعه نبود و با انتشار یک ویدئو به نام رامبد جوان قوت بیشتری گرفت. اینکه رامبد جوان بعد از حواشی بسیاری که سفرش به کانادا برایش ایجاد کرد دیگر قصد برگشتن به تلویزیون را ندارد و قرار است ساخت برنامه‌ای به نام «نی‌نی و دادا» را در کانادا آغاز کند. این اتفاق با واکنش و انتقاد کاربران شبکه‌های اجتماعی همراه بود. بسیاری از آنها از این انتقاد می‌کردند که این کانال با تبلیغات رایگان در برنامه «خندوانه» و به واسطه برند این برنامه رشد پیدا کرده و اکثر دنبال‌کننده‌های آن به خاطر این برنامه عضو آن شده‌اند و استفاده از آن برای کار دیگری که احتمالا هیچ ربطی به برنامه «خندوانه» ندارد اشکال دارد. این اتفاقات و فشاری که شبکه‌های اجتماعی آوردند اما باعث شد تا خیلی زود پست‌های مربوط به «نی‌نی و دادا» از کانال حذف شوند و نام این کانال به «خندوانه و جناب‌خان» تغییر پیدا کند.
انتخابانتخاب1 روز قبل
قیمت روز پژو پارس با کاهش سه میلیونی روبرو شده و حالا با قیمت ۹۱ میلیون تومان فروخته می‌شود. دنا معمولی که دیروز دو میلیون تومان ارزان شده بود، امروز یک قدم به عقب برگشته و با افزایش یک میلیون تومانی نسبت به روز گذشته روی ۱۰۹ میلیون تومان ایستاده است. در طرف مقابل امروز دنا پلاس توربو دو میلیون تومان ارزش خود را از دست داده و با قیمت ۱۶۵ میلیون تومان فروخته می‌شود. قیمت این محصول دیروز حدود ۱۶۰ میلیون تومان بود و فروشنده‌ها امروز به ۱۵۳ میلیون تومان راضی شده‌اند که نشان‌دهنده کاهش هفت میلیون تومانی قیمت این محصول در یک روز است. قیمت روز پژو ۲۰۷ دنده‌ای در بازار ۱۱۸ میلیون تومان است که یک میلیون تومان کمتر از روز گذشته است.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
یک خودرو در شهر اربیل مرکز کردستان عراق توقف می‌کند و بیش از ۶ کارگر ایرانی به سمتش هجوم می‌برند. ساخت و ساز در اربیل رونق دارداکثر کارگران ایرانی با ویزای یک ماهه توریستی از مرزهای ایران خارج شده و وارد کردستان عراق می‌شوند. کارگران ایرانی پس از ۲۸ روز برای استراحت به خانه بازمی‌گردند … پس از یک هفته استراحت این چرخه همچنان تکرار می‌شود. در جنوب یکی از اتوبان‌های شلوغ اربیل یک تاجرعراقی- کرد، ساختمان‌‌هایش را به مسافرخانه‌های ارزان تبدیل کرده تا اقامتگاه مناسبی برای کارگران ایرانی باشد. مقامات عراق نیز اعلام کرده‌اند که هنوز از حرکت کارگران ایران به عراق نگران نیستند.

ظریف: با تروریست‌ها مذاکره نمی‌کنیم

فارسفارس1 روز قبل
وزیر امور خارجه ایران اقدامات آمریکا تحت عنوان «تحریم» را تروریسم اقتصادی خواند و تصریح کرد: ما با تروریست‌ها مذاکره نمی‌کنیم. وی با بیان اینکه فقط واژه «تروریسم» را جستجو کنید، اظهار داشت: من معنی «تروریسم» را در لغتنامه به شما خواهم گفت. ظریف اضافه کرد: نیاز داریم که از واژه تروریسم (به جای تحریم) استفاده کنیم. به گزارش فارس، وی تصریح کرد: این تروریسم اقتصادی است، خالص و ساده و نیاز داریم که دائم آن را تکرار کنیم. ظریف در پایان تصریح کرد: ما با تروریست‌ها مذاکره نمی‌کنیم.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
او افزود: بیش از ۶۰ درصد قطعات پژو ۳۰۱ با استفاده از توان فناوران و دانشمندان ایرانی داخلی سازی شده است. او افزود: شرکت دانش بنیان در این ۲ قسمت وارد شده و در اواخر سال ۹۷ مجموعه‌ها از نظر فناوری بررسی و نمونه هایی تولید ساخته شده است. او افزود: شرکت دانش بنیان مشکلات بخش سخت افزاری و نرم افزاری بخش موتور را حل کرده‌اند و نیاز کشور را برطرف کرده‌اند. استفاده از توان فناوران و دانشمندان در تولید قطعات خودرواو گفت: در صادرات قطعات دانش بنیان هنوز فاصله داریم و وقتی به استاندارهای لازم برسیم می‌توانیم از صادرات صحبت کنیم. مدیرعامل شرکت دانش بنیان افزود: همکاری ما با شرکت ایران خودرو توسعه یافته است و تمام نیازها بدون فوت وقت در اختیار شرکت ایران خودرو قرار داده شده است.

نظرها

اخبار بیشتر