1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. اقتصادی
به‌روز رسانی مداوم آیین‌نامه حقوق مسافر‌/‌رصد خدمات ایرلاین‌ها در نوروز

به‌روز رسانی مداوم آیین‌نامه حقوق مسافر‌/‌رصد خدمات ایرلاین‌ها در نوروز

خبرگزاری فارس |
معاون وزیر راه با بیان اینکه در نوروز ‌پرواز‌ها، خدمات و تأخیرات پروازی شرکت‌ها، روزانه بررسی می‌شود، گفت: آیین‌نامه حقوق مسافر مدام به‌‌روز می‌شود و تلاش می‌کنیم شرکت‌ها ساز‌و‌کارهای لازم برای رسیدگی به این موضوع را داشته باشند.

‌علی عابدزاده در گفت‌‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با بیان اینکه سازمان هواپیمایی کشوری از سالهای گذشته آیین‌نامه حقوق مسافر را تدوین و به شرکت‌ها ابلاغ کرد، افزود: ‌در راستای رعایت حقوق مسافر در پروازها، این آیین‌نامه تدوین شد.

وی ادامه داد: طبق قوانین سازمان جهانی هواپیمایی (ایکائو)، ‌سازمان هواپیمایی کشورها ملزم هستند، ضوابط و دستورالعمل‌های لازم را برای عملکرد ایمن و بهره‌وری صنعت هوایی تدوین و اجرا کنند.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری ‌بیان کرد: ‌حقوق مسافر مجموعه‌ای از سیاست‌ها، دستورالعمل‌ها، استانداردها، ضوابط و مقرراتی است که الگوی رفتاری شرکت هواپیمایی و دست‌اندرکاران امور پروازی را تدوین می‌کند و هدف آن تضمین حقوق مادی و معنوی و رعایت شأن و منزلت مسافران در‌ مسافرت‌های هوایی است؛ با این آیین‌نامه‌‌ مردم با حقوق خود در مقابله با تأخیرهای پروازی ‌آگاه می‌شوند.

به گفته عابدزاده مسافران در صورت بروز تأخیرات و همچنین ضایع شدن حق آنها از سوی شرکت‌های هواپیمایی می‌توانند با درج شکایت خود در واحد رسیدگی به شکایات سازمان هواپیمایی کشوری و یا‌ شرکت‌های هواپیمایی ‌نسبت به طرح انتقادات و شکایات خود اقدام کنند.

وی می‌گوید: آیین‌نامه حقوق مسافر به‌‌روز شده است و این امر ادامه دارد و تلاش می‌کنیم شرکت‌های هواپیمایی ساز‌و‌کار لازم برای رسیدگی به این موضوع را داشته باشند.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری تأکید کرد: ‌‌ این آیین‌نامه‌ یکی از خطوط قرمز سازمان هواپیمایی کشوری است و شرکت‌های هواپیمایی اجازه ندارند در این حوزه کم‌کاری کنند. ‌

عابدزاده اظهار داشت: ‌ سازمان هواپیمایی کشوری بر اجرای دقیق آیین‌نامه حقوق مسافر تأکید دارد و اگر شرکتی در این حوزه کم‌کاری کند، شبکه پروازی آن محدود می‌شود.

‌وی یادآور شد: ‌در راستای ‌رسیدگی به مشکلات مسافران سازمان هواپیمایی در پروازهای داخلی، «سامانه ثبت شکایات مربوط به پروازهای داخلی» ‌ را راه‌اندازی کرد تا علاوه بر تکریم ارباب رجوع، از حضور مستقیم آنها جلوگیری به عمل آمده و بر روند فعالیت ارگان‌های زیر نظر خود نظارت کامل‌تری داشته باشد.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری گفت: ‌این بخش از سامانه جهت دریافت شکایات و رسیدگی به مشکلات پروازی مسافران‌ در بخش‌های «شرکت هواپیمایی»، «آژانس هواپیمایی»، و «فرودگاه» است.

وی اضافه کرد: پس از دریافت هر گزارش، صحت آن توسط کارشناس سامانه مورد بررسی قرار می‌گیرد و درصورت نیاز به اطلاعات تکمیلی با گزارش دهنده تماس گرفته می‌شود؛ پس از بررسی نتیجه حاصل از بررسی گزارش، به متقاضی اطلاع رسانی خواهد شد.

‌* رصد خدمات شرکت‌های هوا‌پیمایی در ایام نوروز ‌

عابدزاده با اشاره به افزایش تقاضای سفر در ایام نوروز، بیان کرد: بیشترین تقاضای سفر‌های حمل و نقل هوایی خصوصا در پروازهای داخلی، مربوط به ایام نوروز است.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری با اشاره به صدور مجوز پرواز فوق‌العاده برای سفرهای هوایی نوروز افزود: ‌زمانی که ‌تقاضای سفر ‌افزایش می‌یابد، شرکت‌های هواپیمایی هم از سازمان درخواست صدور مجوز برای پروازهای فوق‌العاده ‌می‌کنند.

وی با تأکید بر اینکه سازمان هواپیمایی نظارت بر عملکرد ایرلاین‌ها و پروازهای آنها را در دستور کار دارد و اجازه تخطی به هیچ ایرلاینی داده نمی‌شود، افزود: پروازها و خدمات شرکت‌های هواپیمایی به ویژه در ایام نوروز ‌روزانه رصد می‌شود.

عابدزاده با بیان اینکه در ایمنی پرواز ‌کوچکترین کم‌کاری قابل چشم‌پوشی نیست، اظهار داشت: افزود: تلاش می‌کنیم در ایام نوروز ‌پرواز‌ها، خدمات و تأخیرات پروازی شرکت‌ها را روزانه بررسی و رصد کنیم.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری ادامه داد: به شرکت‌های هواپیمایی تأکید شده است‌ آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های سازمان هواپیمایی کشوری خصوصا آیین‌نامه حقوق مسافر را به دقت رعایت کنند‌.

وی تأکید کرد: دفتر نظارت بر فرودگاه‌ها، شرکت‌ها و مؤسسات هوانوردی سازمان هواپیمایی‌ در برخورد با شرکت‌های متخلف جدی عمل می‌کند و در صورت ‌کم‌کاری احتمالی توسط شرکت‌ها، صدور مجوز پروازهای جدید و فوق‌العاده این شرکت هواپیمایی‌ را به حالت تعلیق درمی‌آورد.

* کمیته تدوین مقررات ملی هوانوردی

عابدزاده اضافه کرد: با توجه به اینکه سازمان هواپیمایی کشوری وظیفه نظارت بر شرکت‌های هواپیمایی از نظر تأیید صلاحیت و رعایت نکات و استانداردهای ایمنی، تدوین استاندارد پرواز، صدور گواهینامه‌ها و تدوین و تنظیم مقررات مربوط به آن، تهیه و تدوین دستورالعمل‌های امنیتی و حفاظتی با رعایت مقررات و استانداردهای بین‌المللی و داخلی مربوطه و نظارت بر اعمال آنها و بررسی و ارائه طرح‌های فرودگاهی و نظارت بر رعایت استانداردهای بین‌المللی مربوطه را برعهده دارد‌، به منظور استاندارد‌سازی و ساماندهی صنعت هواپیمایی در کشور، اقدام به تشکیل کمیته تدوین مقررات ملی هوانوردی کرده است.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری اظهار داشت: در تدوین هر بخش از مقررات ملی هوانوردی به ترتیب چهار کمیته شامل کمیته‌های مقدماتی‌، تخصصی‌، بازنگری و عالی، تشکیل تصویب و به تأیید رئیس سازمان ‌رسیده و ابلاغ شده است.

انتهای پیام/ب

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

پیام ویدئویی علی دایی به عادل فردوسی پور

افتصادنیوزافتصادنیوز6 ساعت قبل
به گزارش اقتصاد نیوز، علی دایی سرمربی تیم فوتبال سایپا که رابطه خوبی با عادل فردوسی پور دارد یک ویدئو منتشر کرده و در برابر رفتار مدیران صدا و سیما از این مجری محبوب حمایت کرده است. حجم ویدئو: ۲ مگابایت

گیر افتادن دزدان صندوق امانات بانک

آخرین خبرآخرین خبر1 روز قبل
وی ادامه داد: این مأمور که با حضور در خیابان شیراز شمالی قصد سرکشی به بانک اقتصاد نوین را داشت که به مرد جوان مشکوکی برخورد کرد که با دیدن مأمور نیروی انتظامی مضطرب شده بود. سردار ظهیری افزود: این مأمور وظیفه شناس با زیر نظر گرفتن مرد جوان پی برد وی صندوق امانات بانک را تحت نظر گرفته است که به این ترتیب او را مورد بازجویی قرار داد و مظنون نیز اعتراف کرد که با همدست خود که در قسمت زیرزمین بانک (صندوق امانات) در حال ارتکاب اعمال مجرمانه‌ای است، قصد خالی کردن صندوق امانات این بانک را دارند. وی بیان داشت: با این تفسیر مأمور مظنون را دستبند زده به قسمت صندوق امانات بانک برد و در آنجا با متهم دیگر که زیر میزی پنهان شده بود روبرو شد. سردار ظهیری ادامه داد: متهم اصلی پرونده همان فردی بود که در قسمت صندوق امانات در حال انجام اعمال مجرمانه بود و بعد از این وی نیز دستبند زده به همراه متهم اصلی به کلانتری دلالت داده شدند. وی در انتها با بیان اینکه ارزش اموال موجود در صندوق امانات این بانک بیش از دو هزار میلیارد تومان می‌ارزید اضافه کرد: متهمان برای سیر روال قانونی پرونده، به مقام محترم قضائی معرفی شدند.
افتصادنیوزافتصادنیوز1 روز قبل
اقتصاد نیوز: حمایت در رسانه‌ها و فضای مجازی از مجری محبوب برنامه ۹۰ در قبال رفتار مدیران صدا و سیما با او همچنان ادامه دارد. به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از سایت روز نو، در جدید‌ترین حمایت‌ها از عادل فردوسی پور، علی کریمی فوتبالیست اسطوره ایی و محبوب کشورمان نیز از این مجری حمایت کرد. علی کریمی در این پست به مدیران صدا و سیما حمله و آنها را سرزنش کرد.
افتصادنیوزافتصادنیوز1 روز قبل
به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از عصرایران، مطبوعات آرژنتینی گفته‌اند که به تازگی ۲ شهروند ایرانی را به دلیل ورود به آرژانتین به وسیله گذرنامه‌های جعلی اسرائیلی بازداشت کرده‌اند. آنها گفته‌اند که از ترکیه به صورت غیرقانونی به یونان رفته‌اند و آنجا گذرنامه‌های اسرائیلی را خریداری کرده‌اند. پلیس آرژانتین با این دو نفر به عنوان دو تروریست احتمالی برخورد کرده بود. به همین دلیل، بازداشت ۲ ایرانی به دلیل ورود با گذرنامه جعلی اسرائیل، از حساسیت زیادی برخوردار شده است. این دو ایرانی ۴ روز بعد از ورود به بوینس آیرس (پایتخت آرژانتین)، توسط پلیس این کشور در هتل بازداشت شدند.
الفالف11 ساعت قبل
می‌گویند ۹۸ سال سختی است و در سرلوحه فهرست سخت‌ترشدن‌ها، افزایش فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم‌ها قرار دارد. از صدر تاریخ پیروزی اصلاح‌طلبان در ایران یک پروژه به مثابه روندی طبیعی در کالبد جامعه ایرانی اجرایی شد: ‌ پروژه هابرماسیزه شدن‌ جامعه مدنی. پروژه جامعه مدنی به شکلی آزمایشی در انتخابات مجلس پنجم آزموده شده بود؛ فعال‌سازی رسانه‌های نوپرداز، نخبگان جنجالی و طرح‌های ساختارشکن اجتماعی. و این سنگ محکی مهم بود برای انتخابات دوم خرداد سال بعد و نهایتا سرکار آمدن جریانی که از درون استحاله‌شده و به دشمن آرمان‌های خودش درآمده بود. به‌عنوان نمونه جنبش‌های زنانه، در ۱۵ سال قبل گردهم‌آیی‌های میدانی وسیع در تهران داشتند و امروز تنها محدود به تبلیغات مترویی نقطه‌ای شده‌اند، اما دومی به‌واسطه شبکه‌‌های اجتماعی مجازی، دامنه نفوذ بسیار بالاتری را به‌دست آورده و این همان چیزی است که سال ۹۸ را سخت می‌کند و نه اقتصاد و معیشت.
الفالف21 ساعت قبل
۸۸ درصد ایرانی‌ها امسال آجیل کمتری خریدندگروه اقتصادی الف، ۲۹ اسفند ۱۳۹۷، ۲۳:۵۶ ۳۹۷۱۲۲۹۱۳۹طبق نظرسنجی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) ۸۸٫۹ درصد مردم ایران اعلام کرده‌اند میزان خرید آجیل و تنقلات آن‌ها برای نوروز ۹۸ نسبت به سال گذشته کمتر شده است. ۷۸٫۱ درصد شرکت‌کنندگان اعلام کرده‌اند که میزان خرید شیرینی و میوه آن‌ها و ۸۵٫۷ درصداعلام کردند تعویض برخی وسایل منزل ۸۲٫۲ درصددر این نظرسنجی گفته‌اند خرید پوشاک نهسبت به نوروز ۹۷ کاهش پیدا کرده است.

اخبار بیشتر