1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دنیای اقتصاد
  4. سیاسی
الجزایری‌ها دیگر نمی‌ترسند

الجزایری‌ها دیگر نمی‌ترسند

خبرگزاری دنیای اقتصاد |
دنیای اقتصاد : روز جمعه در شهرهای مختلف الجزایر به ویژه پایتخت صدها هزار تن در بزرگ‌ترین تظاهرات علیه عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس‌جمهوری این کشور شرکت کردند. در این تظاهرات تعدادی از نیروهای ضدشورش الجزایر همصدا با تظاهرات‌کنندگان شعارهایی سر دادند. این اولین بار از زمان آغاز اعتراضات است که پلیس الجزایر با مردم همصدا می‌شود.

«آدام نوزیتر» در گزارش ۱۵ مارس برای نیویورک تایمز در این رابطه نوشت این تظاهرات «نشانه روشنی است از اینکه مردم، مخالف حضور بوتفلیقه برای پنجمین دور رقابت‌های ریاست جمهوری هستند.» رسانه‌های الجزایر عکسی از یکی از نیروهای پلیس در استان بجایه در شرق این کشور را منتشر کردند که در میان تظاهرات‌کنندگان ایستاده و پلاکاردی را در دست دارد. روی این پلاکارد نوشته شده بود: «من با مردم همصدا هستم، نه به تاخیر، نه به تمدید، ما خواهان سرنگونی سیستم هستیم. پلیس، ژاندارمری و ارتش فرزندان و برادر این ملت هستند. زنده باد الجزایر». جالب اینجاست که اگرچه برخی نیروهای پلیس الجزایر اعلام کردند که ۷۵ معترض بازداشت و ۱۱ پلیس نیز در درگیری‌ها زخمی شده‌اند اما فعالیت پلیس روز جمعه به حمایت از تظاهرات‌کنندگان در برابر هرگونه آشوب محدود بود.

«شفیقه خریسی»، شیمی‌دان ۴۲ ساله که با خواهر و خواهرزاده‌هایش در این تظاهرات حضور داشت، می‌گوید: «هیچ کس از پیشنهاد بوتفلیقه راضی نیست. ما می‌خواهیم آزاد باشیم. می‌خواهیم این دولت برود. این دولت نیست بلکه قبیله است.» الجزایر از ۲۲ فوریه شاهد تظاهرات گسترده علیه بوتفلیقه است. بسیاری از خبرنگاران، تظاهرات روز جمعه ۲۴ اسفند را بزرگ‌ترین تجمعی می‌دانند که در سال‌های اخیر در الجزایر برگزار شده است. همچنین برای اولین بار است که نیروهای پلیس در میان خیل معترضان دیده می‌شدند و خوشحالی خود را در کنار مردم ابراز می‌کردند. در تظاهرات روز جمعه دانشجویان در صف اول اعتراضات علیه بوتفلیقه بودند، اما گزارش بسیاری از خبرگزاری‌ها حاکی از این است که پنجمین هفته تظاهرات صحنه حضور افرادی از سنین مختلف و اعضای خانواده‌ها بود و فضایی عمدتا مسالمت‌آمیز بر اعتراضات حاکم بود. انتصاب نورالدین بدوی، نخست‌وزیر جدید هم نتوانسته موج اعتراضات را مهار کند. خبرگزاری‌های خارجی به نقل از شاهدان می‌گویند از آغاز گردهمایی‌ها در ماه فوریه جمعیتی چنین عظیم در تظاهرات شرکت نکرده بود. تظاهرات‌کنندگان علاوه بر اینکه خواهان استعفای بوتفلیقه هستند، خواستار تغییرات بنیادی هم هستند. با وجود پیوستن برخی نیروهای پلیس به معترضان اما ارتش هنوز دخالت آشکاری در حوادث نکرده است.

با این حال، شواهد نشان می‌دهد که حزب حاکم «جبهه آزادی‌بخش ملی» به رئیس‌جمهور سالمند کشور پشت کرده است. حسین خلدون، از رهبران این حزب گفت: عبدالعزیز بوتفلیقه به تاریخ پیوسته است و حزب باید به آینده نگاه کند و در صف معترضان قرار بگیرد. حزب حاکم الجزایر اکثریت را در همه شوراهای مردم از جمله پارلمان و شوراهای شهرداری در اختیار دارد. پیش‌تر جبهه آزادی‌بخش ملی، حزب حاکم در الجزایر اعلام کرد: از دیگر احزاب ائتلاف ریاست جمهوری جدا خواهد شد تا به تنهایی هزینه اشتباه‌های سیاسی اخیر را نپردازد و در‌های حزب به روی تمامی کسانی که بخواهند به جنبش مردمی ملحق شوند باز خواهد بود. نوزیتر، گزارشگر نیویورک تایمز می‌افزاید: معترضان فریاد می‌زدند دوران بوتفلیقه به سر آمده است. این گزارشگر تظاهرات روز جمعه را مهم‌ترین جمعه اعتراضی نامیده و می‌افزاید: بسیاری از معترضان، راهپیمایی خود را «انقلابی مسالمت‌آمیز» می‌نامیدند که با شعار، فریاد، آوازخوانی، طبل و دهل و با سر و صدا همراه است. بوتفلیقه، ۸۲ ساله، مردی ویلچرنشین است که ۷ سال است در انظار ظاهر نشده و سخنرانی هم ایراد نکرده است.

دوشنبه گذشته دولت بوتفلیقه برای آرام کردن معترضان اعلام کرد انتخابات ریاست جمهوری را که برای آوریل برنامه‌ریزی شده بود، لغو کرده است و او نیز به‌عنوان رئیس‌جمهور نامزد هیچ رقابتی نخواهد شد. بوتفلیقه اعلام کرد در عوض نخست‌وزیری را منصوب خواهد کرد که امور را به پیش ببرد اما این نخست‌وزیر نیز مورد اعتراض مردم است. «نادیه زیراتی»، یکی از شرکت‌کنندگان در تظاهرات روز جمعه، می‌گوید: «مردم با پنجمین دوره ریاست جمهوری بوتفلیقه مخالف هستند اما او می‌خواهد یک‌سال دیگر در حکومت باقی بماند.» یکی دیگر از معترضان هم به نام «نزیم بن عمر» گفت: «سیستم تلاش می‌کند به خواسته‌های مردم جامه عمل نپوشاند. مردم خواهان ابقای چهره‌های نظام در راس حکومت نیستند و این در حالی است که رئیس‌جمهور اعضای نامشروع کابینه خود را مامور به تشکیل دولت می‌کند و چهره‌های قدیمی را برای مشارکت در مرحله جدید فرا می‌خواند که از پیش مورد نظر مردم نیستند.»

در خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

گزارشگر نیویورک تایمز معتقد است پیشنهاد رئیس‌جمهور ویلچرنشین باعث می‌شود که او لااقل تا زمان انتخابات بعدی و تعیین رئیس‌جمهور بر سر قدرت بماند و هیچ زمان مشخصی برای کناره‌گیری او اعلام نشده است. روز جمعه معترضان فریاد بر می‌آوردند که بوتفلیقه و حلقه نزدیکانش باید بروند. مردم در شعارها و فریادها و پلاکاردهای خود می‌گفتند که به بوتفلیقه و حلقه نزدیکان او هیچ ارتباطی ندارد که راه حلی برای بحران‌های کشور بیابند: «شما فقط بروید.»

«ژان پی‌یر سرنی»، گزارشگر لوموند هم در این رابطه معتقد است که خیزش‌های اخیر در الجزایر از نگاه دیپلمات‌های خارجی «بی‌سابقه، مردمی و چشمگیر» است؛ قیام آنچنان است که هیچ‌گاه از سال ١٩٨٨، زمان نخستین بهار عربی الجزایر و پایان دوره تک‌حزبی، رخ نداده بود. تظاهرات‌‌کنندگان دیگر از اینکه با چهره‌های نپوشیده با کلماتی تند و تیز از رژیم و مسوولان آن انتقاد کنند، هراسی ندارند. شخصیت‌های حکومتی با فریاد «گمشو» روبه‌رو می‌شوند. شکایت‌ها مثل باران می‌بارد: بدی وضعیت زندگی، بیکاری، تورم، شدت عمل پلیس، قانون‌گریزی قدرتمندان و فسادی که مثل قانقاریا بدنه حکومت را فراگرفته است. احساس محرومیت، خشم و تحقیرشدگی هم به عوامل بالا افزوده می‌شود.

اکنون معترضان نه تنها خواهان لغو نامزدی بوتفلیقه هستند (و رژیم نمی‌تواند این درخواست را بپذیرد) بلکه خواهان رفتن کل سیستمی هستند که بوتفلیقه پایه‌گذارش بوده است. دولت بوتفلیقه در چند هفته گذشته به دنبال راه حل بوده؛ از به تعویق انداختن انتخابات و انتصاب یک نخست‌وزیر جدید تا تشکیل یک مجمع ملی اما همه اینها بیهوده بود، زیرا یک رئیس‌جمهوری مورد توافق همه یافت نمی‌شد و حداقل اعتماد نیز میان حامیان چهارگانه قدرت کشور یعنی ارتش، دستگاه‌های امنیتی، خانواده رئیس‌جمهوری، عبدالعزیز بوتفلیقه و برادرش و ثروتمندانی که بیش از پیش از طریق بوتفلیقه در تصمیم‌گیری‌ها وزن دارند، وجود ندارد.

به نوشته گزارشگر لوموند، امکان رجعت به «ترفند» های سال ٢٠١١ دیگر وجود ندارد؛ ترفندی که براساس آن در آغاز بهار عربی، بوتفلیقه اوضاع را با یک سخنرانی عوام‌فریبانه در تلویزیون دگرگون کرد و مبلغ زیادی به حقوق‌ها و مزایای اجتماعی افزود. امروز، رئیس‌جمهوری دچار لکنت زبان شده و بر ویلچر می‌نشیند. ٤٠ میلیون الجزایری اعم از حقوق‌بگیر، بازنشسته، دانشجو یا زن خانه‌دار و دیگر اقشار جامعه دیگر به جابه‌جا کردن چند مهره در صحنه سیاسی متقاعد نمی‌شوند. مردم جابه‌جایی مهره‌ها را به آسانی نخواهند پذیرفت. سرانجام سرکوب توسط بخشی از نیروهای پلیس (زیرا بخشی همراهی خود را با مردم نشان داده است) می‌ماند و درصورت لزوم ارتش که این خطرناک‌ترین سناریو است: فراموش نباید کرد که لغو انتخابات قانون‌گذاری در ماه ژوئیه ١٩٩٢، پیش‌درآمد جنگ داخلی بود.

آدام نوزیتر، گزارشگر نیویورک تایمز، هم در پایان می‌افزاید: تجمع روز جمعه همچون یک گردهمایی عظیم خانوادگی بود که در آن کودکان دست در دست یا در آغوش والدین خود حضور یافته بودند. «نورالدین نانا»، ۵۹ ساله که یک مغازه‌دار است، خطاب به رهبران حاکم می‌گوید: «آزادی‌مان را پس دهید. ما آن را محترمانه و محجوبانه می‌خواهیم.» او می‌افزاید: «این اولین بار از انتخابات ۱۹۶۲ (تاریخ استقلال الجزایر) به این سو است که الجزایری‌ها این چنین با یکدیگر یکصدا شده‌اند. به خاطر همین ما از بوتفلیقه متشکریم که باعث یگانگی مردم شده اما در هر حال، او بازنده است.»

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با الجزایر، انتخابات ریاست جمهوری، پایتخت، جنگ و دانشجو از تلگرام

🔴 اظهار شمس الواعظین از کناره‌گیری بوتفلیقه در انتخابات ریاست جمهوری الجزایر

ماشالله شمس الواعظین با ارسال پستی در شبکه‌های اجتماعی خواهان توجه مردم ایران به اخبار خوش الجزایر شد.

وی در این پست ارسالی چنین نوشت:

بوتفلیقه رئیس جمهور الجزایر چند دقیقه قبل اعلام کرد برای دوره پنجم ریاست جمهوری کاندیدا نخواهد شد. وی ضمنا برگزاری انتخابات را که قرار بود در ماه آوریل برگزار شود به تعویق انداخت. بوتفلیقه همچنین وعده داد که یک هیات ملی با مشارکت همه نخبگان کشور برای تعیین نوع حکومت آینده تشکیل دهد ….

لطفا خبرهای الجزایر را خوب دنبال کنید …بسیار مهم است.


🔴 الجزایر؛ معترضان پیروز شدند/ بوتفلیقه تسلیم شد/ بوتفلیقه: برای دوره پنجم کاندیدا نمی‌شود

🔹بوتفلیقه: برای دوره بعدی انتخابات ریاست جمهوری، کاندیدا نمی‌شوم

🔹استعفای کابینه الجزایر

🔹در ماه‌های اخیر شمار زیادی از مردم الجزایر با برگزاری تظاهرات با کاندیداتوری بوتفلیقه برای دوره پنجم ریاست جمهوری مخالفت کردند


تجمع بزرگ مخالفان امروز در پایتخت الجزایر در مخالفت با بوتفلیقه و تعویق انتخابات ریاست جمهوری آینده

این بزرگترین تجمع مخالفان در چند ماه اخیر است/عصرایران


نخست‌وزیر جدید الجزایر انتخاب شد

رئیس‌جمهور الجزایر «نور الدین بدوی» را به عنوان نخست‌وزیر جدید این کشور و «رمطان لعامره» را به عنوان معاون وی انتخاب کرد.

«احمد اویحی» نخست‌وزیر الجزایر دوشنبه‌شب همزمان با انصراف رئیس‌جمهور این کشور از نامزدی پنجمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، از سمت خود استعفا کرد. /فارس


ناآرامی در الجزایر/ توقف حرکت قطارها و مترو

حرکت قطارها و مترو در الجزایر در پی اعتراضات به پنجمین نامزدی متوالی ' عبدالعزیز بوتفلیقه ' در انتخابات ریاست جمهوری این کشور، متوقف شد. /ایرنا


🔷 تظاهرات دانشجویان الجزایری علیه نامزدی بوتفلیقه

🔻 تظاهرات گسترده در شهرهای مختلف الجزایر علیه نامزدی بوتفلیقه در انتخابات ریاست جمهوری ‌هم‌چنان ادامه‌ دارد. دانشجویان هم در اعتراض به خیابان‌ها ریختند. این درحالی‌ست که بوتفلیقه درخواست نامزدی خود را رسما تقدیم کرد.

🔻 رئیس جمهوری ۸۲ ساله الجزایر یکشنبه ۱۲ اسفند (۳ مارس) رسما اعلام کرد برای پنجمین دوره نامزد انتخابات ریاست جمهوری شده ‌است.

📌 گزارش را در اینجا بخوانید:

t. me/iv?url=https: //p. dw. com/p/۳EOCq&rhash=eda۹۶f۳۶fc۸۰e۰


نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | سیل شیراز از زاویه‌ای دیگر (هشدار تصاویر ناراحت‌کننده)

خبرآنلاینخبرآنلاین22 ساعت قبل
سیل سهمگین شیراز که از حوالی ۱۱ صبح امروز آغاز شد، تاکنون دست کم ۱۷ کشته و ۷۴ مصدوم در پی داشته است. ویدئویی که می‌بینید، زوایای تازه‌ای از این سیل را نشان می‌دهد. این ویدئو حاوی تصاویر ناراحت کننده است.

تصاویر «تخت جمشید» بعد از فروکش کردن سیلاب!

12+
خبرآنلاینخبرآنلاین8 ساعت قبل

روحانی شاکی شد؛ هواشناسی دقیق پیش‌بینی کند

خبر فوریخبر فوری3 ساعت قبل
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در جلسه مدیریت بحران از سازمان هواشناسی خواست شدت و زمان بارش‌ها را ۴۸ تا ۷۲ ساعت قبل دقیقا اطلاع رسانی کند. «امین حسین نقشینه» روز سه‌شنبه اظهار داشت: همچنین امروز طغیان رودخانه‌ها و احتمال سیلابی شدن غرب استان یزد، غرب کرمان، قم، سمنان، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، قزوین، البرز و تهران وجود دارد. این کارشناس هواشناسی ادامه داد: امروز شدت بارش‌ها در دامنه‌های زاگرس مرکزی و جنوبی، بخش‌هایی از جنوب مرکز، شمال شرق و شرق البرز متمرکز می‌شود. کارشناس سازمان هواشناسی تصریح کرد: امروز روی ارتفاعات استان‌های لرستان، چهارمحال و بختیاری، شرق کهکیلویه و بویراحمد و جنوب و غرب اصفهان، البرز، تهران، مازندران، سمنان، گلستان و خراسان شمالی مه آلودگی و اختلال در آمد و شد در جاده‌های کوهستانی و بارش برف پیش‌بینی می‌شود. این کارشناس سازمان هواشناسی اظهار داشت: بیشینه دمای امروز مهرآباد ۱۳ درجه سانتی‌گراد بالای صفر و فردا ۱۵ درجه خواهد شد و کمینه دمای امروز مهرآباد ۹ درجه است که فردا به ۶ درجه می‌رسد.

تصاویر هوایی از حمله به تل‌آویو / ۷ صهیونیست زخمی شدند

مهرمهر1 روز قبل

فیلم | خوزستان هم سیلابی شد

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
بعد از طغیان رودخانه‌ها و سدها در استان‌های لرستان، کرمانشاه و فارس، بارش شدید باران در بیشتر مناطق استان خوزستان هم سیل و آبگرفتگی به راه انداخته است.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
دادستان عمومی و انقلاب شیراز با حضور در منطقه دروازه قرآن از متولیان توضیح خواست اما شهردار شیراز نیست. علی صالحی در حاشیه حضور در مناطق سیل زده شیراز گفت: کشته و مجروح شدن تعدادی از هم وطنان در سیلاب شیراز ناشی از سهل انگاری دستگاه‌های متولی است. وی ادامه داد: بر این اساس بنده شخصا در محل سیلاب از متولیان امر توضیح خواستم و اظهاراتشان گرفته شد. دادستان شیراز با اشاره به اینکه با مدیران سهل انگار برخورد می‌شود، اظهار کرد: پرونده‌ای در این خصوص در دادستانی شیراز گشوده و تحت بررسی است. وی در رابطه با عدم حضور شهردار شیراز افزود: شهردار در شیراز نیست اما تلفنی با او صحبت شده و قرار است برگردد.

اخبار بیشتر