الجزایری‌ها دیگر نمی‌ترسند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دنیای اقتصاد
  4. سیاسی
الجزایری‌ها دیگر نمی‌ترسند

الجزایری‌ها دیگر نمی‌ترسند

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد |
دنیای اقتصاد : روز جمعه در شهرهای مختلف الجزایر به ویژه پایتخت صدها هزار تن در بزرگ‌ترین تظاهرات علیه عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس‌جمهوری این کشور شرکت کردند. در این تظاهرات تعدادی از نیروهای ضدشورش الجزایر همصدا با تظاهرات‌کنندگان شعارهایی سر دادند. این اولین بار از زمان آغاز اعتراضات است که پلیس الجزایر با مردم همصدا می‌شود.

«آدام نوزیتر» در گزارش ۱۵ مارس برای نیویورک تایمز در این رابطه نوشت این تظاهرات «نشانه روشنی است از اینکه مردم، مخالف حضور بوتفلیقه برای پنجمین دور رقابت‌های ریاست جمهوری هستند.» رسانه‌های الجزایر عکسی از یکی از نیروهای پلیس در استان بجایه در شرق این کشور را منتشر کردند که در میان تظاهرات‌کنندگان ایستاده و پلاکاردی را در دست دارد. روی این پلاکارد نوشته شده بود: «من با مردم همصدا هستم، نه به تاخیر، نه به تمدید، ما خواهان سرنگونی سیستم هستیم. پلیس، ژاندارمری و ارتش فرزندان و برادر این ملت هستند. زنده باد الجزایر». جالب اینجاست که اگرچه برخی نیروهای پلیس الجزایر اعلام کردند که ۷۵ معترض بازداشت و ۱۱ پلیس نیز در درگیری‌ها زخمی شده‌اند اما فعالیت پلیس روز جمعه به حمایت از تظاهرات‌کنندگان در برابر هرگونه آشوب محدود بود.

«شفیقه خریسی»، شیمی‌دان ۴۲ ساله که با خواهر و خواهرزاده‌هایش در این تظاهرات حضور داشت، می‌گوید: «هیچ کس از پیشنهاد بوتفلیقه راضی نیست. ما می‌خواهیم آزاد باشیم. می‌خواهیم این دولت برود. این دولت نیست بلکه قبیله است.» الجزایر از ۲۲ فوریه شاهد تظاهرات گسترده علیه بوتفلیقه است. بسیاری از خبرنگاران، تظاهرات روز جمعه ۲۴ اسفند را بزرگ‌ترین تجمعی می‌دانند که در سال‌های اخیر در الجزایر برگزار شده است. همچنین برای اولین بار است که نیروهای پلیس در میان خیل معترضان دیده می‌شدند و خوشحالی خود را در کنار مردم ابراز می‌کردند. در تظاهرات روز جمعه دانشجویان در صف اول اعتراضات علیه بوتفلیقه بودند، اما گزارش بسیاری از خبرگزاری‌ها حاکی از این است که پنجمین هفته تظاهرات صحنه حضور افرادی از سنین مختلف و اعضای خانواده‌ها بود و فضایی عمدتا مسالمت‌آمیز بر اعتراضات حاکم بود. انتصاب نورالدین بدوی، نخست‌وزیر جدید هم نتوانسته موج اعتراضات را مهار کند. خبرگزاری‌های خارجی به نقل از شاهدان می‌گویند از آغاز گردهمایی‌ها در ماه فوریه جمعیتی چنین عظیم در تظاهرات شرکت نکرده بود. تظاهرات‌کنندگان علاوه بر اینکه خواهان استعفای بوتفلیقه هستند، خواستار تغییرات بنیادی هم هستند. با وجود پیوستن برخی نیروهای پلیس به معترضان اما ارتش هنوز دخالت آشکاری در حوادث نکرده است.

با این حال، شواهد نشان می‌دهد که حزب حاکم «جبهه آزادی‌بخش ملی» به رئیس‌جمهور سالمند کشور پشت کرده است. حسین خلدون، از رهبران این حزب گفت: عبدالعزیز بوتفلیقه به تاریخ پیوسته است و حزب باید به آینده نگاه کند و در صف معترضان قرار بگیرد. حزب حاکم الجزایر اکثریت را در همه شوراهای مردم از جمله پارلمان و شوراهای شهرداری در اختیار دارد. پیش‌تر جبهه آزادی‌بخش ملی، حزب حاکم در الجزایر اعلام کرد: از دیگر احزاب ائتلاف ریاست جمهوری جدا خواهد شد تا به تنهایی هزینه اشتباه‌های سیاسی اخیر را نپردازد و در‌های حزب به روی تمامی کسانی که بخواهند به جنبش مردمی ملحق شوند باز خواهد بود. نوزیتر، گزارشگر نیویورک تایمز می‌افزاید: معترضان فریاد می‌زدند دوران بوتفلیقه به سر آمده است. این گزارشگر تظاهرات روز جمعه را مهم‌ترین جمعه اعتراضی نامیده و می‌افزاید: بسیاری از معترضان، راهپیمایی خود را «انقلابی مسالمت‌آمیز» می‌نامیدند که با شعار، فریاد، آوازخوانی، طبل و دهل و با سر و صدا همراه است. بوتفلیقه، ۸۲ ساله، مردی ویلچرنشین است که ۷ سال است در انظار ظاهر نشده و سخنرانی هم ایراد نکرده است.

دوشنبه گذشته دولت بوتفلیقه برای آرام کردن معترضان اعلام کرد انتخابات ریاست جمهوری را که برای آوریل برنامه‌ریزی شده بود، لغو کرده است و او نیز به‌عنوان رئیس‌جمهور نامزد هیچ رقابتی نخواهد شد. بوتفلیقه اعلام کرد در عوض نخست‌وزیری را منصوب خواهد کرد که امور را به پیش ببرد اما این نخست‌وزیر نیز مورد اعتراض مردم است. «نادیه زیراتی»، یکی از شرکت‌کنندگان در تظاهرات روز جمعه، می‌گوید: «مردم با پنجمین دوره ریاست جمهوری بوتفلیقه مخالف هستند اما او می‌خواهد یک‌سال دیگر در حکومت باقی بماند.» یکی دیگر از معترضان هم به نام «نزیم بن عمر» گفت: «سیستم تلاش می‌کند به خواسته‌های مردم جامه عمل نپوشاند. مردم خواهان ابقای چهره‌های نظام در راس حکومت نیستند و این در حالی است که رئیس‌جمهور اعضای نامشروع کابینه خود را مامور به تشکیل دولت می‌کند و چهره‌های قدیمی را برای مشارکت در مرحله جدید فرا می‌خواند که از پیش مورد نظر مردم نیستند.»

در خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

گزارشگر نیویورک تایمز معتقد است پیشنهاد رئیس‌جمهور ویلچرنشین باعث می‌شود که او لااقل تا زمان انتخابات بعدی و تعیین رئیس‌جمهور بر سر قدرت بماند و هیچ زمان مشخصی برای کناره‌گیری او اعلام نشده است. روز جمعه معترضان فریاد بر می‌آوردند که بوتفلیقه و حلقه نزدیکانش باید بروند. مردم در شعارها و فریادها و پلاکاردهای خود می‌گفتند که به بوتفلیقه و حلقه نزدیکان او هیچ ارتباطی ندارد که راه حلی برای بحران‌های کشور بیابند: «شما فقط بروید.»

«ژان پی‌یر سرنی»، گزارشگر لوموند هم در این رابطه معتقد است که خیزش‌های اخیر در الجزایر از نگاه دیپلمات‌های خارجی «بی‌سابقه، مردمی و چشمگیر» است؛ قیام آنچنان است که هیچ‌گاه از سال ١٩٨٨، زمان نخستین بهار عربی الجزایر و پایان دوره تک‌حزبی، رخ نداده بود. تظاهرات‌‌کنندگان دیگر از اینکه با چهره‌های نپوشیده با کلماتی تند و تیز از رژیم و مسوولان آن انتقاد کنند، هراسی ندارند. شخصیت‌های حکومتی با فریاد «گمشو» روبه‌رو می‌شوند. شکایت‌ها مثل باران می‌بارد: بدی وضعیت زندگی، بیکاری، تورم، شدت عمل پلیس، قانون‌گریزی قدرتمندان و فسادی که مثل قانقاریا بدنه حکومت را فراگرفته است. احساس محرومیت، خشم و تحقیرشدگی هم به عوامل بالا افزوده می‌شود.

اکنون معترضان نه تنها خواهان لغو نامزدی بوتفلیقه هستند (و رژیم نمی‌تواند این درخواست را بپذیرد) بلکه خواهان رفتن کل سیستمی هستند که بوتفلیقه پایه‌گذارش بوده است. دولت بوتفلیقه در چند هفته گذشته به دنبال راه حل بوده؛ از به تعویق انداختن انتخابات و انتصاب یک نخست‌وزیر جدید تا تشکیل یک مجمع ملی اما همه اینها بیهوده بود، زیرا یک رئیس‌جمهوری مورد توافق همه یافت نمی‌شد و حداقل اعتماد نیز میان حامیان چهارگانه قدرت کشور یعنی ارتش، دستگاه‌های امنیتی، خانواده رئیس‌جمهوری، عبدالعزیز بوتفلیقه و برادرش و ثروتمندانی که بیش از پیش از طریق بوتفلیقه در تصمیم‌گیری‌ها وزن دارند، وجود ندارد.

به نوشته گزارشگر لوموند، امکان رجعت به «ترفند» های سال ٢٠١١ دیگر وجود ندارد؛ ترفندی که براساس آن در آغاز بهار عربی، بوتفلیقه اوضاع را با یک سخنرانی عوام‌فریبانه در تلویزیون دگرگون کرد و مبلغ زیادی به حقوق‌ها و مزایای اجتماعی افزود. امروز، رئیس‌جمهوری دچار لکنت زبان شده و بر ویلچر می‌نشیند. ٤٠ میلیون الجزایری اعم از حقوق‌بگیر، بازنشسته، دانشجو یا زن خانه‌دار و دیگر اقشار جامعه دیگر به جابه‌جا کردن چند مهره در صحنه سیاسی متقاعد نمی‌شوند. مردم جابه‌جایی مهره‌ها را به آسانی نخواهند پذیرفت. سرانجام سرکوب توسط بخشی از نیروهای پلیس (زیرا بخشی همراهی خود را با مردم نشان داده است) می‌ماند و درصورت لزوم ارتش که این خطرناک‌ترین سناریو است: فراموش نباید کرد که لغو انتخابات قانون‌گذاری در ماه ژوئیه ١٩٩٢، پیش‌درآمد جنگ داخلی بود.

آدام نوزیتر، گزارشگر نیویورک تایمز، هم در پایان می‌افزاید: تجمع روز جمعه همچون یک گردهمایی عظیم خانوادگی بود که در آن کودکان دست در دست یا در آغوش والدین خود حضور یافته بودند. «نورالدین نانا»، ۵۹ ساله که یک مغازه‌دار است، خطاب به رهبران حاکم می‌گوید: «آزادی‌مان را پس دهید. ما آن را محترمانه و محجوبانه می‌خواهیم.» او می‌افزاید: «این اولین بار از انتخابات ۱۹۶۲ (تاریخ استقلال الجزایر) به این سو است که الجزایری‌ها این چنین با یکدیگر یکصدا شده‌اند. به خاطر همین ما از بوتفلیقه متشکریم که باعث یگانگی مردم شده اما در هر حال، او بازنده است.»

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با الجزایر، انتخابات ریاست جمهوری، پایتخت، جنگ و دانشجو از تلگرام

🔷 تظاهرات دانشجویان الجزایری علیه نامزدی بوتفلیقه

🔻 تظاهرات گسترده در شهرهای مختلف الجزایر علیه نامزدی بوتفلیقه در انتخابات ریاست جمهوری ‌هم‌چنان ادامه‌ دارد. دانشجویان هم در اعتراض به خیابان‌ها ریختند. این درحالی‌ست که بوتفلیقه درخواست نامزدی خود را رسما تقدیم کرد.

🔻 رئیس جمهوری ۸۲ ساله الجزایر یکشنبه ۱۲ اسفند (۳ مارس) رسما اعلام کرد برای پنجمین دوره نامزد انتخابات ریاست جمهوری شده ‌است.

📌 گزارش را در اینجا بخوانید:

t. me/iv?url=https: //p. dw. com/p/۳EOCq&rhash=eda۹۶f۳۶fc۸۰e۰


نخست‌وزیر جدید الجزایر انتخاب شد

رئیس‌جمهور الجزایر «نور الدین بدوی» را به عنوان نخست‌وزیر جدید این کشور و «رمطان لعامره» را به عنوان معاون وی انتخاب کرد.

«احمد اویحی» نخست‌وزیر الجزایر دوشنبه‌شب همزمان با انصراف رئیس‌جمهور این کشور از نامزدی پنجمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، از سمت خود استعفا کرد. /فارس


🔴 اظهار شمس الواعظین از کناره‌گیری بوتفلیقه در انتخابات ریاست جمهوری الجزایر

ماشالله شمس الواعظین با ارسال پستی در شبکه‌های اجتماعی خواهان توجه مردم ایران به اخبار خوش الجزایر شد.

وی در این پست ارسالی چنین نوشت:

بوتفلیقه رئیس جمهور الجزایر چند دقیقه قبل اعلام کرد برای دوره پنجم ریاست جمهوری کاندیدا نخواهد شد. وی ضمنا برگزاری انتخابات را که قرار بود در ماه آوریل برگزار شود به تعویق انداخت. بوتفلیقه همچنین وعده داد که یک هیات ملی با مشارکت همه نخبگان کشور برای تعیین نوع حکومت آینده تشکیل دهد ….

لطفا خبرهای الجزایر را خوب دنبال کنید …بسیار مهم است.


🔴 الجزایر؛ معترضان پیروز شدند/ بوتفلیقه تسلیم شد/ بوتفلیقه: برای دوره پنجم کاندیدا نمی‌شود

🔹بوتفلیقه: برای دوره بعدی انتخابات ریاست جمهوری، کاندیدا نمی‌شوم

🔹استعفای کابینه الجزایر

🔹در ماه‌های اخیر شمار زیادی از مردم الجزایر با برگزاری تظاهرات با کاندیداتوری بوتفلیقه برای دوره پنجم ریاست جمهوری مخالفت کردند


ناآرامی در الجزایر/ توقف حرکت قطارها و مترو

حرکت قطارها و مترو در الجزایر در پی اعتراضات به پنجمین نامزدی متوالی ' عبدالعزیز بوتفلیقه ' در انتخابات ریاست جمهوری این کشور، متوقف شد. /ایرنا


تجمع بزرگ مخالفان امروز در پایتخت الجزایر در مخالفت با بوتفلیقه و تعویق انتخابات ریاست جمهوری آینده

این بزرگترین تجمع مخالفان در چند ماه اخیر است/عصرایران


در ادامه بخوانید

دست و پا زدن …

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ آمریکایی‌ها پس از هدف قرار گرفته شدن پهپاد جاسوسی‌شان در منطقه، برای کم کردن خجالت‌شان از این رسوایی در ژستی تبلیغاتی از تحریم‌های جدید سخن می‌گویند؛ تحریم‌هایی که به نظر می‌رسد بیشتر از آنکه واقعیت داشته باشد، سروصدا است. آمریکایی‌ها در هشت ماه گذشته، هر تحریمی را که می‌توانستند انجام داده‌اند و دیگر تحریمی باقی نمانده؛ بنابراین ادعای مقامات آمریکایی بیشتر یک ژست تبلیغاتی برای به‌اصطلاح حفظ آبروی رفته خود در مقابل ایران و رسوایی هدف قرار گرفته شدن پهپاد فوق پیشرفته جاسوسی آر کیو-۴ است. اما آمریکایی‌ها همان زمان که از تحریم سخن می‌گویند، دستانشان را برای مذاکره هم دراز کردند؛ وزیر خارجه آمریکا ثانیه‌هایی پس از صحبت از تحریم‌های به‌اصطلاح جدید، از آمادگی واشنگتن برای مذاکره بی قید و شرط هم گفت. آمریکایی‌ها در یک رفتار پیچیده که حاکی از گیج شدن آنهاست از یک طرف تحریم‌های جدید را به رخ می‌کشند و از سوی دیگر باب مذاکره را باز می‌کنند، ​آن هم همراه تحریم، بدون آن که نگاهی به بدعهدی‌های گذشته خود چه در خروج از برجام و چه در دوران مذاکرات و توافق بیاندازند سابقه بدی که به ملت ایران نشان داده مذاکره زیر بار تحریم، تسلیم است. به نظر می‌رسد کاخ سفید این روز‌ها در اتاق فکر خود، ایده جدیدی ندارد، تکرار واژه تحریم بدون داشتن برگ برنده‌ای در دست، گفتن چند باره مذاکره بدون نشان دادن حسن نیت و کارنامه سیاه بدعهدی‌ها همه نشان از افول امریکا در مقابل تفکر مقاومت دارد، تفکری که تاثیرات آن بتدریج درحال آشکار شدن است.

ایران، یک - آمریکا، هیچ؛ بلوف‌های «نورثروپ گرومن» سازنده پهپاد ساقط‌شده RQ-۴ درباره جنگ با جمهوری اسلامی

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
توضیح، این‌که «گلوبال هاک» (Global Hawk) به معنای «شاهین جهانی» نامی است که معمولا برای اشاره به سری پهپادهای خانواده RQ-۴ از آن استفاده می‌شود و «نورثروپ گرومن» نیز ابرکمپانی نظامی-صنعتی سازنده این پهپادهاست (جزئیات بیش‌تر). اما برای درک بهتر این‌که نورثروپ گرومن چگونه پنتاگون و اکنون ترامپ را فریب داده است، ادامه این گزارش را بخوانید. در آن سند که تبلیغ نورثروپ گرومن برای محصولش به شمار می‌رفت، جنگ «در آن زمان تخیلی» با ایران به شدت پررنگ شده بود. روی هم رفته، نورثروپ گرومن به پنتاگون پیشنهاد کرده است تا ۱۵۷ پهپاد گلوبال هاک از این کمپانی خریداری کند. این‌بار نیویورک‌تایمز گزارش داد که ترامپ دستور حمله به ایران را صادر کرده، اما ناگهان این دستور را پس گرفته است [۷].

همراهی آمریکا با جنگ طلبی‌های عربستان و رژیم صهیونیستی در منطقه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
ما با رئیس جمهوری در آمریکا طرف هستیم که اول کسی است که فکر می‌کند جنگ با ایران چیزی است که برای این کشور (آمریکا) خوب است. اگر فکر می‌کنید که جنگ کار بیهوده‌ای است, باید بگویم که جنگ در عراق یک فاجعه بود. من این را از صمیم قلب می‌گویم که جنگ با ایران حتی بدتر خواهد بود, انسان‌های بیشتری می‌میرند. ما نزدیک هجده سال است که در افغانستان هستیم, این کار پایان ندارد. آمریکا در حال از دست دادن مردان و زنان و تریلیون‌ها دلار پول در جنگ‌های بی پایان خاورمیانه است.

هدفگیری پهپاد آمریکایی با سامانه ساخت ایران

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، دکتر محمد جواد ظریف با رد برخی از اخبار منتشر شده مبنی بر اینکه این سامانه روسی بوده است، اظهار داشت: من در این زمینه‌ها تخصص ندارم ولی این سامانه ایرانی بوده و این باعث افتخار ملت ایران است که به این حد از پیشرفت در عرصه دفاعی دست یافته‌ایم.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
اسکای نیوز عربی اعلام کرد تحریم‌های وعده داده شده آمریکا که از دوشنبه علیه ایران آغاز می‌شود، بسیار سنگین خواهد بود. به گزارش خبر فوری، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در پیامی توئیتری از اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران در روز دوشنبه خبر داد. برخی منابع عربی هم می‌گویند محصولات کشاورزی و خشکبار ممکن است فهرست روز دوشنبه ترامپ علیه ایران باشد. در این میان، برخی نیز گمان دارند که این تحریمها شامل فضای مجازی و کاربری رایانه‌ها و اینترنت است و می‌تواند کاربری ایرانیان در اینستاگرام و یا حتی گوگل را شامل شود. اکنون باید صبر کرد و دید که تحریمهای ترامپ شامل چه چیزهایی می‌شود.
الفالف2 روز قبل
گروه جهان الف، ۲ تیر ۱۳۹۸، ۰۹:۱۷ ۳۹۸۰۴۰۲۰۴۲العام نوشت: در حالی که تقریبا کمتر مقوله‌ای را در ایران می‌توان یافت که مشمول تحریم آمریکا واقع نشده باشد ترامپ مجددا از تحریم‌های جدید علیه ایران از فردا دوشنبه خبر داد. تحلیل: نفس تاکید بر اعمال تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران یعنی انکه برنامه اعمال تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی به نتیجه مطلوب کاخ سفید نرسیده است. معنای دیگر اعلام تحریم‌های جدید علیه ایران این است که از یک سو تهدید به گزینه نظامی علیه ایران کارساز نیست و از دیگر سو همچنان گزینه تحریم اقتصادی نسخه نجات بخش ترامپ از باتلاقی به نام ایران محسوب می‌شود. ترامپ علی رغم گذشت بیش از یک سال از بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران همچنان امیدوار به این سیاست است. درچنین شرایطی بدیهی است که بر میزان عصبانیت ترامپ افزوده شود و تنها راه باقیمانده فراروی خود یعنی تشدید تحریم علیه ایران را حداقل با هدفی تبلیغاتی توسعه دهد هر چند هیچ فضایی برای اعمال تحریم جدید باقی نمانده باشد.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


سپاه می‌گوید پهپاد آمریکا رو سرنگون کرده، پنتاگون می‌گوید پهپادی نداشتیم

5 روز قبلپوشش خبری3

محمد یا محمدرضا؛ کدامیک از برادران خاتمی دروغ می‌گوید؟ + فیلم

3 روز قبلمشرق‌نیوز2

افشاکنندگان فسادهای مسئولان مورد حمایت قرار گیرند

5 روز قبلفارس2

ضوابط ویژه برای رفتار بازیگران مشهور در سفر به خارج

2 روز قبلعصر ایران1

کشف حجاب ستاره اسکندری در ترکیه + فیلم

3 روز قبلرکنا1

فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد

4 روز قبلالف1

واکنش ترامپ به انهدام پهپاد گلوبال هاوک؛ چه کسی اشتباه بزرگ را کلید زد؟

4 روز قبلخبر فوری1

پرونده| زیست شبانه در تهران؛ از شب‌های رمضان تا اولتیماتوم پلیس

4 روز قبلخبرآنلاین1

حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی‌شود؟

5 روز قبلالف1

الکترونیک کردن خدمات و اجرای طرح کاداستر

6 روز قبلصدا و سیما1