رنج صنعت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دنیای اقتصاد
  4. اقتصادی

رنج صنعت

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد |
حسین حقگو صنعت کشور در آخرین روزهای سال همچون روزهای آخر سال در بیش از یکی دو دهه اخیر، کماکان از دو معضل اساسی رنج می‌برد:۱-فقدان سیاست صنعتی مشخص ۲- بی‌ثباتی ساختار سازمانی.

۱-شاید جز سال‌های برنامه سوم توسعه (۸۴-۷۹) در کمتر دوره‌ای پس از انقلاب شاهد وجود سیاست مشخص صنعتی در کشور بوده‌ایم. به عبارتی اگر سیاست صنعتی را به معنای مجموعه چشم‌اندازها و سیاست‌ها و اقدام‌های هماهنگ، هدفمند و مبتنی بر برنامه‌ریزی بلندمدت بدانیم، خلا این سیاست‌ها را در طول این سال‌ها کاملا در فضای صنعتی کشور مشاهده می‌کنیم. نه اهداف و جهت‌گیری‌های روشن توسعه‌ای در صنعت به چشم می‌خورد و نه ارتباط منسجم سیاست‌های بازار محصول و عوامل و …. همچنین ساختار نهادی و قانونی و حقوقی ضعیف و تعامل اندک با جهان نیز در کنار ضعف‌های ساختاری فوق سبب شده است که مجموعه‌ها، شبکه‌ها و زنجیره‌های تولید صنعتی در پیوند با نهادها و فرآیندهای اقتصاد آزاد شکل نگیرد و گسترش نیابد و صنعت کشور به‌صورت روزمره گذران کند و بخش‌های مختلف آن همچون جزایری جدا از یکدیگر ادامه حیات دهند.

اکنون نیز به نظر می‌رسد آنچه در دستگاه سیاست‌گذار صنعتی دست بالا را دارد نه تدوین و تلاش برای اجرایی شدن سیاست‌های صنعتی مشخص، بهبود فضای کسب و کار و ثبات مولفه‌های اقتصاد کلان و …، بلکه تمرکز بیشتر بر تامین تسهیلات کم‌بهره برای بنگاه‌ها یا ورود به مباحث و مشکلات خرد و بنگاهی (نظیر معرفی و اعزام کارشناس و کلینیک صنعت و رفع اختلاف شرکا و سهامداران و … دنیای اقتصاد- ۷و ۱۵/ ۱۲/ ۹۷) و البته هدف‌گذاری انبوهی از پروژه‌های صنعتی و معدنی است که به سبب فقدان راهبردهای سیاستی بسیاری از آنها به احتمال بسیار روی کاغذ خواهند ماند. (دنیای اقتصاد- ۳۰/ ۱۱/ ۹۷)

۲- حدود هفت سال از تاسیس وزارت «صنعت، معدن و تجارت» می‌گذرد و این وزارتخانه اصلی متولی صنعت کشور فاقد نمودار و تشکیلات سازمانی قانونی بوده و بارها عزم تغییر وضعیت و تفکیک آن شده است. طی روزهای اخیر نیز بار دیگر طرح «تشکیل وزارت تجارت و خدمات بازرگانی» از سوی تعدادی از نمایندگان ارائه شده است - که ظاهرا در کمیسیون امور اجتماعی مجلس نیز رای آورده است- تا خواست دولت برای ایجاد دوباره وزارت بازرگانی محقق شود.

در سایت خبری بخوانید: جديدترين اخبار اقتصادی لحظه به لحظه ايران وجهان

این در حالی است که در نبود سیاست صنعتی مشخص که در بالا به آن اشاره شد و وجود مشکلات در فضای اقتصاد کلان این اقدام نتیجه‌ای جز چندپاره شدن نظام تصمیم‌گیری در بخش‌های تولیدی، افزایش ناهماهنگی‌ها و در نهایت به حاشیه رفتن تولید داخلی در بر نخواهد داشت که در گذشته نیز کشور آن را آزموده است. در واقع آنچه از سوی کارشناسان به آن هشدار داده شده آن است که تفکیک وزارت صمت در وضعیت حاضر سبب ایجاد گسست بین سیاست‌های تولیدی و تجاری، تعارضات جدی در حوزه واردات، ایجاد تعارض در تعرفه‌گذاری، ایجاد گسست در فرآیند یکپارچه تنظیم بازار و امثالهم می‌شود. تفکیکی که مغایر اهداف توسعه‌ای کشور و الزامات قانونی موجود به خصوص سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و قانون برنامه ششم توسعه در راستای حمایت از نگرش یکپارچه به صنعت و تجارت یا کشاورزی و تجارت است.

منطق و تجربه کشورهای موفق در رشد صنعتی بیانگر نگرش یکپارچه به صنعت و تجارت به‌عنوان یکی از ارکان و الزامات سیاست‌گذاری صنعتی است و تحول نظام اداری صنعتی و تجاری نیز نه تغییر شکلی بلکه تغییر محتوایی و سیاستی است. در مجموع به نظر می‌رسد تدوین سیاست‌های صنعتی با مشارکت ذی‌نفعان در نهادها و تشکل‌های بخش خصوصی و افراد و نهادهای کارشناسی داخلی و بین‌المللی و در ادامه، تعریف ساختار سازمانی صنعت کشور بر اساس این سیاست‌های مدون، دوگانه‌ای گره‌گشا از این معضل دیرین است. اقداماتی که می‌تواند امر توسعه صنعتی را از محاق و بلاتکلیفی رهایی بخشد و افقی نو در سال پیش رو بر اقتصاد و صنعت و کسب‌و‌کار بنگاه‌ها بگشاید.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با جهان، صنعت، صنعت معدن و تجارت، کسب و کار و وزارتخانه از تلگرام

روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کرد؛

🔴🔴۳ وزارتخانه مسئول تخصیص ارز و بانک مرکزی مسئول تامین ارز واردات کالاهای اساسی و دارو

📍روند پرداخت ارز دولتی به واردکنندگان کالا از تیرماه سال جاری تغییر کرده و سه وزارت خانه صنعت، معدن و تجارت، کشاورزی و بهداشت به عنوان مرجع و مسئول تصمیم‌گیری در ارتباط با تخصیص ارز به واردکنندگان کالا براساس اولویت عمل می‌کنند.

📍 با تغییر شرایط دریافت ارز دولتی دفاتر تخصصی وزارت صنعت، معدن و تجارت در کنار ادارات مسئول دو وزارتخانه دیگر به عنوان مرجع تصمیم‌گیری در خصوص بررسی و صدور مجوز جهت تخصیص ارز دولتی فعالیت می‌کنند.

📍 بانک مرکزی تنها تامین کننده ارز کالاهای گروه اول (کالاهای اساسی و دارو) است و هیچ دخالتی درباره اینکه ارز موجود در اختیار کدام واردکننده قرار بگیرد نداشته و صرفا بر اساس تایید وزارت صمت (مندرج در ثبت سفارش صادره) اقدام می‌کند.

📍 تنها مرجع تشخیص تخصیص ارز با نرخ مصوب دولت (۴۲۰۰۰ ریال برای هر دلار) وزارتخانه‌های یاد شده با تایید نهایی وزارت صمت هستند و بنابراین در این ارتباط بانک مرکزی دخالتی در تعیین مصادیق تخصیص ارز نداشته و فقط مجری تامین ارز با تایید و مسئولیت دستگاه‌های یاد شده است.


💠اطلاعیه مهم وزارت صنعت، معدن و تجارت برای خودرو سازان

🔹خودرو سازان مکلف هستند نسبت به اجرای ماده ۴ آیین نامه اجرایی قانون حمایت از مصرف کنندگان خودرو اقدام نمایند.

🔹 وزارت صنعت، معدن و تجارت در اطلاعیه‌ای خطاب به خودرو سازان، خواستار کسب رضایت مشتریان شد.

در این اطلاعیه مهم آمده است:

🔹 تعهدات سررسید شده خودروسازان به نرخ‌های زمان تحویل قطعی مندرج در قرارداد تسویه خواهد شد.

کلیه فروش‌های خودروسازان به صورت قطعی می‌بایست با نرخ‌های ذکر شده در قرارداد تحویل گردد.

تمامی دعوت نامه هایی که بتاریخ انقضای مشخص از سوی خودروسازان صادر شده و مغایر با روش فوق می‌باشد می‌بایست عودت و اصلاح گردد.

بدیهی است با شرکت هایی که عملکرد آنها مغایر با تصمیمات فوق باشد، برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.»

مرکز روابط عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت


🔴 «جمالی»، عضو هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس:

🔹تنها مدرک تائید شده «رضا رحمانی»، وزیر صنعت معدن و تجارت لیسانس حقوق از دانشگاه آزاد تبریز است. /فارس


برنامه ریزی ایران برای تجارت ۲۰ میلیارد دلاری با عراق

وزیر صنعت، معدن و تجارت: اراده ایران و عراق بر افزایش تجارت و مراودات تجاری است، به طوری که دستیابی به تجارت۲۰ میلیارد دلاری در ۲ سال آینده برنامه‌ریزی شده است. /ایرنا


♨️وزیر صنعت، معدن و تجارت: گرانی خودرو ارتباطی با به کارگیری فرمول این وزارتخانه ندارد و برای ارزانی خودرو، تولید باید افزایش پیدا کند.

====


♨️ خودروسازان حق گران کردن خودروهای پیش فروش را ندارند

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت:

🔹خودروسازان موظف به عرضه خودروهای پیش‌فروش شده با نرخ توافقی هستند و حق گران کردن قیمت آنها را ندارند.

====


در ادامه بخوانید

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین14 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا روز دوشنبه با امضای یک فرمان اجرایی، تحریم‌های تازه‌ای علیه ایران تحمیل کرد، اما مدعی شد که می‌خواهد با ایران به توافق برسد. وی که در دفتر کارش در کاخ سفید در جمع خبرنگاران صحبت می‌کرد، این تحریم‌ها را «شدید» توصیف کرد و گفت: «به فشار به تهران ادامه خواهیم داد. ایران هرگز نمی‌تواند سلاح هسته‌ای داشته باشد.» در حال تکمیل …
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
اسکای نیوز عربی اعلام کرد تحریم‌های وعده داده شده آمریکا که از دوشنبه علیه ایران آغاز می‌شود، بسیار سنگین خواهد بود. به گزارش خبر فوری، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در پیامی توئیتری از اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران در روز دوشنبه خبر داد. برخی منابع عربی هم می‌گویند محصولات کشاورزی و خشکبار ممکن است فهرست روز دوشنبه ترامپ علیه ایران باشد. در این میان، برخی نیز گمان دارند که این تحریمها شامل فضای مجازی و کاربری رایانه‌ها و اینترنت است و می‌تواند کاربری ایرانیان در اینستاگرام و یا حتی گوگل را شامل شود. اکنون باید صبر کرد و دید که تحریمهای ترامپ شامل چه چیزهایی می‌شود.

افتتاح موزه نفت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
گزارش اختصاصیافتتاح موزه نفتاین موزه بعد از دو موزه نفتی در که آبادان تاسیس شده است سومین موزه ایران هست که به بهره برداری میرسد همانطور که برنامه ریزی شده است تعداد این موزه‌ها تا پایان سال به ۵ موزه خواهد رسید
الفالف2 روز قبل
گروه جهان الف، ۲ تیر ۱۳۹۸، ۰۹:۱۷ ۳۹۸۰۴۰۲۰۴۲العام نوشت: در حالی که تقریبا کمتر مقوله‌ای را در ایران می‌توان یافت که مشمول تحریم آمریکا واقع نشده باشد ترامپ مجددا از تحریم‌های جدید علیه ایران از فردا دوشنبه خبر داد. تحلیل: نفس تاکید بر اعمال تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران یعنی انکه برنامه اعمال تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی به نتیجه مطلوب کاخ سفید نرسیده است. معنای دیگر اعلام تحریم‌های جدید علیه ایران این است که از یک سو تهدید به گزینه نظامی علیه ایران کارساز نیست و از دیگر سو همچنان گزینه تحریم اقتصادی نسخه نجات بخش ترامپ از باتلاقی به نام ایران محسوب می‌شود. ترامپ علی رغم گذشت بیش از یک سال از بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران همچنان امیدوار به این سیاست است. درچنین شرایطی بدیهی است که بر میزان عصبانیت ترامپ افزوده شود و تنها راه باقیمانده فراروی خود یعنی تشدید تحریم علیه ایران را حداقل با هدفی تبلیغاتی توسعه دهد هر چند هیچ فضایی برای اعمال تحریم جدید باقی نمانده باشد.
صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
آیت محمدولی در گفتگوی تلفنی با خبرگزاری صدا و سیما با اشاره به اینکه حباب سکه امروز ۴۰۰ هزارتومان است افزود: امروز هر قطعه سکه تمام بهار آزادی ۴ میلیون و ۷۱۵ هزارتومان، نیم سکه ۲ میلیون و ۴۴۰ هزارتومان ​، ربع سکه یک میلیون و ۶۲۰ هزارتومان و سکه‌های گرمی نیز ۱ میلیون و ۱۲ هزارتومان قیمت گذاری شده است. رئیس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر گفت: امروز هر گرم طلای ۱۸ عیار ۴۳۹ هزار تومان معامله شده است. محمدولی با بیان اینکه هر انس طلا در بازار‌های جهانی با قیمت ۱۴۰۳ عرضه شده است ادامه داد: امروز هر مثقال طلا با قیمت ۱ میلیون و ۹۰۳ هزارتومان به فروش رسیده است. وی گفت: وجود نوسانات مانع از رونق داد و ستد می‌شود، البته بازار از رکود محض خارج شده است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خبرآنلاین، امروز استراماچونی و یکی از دستیارانش پیش از آغاز اولین تمرین استقلال در ورزشگاه تهرانسر یک عکس یادگاری گرفتند. نکته جالب این تصویر، خالکوبی‌های دست و پای دستیار استراماچونی است. گرچه که بارها بازیکنان ایرانی به دلیل داشتن خالکوبی به کمیته اخلاق رفته‌اند، اما در حال حاضر حساسیت‌ها به این موضوع کمتر شده و بعید است مشکلی برای دستیار استراماچونی ایجاد شود.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


سپاه می‌گوید پهپاد آمریکا رو سرنگون کرده، پنتاگون می‌گوید پهپادی نداشتیم

5 روز قبلپوشش خبری3

محمد یا محمدرضا؛ کدامیک از برادران خاتمی دروغ می‌گوید؟ + فیلم

3 روز قبلمشرق‌نیوز2

افشاکنندگان فسادهای مسئولان مورد حمایت قرار گیرند

5 روز قبلفارس2

ضوابط ویژه برای رفتار بازیگران مشهور در سفر به خارج

2 روز قبلعصر ایران1

کشف حجاب ستاره اسکندری در ترکیه + فیلم

3 روز قبلرکنا1

فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد

4 روز قبلالف1

واکنش ترامپ به انهدام پهپاد گلوبال هاوک؛ چه کسی اشتباه بزرگ را کلید زد؟

4 روز قبلخبر فوری1

پرونده| زیست شبانه در تهران؛ از شب‌های رمضان تا اولتیماتوم پلیس

4 روز قبلخبرآنلاین1

حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی‌شود؟

5 روز قبلالف1

الکترونیک کردن خدمات و اجرای طرح کاداستر

6 روز قبلصدا و سیما1