برآورد بودجه ۲ هزار میلیارد تومانی برای تشکیل وزارت بازرگانی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دنیای اقتصاد
  4. سیاسی

برآورد بودجه ۲ هزار میلیارد تومانی برای تشکیل وزارت بازرگانی

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد |
خبرگزاری مهر : طرح جدید نمایندگان مجلس برای تشکیل مجدد وزارت بازرگانی، بیش از ۲ هزار میلیارد تومان هزینه سالانه به بودجه دولت اضافه خواهد کرد که این موضوع مغایر با قوانین و اسناد بالادستی است.

به گزارش پایگاه اقتصاد مقاومتی، نمایندگان مجلس اخیرا با جمع آوری طرحی درصدد تشکیل مجدد وزارت بازرگانی هستند. طرح تفکیک وزارت بازرگانی از وزارتخانه‌های تولیدی برای چهارمین بار است که در دو سال اخیر راهی مجلس می‌شود. وزارت بازرگانی در سال ۱۳۹۰ منحل شده و وظایف این وزارتخانه در جهت یکپارچه‌سازی مدیریت تولید و تجارت به دو وزارتخانه صمت و جهاد کشاورزی واگذار شد. ادغام این وزارتخانه در دو وزارتخانه در جهت چابک‌سازی نظام اداری دولت، کاهش اندازه دولت و یکپارچه‌سازی مدیریت بخش‌های تولید و تجارت کشور انجام شد.

نمایندگان مجلس موافق تشکیل مجدد وزارت بازرگانی، دلایل خود برای درخواست احیای مجدد این وزارتخانه را «مشخص کردن مسوولی برای بازار و تجارت» عنوان کرده و به سبب شرایط اقتصادی اخیر، خواستار تصویب هرچه سریع‌تر این طرح نیز هستند. اما تشکیل وزارت بازرگانی در شرایط فعلی، فارغ از آنکه باعث افزایش ناهماهنگی میان بخش‌های تولیدی و تجاری کشور خواهد شد، به دلیل افزایش هزینه‌های دولت و ساختارهای دولتی، برخلاف اصل ۷۵ قانون اساسی و ماده ۲۸ قانون برنامه ششم توسعه کشور نیز است. محاسبه هزینه‌های تشکیل مجدد وزارت بازرگانی نشان می‌دهد چنانچه این وزارتخانه با تصمیم مجلس شورای اسلامی در سال ۹۸ تشکیل شود، بیش از ۲ هزار میلیارد تومان هزینه خواهد داشت. طبق بررسی‌های انجام شده در سال ۱۳۹۰ که منابع مالی لازم برای اداره وزارت بازرگانی در قانون بودجه محاسبه شده بود، حدود ۲/ ۹۱ میلیارد تومان برای این مهم در نظر گرفته شده بود.

در همان سال بودجه وزارت صنایع و معادن نیز معادل ۴۴۰ میلیارد تومان بود.

در سایت خبری بخوانید: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

اما پس از انحلال وزارت بازرگانی در سال ۹۰ و ادغام آن در وزارت صمت، منابع مالی وزارتخانه جدید دولت در سال ۱۳۹۲ به حدود ۵۵۴ میلیارد تومان تغییر کرد. اما با توجه به تورم ۳۰ و ۳۴ درصدی سال‌های ۹۱ و ۹۲ چنانچه وزارت صمت در سال ۱۳۹۰ نیز وجود داشت، بودجه این وزارتخانه باید حدود ۳۱۸ میلیارد تومان تعیین می‌شد که ۶۰ درصد از مجموع بودجه دو وزارتخانه بود. از آنجا که بودجه وزارت صمت برای سال آینده ۸۸۰/ ۱ میلیارد تومان پیش بینی شده است، در صورتی که شرایط گذشته ادامه می‌یافت، بودجه دو وزارتخانه باید ۱۳۰/ ۳ میلیارد تومان تعیین می‌شد؛ در نتیجه در صورت تفکیک مجدد وزارتخانه‌ها، ۲۵۰/ ۱ میلیارد تومان به بودجه فعلی اضافه می‌شود. این رقم با احتساب جابه‌جایی نیروهای فعلی و جذب نیروهای جدید، تشکیل پست‌های جدید سازمانی، خرید و اجاره ساختمان‌های جدید برای این وزارتخانه، ایجاد مراکز استانی و سایر هزینه‌های جاری، رقمی بالغ بر ۲هزار میلیارد تومان خواهد شد.

حال مجلس شورای اسلامی در شرایطی تصمیم به تشکیل مجدد وزارت بازرگانی گرفته که کشور با محدودیت‌های مالی بسیاری مواجه است. تحمیل چنین هزینه‌های بی فایده‌ای که بر خلاف قوانین و اسناد بالادستی کشور است و باعث تلف شدن وقت مجلس و دولت در برهه حساس کنونی خواهد شد که اقدامی جبران ناپذیر است. کمااینکه فرصت زیادی نیز برای دولت باقی نمانده است. به همین منظور نیاز است تا نمایندگان مجلس با هوشیاری کامل در مقابل فشارهای سیاسی دولت و برخی بازرگانان مبنی بر باز کردن درب‌های واردات و به حاشیه راندن تولید داخلی، از تصویب چنین طرحی جلوگیری کنند.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با بودجه، تورم، دولت، نمایندگان مجلس و وزارت بازرگانی از تلگرام

وزارت بازرگانی به چه درد می‌خورد؟

✍🏻علی میرزاخانی

💠رییس‌جمهور محترم چندی است دنبال احیای وزارت بازرگانی است. تصور دولت آن است که وجود این وزارتخانه می‌تواند به تنظیم بازار کمک کند و جلوی افزایش تورم را بگیرد. آیا اینها تصورات درستی است؟ با کمال احترام خیر.

💠این تصور نادرست از قدیم در ایران رایج بوده است که گرانفروشی تقصیر مغازه‌داران و صاحبان فروشگاه‌هاست و اگر این جماعت متولی نداشته باشند مرتبا قیمت‌ها را بالا می‌برند. این متولی چه کسی باید باشد؟ آقای وزارت بازرگانی. اما این تجربه هم در زمان قبل از انقلاب و هم بعد از انقلاب در مهار گرانی به شکست انجامیده است.

💠شکست کنترل قیمت‌ها با روش‌هایی که وزارت بازرگانی انجام می‌دهد دلیل علمی دارد و ناشی از عدم توانایی این وزارتخانه نیست. دلیل آن است که اصولا گرانی و تورم در مغازه یا کارخانه ایجاد نمی‌شود که آنجا مهار شود! تورم در کارخانه خلق پول ایجاد می‌شود که انحصارا در اختیار بانک مرکزی است و گرانی نتیجه تورم است نه علت آن. شاید ایران تنها کشور روی زمین است که موقع افزایش تورم، نگاه‌ها متوجه متولی بخش توزیع و تولید می‌شود نه بانک مرکزی!

💠حال سؤال این است که وزارت بازرگانی چگونه به مصاف قیمت‌ها می‌رود؟ با دو روش: اول تعیین قیمت‌ها با بخشنامه و دوم تنظیم بازار با اهرم واردات. اولی چون در مغازه امکان‌پذیر نیست به درب کارخانه احاله می‌شود و قیمت را نه برای مصرف کننده که برای تولیدکننده کاهش می‌دهد. نتیجه؟ تولیدکننده لاغر می‌شود دلال محترم چاق‌تر. روش دوم حیرت‌انگیزتر است: با دلار ارزان کالای خارجی ارزان را به مصاف تولید داخلی تحت فشار تورمی می‌آورند و آقای واردکننده را چاق‌تر می‌کنند و تولیدکننده را نحیف‌تر.

💠واقعیت مغفول آن است که توسعه صنعتی در ایران زمانی شکل گرفت که وزارت بازرگانی را در دهه ۴۰ منحل کردند اما بعد که واردات‌چی‌های نفت‌فروش دیدند سرشان بی‌کلاه مانده در اوایل دهه پنجاه دوباره آن را احیا کردند. اما می‌ماند یک سوال مهم: آیا صنعت و بازرگانی مگر دو مقوله جدا هستند که آنها را تفکیک کنیم؟ خیر. چرا که اصولا صنعتی شدن به معنی عبور از تولید معیشتی به تولید قابل مبادله است. یعنی صنعت منهای تجارت معنایی ندارد جز به صورت صنعت گلخانه‌ای که اوجش خودروسازی ایرانی است.


🔶 دولت مکلف به کاهش تعداد یارانه‌بگیران شد

نمایندگان مجلس ایران در جلسه بررسی لایحه بودجه ۱۳۹۸ دولت را موظف کردند که با استفاده از کلیه بانک‌های اطلاعاتی که در اختیار دارد، نسبت به شناسایی و حذف سه دهک بالای درآمدی از فهرست یارانه‌بگیران اقدام کند.

نمایندگان مجلس همچنین با پیشنهاد علی مطهری برای افزایش میزان یارانه قشرهای کم‌درآمد مخالفت کردند. همچنین پیشنهاد محدود کردن دریافت کنندگان یارانه به افراد تحت پوشش کمیته امداد، سازمان بهزیستی و زنان سرپرست خانواده با مخالفت اکثریت نمایندگان حاضر روبرو شد.

@dw_faesi


🔻پیشنهاد جدید نمایندگان مجلس برای افزایش حقوق کارگران

🔹نایب‌رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: به‌دلیل کاهش ارزش پول ملی و تورم موجود در کشور، حقوق کارگران براساس نرخ ارز، کمتر از ۱۰۰ دلار است

🔹هادی قوامی افزود: تعدادی از نمایندگان مجلس پیشنهاد کردند که حقوق کارگران در سال ۹۸ حداقل تا ۳ میلیون تومان به‌صورت ماهانه افزایش یابد، این پیشنهاد طی روزهای آینده و در جریان بررسی لایحه بودجه ۹۸ در مجلس بررسی می‌شود. /تسنیم


🌀مبنای افزایش حقوق کارکنان دولت در سال ۹۸ چیست؟

🔹جمشید انصاری، رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور در حاشیه جلسه هیات دولت در پاسخ به سئوالی مبنی براینکه آیا نرخ تورم ۲۰ درصد افزایش داشته که در لایحه بودجه ۹۸ مقرر شده حقوق کارکنان دولت به این میزان افزایش یابد؟ گفت:

🔹میزان افزایش حقوق کارکنان دولت در لایحه بودجه سال آینده ۲۰ درصد است اما اگر قرار باشد برمبنای تورم تغییری در این میزان اعلام شود آن را اعلام می‌کنیم.

🔹رشد نرخ تورم باید تا پایان سال از سوی مراجع رسمی و ذی صلاح اعلام شود اما اکنون در پیش نویس لایحه بودجه سال ۹۸ میزان افزایش حقوق کارکنان دولت ۲۰ درصد تعیین شده است.


🔴 حقوق کارکنان و بازنشستگان ۴۰۰ هزار تومان افزایش پیدا می‌کند

🔹نمایندگان مجلس شورای اسلامی بندی از لایحه بودجه را تصویب کردند که به موجب آن حقوق همه کارکنان و بازنشستگان دولت در سال آینده ۴۰۰ هزار تومان افزایش پیدا می‌کند. / ایسنا


🔴 مجلس با افزایش قیمت سیگار مخالفت کرد

🔹نمایندگان مجلس بندی از لایحه بودجه را حذف کردند که در آن دولت مکلف شده بود به ازای هر نخ سیگار مبلغ ۵ ریال اضافه دریافت کند/ ایسنا


در ادامه بخوانید

ایسناایسنا18 ساعت قبل
نماینده مردم رباط کریم و بهارستان از توضیحات وزیر کشور درباره عدم استقرار مسئولان این شهرستان در محل خدمت خود قانع شد. به گزارش ایسنا، سوال حجت الاسلام حسن نوروزی نماینده رباط کریم و بهارستان از رحمانی فضلی وزیر کشور در خصوص علت عدم استقرار ۹۵ درصد از مسئولان شهرستان‌های رباط کریم و بهارستان در شهرستان محل خدمت خود در دستور کار جلسه علنی بعد از ظهر امروز دوشنبه مجلس قرار گرفت. پس از طرح سوال حسن نوروزی و توضیحات رحمانی فضلی، نماینده رباط کریم از وزیر خواست برای حل این مشکل ظرف یک ماه تلاش کند و در ادامه اعلام کرد که از پاسخ وزیر قانع شده است. انتهای پیام

دست و پا زدن …

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ آمریکایی‌ها پس از هدف قرار گرفته شدن پهپاد جاسوسی‌شان در منطقه، برای کم کردن خجالت‌شان از این رسوایی در ژستی تبلیغاتی از تحریم‌های جدید سخن می‌گویند؛ تحریم‌هایی که به نظر می‌رسد بیشتر از آنکه واقعیت داشته باشد، سروصدا است. آمریکایی‌ها در هشت ماه گذشته، هر تحریمی را که می‌توانستند انجام داده‌اند و دیگر تحریمی باقی نمانده؛ بنابراین ادعای مقامات آمریکایی بیشتر یک ژست تبلیغاتی برای به‌اصطلاح حفظ آبروی رفته خود در مقابل ایران و رسوایی هدف قرار گرفته شدن پهپاد فوق پیشرفته جاسوسی آر کیو-۴ است. اما آمریکایی‌ها همان زمان که از تحریم سخن می‌گویند، دستانشان را برای مذاکره هم دراز کردند؛ وزیر خارجه آمریکا ثانیه‌هایی پس از صحبت از تحریم‌های به‌اصطلاح جدید، از آمادگی واشنگتن برای مذاکره بی قید و شرط هم گفت. آمریکایی‌ها در یک رفتار پیچیده که حاکی از گیج شدن آنهاست از یک طرف تحریم‌های جدید را به رخ می‌کشند و از سوی دیگر باب مذاکره را باز می‌کنند، ​آن هم همراه تحریم، بدون آن که نگاهی به بدعهدی‌های گذشته خود چه در خروج از برجام و چه در دوران مذاکرات و توافق بیاندازند سابقه بدی که به ملت ایران نشان داده مذاکره زیر بار تحریم، تسلیم است. به نظر می‌رسد کاخ سفید این روز‌ها در اتاق فکر خود، ایده جدیدی ندارد، تکرار واژه تحریم بدون داشتن برگ برنده‌ای در دست، گفتن چند باره مذاکره بدون نشان دادن حسن نیت و کارنامه سیاه بدعهدی‌ها همه نشان از افول امریکا در مقابل تفکر مقاومت دارد، تفکری که تاثیرات آن بتدریج درحال آشکار شدن است.

هدفگیری پهپاد آمریکایی با سامانه ساخت ایران

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، دکتر محمد جواد ظریف با رد برخی از اخبار منتشر شده مبنی بر اینکه این سامانه روسی بوده است، اظهار داشت: من در این زمینه‌ها تخصص ندارم ولی این سامانه ایرانی بوده و این باعث افتخار ملت ایران است که به این حد از پیشرفت در عرصه دفاعی دست یافته‌ایم.
ایمناایمنا15 ساعت قبل
به گزارش ایمنا، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در صفحه توییتر خود نوشت: "۹۱ درصد نفت مصرفی چین از تنگه هرمز عبور می‌کند، ۶۲ درصد نفت مصرفی ژاپن و بسیاری از کشورهای دیگر هم همین طورند. پس چرا ما سالها در ازای هیچ از خطوط کشتیرانی محافظت کردیم. همه این کشورها باید خودشان از کشتی هایشان در این سفرهایی که همیشه پرخطر بودند محافظت کنند. ما حتی نیازمند حضور در آنجا هم نیستیم، آمریکا با فاصله زیاد بزرگترین تولیدکننده انرژی در جهان است! " رئیس جمهور آمریکا همچنین مدعی شد: «در خواست آمریکا از ایران خیلی ساده است - نه سلاح هسته‌ای و دیگر هم از تروریسم حمایت مالی نکنند!»
ایرناایرنا12 ساعت قبل
بااین‌حال طبق نظرسنجی اسکای نیوز ۵۱ درصد مردم انگلیس درصد معتقدند که این مساله ارتباطی به شایستگی جانسون برای تصدی کرسی نخست‌وزیری ندارد. جانسون در آخرین رای‌گیری درونی حزب محافظه‌کار که هفته گذشته برگزار شد، توانست با اختلاف آرای زیادی به مرحله پایانی انتخابات برای تصاحب کرسی نخست‌وزیری راه پیدا کند. رقیب او جرمی هانت وزیر امور خارجه انگلیس با اختلاف کمی پس از مایکل گوو وزیر محیط‌زیست انگلیس به مرحله پایانی صعود کرد. بر این اساس، بیشتر نظرسنجی‌ها حاکی است جانسون از بخت بیشتری برای پیروزی در انتخابات نهایی و تصاحب کرسی نخست‌وزیری انگلیس برخوردار است. هرچند او گزینه محبوب «دونالد ترامپ» برای نخست‌وزیری انگلیس به شمار می‌رود، اما مخالف سیاست‌های وی علیه ایران به‌ویژه تصمیم این کشور به خروج از برجام است.

سید رضا اکرمی: پایداری‌ها فقط شعار می‌دهند/ جبهه پایداری کدام توفیق را به دست آورده است؟

نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
انقلاب اسلامی محصول انتخاب اصلح توسط مردم بوده و استمرار آن نیز محصول انتخاب مجدد اصلح در مدیریت کلان کشور است؛ بنابراین، باید بنایمان بر این باشد که افراد اصلح را بشناسیم». من باید به اصلح رأی بدهم». او در تحلیل روکیرد اخیر نیروهای پایداری به «نامه‌نیوز» گفت: «پایداری‌ها همواره همین‌طور بوده‌اند و شعارهای سنگینی می‌دهند که از پس آنها بر نمی‌آیند. جبهه پایداری در طول تاریخ پیدایشش هیج توفیق خاصی به دست نیاورده که اکنون به صورت شعاری اصرار بر گزینه اصلح می‌کند. گاهی وحدت‌هایی که درست می‌شود هم باید صبر کرد تا شب عملیات بعد دید که آیا با هم هستند یا خیر.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


سپاه می‌گوید پهپاد آمریکا رو سرنگون کرده، پنتاگون می‌گوید پهپادی نداشتیم

5 روز قبلپوشش خبری3

محمد یا محمدرضا؛ کدامیک از برادران خاتمی دروغ می‌گوید؟ + فیلم

3 روز قبلمشرق‌نیوز2

افشاکنندگان فسادهای مسئولان مورد حمایت قرار گیرند

5 روز قبلفارس2

ضوابط ویژه برای رفتار بازیگران مشهور در سفر به خارج

2 روز قبلعصر ایران1

کشف حجاب ستاره اسکندری در ترکیه + فیلم

3 روز قبلرکنا1

فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد

4 روز قبلالف1

واکنش ترامپ به انهدام پهپاد گلوبال هاوک؛ چه کسی اشتباه بزرگ را کلید زد؟

4 روز قبلخبر فوری1

پرونده| زیست شبانه در تهران؛ از شب‌های رمضان تا اولتیماتوم پلیس

4 روز قبلخبرآنلاین1

حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی‌شود؟

5 روز قبلالف1

الکترونیک کردن خدمات و اجرای طرح کاداستر

5 روز قبلصدا و سیما1