خریداران عمده کالای ایرانی و فروشندگان اصلی کالا به ایران
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دنیای اقتصاد
  4. اقتصادی
خریداران عمده کالای ایرانی و فروشندگان اصلی کالا به ایران

خریداران عمده کالای ایرانی و فروشندگان اصلی کالا به ایران

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد |
دنیای اقتصاد : خریداران کالای ایرانی و فروشندگان کالا به تجار ایرانی معرفی شدند. در آمارهای یازده ماه منتهی به بهمن امسال که از سوی گمرک منتشر شده، مطابق هر دوره، ۵ مقصد عمده صادرات و ۵ مبدا اصلی واردات منعکس شده است.

بزرگ‌ترین خریدار کالای ایرانی از ابتدای امسال تا انتهای بهمن‌ماه، چین است. اگرچه این کشور در یک بازه زمانی از عراق که دومین مقصد صادراتی است، عقب ماند، اما مجددا به صدر جدول بازگشت. در بازه زمانی مورد بررسی ۲۸ میلیون و ۵۲۴ هزار تن کالا به ارزش ۸ میلیارد و ۳۵۹ میلیون دلار به این کشور صادر شده است. این در حالی است که در مدت مشابه سال قبل، ۳۱ میلیون و ۴۸۶ هزار تن کالا به ارزش ۸ میلیارد و ۹ میلیون دلار به چین صادر شده بود.

دومین مقصد صادرات ایران در بازه زمانی یازده ماهه امسال، عراق است. کشوری که یکی از بازارهای استراتژیک ایران محسوب می‌شود و پتانسیل‌های صادراتی خوبی دارد. اخیرا نیز همزمان با سفر رئیس‌جمهوری ایران به این کشور همجوار گشایش‌های تازه‌ای در روابط دو کشور ایجاد شده است. صادرات به عراق بیشترین رشد را چه به لحاظ وزنی و چه به لحاظ ارزشی نسبت به سایر مقاصد عمده صادراتی به خود تخصیص داده است. در یازده ماه منتهی به بهمن امسال ۱۸ میلیون و ۳۹۵ هزار تن کالا به ارزش ۸ میلیارد و ۲۳۹ میلیون دلار به این کشور فروخته شده است. در حالی که در بازه زمانی مشابه سال قبل، تنها ۱۲ میلیون و ۱۶ هزار تن کالا به ارزش ۵ میلیارد و ۸۰۱ میلیون دلار به عراق صادر شده بود.

امارات سومین مقصد صادراتی کالاهای ایرانی است. اگرچه ایرانی‌ها این بازار را همواره به‌عنوان واسطه‌ای برای فروش کالاهای خود به سایر کشورهای دنیا می‌دانستند، اما روابط سیاسی بر تجارت با این کشور سایه افکنده است. تا جایی که تجار ایرانی به دنبال واسطه‌ای دیگر برای فروش و خرید کالا هستند. مشکلات تجار ایرانی در بازار امارات موجب شده تا صادرات ایران به این کشور از ۱۶ میلیون و ۲۸۶ هزار تن به ارزش ۵ میلیارد و ۹۴۰ میلیون دلار در یازده ماه منتهی به بهمن سال گذشته به ۱۲ میلیون و ۸۱۹ هزار تن به ارزش ۵ میلیارد و ۵۴۳ میلیون دلار برسد. البته کاهش حجم صادرات به این کشور بیشتر از کاهش ارزش آن است. افغانستان به‌عنوان شریک چهارم تجاری ایران در یازده ماه منتهی به بهمن در آمارهای گمرکی محسوب می‌شود. حجم صادرات به این کشور همجوار از ۵ میلیون و ۳۵۰ هزار تن کالا در یازده ماه منتهی به بهمن سال گذشته به ۵ میلیون و ۲۳۵ هزار تن در یازده ماه منتهی به بهمن امسال رسیده است. همچنین ارزش صادرات کالا به افغانستان نیز از ۲ میلیارد و ۵۰۵ میلیون دلار در مدت مشابه سال قبل به ۲ میلیارد و ۷۲۷ میلیون دلار در بازه یازده ماهه امسال افزایش داشته است. بنابراین اگرچه شاهد رشد ارزش صادرات به این کشور هستیم اما حجم کالاهای صادر شده به افغانستان کاهش یافته است.

پنجمین مقصد کالاهای ایرانی، ترکیه است. کشوری که در آمارهای صادراتی ایران جای ثابتی ندارد. این کشور در سال جاری از ۹ ماه منتهی به آذر در لیست عمده‌ترین مقاصد صادراتی قرار گرفت. این روند در ۱۰ ماهه و یازده ماهه نیز تداوم یافت. پیش از این، پله پنجم مقاصد صادراتی در اختیار هند و در برخی مواقع، کره‌جنوبی بود. حجم صادرات به ترکیه از ابتدای امسال تا انتهای بهمن ۶ میلیون و ۵۲۲ هزار تن بود. در حالی که در سال گذشته ۷ میلیون و ۶۱ هزار تن کالا به این کشور صادر شد. بنابراین افت نزدیک به ۸ درصدی را در این خصوص شاهد بوده‌ایم. همچنین ارزش صادرات به ترکیه در یازده ماه منتهی به بهمن امسال ۲ میلیارد و ۱۷۳ میلیون دلار بوده است؛ اما در مدت مشابه سال قبل ۲ میلیارد و ۴۰۷ میلیون دلار کالا به این کشور صادر شده بود. بنابراین صادرات به ترکیه هم به لحاظ وزن و هم به لحاظ ارزش، افت داشته است.

در وبسایت خبری بخوانید: بروزترین اخبار اقتصادی ایران و جهان

فروشندگان بزرگ کالا به تجار ایرانی نیز در آمارهای گمرک منتشر شده است. این آمارها نشان می‌دهد چین همچنان در صدر جدول فروشندگان کالا به ایران قرار دارد. این کشور در یازده ماه منتهی به بهمن امسال ۳ میلیون و ۱۷۸ هزار تن کالا به ارزش ۹ میلیارد و ۳۷۵ میلیون دلار به ایران کالا صادر کرده است. این در حالی است که واردات ایران از این کشور در بازه زمانی مشابه سال قبل ۴ میلیون و ۳۱۷ هزار تن کالا به ارزش ۱۱ میلیارد و ۸۲۷ میلیون دلار بوده است. بنابراین واردات از این کشور هم به لحاظ وزنی افت بیش از ۲۶ درصدی داشته و هم به لحاظ ارزشی نزدیک به ۲۱ درصد کاهش را تجربه کرده است. واردات ۳ میلیون و ۵۱۸ هزار تن کالا از امارات به ارزش ۵ میلیارد و ۹۱۹ میلیون دلار در کارنامه یازده ماه منتهی به بهمن امسال ثبت شده و این کشور را در پله دوم عمده‌ترین مبادی واردات ایران قرار داده است. این در حالی است که در مدت مشابه سال قبل ۶ میلیون و ۱۴۴ هزار تن کالا به ارزش ۹ میلیارد و ۷۰ میلیون دلار واردات از این کشور انجام شد. واردات از ترکیه نیز در بازه یازده ماهه امسال یک میلیون و ۱۵۳ هزار تن بوده که ارزشی معادل ۲ میلیارد و ۲۶۱ میلیون دلار دارد. البته در مدت مشابه سال گذشته یک میلیارد و ۷۱۱ هزار تن کالا به ارزش ۲ میلیارد و ۹۳۷ میلیون دلار از این کشور وارد ایران شده بود. بنابراین در یازده ماه منتهی به بهمن امسال هم به لحاظ وزنی شاهد افت نزدیک به ۳۳ درصدی واردات از ترکیه بوده‌ایم و هم به لحاظ ارزشی کاهش بیش از ۲۳ درصدی را تجربه کرده‌ایم.

هند چهارمین مبدا عمده واردات ایران است. یک میلیارد و ۶۷۹ میلیون دلار کالا به ارزش ۲ میلیارد و ۲۱۱ میلیون دلار از این کشور به ایران وارد شده است. واردات از هند نسبت به مدت مشابه سال قبل هم به لحاظ وزنی افزایش بیش از ۴ درصد داشته و هم به لحاظ ارزشی با رشد بیش از ۹ درصد روبه‌رو بوده است. آلمان تنها فروشنده اروپایی ایران است که در لیست مبادی عمده واردات قرار گرفته است. در یازده ماه منتهی به بهمن امسال ۶۱۶ هزار تن کالا به ارزش ۲ میلیارد و ۱۷۷ میلیون دلار از آلمان وارد ایران شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته هم به لحاظ وزنی افت بیش از ۲۷ درصدی داشته و هم به لحاظ ارزشی کاهش بیش از ۵/ ۱۹ درصدی را تجربه کرده است.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با ایران، ترکیه، چین، گمرک و واردات از تلگرام

تجارت ایران و چین نصف شد

گمرک چین اعلام کرد:

🔹صادرات چین به ایران در ژانویه ۲۰۱۹ نسبت به مدت مشابه سال قبل افت ۵۸٫۳ درصدی داشته و به ۷۲۲ میلیون دلار رسیده است

🔹واردات چین از ایران در ژانویه امسال نیز ۵۱٫۹ درصد افت کرده و از ۲٫۱۰۴ میلیارد دلار در مدت مشابه سال قبل به ۱٫۰۱۲ میلیارد دلار کاهش یافته است.


🔶 بیش از سه‌میلیون دلار واردات آرایش لب به ایران در ۱۰ ماه

طبق آمارهای گمرک ایران، در ۱۰ ماهه نخست سال ۹۷ میزان واردات فرآورده‌ها برای آرایش لب که عمدتا از آلمان، فرانسه و ترکیه وارد می‌شود حدود ۷۵ تن معادل سه میلیون و ۱۰۸ هزار دلار بوده است.

به گزارش ایسنا، ارزش ریالی این نوع محصولات حدود ۱۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان است.

در این مدت همچنین فرآورده‌های قبل و بعد از اصلاح به میزان ۷۰ تن معادل ۷۰۱ هزار دلار و به ارزش ریالی دو میلیارد ۹۰۰ میلیون تومان وارد شده است.

https: //bit. ly/۲tLgnpr

https: //p. dw. com/p/۳ELnW


💠ایران بزرگترین بازار صادراتی خودرو سواری چین

🌀 در سال ۱۳۹۶ نیمی از واردات مواد واسطه‌ای و نهایی جهت تولید (و مونتاژ) خودرو از چین انجام گردید. داده‌های گمرک ایران حاکی از این است که در طول سالهای ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۶، در مجموع ۱۷۴۹۱ دستگاه خودرو سواری به ارزش ۱۹۷ میلیون دلار از چین وارد شده است. در دوره میلادی همزمان (۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷) داده‌های گمرک چین نشان می‌دهد که در مجموع این دوره ۵۸۶ هزار دستگاه خودرو سواری به ارزش ۴۹۴۰ میلیون دلار از چین به ایران صادر شده است.

🌀 بر اساس داده‌های گمرک چین، در سال ۲۰۱۷ میلادی ایران اولین واردکننده از چین با سهم ۳۹ درصد از تعداد دستگاه و ۳۳ درصد از ارزش صادرات خودرو سواری این کشور بود.

🌀 داده‌های گمرک کشور چین نشان می‌دهد که این کشور ۲۳۶ هزار خودرو سواری به ارزش نزدیک به ۲ میلیارد دلار به ایران در سال ۲۰۱۷ میلادی (بهمن ۱۳۹۶ تا دی ماه ۱۳۹۷) صادر کرد. آمار تولید و واردات خودرو نشان می‌دهد که در سال ۱۳۹۶ بیش از ۲۲۰ هزار خودرو سواری با برند خودروسازان چینی در ایران تولید شد و واردات خودروی سواری از چین کمتر از ۱۰۰۰ دستگاه است.

🔹احسان سلطانی‌


🔻 ممنوعیت واردات برخی کالاها لغو می‌شود

🔹گمرک ایران اعلام کرد: به زودی ممنوعیت واردات ۱۳۰۰ قلم کالا از طریق مرزهای زمینی که دولت در سال ۹۵ وضع کرده بود، لغو می‌شود/ ایلنا


🔴 تجارت ایران و چین نصف شد

گمرک چین:

🔹صادرات چین به ایران در ژانویه ۲۰۱۹ نسبت به مدت مشابه سال قبل افت ۵۸٫۳ درصدی داشته و به ۷۲۲ میلیون دلار رسیده است

🔹واردات چین از ایران در ژانویه امسال نیز ۵۱٫۹ درصد افت کرده و از ۲٫۱۰۴ میلیارد دلار در مدت مشابه سال قبل به ۱٫۰۱۲ میلیارد دلار کاهش یافته است/ تسنیم


در ادامه بخوانید

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین14 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا روز دوشنبه با امضای یک فرمان اجرایی، تحریم‌های تازه‌ای علیه ایران تحمیل کرد، اما مدعی شد که می‌خواهد با ایران به توافق برسد. وی که در دفتر کارش در کاخ سفید در جمع خبرنگاران صحبت می‌کرد، این تحریم‌ها را «شدید» توصیف کرد و گفت: «به فشار به تهران ادامه خواهیم داد. ایران هرگز نمی‌تواند سلاح هسته‌ای داشته باشد.» در حال تکمیل …
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
اسکای نیوز عربی اعلام کرد تحریم‌های وعده داده شده آمریکا که از دوشنبه علیه ایران آغاز می‌شود، بسیار سنگین خواهد بود. به گزارش خبر فوری، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در پیامی توئیتری از اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران در روز دوشنبه خبر داد. برخی منابع عربی هم می‌گویند محصولات کشاورزی و خشکبار ممکن است فهرست روز دوشنبه ترامپ علیه ایران باشد. در این میان، برخی نیز گمان دارند که این تحریمها شامل فضای مجازی و کاربری رایانه‌ها و اینترنت است و می‌تواند کاربری ایرانیان در اینستاگرام و یا حتی گوگل را شامل شود. اکنون باید صبر کرد و دید که تحریمهای ترامپ شامل چه چیزهایی می‌شود.

افتتاح موزه نفت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
گزارش اختصاصیافتتاح موزه نفتاین موزه بعد از دو موزه نفتی در که آبادان تاسیس شده است سومین موزه ایران هست که به بهره برداری میرسد همانطور که برنامه ریزی شده است تعداد این موزه‌ها تا پایان سال به ۵ موزه خواهد رسید
الفالف2 روز قبل
گروه جهان الف، ۲ تیر ۱۳۹۸، ۰۹:۱۷ ۳۹۸۰۴۰۲۰۴۲العام نوشت: در حالی که تقریبا کمتر مقوله‌ای را در ایران می‌توان یافت که مشمول تحریم آمریکا واقع نشده باشد ترامپ مجددا از تحریم‌های جدید علیه ایران از فردا دوشنبه خبر داد. تحلیل: نفس تاکید بر اعمال تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران یعنی انکه برنامه اعمال تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی به نتیجه مطلوب کاخ سفید نرسیده است. معنای دیگر اعلام تحریم‌های جدید علیه ایران این است که از یک سو تهدید به گزینه نظامی علیه ایران کارساز نیست و از دیگر سو همچنان گزینه تحریم اقتصادی نسخه نجات بخش ترامپ از باتلاقی به نام ایران محسوب می‌شود. ترامپ علی رغم گذشت بیش از یک سال از بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران همچنان امیدوار به این سیاست است. درچنین شرایطی بدیهی است که بر میزان عصبانیت ترامپ افزوده شود و تنها راه باقیمانده فراروی خود یعنی تشدید تحریم علیه ایران را حداقل با هدفی تبلیغاتی توسعه دهد هر چند هیچ فضایی برای اعمال تحریم جدید باقی نمانده باشد.
صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
آیت محمدولی در گفتگوی تلفنی با خبرگزاری صدا و سیما با اشاره به اینکه حباب سکه امروز ۴۰۰ هزارتومان است افزود: امروز هر قطعه سکه تمام بهار آزادی ۴ میلیون و ۷۱۵ هزارتومان، نیم سکه ۲ میلیون و ۴۴۰ هزارتومان ​، ربع سکه یک میلیون و ۶۲۰ هزارتومان و سکه‌های گرمی نیز ۱ میلیون و ۱۲ هزارتومان قیمت گذاری شده است. رئیس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر گفت: امروز هر گرم طلای ۱۸ عیار ۴۳۹ هزار تومان معامله شده است. محمدولی با بیان اینکه هر انس طلا در بازار‌های جهانی با قیمت ۱۴۰۳ عرضه شده است ادامه داد: امروز هر مثقال طلا با قیمت ۱ میلیون و ۹۰۳ هزارتومان به فروش رسیده است. وی گفت: وجود نوسانات مانع از رونق داد و ستد می‌شود، البته بازار از رکود محض خارج شده است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خبرآنلاین، امروز استراماچونی و یکی از دستیارانش پیش از آغاز اولین تمرین استقلال در ورزشگاه تهرانسر یک عکس یادگاری گرفتند. نکته جالب این تصویر، خالکوبی‌های دست و پای دستیار استراماچونی است. گرچه که بارها بازیکنان ایرانی به دلیل داشتن خالکوبی به کمیته اخلاق رفته‌اند، اما در حال حاضر حساسیت‌ها به این موضوع کمتر شده و بعید است مشکلی برای دستیار استراماچونی ایجاد شود.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


سپاه می‌گوید پهپاد آمریکا رو سرنگون کرده، پنتاگون می‌گوید پهپادی نداشتیم

5 روز قبلپوشش خبری3

محمد یا محمدرضا؛ کدامیک از برادران خاتمی دروغ می‌گوید؟ + فیلم

3 روز قبلمشرق‌نیوز2

افشاکنندگان فسادهای مسئولان مورد حمایت قرار گیرند

5 روز قبلفارس2

ضوابط ویژه برای رفتار بازیگران مشهور در سفر به خارج

2 روز قبلعصر ایران1

کشف حجاب ستاره اسکندری در ترکیه + فیلم

3 روز قبلرکنا1

فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد

4 روز قبلالف1

واکنش ترامپ به انهدام پهپاد گلوبال هاوک؛ چه کسی اشتباه بزرگ را کلید زد؟

4 روز قبلخبر فوری1

پرونده| زیست شبانه در تهران؛ از شب‌های رمضان تا اولتیماتوم پلیس

4 روز قبلخبرآنلاین1

حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی‌شود؟

5 روز قبلالف1

الکترونیک کردن خدمات و اجرای طرح کاداستر

5 روز قبلصدا و سیما1