1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دنیای اقتصاد
  4. اقتصادی
خریداران عمده کالای ایرانی و فروشندگان اصلی کالا به ایران

خریداران عمده کالای ایرانی و فروشندگان اصلی کالا به ایران

خبرگزاری دنیای اقتصاد |
دنیای اقتصاد : خریداران کالای ایرانی و فروشندگان کالا به تجار ایرانی معرفی شدند. در آمارهای یازده ماه منتهی به بهمن امسال که از سوی گمرک منتشر شده، مطابق هر دوره، ۵ مقصد عمده صادرات و ۵ مبدا اصلی واردات منعکس شده است.

بزرگ‌ترین خریدار کالای ایرانی از ابتدای امسال تا انتهای بهمن‌ماه، چین است. اگرچه این کشور در یک بازه زمانی از عراق که دومین مقصد صادراتی است، عقب ماند، اما مجددا به صدر جدول بازگشت. در بازه زمانی مورد بررسی ۲۸ میلیون و ۵۲۴ هزار تن کالا به ارزش ۸ میلیارد و ۳۵۹ میلیون دلار به این کشور صادر شده است. این در حالی است که در مدت مشابه سال قبل، ۳۱ میلیون و ۴۸۶ هزار تن کالا به ارزش ۸ میلیارد و ۹ میلیون دلار به چین صادر شده بود.

دومین مقصد صادرات ایران در بازه زمانی یازده ماهه امسال، عراق است. کشوری که یکی از بازارهای استراتژیک ایران محسوب می‌شود و پتانسیل‌های صادراتی خوبی دارد. اخیرا نیز همزمان با سفر رئیس‌جمهوری ایران به این کشور همجوار گشایش‌های تازه‌ای در روابط دو کشور ایجاد شده است. صادرات به عراق بیشترین رشد را چه به لحاظ وزنی و چه به لحاظ ارزشی نسبت به سایر مقاصد عمده صادراتی به خود تخصیص داده است. در یازده ماه منتهی به بهمن امسال ۱۸ میلیون و ۳۹۵ هزار تن کالا به ارزش ۸ میلیارد و ۲۳۹ میلیون دلار به این کشور فروخته شده است. در حالی که در بازه زمانی مشابه سال قبل، تنها ۱۲ میلیون و ۱۶ هزار تن کالا به ارزش ۵ میلیارد و ۸۰۱ میلیون دلار به عراق صادر شده بود.

امارات سومین مقصد صادراتی کالاهای ایرانی است. اگرچه ایرانی‌ها این بازار را همواره به‌عنوان واسطه‌ای برای فروش کالاهای خود به سایر کشورهای دنیا می‌دانستند، اما روابط سیاسی بر تجارت با این کشور سایه افکنده است. تا جایی که تجار ایرانی به دنبال واسطه‌ای دیگر برای فروش و خرید کالا هستند. مشکلات تجار ایرانی در بازار امارات موجب شده تا صادرات ایران به این کشور از ۱۶ میلیون و ۲۸۶ هزار تن به ارزش ۵ میلیارد و ۹۴۰ میلیون دلار در یازده ماه منتهی به بهمن سال گذشته به ۱۲ میلیون و ۸۱۹ هزار تن به ارزش ۵ میلیارد و ۵۴۳ میلیون دلار برسد. البته کاهش حجم صادرات به این کشور بیشتر از کاهش ارزش آن است. افغانستان به‌عنوان شریک چهارم تجاری ایران در یازده ماه منتهی به بهمن در آمارهای گمرکی محسوب می‌شود. حجم صادرات به این کشور همجوار از ۵ میلیون و ۳۵۰ هزار تن کالا در یازده ماه منتهی به بهمن سال گذشته به ۵ میلیون و ۲۳۵ هزار تن در یازده ماه منتهی به بهمن امسال رسیده است. همچنین ارزش صادرات کالا به افغانستان نیز از ۲ میلیارد و ۵۰۵ میلیون دلار در مدت مشابه سال قبل به ۲ میلیارد و ۷۲۷ میلیون دلار در بازه یازده ماهه امسال افزایش داشته است. بنابراین اگرچه شاهد رشد ارزش صادرات به این کشور هستیم اما حجم کالاهای صادر شده به افغانستان کاهش یافته است.

پنجمین مقصد کالاهای ایرانی، ترکیه است. کشوری که در آمارهای صادراتی ایران جای ثابتی ندارد. این کشور در سال جاری از ۹ ماه منتهی به آذر در لیست عمده‌ترین مقاصد صادراتی قرار گرفت. این روند در ۱۰ ماهه و یازده ماهه نیز تداوم یافت. پیش از این، پله پنجم مقاصد صادراتی در اختیار هند و در برخی مواقع، کره‌جنوبی بود. حجم صادرات به ترکیه از ابتدای امسال تا انتهای بهمن ۶ میلیون و ۵۲۲ هزار تن بود. در حالی که در سال گذشته ۷ میلیون و ۶۱ هزار تن کالا به این کشور صادر شد. بنابراین افت نزدیک به ۸ درصدی را در این خصوص شاهد بوده‌ایم. همچنین ارزش صادرات به ترکیه در یازده ماه منتهی به بهمن امسال ۲ میلیارد و ۱۷۳ میلیون دلار بوده است؛ اما در مدت مشابه سال قبل ۲ میلیارد و ۴۰۷ میلیون دلار کالا به این کشور صادر شده بود. بنابراین صادرات به ترکیه هم به لحاظ وزن و هم به لحاظ ارزش، افت داشته است.

در وبسایت خبری بخوانید: بروزترین اخبار اقتصادی ایران و جهان

فروشندگان بزرگ کالا به تجار ایرانی نیز در آمارهای گمرک منتشر شده است. این آمارها نشان می‌دهد چین همچنان در صدر جدول فروشندگان کالا به ایران قرار دارد. این کشور در یازده ماه منتهی به بهمن امسال ۳ میلیون و ۱۷۸ هزار تن کالا به ارزش ۹ میلیارد و ۳۷۵ میلیون دلار به ایران کالا صادر کرده است. این در حالی است که واردات ایران از این کشور در بازه زمانی مشابه سال قبل ۴ میلیون و ۳۱۷ هزار تن کالا به ارزش ۱۱ میلیارد و ۸۲۷ میلیون دلار بوده است. بنابراین واردات از این کشور هم به لحاظ وزنی افت بیش از ۲۶ درصدی داشته و هم به لحاظ ارزشی نزدیک به ۲۱ درصد کاهش را تجربه کرده است. واردات ۳ میلیون و ۵۱۸ هزار تن کالا از امارات به ارزش ۵ میلیارد و ۹۱۹ میلیون دلار در کارنامه یازده ماه منتهی به بهمن امسال ثبت شده و این کشور را در پله دوم عمده‌ترین مبادی واردات ایران قرار داده است. این در حالی است که در مدت مشابه سال قبل ۶ میلیون و ۱۴۴ هزار تن کالا به ارزش ۹ میلیارد و ۷۰ میلیون دلار واردات از این کشور انجام شد. واردات از ترکیه نیز در بازه یازده ماهه امسال یک میلیون و ۱۵۳ هزار تن بوده که ارزشی معادل ۲ میلیارد و ۲۶۱ میلیون دلار دارد. البته در مدت مشابه سال گذشته یک میلیارد و ۷۱۱ هزار تن کالا به ارزش ۲ میلیارد و ۹۳۷ میلیون دلار از این کشور وارد ایران شده بود. بنابراین در یازده ماه منتهی به بهمن امسال هم به لحاظ وزنی شاهد افت نزدیک به ۳۳ درصدی واردات از ترکیه بوده‌ایم و هم به لحاظ ارزشی کاهش بیش از ۲۳ درصدی را تجربه کرده‌ایم.

هند چهارمین مبدا عمده واردات ایران است. یک میلیارد و ۶۷۹ میلیون دلار کالا به ارزش ۲ میلیارد و ۲۱۱ میلیون دلار از این کشور به ایران وارد شده است. واردات از هند نسبت به مدت مشابه سال قبل هم به لحاظ وزنی افزایش بیش از ۴ درصد داشته و هم به لحاظ ارزشی با رشد بیش از ۹ درصد روبه‌رو بوده است. آلمان تنها فروشنده اروپایی ایران است که در لیست مبادی عمده واردات قرار گرفته است. در یازده ماه منتهی به بهمن امسال ۶۱۶ هزار تن کالا به ارزش ۲ میلیارد و ۱۷۷ میلیون دلار از آلمان وارد ایران شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته هم به لحاظ وزنی افت بیش از ۲۷ درصدی داشته و هم به لحاظ ارزشی کاهش بیش از ۵/ ۱۹ درصدی را تجربه کرده است.

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با ایران، ترکیه، چین، گمرک و واردات از تلگرام

🔴 تجارت ایران و چین نصف شد

گمرک چین:

🔹صادرات چین به ایران در ژانویه ۲۰۱۹ نسبت به مدت مشابه سال قبل افت ۵۸٫۳ درصدی داشته و به ۷۲۲ میلیون دلار رسیده است

🔹واردات چین از ایران در ژانویه امسال نیز ۵۱٫۹ درصد افت کرده و از ۲٫۱۰۴ میلیارد دلار در مدت مشابه سال قبل به ۱٫۰۱۲ میلیارد دلار کاهش یافته است/ تسنیم


🔻 ممنوعیت واردات برخی کالاها لغو می‌شود

🔹گمرک ایران اعلام کرد: به زودی ممنوعیت واردات ۱۳۰۰ قلم کالا از طریق مرزهای زمینی که دولت در سال ۹۵ وضع کرده بود، لغو می‌شود/ ایلنا


تجارت ایران و چین نصف شد

گمرک چین اعلام کرد:

🔹صادرات چین به ایران در ژانویه ۲۰۱۹ نسبت به مدت مشابه سال قبل افت ۵۸٫۳ درصدی داشته و به ۷۲۲ میلیون دلار رسیده است

🔹واردات چین از ایران در ژانویه امسال نیز ۵۱٫۹ درصد افت کرده و از ۲٫۱۰۴ میلیارد دلار در مدت مشابه سال قبل به ۱٫۰۱۲ میلیارد دلار کاهش یافته است.


💠ایران بزرگترین بازار صادراتی خودرو سواری چین

🌀 در سال ۱۳۹۶ نیمی از واردات مواد واسطه‌ای و نهایی جهت تولید (و مونتاژ) خودرو از چین انجام گردید. داده‌های گمرک ایران حاکی از این است که در طول سالهای ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۶، در مجموع ۱۷۴۹۱ دستگاه خودرو سواری به ارزش ۱۹۷ میلیون دلار از چین وارد شده است. در دوره میلادی همزمان (۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷) داده‌های گمرک چین نشان می‌دهد که در مجموع این دوره ۵۸۶ هزار دستگاه خودرو سواری به ارزش ۴۹۴۰ میلیون دلار از چین به ایران صادر شده است.

🌀 بر اساس داده‌های گمرک چین، در سال ۲۰۱۷ میلادی ایران اولین واردکننده از چین با سهم ۳۹ درصد از تعداد دستگاه و ۳۳ درصد از ارزش صادرات خودرو سواری این کشور بود.

🌀 داده‌های گمرک کشور چین نشان می‌دهد که این کشور ۲۳۶ هزار خودرو سواری به ارزش نزدیک به ۲ میلیارد دلار به ایران در سال ۲۰۱۷ میلادی (بهمن ۱۳۹۶ تا دی ماه ۱۳۹۷) صادر کرد. آمار تولید و واردات خودرو نشان می‌دهد که در سال ۱۳۹۶ بیش از ۲۲۰ هزار خودرو سواری با برند خودروسازان چینی در ایران تولید شد و واردات خودروی سواری از چین کمتر از ۱۰۰۰ دستگاه است.

🔹احسان سلطانی‌


🔶 بیش از سه‌میلیون دلار واردات آرایش لب به ایران در ۱۰ ماه

طبق آمارهای گمرک ایران، در ۱۰ ماهه نخست سال ۹۷ میزان واردات فرآورده‌ها برای آرایش لب که عمدتا از آلمان، فرانسه و ترکیه وارد می‌شود حدود ۷۵ تن معادل سه میلیون و ۱۰۸ هزار دلار بوده است.

به گزارش ایسنا، ارزش ریالی این نوع محصولات حدود ۱۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان است.

در این مدت همچنین فرآورده‌های قبل و بعد از اصلاح به میزان ۷۰ تن معادل ۷۰۱ هزار دلار و به ارزش ریالی دو میلیارد ۹۰۰ میلیون تومان وارد شده است.

https: //bit. ly/۲tLgnpr

https: //p. dw. com/p/۳ELnW


نظرها

در ادامه بخوانید

سیلاب بیش از ۲۰۰ خودرو را برد/شهروندان شیرازی از منازل خود خارج نشوند+تصاویر

افتصادنیوزافتصادنیوز1 روز قبل
اقتصادنیوز؛ بارندگی شدید به همراه تگرگ و سیل شهروندان شیرازی و صدها هزار مسافر این شهر تاریخی را دچار مشکل کرد. عنایت‌الله رحیمی، استاندار فارس در پی جاری شدن سیلاب در دروازه قرآن، گفت: شهروندان از منازل خود به بیرون نیایند. طغیان مسیل در دروازه قرآن شیراز بیش از ۲۰۰ خودرو را با خود بردبه گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ سرهنگ نادر رحمانی، رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا گفت: دقایقی پیش در پی طغیان مسیل در دروازه قرآن شیراز تعدادی از خودروها در سیلاب گرفتار شدند. در این شرایط تنها نیروهای امدادرسانی که در سطح شهر شیراز دیده می‌شود نیروهای آتش نشانی است. دهقانی اضافه کرد: مسافران نوروزی برای اسکان از سالن‌های سرپوشیده مشخص شده توسط شهرداری شیراز و به ویژه نمایشگاه بین المللی شیراز واقع در شهرک گلستان استفاده کنند.

استان‌هایی که امروز در انتظار سیل هستند +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین6 ساعت قبل
افتصادنیوزافتصادنیوز1 روز قبل
اقتصادنیوز؛ علیرضا قدمی، فرمانده پلیس راه مازندران گفت که ریزش کوه منجر به مسدود شدن جاده هراز (آمل- تهران) شده است. به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ جاده هراز یکی از پرترافیک‌ترین محورهای کشور با میانگین تردد روزانه بیش ۵۰ هزار دستگاه خودرو سواری است. فرمانده پلیس راه مازندران روز دوشنبه گفت: ریزش کوه در محدوده پلور محور هراز اتفاق افتاد که منجر به بسته شدن این محور شد. علیرضا قدمی علت ریزش کوه را بارش سنگین برف و نفوذ آب حاصل از آن در خاک کوه عنوان کرد و ادامه داد: گروههای راهداری سرگرم برداشتن سنگ ریزه‌ها از کف جاده و بازگشایی محور هستند. جاده هراز به دلیل مسافت کمتر به تهران در مقایسه با سایر محورهای مواصلاتی مازندران به پایتخت بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد به طوری که یک سوم ترافیک محورهای استان مربوط به این محور است.
الفالف1 روز قبل
رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی مشهد گفت: صادرات پیاز عامل اصلی گرانی این محصول است و کاهو و گوجه‌فرنگی نیز به همین دلیل گران شد. در سال جاری نیز همین اتفاق افتاد و ضرر و زیان‌های کشاورزان سبب شد امسال پیاز نکارند یا اینکه تولیدشان را کاهش دهند. وی ادامه داد: افزایش تقاضا و نبود پیاز در بازار باعث گرانی این محصول شد که با توجه به واردات پیاز از شهرهای جنوبی امیدورایم به ثبات قیمت در بازار میوه و تره‌بار مشهد برسیم. وی خاطرنشان کرد: افزایش قیمت پیاز به هر کیلوگرم ۱۰ هزار تومان طی چندروز اخیر در فروشگاه‌های میوه و تره بار سبب نارضایتی مردم شده است. مصدق تصریح کرد: در کنار گرانی پیاز ما شاهد کاهش قیمت برخی محصولات از جمله گوجه از ۴هزارتومان به ۳هزارتومان و خیار از ۸هزارتومان به ۶هزارتومان در سال ۹۸هستیم.
تابناکتابناک1 روز قبل
اقتصاد ایران در سالی که گذشت با فراز و فرود‌های متعددی مواجه شد. به گزارشپیش بینی رشد اقتصادینایب رئیس اتاق بازرگانی ایران در ادامه گفتگو اظهار داشت: رشد اقتصادی ایران در سال آینده به هیچ عنوان چشم انداز مطلوبی را در برابر خود ندارد. طبیعتا مجموع این روند‌ها بر رشد اقتصادی ایران اثری کاملا منفی خواهد داشت. مثلا بارش‌های خوب سال آبی جاری شانس بهبود عملکرد اقتصادی کشور در بخش کشاورزی را ایجاد کرده است. در حوزه تخصیص منابع نیز به نظر نمی‌رسد اقتصاد ایران در سال ۹۸ روندی چندان متفاوت از روند سال ۹۷ را تجربه کند.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، با به پایان رسیدن سال ۹۷، آخرین امیدها برای رونق و بهبود وضعیت بازار کتاب ناامید شد، گویی تنها باید نظاره‌گر بود که دست تقدیر چه برای این بازار رقم خواهد زد. آخرین ماه از سال گذشته طبق روال و پیش‌بینی‌ها آنچنان که باید تغییر اساسی در بهبود فروش بازار کتاب ایجاد نکرد زیرا که درد این حوزه بسیار عمیق‌تر از آن است که با چنین داروهای مقطعی بهبود یابد. کمی از فضای کلی بازار کتاب فاصله گرفته و به وضعیت فروش کتاب در اسفند ۹۷ نگاهی می‌اندازیم. نکته جالب توجه در پرفروش‌های این ماه حضور دوباره کتاب «صد سال تنهایی» گابریل گارسیا مارکز است و «ملت عشق» هم در آخرین پرفروش‌های سال ۹۷ بار دیگر حضور دارد. در ادامه با آثار پرفروش نویسندگان ایرانی و خارجی در ماه پایانی سال آشنا می‌شوید.

اخبار بیشتر