تحلیل رفتار زیست‌محیطی گردشگران ساحلی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دنیای اقتصاد
  4. سرگرمی
تحلیل رفتار زیست‌محیطی گردشگران ساحلی

تحلیل رفتار زیست‌محیطی گردشگران ساحلی

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد |
دنیای اقتصاد : درحالی که بسیاری معتقدند صنعت توریسم می‌تواند برای محیط زیست مخرب باشد و موجب تغییرات اقلیمی شود، گزارش‌های پیشین سازمان جهانی گردشگری رابطه میان گردشگری و تغییرات اقلیمی را دوجانبه می‌داند؛ به این معنا که گردشگری هم در آن سهم دارد و هم از آن متاثر است.

تنوع زیستی و میراث طبیعی غنی را می‌توان یکی از اصلی‌ترین دلایل جذب گردشگران به یک منطقه دانست. اگر در مناطق در معرض تهدید، گردشگری به‌گونه‌ای پایدار مدیریت شود می‌تواند نقشی کلیدی در حفظ تنوع زیستی و حتی در تولید درآمد برای جوامع محلی به‌عنوان یک جایگزین درآمدی ایفا کند. برای رشد گردشگری دریایی و ساحلی نیز به زیست‌بوم‌های دریایی سالم نیاز است. توسعه این بخش از گردشگری باید جزئی از برنامه «مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی» باشد تا بتوان زیست‌بوم‌های شکننده دریایی را حفظ و نگهداری کرد. همچنین توسعه این صنعت باید به‌عنوان واسطه‌ای برای ارتقای اقتصاد آبی و مشارکت در استفاده پایدار از منابع آبی به خدمت گرفته شود. در این میان رفتار زیست‌محیطی گردشگران نیز اهمیت بسزایی دارد. کارشناسان بر این باورند که به منظور کاهش اثرات منفی گردشگری لازم است رفتارهای محیط زیستی و عوامل موثر بر آن شناسایی شود و مورد مطالعه قرار گیرد. اما این سوال ایجاد می‌شود که چه عواملی بر رفتارهای زیست‌محیطی مسافران اثر می‌گذارد؟

یک پژوهش که از سوی صادق صالحی، مصطفی قدمی و زهرا همتی‌گویمی درخصوص رفتارهای محیط زیستی گردشگران ساحلی در استان بوشهر انجام شده، نشان داده است رابطه رفتارهای محیط زیستی با متغیرهای جنسیت، تحصیلات، وضعیت تاهل، نوع اقامت، چگونگی مسافرت، نگرش محیط زیستی، ارزش‌های محیط زیستی، دانش محیط زیستی و مدت اقامت آنان معنادار نیست. در مقابل، رفتارهای محیط زیستی گردشگران با متغیرهای نگرانی محیط زیستی و فرصت‌ها، همبستگی مثبت دارد. به باور کارشناسان یکی از ویژگی‌های گردشگری در مناطق ساحلی، فصلی بودن است. برخی زمان‌ها به دلیل فصلی بودن فعالیت‌های گردشگری، اثرات گردشگری از شدت بیشتری برخوردار هستند. فصلی بودن به‌طور عمده، نتیجه دو عامل مهم اقلیم و دوره تعطیلات یا عدم ساماندهی تعطیلات در ایران عنوان می‌شود.

گردشگران زیست ‌محیطی

در ایامی مانند نوروز، رفتارهای زیست محیطی مسافران تاثیر دوچندانی بر محیط خواهد داشت. یافته‌های تحقیق مذکور که در میان گردشگران نوروزی سواحل بوشهر انجام شده، نشان داده که میانگین کلی میزان رفتارهای محیط زیستی در بین گردشگران ساحلی ۱۹/ ۳ از ۵ است؛ درحالی‌که ۶/ ۱۱ درصد گردشگران ساحلی در سطح رفتارهای محیط زیستی پایین، ۴/ ۵۲ درصد در سطح رفتارهای محیط زیستی متوسط و ۳/ ۲۴ درصد در سطح رفتارهای محیط زیستی بالا قرار می‌گیرند. همین امر بیانگر آن است که در مجموع میزان رفتارهای محیط زیستی گردشگران ساحلی در سطح متوسط قرار دارد.

همچنین برخلاف تحقیقات پیشین که بر معناداری عامل جنسیت در رفتارهای محیط‌زیستی تاکید داشته‌اند، نتایج این تحقیق چنین تفاوتی را نشان نمی‌دهد. به عبارت دیگر، گردشگران زن و مرد از لحاظ میزان رفتارهای محیط زیستی تفاوت دارند. توزیع سنی جمعیت تحقیق نیز نشان می‌دهد که گردشگران مسن (۴۰ سال به بالا) در طول مسافرت، رفتارهای محیط زیستی مناسب‌تری را مورد ملاحظه قرار داده و سازگارتر با محیط زیست رفتار می‌کنند. بر این اساس، با توجه به جوان بودن جمعیت کشور و حتی تمایل بیشتر جوانان به مسافرت و گردش، یافتن راه‌حل‌هایی برای سوق دادن جوان‌ترها به رفتارهای محیط زیستی مسوولانه ضروری به نظر می‌رسد.

در سایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار تفریحی و سرگرمی

در همین حال، چگونگی مسافرت یا به عبارت دیگر، مسافرت به‌صورت مجردی و مسافرت همراه خانواده از جمله دیگر متغیرهایی بود که در تحقیق مذکور به‌عنوان عامل فرضی موثر بر رفتارهای محیط زیستی در طول مسافرت در نظر گرفته شده بود. با این حال، نتایج تحقیق نشان می‌دهند که میزان رفتارهای محیط زیستی در طول مسافرت ارتباط چندانی با مسافرت به‌صورت مجردی یا خانوادگی ندارد.

علاوه بر این، نوع اقامت از جمله اقامت در چادرهای مسافرتی یا درنظر گرفتن مکانی برای اسکان که شامل اجاره اتاق، هتل، ویلا و حتی مهمان در منزل دوستان و آشنایان باشد، بر رفتار محیط زیستی آنها در طول سفر اثر چندانی ندارد. همچنین، ارتباط میزان تحصیلات گردشگران ساحلی و وضعیت تاهل آنها با میزان رفتارهای محیط زیستی نیز مورد تایید قرار نگرفت. ضرایب همبستگی متغیر وابسته با متغیرهای نگرانی محیط زیستی و فرصت‌ها حاکی از آن است که نتایج آزمون‌های آماری در سطح معناداری همبستگی مثبت اما نسبتا ضعیفی وجود دارد. با وجود این، عوامل دیگر مانند دانش محیط‌زیستی، نگرش محیط زیستی، ارزش‌های محیط‌زیستی و مدت اقامت در محل با میزان رفتارهای محیط زیستی گردشگران همبستگی ندارند. در نهایت، محققان در این پژوهش به این نتیجه رسیده‌اند که عوامل دیگری بر رفتارهای محیط‌زیستی بین گردشگران تاثیر داشته‌اند؛ عواملی که لزوم اجرای پژوهش‌های بیشتری را یادآوری می‌کند.

با این‌همه، پژوهشگران پیشنهاد کرده‌اند، با توجه به اینکه یافته‌های تحقیق حاضر نشان داده که میزان رفتارهای محیط زیستی در بین گردشگران مسن بیشتر از گردشگران جوان‌تر است، پرداختن به چرایی و یافتن راه‌حل‌هایی برای ارتقای رفتارهای محیط زیستی در بین جوان‌ترها لازم و ضروری به نظر می‌رسد. همچنین نتایج تحقیق مذکور بیانگر آن بوده که متوسط دانش محیط زیستی و فرصت‌ها یا امکانات در سطح چندان مناسبی قرار ندارد. با توجه به اینکه مناطق ساحلی ایران از جمله مناطقی است که سالانه به خصوص در ایام نوروز شاهد خیل وسیعی از گردشگران است، همین حضور گسترده گردشگران، فرهنگ‌سازی و آموزش و در عین حال ایجاد امکانات و فرصت‌های لازم در جهت بروز رفتارهای حامی محیط زیست را می‌طلبد.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با زیست محیطی، صنعت، گردشگری، محیط زیست و مسافران نوروزی از تلگرام

🔻نگرانی محیط زیستی‌ها محقق شد؛ تخلف در نخستین قدم‌های اجرای طرحی پرمناقشه

🔹کلنگ زنی سایت پشتیبان «طرح گردشگری آشوراده» بدون ارزیابی محیط زیستی انجام شده است

🔹در حالی که مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان خبر کلنگ زنی سایت پشتیبان طرح گردشگری آشوراده را اعلام کرد و این خبر در تمام رسانه‌های رسمی و دولتی استان گلستان انعکاس یافت اما حالا امیرعبدوس در پاسخ به پرسش #اسکان_نیوز، انجام نشدن «مطالعات ارزیابی زیست محیطی» این سایت را تایید کرد.

🔹این در حالی است که بر اساس قوانین صریح محیط زیست ایران، این مطالعات باید پیش از صدور مجوز کلنگ زنی انجام می‌گرفت و هر گونه کلنگ زنی قبل از انجام «ارزیابی اثرات محیط زیستی» خلاف قوانین جاری کشور است.

جزییات بیشتر:


۴۵ درصد تالاب انزلی خشک شده است

🔹رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گیلان، یکی از تهدیدات زیست محیطی تالاب انزلی را کاهش تراز آبی دریای خزر دانست و یادآور شد: تالاب انزلی در گذشته ۱۱ متر عمق داشت، اما امروز حدود ۴۵ درصد تالاب خشک شده است. /ایسنا


تخلفات زیست محیطی را گزارش کنید و از دولت پاداش بگیرید

🔹با تصویب هیئت وزیران به پیشنهاد سازمان حفاظت محیط زیست، کسانی که ماموران سازمان حفاظت محیط زیست را در جریان تخلفات زیست محیطی قرار دهند، پاداش مالی دریافت می‌کنند.

🔹براساس این آیین نامه به کارکنان و مأموران سازمان در امور جلوگیری از تخلفات و جرایم معادل ۳۵ درصد بهای جانوران وحشی، کاشفان معادل ۲۵ ‏درصد، کارکنان و مأموران سازمان در امور پیگیری و تعقیب معادل ۱۰ درصد و افراد مطلع معادل ۱۰ درصد پرداخت می‌شود. / جماران


🔶 تخلفات زیست محیطی را گزارش کنید و از دولت پاداش بگیرید

🔹با تصویب هیئت وزیران به پیشنهاد سازمان حفاظت محیط زیست، کسانی که ماموران سازمان حفاظت محیط زیست را در جریان تخلفات زیست محیطی قرار دهند، پاداش مالی دریافت می‌کنند.

🔹براساس این آیین نامه به کارکنان و مأموران سازمان در امور جلوگیری از تخلفات و جرایم معادل ۳۵ درصد بهای جانوران وحشی، کاشفان معادل ۲۵ ‏درصد، کارکنان و مأموران سازمان در امور پیگیری و تعقیب معادل ۱۰ درصد و افراد مطلع معادل ۱۰ درصد پرداخت می‌شود. / جماران


🔻 تخلفات زیست محیطی را گزارش کنید و از دولت پاداش بگیرید

🔹با تصویب هیئت وزیران به پیشنهاد سازمان حفاظت محیط زیست، کسانی که ماموران سازمان حفاظت محیط زیست را در جریان تخلفات زیست محیطی قرار دهند، پاداش مالی دریافت می‌کنند.

🔹براساس این آیین نامه به کارکنان و مأموران سازمان در امور جلوگیری از تخلفات و جرایم معادل ۳۵ درصد بهای جانوران وحشی، کاشفان معادل ۲۵ ‏درصد، کارکنان و مأموران سازمان در امور پیگیری و تعقیب معادل ۱۰ درصد و افراد مطلع معادل ۱۰ درصد پرداخت می‌شود. / جماران


🔻ساخت جاده‌ای در قلب خزر به سمت آشوراده/ محیط زیست گلستان بدون ارزیابی به مجری مجوز داد

به گزارش #اسکان_نیوز، اجرای «طرح گردشگری آشوراده» همچنان که فعالان محیط زیست پیش بینی می‌کردند مطابق طرح و مجوزهای داده شده انجام نشد. تخلف‌ها از همین ابتدای اجرای طرح، شروع شد. حالا جدیدترین رخداد در حوزه آشوراده را از زبان مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران می‌شنویم.

🔹در حالی که کل مساحتی که برای اجرای «طرح گردشگری آشوراده» مجوز دارد و در اختیار مجری قرار داده شده ۲۲ هکتار است، سایت پشتیبان این طرح با مساحتی برابر با ۱۳۲ هکتار و بدون مجوز سازمان محیط زیست و بی ارزیابی زیست محیطی، تنها با مجوز امیرعبدوس مدیرکل پیشین محیط زیست گلستان در حال ساخت است؛

🔹 علاوه بر این این، سایت به گونه‌ای ساخته شده که یک راه جدید را در داخل دریا ایجاد کرده که به آشوراده می‌رسد؛ یعنی جاده‌ای در قلب خزر به سمت آشوراده در حال ساخت است.

🔹این، یعنی احداث یک جاده از بندرترکمن به آشوراده که هیچکس نمی‌داند چرا و بر اساس کدام قانون، از سوی مدیرکل پیشین گلستان مجوز گرفته است.

جزییات بیشتر:


در ادامه بخوانید

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
اگر دختران ما حجاب و عفاف را فهم و به قول شما فرهنگ آن را درک کرده باشند، با مشکل مواجه نخواهیم شد. وی ادامه داد: دستگاه‌های حاکمیتی بر اساس ضوابط و قانون باید درباره عفاف و حجاب عمل کنند. نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به نقش دستگاه‌های نظارتی، گفت: قوانینی باید باشد که نه به صورت سلبی بلکه به صورت ایجابی که همان فرهنگ‌سازی است باعث ملزم شدن مردم شود. وی افزود: فرهنگ‌سازی ضرورت دارد، حوزه‌های علمیه، تریبون‌های نمازهای جمعه، رسانه‌ها و رسانه ملی باید برای ترویج عفاف و حجاب ارزشی و حفظ ناموس این مملکت دست به کار شوند تا اتفاق خاصی نیفتد. نماینده مردم اصفهان افزود: ‌ جوانی که آن را می‌بیند باخودش می‌گوید که این خانم قرآن را تفسیر می‌کند و بر اساس مشاهداتش نتیجه می‌گیرد.
انتخابانتخاب1 روز قبل
یونگاس نام جاده‌ای است که بسیاری از افراد معتقدند جاده مرگ است. درواقع سفر به این جاده با مخاطراتی جدی همراه است و می‌تواند باعث شود افراد به کام مرگ کشیده شوند. به گزارش سرویس خواندنی‌های انتخاب، جاده یونگاس از دید برخی از افراد جاده‌ای جذاب و مناسب برای گردشگری است و از دید برخی دیگر جاده‌ای که بسیار خطرناک است و یاداور مرگ. جاده یونگاس در سال ۱۹۹۵ به عنوان «خطرناک‌ترین مسیر جهان» نامگذاری شد. جالب است بدانید با وجود همه مخاطرات موجود در این جاده، دوچرخه سواران کوهستانی این جاده را بسیار دوست دارند.
پارس نیوزپارس نیوز1 روز قبل
واضح است که نمی‌توان پژمان جمشیدی را هم‌رتبه بازیگران درجه‌یک سینما دانست، ولی از طرفی هم نمی‌توان توانایی او را در بازیگری نادیده گرفت. ۱۸ اثر در ۶ سالبا وجود سیل انتقادات، پژمان جمشیدی جزو پرکارترین بازیگران سینماست. ۱۸ اثر در طول شش سال، برای بازیگری مثل او عددی معمولی نیست. اما جالب است که این بازیگر ‌ با چهار فیلم غیرکمدی «لابیرنت»، «جهان با من برقص»، «ایده اصلی» و «دوزیست»، قرار است نسبت به قبل حضور متفاوت‌تری روی پرده سینما داشته باشد. البته اگر این «پسر بد سینمای ایران» تا زمان اکران این فیلم‌ها، کمتر دست روی آثار کمدی بگذارد!
پارس نیوزپارس نیوز1 روز قبل
رفتن سخت نیست، نه باید دنبال مقصر بگردی و نه تهمت بزنی و نه دیگران رو مقصر جلوه بدی … از همه اونایی که تو این سالها از من حمایت کردن تشکر می‌کنم و دستشون رو می‌بوسم. میرم شهری که که یک عمر آرزوش رو داشتم، میرم پیش کسی که به نوکریش افتخار می‌کنم. امام رضا (ع) یکبار دیگه به من نشون داد که هیچ وقت رهام نکرده و همیشه دستم رو میگیره و هیچ حسی بهتر از این نیست. با افتخار می‌گم نوکرتم امام رضا (ع).. انشاالله خدا تو این دنیا جوابه همه مارو بده اگر بدی کردیم، خیانت کردیم، تهمت زدیم، پشت سر هم بد گویی کردیم. «وقتی دیگران را قضاوت میکنی آنها را نه، بلکه خودت را تعریف میکنی …» یا حق
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
غلامحسین شیرازی رئیس اتحادیه فروشندگان دل و جگر و قلوه با بیان اینکه نرخ فروش دل، جگر و قلوه افزایش است گفت: هم اکنون نرخ هر سیخ جگر به ۵ هزار تومان رسیده است. شیرازی در ادامه بیان کرد: در حال حاضر قیمت خرید هر کیلو جگر گوساله ۷۵ تا ۸۰ هزار تومان و گوسفندی ۱۱۵ تا ۱۲۰ هزار تومان افزایش یافته است. رئیس اتحادیه فروشندگان دل و جگر و قلوه تصریح کرد: نرخ رسمی فروش هر سیخ دل، قلوه و جگر گوسفندی ۵ هزار تومان و گوساله، ۴ هزار تومان است. به گفته شیرازی، یک هزار و ۵۰۰ واحد صنفی دل، جگر و قلوه در تهران مشغول به فعالیت اند. به گفته رئیس اتحادیه فروشندگان دل و جگر و قلوه، امیدواریم که قیمت‌ها و وضع بازار دل و جگر سر وسامان یابد چرا که این بازار نیاز به حمایت دارد.
برنابرنا2 روز قبل
معاون گردشگری کشور گفت: ‌ «با قاطعیت اعلام می‌کنم از اجرای طرح نمایندگی‌های اطلاع‌سانی گردشگری ایران در خارج از کشور راضی نبودم و این طرح فعلا متوقف است.» به گزارش گروه اجتماعی برنا؛ ولی تیموری معاون گردشگری افزود: «در حال حاضر اعتبار زمانی قرارداد نمایندگی‌های اطلاع رسانی گردشگری ایران را در خارج از کشور تمدید نکردم. طبق توافق بین معاونت گردشگری و کانون جهان‌گردی و اتومبیل‌رانی، اعتبار فعالیت این نمایندگی‌ها در نهایت باید به تأیید معاونت گردشگری برسد. ممکن است در برخی از موارد با نام نمایندگی اطلاع رسانی گردشگری بازار انحصاری ایجاد کنند. نمایندگی‌ها عموما به این سمت رفته‌اند که به جای اطلاع رسانی گردشگری ایران در خارج از کشور درباره فعالیت‌های گردشگری خودشان اطلاع رسانی می‌کنند! البته پیشنهادهای جدید توسط معاونت گردشگری آماده شده و درحال مذاکره با چند سازمان در این خصوص هستیم.»

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


سپاه می‌گوید پهپاد آمریکا رو سرنگون کرده، پنتاگون می‌گوید پهپادی نداشتیم

5 روز قبلپوشش خبری3

محمد یا محمدرضا؛ کدامیک از برادران خاتمی دروغ می‌گوید؟ + فیلم

3 روز قبلمشرق‌نیوز2

افشاکنندگان فسادهای مسئولان مورد حمایت قرار گیرند

5 روز قبلفارس2

ضوابط ویژه برای رفتار بازیگران مشهور در سفر به خارج

2 روز قبلعصر ایران1

کشف حجاب ستاره اسکندری در ترکیه + فیلم

3 روز قبلرکنا1

فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد

4 روز قبلالف1

واکنش ترامپ به انهدام پهپاد گلوبال هاوک؛ چه کسی اشتباه بزرگ را کلید زد؟

4 روز قبلخبر فوری1

پرونده| زیست شبانه در تهران؛ از شب‌های رمضان تا اولتیماتوم پلیس

4 روز قبلخبرآنلاین1

حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی‌شود؟

5 روز قبلالف1

الکترونیک کردن خدمات و اجرای طرح کاداستر

6 روز قبلصدا و سیما1