1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دنیای اقتصاد
  4. سرگرمی
تحلیل رفتار زیست‌محیطی گردشگران ساحلی

تحلیل رفتار زیست‌محیطی گردشگران ساحلی

خبرگزاری دنیای اقتصاد |
دنیای اقتصاد : درحالی که بسیاری معتقدند صنعت توریسم می‌تواند برای محیط زیست مخرب باشد و موجب تغییرات اقلیمی شود، گزارش‌های پیشین سازمان جهانی گردشگری رابطه میان گردشگری و تغییرات اقلیمی را دوجانبه می‌داند؛ به این معنا که گردشگری هم در آن سهم دارد و هم از آن متاثر است.

تنوع زیستی و میراث طبیعی غنی را می‌توان یکی از اصلی‌ترین دلایل جذب گردشگران به یک منطقه دانست. اگر در مناطق در معرض تهدید، گردشگری به‌گونه‌ای پایدار مدیریت شود می‌تواند نقشی کلیدی در حفظ تنوع زیستی و حتی در تولید درآمد برای جوامع محلی به‌عنوان یک جایگزین درآمدی ایفا کند. برای رشد گردشگری دریایی و ساحلی نیز به زیست‌بوم‌های دریایی سالم نیاز است. توسعه این بخش از گردشگری باید جزئی از برنامه «مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی» باشد تا بتوان زیست‌بوم‌های شکننده دریایی را حفظ و نگهداری کرد. همچنین توسعه این صنعت باید به‌عنوان واسطه‌ای برای ارتقای اقتصاد آبی و مشارکت در استفاده پایدار از منابع آبی به خدمت گرفته شود. در این میان رفتار زیست‌محیطی گردشگران نیز اهمیت بسزایی دارد. کارشناسان بر این باورند که به منظور کاهش اثرات منفی گردشگری لازم است رفتارهای محیط زیستی و عوامل موثر بر آن شناسایی شود و مورد مطالعه قرار گیرد. اما این سوال ایجاد می‌شود که چه عواملی بر رفتارهای زیست‌محیطی مسافران اثر می‌گذارد؟

یک پژوهش که از سوی صادق صالحی، مصطفی قدمی و زهرا همتی‌گویمی درخصوص رفتارهای محیط زیستی گردشگران ساحلی در استان بوشهر انجام شده، نشان داده است رابطه رفتارهای محیط زیستی با متغیرهای جنسیت، تحصیلات، وضعیت تاهل، نوع اقامت، چگونگی مسافرت، نگرش محیط زیستی، ارزش‌های محیط زیستی، دانش محیط زیستی و مدت اقامت آنان معنادار نیست. در مقابل، رفتارهای محیط زیستی گردشگران با متغیرهای نگرانی محیط زیستی و فرصت‌ها، همبستگی مثبت دارد. به باور کارشناسان یکی از ویژگی‌های گردشگری در مناطق ساحلی، فصلی بودن است. برخی زمان‌ها به دلیل فصلی بودن فعالیت‌های گردشگری، اثرات گردشگری از شدت بیشتری برخوردار هستند. فصلی بودن به‌طور عمده، نتیجه دو عامل مهم اقلیم و دوره تعطیلات یا عدم ساماندهی تعطیلات در ایران عنوان می‌شود.

گردشگران زیست ‌محیطی

در ایامی مانند نوروز، رفتارهای زیست محیطی مسافران تاثیر دوچندانی بر محیط خواهد داشت. یافته‌های تحقیق مذکور که در میان گردشگران نوروزی سواحل بوشهر انجام شده، نشان داده که میانگین کلی میزان رفتارهای محیط زیستی در بین گردشگران ساحلی ۱۹/ ۳ از ۵ است؛ درحالی‌که ۶/ ۱۱ درصد گردشگران ساحلی در سطح رفتارهای محیط زیستی پایین، ۴/ ۵۲ درصد در سطح رفتارهای محیط زیستی متوسط و ۳/ ۲۴ درصد در سطح رفتارهای محیط زیستی بالا قرار می‌گیرند. همین امر بیانگر آن است که در مجموع میزان رفتارهای محیط زیستی گردشگران ساحلی در سطح متوسط قرار دارد.

همچنین برخلاف تحقیقات پیشین که بر معناداری عامل جنسیت در رفتارهای محیط‌زیستی تاکید داشته‌اند، نتایج این تحقیق چنین تفاوتی را نشان نمی‌دهد. به عبارت دیگر، گردشگران زن و مرد از لحاظ میزان رفتارهای محیط زیستی تفاوت دارند. توزیع سنی جمعیت تحقیق نیز نشان می‌دهد که گردشگران مسن (۴۰ سال به بالا) در طول مسافرت، رفتارهای محیط زیستی مناسب‌تری را مورد ملاحظه قرار داده و سازگارتر با محیط زیست رفتار می‌کنند. بر این اساس، با توجه به جوان بودن جمعیت کشور و حتی تمایل بیشتر جوانان به مسافرت و گردش، یافتن راه‌حل‌هایی برای سوق دادن جوان‌ترها به رفتارهای محیط زیستی مسوولانه ضروری به نظر می‌رسد.

در سایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار تفریحی و سرگرمی

در همین حال، چگونگی مسافرت یا به عبارت دیگر، مسافرت به‌صورت مجردی و مسافرت همراه خانواده از جمله دیگر متغیرهایی بود که در تحقیق مذکور به‌عنوان عامل فرضی موثر بر رفتارهای محیط زیستی در طول مسافرت در نظر گرفته شده بود. با این حال، نتایج تحقیق نشان می‌دهند که میزان رفتارهای محیط زیستی در طول مسافرت ارتباط چندانی با مسافرت به‌صورت مجردی یا خانوادگی ندارد.

علاوه بر این، نوع اقامت از جمله اقامت در چادرهای مسافرتی یا درنظر گرفتن مکانی برای اسکان که شامل اجاره اتاق، هتل، ویلا و حتی مهمان در منزل دوستان و آشنایان باشد، بر رفتار محیط زیستی آنها در طول سفر اثر چندانی ندارد. همچنین، ارتباط میزان تحصیلات گردشگران ساحلی و وضعیت تاهل آنها با میزان رفتارهای محیط زیستی نیز مورد تایید قرار نگرفت. ضرایب همبستگی متغیر وابسته با متغیرهای نگرانی محیط زیستی و فرصت‌ها حاکی از آن است که نتایج آزمون‌های آماری در سطح معناداری همبستگی مثبت اما نسبتا ضعیفی وجود دارد. با وجود این، عوامل دیگر مانند دانش محیط‌زیستی، نگرش محیط زیستی، ارزش‌های محیط‌زیستی و مدت اقامت در محل با میزان رفتارهای محیط زیستی گردشگران همبستگی ندارند. در نهایت، محققان در این پژوهش به این نتیجه رسیده‌اند که عوامل دیگری بر رفتارهای محیط‌زیستی بین گردشگران تاثیر داشته‌اند؛ عواملی که لزوم اجرای پژوهش‌های بیشتری را یادآوری می‌کند.

با این‌همه، پژوهشگران پیشنهاد کرده‌اند، با توجه به اینکه یافته‌های تحقیق حاضر نشان داده که میزان رفتارهای محیط زیستی در بین گردشگران مسن بیشتر از گردشگران جوان‌تر است، پرداختن به چرایی و یافتن راه‌حل‌هایی برای ارتقای رفتارهای محیط زیستی در بین جوان‌ترها لازم و ضروری به نظر می‌رسد. همچنین نتایج تحقیق مذکور بیانگر آن بوده که متوسط دانش محیط زیستی و فرصت‌ها یا امکانات در سطح چندان مناسبی قرار ندارد. با توجه به اینکه مناطق ساحلی ایران از جمله مناطقی است که سالانه به خصوص در ایام نوروز شاهد خیل وسیعی از گردشگران است، همین حضور گسترده گردشگران، فرهنگ‌سازی و آموزش و در عین حال ایجاد امکانات و فرصت‌های لازم در جهت بروز رفتارهای حامی محیط زیست را می‌طلبد.

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با زیست محیطی، صنعت، گردشگری، محیط زیست و مسافران نوروزی از تلگرام

تخلفات زیست محیطی را گزارش کنید و از دولت پاداش بگیرید

🔹با تصویب هیئت وزیران به پیشنهاد سازمان حفاظت محیط زیست، کسانی که ماموران سازمان حفاظت محیط زیست را در جریان تخلفات زیست محیطی قرار دهند، پاداش مالی دریافت می‌کنند.

🔹براساس این آیین نامه به کارکنان و مأموران سازمان در امور جلوگیری از تخلفات و جرایم معادل ۳۵ درصد بهای جانوران وحشی، کاشفان معادل ۲۵ ‏درصد، کارکنان و مأموران سازمان در امور پیگیری و تعقیب معادل ۱۰ درصد و افراد مطلع معادل ۱۰ درصد پرداخت می‌شود. / جماران


۴۵ درصد تالاب انزلی خشک شده است

🔹رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گیلان، یکی از تهدیدات زیست محیطی تالاب انزلی را کاهش تراز آبی دریای خزر دانست و یادآور شد: تالاب انزلی در گذشته ۱۱ متر عمق داشت، اما امروز حدود ۴۵ درصد تالاب خشک شده است. /ایسنا


🔶 تخلفات زیست محیطی را گزارش کنید و از دولت پاداش بگیرید

🔹با تصویب هیئت وزیران به پیشنهاد سازمان حفاظت محیط زیست، کسانی که ماموران سازمان حفاظت محیط زیست را در جریان تخلفات زیست محیطی قرار دهند، پاداش مالی دریافت می‌کنند.

🔹براساس این آیین نامه به کارکنان و مأموران سازمان در امور جلوگیری از تخلفات و جرایم معادل ۳۵ درصد بهای جانوران وحشی، کاشفان معادل ۲۵ ‏درصد، کارکنان و مأموران سازمان در امور پیگیری و تعقیب معادل ۱۰ درصد و افراد مطلع معادل ۱۰ درصد پرداخت می‌شود. / جماران


🔻ساخت جاده‌ای در قلب خزر به سمت آشوراده/ محیط زیست گلستان بدون ارزیابی به مجری مجوز داد

به گزارش #اسکان_نیوز، اجرای «طرح گردشگری آشوراده» همچنان که فعالان محیط زیست پیش بینی می‌کردند مطابق طرح و مجوزهای داده شده انجام نشد. تخلف‌ها از همین ابتدای اجرای طرح، شروع شد. حالا جدیدترین رخداد در حوزه آشوراده را از زبان مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران می‌شنویم.

🔹در حالی که کل مساحتی که برای اجرای «طرح گردشگری آشوراده» مجوز دارد و در اختیار مجری قرار داده شده ۲۲ هکتار است، سایت پشتیبان این طرح با مساحتی برابر با ۱۳۲ هکتار و بدون مجوز سازمان محیط زیست و بی ارزیابی زیست محیطی، تنها با مجوز امیرعبدوس مدیرکل پیشین محیط زیست گلستان در حال ساخت است؛

🔹 علاوه بر این این، سایت به گونه‌ای ساخته شده که یک راه جدید را در داخل دریا ایجاد کرده که به آشوراده می‌رسد؛ یعنی جاده‌ای در قلب خزر به سمت آشوراده در حال ساخت است.

🔹این، یعنی احداث یک جاده از بندرترکمن به آشوراده که هیچکس نمی‌داند چرا و بر اساس کدام قانون، از سوی مدیرکل پیشین گلستان مجوز گرفته است.

جزییات بیشتر:


🔻 تخلفات زیست محیطی را گزارش کنید و از دولت پاداش بگیرید

🔹با تصویب هیئت وزیران به پیشنهاد سازمان حفاظت محیط زیست، کسانی که ماموران سازمان حفاظت محیط زیست را در جریان تخلفات زیست محیطی قرار دهند، پاداش مالی دریافت می‌کنند.

🔹براساس این آیین نامه به کارکنان و مأموران سازمان در امور جلوگیری از تخلفات و جرایم معادل ۳۵ درصد بهای جانوران وحشی، کاشفان معادل ۲۵ ‏درصد، کارکنان و مأموران سازمان در امور پیگیری و تعقیب معادل ۱۰ درصد و افراد مطلع معادل ۱۰ درصد پرداخت می‌شود. / جماران


🔻نگرانی محیط زیستی‌ها محقق شد؛ تخلف در نخستین قدم‌های اجرای طرحی پرمناقشه

🔹کلنگ زنی سایت پشتیبان «طرح گردشگری آشوراده» بدون ارزیابی محیط زیستی انجام شده است

🔹در حالی که مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان خبر کلنگ زنی سایت پشتیبان طرح گردشگری آشوراده را اعلام کرد و این خبر در تمام رسانه‌های رسمی و دولتی استان گلستان انعکاس یافت اما حالا امیرعبدوس در پاسخ به پرسش #اسکان_نیوز، انجام نشدن «مطالعات ارزیابی زیست محیطی» این سایت را تایید کرد.

🔹این در حالی است که بر اساس قوانین صریح محیط زیست ایران، این مطالعات باید پیش از صدور مجوز کلنگ زنی انجام می‌گرفت و هر گونه کلنگ زنی قبل از انجام «ارزیابی اثرات محیط زیستی» خلاف قوانین جاری کشور است.

جزییات بیشتر:


نظرها

در ادامه بخوانید

انتخابانتخاب18 ساعت قبل
بسیاری از افراد دوست دارند با برخی روش‌ها موهای خود را تقویت کنند. یکی از روش‌های رایج برای پرپشت شدن موها استفاده از لوسیون‌ها یا محصولات مراقبت از پوست و مو است و روش دیگر استفاده از برخی خوراکی‌ها است. به گزارش سرویس خواندنی‌های انتخاب، مصرف برخی از خوراکی‌ها می‌توانند کمک کنند که موهایی پرپشت‌تر داشته باشید. گرچه عواملی مثل ویژگی‌های ژنتیکی نیز در این موضوع نقش دارند اما مصرف این خوراکی‌ها در پرپشت شدن موها نقش دارند: _مصرف سبوس و مشتقات کامل گندم و جو می‌تواند باعث پرپشت شدن موها شود_مرکبات در پرپشت‌تر شدن موها نقش دارد_جالب است بدانید که دارچین خواه به شکل خوراکی و خواه به شکل ماسک مو کارکرد تقویتی و محرک دارد و باعث پرپشت‌تر شدن موها می‌شود_تخم مرغ از دیگر مواردی است که در پرپشت شدن و تقویت موها نقش دارد_انواع حبوبات و به ویژه عدس در سلامت موها نقش دارند و منجر به پرپشتی موها می‌شوند_گاهی ریزش و مشکلات مو با کمبود آهن مرتبط است، بنابراین سعی کنید منابع آهن مانند اسفناج را مصرف کنید_قارچ از دیگر مواردی است که در رشد موها نقشی موثر ایفا می‌کند بنابراین سعی کنید قارچ را نیز در رژبم روزمره خود بیفزایید_ از دیگر مواردی که به رشد موها کمک می‌کند مکمل‌های ویتامین است_سبزیجات نیز می‌توانند نقشی مهم در پرپشت شدن موها ایفا کنند_لبنیات نیز از مواردی است که در رشد موها نقشی مهم ایفا می‌کنند

گردشگری نوروزی در تبریز

64+
الفالف1 روز قبل
ایرناایرنا1 روز قبل
قدمت ۳۵۰۰ ساله برخی سنگ نگاره‌ها که در پی بررسیهای اولیه کارشناسان اعلام شده نکته ظریفی است که اولویت حفاظت از این منطقه را هرچه بیشتر و بیشتر افزایش می‌دهد. این سنگ نگاره‌ها اسرار کشف نشده فراوانی در دل خود دارند. نقوشی از قبیل شیر، بز کوهی، گاومیش و انسانهای شکارچی بر روی این سنگ نگاره‌ها وجود دارد که کارشناسان آنها را به دوران نوسنگی متعلق می‌دانند. نقوش ساده‌ای که در جای‌ جای ایران با مضمونی یکنواخت می‌بینیم در قاره‌های اروپا، آفریقا، استرالیا و آمریکا هم با همین شباهت ظاهری و مضامین یکنواخت کشف شده است. *پارک ملی سنگ نگاره‌های کمرمقبولاسنگ‌ نگاره‌های موجود در طرقبه - شاندیز (بینالود) بخشی از میراث تاریخی و هویت این شهرستان را شکل می‌دهند.
الفالف6 ساعت قبل
به واسطه‌ی گذر رودخانه‌ی بزرگ و زیبای بالقلو یا «بالخلی چای» از میان شهر اردبیل پل‌های بزرگ و تاریخی متعددی در نقاط مختلف شهر بر روی این رودخانه ایجاد شده است. *پل تاریخی یعقوبیهدر ادامه حرکت در کنار رودخانه به پل تاریخی یعقوبیه می‌رسیم. دهانه وسطی پل بزرگتر از دهانه‌های جانبی است و همین امر باعث زاویه‌دار بودن عرشه پل شده است. دهانه وسطی پل بزرگتر از دهانه‌های جانبی بوده که به‌صورت متقارن در دو طرف این دهانه قرار گرفته‌اند بزرگتر بودن دهانه وسطی پل باعث زاویه‌دار بودن عرشه پل شده است. به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، شهر اردبیل از دیرباز با آثار کهن و تاریخی و مناظر و جلوه‌های طبیعی بسیار میزبان خوبی برای مسافران و گردشگران از سرتاسرجهان بوده است.
انتخابانتخاب1 روز قبل
سمنو یکی از سین‌های هفت سین نوروزی است که بسیاری از خانواده‌ها تنها در ایام نوروز به سراغش می‌روند. اما جالب است بدانید همین سمنوی کمتر دیده شده، خواصی بی نظیر دارد. به گزارش سرویس خواندنی‌های انتخاب، سمنو می‌تواند با خواص متعدد خود برای بسیاری از افراد مفید باشد. توجه کنید که مصرف سمنو می‌تواند برای کودکان نیز بسیار مفید باشد. بنابراین سعی کنید سمنو را به عنوان یک میان وعده سالم به رژیم غذایی کودکان اضافه کنید.
آخرین خبرآخرین خبر1 روز قبل
طرح‌های زیبای روتختی دخترانه ۲۹تابناک با تو/ انتخاب روتختی برای اتاق دخترها، ذوق و سلیقه‌ی بیشتری را می‌طلبد. برای این کار هم می‌توان از روتختی‌های موجود در بازار استفاده کرد و هم با به کار گرفتن ذوق و سلیقه، روتختی زیبایی را دوخت که طرحی شاد و دخترانه داشته و با فضای اتاق، هماهنگ باشد. در ادامه تصاویر چند مدل روتختی زیبای دخترانه را برای شما قرار داده‌ایم. با ما همراه باشید.

اخبار بیشتر