1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دنیای اقتصاد
  4. فرهنگ

خوش‌بینی به حفظ قصر «ثابت پاسال»

خبرگزاری دنیای اقتصاد |
ایسنا : ابراهیم شقاقی، مدیرکل دفتر حقوقی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری که در روزهای گذشته در جلسه‌ای با حضور اعضای میراث‌فرهنگی و برخی مالکان ثابت پاسال از این پرونده به نفع میراث کشور دفاع کرده و موضع این سازمان را مخالفت باساخت و ساز اعلام کرده است، درباره روال پرونده ثابت‌پاسال از ابتدا تا امروز و وضعیت امروز آن توضیح ‌داد.

او با اشاره به اینکه تاکنون چندبار از این محل به همراه پلیس امنیت بازدید و گزارش‌های آن ارائه شده‌اند، گفت: «یک بیل مکانیکی که می‌توانست برای آن بنا خطرآفرین باشد، با دستور بازپرس و مقام قضایی از آنجا خارج شد. علاوه بر این چند نقطه در اطراف خانه که گمانه‌زنی شده بود، به دستور مقام قضایی به حالت اول برگردانده شد.» به گفته شقاقی، در حال‌حاضر این اثر تاریخی - معماری تحت‌نظارت و دستور کیفری بازپرس شعبه اول ناحیه ۳۷ قرار دارد. دستور این‌طور بود که هر ماه به همراه پلیس امنیت یک نفر به نمایندگی اداره حقوقی و معاونت سازمان میراث‌فرهنگی و یک نفر به نمایندگی مالک از محل بازدید کنند تا اگر دخل و تصرف و تستی صورت گیرد، به سرعت جلوی آن گرفته شود.

وی با اشاره به برگزاری جلسه‌ دادرسی در چند روز قبل با حضور وکلای مالک، کارشناسان اداره میراث‌فرهنگی استان تهران و کارشناس حقوقی این اداره کل و سازمان میراث‌فرهنگی در این زمینه، ادامه داد: «سازمان میراث‌فرهنگی با پیشینه‌ای که از قاضی این پرونده نسبت به تاکیدهای او برای حفاظت از آثار تاریخی شنیده است، امیدوار است تا او با دفاعیات و صحبت‌های فنی انجام شده، دادخواست مالک مبنی بر خروج از ثبت را ابطال و نگرانی اهالی فرهنگ و علاقه‌مندان به حوزه هنر و معماری که اذهان عمومی را به خود مشغول کرده است، برطرف کند.» مدیرکل دفتر حقوقی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اضافه کرد: «عدم دستور دخل و تصرف در این بنا از سوی مقامات بالاتر صادر شده است. البته این موارد در پرونده محرز و موجود است و این موارد به قاضی نیز منعکس شده؛ بنابراین اکنون در حال تنظیم مجدد نامه‌ای به قاضی شعبه ۱۰ دیوان عدالت اداری هستیم که مسائل را با مستندات بیشتری به او ارائه دهیم. شهرداری نیز می‌تواند با توجه به حساسیت منطقه‌ای و بار ترافیکی از ساخت‌وساز بیشتر در این منطقه جلوگیری کند.»

خبری: اخبار فرهنگی و هنری روز

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با آثار تاریخی، استان تهران، دستی و گردشگری، صنایع دستی و گردشگری و معماری از تلگرام

مراکز اقامتی در نوروز افزایش قیمت ندارند

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از نظارت بر قیمت مراکز اقامتی خبر داد و گفت: نوروز امسال هیچ افزایش قیمتی نخواهیم داشت. /ایرنا


🔻ارسال نامه کمیسیون اصل ۹۰ مجلس در خصوص ساخت‌وسازهای اطراف کاخ گلستان

🔹به گزارش #اسکان_نیوز، کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی با ارسال نامه‌ای به رییس سازمان میراث فرهنگی نسبت به صدور مجوز ساخت‌وساز در اطراف کاخ گلستان واکنش نشان داد.

🔹محمدرضا امیرحسنخانی، نائب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ در نامه‌ای به علی‌اصغر مونسان، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تاکید کرده: «به پیوست تصویر شکواییه معاونت حقوقی مجلس و تفریغ بودجه دیوان محاسبات کشور متضمن به گزارش ساخت‌وساز غیرقانونی در مجاورت بلافصل کاخ گلستان که توام با تبعات ملی و منطقه‌ای خواهد بود، ارسال می‌شود.

🔹پیش از این هم سازمان بازرسی و دیوان محاسبات نسبت به صدور مجوز ساخت‌وساز اعتراض کرده است.

جزییات بیشتر:


🔻آبگرفتگی در بافت تاریخی یزد؛ برخی خانه‌های تاریخی را آب گرفت

🔹بارش برف و باران شدید در یزد سبب شده که برخی معابر بافت تاریخی یزد پر از آب شود و آبگرفتگی وسیعی در این بافت تاریخی ثبت جهانی رخ دهد.

🔹مصطفی فاطمی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد گفت: در گذشته این‌آب‌ها وارد قنات‌ها می‌شدند، اما در ۶۰-۵۰ سال گذشته بسیاری از قنات‌ها خشک، تخریب و پر شده‌اند و ارتباط آن‌ها با آب‌های سطحی از بین رفته‌ است. /چمدان

جزییات بیشتر:


🔻خانه «نیما» خواهان پیدا کرد

🔹بعد از مدت‌ها صحبت، رایزنی و درخواست برای نجات خانه‌ نیما یوشیج توسط دوستداران پدر شعر نو ایران و پاس دادن وظیفه‌ خرید این خانه‌ تاریخی بین شهرداری و میراث فرهنگی، بالاخره سازمان زیباسازی در نامه‌ای به میراث‌ فرهنگی استان تهران، اعلام کرد که قصد خرید این خانه‌ تاریخی را دارد.

🔹محسن شیخ‌الاسلامی، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران می‌گوید: اوایل دهه هشتاد خانه نیما در فهرست آثار ملی ثبت شد، مالکیت آن تغییر کرد، معامله‌ خریدوفروش برای آن انجام شد و در نهایت آخرین نفری که مالک این خانه بود، به سمت طرح دعوی برای خروج از ثبت این خانه‌ تاریخی رفت و حتی بعد از آن شنیده شد رای دیوان عدالت را برای خروج از ثبت گرفته است.

🔹هر چند دیوان عدالت اداری چنین رای‌هایی را صادر می‌کند، اما در سازمان میراث فرهنگی چنین سازوکاری مبنی بر خط خوردن شماره‌ ثبت یک اثر تاریخی وجود ندارد، در واقع اصلا چنین اتفاقی تعریف نشده است.

🔹رای مبنی بر خروج از ثبت به معنا این نیست که آن اثر دیگر ارزشی ندارد که بخواهد با این استناد و با همین رویکرد دفاعی موجود، اثر از ثبت خارج شود و در ادامه به منزله صدور مجوز برای تخریب این بنا تاریخی باشد. /ایسنا

جزییات بیشتر:


🔻خانه «میرمیران» در قزوین تخریب شد

🔹علی‌رضا خمسه، فعال میراث فرهنگی قزوین از تخریب خانه‌ قدیمی «میرمیران» در بافت تاریخی مرکزی این شهر خبر داد.

🔹این خانه دست‌کم متعلق به دوره‌ پهلوی بود اما هنوز توسط میراث فرهنگی استان قزوین شناسایی نشده است.

🔹 این خانه علاوه بر زیرزمین، در سه طبقه ساخته شده بود و دارای معماری گودال باغچه‌ای بود که هنوز بسیاری از عناصر قدیمی خود را حفظ کرده بود.

🔹علی‌رضا خزائلی، سرپرست اداره کل میراث فرهنگی استان قزوین می‌گوید: حفاظت از بناهای تاریخی غیر ثبتی مورد توجه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین قرار دارد و در این رابطه از همه ابزارهای قانونی در اختیار استفاده خواهیم کرد. /ایسنا

جزییات بیشتر:


🔵 برگزاری جشن تولد نمادین برای سرو ۴۵۰۰ ساله ابرکوه

به گزارش روابط عمومی آموزش و پرورش شهرستان ابرکوه، دانش‌آموزان یکی از دبستان‌های محل برای سرو چهار هزار و ۵۰۰ ساله ابرکوه به صورت نمادین جشن تولد گرفتند. سرو ابرکوه سومین اثر طبیعی ایران است که به ثبت ملی رسیده است. کوه دماوند به عنوان اولین اثر و آبشار آب‌سالان در مازندران نیز به عنوان دومین اثر ثبت شده طبیعی ایران معرفی شده‌اند.

هم‌اکنون به گفته مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد پیشنهادی برای تشکیل یک پرونده برای ثبت جهانی درختان دیرزیست ایران با محوریت سرو ابرکوه مطرح است که نیازمند تایید میراث فرهنگی کل کشور و تامین هزینه‌های آن است.

https: //bit. ly/۲TNd۶ot


نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | سیل شیراز از زاویه‌ای دیگر (هشدار تصاویر ناراحت‌کننده)

خبرآنلاینخبرآنلاین21 ساعت قبل
سیل سهمگین شیراز که از حوالی ۱۱ صبح امروز آغاز شد، تاکنون دست کم ۱۷ کشته و ۷۴ مصدوم در پی داشته است. ویدئویی که می‌بینید، زوایای تازه‌ای از این سیل را نشان می‌دهد. این ویدئو حاوی تصاویر ناراحت کننده است.

ویدیو/ شاهکار جدید در سریال نوروزی شبکه دو/ خواستگاری یک زن مسن از حمید گودرزی!

انتخابانتخاب1 روز قبل

تصاویر «تخت جمشید» بعد از فروکش کردن سیلاب!

12+
خبرآنلاینخبرآنلاین7 ساعت قبل
فارسفارس1 روز قبل
به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری فارس، کدام برنامه تلویزیونی را سراغ دارید که در همه این سالها با عبور از خط قرمزهای تعیین شده، پیکان تیز انتقاداتش را به همه کس و همه چیز گرفته باشد؟ از جمله اتفاقاتی که در برنامه عادل فردوسی پور به یک امر عادی تبدیل شده بود، عبور از خط قرمزهای سازمان صدا و سیما و پخش آن در بخش‌های مختلف برنامه نود بود. کما اینکه تهیه کننده برنامه نود هرگز متوجه دلیل این همه آزادی نشده و به این موارد توجهی نکرد. در تخلف رانندگی هم بار اول گواهینامه راننده را باطل نمی‌کنند ولی با تکرار تخلف و متنبه نشدن با جرایم کم و زیاد است که در نهایت مجری قانون اجازه رانندگی را از فرد خاطی سلب می‌کند تا جان و مال مردم در امان بماند. عادل فردوسی پور نیز با همین دست فرمان، خودش گواهینامه برنامه سازی اش را باطل کرد! انتهای پیام/

فیلم | خوزستان هم سیلابی شد

خبرآنلاینخبرآنلاین23 ساعت قبل
بعد از طغیان رودخانه‌ها و سدها در استان‌های لرستان، کرمانشاه و فارس، بارش شدید باران در بیشتر مناطق استان خوزستان هم سیل و آبگرفتگی به راه انداخته است.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
حالا تیم ملی کلمبیا برای دیداری دوستانه با کره راهی سئول شده و کی روش با موضعی متفاوت مقابل رسانه‌ها حاضر شده است. کی روش در کنفرانس مطبوعاتی خود در سئول گفت: "من واقعا نمی‌خواهم زمان زیادی را صرف صحبت در مورد گذشته کنم. در آن زمان، برخی از گزارش‌های اغراق آمیز از رسانه‌ها منتشر شده و باعث بروز سوء تفاهم شد. من به کره جنوبی و طرفداران این تیم احترام می‌گذارم و خاطرات بسیار خوبی اینجا دارم. برابر کره جنوبی فوتبالی ساده ارائه خواهیم داد.

اخبار بیشتر