1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دنیای اقتصاد
  4. اقتصادی

آیفکس در نزدیکی سقف تاریخی

خبرگزاری دنیای اقتصاد |
مینا افروزی دنیای اقتصاد : تداوم قدرت تقاضا در بازارهای اول و دوم فرابورس، رشد بیش از ۹/ ۰ درصدی شاخص کل را رقم زد که آن را در نزدیکی سطح ۲۱۱۵ واحدی، بیشترین مقدار آیفکس از دهم مهر‌ماه سال جاری، قرار داد. روز گذشته بیش از یک هزار و ۲۰۰ میلیون برگه بهادار به ارزش بالغ بر دو هزار و ۷۰۲ میلیارد تومان در بازارهای چندگانه فرابورس دست به دست شد که حدود ۸۵ درصد این نقدینگی در بازار اوراق با درآمد ثابت به گردش درآمد. در این میان متوسط نرخ بازدهی اوراق خزانه اسلامی با افزوده شدن دو برگه جدید معاملاتی، از کانال ۲۲ درصدی عبور کرد. معاملات اوراق تسهیلات مسکن نیز با جریان نقدینگی پایین و عقب‌نشینی تقاضا به پایان رسید.

نگاهی به روند بازار

روز گذشته شاخص کل فرابورس سقف معاملاتی پنج ماه اخیر را رقم زد. سهام سنگ‌‌آهن گوهر زمین، پتروشیمی زاگرس و نیز هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه از جمله نمادهایی بودند که به ترتیب بیشترین اثر فزاینده را بر شاخص کل سهام وارد کردند. سه نماد عنوان شده در مجموع بیش از ۱۳ واحد به ارتفاع آیفکس افزودند. در مقابل تولید نیروی برق دماوند و سهامی ذوب‌آهن اصفهان از پیشروی بیشتر نماگر بازار جلوگیری کردند و بالغ بر پنج واحد از آن کاستند.

آخرین هفته معاملات فرابورس ایران در حالی آغاز شد که سهام جدیدی در بازار دوم عرضه شد. در این روز، ۷۵ میلیون سهام شرکت بیمه معلم با نماد معاملاتی «ومعلم» عرضه شد که در پایان داد و ستدها نقدینگی بیش از ۲۰ میلیارد تومانی را کسب کرد. نماد مزبور در انتهای روز کاری، در قیمت ۲۷۰ تومان کشف شد. بدون احتساب این عرضه اولیه، بیش از ۲۸۳ میلیون سهم به ارزش افزون بر ۱۰۳ میلیارد تومان در بازارهای اول و دوم دست به دست شد که حدود ۴۵ درصد آن در معاملات فلزات اساسی، محصولات پتروشیمی و سپس محصولات پالایشی رقم خورد. از منظر رشد روزانه نیز، صنعت تک‌سهمی محصولات کاغذی با رشد بیش از ۱۱ درصدی قیمت «چکاپا» صدرنشین شد. نماد مزبور که پس از معاملات ۱۸ اسفند متوقف بود، در میانه روز کاری گذشته با انتشار اطلاعیه‌ای در سامانه کدال مبنی بر افزایش سرمایه تقریبا ۸۰ درصدی از محل سود انباشته، بازگشایی شد و مورد اقبال سهامداران خرد قرار گرفت. در جایگاه دوم از منظر رشد متوسط قیمت‌ها، صنعت تک‌سهمی دیگری تحت عنوان سیمان قرار گرفت. در ادامه افزایش دسته جمعی قیمت سهام پالایشی، صنعت فرآورده‌های نفتی را در رده سوم قرار داد.

همگام با بازیگران

روز گذشته بیش از ۱۸ میلیون سهم از پرتفوی سهامداران حقیقی به سبد سهام حقوقی‌ها جابه‌جا‌ شد که ارزش این تغییر مالکیت حدود ۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان محاسبه شد. کانون تمرکز سهامداران عمده معطوف به سهام تولید نیروی برق دماوند بود که نزدیک به ۴ میلیارد تومان ارزیابی شد. در ادامه لیست خرید حقوقی‌ها، «کگهر» و «ذوب» قرار داشت که در مجموع تغییر مالکیت بیش از ۴ میلیارد تومانی را رقم زدند. از این رو به‌طور متوسط نیز بیشترین خرید بازیگران عمده به ترتیب در صنایع عرضه برق و گاز، استخراج کانه‌های فلزی و نیز فلزات اساسی صورت گرفت. در سوی مقابل نیز سهامداران خرد پتروشیمی زاگرس را در صدر خریدهای خود قرار دادند و در ادامه به سهم‌های «چکاپا» و «میدکو» توجه نشان دادند. در پایان معاملات صنعت تک‌نمادی محصولات کاغذی بیشترین خالص خرید سهامداران خرد را به خود اختصاص داد و پس از آن محصولات پتروشیمی قرار گرفت.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

چه خبر از سایر بازارها؟

شنبه هفته جاری، آخرین روز پذیره‌‌نویسی اوراق منفعت شرکت توسعه نفت و گاز صبا اروند بود که در چهار نماد معاملاتی «اروند۰۸»، «اروند۰۹»، «اروند۱۰» و «اروند۱۱» با حجم ۲۰ میلیون ورقه‌ای، نقدینگی هزار و ۹۰۰ میلیارد تومانی را رقم زد. معاملات غیربلوکی اسناد خزانه اسلامی نیز با دست به دست شدن بیش از ۲ میلیون ورقه، به ارزش معاملات بالغ بر ۱۹۰ میلیارد تومان دست یافت. دیروز، دو عرضه اولیه جدید در بازار بدهی، به نمادهای معاملاتی «اخزا۷۱۶» و «اخزا۷۱۷» صورت گرفت. اوراق «اخزا۷۱۶» با سررسید هفتم تیر ماه سال ۱۴۰۰، در قیمت ۶۱ هزار و ۱۳۴ تومان قیمت خورد. اوراق «اخزا۷۱۷» نیز که سررسید آن ۱۷ بهمن سال ۹۸ است، در پایان معاملات قیمت ۸۳ هزار و ۴۵۰ تومان را به خود اختصاص داد. روز گذشته، صرف‌نظر از اوراق «اخزا۷۰۶» با سود موثر ۸/ ۲۲ درصدی، تمام اسناد خزانه اسلامی به بازدهی بیش از ۲۳ درصدی دست یافتند. در این میان، اوراق «اخزا۷۱۷» با نرخ سود ۸/ ۲۴ درصدی، بیشترین بازدهی را میان سایر اوراق خزانه کسب کرد. در نهایت، متوسط بازدهی بازار بدهی با رشد ۴/ ۰ واحد درصد، بر سطح ۳/ ۲۳ درصد و سقف زمستانی معاملات ایستاد. نرخ مزبور که از تاریخ ۲۴ آذر سال جاری، از کانال ۲۳ درصدی خارج شده بود، روز گذشته به این سطح بازگشت.

در جریان معاملات فرابورسی آخرین شنبه سال ۹۷، بازار تسهیلات مسکن داد و ستد کم‌تقاضایی را رقم زد که به‌طور متوسط، افت بیش از نیم درصدی قیمت‌ها را در پی داشت. اوراق تسهیلات مسکن با سررسید تیر ماه سال ۹۶، با کاهش بیش از ۲/ ۴ درصدی بیشترین زیان را متحمل شد و حدود ۵۳ هزار و ۲۵۰ تومان قیمت خورد. این در حالی است که اوراق تسهیلات مسکن با سررسید بهمن ۹۷، که حدود نیم درصد رشد یافت، در نزدیکی قیمت ۵۵ هزار تومان تثبیت شد. اوراق مزبور که بیشترین قیمت را به خود اختصاص داده بود، بخش عمده نقدینگی بازار تسهیلات مسکن را نیز در اختیار داشت. کم‌رمق شدن معاملات بازار مسکن از یکسو و عدم موافقت مجلس با افزایش سرمایه بانک مسکن از سوی دیگر، عقب‌نشینی هرچه بیشتر تقاضای اوراق «تسه» را در روزهای پایانی سال به همراه داشت. در شرایطی که تناسبی میان نرخ مسکن و قیمت‌ها در بازار وجود ندارد، افزایش سقف تسهیلات مسکن عاملی بود که می‌توانست به بهبود خرید و فروش اوراق مربوطه و جذاب‌تر شدن آنها بینجامد. اما این امر مستلزم موافقت درخصوص افزایش سرمایه بانک مسکن بود که در تصویب نهایی محقق نشد.

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با رشد، شاخص، عقب نشینی، مسکن و نقدینگی از تلگرام

🔻جیمز جفری، فرستاده ویژه آمریکا در امور سوریه:

🔹هیچ جدول زمانبندی‌شده‌ای برای عقب نشینی آمریکا از سوریه وجود ندارد/ اعتمادآنلاین

#بین‌الملل


♨️عقب نشینی نوبخت بعد از نهیب لاریجانی/ افزایش ۴۰۰ هزار تومانی حقوق‌ها را اجرا می‌کنیم

====


هفته پایانی سهام با رشد ۴ درصدی

🔻بورس اوراق بهادار تهران آخرین هفته کاری کامل در اسفندماه را بر خلاف سال‌های گذشته با رشد قابل‌توجه ۴درصدی شاخص کل پشت سر گذاشت.

🔻در هفته گذشته معامله‌گران بر خلاف سال‌های گذشته که اسفند ماه شاهد افت بازار و کمبود نقدینگی بودند، با جریان نقدینگی تازه مواجه شدند. این امر که در سایه تقویت بازار جهانی و انتظار گزارش‌های خوب از شرکت‌ها رخ داد، زمینه رشد شاخص کل بورس را فراهم کرد.

🔻در این شرایط و در حالی که بازار در آخرین روزهای سال ۹۷ با جریانی از عرضه‌های اولیه پیوسته مواجه شده، در هفته گذشته شاخص کل توانست با ثبت بازدهی حدود ۴درصدی بازده معامله‌گران در سال جاری را به ۷۶درصد برساند.

🔻در همین راستا روز چهارشنبه نیز بازار سهام در تجربه رشد شاخص با رشد هزار و ۲۰۵واحدی معادل ۰/۷۲درصد مواجه شد و به رقم ۱۶۹هزار و ۱۱۵ رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز روز چهارشنبه با افزایش ۱۸۲ واحدی عدد ۳۱ هزار و ۵۸۹ واحد را به نمایش گذاشت.


بالا و پایین بورس تهران در ۸ سال اخیر زیر ذره‌بین

💢قیاس بازدهی بازارهای مختلف از جمله مبانی تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران در رابطه با مقصد بعدی نقدینگی است. روند بازارها از ابتدای دهه ۹۰ نشان‌دهنده سودهای عجیبی است.

💢تکرار سیاست‌های تورمی و سرکوب نرخ ارز در دوره‌های مختلف نشان می‌دهد به‌طور ساختاری یک الگوی تورمی در کشور وجود دارد که به طرز اجتناب‌ناپذیری بازارها را با خود همراه می‌کند.

💢سرمایه‌گذاران نیز برای حفظ ارزش پول خود به‌طور دوره‌ای بازارها را هدف‌گیری می‌کنند؛ بنابراین بورس نیز با همین الگو می‌تواند شاهد رشد دیگری در آینده‌ای نه‌چندان دور باشد.

💢شاخص کل بورس تهران از ابتدای سال ۹۰ تاکنون بازدهی ۵۸۵ درصدی را به ثبت رسانده است. طی این مدت هر دلار در بازار آزاد تهران بازدهی نزدیک به ۱۰۸۵ درصدی و سکه نیز تقریبا رشد بیش از ۹۰۰ درصدی را تجربه کرده است.

💢بر‌اساس آمار موجود می‌توان رشد ۴۶۰ درصدی را برای رشد قیمتی مسکن در تهران طی حدود هشت سال گذشته در نظر گرفت. این موضوع می‌تواند نمایی از وضعیت کلی بازارها در اقتصاد کشور طی ۸ سال گذشته را به تصویر کشد. شاخص تورم مصرف‌کننده نیز از ابتدای ۹۰ تاکنون رشد بیش از ۳۵۰ درصدی را به ثبت رسانده است.

اقتصادنیوز👇


🔹رشد نقدینگی در دولتهای مختلف

🔹این روزها صحبتهای زیادی درباره رشد بالای نقدینگی می‌شود اما رشد نقدینگی در سالهای اخیر و گذشته چگونه بوده است؟


✅ مثبت کم رنگ

بازار امروز را کج دار و مریز، مثبت گذراندیم. همانطور که انتظار میرفت امروز از عطش خریداران کاسته و بر شدت عرضه‌ها افزوده شد. شاخص کل در یک ساعت اول معاملات وارد کانال ١۶٨ هزار واحدی شد اما بقیه تایم معاملات را به صورت نوسانی عقب نشینی کرد و مجددا به کانال ١۶٧ بازگشت. از بعد تکنیکال نکته مهم تثبیت در ١۶٧ هزار واحد بود که محقق شد و به نظر میرسد روند رو به رشد شاخص ادامه دار باشد. توجه بازار به درستی همچنان بر کامودیتی هاست. خبرهایی از سرعت گرفتن فرایند اجرایی شدن اینستکس وجود دارد که میتواند شرکت‌های صادراتی را بیش از پیش در کانون توجه بازار قرار دهد. منطقی است که در روزهای پایانی حجم معاملات کاهش یابد و نوسان قیمت‌ها کم باشد. هر چند که بازار روز گذشته نشان داد به منطق ما و روند سال‌های گذشته خود توجهی ندارد.


نظرها

در ادامه بخوانید

سیلاب بیش از ۲۰۰ خودرو را برد/شهروندان شیرازی از منازل خود خارج نشوند+تصاویر

افتصادنیوزافتصادنیوز1 روز قبل
اقتصادنیوز؛ بارندگی شدید به همراه تگرگ و سیل شهروندان شیرازی و صدها هزار مسافر این شهر تاریخی را دچار مشکل کرد. عنایت‌الله رحیمی، استاندار فارس در پی جاری شدن سیلاب در دروازه قرآن، گفت: شهروندان از منازل خود به بیرون نیایند. طغیان مسیل در دروازه قرآن شیراز بیش از ۲۰۰ خودرو را با خود بردبه گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ سرهنگ نادر رحمانی، رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا گفت: دقایقی پیش در پی طغیان مسیل در دروازه قرآن شیراز تعدادی از خودروها در سیلاب گرفتار شدند. در این شرایط تنها نیروهای امدادرسانی که در سطح شهر شیراز دیده می‌شود نیروهای آتش نشانی است. دهقانی اضافه کرد: مسافران نوروزی برای اسکان از سالن‌های سرپوشیده مشخص شده توسط شهرداری شیراز و به ویژه نمایشگاه بین المللی شیراز واقع در شهرک گلستان استفاده کنند.

استان‌هایی که امروز در انتظار سیل هستند +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین6 ساعت قبل
افتصادنیوزافتصادنیوز1 روز قبل
اقتصادنیوز؛ علیرضا قدمی، فرمانده پلیس راه مازندران گفت که ریزش کوه منجر به مسدود شدن جاده هراز (آمل- تهران) شده است. به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ جاده هراز یکی از پرترافیک‌ترین محورهای کشور با میانگین تردد روزانه بیش ۵۰ هزار دستگاه خودرو سواری است. فرمانده پلیس راه مازندران روز دوشنبه گفت: ریزش کوه در محدوده پلور محور هراز اتفاق افتاد که منجر به بسته شدن این محور شد. علیرضا قدمی علت ریزش کوه را بارش سنگین برف و نفوذ آب حاصل از آن در خاک کوه عنوان کرد و ادامه داد: گروههای راهداری سرگرم برداشتن سنگ ریزه‌ها از کف جاده و بازگشایی محور هستند. جاده هراز به دلیل مسافت کمتر به تهران در مقایسه با سایر محورهای مواصلاتی مازندران به پایتخت بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد به طوری که یک سوم ترافیک محورهای استان مربوط به این محور است.
الفالف1 روز قبل
رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی مشهد گفت: صادرات پیاز عامل اصلی گرانی این محصول است و کاهو و گوجه‌فرنگی نیز به همین دلیل گران شد. در سال جاری نیز همین اتفاق افتاد و ضرر و زیان‌های کشاورزان سبب شد امسال پیاز نکارند یا اینکه تولیدشان را کاهش دهند. وی ادامه داد: افزایش تقاضا و نبود پیاز در بازار باعث گرانی این محصول شد که با توجه به واردات پیاز از شهرهای جنوبی امیدورایم به ثبات قیمت در بازار میوه و تره‌بار مشهد برسیم. وی خاطرنشان کرد: افزایش قیمت پیاز به هر کیلوگرم ۱۰ هزار تومان طی چندروز اخیر در فروشگاه‌های میوه و تره بار سبب نارضایتی مردم شده است. مصدق تصریح کرد: در کنار گرانی پیاز ما شاهد کاهش قیمت برخی محصولات از جمله گوجه از ۴هزارتومان به ۳هزارتومان و خیار از ۸هزارتومان به ۶هزارتومان در سال ۹۸هستیم.
تابناکتابناک1 روز قبل
اقتصاد ایران در سالی که گذشت با فراز و فرود‌های متعددی مواجه شد. به گزارشپیش بینی رشد اقتصادینایب رئیس اتاق بازرگانی ایران در ادامه گفتگو اظهار داشت: رشد اقتصادی ایران در سال آینده به هیچ عنوان چشم انداز مطلوبی را در برابر خود ندارد. طبیعتا مجموع این روند‌ها بر رشد اقتصادی ایران اثری کاملا منفی خواهد داشت. مثلا بارش‌های خوب سال آبی جاری شانس بهبود عملکرد اقتصادی کشور در بخش کشاورزی را ایجاد کرده است. در حوزه تخصیص منابع نیز به نظر نمی‌رسد اقتصاد ایران در سال ۹۸ روندی چندان متفاوت از روند سال ۹۷ را تجربه کند.
همشهریهمشهری1 روز قبل

اخبار بیشتر