آیفکس در نزدیکی سقف تاریخی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دنیای اقتصاد
  4. اقتصادی

آیفکس در نزدیکی سقف تاریخی

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد |
مینا افروزی دنیای اقتصاد : تداوم قدرت تقاضا در بازارهای اول و دوم فرابورس، رشد بیش از ۹/ ۰ درصدی شاخص کل را رقم زد که آن را در نزدیکی سطح ۲۱۱۵ واحدی، بیشترین مقدار آیفکس از دهم مهر‌ماه سال جاری، قرار داد. روز گذشته بیش از یک هزار و ۲۰۰ میلیون برگه بهادار به ارزش بالغ بر دو هزار و ۷۰۲ میلیارد تومان در بازارهای چندگانه فرابورس دست به دست شد که حدود ۸۵ درصد این نقدینگی در بازار اوراق با درآمد ثابت به گردش درآمد. در این میان متوسط نرخ بازدهی اوراق خزانه اسلامی با افزوده شدن دو برگه جدید معاملاتی، از کانال ۲۲ درصدی عبور کرد. معاملات اوراق تسهیلات مسکن نیز با جریان نقدینگی پایین و عقب‌نشینی تقاضا به پایان رسید.

نگاهی به روند بازار

روز گذشته شاخص کل فرابورس سقف معاملاتی پنج ماه اخیر را رقم زد. سهام سنگ‌‌آهن گوهر زمین، پتروشیمی زاگرس و نیز هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه از جمله نمادهایی بودند که به ترتیب بیشترین اثر فزاینده را بر شاخص کل سهام وارد کردند. سه نماد عنوان شده در مجموع بیش از ۱۳ واحد به ارتفاع آیفکس افزودند. در مقابل تولید نیروی برق دماوند و سهامی ذوب‌آهن اصفهان از پیشروی بیشتر نماگر بازار جلوگیری کردند و بالغ بر پنج واحد از آن کاستند.

آخرین هفته معاملات فرابورس ایران در حالی آغاز شد که سهام جدیدی در بازار دوم عرضه شد. در این روز، ۷۵ میلیون سهام شرکت بیمه معلم با نماد معاملاتی «ومعلم» عرضه شد که در پایان داد و ستدها نقدینگی بیش از ۲۰ میلیارد تومانی را کسب کرد. نماد مزبور در انتهای روز کاری، در قیمت ۲۷۰ تومان کشف شد. بدون احتساب این عرضه اولیه، بیش از ۲۸۳ میلیون سهم به ارزش افزون بر ۱۰۳ میلیارد تومان در بازارهای اول و دوم دست به دست شد که حدود ۴۵ درصد آن در معاملات فلزات اساسی، محصولات پتروشیمی و سپس محصولات پالایشی رقم خورد. از منظر رشد روزانه نیز، صنعت تک‌سهمی محصولات کاغذی با رشد بیش از ۱۱ درصدی قیمت «چکاپا» صدرنشین شد. نماد مزبور که پس از معاملات ۱۸ اسفند متوقف بود، در میانه روز کاری گذشته با انتشار اطلاعیه‌ای در سامانه کدال مبنی بر افزایش سرمایه تقریبا ۸۰ درصدی از محل سود انباشته، بازگشایی شد و مورد اقبال سهامداران خرد قرار گرفت. در جایگاه دوم از منظر رشد متوسط قیمت‌ها، صنعت تک‌سهمی دیگری تحت عنوان سیمان قرار گرفت. در ادامه افزایش دسته جمعی قیمت سهام پالایشی، صنعت فرآورده‌های نفتی را در رده سوم قرار داد.

همگام با بازیگران

روز گذشته بیش از ۱۸ میلیون سهم از پرتفوی سهامداران حقیقی به سبد سهام حقوقی‌ها جابه‌جا‌ شد که ارزش این تغییر مالکیت حدود ۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان محاسبه شد. کانون تمرکز سهامداران عمده معطوف به سهام تولید نیروی برق دماوند بود که نزدیک به ۴ میلیارد تومان ارزیابی شد. در ادامه لیست خرید حقوقی‌ها، «کگهر» و «ذوب» قرار داشت که در مجموع تغییر مالکیت بیش از ۴ میلیارد تومانی را رقم زدند. از این رو به‌طور متوسط نیز بیشترین خرید بازیگران عمده به ترتیب در صنایع عرضه برق و گاز، استخراج کانه‌های فلزی و نیز فلزات اساسی صورت گرفت. در سوی مقابل نیز سهامداران خرد پتروشیمی زاگرس را در صدر خریدهای خود قرار دادند و در ادامه به سهم‌های «چکاپا» و «میدکو» توجه نشان دادند. در پایان معاملات صنعت تک‌نمادی محصولات کاغذی بیشترین خالص خرید سهامداران خرد را به خود اختصاص داد و پس از آن محصولات پتروشیمی قرار گرفت.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

چه خبر از سایر بازارها؟

شنبه هفته جاری، آخرین روز پذیره‌‌نویسی اوراق منفعت شرکت توسعه نفت و گاز صبا اروند بود که در چهار نماد معاملاتی «اروند۰۸»، «اروند۰۹»، «اروند۱۰» و «اروند۱۱» با حجم ۲۰ میلیون ورقه‌ای، نقدینگی هزار و ۹۰۰ میلیارد تومانی را رقم زد. معاملات غیربلوکی اسناد خزانه اسلامی نیز با دست به دست شدن بیش از ۲ میلیون ورقه، به ارزش معاملات بالغ بر ۱۹۰ میلیارد تومان دست یافت. دیروز، دو عرضه اولیه جدید در بازار بدهی، به نمادهای معاملاتی «اخزا۷۱۶» و «اخزا۷۱۷» صورت گرفت. اوراق «اخزا۷۱۶» با سررسید هفتم تیر ماه سال ۱۴۰۰، در قیمت ۶۱ هزار و ۱۳۴ تومان قیمت خورد. اوراق «اخزا۷۱۷» نیز که سررسید آن ۱۷ بهمن سال ۹۸ است، در پایان معاملات قیمت ۸۳ هزار و ۴۵۰ تومان را به خود اختصاص داد. روز گذشته، صرف‌نظر از اوراق «اخزا۷۰۶» با سود موثر ۸/ ۲۲ درصدی، تمام اسناد خزانه اسلامی به بازدهی بیش از ۲۳ درصدی دست یافتند. در این میان، اوراق «اخزا۷۱۷» با نرخ سود ۸/ ۲۴ درصدی، بیشترین بازدهی را میان سایر اوراق خزانه کسب کرد. در نهایت، متوسط بازدهی بازار بدهی با رشد ۴/ ۰ واحد درصد، بر سطح ۳/ ۲۳ درصد و سقف زمستانی معاملات ایستاد. نرخ مزبور که از تاریخ ۲۴ آذر سال جاری، از کانال ۲۳ درصدی خارج شده بود، روز گذشته به این سطح بازگشت.

در جریان معاملات فرابورسی آخرین شنبه سال ۹۷، بازار تسهیلات مسکن داد و ستد کم‌تقاضایی را رقم زد که به‌طور متوسط، افت بیش از نیم درصدی قیمت‌ها را در پی داشت. اوراق تسهیلات مسکن با سررسید تیر ماه سال ۹۶، با کاهش بیش از ۲/ ۴ درصدی بیشترین زیان را متحمل شد و حدود ۵۳ هزار و ۲۵۰ تومان قیمت خورد. این در حالی است که اوراق تسهیلات مسکن با سررسید بهمن ۹۷، که حدود نیم درصد رشد یافت، در نزدیکی قیمت ۵۵ هزار تومان تثبیت شد. اوراق مزبور که بیشترین قیمت را به خود اختصاص داده بود، بخش عمده نقدینگی بازار تسهیلات مسکن را نیز در اختیار داشت. کم‌رمق شدن معاملات بازار مسکن از یکسو و عدم موافقت مجلس با افزایش سرمایه بانک مسکن از سوی دیگر، عقب‌نشینی هرچه بیشتر تقاضای اوراق «تسه» را در روزهای پایانی سال به همراه داشت. در شرایطی که تناسبی میان نرخ مسکن و قیمت‌ها در بازار وجود ندارد، افزایش سقف تسهیلات مسکن عاملی بود که می‌توانست به بهبود خرید و فروش اوراق مربوطه و جذاب‌تر شدن آنها بینجامد. اما این امر مستلزم موافقت درخصوص افزایش سرمایه بانک مسکن بود که در تصویب نهایی محقق نشد.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با رشد، شاخص، عقب نشینی، مسکن و نقدینگی از تلگرام

🔹رشد نقدینگی در دولتهای مختلف

🔹این روزها صحبتهای زیادی درباره رشد بالای نقدینگی می‌شود اما رشد نقدینگی در سالهای اخیر و گذشته چگونه بوده است؟


بالا و پایین بورس تهران در ۸ سال اخیر زیر ذره‌بین

💢قیاس بازدهی بازارهای مختلف از جمله مبانی تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران در رابطه با مقصد بعدی نقدینگی است. روند بازارها از ابتدای دهه ۹۰ نشان‌دهنده سودهای عجیبی است.

💢تکرار سیاست‌های تورمی و سرکوب نرخ ارز در دوره‌های مختلف نشان می‌دهد به‌طور ساختاری یک الگوی تورمی در کشور وجود دارد که به طرز اجتناب‌ناپذیری بازارها را با خود همراه می‌کند.

💢سرمایه‌گذاران نیز برای حفظ ارزش پول خود به‌طور دوره‌ای بازارها را هدف‌گیری می‌کنند؛ بنابراین بورس نیز با همین الگو می‌تواند شاهد رشد دیگری در آینده‌ای نه‌چندان دور باشد.

💢شاخص کل بورس تهران از ابتدای سال ۹۰ تاکنون بازدهی ۵۸۵ درصدی را به ثبت رسانده است. طی این مدت هر دلار در بازار آزاد تهران بازدهی نزدیک به ۱۰۸۵ درصدی و سکه نیز تقریبا رشد بیش از ۹۰۰ درصدی را تجربه کرده است.

💢بر‌اساس آمار موجود می‌توان رشد ۴۶۰ درصدی را برای رشد قیمتی مسکن در تهران طی حدود هشت سال گذشته در نظر گرفت. این موضوع می‌تواند نمایی از وضعیت کلی بازارها در اقتصاد کشور طی ۸ سال گذشته را به تصویر کشد. شاخص تورم مصرف‌کننده نیز از ابتدای ۹۰ تاکنون رشد بیش از ۳۵۰ درصدی را به ثبت رسانده است.

اقتصادنیوز👇


✅ مثبت کم رنگ

بازار امروز را کج دار و مریز، مثبت گذراندیم. همانطور که انتظار میرفت امروز از عطش خریداران کاسته و بر شدت عرضه‌ها افزوده شد. شاخص کل در یک ساعت اول معاملات وارد کانال ١۶٨ هزار واحدی شد اما بقیه تایم معاملات را به صورت نوسانی عقب نشینی کرد و مجددا به کانال ١۶٧ بازگشت. از بعد تکنیکال نکته مهم تثبیت در ١۶٧ هزار واحد بود که محقق شد و به نظر میرسد روند رو به رشد شاخص ادامه دار باشد. توجه بازار به درستی همچنان بر کامودیتی هاست. خبرهایی از سرعت گرفتن فرایند اجرایی شدن اینستکس وجود دارد که میتواند شرکت‌های صادراتی را بیش از پیش در کانون توجه بازار قرار دهد. منطقی است که در روزهای پایانی حجم معاملات کاهش یابد و نوسان قیمت‌ها کم باشد. هر چند که بازار روز گذشته نشان داد به منطق ما و روند سال‌های گذشته خود توجهی ندارد.


🔻جیمز جفری، فرستاده ویژه آمریکا در امور سوریه:

🔹هیچ جدول زمانبندی‌شده‌ای برای عقب نشینی آمریکا از سوریه وجود ندارد/ اعتمادآنلاین

#بین‌الملل


هفته پایانی سهام با رشد ۴ درصدی

🔻بورس اوراق بهادار تهران آخرین هفته کاری کامل در اسفندماه را بر خلاف سال‌های گذشته با رشد قابل‌توجه ۴درصدی شاخص کل پشت سر گذاشت.

🔻در هفته گذشته معامله‌گران بر خلاف سال‌های گذشته که اسفند ماه شاهد افت بازار و کمبود نقدینگی بودند، با جریان نقدینگی تازه مواجه شدند. این امر که در سایه تقویت بازار جهانی و انتظار گزارش‌های خوب از شرکت‌ها رخ داد، زمینه رشد شاخص کل بورس را فراهم کرد.

🔻در این شرایط و در حالی که بازار در آخرین روزهای سال ۹۷ با جریانی از عرضه‌های اولیه پیوسته مواجه شده، در هفته گذشته شاخص کل توانست با ثبت بازدهی حدود ۴درصدی بازده معامله‌گران در سال جاری را به ۷۶درصد برساند.

🔻در همین راستا روز چهارشنبه نیز بازار سهام در تجربه رشد شاخص با رشد هزار و ۲۰۵واحدی معادل ۰/۷۲درصد مواجه شد و به رقم ۱۶۹هزار و ۱۱۵ رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز روز چهارشنبه با افزایش ۱۸۲ واحدی عدد ۳۱ هزار و ۵۸۹ واحد را به نمایش گذاشت.


♨️عقب نشینی نوبخت بعد از نهیب لاریجانی/ افزایش ۴۰۰ هزار تومانی حقوق‌ها را اجرا می‌کنیم

====


در ادامه بخوانید

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین13 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا روز دوشنبه با امضای یک فرمان اجرایی، تحریم‌های تازه‌ای علیه ایران تحمیل کرد، اما مدعی شد که می‌خواهد با ایران به توافق برسد. وی که در دفتر کارش در کاخ سفید در جمع خبرنگاران صحبت می‌کرد، این تحریم‌ها را «شدید» توصیف کرد و گفت: «به فشار به تهران ادامه خواهیم داد. ایران هرگز نمی‌تواند سلاح هسته‌ای داشته باشد.» در حال تکمیل …
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
اسکای نیوز عربی اعلام کرد تحریم‌های وعده داده شده آمریکا که از دوشنبه علیه ایران آغاز می‌شود، بسیار سنگین خواهد بود. به گزارش خبر فوری، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در پیامی توئیتری از اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران در روز دوشنبه خبر داد. برخی منابع عربی هم می‌گویند محصولات کشاورزی و خشکبار ممکن است فهرست روز دوشنبه ترامپ علیه ایران باشد. در این میان، برخی نیز گمان دارند که این تحریمها شامل فضای مجازی و کاربری رایانه‌ها و اینترنت است و می‌تواند کاربری ایرانیان در اینستاگرام و یا حتی گوگل را شامل شود. اکنون باید صبر کرد و دید که تحریمهای ترامپ شامل چه چیزهایی می‌شود.

افتتاح موزه نفت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
گزارش اختصاصیافتتاح موزه نفتاین موزه بعد از دو موزه نفتی در که آبادان تاسیس شده است سومین موزه ایران هست که به بهره برداری میرسد همانطور که برنامه ریزی شده است تعداد این موزه‌ها تا پایان سال به ۵ موزه خواهد رسید
صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
آیت محمدولی در گفتگوی تلفنی با خبرگزاری صدا و سیما با اشاره به اینکه حباب سکه امروز ۴۰۰ هزارتومان است افزود: امروز هر قطعه سکه تمام بهار آزادی ۴ میلیون و ۷۱۵ هزارتومان، نیم سکه ۲ میلیون و ۴۴۰ هزارتومان ​، ربع سکه یک میلیون و ۶۲۰ هزارتومان و سکه‌های گرمی نیز ۱ میلیون و ۱۲ هزارتومان قیمت گذاری شده است. رئیس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر گفت: امروز هر گرم طلای ۱۸ عیار ۴۳۹ هزار تومان معامله شده است. محمدولی با بیان اینکه هر انس طلا در بازار‌های جهانی با قیمت ۱۴۰۳ عرضه شده است ادامه داد: امروز هر مثقال طلا با قیمت ۱ میلیون و ۹۰۳ هزارتومان به فروش رسیده است. وی گفت: وجود نوسانات مانع از رونق داد و ستد می‌شود، البته بازار از رکود محض خارج شده است.
الفالف2 روز قبل
گروه جهان الف، ۲ تیر ۱۳۹۸، ۰۹:۱۷ ۳۹۸۰۴۰۲۰۴۲العام نوشت: در حالی که تقریبا کمتر مقوله‌ای را در ایران می‌توان یافت که مشمول تحریم آمریکا واقع نشده باشد ترامپ مجددا از تحریم‌های جدید علیه ایران از فردا دوشنبه خبر داد. تحلیل: نفس تاکید بر اعمال تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران یعنی انکه برنامه اعمال تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی به نتیجه مطلوب کاخ سفید نرسیده است. معنای دیگر اعلام تحریم‌های جدید علیه ایران این است که از یک سو تهدید به گزینه نظامی علیه ایران کارساز نیست و از دیگر سو همچنان گزینه تحریم اقتصادی نسخه نجات بخش ترامپ از باتلاقی به نام ایران محسوب می‌شود. ترامپ علی رغم گذشت بیش از یک سال از بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران همچنان امیدوار به این سیاست است. درچنین شرایطی بدیهی است که بر میزان عصبانیت ترامپ افزوده شود و تنها راه باقیمانده فراروی خود یعنی تشدید تحریم علیه ایران را حداقل با هدفی تبلیغاتی توسعه دهد هر چند هیچ فضایی برای اعمال تحریم جدید باقی نمانده باشد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خبرآنلاین، امروز استراماچونی و یکی از دستیارانش پیش از آغاز اولین تمرین استقلال در ورزشگاه تهرانسر یک عکس یادگاری گرفتند. نکته جالب این تصویر، خالکوبی‌های دست و پای دستیار استراماچونی است. گرچه که بارها بازیکنان ایرانی به دلیل داشتن خالکوبی به کمیته اخلاق رفته‌اند، اما در حال حاضر حساسیت‌ها به این موضوع کمتر شده و بعید است مشکلی برای دستیار استراماچونی ایجاد شود.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


سپاه می‌گوید پهپاد آمریکا رو سرنگون کرده، پنتاگون می‌گوید پهپادی نداشتیم

5 روز قبلپوشش خبری3

محمد یا محمدرضا؛ کدامیک از برادران خاتمی دروغ می‌گوید؟ + فیلم

3 روز قبلمشرق‌نیوز2

افشاکنندگان فسادهای مسئولان مورد حمایت قرار گیرند

5 روز قبلفارس2

ضوابط ویژه برای رفتار بازیگران مشهور در سفر به خارج

2 روز قبلعصر ایران1

کشف حجاب ستاره اسکندری در ترکیه + فیلم

3 روز قبلرکنا1

فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد

4 روز قبلالف1

واکنش ترامپ به انهدام پهپاد گلوبال هاوک؛ چه کسی اشتباه بزرگ را کلید زد؟

4 روز قبلخبر فوری1

پرونده| زیست شبانه در تهران؛ از شب‌های رمضان تا اولتیماتوم پلیس

4 روز قبلخبرآنلاین1

حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی‌شود؟

5 روز قبلالف1

الکترونیک کردن خدمات و اجرای طرح کاداستر

5 روز قبلصدا و سیما1