1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دنیای اقتصاد
  4. اقتصادی

هفتمین رشد متوالی شاخص سهام

خبرگزاری دنیای اقتصاد |
همایون دارابی دنیای اقتصاد : بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته شاهد شرایط مثبتی بود که در آن شاخص کل به میزان ۲۰۰۹ واحد (معادل ۲/ ۱ درصد) رشد کرد و در کانال ۱۷۱ هزار واحدی جا گرفت. در بازار دیروز معامله‌گران شاهد تداوم اوج‌گیری نقدینگی فعال در بازار بودند که همین امر موجب شد به‌رغم نزدیکی پایان سال بازار با افزایش تقاضا مواجه باشد. در حالی که امروز (یکشنبه ۲۶ اسفند) آخرین مهلت فروشندگان برای دریافت نقدینگی از محل فروش آنهاست، انتظار می‌رود بازار سهام بتواند رشد بیشتر قیمت‌ها را در دو روز پایانی سال جاری تجربه کرده و بهار مناسبی پیش روی بازار باشد.

در بازار دیروز افزایش بهای نفت و رسیدن آن تا سطوح بی‌سابقه ۶۸دلار در مورد نفت برنت باعث شد تا پالایشگاه‌های بازار سرمایه با رشد قیمت مواجه شوند. از این رو بیشترین سهم در افزایش شاخص دیروز را گروه پالایشی برعهده داشت. نماد معاملاتی پالایشگاه‌های اصفهان، بندرعباس، تهران و تبریز در کنار نمادهای فولاد خوزستان، پتروشیمی پارس و هلدینگ نفت و گاز پارسیان موجب شد تا شاخص به رشد ۲/ ۱ درصدی برسد. با این رشد شاخص از مرز روانی ۱۷۰هزار واحد عبور کرده و در پایان معاملات دیروز به رقم ۱۷۱هزار و ۱۲۵واحد رسید. دیروز همچنین شاخص کل هموزن (با اثرگذاری یکسان نمادها) با رشد ۹/ ۰ درصدی معادل ۲۹۷واحد به رقم ۳۱هزار و ۸۸۶واحد رسید. در بازار دیروز عرضه اولیه بیمه معلم با استقبال بازار مواجه شد و در نهایت تنها ۲۳۰سهم بیمه ملت در رقم ۲هزار و ۷۰۰ریال به هر خریدار تخصیص داده شد. با توجه به برنامه اعلام‌شده امروز هم عرضه اولیه نیروگاه زاگرس کوثر انجام خواهد شد.

روز گذشته در گروه معدنی- فلزی در کنار اوج‌گیری بهای فلزات که منجر افزایش بهای مس و روی شده است، در بازار سنگ‌آهن نیز وضعیت مناسبی حاکم بود. روز جمعه گذشته قیمت سنگ‌آهن در بازار واردات چین به ثبات رسید اما میزان معاملات به‌رغم قیمت‌های بالا بهبود داشت چون محدودیت‌های تولید در استان تانگشان برداشته شده است. به گزارش فولاد ایران، آخرین قیمت سنگ‌آهن خلوص ۶۲ درصد استرالیا ۵/ ۸۶ دلار در هر تن سی‌اف‌آر ثبت شده و عرضه‌کننده‌ها با افزایش خریدها سعی دارند قیمت‌ها را بالا نگه دارند. این در حالی است که روزهای اخیر فعالان بازار پیش‌بینی کرده بودند، تقاضای متوسط بازار قیمت را نزولی می‌کند. روز جمعه حداقل ۵۲۰ هزار تن سنگ‌آهن معامله شد. ظاهرا تقاضای فولاد در چین رو به بهبود است از این رو تمایل به خرید سنگ‌آهن خلوص بالای استرالیا و برزیل در چین بهتر شده است. قابل ذکر است آخرین موجودی فولادسازان و تجار چینی برای پنج محصول فولادی اصلی به ترتیب ۲/ ۷ و ۸/ ۳ درصد کاهش داشته است.

در گروه خودرویی، دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو گفت به دنبال تخصیص تسهیلات ۴ هزار میلیارد تومانی به قطعه‌سازان، اعلام بانک مرکزی برای پرداخت ۷ هزار میلیارد تومان تسهیلات دیگر به‌صورت یورویی با بازپرداخت ۹ ماهه و به قیمت روز، برای این انجمن قابل قبول نیست. مازیار بیگلو در گفت‌وگو با «ایسنا» اظهار کرد: طبق مصوبه هیات‌ دولت قرار بود ۱۱ هزار میلیارد تومان به‌صورت ۴ هزار میلیارد تومان به‌صورت ریالی و ۷ هزار میلیارد تومان دیگر به‌صورت ارزی (۸۴۴ میلیون یورو) در اختیار قطعه‌سازان و خودروسازان قرار گیرد. به گفته وی، ۴ هزار میلیارد تومان اولیه پرداخت شد و تاکنون ۸۵ درصد آن توزیع شده و تا پایان امسال توزیع ۱۰۰ درصدی صورت خواهد گرفت. دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو تصریح کرد: اما بحث اصلی، ۷ هزار میلیارد تومان باقی مانده است که طبق اعلام بانک مرکزی، معادل آن قرار است در قالب ۸۴۴ میلیون یورو پرداخت شود. حالا بانک مرکزی اعلام کرده که این مبلغ به‌صورت یورو به قطعه‌سازان داده می‌شود اما بازپرداخت آن باید ۹ ماهه و به قیمت روز تسویه شود.

وی تاکید کرد: چگونه می‌توانیم اجازه دهیم خودروساز و قطعه‌ساز، ۹ ماه از ارزی استفاده کنند که زمان بازپرداخت مبلغ آن مشخص نیست. اگر اکنون نرخ یورو ۱۰ هزار تومان باشد، ممکن است در زمان بازپرداخت نرخ آن به ۲۰ هزار تومان برسد؛ لذا پیشنهاد ما این است که این مبلغ همانند ۴ هزار میلیارد تومان اولیه به‌صورت ریالی در اختیار قطعه‌سازان و خودروسازان قرار گیرد. بیگلو در رابطه با اینکه در حال حاضر نزدیک به ۲۰ تا ۲۵ هزار دستگاه خودروی ناقص در شرکت خودروسازی سایپا وجود دارد که بیشترین سهم آن به پراید و تیبا اختصاص دارد، اظهار کرد: دلایل متعددی برای توقف این بیست و چند هزار خودروی مانده در کف کارخانه‌ها وجود دارد؛ اما مهم‌ترین‌ علت آن مربوط به کمبود قطعات الکترونیکی و قطعات با تکنولوژی بالا همچون ایربگ است. علاوه بر این قطعه‌سازان در واردات و تامین مواد اولیه داخلی نیز دچار مشکلات فراوان هستند.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

وی افزود: تسهیلات پرداخت شده مقداری دست تامین‌کنندگان و خودروسازان را باز کرد تا بتوانند قطعات با منشأ خارجی را به تولید داخل برسانند. پرداخت این تسهیلات سبب شد که نقدینگی به دست قطعه‌سازان و خودروسازان برسد و بتوانند قطعات را تامین کنند. در گروه فلزی، مبلغ ۱۱۰۲ میلیارد تومان از ۲۴۰۰ میلیارد تومان بدهی‌های بانکی شرکت ذوب‌ آهن اصفهان با مطالبات سازمان تامین اجتماعی از دولت به‌صورت قطعی در سال جاری تهاتر شد.

به گزارش «ایسنا» ذوب‌آهن اصفهان اعلام کرد: پیرو اطلاعیه دی ماه امسال مبنی بر اخذ تاییدیه تهاتر مبلغ ۲۴۰۰ میلیارد تومان از بدهی‌های بانکی شرکت ذوب‌آهن اصفهان با مطالبات سازمان تامین اجتماعی از دولت، با توجه به اقدامات انجام شده و سقف اعتباری بانک‌ها مبلغ ۱۱۰۲ میلیارد تومان از بدهی‌های بانکی شرکت به‌صورت قطعی در سال ۱۳۹۷ تهاتر شد. با توجه به جزء ۲ بند (و) تبصره ۵ لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور که به دولت اجازه داده مطالبات نهادهای عمومی غیر‌دولتی و شرکت‌های تابعه و وابسته به آنها با بدهی‌های آنها به بانک مرکزی یا بانک‌ها و موسسات اعتباری غیر‌بانکی که تا پایان سال ۱۳۹۶ ایجاد شده، تهاتر شود، شرکت ذوب‌آهن اصفهان در حال پیگیری است که سایر بدهی‌های بانکی خود را نیز بر اساس ظرفیت بند (و) تبصره ۵ لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ تهاتر کند که این امر نیز پس از اقدام نهایی در سال آتی انجام خواهد شد.

در گروه مخابرات مجمع فوق‌العاده شرکت ارتباطات سیار ایران لغو و تصمیم‌گیری درخصوص افزایش سرمایه از سود انباشته به زمان دیگری موکول شد. طبق اعلام قبلی قرار بود مجمع فوق‌العاده شرکت ارتباطات سیار ایران، صبح دوشنبه ۲۷ اسفند برگزار شود اما این مجمع در تاریخ مذکور برگزار نمی‌شود و تصمیم‌گیری درخصوص افزایش سرمایه به مجامع بعدی که تاریخ آن متعاقبا اعلام می‌شود، موکول شد. براین اساس، «همراه» برنامه افزایش سرمایه ۲۵ درصدی از سود انباشته را در دستور کار دارد تا سرمایه فعلی را از ۹۶۰ میلیارد تومان به ۲/ ۱ هزار میلیارد تومان برساند اما تاکنون مجوز این تامین مالی را از سازمان بورس دریافت نکرده است. این شرکت بورسی در صورت اخذ موافقت، این افزایش سرمایه را صرف اصلاح ساختار مالی و تامین بخشی از منابع مورد نیاز سرمایه‌گذاری‌های آتی خواهد کرد. در گروه انفورماتیک نیز مجمع فوق العاده پرداخت الکترونیک سامان کیش برگزار شد اما به علت عدم دریافت مجوز افزایش سرمایه ۶۷ درصدی از سازمان بورس به تنفس کشیده شد.

طبق اعلام قبلی، صبح دیروز مجمع فوق‌العاده شرکت پرداخت الکترونیک سامان کیش با دستور جلسه تصمیم‌گیری درخصوص افزایش سرمایه ۶۷ درصدی در مجموعه فرهنگی- ورزشی تلاش با حضور ۱/ ۸۱ درصد سهامداران برگزار شد. این درحالی است که مجوز سازمان بورس برای تامین مالی ‌ «سپ» هنوز صادر نشده است. در این رابطه، غلامحسین عرب حسن‌خانی رئیس هیات‌مدیره درخصوص علت عدم دریافت تاییدیه سازمان بورس اعلام کرد: علت این موضوع به تاخیر حسابرس در ارائه گزارش حسابرسی در مجمع عمومی اخیر برمی‌گردد که با تغییر حسابرس سازمان بورس شرکت را ملزم به حسابرسی صورت‌های مالی توسط حسابرس جدید کرد. وی افزود: سازمان بورس وعده داده ظرف یکی دو روز آینده این تاییدیه را برای افزایش سرمایه صادر کند، بنابراین برای این جلسه تنفس اعلام می‌شود و روز آینده ساعت چهار عصر مجمع فوق‌العاده به منظور افزایش سرمایه برگزار خواهد شد.

در مجموع بازار دیروز بازاری مثبت بود که در آن ارزش معاملات (با احتساب معاملات بلوکی و اوراق مشارکت) در بورس به هزار و ۷۴۹میلیارد تومان و در فرابورس به ۲هزار و ۶۸۶میلیارد تومان بالغ شد.

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با برزیل، رشد، سهام، شاخص و نقدینگی از تلگرام

هفته پایانی سهام با رشد ۴ درصدی

🔻بورس اوراق بهادار تهران آخرین هفته کاری کامل در اسفندماه را بر خلاف سال‌های گذشته با رشد قابل‌توجه ۴درصدی شاخص کل پشت سر گذاشت.

🔻در هفته گذشته معامله‌گران بر خلاف سال‌های گذشته که اسفند ماه شاهد افت بازار و کمبود نقدینگی بودند، با جریان نقدینگی تازه مواجه شدند. این امر که در سایه تقویت بازار جهانی و انتظار گزارش‌های خوب از شرکت‌ها رخ داد، زمینه رشد شاخص کل بورس را فراهم کرد.

🔻در این شرایط و در حالی که بازار در آخرین روزهای سال ۹۷ با جریانی از عرضه‌های اولیه پیوسته مواجه شده، در هفته گذشته شاخص کل توانست با ثبت بازدهی حدود ۴درصدی بازده معامله‌گران در سال جاری را به ۷۶درصد برساند.

🔻در همین راستا روز چهارشنبه نیز بازار سهام در تجربه رشد شاخص با رشد هزار و ۲۰۵واحدی معادل ۰/۷۲درصد مواجه شد و به رقم ۱۶۹هزار و ۱۱۵ رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز روز چهارشنبه با افزایش ۱۸۲ واحدی عدد ۳۱ هزار و ۵۸۹ واحد را به نمایش گذاشت.


هفته سبز شاخص سهام

✳️ بورس تهران معاملات این هفته را در محیطی مهیا برای رشد پشت‌سر گذاشت و نماگر بازار پیوسته سبزپوش بود.

✳️ شاخص کل سهام که دیروز (چهارشنبه) گام دیگری را به سوی افزایش برداشت، پس از تجربه رشد ۷/ ۰ درصدی، در آستانه کانال ۱۷۰ هزار واحدی قرار گرفت.

✳️ سیگنال‌های امیدبخش از مولفه‌های بنیادی و همچنین مهر تایید تحلیلگران بن‌مایه‌های تحرکات مثبت سهامداران خرد به سوی نمادهای بزرگ بود که تا پایان هفته هم ادامه داشت.

✳️ از این‌رو، شاخص کل سهام در هفته‌ای که گذشت، با گردش بیشتر پول‌های خرد هفته سرتاسر مثبت را سپری کرد و بیش از ۸/ ۳ درصد رشد یافت.

اقتصادنیوز👇


جهش سه کانالی شاخص سهام

❇️ شاخص کل بورس تهران طی معاملات روز جاری با جهش ۲۹۰۱ واحدی و پشت سر گذاشتن سه کانال در بالاترین سطح از ۳ آذرماه ایستاد تا قله‌ای جدید در کارنامه زمستانی این بازار ثبت شود.

❇️ از عمده دلایل رشد قیمت سهام در روز جاری می‌توان به بازگشایی مثبت بازار جهانی، رشد تقاضا در معاملات بورس کالا و همچنین چشم‌انداز مثبت فعالان بازار در آینه پیش‌بینی تحلیلگران از سودآوری بخش عمده بنگاه‌های بورسی در سال آتی اشاره کرد.

اقتصادنیوز👇


بورس فراتر از قله زمستانی

🔸رونق سهام در جریان معاملات امروز را می‌توان هم در رشد محسوس جریان نقدینگی و هم در جهش قابل ملاحظه شاخص کل دید.

🔸بازار سهام امروز همزمان با بازگشایی نسبتا آرام بازار جهانی و همچنین فروکش هیجان در بازار ارزهای داخلی جو مساعدی را تجربه می‌کند.

🔸شاخص کل در این فضا بر شانه غول‌های کالایی توانسته سقف زمستانی خود را بشکند و در میانه کانال ۱۶۷ هزار واحدی جا خوش کند و ارزش معاملات به‌خصوص در سهم‌های اصطلاحا کالایی رشد چشمگیری را نشان می‌دهد. /اقتصادنیوز

مهم‌ترین رویدادهای بورس دوشنبه 👇


بورس زیر فشار تامین نقدینگی پایان سال

🔹بازار سهام با رشد آرام شاخص کل در اولین روز هفته کار خود را آغاز کرد. بلاتکلیفی در معاملات با توجه به نزدیک شدن به مهلت تسویه اعتباری‌ها و خرید و فروش‌های محتاطانه تقریبا در تمام گروه‌های صنعتی بزرگ مشهود است.

🔹این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که صحبت‌های اخیر عبدالناصر همتی در خصوص ناکارآمدی ارز ۴۰۰ تومانی به کالاهای اساسی، با توجه به تکرار چند باره این موضوع و نامشخص بودن سیاست بانک مرکزی در این مورد، واکنش مشخصی از سوی معامله‌گران در پی نداشته‌‌است.

مهم‌ترین رویدادهای بورس شنبه👇


‍ انحراف بورس‌بازان در ردیابی دلار

💢شاخص کل بورس تهران معاملات روز گذشته را در دو نیمه متفاوت سپری کرد. به این ترتیب رشد بیش از ۳۳۶ واحدی شاخص سهام در ساعات ابتدایی معاملات دیروز، در میانه راه تغییر جهت داد و در نهایت جای خود را به افت ۲۰۴ واحدی داد.

💢شرایطی که سبب شد تا این نماگر برای سومین روز متوالی به نوسان محدود خود در کانال ۱۶۴ هزار واحدی ادامه دهد. در این میان می‌توان یکی از عوامل افزایش فشار فروش طی دادوستدهای دیروز بازار سهام را به روند نزولی نرخ دلار در بازار آزاد ارتباط داد. امری که البته به کج‌فهمی بورس نسبت به نرخ دلار باز می‌گردد.

💢جایی که کاهش نرخ دلار در بازار آزاد موجب نگرانی معامله‌گران نسبت به وضعیت شرکت‌های صادراتی می‌شود و در یک نتیجه‌گیری نادرست، شرایط را وخیم ارزیابی می‌کنند. در عین حال نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و نیاز به نقدینگی شب عید به ویژه در میان حقوقی‌ها باعث شده تا معاملات کم‌رمقی را شاهد باشیم.


نظرها

در ادامه بخوانید

سیلاب بیش از ۲۰۰ خودرو را برد/شهروندان شیرازی از منازل خود خارج نشوند+تصاویر

افتصادنیوزافتصادنیوز1 روز قبل
اقتصادنیوز؛ بارندگی شدید به همراه تگرگ و سیل شهروندان شیرازی و صدها هزار مسافر این شهر تاریخی را دچار مشکل کرد. عنایت‌الله رحیمی، استاندار فارس در پی جاری شدن سیلاب در دروازه قرآن، گفت: شهروندان از منازل خود به بیرون نیایند. طغیان مسیل در دروازه قرآن شیراز بیش از ۲۰۰ خودرو را با خود بردبه گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ سرهنگ نادر رحمانی، رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا گفت: دقایقی پیش در پی طغیان مسیل در دروازه قرآن شیراز تعدادی از خودروها در سیلاب گرفتار شدند. در این شرایط تنها نیروهای امدادرسانی که در سطح شهر شیراز دیده می‌شود نیروهای آتش نشانی است. دهقانی اضافه کرد: مسافران نوروزی برای اسکان از سالن‌های سرپوشیده مشخص شده توسط شهرداری شیراز و به ویژه نمایشگاه بین المللی شیراز واقع در شهرک گلستان استفاده کنند.

استان‌هایی که امروز در انتظار سیل هستند +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین6 ساعت قبل
افتصادنیوزافتصادنیوز1 روز قبل
اقتصادنیوز؛ علیرضا قدمی، فرمانده پلیس راه مازندران گفت که ریزش کوه منجر به مسدود شدن جاده هراز (آمل- تهران) شده است. به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ جاده هراز یکی از پرترافیک‌ترین محورهای کشور با میانگین تردد روزانه بیش ۵۰ هزار دستگاه خودرو سواری است. فرمانده پلیس راه مازندران روز دوشنبه گفت: ریزش کوه در محدوده پلور محور هراز اتفاق افتاد که منجر به بسته شدن این محور شد. علیرضا قدمی علت ریزش کوه را بارش سنگین برف و نفوذ آب حاصل از آن در خاک کوه عنوان کرد و ادامه داد: گروههای راهداری سرگرم برداشتن سنگ ریزه‌ها از کف جاده و بازگشایی محور هستند. جاده هراز به دلیل مسافت کمتر به تهران در مقایسه با سایر محورهای مواصلاتی مازندران به پایتخت بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد به طوری که یک سوم ترافیک محورهای استان مربوط به این محور است.
الفالف1 روز قبل
رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی مشهد گفت: صادرات پیاز عامل اصلی گرانی این محصول است و کاهو و گوجه‌فرنگی نیز به همین دلیل گران شد. در سال جاری نیز همین اتفاق افتاد و ضرر و زیان‌های کشاورزان سبب شد امسال پیاز نکارند یا اینکه تولیدشان را کاهش دهند. وی ادامه داد: افزایش تقاضا و نبود پیاز در بازار باعث گرانی این محصول شد که با توجه به واردات پیاز از شهرهای جنوبی امیدورایم به ثبات قیمت در بازار میوه و تره‌بار مشهد برسیم. وی خاطرنشان کرد: افزایش قیمت پیاز به هر کیلوگرم ۱۰ هزار تومان طی چندروز اخیر در فروشگاه‌های میوه و تره بار سبب نارضایتی مردم شده است. مصدق تصریح کرد: در کنار گرانی پیاز ما شاهد کاهش قیمت برخی محصولات از جمله گوجه از ۴هزارتومان به ۳هزارتومان و خیار از ۸هزارتومان به ۶هزارتومان در سال ۹۸هستیم.
تابناکتابناک1 روز قبل
اقتصاد ایران در سالی که گذشت با فراز و فرود‌های متعددی مواجه شد. به گزارشپیش بینی رشد اقتصادینایب رئیس اتاق بازرگانی ایران در ادامه گفتگو اظهار داشت: رشد اقتصادی ایران در سال آینده به هیچ عنوان چشم انداز مطلوبی را در برابر خود ندارد. طبیعتا مجموع این روند‌ها بر رشد اقتصادی ایران اثری کاملا منفی خواهد داشت. مثلا بارش‌های خوب سال آبی جاری شانس بهبود عملکرد اقتصادی کشور در بخش کشاورزی را ایجاد کرده است. در حوزه تخصیص منابع نیز به نظر نمی‌رسد اقتصاد ایران در سال ۹۸ روندی چندان متفاوت از روند سال ۹۷ را تجربه کند.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، با به پایان رسیدن سال ۹۷، آخرین امیدها برای رونق و بهبود وضعیت بازار کتاب ناامید شد، گویی تنها باید نظاره‌گر بود که دست تقدیر چه برای این بازار رقم خواهد زد. آخرین ماه از سال گذشته طبق روال و پیش‌بینی‌ها آنچنان که باید تغییر اساسی در بهبود فروش بازار کتاب ایجاد نکرد زیرا که درد این حوزه بسیار عمیق‌تر از آن است که با چنین داروهای مقطعی بهبود یابد. کمی از فضای کلی بازار کتاب فاصله گرفته و به وضعیت فروش کتاب در اسفند ۹۷ نگاهی می‌اندازیم. نکته جالب توجه در پرفروش‌های این ماه حضور دوباره کتاب «صد سال تنهایی» گابریل گارسیا مارکز است و «ملت عشق» هم در آخرین پرفروش‌های سال ۹۷ بار دیگر حضور دارد. در ادامه با آثار پرفروش نویسندگان ایرانی و خارجی در ماه پایانی سال آشنا می‌شوید.

اخبار بیشتر