مشکلات ارزی کشور در سال ۹۷ و نگرانی‌های سال ۱۳۹۸
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دنیای اقتصاد
  4. اقتصادی

مشکلات ارزی کشور در سال ۹۷ و نگرانی‌های سال ۱۳۹۸

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد |
دکتر فرداد امیراسکندری از ابتدای سال ۱۳۹۷ با جدی شدن تحریم‌ها و خروج آمریکا از برجام، نوسانات ارزی کشور شروع شد و بر پایه برخی تحلیل‌های ایستا، نرخ برابری ارز قابل کنترل و در یک سقف مشخص قابل مدیریت تلقی شد. مطابق آمارها، در سال ۱۳۹۶ ارزش واردات کشور ۵۴ میلیارد دلار و صادرات نفت خام ۵۰ میلیارد دلار و ارزش صادرات غیرنفتی ۴۷ میلیارد دلار بود و با یک برآورد سرانگشتی درآمدهای ارزی کشور برای سال ۹۷ حدودا یکصد میلیارد دلار برآورد می‌شد که از نیاز ارزی برای واردات که حدود ۶۰ میلیارد دلار بود، می‌توانست بیشتر باشد.

با این تعبیر و به دلیل وجود مازاد عرضه ارز در ظاهر دلیلی برای جهش نرخ ارز نبود، غافل از اینکه هرگونه اعمال محدودیت بر فروش نفت خام می‌توانست حجم عرضه ارز در داخل را کاهش داده و التهابات روانی تقاضاهای جدیدی را موجب شود و باعث افزایش قیمت پول خارجی یا همان نرخ ارز شود؛ اما این هنوز شروع مشکل نبود چون با افزایش نرخ ارز، صادرات غیرنفتی می‌توانست افزایش یابد و بخشی از کاهش درآمدهای نفتی را جبران کند و این روند جهشی نرخ ارز را متعادل سازد؛ به ویژه اینکه هنوز کانال‌های حوالجات ارزی بسته نشده بود و مراودات بین بانکی با خارج کشور در جریان بود.

مشکل آنجا آغاز شد که الزاماتی بر ارز حاصل از صادرات وضع شد و صادرکننده ملزم به تحویل ارز به سیستم بانکی و دریافت مابه‌ازای ریالی آن به نرخ رسمی شد. صادرکننده‌ای که به دلیل افزایش نرخ ارز با افزایش بهای تمام شده محصول مواجه بود و باید با بهره‌مندی از افزایش نرخ ارز حاصل از صادرات، هزینه‌های مترتب بر تولید داخلی خود را تامین می‌کرد، اینک مجبور بود ارز را به نرخ ۴۲۰۰ تومان در داخل به ریال تبدیل کند. بنابراین از آوردن ارز به داخل اجتناب کرد یا اساسا از صدور کالا منصرف شد. از این رو در کنار کاهش ورودی ارز نفتی، ارز حاصل از صادرات کالاهای غیرنفتی هم به شدت کاهش یافت و با کاهش دگرباره عرضه ارز، نرخ آن جهش مضاعفی را تجربه کرد. این داستان باید از ۱۳ آبان ماه ۹۷ اتفاق می‌افتاد. اما آنچه موجب اثرگذاری پیش از موعد تحریم‌ها شد و زمان آن را از آبان ماه ۹۷ به اردیبهشت ماه ۹۷ رساند آشفتگی و سردرگمی در سیاست‌های ارزی بانک مرکزی در داخل بود.

ابتدا بخشنامه شد که هر گونه معامله ارزی خارج از سیستم بانکی ممنوعیت دارد. تولیدکنندگان و واردکنندگان مدت‌ها در صف انتظار تخصیص ارز از ناحیه بانک مرکزی سردرگم بودند -یا ارز تخصیص داده نمی‌شد یا اگر داده می‌شد امکان تامین آن از بازار فراهم نبود- سپس سامانه‌ای به نام سنا برای تامین ارز و مبادلات ارزی بین دارندگان و متقاضیان ارز معرفی و اجازه داده شد واردکنندگان که عمدتا تولیدکنندگان داخلی بودند، ارز مورد نیاز برای خرید مواد اولیه وارداتی خود را از طریق این سامانه تامین کنند. اما همچنان ارز در سامانه سنا به سهولت در دسترس نبود. در ادامه سامانه نیما معرفی و ابلاغ شد تامین ارز با نرخ جدید نیمایی در بازار دوم انجام شود. دسترسی به ارز در این بازار مشروط به این بود که صادرکننده‌ای ارز خود را در این بازار عرضه کند که یا نمی‌کرد یا خارج از این سامانه یک مازاد بالاسری علاوه بر نرخ معاملاتی نیمایی مطالبه می‌کرد که پرداخت آن برای هر واردکننده‌ای به آسانی مقدور نبود و اساسا این شد که واردکنندگان از اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷ با مشکلات واردات مواد اولیه و لوازم و تجهیزات و ماشین آلات مواجه شدند تا اینکه در مرداد ماه تغییر و تحولات مدیریتی در بانک مرکزی اتفاق افتاد و آقای همتی جایگزین ولی‌الله سیف به‌عنوان رئیس کل بانک مرکزی شد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

انتشار اسامی اشخاص و سازمان‌های دریافت‌کننده ارز بانکی یا نیمایی در مهر ماه مبین انحراف در نحوه تخصیص ارز به اشخاص واجد صلاحیت بود و این شد که تولیدکنندگان داخلی از تامین لوازم و قطعات و مواد اولیه باز ماندند یا حتی آنانی که به هر دلیلی کالاهای خود را به شکل اعتباری و سایر روش‌ها تا گمرک آورده بودند و مبادلات اعتباری با تامین‌کنندگان خارجی داشتند، به دلیل تعریف نشدن نحوه تسویه ارزی بدهی‌های قبلی در سامانه‌های جدید بانک مرکزی، از ترخیص کالاهای خود باز ماندند. با وجود تحولات مدیریتی در بانک مرکزی این بار به دلیل اجرایی شدن واقعی تحریم‌ها بعد از آبان ماه، دیگر امکان تخصیص و تامین ارز آنگونه که باید فراهم نشد و نقل و انتقالات مسوولیتی هم بین بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت در نحوه ثبت سفارش‌های خارجی و اخذ مجوز تخصیص، واردکنندگان را با بوروکراسی و سامانه‌های تست نشده جدید مواجه ساخت. این بخش از تقاضا برای ارز اصلی‌ترین بخش از تقاضای ارزی کشور است. (یعنی واردات کالاهای اساسی و مواد اولیه و قطعات و نهاده‌های دامی و اقلام سرمایه‌ای و واسطه‌ای تولیدکنندگان که رقم آن بالغ بر ۵۰ میلیارد دلار می‌شود و همچنان در انتظار تامین است) بخش دیگر تقاضای ارزی، تقاضای جزئی اعم از مسافرتی و … است که با وجود کم حجم بودن، چون در بازار عینی اتفاق می‌افتاد و چهارراه استانبول تهران نماد تجلی آن است، نرخ آن به‌عنوان شاخص نرخ ارز کشور قلمداد می‌شد و تاثیرگذاری آنی روی انتظارات تورمی داشت. مسافر خارج کشور حاضر بود برای تامین تقاضای محدود خود حتی یورو را به قیمت ۲۰ هزار تومان هم خریداری کند و کم کم به این تقاضا، تقاضاهای حفظ ارزش پول هم اضافه می‌شد و خانوارها برای حفظ ارزش نقدینگی خود آن را به ارز تبدیل می‌کردند. موفقیت مدیریت جدید بانک مرکزی کنترل این بخش از تقاضا با روش‌های مختلف نظارتی، عرضه ارز در این بازار کوچک و همچنین نوسان‌گیری نرخ ارز صرافی و افزایش ریسک نگهداری و تقلیل تقاضای پس انداز ارزی خانوارها بود که برای کوتاه مدت و برای مهار التهابات روانی جامعه مناسب تلقی می‌شد. ضمن اینکه بخشی از نیاز ریالی دولت به این شیوه و به نرخ صرافی که بالاتر از نرخ نیمایی هم بود تامین می‌شود؛ اما تاثیری در حل مشکلات کمبود واقعی کالا در جامعه نداشت. همچنان خودروسازها با کمبود قطعات وارداتی، دامداران با کمبود نهاده‌های دامی و دیگر تولیدکنندگان با انواع کمبودها مواجه بودند. آنچه می‌تواند به‌طور واقعی محدودیت‌های کالایی موجود در کشور را برطرف کند، گسترش دامنه تامین ارز از رهگذران چهارراه استانبول به بازار واقعی ارز است که همان حوالجات ارزی متقاضیان مواد اولیه در بازار ۵۰ میلیارد دلاری واردات است.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با ارز، دلار، صادرات غیرنفتی، صادرات نفت و واردات از تلگرام

روایت بخش خصوصی از سرنوشت دلارهای صادراتی

🔷 ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که در ۱۱ماه منتهی به بهمن امسال ارزش صادرات غیرنفتی کشور به ۴۰ میلیارد دلار رسیده که از این میزان ۱۲ میلیارد دلار معادل ۳۰ درصد ارزش کل صادرات در سامانه نیما عرضه شده است.

🔷 البته فعالان اقتصادی معتقدند که ۵ درصد ارز صادراتی از محل واردات در مقابل صادرات به چرخه اقتصادی بازگشته که در آمارهای رسمی منعکس نشده است. بخش خصوصی دو عامل اصلی در عدم بازگشت ۶۵ درصد دیگر ارزهای صادراتی را نیز آسیب‌شناسی کرده است، در این گزارش بخوانید👇


در لایحه بودجه سال ۹۸، ۴۸۰ ه. م. ت هزینه برای دولت پیش بینی شده. از این ۴۸۰ ه. م. ت، ۱۴۹ ه. م. ت از محل صادرات نفت و میعانات گازی میاد.

ه. م. ت = هزار میلیارد تومن

تحلیل درآمد پیش بینی شده دولت از محل صادرات نفت، در مورد قیمت ارز در سال ۹۸ به ما چی می‌گه؟

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖

بر مبنای بازار بین‌المللی آتی نفت، قیمت نفت در سال آینده حدود بشکه‌ای ۶۰ دلار خواهد بود. با توجه به هزینه‌های تحریم، فرض کنیم بشکه‌ای ۵۴ دلار گیر دولت بیاد.

حالا دو سناریو رو بررسی کنیم:

🔹 سناریوی خوشبینانه، که در اون روزی ۱/۶ میلیون بشکه صادرات خواهیم داشت،

🔸 و سناریوی محافظه‌کارانه، که در اون روزی ۱/۱ میلیون بشکه صادرات خواهیم داشت.

از کل صادرات نفت و میعانات گازی، ۱۴/۵٪ سهم شرکت ملی نفته. ۲۰٪ هم سهم صندوق توسعه ملی‌ست. یعنی ۶۵/۵٪ از درآمد صادرات نفتی وارد بودجه دولت میشه. در نتیجه:

🔹 در سناریوی خوشبینانه‌مون، عواید حاصل از صادرات نفت ۳۱ میلیارد دلاره، که ۲۰ میلیارد دلارش به دولت می‌رسه.

🔸 در سناریوی محافظه‌کارانه، عواید حاصل از صادرات نفت ۲۱ میلیارد دلاره، که ۱۴ میلیارد دلارش به دولت می‌رسه.

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖

می‌دونیم که بودجه روی ۱۴۹ ه. م. ت درآمد نفتی حساب می‌کنه. اگه دلار تک نرخی باشه، دلار چند می‌شه؟

🔹 در سناریوی خوشبینانه‌، دلار تک‌نرخی باید ۷۲۰۰ تومن باشه، تا درآمد ۲۰ میلیارد دلاری دولت تبدیل به ۱۴۹ ه. م. ت بشه.

🔸 در سناریوی محافظه کارانه، دلار تک‌نرخی باید ۱۰۵۰۰ تومن باشه، تا درآمد ۱۴ میلیارد دلاری دولت تبدیل به ۱۴۹ ه. م. ت بشه.

اما قیمت ارز ما که تک نرخی نیست. در طول سال ۹۷ برای واردات کالاهای اساسی، دولت دلار ۴۲۰۰ تومنی می‌فروخت. نیاز سالانه ما به کالاهای اساسی حدود ۱۴ میلیارد دلاره.

🔹 در سناریوی خوشبینانه، که عواید دولت ۲۰ میلیارد دلاره، اگه دولت ۱۴ میلیارد دلار رو ۴۲۰۰ تومن بفروشه، مجبور میشه بقیه رو ۱۳۵۰۰ تومن بفروشه، که به معنی افزایش چشمگیر نرخ نیمایی خواهد بود. در هفته‌های اخیر نرخ نیما بین ۸ تا ۹ هزار تومن بوده.

اگه دولت ۱۴ میلیارد دلار رو ۵۴۰۰ تومن بفروشه، بقیه رو می‌تونه ۱۱۰۰۰ تومن بفروشه.

🔸 در سناریوی محافظه کارانه، کل عواید دولت ۱۴ میلیارد دلاره. یعنی عواید ارزی دولت، فقط برای واردات کالاهای اساسی کافیه. یعنی اگه دولت بخواهد محافظه‌کارانه عمل کنه، که در این شرایط کار معقولیه، مجبوره دلار رو تک نرخی کنه. البته اگه دولت دلار رو تک‌نرخی کنه، حتی دلار ۱۰۵۰۰ تومنی هم برای تامین ۱۴۹ ه. م. ت مورد نظر بودجه کافی خواهد بود.

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖

👈 نتیجه اینکه در ماه‌های آینده دقت کنید ببینید دولت در سال ۹۸ هم قصد توزیع دلار یارانه‌ای/رانتی داره یا نه.

- اگه دلار در سال ۹۸ هم چند نرخی بمونه، باید در نیمه دوم سال ۹۸، انتظار رشد نرخ نیمایی رو، تا ۵۰٪ داشته باشید.

- اما اگه ارز تک‌نرخی شد، نگران گرونی بیشتر نباشید. از نظر هزینه کالاهای اساسی، تو سال ۹۷ دیدیم علیرغم ارز یارانه‌ای، قیمتها چند برابر شدند و با دلار ۱۱ تا ۱۲ هزارتومان هماهنگ شدند. یارانه ارز هیچوقت گیر مردم نیومد، بلکه فقط رانت واردکننده شد. پس چه بهتر که دلار تک‌نرخی باشه.


موسسه رتبه‌بندی فیچ مدعی شد

💢امکان تک نرخی شدن ارز در ایران بسیار ضعیف است

🔻 موسسه رتبه‌بندی فیچ مدعی شد، با تشدید تحریم‌ها احتمالا ایران تعریف خود را از واردات کالاهای اساسی تغییر خواهد داد و با توجه به فاصله ۶۲ درصدی نرخ رسمی و آزاد دلار در ایران امکان تک نرخی شدن ارز به حداقل رسید.

🔻 مقامات ایرانی احتمالا تلاش خواهند کرد تا نرخ مبادلات رسمی دلار را کم‌ارزش‌تر سازند و همچنین تعریف کالاهای اساسی را که در حال حاضر واردات می‌شود در سال ۲۰۱۹ تغییر دهند.

🔻موسسه رتبه‌بندی فیچ امروز اعلام کرد: اعمال تحریم‌های آمریکا که از نوامبر سال گذشته آغاز شد صادرات نفت ایران را به شدت کاهش خواهد داد و مبادلات تجاری ایران را کم خواهد کرد و این‌ کار باعث خواهد شد که ورود دلار به این کشور کاهش یابد.


✅ صادرات غیرنفتی ایران ۴۰ میلیارد دلار شد/فقط ۱۰٫۵ میلیارد دلار به نیما برگشت

سرپرست سازمان توسعه تجارت گفت: صادرات غیر نفتی کشورمان در ۱۱ ماهه امسال به مرز ۴۰ میلیارد دلار رسید که نسبت به مدت مشابه پارسال ۷۵ صدم درصد کاهش داشت.


♨⁣۲۲/۵ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات غیرنفتی هنوز به کشور برنگشته

⁣====


✨صادرات به کشورهای همسایه، گامی مهم درجهت توسعه اقتصادی

رییس کل بانک مرکزی مهمان ویژه نشست استانداران سراسر کشور:

☄️تهدید تحریم‌ها را به فرصت پیشبرد امور کشور تبدیل خواهیم کرد.

☄️وجود١٦ استان مرزی در کشور، افزایش صادرات به ۱۵ کشور همسایه به شرط رعایت مواردی شاه کلید توسعه اقتصاد کشور در شرایط فعلی است.

☄️ایجاد هماهنگی بین بانک مرکزی و وزارتخانه‌های کشور، صمت و جهاد کشاورزی برای مدیریت صادرات در استان‌های مرزی ضروری است.

☄️صادرات وقتی برای کشور مفید است که موجب ورود ارز یا کالا به کشور شود، صادرات ریالی به مثابه خروج سرمایه از کشور است.

☄️بزودی تمهیداتی را که برای نحوه برگشت ارز صادرکنندگان به چرخه اقتصاد در نظر گرفته شده اعلام می‌کنیم.

☄️صادرات غیرنفتی ما در هفت ماه اول امسال ۲۷میلیارد دلار بوده و نسبت به سال گذشته در همین مدت زمانی افزایش بیش از ۱۳درصدی داشته است.

☄️در۷ماهه امسال ۳۱میلیارد دلار برای واردات کالاها و خدمات ارز تامین شده است که بیش از ۲۳میلیارد دلار آن توسط بانک مرکزی و کمتر از ۷میلیارد آن توسط صادرکنندگان غیر نفتی در سامانه نیما تامین شده است و از مبلغ تامینی ارز تاکنون ۱۰میلیارد دلار برای کالاهای اساسی و دارو و تجهیزات پزشکی اختصاص یافته است و امیدواریم باتصمیماتی که اتخاذ شده عرضه ارز توسط صادرکنندگان در سامانه نیما بزودی افزایش یابد.


در ادامه بخوانید

آغاز به کار قطار بین‎المللی تهران-وان

مهرمهر17 ساعت قبل
شرکت رجا در راستای توسعه‌ همکاری‌های کشورهای منطقه و گسترش صنعت ایرانگردی و جهانگردی، با همکاری راه آهن‌های ایران و ترکیه، قطار بین‌المللی تهران-وان را راه‌اندازی کرد.
ایسناایسنا17 ساعت قبل
رییس مرکز آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، از تمدید دسترسی شرکت‌های دانش‌بنیان به خدمات آزمایشگاهی خبر داد. به گزارش ایسنا، رضا اسدی‌فرد با بیان اینکه شبکه آزمایشگاهی با هدف کمک به رشد و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان، به این شرکت‌ها یارانه دریافت خدمات آزمایشگاهی ارائه می‌کند، درباره اجرای طرح ارائه یارانه خدمات آزمایشگاهی به شرکت‌های دانش‌بنیان، اظهار کرد: شبکه آزمایشگاهی با هدف کمک به رشد و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان و فراهم کردن شرایط مناسب برای دریافت خدمات آزمایشگاهی مورد نیاز واحدهای تحقیق و توسعه آن‌ها، یارانه ۳۰ میلیون ریالی را به هر شرکت دانش‌بنیان تخصیص می‌دهد. وی افزود: شرکت‌های دانش‌بنیان برای استفاده از تخفیف ۳۰ درصدی در زمان دریافت خدمات آزمایشگاهی، با مراجعه به پایگاه اینترنتی شبکه آزمایشگاهی می‌توانند از شرایط دریافت این یارانه اطلاع یابند. به گفته اسدی‌فرد، مهلت استفاده از اعتبار دریافت یارانه خدمات آزمایشگاهی برای شرکت‌های دانش بنیان، تا پایان اسفندماه ۹۸ تعیین شده است. بر اساس اعلام پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، وی همچنین تصریح کرد: این طرح ذیل طرح‌های تخفیف ویژه بهار ۹۸ اجرایی می‌شود تا استفاده‌کنندگان از خدمات آزمایشگاهی در کشور دسترسی راحت‌تر و بی دغدغه‌تری به خدمات آزمایشگاهی مورد نیاز خود داشته باشند.
صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
مصطفی دارایی نژاد در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما درباره قیمت انواع صیفی و سبزی پرمصرف در بازار گفت: انبه از کیلویی ۱۷۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ تومان، توت سفید از ۵۰۰۰ تا ۸۰۰۰ تومان، دستمبو از ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان، زردآلو از ۵۰۰۰ تا ۸۰۰۰ تومان، گوجه فرنگی از ۲۵۰۰ تا ۴۰۰۰ تومان، فلفل تند ریز از ۶۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ تومان، بادمجان قلمی از ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ تومان، پیاز زرد از ۱۰۰۰ تا ۲۸۰۰ تومان، پیاز شیری از ۲۵۰۰ تا ۳۵۰۰ تومان، فلفل دلمه‌ای سبز از ۲۰۰۰ تا ۴۵۰۰ تومان، کاهو پیچ سالادی از ۱۰۰۰ تا ۲۵۰۰ تومان، کاهو رسمی از ۱۰۰۰ تا ۲۵۰۰ تومان، کدو مسمایی از ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان، گل کلم از ۲۵۰۰ تا ۵۰۰۰ تومان، کرفس از ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ تومان، کلم سفید از ۱۰۰۰ تا ۲۵۰۰ تومان، کلم قرمز از ۱۰۰۰ تا ۲۵۰۰ تومان، لوبیا سبز از ۱۰۰۰۰ تا ۱۳۰۰۰ تومان، خیار چنبر ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان غوره آب گیری ۳۵۰۰ تا ۴۰۰۰ تومان غوره عسگری ۶۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ تومان هویج از ۴۰۰۰ تا ۶۵۰۰ تومان، سیب زمینی نو از ۵۰۰۰ تا ۷۰۰۰ تومان، سبزی خوردن از ۲۰۰۰ تا ۳۵۰۰ تومان و سبزی جور از ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ تومان، به از ۸۰۰۰ تا ۱۳۰۰۰ تومان فروخته می‌شود. وی افزود: قیمت برگ مو از ۵۰۰۰ تا ۱۶۰۰۰ تومان، گوجه سبز برقان از ۵۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ تومان، گوجه سبز شمال از ۳۰۰۰ تا ۷۰۰۰ تومان، لیمو ترش میناب از ۲۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ تومان، موز از ۹۰۰۰ تا ۱۰۵۰۰ تومان عرضه می‌شود. نایب رئیس اتحادیه بار فروشان ادامه داد: انگور یاقوتی ۱۰۰۰۰ تا ۱۸۰۰۰ تومان آلبالو تخم خارجی ۸۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ تومان آلبالو رسمی ۸۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ تومان آلو شابلون ۹۰۰۰ تا ۱۳۰۰۰ تومان شلیل شبرنگ ۱۰۰۰۰ تا ۱۳۰۰۰ تومان طالبی شاه پسند از کیلویی ۲۵۰۰ تا ۴۵۰۰ تومان، هلواز ۵۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ تومان، گیلاس تکدانه از ۱۲ تا ۲۹ هزار تومان، گیلاس صورتی ۱۰۰۰۰ تا ۱۷۰۰۰ خیار رسمی از ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ تومان، سیب گلاب ۱۲۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ تومان و هندوانه از ۱۰۰۰ تا ۲۲۰۰ تومان، کیوی از ۶۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ تومان، اناناس از کیلویی ۱۸۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ تومان، خیار گلخانه از ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ تومان، ملون از ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ تومان، بادمجان گلخانه‌ای ۴۰۰۰ تا ۶۵۰۰ تومان، کلم بروکلی از ۸۰۰۰ تا ۱۳۰۰۰ تومان، توت فرنگی کرج از ۱۰۰۰۰ تا ۱۸۰۰۰ تومان، توت فرنگی سنندج از ۷۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ تومان، خربزه از ۱۵۰۰ تا ۳۵۰۰ تومان، طالبی از ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ تومان و فلفل شیرین از ۱۲۰۰ تا ۲۰۰۰ تومان عرضه می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
آیت محمدولی در گفتگوی تلفنی با خبرگزاری صدا و سیما با اشاره به اینکه حباب سکه امروز ۴۰۰ هزارتومان است افزود: امروز هر قطعه سکه تمام بهار آزادی ۴ میلیون و ۷۱۵ هزارتومان، نیم سکه ۲ میلیون و ۴۴۰ هزارتومان ​، ربع سکه یک میلیون و ۶۲۰ هزارتومان و سکه‌های گرمی نیز ۱ میلیون و ۱۲ هزارتومان قیمت گذاری شده است. رئیس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر گفت: امروز هر گرم طلای ۱۸ عیار ۴۳۹ هزار تومان معامله شده است. محمدولی با بیان اینکه هر انس طلا در بازار‌های جهانی با قیمت ۱۴۰۳ عرضه شده است ادامه داد: امروز هر مثقال طلا با قیمت ۱ میلیون و ۹۰۳ هزارتومان به فروش رسیده است. وی گفت: وجود نوسانات مانع از رونق داد و ستد می‌شود، البته بازار از رکود محض خارج شده است.
مهرمهر2 ساعت قبل
رضا غفاری در گفتگو با خبرنگار مهر، وی درباره سرقت کابل‌ها و تاسیسات برق نیز گفت: افزایش نرخ طلا، سکه، مس و غیره در افزایش سرقت تاسیسات برق نیز تاثیر دارد و متاسفانه سرقت برق و تاسیسات از جمله مشکلات است و بدون همیاری مردم و دهیاران، کاهش سرقت تاسیسات محقق نمی‌شود. غفاری گفت: سرقت انرژی موجب سوختن تاسیسات مشترکان می‌شود و متاسفانه برخی سرقت‌های تاسیسات برق در استان مسلحانه شده است زیرا سارقان تاسیسات برق به صورت تیمی کار می‌کنند. مدیرعامل شرکت توزیع برق مازندران یادآور شد: بیشتر سرقت سیم‌های برق مربوط به سیم‌های مسی است زیرا قیمت آن گران است و افزایش نرخ‌ها میزان سرقت‌ها را رشد می‌دهد و برای کاهش و مقابله با سرقت‌ها، برخی شبکه‌ها را جمع می‌کنیم و استفاده از سیم‌های آلومینیومی از دیگر روشهای کاهش سرقت تاسیسات برق به شمار می‌رود. مدیرعامل شرکت توزیع برق مازندران با اشاره به سرقت انرژی برق گفت: سرقت انرژی به بدنه صنعت برق صدمه می‌زند و باید از آن پیشگیری کرد. وی با اشاره به نقش ویژه صنعت برق در توسعه صنعت برق، تامین برق پایدار و مطمئن را از جمله اهدفاف مدیریت مصرف برق بیان کرد و گفت: از ابتدای خرداد تا پایان شهریور، برای مشترکان پرمصرف برق ماهانه قبض برق صادر می‌شود تا این مشترکان راحت‌تر نسبت به پرداخت هزینه اقدام کنند.
شاناشانا21 ساعت قبل
وزارت نفت و لغو قرارداد برانکو با پرسپولیسمدیرکل روابط عمومی وزارت نفت درباره بخشی از صحبت‌های آقای زاکانی که افتراست، توضیح داد: برداشتی که از کلیات اظهارات ایشان می‌شود، این است که گویی مهندس زنگنه و مدیران کنونی وزارت نفت طول موجشان را به‌طور کامل با غربی‌ها تنظیم می‌کنند. انعطاف وزارت نفت در مقابل هندی‌هامدیرکل روابط عمومی وزارت نفت درباره سرمایه‌گذاری هندی‌ها در چابهار تصریح کرد: قرارداد سرمایه‌گذاری هندی‌ها در این منطقه ربطی به وزارت نفت ندارد. انعطاف وزارت نفت در مقابل هندی‌ها در مقایسه با پیمانکاران دیگر بسیار زیاد بوده است. مدیرکل روابط عمومی وزارت نفت درباره اینکه آقای زاکانی فرمودند که چرا استقبال خوبی از رئیس جمهوری چین نشده است، گفت: این موضوع به وزارت نفت چه ارتباطی دارد!؟ پروتکل تشریفاتی هر کشوری به‌صورت توافقی بین دو کشور انجام می‌شود. وی با اشاره به اینکه وزارت نفت هواپیمایی برای استقبال از شخصی ندارد که به پرواز درآورد، افزود: وزارت نفت تنها چند بالگرد قدیمی دارد که در سکوها همکاران زحمت‌کش ما را جابه‌جا می‌کند.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


سپاه می‌گوید پهپاد آمریکا رو سرنگون کرده، پنتاگون می‌گوید پهپادی نداشتیم

5 روز قبلپوشش خبری3

محمد یا محمدرضا؛ کدامیک از برادران خاتمی دروغ می‌گوید؟ + فیلم

3 روز قبلمشرق‌نیوز2

افشاکنندگان فسادهای مسئولان مورد حمایت قرار گیرند

5 روز قبلفارس2

ضوابط ویژه برای رفتار بازیگران مشهور در سفر به خارج

2 روز قبلعصر ایران1

کشف حجاب ستاره اسکندری در ترکیه + فیلم

3 روز قبلرکنا1

فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد

4 روز قبلالف1

واکنش ترامپ به انهدام پهپاد گلوبال هاوک؛ چه کسی اشتباه بزرگ را کلید زد؟

4 روز قبلخبر فوری1

پرونده| زیست شبانه در تهران؛ از شب‌های رمضان تا اولتیماتوم پلیس

4 روز قبلخبرآنلاین1

حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی‌شود؟

5 روز قبلالف1

الکترونیک کردن خدمات و اجرای طرح کاداستر

6 روز قبلصدا و سیما1