طرح ساماندهی آب‌های سطحی و سیلابی اراک ازسوی شهرداری دنبال شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
طرح ساماندهی آب‌های سطحی و سیلابی اراک ازسوی شهرداری دنبال شود

طرح ساماندهی آب‌های سطحی و سیلابی اراک ازسوی شهرداری دنبال شود

مهرخبرگزاری مهر |
اراک- مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مرکزی گفت: اجرای طرح ساماندهی آب های سطحی و سیلابی اراک بایستی از سوی شهرداری با جدیت دنبال شود، چراکه نگرانی هایی به سبب غفلت از این مساله به وجود آمده است.

به گزارش خبرنگار مهر، عزت الله آمرهای عصر شنبه در جلسه علنی شورای اسلامی اراک اظهار داشت: با بارندگی‌های اخیر سد کمال صالح برای دومین بار بعد از آبگیری سد، سرریز شده است. هم اکنون ۹۵ میلیون متر مکعب آب در پشت سد کمال صالح اراک ذخیره شده که این ذخیره دو سال آب شهر اراک را تأمین می‌کند.

وی افزود: سرریز سد کمال صالح بار اول در سال ۹۵ اتفاق افتاد و هم اکنون نیز بالغ بر ۹۵ میلیون متر مکعب آب پشت سد ذخیره شده، بنابراین هیچ نگرانی در تابستان آینده برای شهر اراک و صنایعی که از آب سد کمال صالح بهره‌مند می‌شوند، وجود ندارد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مرکزی بیان داشت: با این وجود باید صرفه جویی و استفاده بهینه از آب را در دستور کار داشته باشیم و آب برای مواقع خشکسالی که گریبان گیر می‌شود بماند.

آمرهای خاطرنشان کرد: در کارگروه سازگاری با کم آبی ۳ تکلیف شامل ممنوعیت کاشت چمن، جداسازی آب شرب از آب فضای سبز که در ۵۰ درصد شهرهای استان این کار انجام شده و اصلاح روش‌های آبیاری فضای سبز در سطح شهرها برای شهرداری‌ها مشخص شده است.

وی بیان داشت: متأسفانه شهرداری اراک در اجرای این ۳ مؤلفه خیلی عقب است که در روش خود باید تجدید نظر کند و موضوع ممنوعیت کاشت چمن نیز در تمام شهرداری‌ها فراگیر شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مرکزی خاطرنشان کرد: موضوع بعد طرح جمع آوری آب‌های سطحی است. این طرح را یک بار شهرداری اراک تهیه کرده اما پیگیر نشدند. در مواقع سیلاب‌های شدید نگران شهر اراک هستیم که در این مورد دادستانی هم ورود کرده است. اجرای طرح جمع آوری آب‌های سطحی و سیلابی از سوی شهرداری اراک جدی گرفته شود.

وی بیان داشت: از سوی دیگر لازم است شهرداری وضعیت پساب را تعیین تکلیف کند. برای استفاده از پساب تصفیه خانه فاضلاب اراک باید شهرداری قرارداد ببندد، ما هم هزینه‌ای نمی‌خواهیم، فقط شهرداری این قرارداد را جاری کند تا برای شهر اراک ۲۵۰ لیتر در ثانیه از پساب تصفیه خانه فاضلاب تأمین شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مرکزی عنوان کرد: صنایع به شدت به دنبال این پساب هستند چون برایشان منبع آب پایدار است. جداسازی آب شرب از آب مورد نیاز صنعت باید در دستور کار قرار بگیرد.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با عزت الله آمره‌ای، شرکت آب منطقه‌ای مرکزی و منابع آبی از تلگرام

#افزایش_قیمت نمی‌تواند #آب را نجات دهد

یک کارشناس حوزه منابع آبی و اقتصاد کشاورزی:

🔹 #اقتصاد_آب در بخش کشاورزی نمی‌تواند راهگشای حل #بحران؟ آبی در ایران باشد، چراکه آب به‌عنوان یک نهاده در #سبد_تولید کشاورزان قرار دارد و اگر آب از این سبد حذف شود، بی‌شک تولید #محصول_کشاورزی و #امنیت_غذایی به هم خواهد خورد.

دوشنبه ٢۰ اسفند ٩٧؛


🔵 «پنج یورو؛ هزینه انتقال هر متر مکعب آب از دریای عمان به مشهد»

عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، گفته است: «دولت باید آب مورد نیاز برای شرب و بخش صنعت را تامین کند. بنابراین با انتقال آب دریای عمان پس از شیرین کردن موافق هستیم.»

به گزارش خبرگزاری «ایسنا»، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست هزینه انتقال هر متر مکعب آب از دریای عمان به مشهد را پنج یورو برآورد کرده و گفته است: «نباید آب را برای کشاورزی منتقل کنیم زیرا به هیچ عنوان توجیه اقتصادی ندارد. ۹۰ درصد منابع آبی کشور در بخش کشاورزی استفاده می‌شود.»

📌خبرهای مهم روز را در لینک زیر دنبال کنید

https: //bit. ly/۲TmVtfL


افزایش قیمت نمی‌تواند آب را نجات دهد

🔹یک کارشناس حوزه منابع آبی و اقتصاد کشاورزی، معتقد است اقتصاد آب در بخش کشاورزی نمی‌تواند راهگشای حل بحران آبی در ایران باشد، چراکه آب به‌عنوان یک نهاده در سبد تولید کشاورزان قرار دارد و اگر آب از این سبد حذف شود، بی‌شک تولید محصول کشاورزی و امنیت غذایی به هم خواهد خورد. /ایسنا


❄️ یک خبر خوش برای منابع آب ایران

❄️ یکی از معضلاتی که همیشه در بخش آب ایران مطرح می‌شود، نبود ذخایر برفی است و این در شرایطی است که امسال شاهد افزایش ۲۰ درصدی منابع آبی حاصل از ذخایر برف هستیم.

ایسنا

====


🔻بهبود وضعیت منابع آبی در تهران

🔹مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران از بهبود وضعیت بارندگی‌ها در استان تهران خبر داد و گفت: وضعیت بارندگی‌ها نسبت به سال قبل بهبود یافته است، اما هم‌چنان نیازمند مدیریت مصرف در حوزه منابع آبی تهران هستیم/ ایسنا


🌀ژرفای سیاستی آب ژرف

✍️محمد فاضلی – عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی)

✅ خبر این‌که چاه آب ژرف (در عمق چند هزار متری زمین) به نتیجه رسیده، و تصویر هم فواره شدن آب است (چاه آرتزین)، آب‌هایی که گفته می‌شود از هندوکش به سمت ایران می‌آیند و از اعماق زمین در سیستان و بلوچستان می‌گذرند و از دریای عمان خارج می‌شوند. حجم آب کشف‌شده ۱۰۰۰ میلیارد متر مکعب ذکر شده و آن‌را بر ۷ میلیارد متر مکعب مصرف آب شرب سالیانه کشور تقسیم کرده و گفته‌اند برای ۱۷۳ سال مصرف آب شرب کشور کافی است. خبر دست به دست می‌چرخد و امروز صبح شنیدم که کسانی گفته‌اند چه نشسته‌اید که این آب را هم و به فلان کشورها که دوست‌شان نداریم فروخته شده است، واخیانتا!!

✅ داستان آب ژرف مثنوی هفتاد من است، اما من فقط می‌خواهم چند مجموعه سؤال بپرسم و از نگاه «عقل سیاست‌گذاری عمومی» در آن نظر کنیم. دو نکته هم قبل از طرح سؤالات ذکر می‌کنم. اول، عدد ۱۰۰۰ را بر ۷ تقسیم کنید. خواهید دید که حاصل ۱۴۲٫۸ می‌شود. یعنی نویسندگان چنین متنی حتی در تقسیم نیز دقت به خرج نداده‌اند. آدمیانی که به این میزان هم دقیق نبوده‌اند چگونه صلاحیتی برای اظهارنظر درباره آب ژرف یافته‌اند؟

✅ دوم، ۱۰۰۰ میلیارد متر مکعب معادل چقدر آب است؟ کارون بزرگ‌ترین و پرآب‌ترین رودخانه ایران است. کل آب سالیانه رودخانه کارون اکنون به روایت برخی اطلاعات و آمار به حدود ۱۴ میلیارد متر مکعب کاهش یافته است، اما کارون در پرآب‌ترین سال‌هایش نیز بین ۲۰ تا ۳۰ میلیارد متر مکعب و حدود ۲۳ میلیارد متر مکعب آورد داشته است. ۱۰۰۰ میلیارد متر مکعب معادل آورد ۴۳ رودخانه کارون در پرآب‌ترین سال‌های آن است. عبور این میزان آب در اعماق زمین، و خروج این میزان آب از دریای عمان در کدام گزارش کارشناسی و اثر علمی منتشرشده نشان داده شده است؟

✅ اولین مجموعه سؤالات، به فرض که این میزان آب در سیستان و بلوچستان کشف شود. این آب دارای چه کیفیتی است؟ آیا حاوی فلزات سنگین نیست؟ آیا شوری آب برای استفاده انسانی استاندارد است؟ هزینه استخراج آب از عمق ۳ تا ۵ هزار متری زمین چقدر است؟ چه میزان برق برای استخراج این میزان آب ضروری است؟ آیا آب ژرف از طریق یک چاه قابل استحصال است یا هزاران چاه برای استخراج آب ژرف ضروری است؟ هزینه حفر هر چاه چقدر است؟ چاه فعلی تاکنون چقدر هزینه در برداشته است؟ هزینه لازم برای انتقال آب به سایر نقاط ایران چقدر است (تا ۱۷۳ سال آب شرب ایران را تأمین کند)؟

✅ دومین مجموعه سؤالات، آیا کشوری که با مدیریت ناصحیح، منابع آبی خود را مسرفانه به سوی نابودی کشانده، منابع آب جدید را نابود نخواهد کرد؟ آیا هزینه‌ای به اندازه هزینه لازم برای اکتشاف، استحصال و توزیع آب ژرف، برای بهبود مصرف آب‌های موجود هزینه شده است؟ آب ژرف در چه بازه زمانی، برای چه مقاصدی و با چه قیمتی به دست خواهد آمد؟

✅ سومین مجموعه سؤالات، مگر نه این است که جامعه ایرانی از فقدان ارزیابی اقتصادی، محیط‌زیستی و اجتماعی سدها شکایت دارد و ساخت آن‌ها را باعث بروز مشکلات عدیده برای کشور و تخریب منابع آبی می‌داند؟ خب، ارزیابی اقتصادی، محیط‌زیستی و اجتماعی آب ژرف کجا صورت گرفته؟ توسط چه کسانی منتشر شده؟ و توسط کدام کارشناسان و نخبگان تأیید شده است؟ چه تضمینی هست که آینده آن‌چه امروز درباره آب ژرف گفته می‌شود، همان چیزی نباشد که امروز درباره سدسازی بیان می‌شود؟

✅ چهارمین مجموعه سؤالات، چرا دستگاه‌های رسمی اخبار آب ژرف را تأیید یا تکذیب نمی‌کنند؟ چرا گزارش مطالعات درباره چنین پدیده شگرفی که به عنوان نجات یک ملت تصویر می‌شود در دسترس نیست؟ آیا این فقط بازی رسانه‌ای برای جا انداختن پدیده‌ای مشکوک است؟

✅ پنجمین مجموعه سؤالات، آیا در دنیای سیاست‌گذاری راهکارهای معجزه‌آسا امکان‌پذیر هستند؟ آیا کشوری که چند دهه با بدمصرفی و بی‌تدبیری در مدیریت منابع آب مواجه بوده، قادر است با اتکا به یک عامل، به شکلی معجزه‌آسا نجات یابد؟ آیا آب ژرف – به فرض واقعیت داشتن – خشکیدن تالاب‌ها و رودخانه‌ها، فرونشست زمین، ریزگردها، موج مهاجرت بر اثر خشکی، کوبیده شدن آبخوان‌ها و … را نیز جبران می‌کند؟

✅ هر تصمیم درباره آب، تصمیم درباره سرنوشت این کشور است. سیاست‌گذاری عرصه دل بستن به معجزه‌ها نیست، بلکه عرصه پاسخ گفتن به سؤالات بسیار و درافتادن با پیچیدگی‌های بسیار است. سیاست‌گذاری آب ژرف، ژرفای بسیار بیشتری مطالبه می‌کند.


در ادامه بخوانید

سقوط خودروی راننده زن به داخل دریاچه، عاقبت استفاده از گاز به جای ترمز + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، یک راننده زن در نزدیکی دریاچه‌ای در یکی از شهرهای ایالت نیوجرسی، قصد تغییر مسیر خودرو را داشت که اشتباه گرفتن پدال گاز و ترمز، باعث شد تا خودرو مستقیم به سمت دریاچه حرکت کند و در آن فرو رود. خوشبختانه با اقدام به موقع آتش نشانی، خودرو و راننده آن بدون آسیب، به خشکی منتقل شدند. انتهای پیام/

افشاگری درباره «گاندو» | پشت‌پرده سریال‎سازی علیه دولت روحانی چه کسانی هستند؟ +فیلم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
«یک جریان فکری با نقابی بنام گاندو سعی در مخدوش کردن تمام زحمات این دولت دارد» یک جریان فکری با نقابی بنام گاندو سعی در مخدوش کردن تمام زحمات این دولت دارد. این ویدئو را ببینید تا سیه روی شود هرکه در او غش باشد. حسام الدین آشنا، مشاور رئیس جمهور درباره سریال «گاندو» نوشت: دولت در شش سال گذشته با تمام نیرو از هیچ خدمتی فروگذار نکرد و برای اعتلای ایران و ایرانی چوب حراج بر حیثیت سیاسی خود زد. وی افزود: اما یک جریان فکری با نقابی بنام گاندو سعی در مخدوش کردن تمام زحمات این دولت دارد. این ویدئو را ببینید تا سیه روی شود هرکه در او غش باشد.
فردا نیوزفردا نیوز1 روز قبل
فرانگر: محمد علی نجفی در دومین جلسه رسیدگی به پرونده قتل میترا استاد در خصوص سابقه خودکشی خودش به قاضی کشکولی گفت: آبان سال ۹۷ به خاطر اختلافاتی که با میترا استاد داشتم و، چون فکر می‌کردم راه به خطا رفته می‌خواستم جدا شوم، اما میترا قبول نمی‌کرد به همین خاطر تصمیم به خودکشی گرفتم و بعد از آن وقتی زنده ماندم چند نفر درباره حکم شرعی اقدام به خودکشی صحبت کردند که همانجا از کارم پشیمان شدم و در صحنه قتل هم به خاطر همین حکم شرعی خودکشی نکردم. وی افزود: به یکی از هتل‌های تهران رفتم و قرص خوردم و، چون نمی‌خواستم کسی متوجه مرگ من شود در اتاق هتل تصمیم گرفتم پس از خوردن قرص، رگ دستم را بزنم که با توجه به زیاد بودن تعداد قرص‌ها بیهوش شدم و دیگر نتوانستم رگ دستم را بزنم.

نیمی از مناطق کشور دمای بالای ۴۰ درجه داشت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وی گفت: استقرار هوای بسیار گرم همچنان در چند روز آینده ادامه خواهد داشت و البته در برخی نواحی جنوب شرقی و سواحل دریای خزر شاهد بارش‌های بسیار خفیف و پراکنده خواهیم بود. کارشناس هواشناسی افزود: در نواحی شرقی و در شمال سیستان و بلوچستان در شهرستان‌های زابل، زهک و هیرمند وزش باد ۱۲۰ روزه موجب افزایش گرد و خاک و کاهش کیفیت دید می‌شود. سرکرده گفت: آسمان تهران امروز صاف است و در دمای آن در گرمترین زمان به ۴۱ درجه سانتی گراد می‌رسد.

فیلم | درگیری مخاطبان پردیس سینمایی باغ کتاب با حراست

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
به گزارش خبرآنلاین؛ چند روزی است که اختلاف ساعت کاری پردیس سینمایی باغ کتاب با دیگر بخش‌های این مجموعه برای مخاطبان سینما دردسرساز شده است. سانس پایانی پردیس سینمایی باغ کتاب راس ساعت ۲۳:۵۹ آغاز به کار می‌کند در حالیکه چراغ‌ها، پله‌ها و درهای برقی این مجموعه پیش از پایان بخش آخرین سانس سینماها به کل خاموش می‌شود و موجبات نارضایتی مخاطبان را فراهم می‌کند. این اتفاق در شب گذشته (سه شنبه شب) که به دلیل نیم بها بودن قیمت بلیط، سالن‌ها حجم زیادی از مخاطب را به خود می‌بینند، موجب درگیری مردم با کارکنان حراست و ورود پلیس برای حل و فصل ماجرا شد.
وانانیوزوانانیوز1 روز قبل
تایید شد؛ آقای گل اروپایی، خرید ترسناک پرسپولیس در نقل‌وانتقالات! +عکستایید شد؛ آقای گل اروپایی، خرید ترسناک پرسپولیس در نقل‌وانتقالات! +عکسسایت «tvarenasport» صربستان، مهاجم تیم رادنیچکی را خرید جدید پرسپولیس معرفی کرد. به گزارش وانانیوز، روز گذشته برخی شنیده‌ها از مذاکره باشگاه پرسپولیس با نرمین هاسکیچ، مهاجم بوسنیایی تیم رادنیچکی صربستان خبر می‌دادند. سایت «tvarenasport» صربستان، امروز با انتشار گزارشی، خبر حضور آقای گل لیگ صربستان در پرسپولیس را تأیید کرد. این سایت نوشت: بهترین گل‌زن لیگ صربستان به ایران می‌رود چرا که تیم قهرمان ایران (پرسپولیس) این بازیکن را می‌خواهد. هاسکیچ موفق شد فصل گذشته با تیم رادنیچکی صربستان ۲۴ گل بزند و عنوان آقای گلی را از آن خود کند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

ایران یک نفتکش خارجی را در خلیج فارس متوقف کرد

خبری18 ساعت قبل

عکس، فیلم و جزییاتی از آتش‌سوزی شب گذشته در میدان تاریخی حسن‌آباد تهران

خبری1 روز قبل

شاهکار تازه عادل فردوسی‌پور

خبری1 روز قبل

۶ مصدوم حاصل برخورد دو پراید در ایذه

ایسنا5 دقیقه قبل

پامپئو: رفتار چین با اویغورها، «لکه ننگ قرن» است

ایسنا6 دقیقه قبل

حدود ۲۰ قلم دارو در بازار نداریم/ واردات اقلام دارویی که مشابه داخلی دارند، ممنوع است/ برخی پزشکان علیرغم اطلاع از عدم وجود داروهای خارجی، آن را در نسخه بیمار می‌نویسند

ایلنا8 دقیقه قبل

فوری؛ انتقام ستارۀ پرسپولیسی کنار گذاشته شده؛ بوسه بر پیراهن استقلال!

جام نیوز12 دقیقه قبل

تاج به فیفا اعلام کرد: فدراسیون موافق ورود زنان به ورزشگاه‌هاست

ایسنا16 دقیقه قبل

استفاده از محصولات پلاستیکی برای زنان خطرناک‌تر است

ایسنا16 دقیقه قبل

سردار یزدی: برخی به جای دفاع از ناجا دنبال جمع کردن رأی هستند

فارس17 دقیقه قبل