1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فرارو
  4. اجتماعی

توصیه ری‌شهری به رئیسی

خبرگزاری فرارو |
اگر دستگاه قضا بتواند به هدف و مقصدی که در اسلام است برسد، تصور من این است که بسیاری از مشکلات می‌تواند حل شود. الحمدلله کار‌هایی انجام شده، ولی تا رسیدن به نقطه مطلوب دستگاه قضائی فاصله زیادی داریم. امیدوارم آقای رئیسی که خودش از دستگاه قضا بوده و مشکلات را خوب می‌داند و با پیچ‌و‌خم مسائل قضا آشناست، تحولی ایجاد کند.توصیه ری‌شهری به رئیسی - 0

«آقای ری‌شهری آمد از ضعف قوه قضائیه گفت و درباره تعزیرات حکومتی سؤالاتی داشت …». این بخشی از خاطرات مرحوم هاشمی‌رفسنجانی به تاریخ ۳۰ آذر ۶۸ است که از انتقاد تلویحی آیت‌الله ری‌شهری از قوه قضائیه وقت حکایت می‌کند.

به گزارش شرق، ری‌شهری روز گذشته هم در گفت‌وگویی که با سایت جماران داشته، درباره انتصاب رئیسی در قوه قضائیه گفته که امیدوار است او بتواند تحولی ایجاد کند و البته درباره فرمان هشت‌ماده‌ای امام هم تأکید کرده که اجرای این فرمان مستلزم تغییراتی در تشکیلات قوه قضائیه است.

آیت الله محمد محمدی‌ری‌شهری درباره اولویت‌های دوره جدید قوه قضائیه گفت: اولین مسئله آمادگی مسئولان جدید دستگاه قضا برای مسئولیت سنگینی است که بر عهده دارند؛ یعنی تشکیلات قضا باید برنامه‌هایی را آماده تحقق عدالت اجتماعی کنند.

او افزود: اگر دستگاه قضا بتواند به هدف و مقصدی که در اسلام است برسد، تصور من این است که بسیاری از مشکلات می‌تواند حل شود. الحمدلله کار‌هایی انجام شده، ولی تا رسیدن به نقطه مطلوب دستگاه قضائی فاصله زیادی داریم. امیدوارم آقای رئیسی که خودش از دستگاه قضا بوده و مشکلات را خوب می‌داند و با پیچ‌و‌خم مسائل قضا آشناست، تحولی ایجاد کند.

او با اشاره به برنامه‌ای که حجت‌الاسلام رئیسی برای اداره قوه قضائیه نوشته و به مقام معظم رهبری ارائه داده است، ادامه داد: آقای رئیسی برنامه‌ای نوشته و خدمت مقام معظم رهبری ارائه داده است که نکات مختلفی را در آن مطرح کرده‌اند و مورد هدف قرار داده‌اند. اگر همین برنامه‌ای که نوشته‌اند و مقام معظم رهبری هم پسندیده‌اند عملی شود، ان‌شاء‌الله موفق می‌شوند.

آیت‌الله ری‌شهری در پاسخ به پرسشی درباره تأثیر توجه به فرمان هشت‌ماده‌ای امام خمینی (س) در اصلاح امور قوه قضائیه گفت: فرمان هشت‌ماده‌ای حضرت امام یکی از مواردی است که می‌تواند راهنما و راهگشا باشد و یکی از مسائلی که باید مورد اهتمام قرار بگیرد، همان است؛ ولی تنها آن نیست. اجراشدن آن به تغییراتی در تشکیلات قضائی نیاز دارد.

ری‌شهری در حالی این موارد را مطرح کرده که خود در سوابقش در اموری مسئولیت داشته که از جنس قضا بوده است.

ری‌شهری به سال ۱۳۵۸ به ریاست دادگاه انقلاب ارتش منصوب شد و مهم‌ترین مسائلی که در طول تصدی او مورد بررسی شد، رسیدگی به اتهامات متهمان حزب خلق مسلمان در پایگاه‌های هوایی، محاکمه متهمان به شرکت در کودتای نوژه، رسیدگی به ماجرای قطب‌زاده و رسیدگی به اتهامات سران نظامی حزب توده است. ری‌شهری خودش یک بار در یک گفت‌و‌گوی تلویزیونی درباره این حضور گفته است: دادگاه انقلاب یکی از ضرورت‌های انقلاب بود. اسفند ۵۷ بنده همراه دو، سه نفر دیگر انتخاب شدیم و به دزفول رفتیم و اولین دادگاه انقلاب را آنجا تشکیل دادیم. بعد از حضور در تهران هم دادگاه انقلاب ارتش را شش‌ماهه تشکیل دادیم. دادگاه‌های مهمی در مدت خدمت در دادگاه انقلاب داشتیم که از بین آن‌ها می‌توان به ماجرای کودتای نوژه، جریان حزب توده، جریان قطب‌زاده و جریان مهدی هاشمی اشاره کرد.

او در آن مصاحبه درباره پرونده مهدی هاشمی هم گفته بود پرونده سیدمهدی هاشمی مسیر انقلاب را تغییر داد، آیت‌الله هاشمی در آن روز‌ها به من می‌گفتند امشب که می‌خوابید، شاید فردا صبح آیت‌الله منتظری رهبر باشد و با اقداماتی که انجام می‌دهی ممکن است باعث شود دیگر در مسیر انقلاب جایگاهی نداشته باشی و مجبوری در خارج از کشور زندگی کنی! البته ایشان این صحبت‌ها را از روی خیرخواهی با من مطرح می‌کردند. راستش ما فکر آینده خودمان را نمی‌کردیم و به وظایف شرعی خود فکر می‌کردیم. پشتوانه اصلی ما امام بعد هم مقام معظم رهبری بودند که از اقدامات ما پشتیبانی می‌کردند و هیچ حامی دیگری در این جریان نداشتیم …. امام خمینی در فرمان هشت‌ماده‌ای خطاب به رئیس قوه قضائیه بر مواردی مانند استقلال قضات در صدور احکام، ورود به منزل متهمان با حکم و با اذن، رسیدگی به شکایات مردم در مواجهه با مأموران قضائی، منع احضار بدون حکم و جلوگیری از دخل‌و‌تصرف در مال و جلوگیری از مصادره اموال بدون حکم را تأکید کرده بود. چندی پیش حسن روحانی هم در پیام تبریک خود به رئیس قوه قضائیه همین موضوع یعنی تلاش برای اجرائی‌کردن فرمان هشت‌ماده‌ای امام را مورد توجه قرار داده بود.

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با ری شهری، رئیسی و قوه قضاییه از تلگرام

این جمله را به یاد داشته باشیم

🔴 سیدابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه:

در مقابل تعداد معدودی که بخواهند در دستگاه قضایی فساد ایجاد کنند، خواهیم ایستاد و سلامت قوه قضاییه را تضمین می‌کنم.


📢 نشست رؤسای دادگستری‌ها و دادستان‌ها با حجت الاسلام و المسلمین رئیسی

◀️ «حجت الاسلام و المسلمین رئیسی» رئیس جدید قوه قضاییه شامگاه امشب در نشست رؤسای کل دادگستری‌ها و دادستان‌های مراکز استان حاضر شد.

◀️ در این نشست معاونان رئیس قوه قضاییه و رؤسای سازمان‌های تابعه حضور دارند


رئیسی: هیچکس حق دور زدن قانون را ندارد

🔸رئیسی در مراسم معارفه‌اش به عنوان رئیس قوه قضاییه با اشاره به ضرورت اجرای عدالت گفت: اجرای عدالت باید به گونه‌ای باشد که هیچکس در هیچ جایگاهی حق دور زدن قانون را نداشته باشد.

مشروح سخان رئیس جدید قوه قضاییه 👇


نظرها

در ادامه بخوانید

تصاویر هولناک از راه افتادن سیلاب در شیراز/ سیل گریبانگیر ۹ استان کشورمان/ آماده باش رئیس جمهور به استانداران

تابناکتابناک1 روز قبل
وقوع سیل در خوزستان و ۸ استان دیگرسازمان هواشناسی کشور ضمن صدور اخطاریه‌ای از وقوع سیلاب و طغیان رودخانه‌ها در استان‌های خوزستان، ایلام، کرمانشاه، لرستان، کهگیلویه و بویر احمد، چهارمحال و بختیاری، بوشهر، فارس و اصفهان خبر داد. همچنین امروز بارش باران و در ارتفاعات بارش برف و لغزندگی در جاده‌های کوهستانی و برفگیر استان‌های مرکزی، همدان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، زنجان، اردبیل و ارتفاعات البرز در استان‌های قزوین، البرز، تهران و سمنان پیش‌بینی می‌شود که بارش باران با احتمال آبگرفتگی معابر عمومی و بارش برف و لغزندگی در جاده‌های کوهستانی استان‌های گیلان، مازندران و گلستان خواهد بود. بر اساس متن اخطاریه سازمان هواشناسی، فردا (۶ فروردین) بارش باران همراه با رگبار و رعد و برق، وقوع سیلاب و طغیان رودخانه‌ها در استان‌های خوزستان، ایلام، کرمانشاه، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، بوشهر، فارس و اصفهان پیش‌بینی می‌شود. افزون بر اینها، در روز چهارشنبه (۷ فروردین) بارش باران همراه با رگبار و رعد و برق، وقوع سیلاب و طغیان رودخانه‌ها در استان‌های خراسان شمالی، غرب هرمزگان و جزایر خلیج فارس پیش‌بینی می‌شود. همچنین به سازمان‌ها و ارگان‌های ذیربط توصیه کرد تمهیدات لازم جهت کاهش خسارات احتمالی و تامین امنیت مسافران نوروزی را بیندیشند.

ویدئو | تصاویری عجیب از سیل در شیراز؛ خودروها واژگون شدند

همشهریهمشهری1 روز قبل

ماجرای حیوان عجیبی که در شوش دیده شد +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز7 ساعت قبل
به گزارش مشرق، فیلمی از یک حیوان عجیب و شبیه به گونه کفتار در فضای مجازی منتشر شد و شایعه شد که این حیوان در مزارع نیشکر هفت‌تپه دیده شده است. فیروز حاج کلی رئیس اداره حفاظت از محیط‌زیست شوش صبح امروز اظهار کرد: تصاویر منتشر شده در فضای مجازی مربوط به گونه‌ای گرگ یال‌دار است که مربوط به کشور آرژانتین است و این گونه از گرگ در کشور ایران وجود ندارد. مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند. فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp۴حاج کلی گفت: محیط اطراف این تصویر مزارع نیشکر است ولی مربوط به شهرستان شوش نیست.

فیلم | سیل شیراز از زاویه‌ای دیگر (هشدار تصاویر ناراحت‌کننده)

خبرآنلاینخبرآنلاین21 ساعت قبل
سیل سهمگین شیراز که از حوالی ۱۱ صبح امروز آغاز شد، تاکنون دست کم ۱۷ کشته و ۷۴ مصدوم در پی داشته است. ویدئویی که می‌بینید، زوایای تازه‌ای از این سیل را نشان می‌دهد. این ویدئو حاوی تصاویر ناراحت کننده است.

سیلاب بیش از ۲۰۰ خودرو را برد/شهروندان شیرازی از منازل خود خارج نشوند+تصاویر

افتصادنیوزافتصادنیوز1 روز قبل
اقتصادنیوز؛ بارندگی شدید به همراه تگرگ و سیل شهروندان شیرازی و صدها هزار مسافر این شهر تاریخی را دچار مشکل کرد. عنایت‌الله رحیمی، استاندار فارس در پی جاری شدن سیلاب در دروازه قرآن، گفت: شهروندان از منازل خود به بیرون نیایند. طغیان مسیل در دروازه قرآن شیراز بیش از ۲۰۰ خودرو را با خود بردبه گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ سرهنگ نادر رحمانی، رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا گفت: دقایقی پیش در پی طغیان مسیل در دروازه قرآن شیراز تعدادی از خودروها در سیلاب گرفتار شدند. در این شرایط تنها نیروهای امدادرسانی که در سطح شهر شیراز دیده می‌شود نیروهای آتش نشانی است. دهقانی اضافه کرد: مسافران نوروزی برای اسکان از سالن‌های سرپوشیده مشخص شده توسط شهرداری شیراز و به ویژه نمایشگاه بین المللی شیراز واقع در شهرک گلستان استفاده کنند.

ویدیو - عبور هولناک سیل از رودخانه خشک شیراز

همشهریهمشهری2 ساعت قبل

اخبار بیشتر