1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. سیاسی
حادثه نیوزیلند انعکاسی از سیاست اسلام‌هراسی آمریکاست

حادثه نیوزیلند انعکاسی از سیاست اسلام‌هراسی آمریکاست

خبرگزاری مهر |
یک استاد روابط بین الملل تاکید کرد: حادثه تروریستی نیوزیلند و شهادت مسلمانان در مسجد شهر کرایست‌‎چرچ، انعکاس و ترجمانی از سیاست اسلام هراسی آمریکاست.

به دنبال حادثه تروریستی دیروز در نیوزیلند، دکتر رضا سیمبر در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: وقوع حادثه تروریستی نیوزلند و شهادت مسلمانان در مسجد شهر کرایست‌‎چرچ از ابعاد مختلفی قابل تحلیل است. نیوزیلند کشوری منزوی و مکانی امن در دنیا محسوب می‌شد.

وی افزود: بانیان این حادثه تروریستی با این اقدام نشان دادند که قصد گسترش دامنه اسلام هراسی در جهان را دارند. نکته دیگر، به ضعف دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی کشورهایی مانند استرالیا و نیوزیلند باز می‌گردد. ساختاری که نشان می‌دهد بر خلاف ادعای مقامات غربی، تا چه اندازه‌ای ضعیف و نفوذ پذیر است. نحوه عملیات صورت گرفته در نیوزیلند این موضوع را به خوبی اثبات می‌کند.

استاد روابط بین الملل دانشگاه گیلان در ادامه افزود: این حادثه، از زوایهای دیگر نیز قابل تحلیل است و آن، خیزش مجدد جریان راست افرطی در غرب است. اگر این جریان مهار نشود، از دل آن شاهد ظهور و بروز دوباره نازیسم، نئونازیسم و فاشیسم خواهیم بود.

وی یادآور شد: هم اکنون شاهد مانور سیاسی جریان‌های راست افراطی در ۱۱ کشور اروپایی هستیم. این موضوع، مقوم پوپولیسم (عوام فریبی) خواهد بود و با اسلام ستیزی و مهاجر ستیزی عجین شده و خواهد شد. حادثه اخیر نشان داد که این خطر مختص به اتحادیه اروپا نیست و در کشورهایی مانند استرالیا و نیوزیلند نیز شاهد آن هستیم.

تحلیلگر مسائل بین الملل تاکید کرد: از یک جهت دیگر، این حادثه تروریستی بازتاب و ترجمانی از سیاست اسلام هراسی آمریکا پس از دوران جنگ سرد بوده است. ایالات متحده سعی کرد پس از فروپاشی شوروی، اسلام هراسی را جایگزین کمونیسم هراسی نموده و از این طریق، نفوذ خود را در غرب توجیه کند. در پیام آقای ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص حادثه تروریستی نیوزیلند نیز به این مسئله اشاره شده است.

دکتر سیمبر در پایان تصریح کرد: اسلام خود قربانی تروریسم است. در کشوری مانند جمهوری اسلامی ایران، تنها ۱۷ هزار نفر از سوی منافقین به شهادت رسیدند. ریشه این موارد، القائات افراطی و هدفمندی است که آمریکا در قبال اسلام و در ذیل تفکر آتلانتیک گرایی ترویج می‌دهد.

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با رضا سیمبر، نیوزیلند، حمله تروریستی، استرالیا و اسلام هراسی از تلگرام

ایران خواستار نشست اضطراری سازمان همکاری اسلامی/ محکومیت حمله تروریستی نیوزیلند


🔻پیام تسلیت رئیس قوه‌قضاییه در پی حمله تروریستی در نیوزیلند

🔹حمله تروریستی و نژادپرستانه به مسلمانان نیوزیلند که به شهادت جمعی از نمازگزاران بی گناه انجامید، اقدامی وحشیانه، جاهلانه و فاجعه بار بود و بار دیگر جنایات وحشیانه داعش را تداعی نمود.

🔹دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران آماده هرگونه همکاری با دستگاه دیپلماسی کشور و نهادهای ذیربط در پیگیری ابعاد این حادثه و مقابله با عوامل منطقه‌ای و جهانی است.

#قضایی


🔻واکنش نژادپرستانه سناتور استرالیایی به حمله تروریستی نیوزیلند

🔹سناتور استرالیایی: علت حمله نیوزیلند مهاجرت مسلمانان است

🔹سناتور استرالیایی در بیانیه‌ای عجیب، علت وقوع حمله تروریستی یک سفیدپوست نژادپرست در نیوزلند را مهاجرت مسلمانان به این کشور خواند/ فارس

#بین‌الملل


🔻واکنش سفیر ایران در انگلستان به حمله تروریستی امروز در نیوزیلند

🔹کشتار مسلمان در نیوزیلند سیاه‌ترین روز برای تاریخ معاصر این کشور است

#بین‌الملل


نظرها

در ادامه بخوانید

وقتی «بی بی سی» حاج قاسم سلیمانی را تحسین می‌کند

مهرمهر1 روز قبل
شبکه بی بی سی مستندی با نام «فرمانده در سایه» ساخته و منتشر کرده است که در آن مصاحبه‌شوندگان به تحسین حاج قاسم سلیمانی پرداخته و او را فرمانده دل‌ها می‌نامند.

ویدئو؛ جشن نوروز در کردستان عراق

یورونیوزیورونیوز13 ساعت قبل
نوروز و آغاز سال جدید به سنت هرساله در کردستان عراق جشن گرفته شد. هزاران نفر که بسیاری از آنها لباس سنتی کردها را به تن و مشعلی در دست داشتند، روز چهارشنبه پایکوبان رهسپار قلۀ کوه آکرا در شمال عراق شدند. میلیون‌ها کرد در سراسر جهان از جمله در ایران، عراق، ترکیه و سوریه هرساله ۲۱ مارس، اولین روز بهار را جشن می‌گیرند. برآوردها حاکی از آن است که دست‌کم ۳۰ میلیون کرد در سراسر خاورمیانه زندگی می‌کنند.

فیلمی از لحظه غرق شدن قایق در رودخانه دجله عراق

مهرمهر7 ساعت قبل

«دجله» ۵۵ مسافر یک کشتی تفریحی را بلعید

آخرین خبرآخرین خبر1 روز قبل
سرنشینان این قایق برای گذراندن تعطیلات عازم جزیره‌ای تفریحی در وسط دجله و نزدیک موصل بودند که دچار این سانحه شدند. به گزارش فارس از رویترز به نقل از منابع پزشکی عراق گزارش داد که در این حادثه، حدود ۶۰ نفر غرق شدند. منابع امنیتی عراق تاکید کردند که از این میان، حدود ۳۰ نفر از مسافران کشتی مفقود شدند. معاون استاندار نینوی گفت که حدود ۲۰ نفر از مسافران این کشتی نجات پیدا کردند. خبرنگار شبکه الجزیره گزارش داد که ظرفیت این کشتی ۵۰ نفر است، اما حدود ۲۰۰ نفر سوار آن شدند.

فیلم/ لحظه واژگونی مرگبار قایق در رود دجله عراق

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز10 ساعت قبل
انتخابانتخاب14 ساعت قبل
یحیى دبوق در الاخبار نوشت: حضور عربستان، امارات، مصر و ارد نقشی اساسی در «معامله قرن» ایفا می‌کنند، از جمله، مهیا کردن زمینه‌ای برای اسرائیل تا بتواند مساحت بیشتری از زمین‌های فلسطین اشغالی را به خود اختصاص دهد، حتی اگر بهای آن، گذشتن قاهره و ریاض از اراضی خود، برای جلب رضایت اسرائیل و چشم پوشی از فلسطین، با ثروت عربی باشد! به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»؛ در ادامه این مطلب آمده است: روز گذشته کتاب جدید روزنامه نگار برجسته آمریکایی، ویکی وارد با عنوان «کوشنر و شرکای او، طمع و فساد» منتشر شد، که دربردارنده تفاصیلی در مورد نقش کوشنر، مشاور و داماد ترامپ و ایوانکا، در کاخ سفید و سیاست خارجی آمریکا بود. علاوه بر این، در کتاب مذکور تفصیل هایی در مورد معامله قرن و اهداف آن در حل مساله فلسطین، طبق منفعت کامل اسرائیل و با حمایت مالی دولتهای عربی آمده است که در مقدمه آنها عربستان و امارات قرار دارند. براساس آنچه در این کتاب آمده، معامله قرن که توسط کوشنر طراحی شده، شامل امتیازدهی‌های اردن، در مورد بخشی از اراضی آن برای دولت فلسطین می‌شود، تا در مقابل، بخشهایی از خاک عربستان به اردن واگذار شده و اسرائیل بتواند مساحت گسترده‌تری از اراضی نوار غزه را تحت حاکمیت خود درآورد. کوشنر در جریان حضورش در امارات، در گفتگو با اسکای نیوز عربی افشا کرد که پیش بینی می‌کند نقشه صلح در منطقه پس از برگزاری انتخابات اسرائیل رونمایی شود؛ نقشه‌ای که در دو عرصه اقتصاد و سیاست می‌تواند علاوه بر تاثیر گذاری بر اسرائیل و فلسطین، بر تمام منطقه، بویژه اردن، مصر و لبنان، اثرگذار باشد.

اخبار بیشتر