1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تابناک
  4. اقتصادی

دریافت مالیات حقوق‌های ارزی به نرخ سنا

خبرگزاری تابناک |

طبق بخشنامه جدید سازمان امور مالیاتی، مالیات کارمندانی که حقوق ارزی می‌گیرند، بر اساس نرخ آزاد (سامانه سنا) محاسبه و دریافت می‌شود.

به گزارش ایبنا، سازمان امور مالیاتی در بخشنامه‌ای به اداره مالیاتی شهر و استان تهران و ادارات کل امور مالیاتی اعلام کرد که «مالیات کارمندانی که حقوق ارزی می‌گیرند، بر اساس نرخ آزاد محاسبه می‌شود.»

در این بخشنامه آمده است: با توجه به ابهامات موجود در خصوص نحوه تسعیر ارز و از آنجا که به موجب مصوبات اخیر هیأت وزیران و بخشنامه‌های بانک مرکزی تغییراتی در نحوه تأمین ارز در سال ۹۷ اعمال گردیده است، به منظور رفع ابهامات مالیاتی ایجاد شده در این خصوص مقرر می‌دارد:

۱. انواع نرخ ارز مورد اشاره در دستورالعمل شماره ۲۰۰/‏۹۳/‏۵۲۴‬ مورخ ۲۲/‏۰۶/‏۹۳‬ (مرجع، مبادله‌ای و توافقی) به نرخ رسمی، بازار ثانویه (سامانه نیما) و نرخ آزاد (سنا) تغییر یافته است.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

۲. چنانچه تخصیص یا پرداخت حقوق و مزایای حقوق‌بگیران به صورت ارزی تخصیص یا پرداخت گردد، نرخ تسعیر ارز برای محاسبه مالیات حقوق (اعم از مالیات حقوق اتباع ایرانی یا خارجی) فارغ از منشأ تأمین ارز بر اساس نرخ آزاد ارز (اعلامی در سامانه سنا) در تاریخ تخصیص یا پرداخت حسب مورد خواهد بود.

۳. درآمد حقوق اتباع خارجی که در ایران اشتغال دارند، اعم از اینکه کارفرما (پرداخت کننده حقوق) ایرانی یا خارجی یا اینکه مقیم خارج و فاقد شعبه و نمایندگی در ایران باشد، از مصادیق درآمدهای موضوع بند ۵ ماده ۱ قانون مالیات‌های مستقیم و با رعایت مقررات مشمول مالیات حقوق خواهد بود.

۴. مفاد بند ۳-۴ بخشنامه شماره ۳۰/‏۴/‏۹۱۲۴/‏۴۲۱۷۶‬ مورخ ۲۳/‏۰۸/‏۷۸‬ در خصوص پرداخت حقوق به وجه رایج کشور متبوع توسط کارفرمایان خارجی، مورد تاکید است.

دریافت مالیات حقوق‌های ارزی به نرخ سنا - 9

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با مالیات، کارمندان و حقوق ارزی از تلگرام

مصوبه افزایش ۴۰۰ هزار تومانی حقوق کارمندان تایید شد

یک عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه: شورای نگهبان ایرادی به تبصره ۱۲ مربوط به افزایش ۴۰۰ هزارتومانی حقوق کارمندان وارد نکرده است. /ایسنا


حسین راغفر

استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا:

▫️۳۰۰ هزار میلیارد تومان در ماه‌های اخیر برای عده‌ای رانت ارزی ایجاد شده، بدون آنکه ریالی مالیات بدهند، آنوقت از معلمی که فوق لیسانس دارد و ۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان حقوق می‌گیرد، مالیات می‌گیرند، نظام مالیاتی کجاست؟

▫️همه می‌دانند چه کسانی رانت ارزی گرفتند، اما ریالی مالیات نمی‌دهند!

#اسکان_نیوز


▫️مقایسه عیدی کارمندان و قیمت سکه از سال ۸۷ تا ۹۷، با عیدی کارمندان چند سکه می‌توان خرید؟

#اسکان_نیوز


♨⁣درآمد ۵۰۰ میلیون یورویی فرانسه از وضع مالیات بر غول‌های فناوری

برنو مایر، وزیر دارایی فرانسه:

🔹وضع مالیات اضافی بر روی شرکت‌های بزرگ فناوری می‌تواند تا ۵۰۰ میلیون یورو به بودجه این کشور تزریق کند.

🔹وضع مالیات اضافی بر روی شرکت‌های بزرگ فناوری از قبیل آمازون، اپل، گوگل و فیس بوک می‌تواند تا ۵۰۰ میلیون یورو (۵۶۸٫۳ میلیون دلار) به بودجه سالانه فرانسه بیافزاید.

⁣====


🔹چرا مالیات نمی‌دهند؟

✍️محمد فاضلی – عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی

✅ من اطمینان دارم شما جزء اکثریت مردمی هستید که به آن‌چه در این یادداشت، می‌نویسم و می‌پرسم حتی فکر نکرده‌اید. نوشته و سؤالم درباره معافیت مالیاتی است. بگذارید قبل از ورود به مسأله اصلی، از این خبر شروع کنم که مجلس روز سی بهمن، کارمندان دولتی و غیردولتی دارای درآمد تا سقف سالیانه ۳۳ میلیون تومان، و کسبه و مشاغل تا سقف ۲۵٫۸ میلیون تومان را از مالیات معاف کرد. این یعنی کارمندانی که تا ماهی ۲۷۵۰۰۰۰ تومان حقوق می‌گیرند و کسبه‌ای که تا ماهی ۲۱۵۰۰۰۰ تومان درآمد دارند از مالیات معاف هستند. معافیت مالیاتی صاحبان درآمدهای پایین در همه جهان متداول است، اما معافیت مالیاتی مسأله‌ای بسیار عظیم‌تر از معافیت کارمندان و کسبه‌ای با این سقف‌های درآمدی است.

✅ من می‌دانم که مالیات ابزاری برای تنظیم‌گری هم هست و فقط منبع درآمد دولت نیست. مالیات برای رسمی کردن اقتصاد، تنظیم انگیزه‌های فعالان اقتصادی و برای مثال کاهش مالیات در یک بخش به‌منظور جلب سرمایه‌گذاری در آن کاربرد دارد. پرسش‌هایم اما علی‌رغم این دانسته، کماکان اهمیت دارند، پس حالا می‌توانیم یک گام به اصل مطلب نزدیک‌تر شویم.

✅ فصل اول از باب چهار قانون مالیات‌های مستقیم (با اصلاحات ۳۱/۴/۱۳۹۴) به معافیت‌های مالیاتی اختصاص دارد و مواد ۱۳۲ تا ۱۴۶ را در بر می‌گیرد. این مواد فعالیت‌هایی را تشریح می‌کنند که «مالیات با نرخ صفر» دارند، یعنی فرد حقیقی یا حقوقی (مؤدی مالیاتی) باید درآمدهایش را اظهار کند، دفاتر و حساب‌های مالیاتی داشته باشد و سازمان امور مالیاتی هم درآمد مشمول مالیاتش را حساب می‌کند ولی نرخ مالیات برای آن‌ها صفر است. خاصیت این کار آن است که مؤدی مالیاتی در نظام اقتصاد رسمی قرار می‌گیرد و درآمد و حساب و کتابش مشخص است و پس از پایان دوره زمانی معافیت مالیاتی حمایتی، امکان اخذ مالیات وجود دارد. برای مثال، «۱۰۰ درصد درآمد ابرازی دفاتر گردشگری و زیارتی دارای مجوز از مراجع قانونی ذی‌ربط که از محل جذب گردشگران خارجی یا اعزام زائر به عربستان، عراق و سوریه تحصیل شده باشد، با نرخ مالیاتی صفر محاسبه می‌شود.» (بند «ز»، ماده ۱۳۲) اما هنوز به پرسش اصلی نرسیده‌ایم.

✅ عجیب‌ترین فصل و ماده این قانون، فصل دوم از باب سوم (مالیات بر درآمد) است: مالیات بر درآمد کشاورزی. ماده ۸۱ این قانون می‌گوید «درآمد حاصل از کلیه فعالیت‌های کشاورزی، دامپروری، دامداری، پرورش ماهی و زنبور عسل و پرورش طیور و ماهیگیری، نوغان‌داری، احیای مراتع و جنگل‌ها، باغات اشجار از هر قبیل و نخیلات از پرداخت مالیات معاف می‌باشد.» دولت طبق همین قانون موظف بوده تا پایان برنامه سوم توسعه (الان برنامه ششم هستیم) مطالعات لازم برای تعیین آن فعالیت‌هایی که ادامه معافیت مالیاتی آن‌ها ضرورت دارد را انجام دهد و لایحه به مجلس بدهد. ماده ۱۴۱ همین قانون نیز تصریح می‌کند که صددرصد درآمد حاصل از صادرات محصولات کشاورزی هم مشمول مالیات نرخ صفر است.

✅ سؤال: آیا همه کشاورزان، دامداران، زنبورداران و بقیه فعالان بخش کشاورزی درآمد سالیانه کمتر از ۳۳ میلیون تومان (سقف معافیت مالیاتی کارمندان) دارند که باید از مالیات معاف باشند؟ آیا پرسیده‌اید چرا کشاورزان بزرگ‌مالک با ده‌ها، صدها و هزاران هکتار زمین و درآمدهای میلیارد تومانی، یا گاوداری‌های بزرگ با صدها یا هزاران رأس دام یا واحدهای بزرگ پرورش طیور یا جنگل‌داری از مالیات معاف هستند؟

✅ ارزش اقتصاد کشاورزی ایران چقدر است؟ وزیر کشاورزی در پنج فروردین ۱۳۹۷ ارزش تولیدات کشاورزی ایران را بیش از ۷۰ میلیارد دلار اعلام کرده است. اگر معافیت مالیاتی مثل کارمندان با حقوق پایین، شامل کشاورزان خرده‌مالک و کم‌درآمد شود، همه این میزان مشمول مالیات نمی‌شود، اما اگر فقط ده درصد مالیات - صرف‌نظر از مالیات پلکانی – مشمول بخش کشاورزی شود، ۷ میلیارد دلار (معادل هفتاد هزار میلیارد تومان با دلار ده هزار تومان) مالیات بخش کشاورزی است.

✅ چرا لایحه مالیات‌های بخش کشاورزی از ابتدای برنامه سوم تا به حال تدوین نشده و اثر مالیات ندادن این بخش در اقتصاد ایران، و مدیریت بخش آب و خاک چیست؟ چرا کشاورزی معاف از مالیات است؟ آیا همه کشاورزان از کارمندان معاف از مالیات کم‌درآمدتر هستند؟ آیا صادرکنندگان کالاهای کشاورزی با درآمدهای میلیون دلاری باید معاف از مالیات باشند؟ آیا درآمدهای مالیاتی کشاورزی در شرایط تحریم و تنگنای مالی دولت که سبب افزایش فشار مالیاتی بر صنعت و خدمات (دو بخش اشتغال‌زا) می‌شود، نمی‌توانست از فشار بر این دو بخش بکاهد؟


مالیات بر مصرف

مقوله‌ای که نیاز به تامل بیشتر دارد

✍دکتر سیدجواد مرتضوی

💠طراحی و پیشنهاد طرح مطالبه ««مالیات بر مصرف»» در امریکا

🔻 بر اساس این قانون مردم آمریکا از پرداخت هر نوع مالیات بر درآمد معاف می‌شوند و در مقابل یک نظام مالیاتی گسترده و همه گیر مبتنی بر اخذ «مالیات بر مصرف» در مرحله خرده فروشی، جایگزین نظام مالیاتی فعلی خواهد شد.

🔻 بر اساس اطلاعات منتشر شده، قرار است در سال ابتدایی اجرای قانون، نرخ مالیات بر فروش ۲۳ درصد تعیین شود؛ که به معنی افزایش قیمت ۲۳ درصدی کالا و خدمات در آمریکاست. در سال‌های بعد از آن نیز بر اساس میزان مالیات دریافت شده و مصارف مالیاتی دولت، نرخ مالیات تنظیم خواهد شد

🔻 مطرح کنندگان این قانون [مالیات عادلانه] معتقدند اخذ مالیات بر درآمد افراد عادلانه نیست؛ چراکه مردم را به سمت کمتر کار کردن و یا پنهان نمودن درآمدهای خود سوق می‌دهد. اما در مقابل لازم است هزینه‌های عمومی از طریق اخذ مالیات بر مصرف افراد پوشش داده شود.

🔻 در واقع اگر مالیات به جای درآمد، از مصرف شهروندان اخذ شود، تمایل برای کار و افزایش درآمد بیشتر می‌شود و در عین حال تمایل برای مصرف کردن کمتر خواهد شد. علاوه بر این در این مورد دیگر نیازی به تعبیه نظام‌های مالیاتی پلکانی نیست؛ چراکه به طور خودکار هرکس بیشتر مصرف داشته باشد، مالیات بیشتری پرداخت خواهد کرد.

🔻 برخی مخالفان این طرح معتقدند جایگزینی مالیات بر درآمد با مالیات بر مصرف، موجب افزایش فشار بر قشر متوسط و ضعیف‌تر جامعه می‌شود و میزان مالیات پرداختی ثروتمندان را کاهش می‌دهد؛ چراکه سهم مصرف از درآمد، نسبتی معکوس با میزان درآمد اشخاص دارد.

🔻 اما موافقان معتقدند اگر پایه‌های مالیاتی این نظام مالیاتی به درستی تعیین شود و همه انواع مصرف کالا و خدمت را شامل شود، در نهایت در مقایسه با وضع فعلی، نظام مالیاتی عادلانه‌تر خواهد بود.

🔹 بر اساس قانون «مالیات عادلانه» قرار است «سازمان خدمات درآمدهای داخلی آمریکا»، که وظیفه جمع آوری مالیات بر درآمد از اشخاص و شرکت‌ها و دیگر انواع مالیاتی را به عهده دارد، به کلی تعطیل شود و در مقابل سازوکاری جدید و ساده‌تر برای اخذ مالیات بر مصرف از شهروندان تعبیه گردد


نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم از شهادت دو مامور نیروی انتظامی توسط شوهر عصبانی

افتصادنیوزافتصادنیوز23 ساعت قبل
عصر ایرانعصر ایران16 ساعت قبل
تورم دورقمی، افزایش نرخ بیکاری، رکود اقتصادی و کاهش درآمدهای نفتی، چهار پیش‌بینی مراکز بین‌المللی از اقتصاد ایران در سال آینده هستند. تورم دورقمی، افزایش نرخ بیکاری، رکود اقتصادی و کاهش درآمدهای نفتی، چهار پیش‌بینی مراکز بین‌المللی از اقتصاد ایران در سال آینده هستند. به‌عنوان مثال، سازمان ملل در گزارش وضعیت و چشم‌انداز اقتصاد ۲۰۱۹، تورم ۳۴٫۹ درصدی را برای ایران پیش‌بینی کرده است. رشد اقتصادیپیش‌بینی بانک جهانی از رشد اقتصادی ایران در سال آینده منفی است. درآمدهای نفتیاکونومیست در تحلیلی که از صنایع در سال ۲۰۱۹ ارائه داده، تحریم‌های ایران را به‌عنوان یکی از ریسک‌های پیش روی صنایع در سال آینده معرفی کرده است.
همشهریهمشهری18 ساعت قبل
چمدان نوشت: حرمت اله رفیعی در مورد وضعیت‌ آژانس‌های مسافرتی در سال ۹۷ گفت: شاید هیچ سالی را نداشتیم که وضعیت آژانس‌های مسافرتی در آن، مانند سال ۹۷ بد باشد. وی ادامه داد: عوامل مختلفی در به وجود آمدن این وضعیت نقش داشتند که از جمله می‌توان به شرایط بد اقتصادی برای مردم اشاره کرد که سبب می‌شود سفر گزینه آخر انتخاب مردم باشد. رفیعی نوسانات ارزی را از دیگر مشکلات آژانس‌های مسافرتی دانست و افزود: متاسفانه شاهد بودیم که افرادی خارج از صنف تصمیمات غیرکارشناسی برای ارز در حوزه سفر گرفتند. رفیعی تاکید کرد: تورهای خروجی ما کاهش بسیار چشمگیری داشته‌است و می‌توانیم بگوییم نسبت به سال گذشته ۳۵ تا ۴۰ درصد از تورهای خارجی کم شده‌اند. کاش حداقل از نزدیک‌ترین نقاط به مرز در دو کشور پروازهایی برای مردم در نظر می‌گرفتند تا هم مردم هزینه کمتری می‌پرداختند و هم ازدحام شلوغی در مرزهای زمینی کاهش پیدا می‌کرد.

جایگزین هایی برای تویوتا سوپرا؛ افسانه‌ای که به کابوس طرفدارانش بدل شد

12+
دیجیاتودیجیاتو13 ساعت قبل
تابناکتابناک10 ساعت قبل
افزایش قیمت مرغ ناشی از سودجویی است/مردم مرغ را گران نخرند رئیس اتحادیه پرنده و ماهی گفت: افزایش قیمت مرغ ناشی از سودجویی است که در مبدا و توسط مرغداران صورت می‌گیرد. وی تصریح کرد: از مردم درخواست می‌کنیم مرغ را از بازار آزاد و با قیمت بالا نخرند تا قیمت مرغ تعدیل شود. کارگر با بیان اینکه در شهرهای دیگر هم وضعیت همین‌طور است، گفت: در همه زمینه‌ها حتی چغندر و کاهو هم افزایش قیمت داشتیم. وی بیان کرد: وزارت جهاد کشاورزی به ازای هر هکتار زمین زراعی خسارت دیده ۲۰ میلیون ریال، هر هکتار باغ خسارت دیده ۵۰ میلیون ریال، هر راس دام سبک تلف شده ۵ میلیون ریال و هر راس دام سنگین تلف شده ۳۰ میلیون ریال کمک‌ بلاعوض پرداخت می‌کند. حجتی ادامه داد: همچنین به ازای هر هکتار احیای زمین زراعی و باغی ۵۰ میلیون ریال، احیا و بازسازی هر سالن ۱۰ هزار قطعه‌ای مرغداری ۲۰۰ میلیون ریال و احیا و بازسازی هر واحد آبزی پروری ۲۰۰ میلیون ریال پرداخت تسهیلات بانکی کم بهره به صاحبان آن‌ها پرداخت خواهد شد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین19 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، بر اساس این گزارش، قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات روز جمعه با ۰٫۳۳ درصد افزایش به ۱۳۱۳ دلار و ۶۸ سنت رسید. قیمت طلای آمریکا نیز در پایان معاملات دیروز با ۰٫۳۹ درصد رشد به ۱۳۱۸ دلار و ۷۰ سنت رسید. قیمت فلز زرد در هفته گذشته حدود یک درصد افزایش داشت و بهترین عملکرد هفتگی را از ابتدای ماه فوریه تاکنون به ثبت رساند. پس از انتشار آمارهای ضعیف اقتصادی و عملکرد ضعیف بورس آمریکا، شاخص‌ها در بورس‌های اروپایی نیز شاهد افت بود. قیمت طلا روز پنجشنبه به بالاترین رقم از ۲۸ فوریه تاکنون یعنی ۱۳۲۰ دلار و ۲۲ سنت رسیده بود.

اخبار بیشتر