1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. سیاسی
تضمین می‌دهند که همکاری با FATF به سرنوشت برجام ختم خواهد شد

تضمین می‌دهند که همکاری با FATF به سرنوشت برجام ختم خواهد شد

خبرگزاری مشرق‌نیوز |
عضو حزب منحله مشارکت می‌گوید مخالفان FATF فقط مخالف رابطه با آمریکا نیستند بلکه مخالف تعامل با جامعه جهانی هستند.

به گزارش مشرق، روزنامه «کیهان» در ویژه‌های خود نوشت:

محسن امین‌زاده که زمانی هم در دولت اصلاحات معاون وزارت خارجه بوده، به روزنامه آرمان گفت: به باور من آنچه برای تغییر رویه‌های متعارف ایران در سیاست خارجی ضروری است، رسیدن دولتمردان ایران به یک اجماع در جهت مصالح ملی است. اجماعی که می‌تواند نهایتا بدل به یک اجماع ملی شود در شرایط کنونی، اختلاف نظر میان دولتمردان ایران در مورد مصالح ملی و امنیت ملی راه را برای هر تدبیر جامع و درستی می‌بندد.

وی درباره FATF گفت: اختلاف نظرها در مورد تصویب یا عدم تصویب FATF مصداق بارز این تفرق نظر و عدم اجماع ملی است. برای موافقان تصویب این قوانین، استدلال‌ها و ادعاهای مخالفان قابل درک و فهم نیست و به نظر می‌رسد که دلایل مخالفت آنان ارتباطی با فرصت‌ها و تهدیدات عدم تصویب این قوانین ندارد. آنان فقط مخالف رابطه با آمریکا نیستند. مخالف تعامل با جامعه جهانی هستند و نوعی انزوای از نوع کره شمالی را طلب می‌کنند.

در خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

این اظهارنظر در حالی است که طیف متبوع آقای امین‌زاده، هنوز درباره چک برگشتی برجام و تعهدات یکطرفه شده آن برای ایران هیچ توضیح و توجیه درخوری ارائه نکرده‌اند. به عبارت دیگر باید معلوم شود صرف نظر از بازی مغالطه‌آمیز با تعبیر «جامعه جهانی» و معادل گرفتن آن با آمریکا و چند کشور اروپایی، مفهوم واقعی «تعامل» چیست؟ آیا از همان جنس برجام است که شما امتیاز نقد می‌دهید و وعده می‌گیرید اما طرف مقابل زیر همه وعده‌ها و تعهداتش می‌زند؟ کجای این اتفاق، تعامل است؟ یعنی از همین حالا امثال آقای امین‌زاده به مردم تضمین و اطمینان می‌دهند که برنامه‌شان، تکرار مدل برجام درباره FATF (دادن امتیاز، گرفتن وعده، افزایش تهدیدها و تنگ‌تر شدن محاصره تحریمی در اثر اشتباه طیف خودی) است؟! اینکه بسیار خائنانه است. با این وصف برای چه، قیافه آدم‌های روشنفکر و مطلع و نگران منافع ملی را به خود می‌گیرند؟!

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با آمریکا، FATF، برجام و دولت اصلاحات از تلگرام

🔴 عامل حمله به سفارت عربستان: من هیچ مشکلی با آمریکا ندارم!

✍️ حسن کردمیهن:

🔹شهرداری تهران و آقای قالیباف از کار فرهنگی ما در تهران حمایت زیادی کرد.

🔹ما نه با جواد ظریف مشکل داریم و نه با fatf و نه با برجام و نه با حسن روحانی. من هیچ مشکلی با آمریکا ندارم. من با فضای مجازی و با تلگرام و با اینستاگرام هیچ مشکلی ندارم …

🔹من عقیده دارم مدیریت برخی از بچه‌های من، قطعا بهتر از مدیریت احمدی‌نژاد است!


🔴 آخرین گفت و گوی ظریف توسط روزنامه جمهوری اسلامی قبل از استعفا

🔹هرچه در مناسبات خارجی به دست آمده، از طریق مذاکره با اتکاء به قدرت بوده یعنی مذاکره وسیله‌ای بوده که شرایط میدانی را به یک دستاورد تبدیل کند.

🔹بعضی‌ها مذاکره را ضد ارزش می‌دانند و آنرا مترادف سازش و حتی خیانت معرفی می‌کنند. اینست که اجماعی در این زمینه وجود ندارد که مذاکره پشتوانه قدرت میدانی است و بالعکس.

🔹باید سیاست خارجی را از دعوای حزبی و جناحی خارج کنیم باید به کارگزاران سیاست خارجی در سطح ملی اعتماد شود. این امر به اجماع داخلی نیاز دارد.

🔹به جای اینکه ترامپ را محکوم کنید، چرا رئیس‌جمهور منتخب مردم و دستگاه دیپلماسی را محکوم می‌کنید؟ این، ‌ چه نتیجه‌ای به جز نومیدی مردم از آینده کشور دارد؟

🔹معتقدم در نحوه طرح موضوعات در صداوسیما یک فضای بی‌اعتمادی و ناامیدی در مردم ایجاد شده. البته رئیس صداوسیما چنین اعتقادی ندارد.

🔹برجام بزرگترین کاری که کرد اینست که اجماع جهانی امنیتی علیه ایران را شکست.

🔹در داخل دولت آمریکا هم دیدگاه‌های متفاوتی وجود دارد. ولی ریشه عملکرد ضد ایرانی ترامپ در تل‌آویو است.

🔹صهیونیست‌ها معتقدند که باید از ایران یک «تهدید امنیتی» ساخت تا سیاست‌های اسرائیل در منطقه به پیش برود.

🔹هرگز اعتقاد ندارم که رهبری را وجه‌المصالحه دعواهای خودمان قرار دهیم. نامه ۹ ماده‌ای رهبری، وظیفه اجرای مصوبه را به «هیئت نظارت» واگذار کرده است.

🔹تصمیماتی که تاکنون در مورد برجام گرفته شده، تصمیمات عاقلانه‌ای بوده و برجام دستاورد بسیار بزرگی بوده و هنوز هم هست.

🔹منافع ملی، خطوط قرمز ماست. منافع ملی ما عزت، منافع اقتصادی، برهم زدن محاسبات و بازیهای آمریکا و رژیم صهیونیستی را شامل می‌شود.

🔹سازوکاری که اروپا ایجاد کرده صرفا برای ایران نیست و در اصل برای خود اروپا است که احساس می‌کند به‌خاطر حاکمیت دلار و قوانین فرامرزی هیچ استقلالی در برابر آمریکا ندارد.

🔹امید و نگاه ما بیش از همه به داخل است زیرا امنیت، پیشرفت و اقتصادمان درون‌زا است.

🔹برخی همسایگان ما احساس کردند که از وزن سیاسی و امنیتی آنها کاسته می‌شود و جایگاه امروز خود را از دست می‌دهند.

🔹مقامات آمریکا نگرانند که چرا اروپا در سیاست‌های آمریکا علیه ایران همکاری و همراهی نمی‌کند.

🔹سازوکار جدید اروپا قانع‌کننده نیست و انتظارات ما را هم برآورده نمی‌کند ولی یک «گام» است.

🔹عدم تصویب FATF باقیمانده راه‌های تنفسی ما را می‌بندد.

🔹من و بعضی از همکارانم درباره FATF بیست سی بار مسائل را پاسخ داده‌ایم ولی هنوز هم همان سوال‌ها مطرح است. ولی مشکل اینست که دوستان به ما اعتماد ندارند.

🔹مسئله FATF دو سه بار در نشست سران ۳ قوه مطرح شده و آنها هم نظر موافق دولت را دارند که با تحفظ‌هایی پیوستن به FATF به صلاح کشور است.

🔹اگر FATF تصویب نشود، تبعاتش اینست که شما راه تنفسی خودتان را می‌بندید. اگر می‌خواهیم بانکهای دنیا با ما تعامل کنند، لازمست به FATF بپیوندیم.

🔹این عضویت در FATF نیست که باعث می‌شود اطلاعات شما لو برود، عواقب عضو نبودن در FATF به مراتب جدی‌تر است.

🔹همان چند بانکی هم که با ما تعامل دارند، می‌گویند اگر در لیست سیاه FATF رفتید، از ما توقع همکاری و تعامل نداشته باشید.

🔹نیروی خارجی هرگز و در هیچ کشوری امنیت‌آفرین نیست بلکه به ناامنی دامن زده است.

🔹متن کامل: https: //goo. gl/h۶fjag


♨️متهم حمله به سفارت عربستان: من هیچ مشکلی با آمریکا ندارم

🔹حسن کردمیهن: ما نه با جواد ظریف مشکل داریم و نه با fatf و نه با برجام و نه با حسن روحانی. من هیچ مشکلی با آمریکا ندارم. من با فضای مجازی و با تلگرام و با اینستاگرام هیچ مشکلی ندارم …

🔹مشکل ما امام جمعه و نهادهای انتصابی هستند. آنها را بگیرید بقیه کار با من.

🔹من عقیده دارم مدیریت برخی از بچه‌های من، قطعا بهتر از مدیریت احمدی‌نژاد است.

====


عباس آخوندی:

🔸 برجام یک موافقت‌نامه امنیتی بود و با FATF تکمیل می‌شد و سودمندی تجاری می‌یافت. نحوه طرح مساله برجام و FATF در رسانه و برخی مرجع‌های رسمی مغلطه‌آمیز است و ایران را به سمت انسداد سوق می‌دهد.

🔹 گزاره‌های نادقیق رسانه ملی با پیش‌داوری آشکار و جانبداری ویژه در انعکاس شرایط موجود، به وفاق و همبستگی ملی کمکی نمی‌کند. این کار جز سوءتفاهم ثمر دیگری هم دارد؟

🔸 رسانه این‌گونه می‌نمایاند که برجام یک موافقت‌نامه اقتصادی است و درخواست الحاق به FATF و سایر خواسته‌های مرتبط، زیاده‌خواهی غربی‌هاست. آشکارا این یک مغلطه بزرگ است که شوربختانه به آن با شدت هرچه تمام‌تر دمیده می‌شود.

🔹 آب به آسیاب ترامپ نریزیم و به رونق اجلاس ورشو کمک نکنیم و بازی برجام و FATF را بر هم نزنیم. اینجا جای خردورزی است، نه اقدام‌های احساسی و نمایشی.

🔸 آیا چون اروپا مستقل از آمریکا نمی‌تواند مساله مبادله پولی را به‌راحتی حل‌وفصل کند، ایران باید کل بازی برد-برد سیاسی و امنیتی برجام را برهم بزند؟

🔹 اگر نگاه ملی داریم نگران ایران و مراقب فرجام برجام و FATF باشیم. / دنیای اقتصاد


🔵 علم‌الهدی: راضی کردن آمریکا اوج محافظه‌کاری است

احمد علم الهدی، امام جمعه مشهد در خطبه‌های نماز جمعه این شهر گفت: «آقای مسئول روابط بین‌الملل کشور با کمال صراحت بگوید FATF نه مشکل اقتصادی را حل می‌کند و نه فشار دشمن را کم می‌کند و نه مسئله تحریم را حل می‌کند؛ بلکه باید فقط به دست آمریکا بهانه ندهیم؛ این اوج محافظه‌کاری در انقلاب است که بخواهیم آمریکا را از خود راضی کنیم. «

او در بخش دیگری از سخنانش خطاب به حسن روحانی گفت:» روزی گفتید تا برجام نشود، هیج چیز درست نمی‌شود و حتی گفتید مشکل آب با برجام حل می‌شود حالا امروز می‌گوئید مشکل گوشت با FATF حل می‌شود و می‌گوئید پولش را ندارید گوشت را آزاد کنید؟ مگر آن حل شد؟»

https: //bit. ly/۲Xx۷aP۷


🔵 قالیباف: امروز فساد در کشور غوغا می‌کند

محمدباقر قالیباف، شهردار سابق تهران و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه امروز در کشور فساد غوغا می‌کند گفت: «به این دلیل که اقتصاد دولتی است، ذات اقتصاد دولتی سبب این موضوع می‌شود اما اگر اقتصاد دست مردم باشد این اتفاق رخ نمی‌دهد.»

او تصریح کرد: «در قضیه تحریم‌ها اگر مردم باشند آمریکا را دور می‌زنند اما اگر دولت‌ها باشند آب را به برجام و حل مشکل گوشت یخی را به FATF گره می‌زنند.»

قالیباف با بیان اینکه ایران چه به FATF بپیوندد و یا در لیست سیاه گروه ویژه اقدام مالی قرار بگیرد، شرایط تحریم تغییر نمی‌کند، افزود: «FATF اساسا سازماندهی جدید اداره جهانی به رهبری آمریکا و انگلیس و فرانسه است که از دهه ۹۰ آغاز شده و از ۲۰۱۱ و ۱۱ سپتامبر ادامه پیدا کرده است.»

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام مدعی شد: «در حقیقت FATF مظهر حکم‌رانی جدیدی است که سرمایه‌داری در دنیا این را طراحی کرده و خارج از سیستم سازمان ملل است، FATF برای این طراحی شده که هر کس بر خلاف آن‌ها حرکت کند آن را از اقتصاد جهانی محروم کنند، فرقی ندارد اتریش یا ترکیه باشد و یا ایران، این‌ها همه نمونه‌های عینی دارند.»

https: //bit. ly/۲GXHKp۹


نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | ماجرای دختر جوانی که از سیل آق‌قلا نجات پیدا کرد

خبرآنلاینخبرآنلاین12 ساعت قبل
دختر جوان گمشده در سیل آق‌قلا نیمه‌شب گذشته توسط جمعیت هلال احمر سالم پیدا و به مرکز امدادی منتقل شد. ماجرای نجات دادن دختر را در این ویدئو ببینید و بشنوید.

ویدیو/ ورود دیرهنگام استاندار معزول گلستان به جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان

انتخابانتخاب23 ساعت قبل

استاندار گلستان برکنار شد

خبر فوریخبر فوری23 ساعت قبل
جهانگیری، استاندار گلستان را برکنار کرد. اسحاق جهانگیری پس از غیبت مناف هاشمی در جریان رسیدگی به وضعیت سیل‌زدگان استان گلستان، مناف هاشمی را برکنار و علی قرابیه معاون هاشمی را به عنوان سرپرست استانداری گلستان منصوب کرد. هاشمی در چند روز گذشته و همزمان با سیل استان گلستان در سفر خارج از کشور به سر می‌برد. او ساعتی پیش خبر داد که به کشور برگشته است (اینجا بخوانید.)

بهروز نعمتی: سعید جلیلی اصرار داشت که لایحه پالرمو زودتر تصویب شود (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران12 ساعت قبل

فیلم/ صحبت‌های جهانگیری درمیان سیل‌زدگان

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز12 ساعت قبل
الفالف8 ساعت قبل
در روزهای آغازین حادثه نیز گفته می‌شد که عمق آب در برخی مناطق سیل‌زده به ۲ تا ۳ متر رسیده بود. حالا در این شرایط که وضعیت مردم اصلا خوب نبوده و اوضاع در گلستان بد گزارش می‌شود، هیچ خبری از رئیس جمهور روحانی نیست و وی تنها به انتشار چند پیام اکتفا کرده است! این مسائل نشان دهنده بی‌توجهی و بحران مدیریتی برای کمک به مردم گرفتار شده در سیل را دارد و اوضاع دولت تدبیر را نشان می‌دهد. اگر دولت تا دیروز می‌توانست مقصر چنین وضعیتی را تحریم‌ها اعلام کند امروز بدلیل تعلل در مدیریت بحران سیل می‌خواهد به چه دستاویزی متوسل شود. لازم به گفتن نیست با این گونه اقدامات اندک امید مردم نسبت به دلسوزی مجموعه دولت از بین خواهد رفت.

اخبار بیشتر