1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تابناک
  4. اقتصادی

هیچگاه کالای ایرانی از قفسه کالای عراق حذف نشد

خبرگزاری تابناک |
ایجاد شهرک های صنعتی و نمایشگاه های دائمی مشترک ایران و عراق یکی از دستاوردهای سفر رئیس جمهور به بغداد بود که به افزایش حجم مبادلات تجاری 2 کشور کمک می کند.

به گزارش تابناک اقتصادی به نقل از شبکه خبر، سرپرست سازمان توسعه تجارت در گفتگو با ۱۸:۳۰با اعلام اینکه آمار صادرات غیر نفتی کشور در ۱۱ ماه گذشته به مرز ۴۰ میلیارد دلار رسیده است، گفت: سهم صادرات ما به عراق امسال به ۸ و نیم میلیارد دلار رسیده است که با احتساب برق و گاز از مرز ۱۱ میلیارد دلار هم افزایش می‌یابد.محمدرضا مودودی میزان رشد صادرات به عراق را بطور متوسط ۵۰ درصد اعلام کرد و گفت: پیش بینی می‌شود تا دو سال دیگر سهم صادرات کالاهای غیر نفتی ایران به عراق به ۴۰ میلیارد دلار برسد. مودودی با اشاره به دستاوردهای اقتصادی و صنعتی سفر مهم رئیس جمهوری اسلامی ایران به عراق، سهم ایران از بازار کالای عراق را ۲۹ درصد اعلام کرد.او با بیان اینکه ۱۸ گذرگاه مرزی با عراق داریم، میانگین ارزشی هرتن صادرات ایران به عراق را ۵۰۰ دلار اعلام کرد.سرپرست سازمان توسعه تجارت به دستاورد موفق سفر رئیس جمهور به عراق اشاره کرد و افزود: افزایش مبادلات اقتصادی بین ۲ کشور تا پایان ۱۴۰۰ شمسی (۲ سال دیگر) به ۲۰ میلیارد دلار می‌رسد.مودودی با بیان اینکه عراق را باید در کنار ارتباط با سوریه و لبنان درنظر گرفت، افزود: به درخواست عراقی‌ها ما در بازسازی عراق و همچنین دیگر کشورهای منطقه که از ایران تقاضا کرده‌اند حضور خواهیم یافت.او با اشاره به نیاز عراق به دانش فنی جمهوری اسلامی ایران برای بازسازی گفت: در صدد هستیم پیوندهای اقتصادی را در ۱۴۰۰ کیلومتر مرز مشترک افزایش دهیم.مودودی با توجه به مذاکرات سفر اخیر رئیس جمهور به عراق افزود: در هر ۵ استان عراق شهرک‌های صنعتی مشترکی ایجاد می‌کنیم تا هردو طرف ذینفع شوند.سرپرست سازمان توسعه تجارت ایجاد نمایشگاه دائمی ایران در عراق را بسیار موفق ارزیابی کرد و گفت: این نمایشگاه با استقبال تجار ۲ طرف مواجه شده است و مبادلات اقتصادی را افزایش داده است. دبیرکل اتاق مشترک ایران و عراق آخرین آمار صادرات کالای جمهوری اسلامی ایران به عراق را ۸ میلیارد و ۷۶۶ میلیون دلار اعلام کرد و گفت: در سال ۹۷ رشد بسیار خوبی در بازار صادرات به عراق داشتیم.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس | پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

هیچگاه کالای ایرانی از قفسه کالای عراق حذف نشد - 3

سیدحمید حسینی به نقش مرزنشینان در صادرات و واردات کالا اشاره کرد و گفت: بخشی از صادرات ما بر دوش مرزنشینان است و هیچگاه کالای ایرانی با وجود مشکلات سیاسی و اقتصادی از قفسه کالای عراق حذف نشد.او با اشاره به اینکه حدود یکماه بازار منطقه کردستان عراق بسته شد گفت: با این وجود مرزنشینان و بازار غیر رسمی صادرات ما را حفظ کردند.سیدحمید حسینی با بیان اینکه ۱۳ تا ۱۴ بازار مشترک با عراق داریم افزود: بسیاری از مردم عراق در حاشیه بازارچه مرزی شیخ صله شهرستان ثلاث باباجانی استان کرمانشاه وابسته به این بازارچه هستند. بسیاری از مردم در مرز با عراق وابسته به خرید از بازارچه‌های مرزی و خرید کالاهای ایرانی هستند.او با اشاره به اینکه صدور روادید عراق از ۲۰ فروردین سال آینده برای زائران ایرانی رایگان می‌شود گفت: یکی از مشکلات بازارچه‌های مرزی با عراق عوارض ورود و خروج (ویزا و گمرکی) است که با برطرف شدن مشکلات عوارض و تاسیس شهرک‌های صنعتی مشترک مبادلات تجاری با عراق پایدار می‌شود.دبیرکل اتاق مشترک ایران و عراق افزود: عراقی‌ها با وجودی که تایید کردند کمیسیون مشترک اقتصادی تشکیل دهند اما اصلاحات تعرفه ترجیحی نیاز به تحقیق و زمان بیشتر دارد. دهها مساله مشترک با عراق وجود دارد که باید در قالب یک پروتکل انجام شود.او گفت: در سفر اخیر وزیر صنعت، معدن و تجارت به عراق توافق بر این شد که ما بخشی از کالاهای خود را از عراق تامین کنیم، این کار بخش از مشکلات ترانزیت در عراق را هم برطرف خواهد کرد.سیدحمید حسینی درباره مبادله اقتصادی با دینار عراقی گفت: مشکلی بابت مبادله اقتصادی با واحد پول ۲ کشور نیست و مبلغ بدست آمده می‌تواند برای خرید کالا استفاده شود.

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با ایران و عراق، مبادله اقتصادی و دینار عراقی از تلگرام

➖روحانی بعد از بازگشت از سفر به عراق: مناسبات همکاری خوبی بین ایران و عراق صورت گرفت

▫️هیچ کشور نمی‌تواند بین دوکشور ایران و عراق تفرقه ایجاد کند.


هزینه ویزای ایران و عراق حذف شد

رئیس سازمان میراث فرهنگی درباره ویزای ایران و عراق گفت: مسافران باید ویزا بگیرند؛ اما هزینه دریافت ویزا حذف شد. /ایرنا


🔶 رایگان شدن هزینه روادید بین ایران و عراق موجب رونق اقتصادی در استان‌های مرزی می‌شود

🔹ذوالقدر، نماینده مردم تهران در مجلس رایگان شدن هزینه روادید بین ایران و عراق را در روابط تجاری و اقتصادی و افزایش رونق گردشگری و رونق اقتصادی استان‌های مرزی دو کشور موثر دانست/ ایسنا


🎥روحانی بعد از بازگشت از سفر به عراق:

🔹مناسبات همکاری خوبی بین ایران و عراق صورت گرفت.

🔹هیچ کشور نمی‌تواند بین دوکشور ایران و عراق تفرقه ایجاد کند.


ظریف: آمریکا نمی‌تواند روابط ایران و عراق را متوقف کند

وزیر خارجه ایران در گفت‌و‌گو با بی. بی. سی عربی:

🔸آمریکا نمی‌تواند روابط ایران و عراق را متوقف کند؛ حتی جنگ ۸ ساله‌ای که از سوی صدام به مردم ایران و عراق تحمیل شد نتوانست میان دو ملت جدایی بیاندازد.


نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم از شهادت دو مامور نیروی انتظامی توسط شوهر عصبانی

افتصادنیوزافتصادنیوز23 ساعت قبل

فیلم هوایی از فاجعه سیل در آق قلا

خبرآنلاینخبرآنلاین10 ساعت قبل

گلستان در سیل، استاندار در خارج کشور!

آخرین خبرآخرین خبر22 ساعت قبل
برای دیدن این کلیپ لطفا امکان استفاده از جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال نمایید، و از مرورگر خود را بروزرسانی نماییدآخرین خبر/ عبدالرضا رحمانی فضلی صبح امروز در گفتگویی تلویزیونی اعلام کرد که استاندار گلستان از یک ماه قبل برای رسیدگی به مسایل خانوادگی در خارج از کشور حضور دارد و به همین دلیل در هنگام بروز سیل در این استان نتوانسته شخصا در محل حضور داشته باشد. صحبت‌های او را بشنوید.

ویدیو/ استاندار گمشده گلستان کجاست؟

انتخابانتخاب20 ساعت قبل
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
مهاجم نیجریه‌ای آبی پوشان عکس هایی را از خودروی خود در صفحه اجتماعی اش انتشار داده است. منشا برای حضور در تمرینات استقلالی‌ها به زودی راهی تهران می‌شود و گفته می‌شود او به همراه خانواده خود به ایران می‌آید و خانواده او مهمان دربی ۸۹ نیز خواهند بود.

ویدیو/ ورود دیرهنگام استاندار معزول گلستان به جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان

انتخابانتخاب10 ساعت قبل

اخبار بیشتر