هیچگاه کالای ایرانی از قفسه کالای عراق حذف نشد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تابناک
  4. اقتصادی

هیچگاه کالای ایرانی از قفسه کالای عراق حذف نشد

تابناکخبرگزاری تابناک |
ایجاد شهرک های صنعتی و نمایشگاه های دائمی مشترک ایران و عراق یکی از دستاوردهای سفر رئیس جمهور به بغداد بود که به افزایش حجم مبادلات تجاری 2 کشور کمک می کند.

به گزارش تابناک اقتصادی به نقل از شبکه خبر، سرپرست سازمان توسعه تجارت در گفتگو با ۱۸:۳۰با اعلام اینکه آمار صادرات غیر نفتی کشور در ۱۱ ماه گذشته به مرز ۴۰ میلیارد دلار رسیده است، گفت: سهم صادرات ما به عراق امسال به ۸ و نیم میلیارد دلار رسیده است که با احتساب برق و گاز از مرز ۱۱ میلیارد دلار هم افزایش می‌یابد.محمدرضا مودودی میزان رشد صادرات به عراق را بطور متوسط ۵۰ درصد اعلام کرد و گفت: پیش بینی می‌شود تا دو سال دیگر سهم صادرات کالاهای غیر نفتی ایران به عراق به ۴۰ میلیارد دلار برسد. مودودی با اشاره به دستاوردهای اقتصادی و صنعتی سفر مهم رئیس جمهوری اسلامی ایران به عراق، سهم ایران از بازار کالای عراق را ۲۹ درصد اعلام کرد.او با بیان اینکه ۱۸ گذرگاه مرزی با عراق داریم، میانگین ارزشی هرتن صادرات ایران به عراق را ۵۰۰ دلار اعلام کرد.سرپرست سازمان توسعه تجارت به دستاورد موفق سفر رئیس جمهور به عراق اشاره کرد و افزود: افزایش مبادلات اقتصادی بین ۲ کشور تا پایان ۱۴۰۰ شمسی (۲ سال دیگر) به ۲۰ میلیارد دلار می‌رسد.مودودی با بیان اینکه عراق را باید در کنار ارتباط با سوریه و لبنان درنظر گرفت، افزود: به درخواست عراقی‌ها ما در بازسازی عراق و همچنین دیگر کشورهای منطقه که از ایران تقاضا کرده‌اند حضور خواهیم یافت.او با اشاره به نیاز عراق به دانش فنی جمهوری اسلامی ایران برای بازسازی گفت: در صدد هستیم پیوندهای اقتصادی را در ۱۴۰۰ کیلومتر مرز مشترک افزایش دهیم.مودودی با توجه به مذاکرات سفر اخیر رئیس جمهور به عراق افزود: در هر ۵ استان عراق شهرک‌های صنعتی مشترکی ایجاد می‌کنیم تا هردو طرف ذینفع شوند.سرپرست سازمان توسعه تجارت ایجاد نمایشگاه دائمی ایران در عراق را بسیار موفق ارزیابی کرد و گفت: این نمایشگاه با استقبال تجار ۲ طرف مواجه شده است و مبادلات اقتصادی را افزایش داده است. دبیرکل اتاق مشترک ایران و عراق آخرین آمار صادرات کالای جمهوری اسلامی ایران به عراق را ۸ میلیارد و ۷۶۶ میلیون دلار اعلام کرد و گفت: در سال ۹۷ رشد بسیار خوبی در بازار صادرات به عراق داشتیم.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس | پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

هیچگاه کالای ایرانی از قفسه کالای عراق حذف نشد - 3

سیدحمید حسینی به نقش مرزنشینان در صادرات و واردات کالا اشاره کرد و گفت: بخشی از صادرات ما بر دوش مرزنشینان است و هیچگاه کالای ایرانی با وجود مشکلات سیاسی و اقتصادی از قفسه کالای عراق حذف نشد.او با اشاره به اینکه حدود یکماه بازار منطقه کردستان عراق بسته شد گفت: با این وجود مرزنشینان و بازار غیر رسمی صادرات ما را حفظ کردند.سیدحمید حسینی با بیان اینکه ۱۳ تا ۱۴ بازار مشترک با عراق داریم افزود: بسیاری از مردم عراق در حاشیه بازارچه مرزی شیخ صله شهرستان ثلاث باباجانی استان کرمانشاه وابسته به این بازارچه هستند. بسیاری از مردم در مرز با عراق وابسته به خرید از بازارچه‌های مرزی و خرید کالاهای ایرانی هستند.او با اشاره به اینکه صدور روادید عراق از ۲۰ فروردین سال آینده برای زائران ایرانی رایگان می‌شود گفت: یکی از مشکلات بازارچه‌های مرزی با عراق عوارض ورود و خروج (ویزا و گمرکی) است که با برطرف شدن مشکلات عوارض و تاسیس شهرک‌های صنعتی مشترک مبادلات تجاری با عراق پایدار می‌شود.دبیرکل اتاق مشترک ایران و عراق افزود: عراقی‌ها با وجودی که تایید کردند کمیسیون مشترک اقتصادی تشکیل دهند اما اصلاحات تعرفه ترجیحی نیاز به تحقیق و زمان بیشتر دارد. دهها مساله مشترک با عراق وجود دارد که باید در قالب یک پروتکل انجام شود.او گفت: در سفر اخیر وزیر صنعت، معدن و تجارت به عراق توافق بر این شد که ما بخشی از کالاهای خود را از عراق تامین کنیم، این کار بخش از مشکلات ترانزیت در عراق را هم برطرف خواهد کرد.سیدحمید حسینی درباره مبادله اقتصادی با دینار عراقی گفت: مشکلی بابت مبادله اقتصادی با واحد پول ۲ کشور نیست و مبلغ بدست آمده می‌تواند برای خرید کالا استفاده شود.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با ایران و عراق، مبادله اقتصادی و دینار عراقی از تلگرام

ظریف: آمریکا نمی‌تواند روابط ایران و عراق را متوقف کند

وزیر خارجه ایران در گفت‌و‌گو با بی. بی. سی عربی:

🔸آمریکا نمی‌تواند روابط ایران و عراق را متوقف کند؛ حتی جنگ ۸ ساله‌ای که از سوی صدام به مردم ایران و عراق تحمیل شد نتوانست میان دو ملت جدایی بیاندازد.


هزینه ویزای ایران و عراق حذف شد

رئیس سازمان میراث فرهنگی درباره ویزای ایران و عراق گفت: مسافران باید ویزا بگیرند؛ اما هزینه دریافت ویزا حذف شد. /ایرنا


🎥روحانی بعد از بازگشت از سفر به عراق:

🔹مناسبات همکاری خوبی بین ایران و عراق صورت گرفت.

🔹هیچ کشور نمی‌تواند بین دوکشور ایران و عراق تفرقه ایجاد کند.


➖روحانی بعد از بازگشت از سفر به عراق: مناسبات همکاری خوبی بین ایران و عراق صورت گرفت

▫️هیچ کشور نمی‌تواند بین دوکشور ایران و عراق تفرقه ایجاد کند.


🔶 رایگان شدن هزینه روادید بین ایران و عراق موجب رونق اقتصادی در استان‌های مرزی می‌شود

🔹ذوالقدر، نماینده مردم تهران در مجلس رایگان شدن هزینه روادید بین ایران و عراق را در روابط تجاری و اقتصادی و افزایش رونق گردشگری و رونق اقتصادی استان‌های مرزی دو کشور موثر دانست/ ایسنا


در ادامه بخوانید

افشاگری درباره «گاندو» | پشت‌پرده سریال‎سازی علیه دولت روحانی چه کسانی هستند؟ +فیلم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
«یک جریان فکری با نقابی بنام گاندو سعی در مخدوش کردن تمام زحمات این دولت دارد» یک جریان فکری با نقابی بنام گاندو سعی در مخدوش کردن تمام زحمات این دولت دارد. این ویدئو را ببینید تا سیه روی شود هرکه در او غش باشد. حسام الدین آشنا، مشاور رئیس جمهور درباره سریال «گاندو» نوشت: دولت در شش سال گذشته با تمام نیرو از هیچ خدمتی فروگذار نکرد و برای اعتلای ایران و ایرانی چوب حراج بر حیثیت سیاسی خود زد. وی افزود: اما یک جریان فکری با نقابی بنام گاندو سعی در مخدوش کردن تمام زحمات این دولت دارد. این ویدئو را ببینید تا سیه روی شود هرکه در او غش باشد.

سارقانی که از راننده نماینده مجلس سرقت کرده بودند دستگیر شدند+ فیلم لحظه سرقت

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، سردار حمید هداوند در تشریح این خبر بیان داشت: با انتشار خبری مبنی بر مصدومیت راننده نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در مواجهه با دو سارق گوشی قاب، تیم هایی از کارگاه کارآگاهان پلیس پایتخت به بررسی موضوع پرداختند. این مقام ارشد انتظامی عنوان داشت: در بررسی‌های انجام شده این دو سارق گوشی قاپ شناسایی شده و لحظاتی قبل در یک عملیات ضربتی از سوی کارآگاهان دستگیر شدند. سردار هداوند تصریح کرد: در تحقیقات انجام شده از متهمان هر دو متهم به جرم خود اعتراف کردند. جانشین رییس پلیس پایتخت در پایان خاطرنشان کرد: متهمان اذعان داشتند که گوشی مسروقه را به یک مالخر اموال مسروقه فروختند که دستگیری این مالخر نیز در دستور کار است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

فیلم/ حامی مالی نتانیاهو: ایران باید نابود شود

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

نظر ظریف در مورد روند غنی‌سازی ایران +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

شرکت‌های چندملیتی بازار دارو را بهم ریخته‌اند

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وی گفت: پزشکان ما به جای اینکه دارو را برای بیمار تجویز کنند دانسته یا ندانسته شرکت تجاری را تجویز می‌کنند و این یک تقاضای القایی ایجاد می‌کند و باعث می‌شود بازار دارویی کشور بهم بریزد. اختراعی افزود: وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی با مطرح کردن بحث امضا‌های طلایی باعث شد تا شفافیت آغاز شود وقتی امکان ارز یارانه‌ای تأمین می‌شود باید بخش‌هایی که مسؤول تخصیص این ارز هستند با نظام‌های بازرسی و کنترلی همراه شوند و شفافیت در سیستم ایجاد شود، اما متأسفانه ضعف در نظارت باعث سوء استفاده‌ها از ارز دولتی شد. ­رئیس سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی گفت: ما می‌توانستیم با حدود ۷۰۰ میلیون دلار همه نیاز‌های دارویی کشور را تأمین کنیم، اما سوء استفاده‌ها باعث شد این بازار به قدری بزرگ شود که رکود ۴ میلیارد دلار را زدیم و این یک جنایت در حق مردم بود. اختراعی افزود: وقتی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی می‌گوید یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار داروی مشابه داخلی وارد کشور شده است عده‌ای می‌گویند که این عدد بسیار ناچیز است و نباید به دلیل آن مردم را نگران کنیم در صورتی که این عدد به اندازه بودجه برخی کشورهاست و ما عدد و رقم‌ها از دستمان در رفته است. وی گفت: بحث امضا‌های طلایی صحت دارد و متأسفانه برخی شرکت‌ها دارو‌های وارداتی خود را با قیمتی حتی بالاتر از نرخ آن در خارج از کشور به مردم فروختند.

آمریکا سازمان ملل را گروگان گرفته است

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وی با بیان اینکه آمریکا سازمان‌های بین المللی از جمله «سازمان ملل متحد» را به گروگان گرفته است، گفت: طبق قانونی که در چارچوب مصوبه شورای امنیت سازمان ملل متحد در سال ۱۹۴۷ بین آمریکا و سازمان ملل وضع شده، «بند یازدهم» می‌گوید «هیچ یک از دولت‌های ایالتی، فدرال و محلی آمریکایی حق اخلال در تردد نمایندگان سیاسی و کسانی را که به دعوت سازمان ملل متحد به مقر این سازمان در نیویورک می‌روند ندارند». در دروه قبل هم شاهد بودیم که جمهوری اسلامی نام سفیری را به عنوان نماینده دائم جمهوری اسلامی نزد سازمان ملل اعلام کرد، اما دولت اوباما آن را رد کرد و الان هم محدودیت‌های گسترده‌ای را برای دیپلمات‌های و خبرنگاران ایرانی قائل شده‌اند. این کارشناس سیاست خارجی با اشاره به اینکه این اقدام، تنها نقض قوانین و عرف بین‌المللی از سوی ایالات متحده نیست، گفت: آمریکایی‌ها الان در تهران ۱۶ نهاد اطلاع‌رسانی دارند؛ از جمله «سی. اس» و بسیاری از رسانه‌های دیداری و نوشتاری و حتی سه آژانس عکس در تهران دارند؛ اما در برابر دو خبرنگار «خبرگزاری جمهوری اسلامی» و «خبرگزاری صداوسیما» محدودیت‌های بسیار شدیدی را اعمال کردند. پیش از این محدودیت ۴۰ کیلومتری بود و الان تبدیل به محدودیت یک کیلومتری برای تردد شده است.

نظرها

اخبار بیشتر