کودکان کار در کاشان؛ از کار اجباری در سر چهارراه تا ساماندهی در شب عید
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
کودکان کار در کاشان؛ از کار اجباری در سر چهارراه تا ساماندهی در شب عید

کودکان کار در کاشان؛ از کار اجباری در سر چهارراه تا ساماندهی در شب عید

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
رئیس اداره بهزیستی کاشان گفت: ساماندهی کودکان کار کاشان پیش از ایام نوروز توسط نیروهای شهرداری و انتظامی صورت می‌گیرد.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کاشان، با گذری از چهار‌راه‌ها و مکان‌های پر رفت و آمد کودکانی را می‌بینیم که به کار و کوشش از سنین پائین مشغول هستند و نان آور خانواده خود محسوب می‌شوند، کودکانی که به گل فروشی و یا تکدی‌گری می‌پردازند هر چند در کاشان کمتر دیده می‌شوند، اما همین تعداد نیز برای چهره شهر قابل قبول نیست.

کودکانی که در خیابان‌ها سرگردان هستند، آینده‌ای درخشان در انتظارشان نیست، کودک خیابانی نه‌‌ تنها به‌دلیل فقر و از هم‌گسیختگی خانواده و همچنین به‌ علت سن کم و مواجه با افراد مختلف در معرض آسیب‌های فراوان اجتماعی قرار دارند.

مسئله کودکان کار یک زنگ خطر جدی ‌است و پیامدهای متعددی برای فرد و جامعه دارد زیرا بسیاری از این کودکان بی‌گناه مورد سوء استفاده‌های مختلف قرار گرفته به کودکانی بزهکار تبدیل می‌شوند.

گزارش میدانی خبرنگار تسنیم در کاشان، نشان می‌دهد که همه‌ کودکان کار از مشکلات مالی رنج می‌برند و با اجبار کار می‌کنند با وجود اینکه اکثر این کودکان محصل هستند اما زمانی برای درس خواندن ندارند.

محمد یکی از کودکان کار با اشاره به این‌که خانواده‌ ما را مجبور به کار کردن می‌کنند، اظهار داشت: من درس خواندن را دوست دارم و می‌خواهم مانند دیگر دوستانم فقط درس بخوانم اما پدرم من را مجبور به کار کردن می‌کند. من و دیگر بچه‌ها روزی بیش از ۱۰ ساعت کار می‌کنیم، بعضی مواقع باید تمام روز بایستیم تا مشتری را از دست ندهیم.

یکی از کودکان کار، سهیل پسر دوازده ساله‌ای است که در کلاس دوم درس می‌خواند و از ۱۰ سالگی برای مخارج شخصی خود شروع به کار کرده است. شغل او فال فروشی است و گاهی آدامس فروشی هم می‌کند. هر فالی را ۵۰۰ تومان می‌خرد و ۱۰۰۰ تومان می‌فروشد و درآمد ماهیانه‌ او تقریبا ۲۰۰ هزار تومان است. او کار و درس را با هم دوست دارد و از اینکه کار میکند ابراز رضایت دارد.

وقتی از آرزوهایش پرسیدیم پاسخ داد: دوست دارم در آینده دوچرخه بخرم و در بزرگسالی دوست دارم بنا شوم. در مدرسه، فوتبال بازی می‌کنم و تمام دلخوشیم همین است.

او از سختی کارش گله کرد و گفت: شهرداری دوچرخه‌ام را گرفت و دیگر پس نداد؛ ای کاش دوچرخه‌ام را پس بدهند و به ما اجازه دهند در خیابان کار کنیم.

جواد یکی دیگر از این کودکان با بیان این که خانواده‌ام بسیار فقیر هستند، گفت: پدرم بیمار است، من و برادرانم برای زنده ماندن مجبور هستیم از مادر و خواهرانم حمایت کنیم، خانواده ما از فقر رنج می‌برد ح و حتی خواهرانم با وجود سن کم کار می‌کنند.

کودکان کار توسط نیروهای شهرداری و انتظامی جمع آوری می‌شوند

این در حالی است که رئیس اداره بهزیستی کاشان در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در رابطه با ساماندهی کودکان کار می‌گوید: انجام طرح ضربتی جمع‌آوری کودکان کار، راه حل مناسب نیست بلکه باید اعتماد سازی و آگاه سازی صورت گیرد و آحاد مختلف جامعه در کنار سایر سازمان‌ها و نهادها در رفع این معضل بسیج شده تا بتوانیم آسیب‌های اجتماعی را از کودکان دور کنیم.

ام البنین متقی نژاد در ادامه گفت: کودکان کار توسط نیروهای شهرداری و انتظامی جمع آوری می‌شوند و همراه با خانواده به دادستانی معرفی شده و تعهدات لازم را جهت همکاری خواهند داشت.

رئیس اداره بهزیستی کاشان با اشاره به جمع آوری کودکان کار چهار راه آیت الله کاشانی گفت: این افراد ۱۶ نفر از اتباع بودند٬ که ۱۵ نفر از آنان محصل و در گروه سنی ۱۶_۶ سال قرار می‌گیرند و اداره بهزیستی وظیفه دارد کودکان زیر۱۲سال را ساماندهی‌کند.

متقی نژاد با اشاره به اینکه همه‌ی این کودکان دچار مشکلات مالی فراوانی هستند، اذعان داشت: باتوجه به اینکه هیچ بودجه‌ای به کودکان کار اتباع خارجیبدون کارت اقامت تعلق نمی‌گیرد و کاشان، مرکزی برای نگهداری این کودکان ندارد، قرار است بهزیستی به کمک خیرین از این کودکان حمایت کند که امیدواریم بتوانیم با کمک خیرین به کودکان کار یاری برسانیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | موزیک ویدئو جدید رضا صادقی با نقش آفرینی رزیتا غفاری

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
درصد زیادی از زمانی که برای انتخاب خانه صرف می‌شود برای بررسی گزینه‌هایی است که اگر در ابتدا اطلاعاتی درباره آنها وجود داشته باشد احتمالا کسی برای بازدید از انها نمی‌رود. با اطلاعات موجود در آدرس بازدیدهای بهتری خواهید داشت زیرا در بررسی اولیه مورد پسند بوده و ارزش بازدید حضوری دارند.

بازارهای مالی

صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل

سقوط خودروی راننده زن به داخل دریاچه، عاقبت استفاده از گاز به جای ترمز + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، یک راننده زن در نزدیکی دریاچه‌ای در یکی از شهرهای ایالت نیوجرسی، قصد تغییر مسیر خودرو را داشت که اشتباه گرفتن پدال گاز و ترمز، باعث شد تا خودرو مستقیم به سمت دریاچه حرکت کند و در آن فرو رود. خوشبختانه با اقدام به موقع آتش نشانی، خودرو و راننده آن بدون آسیب، به خشکی منتقل شدند. انتهای پیام/

فیلم گفتگوی اختصاصی با حمید مشکی نوچه صورت خط خطی وحید مرادی / دختر لاکچری چرا می‌ترسید!

رکنارکنا1 روز قبل
حمید مشکی به خبرنگار رکنا گفت: من ۳ سال است که دیگر شرارت نمی‌کنم و هیچ مزاحمتی برای نوامیس مردم نکرده‌ام. در حالیکه حمید مشکی گفته بود قصد ازدواج دارد و همسرش از گذشته او خبر دارد و دیگر برای زنان مزاحمت ایجاد نمی‌کند چندی قبل خانواده دختر جوانی از حمید مشکی شکایت کردند. وحشت دختر تهرانی از حمید مشکیوحشت دختر تهرانی از همدست مخوف وحید مرادی به اندازه‌ای زیاد بود که می‌ترسید به کلانتری برود. حمید مشکی از اراذل و اوباش و همدستان وحید مرادی بود که حتی به شلیک‌های پلیس اعتنایی نداشت. بنا بر این گزارش، حمید مشکی برای تحقیقات بیشتر در اختیار ماموران پلیس امنیت تهران قرار گرفته است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

فیلم | انتقاد سردار سلیمانی به نحوه اداره کشور

خبرآنلاینخبرآنلاین17 ساعت قبل
سردار سلیمانی با انتقاد به نحوه اداره کشور گفت: اساس مدیریت در کشور ما بر مبنای شیر لوله نفت است و بودجه کشور و اداره آن را بر مبنای میزان فروش نفت تنظیم می‌کنیم که غلط است.

واقعا مردمی باشید

مهرمهر17 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر