1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. سیاسی
هزاران جدایی طلب در مادرید دست به تظاهرات زدند

هزاران جدایی طلب در مادرید دست به تظاهرات زدند

خبرگزاری ایرنا |
مادرید- ایرنا - هزاران جدایی طلب به رهبری «کیم توررا» رئیس دولت کاتالونیا شنبه شب در اعتراض به آنچه محاکمه ساختگی رهبران جدایی طلبان می نامند، در خیابان های مادرید پایتخت اسپانیا تظاهرات کردند.

به گزارش ایرنا و به نقل از خبرگزاری افه، در این تظاهرات که به گفته فراخوانان آن ۱۲۰ هزار نفر و طبق گزارش پلیس ۱۸ هزار نفر شرکت داشتند، توررا به همراه «آرتور مس» رئیس سابق دولت کاتالونیا، از اسپانیا خواست که به فریاد 'آزادی و استقلال' تظاهرکنندگان گوش دهد.

وی طی سخنانی افزود: دولت اسپانیا به خود نگاه کند و از خود بپرسد که چه اشتباهی مرتکب شده تا این تعداد تظاهرکننده خواهان حق تعیین سرنوشت خود هستند.

وی با 'جعلی' خواندن محاکمه رهبران استقلال طلب ازسوی دیوان عالی‌ اسپانیا هشدار داد که تنش سیاسی بین کاتالونیا و اسپانیا فقط با برقراری دموکراسی حل و فصل خواهد شد.

تظاهرکنندگان که از ایالت‌های مختلف کشور برای شرکت در این تظاهرات تحت عنوان 'تعیین سرنوشت جرم نیست. دموکراسی، تصمیم گرفتن است' به مادرید آمده بودند.

آنان با تکان دادن پرچم‌های ستاره دار جدایی طلبی کاتالونیا شعارهایی نظیر «عدالت وجود ندارد»، «محاکمه ساختگی تئاتر خوبی است»، «ما جمهوری کاتالونیا هستیم»، «زندانیان و تبعیدیان آزاد باید گردند» و «به اینجا آمدیم تا از شما خداحافظی کنیم» را سر دادند.

بنابراین گزارش، کاتالونیا بخش خودمختار با ۷ میلیون و ۵۲۳ هزار نفر جمعیت در شمال شرق اسپانیاست که خواستار استقلال از دولت مرکزی است.

این بخش به لحاظ مالی و بانکی و امور بندری مهمترین بخش خودمختار اسپانیا به ‌شمار می‌رود و نزدیک به ۲۰ درصد تولید ناخالص ملی اسپانیا را تشکیل می‌دهد.

ایالت کاتالونیا در سال ۲۰۱۷ با فرارسیدن اول اکتبر (۹ مهر)، روز پرتنشی را برای فرایند همه پرسی‌ استقلال خود از اسپانیا پشت سر گذاشت.

شبک**اروپام *۵*۴۹۱**۱۳۹۲

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با سیاسی، تظاهرات استقلال طلب، اسپانیا و کاتالونیا از تلگرام

معماری زیبای ایرانی در قلب اسپانیا

پلازای اسپانا (Plaza De España) در میدانی باشکوه در شهر سویای اسپانیا با کاشی و سرامیک‌های زیبا ساخته شده به سبک معماری ایرانی


نمودار مرحله حذفی لیگ‌ اروپا

🔹 بازی اول: ناپولی ایتالیا - آرسنال انگلیس

🔹 بازی دوم: ویارئال اسپانیا - والنسیا اسپانیا

🔹 بازی سوم: بنفیکا پرتغال - اینتراخت فرانکفورت آلمان

🔹 بازی چهارم: اسلاویا پراگ جمهوری چک - چلسی انگلیس


گلاره ناظمی داور بین المللی فوتسال بانوان ایران داور سوم دیدار فینال اولین دوره فوتسال قهرمانی اروپا بین اسپانیا و پرتغال شد. او و زری فتحی، داوران دیدار نیمه نهایی همین تورنمنت بین اسپانیا و روسیه بودند


🔶 کاتالونیا: تظاهرات اعتراضی علیه محاکمه رهبران جدایی‌خواه

شامگاه شنبه (۱۶ فوریه) معترضان علیه محاکمه ۱۲ رهبر جنبش جدایی‌طلبی کاتالونیا در مرکز شهر بارسلون تظاهرات کردند.

آنها فریاد می‌زدند: «خودمختاری جنایت نیست».

پلیس شمار تظاهرکنندگان را حدود ۲۰۰ هزار نفر ارزیابی کرده است، درحالیکه احزاب منطقه که مردم را به تظاهرات فرا خوانده بودند، از نیم میلیون نفر سخن می‌گویند.

آنها دو کیلومتر از «گران ویا» خیابان اصلی بارسلون را پر کرده بودند.

کیم تورا، رئیس موقت دولت محلی کاتالونیا در میان تظاهرکننندگان حضور داشت.

«استقلال! استقلال!» یکی از شعارهای جمعیت بود.

📌 گزارش را در اینجا بخوانید:

https: //t. me/iv?url=https: //p. dw. com/p/۳DWut?maca=per-Red-Telegram&rhash=eda۹۶f۳۶fc۸۰e۰


نظرها

در ادامه بخوانید

وقتی «بی بی سی» حاج قاسم سلیمانی را تحسین می‌کند

مهرمهر1 روز قبل
شبکه بی بی سی مستندی با نام «فرمانده در سایه» ساخته و منتشر کرده است که در آن مصاحبه‌شوندگان به تحسین حاج قاسم سلیمانی پرداخته و او را فرمانده دل‌ها می‌نامند.

ویدئو؛ جشن نوروز در کردستان عراق

یورونیوزیورونیوز13 ساعت قبل
نوروز و آغاز سال جدید به سنت هرساله در کردستان عراق جشن گرفته شد. هزاران نفر که بسیاری از آنها لباس سنتی کردها را به تن و مشعلی در دست داشتند، روز چهارشنبه پایکوبان رهسپار قلۀ کوه آکرا در شمال عراق شدند. میلیون‌ها کرد در سراسر جهان از جمله در ایران، عراق، ترکیه و سوریه هرساله ۲۱ مارس، اولین روز بهار را جشن می‌گیرند. برآوردها حاکی از آن است که دست‌کم ۳۰ میلیون کرد در سراسر خاورمیانه زندگی می‌کنند.

فیلمی از لحظه غرق شدن قایق در رودخانه دجله عراق

مهرمهر7 ساعت قبل

«دجله» ۵۵ مسافر یک کشتی تفریحی را بلعید

آخرین خبرآخرین خبر1 روز قبل
سرنشینان این قایق برای گذراندن تعطیلات عازم جزیره‌ای تفریحی در وسط دجله و نزدیک موصل بودند که دچار این سانحه شدند. به گزارش فارس از رویترز به نقل از منابع پزشکی عراق گزارش داد که در این حادثه، حدود ۶۰ نفر غرق شدند. منابع امنیتی عراق تاکید کردند که از این میان، حدود ۳۰ نفر از مسافران کشتی مفقود شدند. معاون استاندار نینوی گفت که حدود ۲۰ نفر از مسافران این کشتی نجات پیدا کردند. خبرنگار شبکه الجزیره گزارش داد که ظرفیت این کشتی ۵۰ نفر است، اما حدود ۲۰۰ نفر سوار آن شدند.

فیلم/ لحظه واژگونی مرگبار قایق در رود دجله عراق

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز10 ساعت قبل
انتخابانتخاب14 ساعت قبل
یحیى دبوق در الاخبار نوشت: حضور عربستان، امارات، مصر و ارد نقشی اساسی در «معامله قرن» ایفا می‌کنند، از جمله، مهیا کردن زمینه‌ای برای اسرائیل تا بتواند مساحت بیشتری از زمین‌های فلسطین اشغالی را به خود اختصاص دهد، حتی اگر بهای آن، گذشتن قاهره و ریاض از اراضی خود، برای جلب رضایت اسرائیل و چشم پوشی از فلسطین، با ثروت عربی باشد! به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»؛ در ادامه این مطلب آمده است: روز گذشته کتاب جدید روزنامه نگار برجسته آمریکایی، ویکی وارد با عنوان «کوشنر و شرکای او، طمع و فساد» منتشر شد، که دربردارنده تفاصیلی در مورد نقش کوشنر، مشاور و داماد ترامپ و ایوانکا، در کاخ سفید و سیاست خارجی آمریکا بود. علاوه بر این، در کتاب مذکور تفصیل هایی در مورد معامله قرن و اهداف آن در حل مساله فلسطین، طبق منفعت کامل اسرائیل و با حمایت مالی دولتهای عربی آمده است که در مقدمه آنها عربستان و امارات قرار دارند. براساس آنچه در این کتاب آمده، معامله قرن که توسط کوشنر طراحی شده، شامل امتیازدهی‌های اردن، در مورد بخشی از اراضی آن برای دولت فلسطین می‌شود، تا در مقابل، بخشهایی از خاک عربستان به اردن واگذار شده و اسرائیل بتواند مساحت گسترده‌تری از اراضی نوار غزه را تحت حاکمیت خود درآورد. کوشنر در جریان حضورش در امارات، در گفتگو با اسکای نیوز عربی افشا کرد که پیش بینی می‌کند نقشه صلح در منطقه پس از برگزاری انتخابات اسرائیل رونمایی شود؛ نقشه‌ای که در دو عرصه اقتصاد و سیاست می‌تواند علاوه بر تاثیر گذاری بر اسرائیل و فلسطین، بر تمام منطقه، بویژه اردن، مصر و لبنان، اثرگذار باشد.

اخبار بیشتر