1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افکارنیوز
  4. سیاسی
انقلاب اسلامی چگونه از افراط و «چپ‌روی» به‌دور ماند؟

انقلاب اسلامی چگونه از افراط و «چپ‌روی» به‌دور ماند؟

خبرگزاری افکارنیوز |
انقلاب اسلامی که به‌تعبیر امام خامنه‌ای «مقتدر مظلوم» است طی ۴ دهه پیشین ضمن گذشت‌هایی که داشته، اما دچار افراط و چپ‌روی نشده است.

به گزارش افکارنیوز،

بیانیه «گام دوم انقلاب اسلامی» که بعد از ۲۲ بهمن امسال و از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی منتشر شد، سرآغاز فصل جدیدی در جمهوری اسلامی است، فصلی که از این پس باید با امید و تکیه بر جوانان بر مشکلات گذشته و ناکامی‌ها غلبه کرد و این کار جز با شناخت نقاط ضعف و قوت ۴۰ساله انقلاب میسر نمی‌شود.

در راستای تبیین این بیانیه، در سلسله گزارش‌هایی به بررسی بندهایی از این بیانیه می‌پردازد تا شناخت رهنمودهای رهبر انقلاب در شروع فصل جدید جمهوری اسلامی راحت‌تر صورت گیرد.

در ادامه، پنجمین گزارش را با موضوع گذشت‌های انقلاب اسلامی و عدم افراط و چپ‌روی می‌خوانید:

«مقتدر مظلوم» عنوانی است که امام خامنه‌ای برای جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی مردم ایران برگزیده است. ایشان در بیانیه گام دوم انقلاب هم به این موضوع اشاره داشته‌ و نوشته‌اند: «انقلاب اسلامی ملت ایران، قدرتمند اما مهربان و باگذشت و حتی مظلوم بوده است».

امام خامنه‌ای در دیگر سخنان خود دلیل قدرتمند بودن انقلاب اسلامی را برخورداری از پشتوانه‌ی مردمی و توانایی مقابله با توطئه‌های دشمنان برشمرده‌اند. ایشان همچنین دلیل مظلومیت انقلاب مردم ایران را حملات و توطئه‌های دشمنان علیه مردم ایران و حمایت و سکوت بسیاری از کشورهای جهان در قبال دشمنی‌های دشمنان مانند قربانی تروریسم بودن ایران عنوان کرده‌اند.

** گذشت‌های انقلاب؛ از مدارا با همسایگان تا «رأفت اسلامی» با فتنه‌گران

گذشت جمهوری اسلامی ایران را هم در رفتار با اسرای عراقی می‌توان دید. «مرتضی سرهنگی» نویسنده و پژوهشگر حوزه دفاع مقدس می‌گوید: «کاری که ما برای اسرای عراقی انجام دادیم با آنچه در خاطرات رزمنده‌های ما از زندان‌های عراق روایت شده کاملا متفاوت است.» او همچنین می‌افزاید: «قانون ارتش برای اسرای عراقی، بسیار انسانی‌تر از کنوانسیون ژنو بود».

انقلاب اسلامی چگونه از افراط و «چپ‌روی» به‌دور ماند؟ - 9

کمک‌رسانی به سرباز اسیر عراقی

بخش دیگری از گذشت‌های‌ جمهوری اسلامی ایران مربوط به تحرکات برخی کشورهای همسایه عربی علیه ایران است. حمایتی که امارات از گروه الاحوازیه برای اجرای حمله تروریستی در روز ۳۱ شهریور در جریان برگزاری مراسم رژه آغاز هفته دفاع مقدس در اهواز انجام داد، مورد تحمل نظام قرار گرفت. امام خامنه‌ای می‌فرمایند: «جمهوری اسلامی دنیا را ناامن نمی‌کند، منطقه را هم ناامن نمی‌کند، حتی محیط همسایگان را هم ناامن نمی‌کند، حتی در موارد زیادی بدرفتاری‌های برخی از همسایگان را هم با بزرگواری تحمل می‌کند».

گذشت جمهوری اسلامی ایران اما تنها بعد بیرونی ندارد و شامل داخل هم می‌شود که «رأفت اسلامی» نام دارد. برخورد نظام جمهوری اسلامی با سران فتنه ۸۸، منافقینی که از سازمان مجاهدین خلق جدا شدند و نسبت به گذشته خود توبه کردند و برخی از اعضای گروهک‌های تروریستی مانند زنی که در حادثه اخیر زاهدان و شهادت پاسداران نقش داشت، نمونه‌هایی از رأفت اسلامی هستند.

** اجتناب حداکثری از خشونت در حوادث انقلاب

امام خامنه‌ای همچنین در بیانیه گام دوم انقلاب نوشته‌اند: «انقلاب اسلامی ملت ایران … مرتکب افراط‌ها و چپ‌رویی‌هایی که مایه‌ی ننگ بسیاری از قیام‌ها و جنبش‌ها است، نشده است.»، در خصوص منظور امام خامنه‌ای از افراط‌ و چپ‌روی تحلیل‌های متفاوتی ارائه شده است که برخی معتقدند یک وجه افراط، خشونت است و انقلاب اسلامی نسبت به دیگر انقلاب‌هایی که در جهان رخ داده است، از کمترین خشونت برخوردار بود. امام خمینی (ره) به‌گونه‌ای برخورد کرد تا کمترین آسیب به مردم برسد. اهدای گل به ارتشی‌ها توسط انقلابیون از جمله راهکارهای امام برای کاهش خشونت در جریان مبارزات انقلاب اسلامی بود.

انقلاب اسلامی چگونه از افراط و «چپ‌روی» به‌دور ماند؟ - 15

اهدای گل به سربازان و افسران ارتش رژیم شاهنشاهی

همچنین با مقایسه انقلاب‌های روسیه، فرانسه و چین با انقلاب اسلامی ایران مشاهده می‌کنیم که در انقلاب ایران خبری از خشونت‌ها و کشتارهایی که در جریان آن انقلاب‌ها به‌وقوع پیوست، نیست. در طول ده سال از انقلاب فرانسه حدود ۱۲ هزار نفر زیر تیغ گیوتین رفتند، این در حالی بود که جمعیت فرانسه حدود ۲۰ میلیون نفر بود. همه‌ی این ۱۲ هزار نفر نیز از رهبران انقلاب بودند، به‌واقع هیچ گروهی در امان نبود و تیغ گیوتین همواره فعال بود. آخرین نفری هم که زیر تیغ گیوتین رفت نیز روبسپیر (رهبر رادیکال‌ها) بود.

در انقلاب مصر نیز که در سال ۲۰۱۱ به پیروزی رسید و در دهه اخیر روی داد، قریب به یک‌هزار نفر کشته شدند، اما این انقلاب به انحراف کشیده شد. حسنی مبارک رئیس جمهور مصر با افزایش اعتراضات مردمی در ۱۱ فوریه ۲۰۱۱ استعفا داد و به شرم‌الشیخ رفت. او ابتدا به‌دلیل کشتار تظاهرکنندگان مصری به حبس ابد محکوم شد که البته اعتراض بسیاری از مردمی را که انتظار حکم اعدام او را داشتند، در پی داشت. اما در سال ۲۰۱۷ دادگاه حسنی مبارک را از اتهام کشتار معترضان تبرئه کرد و از بیمارستانی که در آن بستری و تحت مراقبت نظامی بود، آزاد شد.

در مقابل محمد مرسی اولین رئیس جمهور مصر پس از انقلاب، در پی ناآرامی‌های چندروزه و به‌وجود آمدن حالت بحرانی در کشور، با کودتای ارتش عزل و به‌جرم تحریک خشونت‌ها بین نیروهای امنیتی‌اش و معترضان به ۲۰ سال حبس محکوم شد و در دادگاه دیگری که به‌جرم جاسوسی مرسی و بیش از ۳۰ نفر دیگر برگزار شد، رئیس جمهور سابق مصر محکوم به اعدام شد که البته چندی بعد حکم اعدام او لغو شد.

** چپ‌گرایی‌ که مایه ننگ بود

بسیاری از تحلیلگران نیز معتقدند که منظور امام خامنه‌ای از چپ‌روی، آن چیزی است که در انقلاب چین و انقلاب فرهنگی چین روی داد که مایه ننگ بسیاری از قیام‌ها و جنبش‌ها است. ثمره انقلاب فرهنگی چین، خشونت، کشتار و تخریب اقتصادی چین بود، به‌طوری که حزب کمونیست در سال ۱۹۸۱ رسما از انقلاب فرهنگی تبری جست و به اشتباهات مائو اعتراف کرد.

زمانی که انقلاب فرهنگی در چین در سال ۱۹۶۶ آغاز شد، مهم نبود که شی ژونگ شان، پدر رئیس جمهور آینده چین و یکی از رهبران کهنه‌کار انقلاب کمونیستی بود؛ مائو تسه تونگ گفته بود که او نماینده بورژوازی بوده و چین باید از چنین افرادی پاکسازی شود. شی بزرگ (پدر) برای ۱۶ سال به زندان افتاد، در حالی که پسرش شی جین پینگ، رئیس جمهور آینده به حومه شهر فرستاده شد تا با انجام کارهای سخت بزرگ شود، زندگی روشنفکرانه را ترک کند و نگرش کمونیستی موردنظر مائو را بشناسد.

در سایت خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

انقلاب اسلامی چگونه از افراط و «چپ‌روی» به‌دور ماند؟ - 24

جلسه تنبیه و تحقیر در ملأعام پانچن‌لاما، دومین مقام عالی‌رتبه دینی در بودیسم تبتی توسط گاردهای سرخ

دوره ۱۰ساله انقلاب فرهنگی شانزدهم ماه می‌۱۹۶۶ آغاز شد و مائو جوانان کشور را ترغیب می‌کرد تا در مقابل والدین و معلمان خود اغلب با خشونت بایستند. این جوانان و حامیان انقلاب که گاردهای سرخ نامیده می‌شدند نخبگان را هدف قرار می‌دادند. کسانی که (به‌گفته آنان) کشور را به‌سوی سرمایه‌داری سوق می‌دادند. در آن دوران، ۱۶ میلیون کودک، مانند شی جین پینگ، به حومه شهرها فرستاده شدند، در حالی که رهبران ارشد حزب که تصور می‌شد با حزب کمونیست مخالف هستند، کشته شده یا به زندان فرستاده می‌شدند.اگرچه هیچ آمار و ارقام رسمی از تعداد کسانی که در جریان انقلاب فرهنگی چین کشته شده‌اند وجود ندارد، یک کارشناس تخمین زده که شمار قربانیان چیزی حدود 500 هزار تا هشت میلیون تن بوده است

اگرچه هیچ آمار و ارقام رسمی از تعداد کسانی که در جریان انقلاب فرهنگی چین کشته شده‌اند وجود ندارد، یک کارشناس تخمین زده که شمار قربانیان چیزی حدود ۵۰۰ هزار تا هشت میلیون تن بوده است و شمار افرادی که تحت تعقیب قرار گرفته یا به زندان افتاده‌اند نیز ده‌ها میلیون تن. نیویورک تایمز در این باره می‌نویسد: «در جریان انقلاب فرهنگی، گاردهای سرخ ابتدا به رؤسا و اساتید دانشگاه و سپس مقام‌های حزبی و دشمنان طبقاتی در تمام جامعه چین حمله کردند. آنها در پکن و دیگر شهرها قتل‌عامی تمام‌عیار به‌راه انداختند و سراسر چین را به خشونت کشیدند. آنها حتی در برخی شهرها مانند چونگ کینگ با سلاح‌های سنگین به خودشان نیز حمله می‌کردند. با پیوستن ارتش به درگیری‌ها، بر خشونت‌ها افزوده شد و شمار قربانیان غیرنظامی افزایش یافت».

دوران انقلاب فرهنگی که با مرگ مائو در سال ۱۹۷۶ به پایان رسید، یک دور بحث‌برانگیز در تاریخ چین است، تا حدی که مقام‌های امروز چین ترجیح می‌دهند به‌جای برگزاری مراسم یادبود یا جشن، درباره آن سکوت کنند.

** امتناع از ورود به جنگ اول خلیج فارسیکی دیگر از تندروی‌ها و افراط‌هایی که از آن دوری شد، اظهار نظر برخی از نمایندگان مجلس همچون صادق خلخالی و محتشمی‌پور برای ورود به جنگ اول خلیج فارس به‌نفع عراق بود و واکنش رهبر معظم انقلاب بود.

یکی دیگر از تندروی‌ها و افراط‌هایی که از آن دوری شد، اظهار نظر برخی از نمایندگان مجلس همچون صادق خلخالی و محتشمی‌پور برای ورود به جنگ اول خلیج فارس به‌نفع عراق بود و واکنش رهبر معظم انقلاب بود. مرحوم شیخ صادق خلخالی از چهره‌های قدیمی جناح چپ در مجلس آن زمان با بیان اینکه «این جنگ یک جنگ صلیبی علیه مسلمان‌هاست» با خطاب قرار دادن رهبر انقلاب گفت «ای آیت‌الله، رهبر عالی‌قدر زمان آقای خامنه‌ای، «سلمکم الله تعالی» دستور بفرمایید، همان‌طور که گفتید جهاد است، کشته شدن در راه اسلام است … ما باید در اینجا آمریکا و بوش و فهد و دولت‌های انگلی مانند حسنی مبارک و اوزال را در سنگر‌ها به‌نابودی بکشانیم، غرق خون کنیم تا این‌ها بدانند حریم اسلام حریم بزرگی است. والله والله فردا اگر آمریکا پیروز شود و در بغل ایران بیاید، به این آسانی منطقه را ترک نمی‌کند … گذشته‌ها مسئله دیگر است، جنگ ما با عراق یک مسئله دیگر است. اینجا سرنوشت اسلام مطرح است. این برای ما ننگ است، برای ما عار است، اسلحه داریم، قدرت داریم، جوان داریم، بسیجی داریم ولی بخواهیم تسامح و تساهل بکنیم. هیچ وقت تساهل در این مسائل جایز نیست!».

انقلاب اسلامی چگونه از افراط و «چپ‌روی» به‌دور ماند؟ - 31

تصویری از جنگ اول خلیج فارس

چهره دیگر جناح چپ که در این موضوع نطق تندی کرد، حجت‌الاسلام علی‌اکبر محتشمی‌پور بود. او اولین کسی بود که صدام حسین را با «خالدبن ولید» سردار سپاه اسلام مقایسه کرد و چنین گفت «مسلمانان جهان با پذیرش رهبری اسلامی ایران توقع دارند پرچمداری جهاد و مبارزه با آمریکا در دست ایران و انقلاب ایران باشد. حوادث و بحران اخیر یادآور رویارویی و صف‌آرایی خالدبن ‌ولید در برابر ابرقدرت‌های صدر اسلام است. او که عمری در صف کفر، شمشیر به‌روی پیامبر (ص) و مسلمانان کشید، ولی در ‌‌‌نهایت فاتح بزرگی برای مسلمانان گشت. امروز دنیای کفر در مقابل ملت مسلمان عراق و فلسطین به‌عنوان خاکریز اول قرار گرفته است و‌به یقین خاکریز بعدی، انقلاب و ملت مسلمان ایران است، ما از چه می‌ترسیم؟ بگذار با عزت و شرف زندگی کنیم و بمیریم. زندگی زیر سایه سرنیزه‌های آمریکا برای ما ذلت است و اسارت است ‌و ننگ است!».

آیت‌الله خامنه‌ای در سخنانی با انتقاد از مواضع عده‌ای که می‌گویند باید به‌کمک صدام رفت، فرمودند «ما هرگز به‌نفع چپ، با راست دشمنی پیدا نمی‌کردیم. به‌نفع راست هم با چپ دشمنی پیدا نمی‌کردیم. دو اردوگاه و دو جناحند که به‌خاطر اهداف غلط و غیرالهی و نامقدس از نظر ما و از نظر همهٔ انسان‌های واقع‌بین با هم می‌جنگند. جمهوری اسلامی، هر دو جناح را رد می‌کند؛ چون در هر دو طرف، انگیزه‌ها مادی است و به همین دلیل هم با یکدیگر تعارض پیدا کرده‌اند. آن‌ها به‌دلیل مادی بودن، با هم تعارض پیدا کرده‌اند. این‌طور نیست که یکی الهی و یکی هم مادی است. جنگ اسلام و کفر نیست. این، موضع ملت ایران ماست».

بدین ترتیب «انقلاب اسلامی ملت ایران، قدرتمند اما مهربان و باگذشت و حتی مظلوم بوده است. مرتکب افراط‌ها و چپ‌رویی‌هایی که مایه‌ی ننگ بسیاری از قیام‌ها و جنبش‌ها است، نشده است».

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با جامعه، خشونت، کمونیستی و نظام جمهوری اسلامی از تلگرام

دادستان کل کشور:

🔹اخلاق در فضای مجازی لگدمال شده است

🔹دنیای غرب که خود گرفتار پیامدهای بد فضای مجازی شده است تمام توان خود را به کار گرفته تا دیگر کشورها از جمله نظام جمهوری اسلامی ایران را نیز درگیر این موضوع کند/ایرنا


📊بخش پنجم یافته­‌های طرح ملی سنجش فرهنگ سیاسی مردم ایران؛ میزان میل مردم ایران به خشونت

✅نتایج این پیمایش ملی نشان می­ دهد میل به خشونت در بین مردم ایران کم است. جامعه آماری این پژوهش کلیه شهروندان بالای ۱۸ سال کشور (شهری و روستایی) بوده‌اند و تعداد نمونه آماری برابر با ۴۸۹۰ نفر بوده است. در این طرح بیش از ۲۰ شاخص فرهنگ سیاسی مردم ایران مورد سنجش قرار گرفت.

✅شاخص میل به خشونت با ۴ گویه زیر مورد سنجش قرار گرفته است به گونه‌ای که در هر گویه پاسخگو می­ بایست نظر خود را بر روی طیف ۵ قسمتی (کاملا مخالفم، مخالفم، مردد، موافقم و کاملا موافقم) اعلام می­نمود:

۱. اگر گروهی از مردم در اعتراض به چیزی تظاهرات کنند، پلیس حق دارد با خشونت آن‌ها را سرکوب کند.

۲. باید به دولت اختیارات بیشتری برای سرکوب و از بین بردن کسانی که با دولت موافق نیستند داده شود.

۳. اگر کسی مشکوک به انجام جرمی باشد، پلیس حق دارد با کتک از او اعتراف بگیرد.

۴. مجازات مجرمان جلوی چشم همه مردم برای پیشگیری از جرم و اداره جامعه ضروری است.

📌مشاهده شرح کامل نتایج طرح

👇🏻👇🏻

http: //ispa. ir/Default/Details/fa/۲۰۱۹

@ispa۹۵


🔻 آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی: این اختلاس‌ها اصلا در شأن نظام جمهوری اسلامی ایران و مردم بزرگوار ایران نیست/ همین چیزهاست که اسباب ناراحتی و نارضایتی مردم می‌شود

🔹اخباری که انسان راجع به اختلاس‌ها و دزدی‌هایی که در نظام اقتصادی کشور می‌شود را می‌شنود بسیار ناراحت‌کننده و تعجب‌آور است.

🔹این اختلاس‌ها اصلا در شأن نظام جمهوری اسلامی ایران و مردم بزرگوار ایران نیست و چرا سیستم اقتصادی و نظام بانکی ما باید طوری باشد که به راحتی بتوانند این‌طور پول بیت المال را ببرند و خودشان هم فرار کنند؟!

🔹چرا بستر و زمینه اینگونه دزدی‌ها آماده و فراهم است؟! همین چیزهاست که اسباب ناراحتی و نارضایتی مردم می‌شود. ما مدعی هستیم که نظام ما یک نظام پاک است و مسئولان ما صالح هستند، پس چرا چنین مواردی پیش می‌آید؟!

🔹باید هر چه سریع‌تر و قاطعانه زمینه این دزدی‌ها را از بین برد تا بیت المال محفوظ بماند و اعتماد مردم به نظام اقتصادی و قضائی برگردد.

#روحانیت


رییس‌جمهور:

🔹اردیبهشت ماه در جلسه‌ای در حضور مقام معظم رهبری گفتم که شرایط جنگ اقتصادی است و نیاز به فرمانده داریم.

🔹گفتم خود جنابعالی به عنوان رهبر نظام جمهوری اسلامی فرماندهی را بر‌عهده گیرید؛ ایشان فرمودند هم شرایط جنگ است و هم فرمانده لازم است؛ فرمانده خود رییس‌جمهور باشد. /پاد


🔶 درخواست مقامات فلسطینی برای حمایت جامعه جهانی از فلسطینی‌ها

وزارت خارجه تشکیلات خودگردان فلسطین، شاکی از خشونت شهرک‌نشینان اسرائیلی افراطی علیه فلسطینیان، خواستار حمایت جامعه بین‌الملل شد. محمود عباس، رئیس تشکیلات هم بر لزوم حمایت اتحادیه اروپا از تشکیل حکومت فلسطینی تاکید کرد.

📌 متن کامل گزارش را در اینجا بخوانید:

t. me/iv?url=https: //p. dw. com/p/۳E۴fY?maca=per-Red-Telegram&rhash=eda۹۶f۳۶fc۸۰e۰


🔶 انقلاب اسلامی در محیط زیست؛ چهل سال چرخش سرچشمه‌ها

ناصر کرمی براین نظر است که پروژه نظام جمهوری اسلامی برای ‏خودکفایی کشاورزی عملا به خشکیدن ایران و نابودی محیط زیست کشور منجر شده است. این در حالی است که خود پروژه ‏خودکفایی کشاورزی هم موفق ‏نبوده است.

#چهل_سالگی_انقلاب

📌 متن کامل یادداشت ناصر کرمی را در اینجا بخوانید:

t. me/iv?url=https: //p. dw. com/p/۳DQO۱&rhash=eda۹۶f۳۶fc۸۰e۰


نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | سیل شیراز از زاویه‌ای دیگر (هشدار تصاویر ناراحت‌کننده)

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
سیل سهمگین شیراز که از حوالی ۱۱ صبح امروز آغاز شد، تاکنون دست کم ۱۷ کشته و ۷۴ مصدوم در پی داشته است. ویدئویی که می‌بینید، زوایای تازه‌ای از این سیل را نشان می‌دهد. این ویدئو حاوی تصاویر ناراحت کننده است.

تصاویر «تخت جمشید» بعد از فروکش کردن سیلاب!

12+
خبرآنلاینخبرآنلاین18 ساعت قبل
ورزش۳ورزش۳1 روز قبل
به گزارش «ورزش سه»، یکی از جالب‌ترین دیدارهایی که در فیفا دی امروز و در راستای آماده‌سازی تیم‌های مختلف برگزار می‌شود توسط عربستانی‌ها برگزار خواهد شد. دیداری که یک طرف آن عربستانی‌ها حضور دارند و در طرف دیگر آن نیز حریفی گمنام به نام گینه استوایی به میدان خواهد رفت. عربستانی‌ها پس از عملکرد ناموفق خود در جام ملت‌های آسیا به رده هفتادم دنیا و هفتم آسیا رسیدند. این در حالیست که حریف عجیب این تیم در دیدار امشب در رده یکصد و چهل و هشتم دنیا و رده چهل و سوم آفریقا قرار دارد. انتخاب حریفی به نام گینه استوایی برای عربستانی‌ها همه هواداران فوتبال کشورمان را به یاد حریفی به نام سیرالئون می‌اندازد که تیم ملی کشورمان حدودا یک سال پیش روبروی آن قرار گرفتند.
الفالف14 ساعت قبل
نماینده رشت با انتقاد از رئیس جمهور به خاطر حضور نیافتن در مناطق سیل زده، گفت: رئیس جمهور بجای آنکه از مناطق خوش آب و هوای ایران دستور تلفنی صادر کند، در مناطق سیل زده حضور یابد. وی افزود: ظاهرا رئیس جمهور در مناطق خوش آب و هوای کشور از جمله قشم در حال گذراندن تعطیلات و استراحت است. عضو کمیسیون آموزش وتحقیقات مجلس تصریح کرد: علاوه بر رئیس جمهور محمود واعظی رئیس دفترش هم در تهران حضور ندارد. ظاهرا واعظی برای گذراندن تعطیلات به گیلان سفر کرده و در ویلاهای این استان حضور دارد. وی گفت: در شرایط بحرانی برخی استانها، رئیس جمهور و همه اعضای هیئت دولت باید پیگیر مشکلات بوده و با هماهنگی‌های لازم، دستور حل مشکلات را صادر می‌کردند.
مهرمهر6 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، تیم فوتبال امید ایران در آخرین دیدار مرحله مقدماتی انتخابی المپیک از ساعت ۱۸:۴۵ امروز سه شنبه در ورزشگاه آزادی به مصاف تیم امید عراق رفت که این بازی با نتیجه تساوی بدون گل ‏‬ به اتمام رسید. به این ترتیب تیم عراق با ۷ امتیاز و تفاضل گل بهتر ‏‬ به صورت مستقیم به مرحله نهایی انتخابی المپیک که در کشور تایلند برگزار خواهد شد، صعود کرد. تیم ایران هم باید منتظر نتایج سایر مسابقات باشد. چهار تیم برتر که در رده دوم جدول گروه‌های ۱۱ گانه قرار دارند هم به مرحله نهایی راه می‌یابند. برتری ایران در نیمه نخست نسبت به عراق کاملا محسوس بود بخصوص در ۱۰ دقیقه ابتدایی که ایران صاحب دو موقعیت گلزنی شد.
ایلناایلنا17 ساعت قبل
ادوارد واستینج استاد روابط‌بین‌الملل دانشگاه اوپن است وی در حوزه روابط‌بین‌الملل و سیاست خارجه به خصوص حوزه ایران و تحقیقات زیادی کرده‌ است‌. وی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا نظرات خود را در خصوص سفر روحانی به عراق که اواخر سال گذشته شمسی انجام شد، مطرح کرده‌ است. روحانی در سفر به عراق بسیار موفق‌تر از ترامپ بودادوارد واستینج درباره سفر روحانی به عراق در مقایسه با سفر چند ماه قبل ترامپ به این کشور گفت: باید بگویم روحانی بسیار موفق‌تر عمل کرده‌ است. ترامپ آرزوی دیدار با آیت‌الله سیستانی را دارداستاد روابط‌ بین‌الملل دانشگاه اوپن در ادامه با اشاره به دیدار روحانی با آیت‌الله سیستانی گفت: این دیدار بسیار مهم و در نوع خود بی‌نظیر بود. روابط قوی ایران و عراق برای صلح و ثبات خاورمیانه ضروری استواستینج در ادامه به اتحاد ایران و عراق اشاره کرد و گفت: سفر روحانی به عراق فرصتی برای تقویت روابط تهران و بغداد است.

اخبار بیشتر