1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افکارنیوز
  4. اقتصادی
انتقاد از رونق بازار لوازم یدکی تقلبی

انتقاد از رونق بازار لوازم یدکی تقلبی

خبرگزاری افکارنیوز |
عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت:افزایش قیمت لوازم یدکی خودرو مردم را وادار به استفاده از قطعات ارزان و بی‌کیفیت کرده به همین دلیل بازار لوازم یدکی تقلبی رونق گرفته است.

به گزارش افکارنیوز،

عبدالله رضیان عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلسدرباره افزایش ۳۰۰ درصدی قیمت قطعات یدکی خودرو، گفت: اگرچه وزارت صنعت، معدن و تجارت وظیفه کنترل بازار قطعه، نظارت بر توزیع این محصول و قیمت‌گذاری را بر عهده دارد اما به وظایف خود به درستی عمل نکرده و بازار به حال خود رها شده است.

خودروسازی زیرمجموعه وزارت صمت است اما از آنجایی که این وزارتخانه کنترل دقیقی بر نحوه توزیع و قیمت‌گذاری‌ها ندارد، قیمت لوازم یدکی و قطعات خودرو در ماه‌های اخیر چند برابر شده است

نماینده مردم قائم شهر، سوادکوه و جویبار در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قیمت‌های موجود در بازار نگران‌کننده است، اظهار کرد: در حال حاضر مردم برای اداره زندگی با مشکلات بسیار دست و پنجه نرم می‌کنند و در این شرایط است که مجلس باید به عنوان نهاد نظارتی به موضوع قیمت لوازم یدکی خودرو ورود کرده و وضعیت را تا حدودی سامان دهد.

این نماینده مردم در مجلس دهم خاطرنشان کرد: رسانه‌ها باید به موضوع گرانی سرسام آور لوازم یدکی خودرو اشاره کرده و مشکلات این حوزه را به مسئولان اجرایی گوشزد کنند از سوی دیگر نمایندگان مجلس باید در تذکرات و نطق‌های خود این نکته را یادآور کنند تا از این طریق به سایر دستگاه‌های نظارتی و اجرایی برای کاهش قیمت قطعات مورد نیاز تعمیر خودرو هشدار داده شود.

وزارت صمت تنظیم بازار را به حال خود رها کرده است

رضیان با بیان اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت تنظیم بازار را به حال خود رها کرده است، ادامه داد: اگرچه قیمت دلار افزایش ۳ برابری داشت اما شیب افزایش قیمت کالاها بسیار تندتر بود در واقع افزایش چند درصدی قیمت‌ها، سوء‌استفاده از شرایط کنونی است.

در وبسایت خبری بخوانید: بروزترین اخبار اقتصادی ایران و جهان

تعزیرات حکومتی به موضوع افزایش قیمت قطعات خودرو ورود کند

عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه سازمان تعزیرات حکومتی باید به عنوان دستگاه قضایی به موضوع افزایش قیمت قطعات خودرو ورود کند، ادامه داد: قیمت گذاری‌ها سلیقه‌ای است چراکه وزارتخانه‌های مسئول وظایف تعیین قیمت را به درستی انجام نمی‌دهند.

گرانی و نابسامانی؛ عرضه محصولات بی‌کیفیت و جولان دلالان

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه در صورت ادامه بی توجهی مسئولان به تنظیم بازار، آشفتگی روز به روز بیشتر می‌شود، تاکید کرد: گرانی و نابسامانی باعث عرضه محصولات بی‌کیفیت و جولان دلالان و سوءاستفادگران می‌شود.

وی گفت: در ایام نوروز سفرهای جاده‌ای مردم افزایش پیدا می‌کند بنابراین مردم ناچارند وسایل نقلیه را تعمیر و سرویس کنند این در حالی است که با گرانی لوزم یدکی خودرو، مردم برای تعمیر وسیله نقلیه خود به سختی افتاده و در برخی موارد از استفاده از خودروی شخصی منصرف می‌شوند.

رضیان گفت: بطور مثال در روزهای گذشته ناچار شدم خودروی شخصی خود را تعمیر کنم هزینه این تعمیر ۲۵ میلیون تومان شد در حالی که این مشکل در گذشته با پرداخت ۵ میلیون تومان رفع می‌شد.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس افزود: افزایش قیمت لوازم یدکی خودرو مردم را وادار به استفاده از قطعات ارزان و بی‌کیفیت کرده است و در این بین بازار لوازم یدکی تقلبی رونق گرفته است. /

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با تعزیرات، لوازم یدکی و عبداله رضیان از تلگرام

۳۰۰۰ کانتینر لوازم یدکی خودروسازان در چابهار خاک می‌خورد

مدیرکل گمرک چابهار:

🔹ایران خودرو و سایپا تا آخر اسفند فرصت دارند لوازم یدکی وارداتی را ترخیص کنند وگرنه آن‌ها را جزو کالای متروکه اعلام می‌کنیم/ایسنا


۳۰۰۰ کانتینر خاک خورده خودروسازان در چابهار!

مدیرکل گمرک چابهار:

🔹 ایران خودرو و سایپا تا آخر اسفند فرصت دارند لوازم یدکی وارداتی را ترخیص کنند وگرنه آن‌ها را جزو کالای متروکه اعلام می‌کنیم. /ایسنا


🔶 ۳۰۰۰ کانتینر لوازم یدکی خودروسازان در چابهار خاک می‌خورد

مدیرکل گمرک چابهار:

🔸ایران خودرو و سایپا تا آخر اسفند فرصت دارند لوازم یدکی وارداتی را ترخیص کنند وگرنه آن‌ها را جزو کالای متروکه اعلام می‌کنیم/ایسنا


🚘 سراج: ۱۰ هزار کانتینر لوازم یدکی خودرو در گمرکات و مناطق آزاد وجود دارد

رئیس سازمان بازرسی کل کشور:

🔹متأسفانه در حدود ۱۰ هزار کانتینر لوازم یدکی خودرو در گمرکات و مناطق آزاد وجود دارد که آنها را بررسی کردیم و امروز هم با مدیرعاملان سایپا و ایران خودرو صحبت کردیم. آنها مطالبی در رابطه با کمبود نقدینگی داشتند.

🔹امیدواریم هرچه سریع‌تر این کانتینرها ترخیص شوند و به سیستم خودروسازی بیایند که قبل از عید مشکلات تا حدودی مرتفع شود.

🔹حاشیه بازار را خودروسازان تشکیل می‌دهند به دلیل اینکه چند روز خودرو به بازار تزریق نمی‌کنند قیمتها قطعا بالا می‌رود. بعد از آنکه قیمت بالا رفت ۱۰ درصد حاشیه بازار است البته این را هم تکذیب کردند و گفتند که ۲۰ درصد در این رابطه اقدام می‌کنیم و هنوز حاشیه بازار را عملیاتی نکردیم.

====


کمبود قطعات یدکی لوازم خانگی و عرضه محصولات بی‌کیفیت چینی

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و تعمیرکنندگان لوازم خانگی:

🔸قطعات یدکی و لوازم جانبی برای تعمیر لوازم خانگی با کمبود مواجه است و برخی افراد به اسم تولید داخل، محصول بی‌کیفیت چینی را در بازار عرضه می‌کنند.

🔸با توجه به افزایش قیمت لوازم یدکی و محصول نهایی، عموم مصرف‌کنندگان تعمیر را جایگزین خرید محصول نو کرده‌اند و این در حالی است که قیمت قطعات به شدت افزایش یافته و در کنار آن کمبود قطعات یدکی در بازار احساس می‌شود.

🔸اگر روند به همین روال پیش برود در سال آینده با کمبود در بازار قطعات و لوازم یدکی لوازم خانگی مواجه خواهیم شد.


📌چرا ۳۰۰۰ کانتینر لوازم یدکی خودروسازان در چابهار خاک می‌خورد؟

حدود ۱۰ هزار کانتینر لوازم یدکی خودرو در گمرکات و مناطق آزاد وجود دارد که هنوز ترخیص نشده‌اند؛ از این تعداد ۳۰۰۰ کانتینر در انبارهای منطقه آزاد چابهار و تحت کلید گمرک است.

مدیرکل گمرک چابهار اعلام کرد:

🔹۳ هزار کانتینر کالای یدکی که در شرایط فعلی، کاهش عرضه و بالا رفتن نجومی قیمت خودروهای داخلی باید در سیستم خودروسازی باشند در چابهار و انبارهای منطقه آزاد آن چه می‌کنند؟

🔹کالاهای یدکی خودروسازان متمرکز و عمدتا از بندرعباس وارد کشور می‌شوند اما به علت تبدیل چابهار به قطب‌ خودروسازی ایران برمبنای اسناد بالادستی توسعه سواحل مکران و برنامه ششم توسعه دارد، این‌بار در گمرک چابهار است.

🔹ایران خودرو و سایپا تا آخر اسفند فرصت دارند لوازم یدکی وارداتی را ترخیص کنند وگرنه آن‌ها را جزو کالای متروکه اعلام می‌کنیم.


نظرها

در ادامه بخوانید

استان‌هایی که امروز در انتظار سیل هستند +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین16 ساعت قبل

سیل در دزفول +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین12 ساعت قبل
تابناکتابناک1 روز قبل
به گزارش ایسنا، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۰٫۲ درصد افزایش یافت و به ۱۳۱۶٫۱۱ دلار رسید. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با ۰٫۳ درصد افزایش، در ۱۳۱۵٫۸۰ دلار ایستاد. وی از کاهش قیمت دام زنده در بازار خبرداد و گفت: هم اکنون هر کیلو دام زنده با نرخ ۴۴ تا ۴۵ هزار تومان در میادین عرضه می‌شود. بهای معاملات آتی نفت برنت ۴۷ سنت یا معادل ۰٫۷ درصد کاهش یافت و به ۶۶٫۵۶ دلار در هر بشکه رسید. بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت آمریکا ۵۲ سنت یا معادل ۰٫۹ درصد کاهش یافت و به ۵۸٫۵۲ دلار در هر بشکه رسید.

هفت سنگ نوروزی؛ بازی‌های داستانی

38+
دیجیاتودیجیاتو1 روز قبل
الفالف13 ساعت قبل
سامانه ارزیابی هوشمند کیلیدتعیین قیمت ملک در گذشته بیشتر بر اساس تجربه، قیمت فروش خانه‌های مشابه و البته نظر و رای مشاوران املاک صورت می‌گرفت. سامانه ارزیابی هوشمند کیلید چه مزیتی دارد؟ ‌همانطور که گفته شد برای ارزیابی قیمت خانه شما و یا خرید آپارتمان در تهران و یا شهرهای دیگر اولین گام تعیین و یا اطلاع از قیمت ملک مورد نظر است. سامانه ارزیابی هوشمند کیلید چگونه کار می‌کند؟ کار کردن با سامانه ارزیابی هوشمند کیلید بسیار ساده و راحت است. سامانه هوشمند کیلید نیز که با هدف تخمین قیمت مسکن ایجاد شده، با یک دقت مشخصی قیمت مسکن را تخمین می‎زند. بازه‎ی ارزیابی قیمت حدود کمترین و بیشترین قیمت هر مترمربع آن خانه را نمایش می‎دهد و در کنار آن، درصد اطمینان ارزیابی نشانگر کیفیت تخمین آن خانه است.
تسنیمتسنیم16 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، باتوجه به ورود سامانه بارشی جدید به کشور امروز و فردا در استان‌های چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، فارس، خوزستان، لرستان، ایلام، کرمانشاه، کردستان، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی بارش باران و برف (در ارتفاعات) خواهیم داشت. طی امروز و فردا در جاده‌های کوهستانی این استان‌ها لغزندگی، کولاک برف، کاهش دید و کندی تردد روی خواهد داد. ضمن این که در این مناطق ۴ تا ۶ درجه هوا سردتر می‌شود. در اثر بارندگی و ذوب برف وقوع سیلاب در استان‌های لرستان، ایلام، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، غرب فارس، جنوب آذربایجان غربی پیش بینی شده است. اواخر روز شنبه هفته آینده سامانه بارشی از کشور خارج می‌شود و مجددا از اواخر وقت یکشنبه ۱۱ فروردین سامانه بارشی جدید از غرب وارد کشور می‌شود.

اخبار بیشتر