عکس/ استانی که هم جنگل دارد و هم کویر!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. سرگرمی
عکس/ استانی که هم جنگل دارد و هم کویر!

عکس/ استانی که هم جنگل دارد و هم کویر!

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
سمنان در جنوب غربی رشته‌کوه البرز و شمال دشت کویر در راه تهران به خراسان قرار دارد.سمنان یکی از شهرهایی است که پیشینه تاریخی پرماجرایی دارد و به این شهر می‌توان با دید یک شهر تاریخی پرافتخار نگاه کرد.
عکس/ استانی که هم جنگل دارد و هم کویر! - 0

جنگل زیبا و خوش آب و هوای «ابر» در ۴۵ کیلومتری شمال شرق شاهرود از جنگلهای بکر و زیبای استان سمنان است. این جنگل در زمره جنگلهای هیرکانی کشور است و به دلیل اینکه فضای جنگل را پوششی از ابر فرا می‌گیرد، جنگل ابر نامیده می‌شود. ارتفاع زیاد جنگل از سطح دریا، پایین بودن درجه حرارت در فصل گرما، وجود چشمه سارهای فراوان و پوشش جنگلی متنوع از ویژگی‌های این جنگل است.

عکس/ استانی که هم جنگل دارد و هم کویر! - 3

نمایی بسیار زیبا از جنگل ابر

عکس/ استانی که هم جنگل دارد و هم کویر! - 5

شهر «مجن» در فاصله ۳۵ کیلومتری غرب شاهرود و در منطقه‌ای کوهستانی واقع شده است. تنگه معروف «داستان» در فاصله ۱۰ کیلومتری شهر مجن قرار گرفته که آبشار این تنگه در زمره جاذبه‌های طبیعی شهرستان شاهرود محسوب می‌شود. پوشش گیاهی و جانوری متنوع و آب و هوای مطلوب از جاذبه‌های گردشگری این منطقه است.

عکس/ استانی که هم جنگل دارد و هم کویر! - 7

آبشار تنگه داستان در شهرستان مجن

عکس/ استانی که هم جنگل دارد و هم کویر! - 9

کویر شورآب سمنان با رمل‌های ماسه‌ای، جاذبه‌ای بی نظیر برای گردشگران است.

عکس/ استانی که هم جنگل دارد و هم کویر! - 11

شهر «بسطام» زادگاه و محل آرامگاه عارف بزرگ «بایزید بسطامی» دومین شهر نمونه گردشگری استان سمنان است که در ۶ کیلومتری شاهرود واقع شده و در مسیر جاده شاهرود- آزادشهر قرار دارد. این شهر دارای جاذبه‌های گردشگری تاریخی، طبیعی، عرفانی و مذهبی از جمله آستان مقدس «امامزاده محمد (ع)» و در طول سال پذیرای گردشگران زیادی از نقاط مختلف کشور و حتی خارج از کشور است.

عکس/ استانی که هم جنگل دارد و هم کویر! - 13

مسجد و امام زاده‌ی بسطام

عکس/ استانی که هم جنگل دارد و هم کویر! - 15

منطقه نمونه گردشگری «بنه کوه» در شمال شهر گرمسار واقع شده است. این منطقه به دلیل قرار داشتن بر سر راه باستانی گرمسار (خوار) به مازندران، از نظر تاریخی و نظامی دارای اهمیت ویژه‌ای بوده است. وجود قلعه باستانی «استوناوند»، «ریگ تپه» و «قلعه گبری» از جاذبه‌های این منطقه است. به دلیل قرار داشتن بنه کوه در بخش انتهایی رودخانه «حبله رود»، در این منطقه انواع پرندگان و ماهی‌ها زیست می‌کند.

عکس/ استانی که هم جنگل دارد و هم کویر! - 17

نمایی زیبا از بنه کوه

عکس/ استانی که هم جنگل دارد و هم کویر! - 19

در شمال شرق شهر سمنان منطقه زیارتی و سیاحتی «پیغمبران» قرار دارد، مقبره پیغمبران در قله کوهی به همین نام در ۲۱ کیلومتری جاده اصلی تهران - مشهد در نزدیکی سمنان واقع شده است. بر اساس اطلاعات موجود در این مقبره «سام» و «لام» از فرزندان نوح پیغمبر مدفون هستند و آب و هوای معتدل و پوشش گیاهی و جانوری منطقه، جاذبه زیارتی منطقه را به عنوان محور گردشگری آن تکمیل می‌کند.

عکس/ استانی که هم جنگل دارد و هم کویر! - 21

مقبره‌ی پسران حضرت نوح (ع)

عکس/ استانی که هم جنگل دارد و هم کویر! - 23

جنگل «دشت شاد» در ۱۸۰ کیلومتری شمال شرق شاهرود واقع شده است، تنوع گونه‌های جنگلی، طبیعت و چشم انداز زیبا از ویژگیهای این منطقه به شمار می‌رود.

عکس/ استانی که هم جنگل دارد و هم کویر! - 25

نمایی زیبا از جنگل دشت شاد

عکس/ استانی که هم جنگل دارد و هم کویر! - 27

مجموعه «چشمه علی» در شمال شهر تاریخی دامغان و حدود ۳۰ کیلومتری این شهر بین روستاهای «آستانه» و «کلاته رودبار» واقع شده است. در زمان فتحعلی شاه قاجار در این محل یک مسجد و یک عمارت ساخته شد. بنای فتحعلی شاهی در میان رودخانه و وسط مجموعه تفریحی چشمه علی قرار گرفته و مسجدی تاریخی نیز در ضلع جنوبی قرار داشته که اکنون مسجدی جدید بر روی آن واقع شده است.

عکس/ استانی که هم جنگل دارد و هم کویر! - 29

نمایی زیبا از چشمه علی

عکس/ استانی که هم جنگل دارد و هم کویر! - 31

منطقه نمونه گردشگری «چشمه قلقل» در دو کیلومتری شمال روستای «دشتبو» دامغان واقع شده است. پوشش گیاهی منطقه ییلاقی و گونه‌های جانوری آن نیز بیشتر شامل گونه‌های مناطق کوهستانی است. امامزاده «میرجبرئیل» و بقایای قلعه‌ای در شرق روستای «تویه دروار» از دیگر جاذبه‌های گردشگری این منطقه است.

عکس/ استانی که هم جنگل دارد و هم کویر! - 33

نمای بسیار زیبا و‌ شفاف از چشمه قلقل

عکس/ استانی که هم جنگل دارد و هم کویر! - 35

کی از مناطق جاذب گردشگری شهرستان شاهرود دشت آفتابگردان و شقایق در منطقه کالپوش است که نمایش منحصر به فرد گل‌های شقایق در منطقه از بیستم اردیبهشت ماه تا پایان خرداد جلوه زیبایی به ناحیه سرسبز کالپوش می‌دهد و گردشگران بسیاری را به این منطقه جلب می‌کند.

عکس/ استانی که هم جنگل دارد و هم کویر! - 37

همه ساله در همین خصوص جشنواره دشت شقایق و کشتی محلی در منطقه کالپوش برپا می‌شود. گل‌های آفتابگردان نیز که بیشتر در دشت «دانیال» تا ارتفاعات روستای «کرنگ» می‌روید، در ماه‌های مرداد و شهریور به گل نشسته و زیبایی این منطقه را دوچندان می‌کند.

عکس/ استانی که هم جنگل دارد و هم کویر! - 39

سد شهید شاهچراغی از جمله مناطق نمونه گردشگری استان سمنان است که در ۱۲ کیلومتری دامغان ساخته شده و از جمله ویژگی‌های آن چشم انداز سد، قرارگرفتن در مسیر گردشگران چشمه علی، آب و هوای مطبوع و فضای سبز است. وجود سد و بخشی از کناره سد که به «دریاچه سد» تبدیل شده، فرصت بهره برداری گردشگری از این منطقه را برای تفریح و … فراهم کرده است.

عکس/ استانی که هم جنگل دارد و هم کویر! - 41

نمایی زیبا از سد شهید شاه چراغی

عکس/ استانی که هم جنگل دارد و هم کویر! - 43

دربند «منطقه سرسبز کوچکی است که در حدفاصل مسیر مهدیشهر به شهمیرزاد واقع شده و مهم‌ترین قابلیت گردشگری آن، آب و هوای مطبوع، طبیعت بکر و غار دربند است. غار» دربند" در شیبی تند در کمرکش کوهی آهکی واقع شده است.

عکس/ استانی که هم جنگل دارد و هم کویر! - 45

این غار با ۱۴۰ میلیون سال قدمت، از غارهای آهکی بزرگ ایران است که طول آن به حدود ۱۵۰ متر می‌رسد. حداکثر ارتفاع از کف غار ۳۰ متر است.

عکس/ استانی که هم جنگل دارد و هم کویر! - 47

منطقه «فرحزاد» و «چشمه هفت رنگ» در شهرستان شاهرود واقع شده است. چشمه هفت رنگ به دلیل تنوع رنگ آب چشمه‌های جاری از مواد معدنی با خواص درمانی، از دیرباز مورد توجه اهالی منطقه بوده است. علت نامگذاری این منطقه به نام «فرحزاد» به دلیل سرسبزی مزارع و باغ‌های مثمر منطقه است.

عکس/ استانی که هم جنگل دارد و هم کویر! - 49

نمایی زیبا از چشمه هفت رنگ

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

تلگرام

خبرهای مرتبط با ایرانگردی، سفر، سمنان، طبیعت و طبیعت ایران از تلگرام

#گردشگری با طعم #تخریب محیط زیست

🔹 گردشگری در مازندران همواره با #طعم_تلخ تخریب محیط زیست است

🔹 چراکه محموعه‌ای از عوامل فرهنگی و ساختاری، دست به دست هم داده تا طبیعت، ساحل، کوه و دشت بی نصیب از #زباله‌های #برجای_مانده از مردم بومی و گردشگران نباشد/ ایرنا

دوشنبه ٢۰ اسفند ٩٧؛


🔻#سیدمحمدحسین_حجازی فرزند علی اصغر حجازی عضو ارشد دفتر مقام معظم رهبری:

▫️دبیر اجرایی ستاد همایش چهره‌های ماندگار در سن بیست سالگی

▫️عضو شورای راهبردی گروه اجتماعی شبکه دو سیما در بیست و یک سالگی

▫️مدیرعامل موسسه تحقیقاتی دانشگاه علوم پزشکی تهران در نوزده سالگی و با مدرک دیپلم

▫️عضو هیات مدیره فناوری اطلاعات نور صبح خورشید

▫️عضو هیات مدیره نمادگستر ارتباط همراه پایا از شرکت‌های ارائه دهنده خدمات زالوی ارزش افزوده

▫️عضو هیات مدیره توسعه فناوری اطلاعات گردشگری ایران از شرکت‌های تابعه بانک گردشگری متعلق به #مهدی_جهانگیری

▫️عضو هیات مدیره طرح و اندیشه بهساز ملت وابسته به سرمایه گذاری بانک ملت

▫️عضو هیات مدیره سرمایه گذاری ایرانگردی و جهانگردی وابسته به تامین اجتماعی

▫️سهامدار آبادگران اینان پارس

▫️عضو هیات مدیره شرکت خدماتی فرودگاهی شاهد

▫️مدیرعامل گروه هتل‌های ایرانگردی و جهانگردی

▫️مدیرعامل و هیات مدیره شرکت نوسازی عباس آباد به حکم #نجفی شهردار تهران | مکتوبات

#ژن_خوب

#اسکان_نیوز


❌تخفیف ویژه تا عید نوروز😍

⭕️کاشت مو، ابرو و ریش

🔸با جدیدترین متد روز دنیا

🔸بالاترین تراکم کاشت

📄باضمانت کتبی

پزشک مشاور👇

🆔 @abaadis۲

📱 +۹۸۹۱۰۹۹۶۶۷۱۱

☎️ +۹۸۲۱۴۴۰۹۵۰۹۷

نمونه کار👈

@abbadis_clinic


📺 #جدول| عید نوروز چه ساعت‌هایی تلویزیون ببینیم؟

جزییات کامل سریال‌ها و برنامه‌های نوروزی

@bpo۱۰


مدیر شرکت پخش فراورده‌های نفتی غرب مازندران:

🔹 تمهیدات لازم برای تهیه فراوردهای نفتی عید نوروز فراهم شد.

عضویت👇


در ادامه بخوانید

فیلم | جان باختن ۱۷نفر در دو حادثه رانندگی در خوانسار و ایرانشهر

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
عباس ایروانی مالک گروه قطعات خودروی عظام گفت: ما یکی از تامین‌کنندگان اصلی قطعات برای خودروسازان بزرگ هستیم و طی سال‌های گذشته، علی‌رغم فشارهای گسترده اقتصادی و تحریم‌های بین‌المللی، توانستیم نیاز خودروسازان و عموم مردم را به قطعات یدکی خودرو تامین کنیم.
پارس نیوزپارس نیوز1 روز قبل
اگر دنبال آرامش هستی با هر کسی درد دل نکن و همه چیز زندگیت را نگو وقایع زندگی تو مال خودت است پس پیش خودت نگهدار آرامش می‌خواهی با شخصی که مخالف توست زیاد بحث نکن به حرف هایی که می‌زند فقط گوش کن آرامش می‌خواهی همیشه از خودت و بقیه عصبانی نشو آرامش می‌خواهی با شخصی حرف بزن که ذهن و عقل ثروتمندی دارد آرامش می‌خواهی کتاب بخوان کتاب‌ها چیز هایی به ما می‌آموزند که عمری در دهن ما سوالهایی بوده و پاسخ آنها در کتاب جستجو کن

طرز تهیه استیک ماهی گیدر

تابناکتابناک1 روز قبل
طرز تهیه ساندویچ سالاد مرغ مخصوص یکی از فست فودهای خوش طعم و سالم، ساندویچ مرغ است که گاهی در قالب سالاد …طرز تهیه همبرگر پفکی پفکی شدن همبرگر یکی از تکنیک‌هایی است که هر آشپزی بلد نیست و جزو ایده‌ها …طرز تهیه نان سیر به سبک رستورانی «نان سیر / گارلیک برد / Garlic bread» یک نان است که معمولا با ترکیبی از …دستور پخت خورش مرغ و آلو خورش مرغ و آلو یکی از غذاهایی است که طرفدار خاص خود را دارد و به واسطه …دستور پخت ماهی سرخو گریل شده «سرخو ماهیان / اسنپرها / Snappers» یک گروه از ماهی‌ها است که طعم خاص و …ترفند پخت سریع و آسان سبزیجات روش‌های مختلفی برای پختن سبزیجات وجود دارد ولی یکی از سریع‌ترین و …دستور پخت پیتزای پپرونی گوشت بدون خمیر بسیاری از افراد به گلوتن یا غلات حساسیت دارند و نمی‌توانند غذاهایی که …دستور پخت چلو گردن با سس پیاز چلو گردن یکی از غذاهای خوش طعم است که معمولا با گوشت گردن گوسفند تهیه …طرز تهیه ارده خانگی ارده یا تاهینی خوراکی است که از آسیاب کردن دانه‌های کنجد برشته شده با …سه روش برای کندن پوست سیر صدها روش برای کندن پوست سیر وجود دارد. انتخاب هر یک از این روش‌ها به …دستور پخت سوپ جو زرد سوپ جو یکی از سوپ‌های خوش طعم و پرطرفدار است که با شیوه‌های متفاوتی و …طرز تهیه نوشابه اسپرایت خانگی اسپرایت، همان نوشابه بی‌رنگ لیمویی معروف است که در سراسر جهان فروخته …طرز تهیه روغن کرمانشاهی خانگی روغن کرمانشاهی نوعی روغن حیوانی است که با حرارت دادن به کره و تبخیر آب و …طرز تهیه پاپ کورن کاراملی نمکی پاپ کورن خوراکی خوشمزه و سالمی است و درست کردن آن نیز بسیار ساده است …. طرز تهیه پیتزای تابه‌ای درست کردن پیتزا در یک تابه کار سختی نیست و می‌توان در عرض تنها ۱۵ دقیقه …طرز تهیه دسر بنافی ساندی بنافی یک نوع دسر انگلیسی محبوب است که با موز و شیر و خامه و تافی درست …دستو پخت هویج پلو هویج پلو یکی از غذاهای خوش طعم است که در کنار برنج، ماده اصلی آن هویج …چرا زعفران گرانقیمت است؟ زعفران گران‌ترین ادویه جهان است. هر کیلو زعفران حدود ۱۲۰۰۰ دلار قیمت …طرز تهیه پیتزای گریل شده تابستان در پیش است و فصل گریل کردن و استفاده از گریل‌ها در حیاط یا پشت …
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی؛ ابوالفضل مکرمی‌فر در حاشیه بازدید از موزه تاریخی قرائی رشتخوار با اشاره به اینکه گردشگری، صنعتی درآمدزا با اشتغالزایی پایدار است افزود: یکی از شاخص‌ها در تخصیص اعتبار مورد نیاز، ثبت آثار ملی است. مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری رشتخوار نیز در این بازدید گفت: هم اکنون، ۶ اقامتگاه بوم‌گردی و گردشگری در روستا‌های شهرستان رشتخوار راه اندازی شده است. کاظم کامیاب با بیان اینکه رشتخوار در حوزه گردشگری از ظرفیت بسیار بالایی برخوردار است افزود: هدف از راه‌اندازی اقامتگاه‌های بوم‌گردی در این شهرستان، ترویج و معرفی آداب و رسوم و فرهنگ غنی مردمان این مرز و بوم به گردشگران است. وی گفت: رشتخوار دارای ۳۰۰ اثر تاریخی و گردشگری است که ۲۵ اثر آن در فهرست آثار ملی ثبت شده است. شهرستان رشتخوار با ۶۵ هزار نفر جمعیت در فاصله ۲۰۰ کیلومتری جنوب مشهد واقع است و دارای آثاری تاریخی مثل شهر جیزد، مسجد جامع و آب انبار‌های دوره قاجاریه است.

نظرها

اخبار بیشتر