دلفان رتبه نخست تولید حبوبات در لرستان را دارد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. اقتصادی
دلفان رتبه نخست تولید حبوبات در لرستان را دارد

دلفان رتبه نخست تولید حبوبات در لرستان را دارد

ایرناخبرگزاری ایرنا |
خرم آباد - ایرنا - فرماندار دلفان گفت: این شهرستان رتبه نخست تولید حبوبات در لرستان را دارد.

حشمت بهمنی روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا با اشاره به ظرفیت و پتانسیل‌های توسعه‌ای شهرستان افزود: بخش کشاورزی، دامداری و گردشگری مهمترین ظرفیت‌های شهرستان دلفان است.

وی با اشاره به ظرفیت‌های گردشگری در دلفان، نبود ریرساخت‌ها را از مهمترین مشکلات این بخش عنوان کرد و خواستار توجه ویژه مسئولان استانی و کشوری برای ایجاد زیرساخت‌ها و امکانات لازم در مناطق گردشگری منطقه شد.

بهمنی تاکید کرد: طرح احداث و توسعه زیرساخت‌های گردشگری و دیگر حوزه‌ها تهیه شده که در صورت مساعدت مسئولان می‌توان با اجرایی شدن این طرح، شاهد توسعه و رونق اقتصادی در شهرستان بود.

فرماندار دلفان اشتغال را از مهمترین خواسته مردم و دغدغه مسئولان دانست و با اشاره به انتخاب مجری جدید گاوداری شش هزار راسی دلفان اظهار امیدواری کرد مجری طرح بتواند در برنامه زمان بندی شده اعلامی آن را به بهره برداری برساند.

بهمنی یاد آورشد: دلفان پایلوت اجتماعی اتتخاب شده و دراین راستا توسط ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و بنیاد برکت اقدامات خوبی در پرداخت تسهیلات اشتغالزایی صورت گرفته که این اقدامات قابل تقدیر است اما به سبب عمق محرومیت در منطقه نیازمند توجه بیشتر مسئولان استانی و کشوری هستیم.

شهرستان دلفان با ۱۵۰ هزار نفر جمعیت درشمال استان لرستان واقع شده است.

۷۲۷۰/۶۰۶۰

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با اقتصاد، داخلی، توسعه و دلفان از تلگرام

دلیل محدودیت پایه‌های مالیاتی در ایران

✍🏼محمدرضا منجذب

🔶 پایه‌های مالیاتی در اقتصاد ایران به دلایل زیر محدود است:

اول اینکه بخش‌های کشاورزی و صادرات غیرنفتی (حدود ۱۵ درصد از تولید ایران) از مالیات معاف هست. همچنین در خصوص معافیت‌های مالیاتی بخش نفت تردیدهای زیادی وجود دارد و چنانچه ارزش افزوده این بخش را در نظر نگیریم، حدود ۳۹ درصد اقتصاد کشور از مالیات معاف است.

دوم اینکه حجم اقتصاد زیرزمینی در اقتصاد ایران بالغ بر ۲۴ درصد تولید ناخالص داخلی کشور برآورد میشود که طبعا از مالیات معاف است. اقتصاد زیرزمینی به دلیل فعالیت‌های غیررسمی، نامنظم، ثبت نشده و قاچاق نمی‌تواند مالیات دریافت کند.

سوم اینکه وجود نهادهای عمومی با گردش مالی بالا که بخش عمده‌ای از اقتصاد کشور و ارزش افزوده را بعهده دارند از مالیات معاف هستند.

چهارم اینکه عدالت مالیاتی به دلایل گوناگون اجرا نمیشود. به عنوان مثال بخش خدمات با سهم ۴۸ درصدی از تولید ناخالص داخلی متناسب با آن مالیات پرداخت نمی‌کند. بخش مشاغل با سهم تولیدی ۲۶ درصدی ۹ درصد مالیات‌های مستقیم را پرداخت میکند. در حالی که اشخاص حقوقی با سهم ۲۵٫۶ درصدی از تولید داخلی معادل ۶۸٫۵ درصد مالیات مستقیم را می‌پردازد. بنابراین بخش اشخاص حقوقی به دلیل داشتن فعالیت‌های مالی شفاف بیشترین بار مالیاتی را در اقتصاد کشور متحمل می‌شوند.

بررسی موشکافانه هر یک از مقولات فوق و ارایه راهکارهای عملیاتی موجه می‌تواند منجر به افزایش درآمدهای مالیاتی شود. این بررسی‌ها نیاز به کارهای مطالعاتی مستمر و دقیق دارد.

در این راستا ادعای ما این است که با تغییر ترکیب مالیاتی ایران و حرکت اصولی آن به سمت ترکیب بهینه می‌توان پایه‌های جدید مالیاتی آفرید که این خود بستر مناسب را در مسیر توسعه درآمدهای مالیاتی در ایران فراهم می‌نماید.


پیش بینی سهم قدرتهای اقتصادی از تولید ناخالص داخلی جهان تا سال ۲۰۲۰

#فاینانشال_تایمز

سهم چین به ۲۰٪ خواهد رسید

اقتصاد امریکا، اتحادیه اروپا و بریتانیا نیز هرکدام نزدیک به ۱۵ درصد اقتصاد دنیا خواهند بود.

🔵آکادمی اقتصاد


حسین سلاح ورزی:

به نفع اقتصاد، متحد شویم

راه موفقیت سیاسی از اقتصاد می‌گذرد

اقتصاد ایران برای دومین بار طی ۷ سال گذشته در وضعیتی دشوار قرار گرفته است؛ شرایطی که در اثر فشارهای بین المللی بر تجارت فرامرزی و کاهش دارآمد ارزی، از یکسو بر روند تولید داخلی اثری منفی گذاشته و از سوی دیگر کنترل قیمت ارز را که در ایران به عنوان لنگر مهار تورم استفاده می‌شود بسیار دشوار کرده و به این ترتیب بازارهای مختلف با جهش و آشفتگی قیمتی و افزایش هزینه تولید کننده و کاهش قدرت خرید مصرف کننده مواجه شده‌اند. اما نباید فراموش کرد که با استفاده از تجربه ابتدای دهه ۹۰ و تکیه بر ظرفیت‌های داخلی می‌توان از این مرحله حساس به سلامت عبور کرد.. در سال‌های ۱۳۹۵و ۱۳۹۶ ایران به واسطه اجرای برجام، افزایش صادرات نفت و تحرک نسبی در فضای کسب و کار، موفق شد به رشد قابل توجه تولید ناخالص داخلی دست پیدا کند این بار با خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های یکجانبه از سوی دولتی که امنیت اقتصادی مردم ایران را نشانه گرفته است، آزمون مهمی پیش روی اقتصاد ملی قرار گرفته است که می‌توان با اتکا به ظرفیت‌های بزرگ اقتصادی و اجتماعی، از آن نمره قبولی گرفت.

تحلیل تاثیر تحریم‌های ابتدای دهه ۹۰ بر اقتصاد ایران نشان داد که سهم تحریم در تنش‌های اقتصادی آن زمان، ۲۵ تا ۳۰ درصد بود و مدیریت اقتصادی سهمی ۷۰ تا ۷۵ درصدی دراین حوزه داشت. با درس گرفتن از این تجربه نزدیک می‌توان تاثیر فشارهای بین المللی را به حداقل رساند و اقتصاد ایران را به سلامت از این مرحله عبور داد به شرط آنکه بر ظرفیت‌های بزرگ اقتصاد ایران تکیه کنیم و داشته هایمان را تقویت نماییم. ظرفیت‌های بالقوه اقتصادی ایران که از نظر حجم تولید ناخالص ملی بر حسب قدرت خرید جزو ۱۵ اقتصاد بزرگ جهان قرار دارد، به قدری هست که بتوان با به حداقل رساندن نارسایی‌های مدیریتی در نظامات مدیریت کلان و اتحاد همه گروه‌های ذی نفع، موانع را پشت سر گذاشت.

اقتصاد بزرگ ایران با وجود ظرفیت‌های قابل توجه در حوزه‌های انرژی، کشاورزی، صنعت، معدن و خدمات، می‌تواند در مرحله نخست با ارتقای کیفیت فضای کسب و کار و بهره مندی از حکمرانی اقتصادی خوب مبتنی بر نگره‌های آزموده شده علمی، تعادل درونی و مولد خود را به رغم فشارها و محدودیتهای بیرونی بازیابی کند و در مرحله بعدی با سلاح دیپلماسی اقتصادی مبتنی بر رویکرد توسعه خواه برونگرا؛ حتی، کارایی و اثربخشی تحریمهای یکجانبه ایالات متحده را به چالش بکشد.

تقویت بخش خصوصی و اتکا به توانایی‌های داخلی همانگونه که در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب مورد تاکید قرار گرفته، می‌تواند اقتصاد ایران را در برابر تکانه‌های بیرونی، سلامت نگه دارد.

دشواری‌های تحریم و چالش‌های داخلی فضای کسب و کار در برابر اراده جمعی و خواست همه بازیگران اقتصاد کشور کوچک خواهد بود به شرط آنکه اتحاد و همبستگی داخلی در برابر تهدیدها و محدودیت‌ها شکل بگیرد. اختلاف نظرها یا تفاوت دیدگاه‌های سیاسی در جامعه‌ای به بزرگی ایران امری طبیعی است اما در این مرحله باید جهت گیری اصلی را بر مدار نفع عمومی و منفعت اقتصاد ملی قرار دهیم و در تصمیمی راهبردی بازیابی تعادل درونی اقتصاد بر اساس ارتقای کیفیت حکمرانی و توسعه فرصتهای همکاری و نقش آفرینی فرامرزی بر مدار چالش‌های توسعه‌ای منطقه‌ای و جهانی را فراتر از هر اختلاف نظر یا تنش سیاسی داخلی یا خارجی به عنوان اولویت شماره یک امنیت ملی کشور تعریف کنیم.

شاید این بار توانستیم از مسیر توفیق اقتصادی بر چالش‌های سیاسی و بین المللی فائق آییم.


📽‼️ اقدام عجیب یکی از ادارات شهرستان دلفان (لرستان)

‼️ فرستادن دونفر از کارکنان داخل بشکه‌ای که رسانای جریان برق است، برای تعمیر برق!

https: //www. instagram. com/p/Bu۰KCGrHndH/?utm_source=ig_share_sheet&igshid=۱ozwjf۹۹rz۵۰e


🌀سریع‌ترین و کندترین اقتصادها از نظر رشد (تولید ناخالص داخلی) در سال ٢٠١٨🌀

🔹از زمانی که اقتصاد جهانی از بحران مالی ۲۰۰۸ رهایی یافته، کشورها با سرعت متوسط اما ثابتی رشد کرده‌اند. این روند احتمالا تا سال ۲۰۱۸ ادامه خواهد یافت: طبق گفته واحد اطلاعات اکونومیست (EIU)، انتظار می‌رود تولید ناخالص داخلی جهان در سال جاری به میزان ۲٫۷ درصد افزایش یابد، که این رقم کمی کم‌تر از ۲٫۹ درصد ثبت‌شده در سال ۲۰۱۷ است.

‏ 🔹یک‌بار دیگر، بیشترین مشارکت در اقتصاد جهانی توسط چین خواهد بود. پیش‌بینی می‌شود که دومین اقتصاد بزرگ جهان در سال جاری به میزان ۵٫۸ درصد رشد داشته و حدود یک سوم کل توسعه جهانی را به خود اختصاص دهد. اما چین به دنبال کاهش رشد اعتباری است که همین امر منجر به کاهش رشد اقتصادی خواهد شد.

‏ 🔹کاهش رشد اقتصادی چین باعث میشود که هند به سریع‌ترین اقتصاد بزرگ در حال رشد، با رشد اقتصادی ۷٫۸ درصد در تولید ناخالص داخلی مبدل شود. همچنین انتظار می‌رود که کشور هاب آسیای جنوب شرقی از نظر رشد اقتصادی به خوبی عمل نمایند: ویتنام، کامبوج، میانمار و لائوس پیش بینی میشود بیش از ۶ درصد رشد داشته باشند.

🔹با این حال، اغلب کشورهای توسعه‌یافته باید حداقل به ۲ درصد رشد اقتصادی دست یابند، اما پیش بینی میشود کشوری همچون ایتالیا که از کشورهای توسعه یافته بشمار میرود، ١٫٤ درصد رشد داشته باشد. پس میتوان نتیجه گرفت که کشورهای غنی (جهان اولی) تاب رقابت از نظر رشد اقتصادی با اقتصادهای نوظهور را ندارند.

🔹انتظار میرود فقط چند کشور در سال ٢٠١٨ از نظر رشد (تولید ناخالص داخلی) با پسرفت (رشد منفی) همراه باشند.

‏ 🇻🇪زخم‌های اقتصادی که در ونزوئلا بوجود آمده، احتمالا بدترین پسرفت اقتصادی را به بار می‌آورند، با ١١٫٩ درصد رشد منفی. چرا که سؤ مدیریت منجر به تورم شدید و عدم پرداخت بدهی دولت می‌شود.

‏ 🇰🇵کره شمالی نیز به دلیل تحریم‌های بین المللی دچار رشد منفی ١درصد خواهد شد.

‏ 🇵🇷پیش بینی میشود اقتصاد پورتوریکو، که از نظر فنی قلمرو خارجی ایالات‌متحده است به دلیل طوفان ویرانگری که در این جزیره اتفاق افتاده تا ۸درصد رشد منفی داشته باشد.

🔹و اما طبق این پیش بینی انتظار میرود که ایران در لیست کشورهای با رشد اقتصادی (از نظر رشد ناخالص داخلی) بین ٦ تا ٨ درصد قرار گیرد.

🌀رامین امانی

دانشجوی کارشناسی اقتصاد دانشگاه کردستان.

💢منبع:

https: //www. google. com/amp/s/amp. economist. com/graphic-detail/۲۰۱۸/۰۱/۰۵/the-fastest-growing-and-shrinking-economies-in-۲۰۱۸


در ادامه بخوانید

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین6 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین، یک آمریکایی در ایالت کارولینای شمالی آمریکا بلیط بخت‌آزمایی به ارزش ۲۰ دلار را خرید و میلیون دلار برنده شد. مایکل استرانگ تعریف کرد که اغلب به کارولینای شمالی می‌رود و به کار تعمیر می‌پردازد. به گزارش اسپوتنیک به نقل از وبگاه خبری UPI، او در رابطه با خرید بلیط بخت‌آزمایی ۲۰ دلاری گرفت: «من تصمیم گرفتم دوباره بلیط ۲۰ دلاری بخرم، چون برایم شانس می‌آورد. از ۲۷ بلیط ۲۰ دلاری که اخیرا خریدم ۲۶ بلیط برنده بوده است. داشتم حصار را تعمیر می‌کردم، برای رفع خستگی فکر کردم یک بلیط ۲۰ دلاری بخت‌آزمایی بخرم.
صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صد او سیما؛ نادر ​بذر افشان با اعلام این خبر گفت: ​ طلای ۱۸ عیار با کاهش ۲۵ هزار تومانی در مقایسه با ابتدای هفته، ​ ۴۰۱ هزار تومان قیمت گذاری شد. وی افزود: قیمت هر سکه تمام بهار آزادی نیز با کاهش ۳۵۵ هزار تومانی، به مبلغ ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان معامله شد. بذر افشان همچنین حباب سکه را ۱۷۰ هزار تومان اعلام کرد. دبیر اتحادیه طلا و جواهر استان تهران تقاضای کم در بازار و نظارت و کنترل بانک مرکزی بر بازار ارز​ را، ​ دلیل کاهش قیمت‌ها در بازار سکه و طلا دانست. همچنین امروز (پنجشنبه ۲۷ تیر) در بازار تهران، هر قطعه نیم سکه ۲ میلیون و ۱۴۰ هزار تومان، ربع سکه یک میلیون ۳۵۵ هزار تومان و هر سکه گرمی ۹۸۰ هزار تومان ارزش گذاری شد.
ایبناایبنا22 ساعت قبل
به گزارش ایبنا، بخشی از ساختار معاونت‌ها و دفاتر گمرک ایران با توجه به موافقت سازمان اداری و استخدامی تغییر کرد. بر این اساس، طبق نامه احمد ذاکری، معاون توسعه مدیریت و منابع گمرک خطاب به معاون امور گمرکی آمده است: با عنایت به موافقت‌های انجام شده از سوی سازمان اداری و استخدامی کشور مبنی بر تغییرات ساختاری در حوزه معاونت امور گمرکی از طریق سامانه ملی ساختار دستگاه‌های اجرایی کشور به پیوست، ساختار تفصیلی مربوط به آن معاونت به شرح ذیل جهت آگاهی ارسال می‌شود. تغییر عنوان معاونت فنی و امور گمرکی به «معاونت امور گمرکی» تغییر عنوان مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه به «دفتر واردات» تغییر و تفکیک دفتر تعیین ارزش و تعریف به «دفتر تعرفه» و «دفتر ارزش» انتقال دفتر ترانزیت از زیرمجموعه معاونت حقوقی و نظارت به زیرمجموعه معاونت امور گمرکیاطلاعیه گمرک
ایسناایسنا1 روز قبل
در هفته‌ای که گذشت وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با اشاره به ایجاد بیش از ۹۲ هزار شغل در حوزه مشاغل خانگی طی سال گذشته از اختصاص تسهیلات تا سقف صد میلیون تومان به پیشرانان و کارفرمایان طرح مشاغل خانگی خبر داد و گفت: برای متقاضیان مشاغل خانگی هم اعطای وام ۱۰ میلیون تومانی را پیشنهاد کردیم. وی از ممنوعیت پرداخت وام اشتغال خانگی به کارمندان دولت خبر داد و گفت: با توجه به محدودیت تسهیلات و منابع مشاغل خانگی با تصمیم و مصوبه ستاد ساماندهی مشاغل خانگی، پرداخت این تسهیلات به شاغلان دستگاه‌های دولتی ممنوع و مقرر شده که این تسهیلات در اختیار متقاضیان اشتغال خانگی و کارجویان قرار گیرد. رییس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت مشاغل خانگی نیز از ارائه پیشنهاد افزایش سقف تسهیلات مشاغل خانگی خبر داد و گفت: طی سالهای ۹۵ تا ۹۷ بیش از ۱۶۵ هزار نفر در حوزه مشاغل خانگی مشغول کار شده‌اند. وی پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی به شاغلان دستگاه‌های دولتی را ممنوع اعلام کرد اما گفت که بازنشستگان از این قاعده مستثنی هستند و می‌توانند با رعایت مقررات از تسهیلات مشاغل خانگی استفاده کنند. براساس اطلاعات سامانه کارا، از بهمن ۱۳۹۶ تا تیر ۱۳۹۸ به ۱۷ درصد طرح‌های مشاغل خانگی تسهیلات پرداخت شده که پنج درصد تسهیلات پرداختی در حوزه اشتغال روستایی و عشایری مربوط به مشاغل خانگی است.

ساختمان‌های عجیبی که هوش از سرتان می‌برد+ تصاویر

4+
الفالف1 روز قبل
انتخابانتخاب20 ساعت قبل
دو میلیون تومان کاهش قیمت، اتفاقی است که امروز برای پژو پارس افتاده و قیمت آن را از ۹۷ میلیون تومان به ۹۵ میلیون تومان رسانده. پژو ۴۰۵ GLX امروز ۷۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت دارد و مدل دوگانه‌سوز آن با فاصله یک میلیون تومان و با قیمت ۷۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان فروخته می‌شود. هرچند امروز تغییری در قیمت سمند EF۷ مشاهده نمی‌شود، اما سمند LX حدود یک میلیون تومان ارزان شده و با قیمت ۷۷ میلیون تومان فروخته می‌شود. امروز دنا پلاس توربو ۱۷۰ میلیون تومان قیمت دارد که حدود ۸۰ میلیون تومان بالاتر از قیمت مصوب کارخانه است. همچنین امروز پژو ۲۰۷ دنده‌ای با کاهش قیمت یک میلیونی به ۱۲۱ میلیون تومان رسیده و پژو ۲۰۷ اتوماتیک همچنان با قیمت ۱۶۰ میلیون تومان فروخته می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر