1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. اقتصادی
دلفان رتبه نخست تولید حبوبات در لرستان را دارد

دلفان رتبه نخست تولید حبوبات در لرستان را دارد

خبرگزاری ایرنا |
خرم آباد - ایرنا - فرماندار دلفان گفت: این شهرستان رتبه نخست تولید حبوبات در لرستان را دارد.

حشمت بهمنی روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا با اشاره به ظرفیت و پتانسیل‌های توسعه‌ای شهرستان افزود: بخش کشاورزی، دامداری و گردشگری مهمترین ظرفیت‌های شهرستان دلفان است.

وی با اشاره به ظرفیت‌های گردشگری در دلفان، نبود ریرساخت‌ها را از مهمترین مشکلات این بخش عنوان کرد و خواستار توجه ویژه مسئولان استانی و کشوری برای ایجاد زیرساخت‌ها و امکانات لازم در مناطق گردشگری منطقه شد.

بهمنی تاکید کرد: طرح احداث و توسعه زیرساخت‌های گردشگری و دیگر حوزه‌ها تهیه شده که در صورت مساعدت مسئولان می‌توان با اجرایی شدن این طرح، شاهد توسعه و رونق اقتصادی در شهرستان بود.

فرماندار دلفان اشتغال را از مهمترین خواسته مردم و دغدغه مسئولان دانست و با اشاره به انتخاب مجری جدید گاوداری شش هزار راسی دلفان اظهار امیدواری کرد مجری طرح بتواند در برنامه زمان بندی شده اعلامی آن را به بهره برداری برساند.

بهمنی یاد آورشد: دلفان پایلوت اجتماعی اتتخاب شده و دراین راستا توسط ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و بنیاد برکت اقدامات خوبی در پرداخت تسهیلات اشتغالزایی صورت گرفته که این اقدامات قابل تقدیر است اما به سبب عمق محرومیت در منطقه نیازمند توجه بیشتر مسئولان استانی و کشوری هستیم.

شهرستان دلفان با ۱۵۰ هزار نفر جمعیت درشمال استان لرستان واقع شده است.

۷۲۷۰/۶۰۶۰

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با اقتصاد، داخلی، توسعه و دلفان از تلگرام

📽‼️ اقدام عجیب یکی از ادارات شهرستان دلفان (لرستان)

‼️ فرستادن دونفر از کارکنان داخل بشکه‌ای که رسانای جریان برق است، برای تعمیر برق!

https: //www. instagram. com/p/Bu۰KCGrHndH/?utm_source=ig_share_sheet&igshid=۱ozwjf۹۹rz۵۰e


دلیل محدودیت پایه‌های مالیاتی در ایران

✍🏼محمدرضا منجذب

🔶 پایه‌های مالیاتی در اقتصاد ایران به دلایل زیر محدود است:

اول اینکه بخش‌های کشاورزی و صادرات غیرنفتی (حدود ۱۵ درصد از تولید ایران) از مالیات معاف هست. همچنین در خصوص معافیت‌های مالیاتی بخش نفت تردیدهای زیادی وجود دارد و چنانچه ارزش افزوده این بخش را در نظر نگیریم، حدود ۳۹ درصد اقتصاد کشور از مالیات معاف است.

دوم اینکه حجم اقتصاد زیرزمینی در اقتصاد ایران بالغ بر ۲۴ درصد تولید ناخالص داخلی کشور برآورد میشود که طبعا از مالیات معاف است. اقتصاد زیرزمینی به دلیل فعالیت‌های غیررسمی، نامنظم، ثبت نشده و قاچاق نمی‌تواند مالیات دریافت کند.

سوم اینکه وجود نهادهای عمومی با گردش مالی بالا که بخش عمده‌ای از اقتصاد کشور و ارزش افزوده را بعهده دارند از مالیات معاف هستند.

چهارم اینکه عدالت مالیاتی به دلایل گوناگون اجرا نمیشود. به عنوان مثال بخش خدمات با سهم ۴۸ درصدی از تولید ناخالص داخلی متناسب با آن مالیات پرداخت نمی‌کند. بخش مشاغل با سهم تولیدی ۲۶ درصدی ۹ درصد مالیات‌های مستقیم را پرداخت میکند. در حالی که اشخاص حقوقی با سهم ۲۵٫۶ درصدی از تولید داخلی معادل ۶۸٫۵ درصد مالیات مستقیم را می‌پردازد. بنابراین بخش اشخاص حقوقی به دلیل داشتن فعالیت‌های مالی شفاف بیشترین بار مالیاتی را در اقتصاد کشور متحمل می‌شوند.

بررسی موشکافانه هر یک از مقولات فوق و ارایه راهکارهای عملیاتی موجه می‌تواند منجر به افزایش درآمدهای مالیاتی شود. این بررسی‌ها نیاز به کارهای مطالعاتی مستمر و دقیق دارد.

در این راستا ادعای ما این است که با تغییر ترکیب مالیاتی ایران و حرکت اصولی آن به سمت ترکیب بهینه می‌توان پایه‌های جدید مالیاتی آفرید که این خود بستر مناسب را در مسیر توسعه درآمدهای مالیاتی در ایران فراهم می‌نماید.


پیش بینی سهم قدرتهای اقتصادی از تولید ناخالص داخلی جهان تا سال ۲۰۲۰

#فاینانشال_تایمز

سهم چین به ۲۰٪ خواهد رسید

اقتصاد امریکا، اتحادیه اروپا و بریتانیا نیز هرکدام نزدیک به ۱۵ درصد اقتصاد دنیا خواهند بود.

🔵آکادمی اقتصاد


حسین سلاح ورزی:

به نفع اقتصاد، متحد شویم

راه موفقیت سیاسی از اقتصاد می‌گذرد

اقتصاد ایران برای دومین بار طی ۷ سال گذشته در وضعیتی دشوار قرار گرفته است؛ شرایطی که در اثر فشارهای بین المللی بر تجارت فرامرزی و کاهش دارآمد ارزی، از یکسو بر روند تولید داخلی اثری منفی گذاشته و از سوی دیگر کنترل قیمت ارز را که در ایران به عنوان لنگر مهار تورم استفاده می‌شود بسیار دشوار کرده و به این ترتیب بازارهای مختلف با جهش و آشفتگی قیمتی و افزایش هزینه تولید کننده و کاهش قدرت خرید مصرف کننده مواجه شده‌اند. اما نباید فراموش کرد که با استفاده از تجربه ابتدای دهه ۹۰ و تکیه بر ظرفیت‌های داخلی می‌توان از این مرحله حساس به سلامت عبور کرد.. در سال‌های ۱۳۹۵و ۱۳۹۶ ایران به واسطه اجرای برجام، افزایش صادرات نفت و تحرک نسبی در فضای کسب و کار، موفق شد به رشد قابل توجه تولید ناخالص داخلی دست پیدا کند این بار با خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های یکجانبه از سوی دولتی که امنیت اقتصادی مردم ایران را نشانه گرفته است، آزمون مهمی پیش روی اقتصاد ملی قرار گرفته است که می‌توان با اتکا به ظرفیت‌های بزرگ اقتصادی و اجتماعی، از آن نمره قبولی گرفت.

تحلیل تاثیر تحریم‌های ابتدای دهه ۹۰ بر اقتصاد ایران نشان داد که سهم تحریم در تنش‌های اقتصادی آن زمان، ۲۵ تا ۳۰ درصد بود و مدیریت اقتصادی سهمی ۷۰ تا ۷۵ درصدی دراین حوزه داشت. با درس گرفتن از این تجربه نزدیک می‌توان تاثیر فشارهای بین المللی را به حداقل رساند و اقتصاد ایران را به سلامت از این مرحله عبور داد به شرط آنکه بر ظرفیت‌های بزرگ اقتصاد ایران تکیه کنیم و داشته هایمان را تقویت نماییم. ظرفیت‌های بالقوه اقتصادی ایران که از نظر حجم تولید ناخالص ملی بر حسب قدرت خرید جزو ۱۵ اقتصاد بزرگ جهان قرار دارد، به قدری هست که بتوان با به حداقل رساندن نارسایی‌های مدیریتی در نظامات مدیریت کلان و اتحاد همه گروه‌های ذی نفع، موانع را پشت سر گذاشت.

اقتصاد بزرگ ایران با وجود ظرفیت‌های قابل توجه در حوزه‌های انرژی، کشاورزی، صنعت، معدن و خدمات، می‌تواند در مرحله نخست با ارتقای کیفیت فضای کسب و کار و بهره مندی از حکمرانی اقتصادی خوب مبتنی بر نگره‌های آزموده شده علمی، تعادل درونی و مولد خود را به رغم فشارها و محدودیتهای بیرونی بازیابی کند و در مرحله بعدی با سلاح دیپلماسی اقتصادی مبتنی بر رویکرد توسعه خواه برونگرا؛ حتی، کارایی و اثربخشی تحریمهای یکجانبه ایالات متحده را به چالش بکشد.

تقویت بخش خصوصی و اتکا به توانایی‌های داخلی همانگونه که در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب مورد تاکید قرار گرفته، می‌تواند اقتصاد ایران را در برابر تکانه‌های بیرونی، سلامت نگه دارد.

دشواری‌های تحریم و چالش‌های داخلی فضای کسب و کار در برابر اراده جمعی و خواست همه بازیگران اقتصاد کشور کوچک خواهد بود به شرط آنکه اتحاد و همبستگی داخلی در برابر تهدیدها و محدودیت‌ها شکل بگیرد. اختلاف نظرها یا تفاوت دیدگاه‌های سیاسی در جامعه‌ای به بزرگی ایران امری طبیعی است اما در این مرحله باید جهت گیری اصلی را بر مدار نفع عمومی و منفعت اقتصاد ملی قرار دهیم و در تصمیمی راهبردی بازیابی تعادل درونی اقتصاد بر اساس ارتقای کیفیت حکمرانی و توسعه فرصتهای همکاری و نقش آفرینی فرامرزی بر مدار چالش‌های توسعه‌ای منطقه‌ای و جهانی را فراتر از هر اختلاف نظر یا تنش سیاسی داخلی یا خارجی به عنوان اولویت شماره یک امنیت ملی کشور تعریف کنیم.

شاید این بار توانستیم از مسیر توفیق اقتصادی بر چالش‌های سیاسی و بین المللی فائق آییم.


🌀سریع‌ترین و کندترین اقتصادها از نظر رشد (تولید ناخالص داخلی) در سال ٢٠١٨🌀

🔹از زمانی که اقتصاد جهانی از بحران مالی ۲۰۰۸ رهایی یافته، کشورها با سرعت متوسط اما ثابتی رشد کرده‌اند. این روند احتمالا تا سال ۲۰۱۸ ادامه خواهد یافت: طبق گفته واحد اطلاعات اکونومیست (EIU)، انتظار می‌رود تولید ناخالص داخلی جهان در سال جاری به میزان ۲٫۷ درصد افزایش یابد، که این رقم کمی کم‌تر از ۲٫۹ درصد ثبت‌شده در سال ۲۰۱۷ است.

‏ 🔹یک‌بار دیگر، بیشترین مشارکت در اقتصاد جهانی توسط چین خواهد بود. پیش‌بینی می‌شود که دومین اقتصاد بزرگ جهان در سال جاری به میزان ۵٫۸ درصد رشد داشته و حدود یک سوم کل توسعه جهانی را به خود اختصاص دهد. اما چین به دنبال کاهش رشد اعتباری است که همین امر منجر به کاهش رشد اقتصادی خواهد شد.

‏ 🔹کاهش رشد اقتصادی چین باعث میشود که هند به سریع‌ترین اقتصاد بزرگ در حال رشد، با رشد اقتصادی ۷٫۸ درصد در تولید ناخالص داخلی مبدل شود. همچنین انتظار می‌رود که کشور هاب آسیای جنوب شرقی از نظر رشد اقتصادی به خوبی عمل نمایند: ویتنام، کامبوج، میانمار و لائوس پیش بینی میشود بیش از ۶ درصد رشد داشته باشند.

🔹با این حال، اغلب کشورهای توسعه‌یافته باید حداقل به ۲ درصد رشد اقتصادی دست یابند، اما پیش بینی میشود کشوری همچون ایتالیا که از کشورهای توسعه یافته بشمار میرود، ١٫٤ درصد رشد داشته باشد. پس میتوان نتیجه گرفت که کشورهای غنی (جهان اولی) تاب رقابت از نظر رشد اقتصادی با اقتصادهای نوظهور را ندارند.

🔹انتظار میرود فقط چند کشور در سال ٢٠١٨ از نظر رشد (تولید ناخالص داخلی) با پسرفت (رشد منفی) همراه باشند.

‏ 🇻🇪زخم‌های اقتصادی که در ونزوئلا بوجود آمده، احتمالا بدترین پسرفت اقتصادی را به بار می‌آورند، با ١١٫٩ درصد رشد منفی. چرا که سؤ مدیریت منجر به تورم شدید و عدم پرداخت بدهی دولت می‌شود.

‏ 🇰🇵کره شمالی نیز به دلیل تحریم‌های بین المللی دچار رشد منفی ١درصد خواهد شد.

‏ 🇵🇷پیش بینی میشود اقتصاد پورتوریکو، که از نظر فنی قلمرو خارجی ایالات‌متحده است به دلیل طوفان ویرانگری که در این جزیره اتفاق افتاده تا ۸درصد رشد منفی داشته باشد.

🔹و اما طبق این پیش بینی انتظار میرود که ایران در لیست کشورهای با رشد اقتصادی (از نظر رشد ناخالص داخلی) بین ٦ تا ٨ درصد قرار گیرد.

🌀رامین امانی

دانشجوی کارشناسی اقتصاد دانشگاه کردستان.

💢منبع:

https: //www. google. com/amp/s/amp. economist. com/graphic-detail/۲۰۱۸/۰۱/۰۵/the-fastest-growing-and-shrinking-economies-in-۲۰۱۸


نظرها

در ادامه بخوانید

ایسناایسنا1 روز قبل
در حالی که رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار فراوانی و ثبات قیمت‌ها را از ویژگی‌های بازار میوه دانست، آخرین کشف قیمت‌ها از بازار عمده فروشی میوه و تره بار نشان می‌دهد که وضعیت چندان مناسبی در این بازار حاکم نیست. به گزارش ایسنا، در شرایطی که اسدالله کارگر، رئیس اتحادیه میوه و تره بار از فراوانی این اقلام در بازار خبر می‌دهد و ثبات قیمت‌ها و متعادل‌تر شدن بازار میوه را نتیجه آن می‌داند، نگاهی به آخرین کشف قیمت‌ها در بازار عمده فروشی میوه و تره بار نشان می‌دهد که وضعیت مناسبی در بازار حاکم نیست. با نگاه به قیمت عمده فروشی کشف شده هر کیلوگرم سیب ۸۰۰۰ تومان، موز ۱۱ هزار تومان و نارنگی بندری ۱۴ هزار تومان است با اضافه کردن نرخ منطقی ۳۵ درصدی به آنها قیمت‌های عجیب و غریبی را شاهد خواهیم بود که مردم شاید کمتر رغبتی برای خرید میوه از این بازار داشته باشند. رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار در پاسخ به این سوال که چرا با وجود فراوانی که به آن اشاره می‌کنید، قیمت‌ها روند افزایشی دارد؟ افزود: وقتی فراوانی در بازار وجود داشته باشد، نخریدن و وفور محصول سبب می‌شود قیمت‌ها متعادل‌تر شده و روند معقول‌تری پیدا کند. کارگر گفت: به دلیل همین وفور محصول در بازار میوه و تره بار، روند قیمتی به گونه‌ای است که انواع میوه‌ها پایین‌تر از این نرخ‌ها در بازار فروخته می‌شود.
همشهریهمشهری6 ساعت قبل
به گزارش ایلنا، قیمت نفت در بازارهای جهانی با کاهش بسیار اندک و قیمت طلا با افزایش مواجه شد. شاخص نفت خام برنت با ۴ صدم درصد کاهش به بشکه‌ای ۶۷ دلار و ۸۵ سنت رسید. شاخص نفت خام وست تگزاس اینترمیدیت با یک صدم درصد کاهش به بشکه‌ای ۵۹ دلار و ۹۴ سنت رسید. قیمت هر گرم طلا نیز در بازارهای جهانی با ۷ دهم درصد افزایش به ۴۲ دلار و ۱۱ سنت رسید.
تابناکتابناک1 روز قبل
مجلس شورای اسلامی باتوجه به شرایط اقتصادی موجود درکشور در بودجه سال ۹۸ اجازه هیچ گونه افزایش قیمت را در حامل‌های انرژی صادر نکرده است و طبق قانون بودجه دولت مجاز به افزایش قیمت‌ها نیست. اما همین مجلس سال گذشته یک اختیار ویژه به دولت داده است که دست دولت را برای تغییر نرخ سود باز می‌گذارد. دولت بر اساس برنامه ششم توسعه این اختیار را دارد که قیمت بنزین را تا پایان برنامه به ۸۰درصد قیمت فوب خلیج فارس برساند بنابراین حربه افزایش قیمت سوخت حداقل تا ۴ سال آینده در دست دولت است و اگر روزی دولت مردان اراده کنند که قیمت‌ها را افزایش دهند باید در انتظار نرخ‌های عجیب و غریب در قیمت سوخت بود. نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ضمن مخالفت با هر نوع سهمیه‌بندی سوخت، افزود: ساماندهی مصرف و جلوگیری از قاچاق بنزین با احیاء مجدد کارت سوخت امکان‌پذیر خواهد بود چراکه میزان مصرف افراد از سوخت مشخص خواهد شد ضمن آنکه می‌تواند به‌عنوان یکی از ابزارهای مقابله با قاچاق سوخت موثر واقع شود. عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی همچنین بیان کرد: دولت تصمیمی بر سهمیه‌بندی بنزین ندارد اما ممکن است در سال جدید کارت سوخت به منظور ساماندهی مصرف احیاء شود چراکه دولت می‌تواند از اختیاری که برنامه ششم توسعه به آن‌ داده استفاده کرده و کارت سوخت را مجددا به کشور باز گرداند. /
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، پیرو خبر منتشر شده مبنی بر سرقت یکی از صندوق امانات یکی از بانک‌های خصوصی کشور، این بانک با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: این عملیات با هوشمندی کارکنان بانک و نیروی انتظامی و بهره‌گیری از سیستم‌های امنیتی به سرعت شناسایی و پیش از خروج سارقین نسبت به دستگیری آنان اقدام شده است. در این اطلاعیه، این بانک به مشتریان خود اطمینان داده کلیه اموال آنها در صحت و سلامت بوده و هیچیک از اموال امانی از بانک خارج نشده است.
افتصادنیوزافتصادنیوز1 روز قبل
اقتصاد نیوز: تیم فوتبال استقلال در فروردین ماه ۹۸ در ۲ جبهه لیگ برتر و آسیا باید به مصاف حریفان برود. به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از باشگاه خبرنگاران، استقلال در حالی در سال ۹۸ باید دیدار‌های خود را برگزار کند که شاگردان وینفرد شفر در فروردین ماه انجام ۵ بازی مهم را در فاصله‌های کم باید در دستور کار قرار دهند که به طور حتم فاصله کم دیدار‌ها برای بازیکنان بسیار سخت خواهد بود تا جایی که می‌توان اعلام کرد فروردینی جهنمی و طاقت فرسا در اختیار آبی پوشان قرار دارد. آبی پوشان پایتخت اولین بازی خود در فروردین ماه را باید برابر پرسپولیس برگزار کنند. استقلالی‌ها پس از پشت سر گذاشتن دربی ۸۹ باید ۴ روز بعد در تاریخ ۱۴ فرودین مقابل سایپا و علی دایی صف آرایی کنند. شاگردان شفر با انجام ۲ بازی لیگ برتری در چارچوب رقابت‌های آسیایی در تاریخ ۱۹ فروردین ماه برابر الهلال بازی خواهند کرد و آبی پوشان سپس با بازگشت به تهران در تاریخ ۲۳ فروردین نبرد بزرگ خود را برابر سپاهان برگزار می‌کنند و در نهایت در تاریخ ۲۸ فروردین برابر تیم ماشین سازی با سرمربیگری مهاجری به میدان می‌روند.

اخبار بیشتر