از لغو قانون ۲۳ جوزا توسط مجلس تا اتصال چهار بانک دیگر ایرانی به سوئیفت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تابناک
  4. اقتصادی

از لغو قانون ۲۳ جوزا توسط مجلس تا اتصال چهار بانک دیگر ایرانی به سوئیفت

تابناکخبرگزاری تابناک |
موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی بیست و ششمین روز اسفند ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

به گزارش تابناک اقتصادی، تاریخ اقتصاد ایران و جهان آینه‌ای است تمام نما از رویدادهای اقتصادی که در گذشته رخ داده است و بیانگر ریشه‌های تاریخی بسیاری از واقعیت‌های امروز ایران و جهان است. موضوع «اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان» در این نوشتار به وقایع تاریخی بیست و ششمین روز اسفند ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

26 اسفند 1293، مجلس شورای ملی قانون «۲۳ جوزا» را که دست بیگانگان را برای بهره برداری از منابع مالی ایران باز می‌گذاشت، لغو کرد. در ۲۳ خرداد ۱۲۹۰ لایحه اختیارات مورگان شوستر آمریکایی به عنوان خزانه دار کل ایران به تصویب مجلس رسیده بود.

26 اسفند 1307، بودجه دخل و خرج مملکت به استثنای عایدات نفت جنوب که به حساب ذخیره می‌‌رفت به تصویب مجلس رسید.

26 اسفند 1308، وزیر عدلیه طی لایحه ‌ای که به مجلس تقدیم کرد، خواستار تعقیب فیروز فیروز (نصرت ‌الدوله) وزیر سابق مالیه به جرم ارتشا شد.

26 اسفند 1321، مردم خشمگین تبریز به علت کمبود نان و افزایش فقر و قحطی به عمارت استانداری هجوم بردند و مستر «ویویان» مستشار آمریکایی خواروبار از بیم جان خود به تهران گریخت.

26 اسفند 1327، انتخابات اعضای اتاق بازرگانی تهران پایان یافت و علی ‌اصغر ناصر، رییس بانک ملی بازار به ریاست اتاق برگزیده شد.

26 اسفند 1328، قریب پانزده هزار نفر از زارعین آذربایجان به علت فقر و بیکاری به تهران هجوم آوردند.

26 اسفند 1337، قانون جدید وزارت کار به تصویب مجلسین رسید.

26 اسفند 1341، طبق اعلام کنسرسیوم نفت یک منطقه بزرگ نفتی در جنوب ایران کشف شد.

26 اسفند 1392، وزیر امور خارجه لیتوانی که کشورش ریاست دوره ‌ای اتحادیه اروپا را بر عهده داشت اعلام کرد که در نشست وزیران خارجه این اتحادیه ۲۱ مقام اوکراینی و روسی تحریم شدند. ۱۳ نفر از افراد تحریم شده، روسی و هشت نفر دیگر اوکراینی بودند.

26 اسفند 1394، حمید بعیدی نژاد مدیرکل سیاسی و امنیت بین‌ الملل وزارت امور خارجه از اتصال چهار بانک دیگر ایرانی به موسسه پیام ‌رسانی انتقالات بانکی و مالی (سوئیفت) خبر داد. او بانک ملت- شعبه ایروان، بانک تجارت-شعبه دوشنبه، بانک ملی-شعبه باکو و بانک ملی-شعبه عراق را چهار بانک جدیدی عنوان کرد که به سوئیفت متصل شده‌اند.

منابع: موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی و روزنامه دنیای اقتصاد

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با تاریخ اقتصاد، اقتصاد ایران و رویدادهای اقتصادی از تلگرام

سالروز میلاد امام محمد باقر (ع) بر همگان مبارک🌺

اقتصادنیوز، سایت مرجع اقتصاد ایران


💠 قفل‌های اقتصاد ایران

صفحه اول روزنامه دنیای اقتصاد؛

جهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷


‏♨️ گزارش اتاق بازرگانی تهران از اقتصاد ایران بعد از ۴ دهه

‏اگرچه اقتصاد ایران در ۴۰ سال گذشته در برخی حوزه‌ها به دستاوردهایی نائل شده اما مقایسه پارامترها با برخی اقتصادهای هم‌تراز طی این مدت قطعا قیاس مناسبی از عملکرد خواهد بود.

====


در ادامه بخوانید

الفالف1 ساعت قبل
یارانه تیر ماه در حالی شب گذشته به حساب سرپرستان خانوار واریز شد که برخی آن را دریافت نکردند؛ جریانی که احتمال حذف یارانه‌بگیران را براساس تکلیف قانون بودجه تقویت کرده است. گرچه پیگیری‌ها از سازمان هدفمندی یارانه‌ها در رابطه چرایی عدم واریز یارانه برخی خانوارها تاکنون با توضیحی همراه نبوده و مسئولان هیچ پاسخی در این باره نداده‌اند اما به هر صورت می‌تواند از تکلیف دولت برای غربالگری یارانه‌بگیران نشأت گرفته باشد. طبق قانون بودجه و آنچه در تبصره هدفمندی آمده، دولت مکلف شده برای سال جاری سه دهک بالای درآمدی را از دریافت یارانه حذف کند. البته مشخص نیست که عدم واریز یارانه برخی گروه‌ها دقیقا به چه دلیلی بوده و ممکن است اختلال در حساب یا روند پرداخت، عامل آن باشد ولی در هر صورت شروع حذف یارانه‌بگیران بسیار محتمل خواهد بود. به هر حال باید منتظر بود و دید که دولت چه برنامه‌ای را برای غربالگری یارانه‌بگیران در سال جدید در دستور کار قرار داده تا شفاف‌سازی کند.
ایبناایبنا1 روز قبل
به گزارش خبرنگار ایبنا، در ماه‌های گذشته همواره یکی از دغدغه‌های اصلی بخش خصوصی و فعالان اقتصادی فاصله بین نرخ ارز در بازار آزاد و نرخ آن در سامانه نیما بود. با این حال و به دلیل روند کاهشی نرخ ارز در بازار طی هفته‌های گذشته، این دو نرخ در حال نزدیک‌تر شدن به یکدیگر هستند. در ماه‌های گذشته و با سیاست‌های اتخاذ شده توسط بانک مرکزی، نرخ دلار در سامانه نیما حدود ۳۰ درصد تعدیل شده و به حدود ۱۱ هزار و ۷۰۰ تومان رسیده بود و به طور عملی روز گذشته را می‌توان روز ملاقات نرخ ارز بازار آزاد با نرخ سامانه نیما توصیف کرد. وی افزود: با این حال سیاست دولت همچنان حفظ ارز ۴۲۰۰ تومانی برای کالاهای اساسی است ولی رییس کل بانک مرکزی امیدوار است که به تدریج نرخ ارز نیما و بازار آزاد به یکدیگر نزدیک شوند. کارشناسان معتقدند حفظ فاصله آربیتراژی نیما و آزاد برای تداوم تامین ارز از نیما می‌تواند تا زمان راه‌اندازی بازار متشکل ارزی راهگشا باشد.

لوتوس اوایا رونمایی شد؛ اولین ابرخودرو تمام برقی بریتانیا

زومیتزومیت1 روز قبل
لوتوس برای تولید اولین ابرخودرو و محصول برقی‌اش در تمام بخش‌ها سنگ تمام گذاشته است. اوایا (Evija) نام ابر خودروی برقی لوتوس است که در زبان عبری «اولین چیز» معنی می‌دهد؛ مقامات لوتوس یا انتخاب این نام، سنت قدیمی استفاده از حرف E در اول نام هر محصول را با تولید اولین ابرخودرو و مدل تمام برقی ترکیب کرده‌اند. علاوه‌بر این، اوایا که با کد داخلی Type ۱۳۰ شناخته می‌شود، اولین هایپرکار تمام برقی بریتانیا و اولین خودروی تولیدی لوتوس با حمایت‌های برند چینی جیلی هم خواهد بود. لوتوس که پس از یک دهه به‌زودی محصولی جدید تولید می‌کند، اوایا را نقطه‌ی شروعی برای طراحی انواع مدل‌های آینده معرفی می‌کند. لوتوس اوایا به پنچ حالت رانندگی مختلف شامل نهایت ظرفیت پیمایش یا اقتصادی، شهری، بزرگراه، اسپرت و پیست مجهز است.

سخنان رهبرمعظم انقلاب درباره توقیف نفتکش توسط انگلستان +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صد او سیما؛ نادر ​بذر افشان با اعلام این خبر گفت: ​ طلای ۱۸ عیار با کاهش ۲۵ هزار تومانی در مقایسه با ابتدای هفته، ​ ۴۰۱ هزار تومان قیمت گذاری شد. وی افزود: قیمت هر سکه تمام بهار آزادی نیز با کاهش ۳۵۵ هزار تومانی، به مبلغ ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان معامله شد. بذر افشان همچنین حباب سکه را ۱۷۰ هزار تومان اعلام کرد. دبیر اتحادیه طلا و جواهر استان تهران تقاضای کم در بازار و نظارت و کنترل بانک مرکزی بر بازار ارز​ را، ​ دلیل کاهش قیمت‌ها در بازار سکه و طلا دانست. همچنین امروز (پنجشنبه ۲۷ تیر) در بازار تهران، هر قطعه نیم سکه ۲ میلیون و ۱۴۰ هزار تومان، ربع سکه یک میلیون ۳۵۵ هزار تومان و هر سکه گرمی ۹۸۰ هزار تومان ارزش گذاری شد.

نظرها

اخبار بیشتر