1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تابناک
  4. اقتصادی

از لغو قانون ۲۳ جوزا توسط مجلس تا اتصال چهار بانک دیگر ایرانی به سوئیفت

خبرگزاری تابناک |
موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی بیست و ششمین روز اسفند ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

به گزارش تابناک اقتصادی، تاریخ اقتصاد ایران و جهان آینه‌ای است تمام نما از رویدادهای اقتصادی که در گذشته رخ داده است و بیانگر ریشه‌های تاریخی بسیاری از واقعیت‌های امروز ایران و جهان است. موضوع «اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان» در این نوشتار به وقایع تاریخی بیست و ششمین روز اسفند ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

26 اسفند 1293، مجلس شورای ملی قانون «۲۳ جوزا» را که دست بیگانگان را برای بهره برداری از منابع مالی ایران باز می‌گذاشت، لغو کرد. در ۲۳ خرداد ۱۲۹۰ لایحه اختیارات مورگان شوستر آمریکایی به عنوان خزانه دار کل ایران به تصویب مجلس رسیده بود.

26 اسفند 1307، بودجه دخل و خرج مملکت به استثنای عایدات نفت جنوب که به حساب ذخیره می‌‌رفت به تصویب مجلس رسید.

26 اسفند 1308، وزیر عدلیه طی لایحه ‌ای که به مجلس تقدیم کرد، خواستار تعقیب فیروز فیروز (نصرت ‌الدوله) وزیر سابق مالیه به جرم ارتشا شد.

26 اسفند 1321، مردم خشمگین تبریز به علت کمبود نان و افزایش فقر و قحطی به عمارت استانداری هجوم بردند و مستر «ویویان» مستشار آمریکایی خواروبار از بیم جان خود به تهران گریخت.

26 اسفند 1327، انتخابات اعضای اتاق بازرگانی تهران پایان یافت و علی ‌اصغر ناصر، رییس بانک ملی بازار به ریاست اتاق برگزیده شد.

26 اسفند 1328، قریب پانزده هزار نفر از زارعین آذربایجان به علت فقر و بیکاری به تهران هجوم آوردند.

26 اسفند 1337، قانون جدید وزارت کار به تصویب مجلسین رسید.

26 اسفند 1341، طبق اعلام کنسرسیوم نفت یک منطقه بزرگ نفتی در جنوب ایران کشف شد.

26 اسفند 1392، وزیر امور خارجه لیتوانی که کشورش ریاست دوره ‌ای اتحادیه اروپا را بر عهده داشت اعلام کرد که در نشست وزیران خارجه این اتحادیه ۲۱ مقام اوکراینی و روسی تحریم شدند. ۱۳ نفر از افراد تحریم شده، روسی و هشت نفر دیگر اوکراینی بودند.

26 اسفند 1394، حمید بعیدی نژاد مدیرکل سیاسی و امنیت بین‌ الملل وزارت امور خارجه از اتصال چهار بانک دیگر ایرانی به موسسه پیام ‌رسانی انتقالات بانکی و مالی (سوئیفت) خبر داد. او بانک ملت- شعبه ایروان، بانک تجارت-شعبه دوشنبه، بانک ملی-شعبه باکو و بانک ملی-شعبه عراق را چهار بانک جدیدی عنوان کرد که به سوئیفت متصل شده‌اند.

منابع: موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی و روزنامه دنیای اقتصاد

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با تاریخ اقتصاد، اقتصاد ایران و رویدادهای اقتصادی از تلگرام

‏♨️ گزارش اتاق بازرگانی تهران از اقتصاد ایران بعد از ۴ دهه

‏اگرچه اقتصاد ایران در ۴۰ سال گذشته در برخی حوزه‌ها به دستاوردهایی نائل شده اما مقایسه پارامترها با برخی اقتصادهای هم‌تراز طی این مدت قطعا قیاس مناسبی از عملکرد خواهد بود.

====


سالروز میلاد امام محمد باقر (ع) بر همگان مبارک🌺

اقتصادنیوز، سایت مرجع اقتصاد ایران


نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم از شهادت دو مامور نیروی انتظامی توسط شوهر عصبانی

افتصادنیوزافتصادنیوز23 ساعت قبل
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
مهاجم نیجریه‌ای آبی پوشان عکس هایی را از خودروی خود در صفحه اجتماعی اش انتشار داده است. منشا برای حضور در تمرینات استقلالی‌ها به زودی راهی تهران می‌شود و گفته می‌شود او به همراه خانواده خود به ایران می‌آید و خانواده او مهمان دربی ۸۹ نیز خواهند بود.
عصر ایرانعصر ایران15 ساعت قبل
تورم دورقمی، افزایش نرخ بیکاری، رکود اقتصادی و کاهش درآمدهای نفتی، چهار پیش‌بینی مراکز بین‌المللی از اقتصاد ایران در سال آینده هستند. تورم دورقمی، افزایش نرخ بیکاری، رکود اقتصادی و کاهش درآمدهای نفتی، چهار پیش‌بینی مراکز بین‌المللی از اقتصاد ایران در سال آینده هستند. به‌عنوان مثال، سازمان ملل در گزارش وضعیت و چشم‌انداز اقتصاد ۲۰۱۹، تورم ۳۴٫۹ درصدی را برای ایران پیش‌بینی کرده است. رشد اقتصادیپیش‌بینی بانک جهانی از رشد اقتصادی ایران در سال آینده منفی است. درآمدهای نفتیاکونومیست در تحلیلی که از صنایع در سال ۲۰۱۹ ارائه داده، تحریم‌های ایران را به‌عنوان یکی از ریسک‌های پیش روی صنایع در سال آینده معرفی کرده است.
همشهریهمشهری17 ساعت قبل
چمدان نوشت: حرمت اله رفیعی در مورد وضعیت‌ آژانس‌های مسافرتی در سال ۹۷ گفت: شاید هیچ سالی را نداشتیم که وضعیت آژانس‌های مسافرتی در آن، مانند سال ۹۷ بد باشد. وی ادامه داد: عوامل مختلفی در به وجود آمدن این وضعیت نقش داشتند که از جمله می‌توان به شرایط بد اقتصادی برای مردم اشاره کرد که سبب می‌شود سفر گزینه آخر انتخاب مردم باشد. رفیعی نوسانات ارزی را از دیگر مشکلات آژانس‌های مسافرتی دانست و افزود: متاسفانه شاهد بودیم که افرادی خارج از صنف تصمیمات غیرکارشناسی برای ارز در حوزه سفر گرفتند. رفیعی تاکید کرد: تورهای خروجی ما کاهش بسیار چشمگیری داشته‌است و می‌توانیم بگوییم نسبت به سال گذشته ۳۵ تا ۴۰ درصد از تورهای خارجی کم شده‌اند. کاش حداقل از نزدیک‌ترین نقاط به مرز در دو کشور پروازهایی برای مردم در نظر می‌گرفتند تا هم مردم هزینه کمتری می‌پرداختند و هم ازدحام شلوغی در مرزهای زمینی کاهش پیدا می‌کرد.

جایگزین هایی برای تویوتا سوپرا؛ افسانه‌ای که به کابوس طرفدارانش بدل شد

12+
دیجیاتودیجیاتو12 ساعت قبل
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین18 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، بر اساس این گزارش، قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات روز جمعه با ۰٫۳۳ درصد افزایش به ۱۳۱۳ دلار و ۶۸ سنت رسید. قیمت طلای آمریکا نیز در پایان معاملات دیروز با ۰٫۳۹ درصد رشد به ۱۳۱۸ دلار و ۷۰ سنت رسید. قیمت فلز زرد در هفته گذشته حدود یک درصد افزایش داشت و بهترین عملکرد هفتگی را از ابتدای ماه فوریه تاکنون به ثبت رساند. پس از انتشار آمارهای ضعیف اقتصادی و عملکرد ضعیف بورس آمریکا، شاخص‌ها در بورس‌های اروپایی نیز شاهد افت بود. قیمت طلا روز پنجشنبه به بالاترین رقم از ۲۸ فوریه تاکنون یعنی ۱۳۲۰ دلار و ۲۲ سنت رسیده بود.

اخبار بیشتر