مجله 'ایران' به زبان ژاپنی منتشر شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. فرهنگ
مجله 'ایران' به زبان ژاپنی منتشر شد

مجله 'ایران' به زبان ژاپنی منتشر شد

ایرناخبرگزاری ایرنا |
پکن- ایرنا- دومین شماره مجله تمام رنگی و تولیدی 'ایران' به زبان ژاپنی، با همت رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ژاپن منتشر شد.

به گزارش ایرنا از رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ژاپن، این نشریه که در ۵۶ صفحه منتشر شده است حاوی اطلاعات زیادی از ایران به منظور آشنایی مردم ژاپن است.

این شماره مجله ایران با هدف معرفی جاذبه‌ها، ظرفیت‌ها و توانمندی‌های ایران به همراه اطلاعات و آمارهای متنوع و تخصصی در بخش هایی همچون پرونده ویژه، بناها و مکان‌های جدید، به ایران خوش آمدید، برگی از تاریخ ایران، ژاپنی‌های مقیم ایران، ایرانیان سرآمد، سبک زندگی ایرانی، طعم ایران، صنایع دستی زیبای ایران و … ارائه شده است.

محققان و دانشجویان ایرانی و ایرانیان مقیم می‌توانند برای دریافت نسخه چاپی نشریه به منظور بهره برداری و یا ارائه به علاقه مندان ژاپنی، به رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ژاپن مراجعه نمایند.

مجله 'ایران' به صاحب امتیازی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران، مدیرمسئولی و سردبیری حسین دیوسالار و تحریریه با مسئولیت قدرت اله ذاکری منتشر شده است.

نخستین شماره این مجله مهر ماه امسال و با محوریت معرفی فرهنگ و تمدن ایرانی - اسلامی منتشر شده بود.

**آساق**۱۹۰۴**

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با فرهنگی، نشریه ایران، ژاپن و رابزنی فرهنگی از تلگرام

راهنمای کتاب/ چگونه ژاپن پیش رفت، زمانی که درجا زده بودیم!

دکتر علی سرزعیم

«ظهور ژاپن مدرن»

نویسنده: ویلیام جی. بیزلی

ترجمه: شهریار خواجیان

ناشر: ققنوس؛ چاپ سوم ۱۳۹۶

۴۰۶ صفحه، ۲۷۰۰۰ تومان

وقتی بحث اختلافات فرهنگی به میان می‌آید یکی از مثالهایی که به ذهن می‌رسد تفاوت ژاپن و ایران است و ایرانیان پیوسته این دو کشور را غیرقابل مقایسه می‌انگارند. این تصور یا به تعبیر دقیق‌تر توهم مصداق دیگری از عدم شناخت ما نسبت به جهان است. ما چون کشورهای دیگر و تاریخ آنها و حتی فرهنگ شان را به درستی نمی‌شناسیم احساس می‌کنیم که بسیار متفاوت از دیگران هستیم و وجه اشتراکات کمی با آنها داریم. برای بیرون آمدن از این توهم خوب است کتاب ظهور ژاپن مدرن را مطالعه کنیم تا ببینیم که کشور ژاپن با مسائل و دشواریهایی روبرو بوده است که ما نیز پیوسته با آن روبرو بوده و هستیم.

کتاب ظهور ژاپن مدرن به شکل تفصیلی نشان می‌دهد که کشور ژاپن از دو سال قبل با این سوالات به شکل پیوسته مواجه بوده است:

۱) چگونه رابطه خود را با کشورهای قدرتمند تنظیم کند تا زیاده خواهی آنها نسبت به ژاپن مهار شود و آسیب کمتری متوجه این کشور شود؟

۲) چگونه رابطه خود را با همسایگان تنظیم کند تا منابع لازم برای رشد خود را به دست آورد؟

۳) چگونه بین سنتهای تاریخی و ضرورت ایجاد نهادهای مدرن پیوند برقرار کند؟

۴) چگونه ضعف نظامی خود را با تقویت اقتصاد جبران کند و قدرت نظامی قابل دفاعی در برابر بیگانگان تجهیز کند؟

۵) چگونه میان بخشهای مختلف حکومت برای رسیدن به یک تصمیم واحد انسجام ایجاد کند؟

۶) چگونه فشار نظامیان برای تاثیرگذاری برای تصمیمات کلان کشور را مهار کند؟ چه رابطه‌ای بین طرفداران دیپلماسی و طرفداران نظامی‌گری وجود داشته است؟

از محاسن بی نظیر کتاب آنست که به خوبی تصویری دقیق از شرایط ساسی آن روزگار ژاپن ارائه کرده و اختلافات سیاسی در درون هیات حاکمه را نیز شرح می‌دهد. به این ترتیب مخاطب در می‌یابد که این روند به سادگی رخ نداده است. در واقع هر تصمیم کلان با چه صعوبتها و محدودیتهای زیادی روبرو بوده است. البته به این نکته باید اشاره کرد نگاه جزئی نگر نویسنده باعث شده به نام بسیاری از بازیگران سپهر سیاسی آن روزگار ژاپن اشاره شود و این امر دنبال کردن کتاب را قدری دشوار می‌کند. کتاب ظهور ژاپن مدرن از ترجمه روان و خوشخوانی بهره می‌برد چنانکه مخاطب احساس نمی‌کند متنی ترجمه شده را می‌خواند.


«مردی که ژاپن را، ژاپن کرد»

✍️ مهدی تدینی

رؤیای ژاپن شدن ایران رؤیایی سوخته است. اگر می‌خواستیم ژاپن شویم اجازه نداشتیم هیچ فرصتی را در ۱۵۰ سال گذشته از دست دهیم، در حالی که ما نه تنها فرصت‌ها را از دست داده‌ایم، بلکه «فرصت‌سوزی را نهادینه کرده‌ایم و به نوعی شیوۀ زندگی تبدیلش کرده‎ایم».

بیش از صد سال است که ما ایرانی‌ها خود را با ژاپن مقایسه می‌کنیم، یک نمونۀ آن مربوط به بیش از ۱۱۰ سال پیش است: ناصرالملک، از رجال نامدار دوران قاجار که چند سال هم در دوران احمدشاه نایب‌السلطنه بود، در کوران انقلاب مشروطه نامه‌ای به آیت‌الله طباطبایی نوشت و توضیح داد راه سعادت ملت این است که ما هم همان راهی را برویم که امپراتور ژاپن رفت و گفت: «امروز برای سرمشق ملل غافل و خواب‌آلوده هیچ نمونه بهتر از ژاپن نیست». پس رجال ایران حتا همان زمان هم ژاپن را الگو می‌پنداشتند. بنابراین، در نوشتارهایی به اوج‌گیری ژاپن می‌پردازیم.

برای فهم این‌که ژاپن چگونه و چه هنگام ژاپن شد باید به نیمۀ دوم قرن نوزدهم برویم. در این جستجو به نامی بزرگ برمی‌خوریم، مردی بی‌همتا در تاریخ ژاپن مدرن: «امپراتور موتسوهیتو»، معروف به «میجی». او بود که با تدابیر خود نقش هدایت‌کننده‌ای برای تبدیل ژاپن فئودال به ژاپن مدرن داشت. میجی سال‌های ۱۸۶۷ تا ۱۹۱۲ به مدت ۴۵ سال امپراتور ژاپن بود (که برابر است با ۱۲۴۶ تا ۱۲۹۱ شمسی، یعنی نیمی از سلطنت ناصرالدین شاه، کل دوران مظفرالدین شاه، دوران محمدعلی شاه، و سه سال اول احمد شاه).

▪️میجی چه کرد؟

گام نخست میجی این بود که سال‌های ۱۸۶۷ تا ۱۸۶۹ در سیاست داخلی ژاپن با سرکوب خان‌های فئودال قدرت را به «تنو» بازگرداند؛ «تنو» یا «میکادو» هر دو لقب امپراتور ژاپن است. میجی دوباره قدرت را تمرکز بخشید و از کیوتو به توکیو (که آن زمان ادو نامیده می‌شد) رفت.

او تردید نداشت که باید روابط با اروپا را گسترش دهد. بنابراین در گام بعد، هیئتی ژاپنی از ۱۸۷۱ تا ۱۸۷۳ به اروپا اعزام شد تا پیوندها را با کشورهای پیشرفته عمق بخشند. ژاپن در همان سال ۱۸۷۳ در نمایشگاه جهانی وین شرکت کرد. نخستین اسکناس‌های ین که تازه پول ملی شده بود در فرانکفورت چاپ شد.

اقدام مهم دیگر میجی این بود که دانشجویان بسیاری را برای تحصیل روانۀ اروپا کرد و از آن مهم‌تر هزاران مستشار از اروپا و آمریکا به ژاپن دعوت کرد. آمار این مستشاران حیرت‌انگیز است: تا سال ۱۸۹۹ حدود ۳٫۰۰۰ مستشار، در همۀ زمینه‌ها از هنر و موسیقی گرفته تا امور نظامی و اقتصادی و پزشکی. این مستشاران (یا به قول ژاپنی‌ها «اویاتوئی گائی‌کوکوجین») وظیفه داشتند روند مدرن‌سازی ژاپن را تسریع کنند. بین ۱۸۶۸ تا ۱۸۸۹ نام ۲٫۶۹۰ مستشار خارجی دیده می‌شود: ۱٫۱۲۷ بریتانیایی، ۴۱۴ آمریکایی، ۳۳۳ فرانسوی، ۲۵۰ چینی، ۲۱۵ آلمانی و ۹۹ هلندی. بخش بزرگی از بودجۀ سالانۀ ژاپن صرف حقوق این مستشاران می‌شد. آن‌ها باید هم انتقال فناوری می‌دادند و هم ژاپنی‌ها را تعلیم می‌دادند تا جایگزینشان شوند.

اقدام بعدی این بود که مدرسه رفتن اجباری شد، هدفی که تا سال ۱۹۱۰ محقق شد. اما از آن پرچالش‌تر مدرن‌سازی سازمان نظامی کشور بود. یاماگاتا آریتومو، سامورایی سابق و فرمانده ارتش جدید ژاپن، در سال ۱۸۶۹ به اروپا رفت و فروتنانه در آنجا آموزش نظامی دید و دستاوردهای غرب را در ژاپن پیاده کرد. نظام وظیفۀ عمومی در سال ۱۸۷۳ (۵۰ سال پیش از ایران) برقرار شد. با وجود خدمت سربازی عمومی طبقۀ سامورایی‌ها کارکردشان را از دست می‌دادند، ضمن این‌که دهقانان نیز از سربازی رفتن ناراضی بودند. این دو گروه در سال ۱۸۷۷ شورش کردند (شورش ساتسوما) که با سرکوب آن، طبقۀ سامورایی برای همیشه اهمیت خود را از دست داد. اما نتیجۀ این نوسازی نظامی خیره‌کننده بود: شکست چین (۱۸۹۵)، شکست روسیه (۱۹۰۵) و اشغال مناطق گسترده در آسیای شرقی و اقیانوس آرام.

نوعی انقلاب صنعتی بر اساس الگوی اروپا رخ داد، برای مثال ۱۸۷۲ (برابر ۱۲۵۱ شمسی، یعنی در بیست‌وچهارمین سال سلطنت ناصرالدین شاه) نخستین خط آهن بین توکیو و یوکوهاما کشیده شد. در سال ۱۸۸۰ «نمایشگاه صنایع ملی» برگزار شد و در سال ۱۹۰۱ کارخانۀ فولادسازی یاواتا راه‌اندازی شد.

اما در این سال‌ها ژاپن از توسعۀ سیاسی هم بی‌بهره نبود و جنبشی دموکراسی‌خواه با احزابی متنوع پدید آمد که در نتیجۀ آن در سال ۱۸۸۹ نوعی نظام مشروطه در ژاپن شکل گرفت که بیش‌تر شبیه مشروطۀ اقتدارگرایانۀ پروسی بود. (در نوشتاری دیگر باید به این موضوع بپردازم).

وقتی میجی در سال ۱۹۱۲ درگذشت مبانی توسعۀ صنعتی و شتابان ژاپن محقق شده بود.


🔶 شکست بسکتبال ایران از ژاپن/ جای خالی حدادی احساس شد

🔸 تیم‌ملی بسکتبال ایران در جریان مسابقات انتخابی جام‌جهانی ۲۰۱۹ چین، مقابل ژاپن با نتیجه ۹۷ بر ۸۶ شکست خورد.


♨️ لاریجانی به ژاپن سفر می‌کند

🔹رئیس مجلس شورای اسلامی صبح روز دوشنبه ۲۲ بهمن در رأس یک هیأت پارلمانی به ژاپن سفر می‌کند.

🔹گفتنی است این سفر به دعوت رئیس مجلس ژاپن صورت می‌گیرد.

====


♨️دیدار صدراعظم آلمان و امپراتور ژاپن در کاخ امپراتوری ژاپن در توکیو

====


در ادامه بخوانید

آینده بهتر در الکامپ ۹۸

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
آینده بهتر؛ این شعار بزرگترین رویداد فناورانه کشور در حوزه فناوری اطلاعات با عنوان الکامپ که خدمات متنوع برای مخاطبان به ارمغان آورده استبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ آینده بهتر، این شعار بزرگترین رویداد فناورانه کشور در حوزه فناوری اطلاعات با عنوان الکامپ که خدمات متنوع برای مخاطبان به ارمغان آورده است. بیش از ۵۰۰ کسب و کار نوپا در این رویداد حاضر شده‌اند تا درست در دست هم توسعه اشتغال و خدمات را عرضه کنند؛ این نمایشگاه تا ۳۱ تیرماه میزبان علاقه‌مندان است.

ساختمان‌های عجیبی که هوش از سرتان می‌برد+ تصاویر

4+
الفالف22 ساعت قبل

از دعوای سینما و کتاب تا بی کاغذی مطبوعات

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
کلاکت ۲۷ تیراز دعوای سینما و کتاب تا بی کاغذی مطبوعاتاختلاف نظر بین پردیس سینمایی و باغ کتاب، مطبوعات همچنان کاغذ ندارند و … از عناوین مهم کلاکت هستند

جشنواره بین المللی فیلم شهر

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، جشنواره بین المللی فیلم شهر با تقدیر از دو پیشکسوت سینما و تلویزیون پروانه معصومی و داوود اسدزاده کار خود را آغاز کرده است.
فارسفارس18 ساعت قبل
اعضای روابط عمومی، همواره مشاوری امین برای روسا و پرسنل واحد‌های سازمانی جهاددانشگاهی هستند. وی گفت: انتظار دیگر از روابط عمومی، اطلاع رسانی درباره توانمندی‌های واحد‌های سازمانی است. طیبی در پایان گفت: اشتراک و انتقال تجربه‌های موفق در حوزه اطلاع‌رسانی، راهکار خوبی برای پیشرفت روند کار واحد‌های روابط عمومی این نهاد است. همچنین افکارسنجی در هدایت مدیران سازمانی واحدها، راهکار موثر دیگری است که لازم است مورد توجه قرار گیرد. پاسخگویی ذرست به مخاطبان درونی و بیرونی نیز باید مورد توجه قرار گیرد تا افراد بتوانند حرف‌های خود را با مدیران درمیان گذاشته و پاسخ را دریافت کنند.

نظرها

اخبار بیشتر