1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. اجتماعی

حضوری به رنگ بهار؛ وقتی دختران در خیابان‌های تهران ساز می‌زنند (+فیلم)

خبرگزاری عصر ایران |
خیلی وقت نیست آن‌ها را در شهر می‌بینیم، چه با نقاب و یا چه پر انرژی و خنده‌ رو. آن‌ها آمده‌اند تا بگویند سهم مهمی از موسیقی ایران دارند.

کیفیت پایین

کیفیت خوب

عصر ایران؛ زینب کریمی و حسن ظهوری خیلی وقت نیست که در شهر می‌بینیم‌شان؛ اما خیلی‌هایشان ترجیح می‌دهند ناشناس بمانند. ترس از آبروی خانوادگی مانع از آن می‌شود که چهره‌اش دیده شود. او نمی‌گذارد هویتش با عکس و فیلمی که مردم از او می‌گیرند فاش شود.

پس از انقلاب موسیقی زنان به حاشیه رانده شد. خوانندگی زنان ممنوع و تا سال‌ها خبری از حضور آن‌ها در کنسرت‌ها و اجراها نبود. این حضور شامل نوازندگی آن‌ها هم می‌شد. هرچند هنوز هم در برخی استان‌ها نوازندگان زن اجازه رفتن روی صحنه را ندارند و شاید بتوان گفت تهران امن‌ترین جا برای اجرای صحنه آن‌هاست.

خبری: اخبار اجتماعی روز ایران و جهان

موسیقی خیابانی قدمت مشخصی ندارد. شاید سابقه آن به اختراع نخستین سازها برگردد. طی نیم قرن گذشته بسیاری از گروه‌های شناخته شده موسیقی کارشان را در خیابان‌ها آغاز کردند اما همواره این استیج بزرگ جای بیشتری برای مردان داشته است.

نوازندگی زناندر خیابان طرفداران بیشتری دارد. جلب توجه می‌کنند و چون تازگی دارد، تماشاچیان بیشتری را به خود جذب می‌کند. این موضوعی است که گروه‌های نوازنده آقایان هم به آن پی برده‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با موسیقی خیابانی، موسیقی زنان و نوازندگی از تلگرام

📝📝📝این جمع جمع‌ساز

(رخدادی عجیب در ختم پوران شریعت رضوی)

✍🏻مهدی سلیمانیه

✅مگر ممکن است؟ قرآن و سرود «ای ایران» و ویالون و نقاشی و نوازندگی زن و مجری‌گری یک بانو و اذان مؤذن‌زاده در برنامه ختم. این‌ به ظاهر «ناهمساز» ها، در کنار یکدیگر نشسته‌اند و یک کل به هم پیوسته ساخته‌اند. محمدرضا حکیمی که از دل سنت آمده و فعالان حقوق زنان. همه به احترام و بغض و غم در کنار یکدیگر. کارگران و زحمتکشان در کنار دانشگاهیان. ترک‌ها و عرب‌ها و کردها، در کنار فارس‌ها و ترکمن‌ها. معممین و حوزویان در کنار کراواتی‌ها و مدرنیست‌ها. چادری‌های محجبه در کنار زنان غیرباورمند به پوشش فقهی. متولدین مو سپید دهه‌های ده و بیست شمسی در کنار جوان‌های بیست ساله. جای سوزن انداختن و ایستادن هم نیست.

✅مؤذن‌زاده اذان می‌گوید و در سکوت اشک می‌ریزند. سپیده، نوه‌ی دختری شریعتی، روی صحنه می‌آید و ویالون می‌زند و تشویق می‌شود. آرمان و دانیال، نسل سوم شریعتی‌ها، نه از سیاست، از معماری و هنر و فلسفه و تنهایی می‌گویند و جمع به هیجان می‌آید. جمع، همانطور حمد و سوره را بلند و محکم می‌خواند که «ای ایران» را.

✅این چهل سال اما، تلاش رسمی بر «یکدست» سازی بوده‌است. در راندن سایر قرائت‌ها و سبک‌های زندگی به حاشیه و برجسته کردن تنها و تنها یک قرائت از قرائت‌های ممکن فقهی. حتی نه تمام رویکردهای فقهی. تنها یک برداشت از تمامی برداشت‌ها. و نتیجه؟ دشمن کردن اقشار گوناگون با یکدیگر. ایجاد شکاف و کینه و بغض و نفرت میان معمم و مکلا. میان سنتی و مدرن. میان نسل انقلاب نسل دهه هفتاد. میان پدرها و مادرهای انقلابی و فرزندان خودشان. میان هنر و دین. میان دیندار زیستن و به‌روز بودن. میان عقل و احساس. میان پیشرفت دنیوی و اعتقاد دینی. مردمانی تکه تکه. ذهن‌هایی سرشار از خشم. قلب‌هایی منتظر انتقام.

✅اما شریعتی، معمار تلفیق است. استاد کنار هم نشاندن. هنرمند چهل تکه‌ساز. او هنر را کنار دین می‌نشاند. امر مدرن را از دل سنت بیرون می‌کشد. «پدر مادر ما متهمیم» را برای پیوند میان نسل‌ها می‌نویسد. «یک جلوش تا بینهایت» را برای به میان آوردن کودکان. «تئاتر در ارشاد» را برای احضار هنر. «فاطمه فاطمه است» را برای به میان آوردن زنان. و همه و همه برای ساختن یک «جمع تلفیقی». جمع رنگارنگ. و مدام «متهم» است: به سنی‌گری. به بی‌اعتقادی. به دگماتیسم. به عمل‌گرا نبودن. به عمل گرا بودن! به ایدئولوژی‌سازی. به مخالف نظام بعدی بودن. به سازنده‌ی نظام بعدی بودن! … این ویژگی یک ترکیب‌کننده است: همه جا متهم.

✅اندیشه شریعتی است که چنین جمعی از اضداد را کنار هم، به هم پیوند می‌زند و «تلفیق» می‌کند. مگر زیست ایرانی جز این بوده است؟ زیستی تلفیقی. از شعر و شاهد و ادبیات و موسیقی تا رمضان و نذر و برکت. این «تلفیقی» بودن، امضای زیست ایرانی و مزیت اوست. این پیوند زدن میان سنت و مدرن، میان امر گذشته و شرایط حال. این رفت و برگشت و چهل تکه‌سازی میان آنچه در ظاهر، کنار هم جمع نمی‌شود.

✅در ختم پوران شریعت رضوی، بار دیگر روح شریعتی جمع‌ساز و تلفیق‌گر، احضار شد. روح بیقراری که همچنان جمع می‌سازد. جمع نقیض‌ها. همچنان ضربان قلب‌هایی را با هم تنظیم می‌کند که ذهن‌ها، لباس‌ها، گویش‌ها، سلایق و علایق‌شان با هم فرسنگ‌ها متفاوت است. در جامعه‌ای که سالهاست شکاف روی شکاف ساخته‌اند، چه چیزی رادیکال‌تر از کنار هم نشاندن. این جمع ساختن، فردا را هم می‌سازد. فردایی برای مردم.

✅بله، این «ما» شدن، ترس دارد. حق دارند که از مرده‌هایشان هم می‌ترسند.

@inkojaa

https: //telegra. ph/file/f۶۴b۰abe۴d۵۸d۱۹۷۰۳e۶b. jpg


نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | طنز تلخ مهران مدیری درباره تصادفات جاده‌ای

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
پس از آنکه وزیر کشور صراحتا اعلام کرد «استاندار گلستان بخاطر مشکلات خانوادگی راهی خارج از کشور شده»، مناف هاشمی در ادعایی جدید که آن را در اختیار رسانه‌های حامی خود قرار داده، اعلام کرده که «برای درمان جراحات ناشی از بمب شیمیایی در دفاع مقدس روز اول فروردین به خارج از کشور رفته بوده است» پایگاه خبری انتخاب: پس از آنکه وزیر کشور صراحتا اعلام کرد «استاندار گلستان بخاطر مشکلات خانوادگی راهی خارج از کشور شده»، مناف هاشمی در ادعایی جدید که آن را در اختیار رسانه‌های حامی خود قرار داده، اعلام کرده که «برای درمان جراحات ناشی از بمب شیمیایی در دفاع مقدس روز اول فروردین به خارج از کشور رفته بوده است» در این خبر آمده که او «درمانش را نیمه کاره رها کرده و به ایران برگشته است»

آتش‌نشانان تهران در جمع سیل‌زدگان

همشهریهمشهری6 ساعت قبل

گزارش تصویری اختصاصی عصر ایران از مناطق سیل‌زده آق‌قلا و روستاهای اطراف

104+
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
همشهریهمشهری1 روز قبل
چمدان نوشت: حرمت اله رفیعی در مورد وضعیت‌ آژانس‌های مسافرتی در سال ۹۷ گفت: شاید هیچ سالی را نداشتیم که وضعیت آژانس‌های مسافرتی در آن، مانند سال ۹۷ بد باشد. وی ادامه داد: عوامل مختلفی در به وجود آمدن این وضعیت نقش داشتند که از جمله می‌توان به شرایط بد اقتصادی برای مردم اشاره کرد که سبب می‌شود سفر گزینه آخر انتخاب مردم باشد. رفیعی نوسانات ارزی را از دیگر مشکلات آژانس‌های مسافرتی دانست و افزود: متاسفانه شاهد بودیم که افرادی خارج از صنف تصمیمات غیرکارشناسی برای ارز در حوزه سفر گرفتند. رفیعی تاکید کرد: تورهای خروجی ما کاهش بسیار چشمگیری داشته‌است و می‌توانیم بگوییم نسبت به سال گذشته ۳۵ تا ۴۰ درصد از تورهای خارجی کم شده‌اند. کاش حداقل از نزدیک‌ترین نقاط به مرز در دو کشور پروازهایی برای مردم در نظر می‌گرفتند تا هم مردم هزینه کمتری می‌پرداختند و هم ازدحام شلوغی در مرزهای زمینی کاهش پیدا می‌کرد.
فارسفارس12 ساعت قبل
استاندار کرمانشاه ضمن لغو مرخصی تمام مدیران دستگاه‌های خدمات‌رسان، امدادی و اعضای ستاد بحران استان، گفت: بدنبال پیش‌بینی سازمان هواشناسی مبنی بر وقوع بارندگی سیل‌آسا، از این اعضا هیچ کوتاهی و اشتباهی پذیرفته نیست. به گزارش خبرگزاری فارس از کرمانشاه، سامانه فعال بارشی از شب گذشته جو استان را تحت تاثیر قرار داده و فعالیت آن تا روز سه شنبه ادامه دارد. با توجه به هشدار سازمان هواشناسی مبنی بر ورود سامانه بارشی بسیار قوی و سیل‌آسا، ستاد بحران کرمانشاه برای جلوگیری از حوادث احتمالی به حالت آماده باش درآمده است. وی تاکید کرد: تلفن همراه هیچ کدام از اعضا خاموش و غیرقابل دسترس نباشد. به دنبال آن، جلسه مدیریت بحران آمادگی در برابر وقوع احتمالی سیلاب در سایر فرمانداری شهرستان‌های تابعه استان نیز برگزار شد.

اخبار بیشتر