حضوری به رنگ بهار؛ وقتی دختران در خیابان‌های تهران ساز می‌زنند (+فیلم)
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. اجتماعی

حضوری به رنگ بهار؛ وقتی دختران در خیابان‌های تهران ساز می‌زنند (+فیلم)

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران |
خیلی وقت نیست آن‌ها را در شهر می‌بینیم، چه با نقاب و یا چه پر انرژی و خنده‌ رو. آن‌ها آمده‌اند تا بگویند سهم مهمی از موسیقی ایران دارند.

کیفیت پایین

کیفیت خوب

عصر ایران؛ زینب کریمی و حسن ظهوری خیلی وقت نیست که در شهر می‌بینیم‌شان؛ اما خیلی‌هایشان ترجیح می‌دهند ناشناس بمانند. ترس از آبروی خانوادگی مانع از آن می‌شود که چهره‌اش دیده شود. او نمی‌گذارد هویتش با عکس و فیلمی که مردم از او می‌گیرند فاش شود.

پس از انقلاب موسیقی زنان به حاشیه رانده شد. خوانندگی زنان ممنوع و تا سال‌ها خبری از حضور آن‌ها در کنسرت‌ها و اجراها نبود. این حضور شامل نوازندگی آن‌ها هم می‌شد. هرچند هنوز هم در برخی استان‌ها نوازندگان زن اجازه رفتن روی صحنه را ندارند و شاید بتوان گفت تهران امن‌ترین جا برای اجرای صحنه آن‌هاست.

خبری: اخبار اجتماعی روز ایران و جهان

موسیقی خیابانی قدمت مشخصی ندارد. شاید سابقه آن به اختراع نخستین سازها برگردد. طی نیم قرن گذشته بسیاری از گروه‌های شناخته شده موسیقی کارشان را در خیابان‌ها آغاز کردند اما همواره این استیج بزرگ جای بیشتری برای مردان داشته است.

نوازندگی زناندر خیابان طرفداران بیشتری دارد. جلب توجه می‌کنند و چون تازگی دارد، تماشاچیان بیشتری را به خود جذب می‌کند. این موضوعی است که گروه‌های نوازنده آقایان هم به آن پی برده‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با موسیقی خیابانی، موسیقی زنان و نوازندگی از تلگرام

📝📝📝این جمع جمع‌ساز

(رخدادی عجیب در ختم پوران شریعت رضوی)

✍🏻مهدی سلیمانیه

✅مگر ممکن است؟ قرآن و سرود «ای ایران» و ویالون و نقاشی و نوازندگی زن و مجری‌گری یک بانو و اذان مؤذن‌زاده در برنامه ختم. این‌ به ظاهر «ناهمساز» ها، در کنار یکدیگر نشسته‌اند و یک کل به هم پیوسته ساخته‌اند. محمدرضا حکیمی که از دل سنت آمده و فعالان حقوق زنان. همه به احترام و بغض و غم در کنار یکدیگر. کارگران و زحمتکشان در کنار دانشگاهیان. ترک‌ها و عرب‌ها و کردها، در کنار فارس‌ها و ترکمن‌ها. معممین و حوزویان در کنار کراواتی‌ها و مدرنیست‌ها. چادری‌های محجبه در کنار زنان غیرباورمند به پوشش فقهی. متولدین مو سپید دهه‌های ده و بیست شمسی در کنار جوان‌های بیست ساله. جای سوزن انداختن و ایستادن هم نیست.

✅مؤذن‌زاده اذان می‌گوید و در سکوت اشک می‌ریزند. سپیده، نوه‌ی دختری شریعتی، روی صحنه می‌آید و ویالون می‌زند و تشویق می‌شود. آرمان و دانیال، نسل سوم شریعتی‌ها، نه از سیاست، از معماری و هنر و فلسفه و تنهایی می‌گویند و جمع به هیجان می‌آید. جمع، همانطور حمد و سوره را بلند و محکم می‌خواند که «ای ایران» را.

✅این چهل سال اما، تلاش رسمی بر «یکدست» سازی بوده‌است. در راندن سایر قرائت‌ها و سبک‌های زندگی به حاشیه و برجسته کردن تنها و تنها یک قرائت از قرائت‌های ممکن فقهی. حتی نه تمام رویکردهای فقهی. تنها یک برداشت از تمامی برداشت‌ها. و نتیجه؟ دشمن کردن اقشار گوناگون با یکدیگر. ایجاد شکاف و کینه و بغض و نفرت میان معمم و مکلا. میان سنتی و مدرن. میان نسل انقلاب نسل دهه هفتاد. میان پدرها و مادرهای انقلابی و فرزندان خودشان. میان هنر و دین. میان دیندار زیستن و به‌روز بودن. میان عقل و احساس. میان پیشرفت دنیوی و اعتقاد دینی. مردمانی تکه تکه. ذهن‌هایی سرشار از خشم. قلب‌هایی منتظر انتقام.

✅اما شریعتی، معمار تلفیق است. استاد کنار هم نشاندن. هنرمند چهل تکه‌ساز. او هنر را کنار دین می‌نشاند. امر مدرن را از دل سنت بیرون می‌کشد. «پدر مادر ما متهمیم» را برای پیوند میان نسل‌ها می‌نویسد. «یک جلوش تا بینهایت» را برای به میان آوردن کودکان. «تئاتر در ارشاد» را برای احضار هنر. «فاطمه فاطمه است» را برای به میان آوردن زنان. و همه و همه برای ساختن یک «جمع تلفیقی». جمع رنگارنگ. و مدام «متهم» است: به سنی‌گری. به بی‌اعتقادی. به دگماتیسم. به عمل‌گرا نبودن. به عمل گرا بودن! به ایدئولوژی‌سازی. به مخالف نظام بعدی بودن. به سازنده‌ی نظام بعدی بودن! … این ویژگی یک ترکیب‌کننده است: همه جا متهم.

✅اندیشه شریعتی است که چنین جمعی از اضداد را کنار هم، به هم پیوند می‌زند و «تلفیق» می‌کند. مگر زیست ایرانی جز این بوده است؟ زیستی تلفیقی. از شعر و شاهد و ادبیات و موسیقی تا رمضان و نذر و برکت. این «تلفیقی» بودن، امضای زیست ایرانی و مزیت اوست. این پیوند زدن میان سنت و مدرن، میان امر گذشته و شرایط حال. این رفت و برگشت و چهل تکه‌سازی میان آنچه در ظاهر، کنار هم جمع نمی‌شود.

✅در ختم پوران شریعت رضوی، بار دیگر روح شریعتی جمع‌ساز و تلفیق‌گر، احضار شد. روح بیقراری که همچنان جمع می‌سازد. جمع نقیض‌ها. همچنان ضربان قلب‌هایی را با هم تنظیم می‌کند که ذهن‌ها، لباس‌ها، گویش‌ها، سلایق و علایق‌شان با هم فرسنگ‌ها متفاوت است. در جامعه‌ای که سالهاست شکاف روی شکاف ساخته‌اند، چه چیزی رادیکال‌تر از کنار هم نشاندن. این جمع ساختن، فردا را هم می‌سازد. فردایی برای مردم.

✅بله، این «ما» شدن، ترس دارد. حق دارند که از مرده‌هایشان هم می‌ترسند.

@inkojaa

https: //telegra. ph/file/f۶۴b۰abe۴d۵۸d۱۹۷۰۳e۶b. jpg


در ادامه بخوانید

آغاز به کار نمایشگاه الکامپ ۹۸

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
گزارش اختصاصیآغاز به کار نمایشگاه الکامپ ۹۸فعالان صنعت الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیک در بیست و پنجمین نمایشگاه الکامپ ۹۸، آخرین یافته‌های علمی و صنعتی خود را به نمایش گذاشتند

نسل سوم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ علی‌اکبر موسایی‌نژاد دانش اموخته انیمیشن ۷ سال است در نقاشی دیجیتال خوش درخشیده و توانسته با ابزار هنر پیام رسان ارزش‌های انقلاب باشد.
فردا نیوزفردا نیوز21 ساعت قبل
«جیمی دفرن» ۴۸ساله از بلژیک بعد از شکستن رکورد جهانی طولانی‌ترین زمان اتوکردن بی‌وقفه (۸۲ ساعت) در سال ۲۰۱۶، به تازگی رکورد عجیب دیگری زده است: طولانی‌ترین زمان نشستن روی کاسه توالت! برترین‌ها: «جیمی دفرن» ۴۸ساله از بلژیک بعد از شکستن رکورد جهانی طولانی‌ترین زمان اتوکردن بی‌وقفه (۸۲ ساعت) در سال ۲۰۱۶، به تازگی رکورد عجیب دیگری زده است: طولانی‌ترین زمان نشستن روی کاسه توالت! هیچ رکورد رسمی برای این کار وجود ندارد، چون گینس چنین دسته‌ای ندارد، اما وقتی دفرن شنید که یک نفر ۱۰۰ ساعت روی تخت سلطنت نشسته، فکر کرد او هم می‌تواند. هدف او این بود که ۱۶۸ ساعت روی کاسه توالت بنشیند و تقریبا ۵ روز نشست، اما فقط ۱۱۶ ساعت دوام آورد، چون بدنش دیگر کشش نداشت. اگرچه او نتوانست به رکورد ۱۶۸ ساعته خود برسد، اما ۱۱۶ ساعت هم بیشترین زمانی است که تاکنون یک فرد روی کاسه توالت نشسته است و دفرن امیدوار است که این تلاش به عنوان یک رکورد جهانی رسمی شناخته شود.
فردا نیوزفردا نیوز23 ساعت قبل
یک کارمند اداره پست بریتانیا با روش عجیب خود در ارسال مرسوله پستی سوژه شبکه‌های اجتماعی شد. او به جای تحویل عادی بسته، آن را از پنجره خانه گیرنده روی تخت وی انداخت. انتخاب: یک کارمند اداره پست بریتانیا با روش عجیب خود در ارسال مرسوله پستی سوژه شبکه‌های اجتماعی شد. او به جای تحویل عادی بسته، آن را از پنجره خانه گیرنده روی تخت وی انداخت. یک کارمند اداره پست بریتانیا که به نظر کمی تنبل می‌رسد از روشی جدید و عجیب برای ارسال نامه استفاده می‌کند.
فردا نیوزفردا نیوز1 روز قبل
مواردی این چنینی همگی از نشانه‌های بروز بیماری آلزایمر است. خبرگزاری ایسنا: بیماری آلزایمر شروع تدریجی و خاموش دارد، ممکن است طولانی‌مدت جلب توجه نکرده و به اشتباه تصور شود که این تغییرات بخشی از روند طبیعی پیری است. عدم توجه به علائم بیماری موجب می‌شود که بیماری دیر تشخیص داده شود و این در حالی است که با تشخیص زودهنگام بیماری آلزایمر می‌توان سیر پیشرفت بیماری را کنترل کرد و معلولیت ناشی از بیماری را حداقل تا پنج سال به تعویق انداخت. فرد مبتلا به بیماری آلزایمر ممکن است در خیابان، راه خود را گم کرده و نداند که چگونه به آنجا رفته است و یا نتواند از آنجا به خانه خود برگردد. تغییرات در شخصیتبه صورت طبیعی ممکن است شخصیت افراد با افزایش سن کمی تغییر کند، ولی تغییر شخصیت در فرد مبتلا به بیماری آلزایمر می‌تواند شدیدتر باشد.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
از هر هزار نفر در جهان ۵/۴ نفر قربانی برده‌داری مدرن هستند. از قربانیان عمدتا به سه طریق بهره‌کشی می‌شود: کار اجباری، ازدواج اجباری و قاچاق انسان. به گزارش عصر ایران به نقل از یورونیوز، برده‌داری مدرن سوءاستفاده از افراد و به کارگیری آنها با زور، فریب و اجبار است. برده‌داری مدرن در مناطق مختلف جهانبه طور کلی از هر هزار نفر در جهان ۵٫۴ نفر قربانی برده‌داری مدرن هستند. این دو مساله سبب می‌شود که جامعه جهانی در مقابله با برده‌داری مدرن با مشکلات عظیمی مواجه شود.

نظرها

اخبار بیشتر