1. خبری
  2. همه خبرها
  3. آفتاب‌نیوز
  4. اجتماعی

زباله دزدان کوچک

خبرگزاری آفتاب‌نیوز |
بارها کودکان و نوجوانان نحیف و ژنده پوشی را که کیسه‌های بزرگ اقلام بازیافتی را به دوش می‌کشند و زباله دزدی می‌کنند، دیده‌ایم! زباله‌هایی که سرنوشت نامعلومشان موجب نگرانی و بروز خطر برای سلامت شهروندان شده.

آفتاب‌‌نیوز : فرقی نمی‌کند که بالای شهر باشد یا پایین شهر! کودکان زباله دزد را این روزها در همه جای اصفهان می‌توان دید! آنها در میان کیسه‌های زباله که خارج از نوبت در کنار کوچه و خیابان رها می‌شوند به دنبال بطری‌های پلاستیکی، کیسه‌های نان، حتی کاغذ و مقوا و دیگر اقلام بازیافتی می‌گردند. اما تلخ‌تر از این منظره، سرنوشت نامعلوم بطری‌های پلاستیکی و نان خشک‌هایی است که آنها جمع می‌کنند، که گاهی تبدیل به زردچوبه و خوراک دام می‌شوند و گاهی سر از کارگاه‌های زیرپله‌ای تولید ظروف یکبار مصرف در می‌آورند.

سالها است که مواد به درد بخور در کیسه‌های رها شده در کنار کوچه و خیابان‌های شهر، زباله دزدها را به تخلیه محتویات موجود در کیسه‌های زباله کشانده است و باعث شده از نمد زباله‌های سرگردان و تفکیک نشدن زباله‌ها، کلاهی هم نصیب آنها شود.

خانه تکانی‌های شب عید، هر سال حجم زباله‌های شهری را ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش می‌دهد. زباله‌های تولید شده در اصفهان از ۸۰۰ تن در شبانه روز به ۱۶۰۰ تن در روز می‌رسد. امسال گرچه هنوز از این موج دورریز شهروندان خبری نیست اما نوسانات نرخ ارز باعث شده زباله دزدها در اصفهان رفت و آمد بیشتری داشته باشند. اما در روزهای پایانی سال که مردم خانه تکانی کرده و میزان دور ریختنی‌ها بیشتر می‌شود، بازار آشغال دزدها در شهر رونق بیشتری می‌گیرد.

کاهش حجم زباله‌ها در پی گرانی‌های اخیر

معاون فنی و پردازش سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان با اشاره به افزایش ۲۰ تا ۳۰ درصدی زباله‌های شهر در فاصله ۱۵اسفندماه تا پایان هر سال، به ایسنا می‌گوید: امسال به دلیل شرایط اقتصادی و افزایش قیمت‌ها، با کاهش زباله روبرو شده‌ایم. اما پیش بینی‌مان این است که با شروع خانه تکانی‌ها از آخر همین هفته، کم کم نزدیک به ۲۰۰ تا ۳۰۰ تن به حجم زباله‌های روزانه شهر نیز افزوده شود.مجید قاسمی- ایجاد ایستگاه‌های ثابت و کانکس‌های قابل تغییر جمع آوری بازیافت را بخشی از گام‌های مثبتی می‌داند که در سال‌های گذشته برای جمع آوری و جداسازی پسماندهای خانگی شهر انجام شده است و ادامه می‌دهد: با این حال در زمینه جمع آوری پسماند از در خانه شهروندان هنوز مشکلاتی وجود دارد که امیدواریم با فرهنگسازی برای تشویق مردم به تحویل زباله‌های تفکیک شده به ایستگاه‌های ثابت این کمبود نیز برطرف شود.

او با اشاره به رتبه برتر اصفهان در زمینه جداسازی پسماند در کشور، یادآور می‌شود: روزانه بین ۱۰ تا ۱۵ درصد زباله‌های کلان شهر اصفهان از مبدا تفکیک می‌شود که در کشور، عدد قابل ملاحظه‌ای است با این حال نمی‌توان گفت جایگاه عالی و ممتازی داریم چون تا رسیدن به نقطه مطلوب هنوز راه زیادی در پیش است.

رشد زباله دزدی و تهدید جدی سلامت مردم

قاسمی‌اظهار امیدواری کرد افزایش اختیارات سازمان پسماند باعث تسلط بیشتر بر مدیریت پسماند خشک در اصفهان شود و ادامه می‌دهد: با وجود کاستی‌هایی که در شبکه جمع آوری پسماند قابل بازیافت شهر وجود دارند، می‌توان گفت همکاری مردم با ایستگاه‌های ثابت، خودروهای جمع آوری پسماند در کنار همکاری دستگاه‌های دولتی و کسبه شهر برای مدیریت پسماند باعث می‌شود بخش قابل قبولی از زباله‌های قابل تفکیک شهر جمع آوری شود. البته قبول داریم که درصورت رسیدگی به کمبود ناوگان جمع آوری پسماند و دیگر مشکلات پیمانکاران، می‌توان حجم بیشتری از پسماند را جمع آوری کرد.

او وضعیت اقتصادی موجود را باعث افزایش ارزش اقتصادی پسماند و گسترش پدیده زباله دزدی در اصفهان می‌داند و می‌افزاید: متاسفانه زباله دزدی در ماه‌های گذشته افزایش یافته و به دلیل مشکلات اقتصادی، بعضی از شهروندان رو به جمع آوری پسماند قابل تفکیک از کیسه‌های زباله آورده‌اند تا از این طریق امرار معاش کنند.معاون فنی و پردازش سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان از بسیج نیروهای گشت سازمان بازیافت برای برخورد با پدیده زباله دزدی خبر می‌دهد و می‌گوید: جمع آوری بازیافت و جداسازی پسماند قابل استفاده از مبدا، موضوع مهمی ‌است که به بهداشت و سلامت جامعه مربوط می‌شود. چرا که شهرداری اقلام بازیافتی را به مکان‌های مجاز و مورد تایید تحویل می‌دهد تا عملیات بازیافت و پردازش روی آنها انجام شود اما درصورتی که این پسماند توسط افراد ناشناس و خارج از چارچوب، جمع آوری شود این خطر وجود دارد که برای استفاده‌های غیربهداشتی و نادرست استفاده شوند. مانند تبدیل نان خشک‌های غیراستاندارد و کپک زده به خوراک دام یا زردچوبه که احتمال بیماری دام و سرایت آن به انسان را به دنبال دارند و این تخلف‌ها، سلامت جامعه را به خطر می‌اندازد.

سهم ۱۵ تا ۲۰ درصدی زباله دزدها

این مقام مسئول برخورد با زباله دزدی را یکی از سرفصل‌های اصلی وظایف سازمان پسماند معرفی می‌کند و یادآور می‌شود: سازمان از تمام اختیارات قانونی خود استفاده کرده و از مراجع قضایی نیز کمک می‌گیرد تا با در اختیار گرفتن ضابطان قضایی بتواند با این پدیده مبارزه کند و امیدواریم به زودی و با واگذاری مدیریت پسماند خشک از سازمان خدمات شهری به پسماند، بتوانیم در این زمینه موفق‌تر عمل کنیم.

قاسمی‌افزایش ۱۵ تا ۲۰ درصدی پسماند تحویلی به ایستگاه‌های ثابت و خودروهای سیار جمع آوری پسماند در ماه‌های گذشته را نتیجه برخورد با پدیده زباله دزدی می‌داند و می‌گوید: با نزدیک شدن به شب عید، به طور معمول دورخیز زباله دزدها برای جمع آوری اقلام بازیافتی از کیسه‌های زباله نیز بیشتر می‌شود به همین دلیل به شهروندان توصیه می‌کنیم با توجه به جدول‌های جمع آوری زباله و بیرون گذاشتن کسیه‌ها در ساعت ۱۱ شب، امکان سوء استفاده‌های احتمالی را از بین ببرند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اجتماعی روز ایران و جهان

درآمدی برای کودکان و نوجوانان فقیر

صبح یکی از روزهای سرد اسفندماه در یکی از محله‌های خیابان ۲۲ بهمن به دو کودک خردسال بر می‌خورم که دو کیسه بزرگ پر از پلاستیک، شیشه و حتی کارتن و چوب‌های دور ریخته را جمع کرده و به دوش می‌کشند. هر دو پسر بچه‌هایی هستند که هنوز سن‌شان به دبستان هم نرسیده است. سراغشان که می‌روم راهشان را کج می‌کنند و بی اعتنا از کنارم می‌گذرند.

چند روز بعد، در یکی دیگر از محله‌های شمال شهر هم دو نوجوان را می‌بینم که دو کیسه بسیار بزرگ از زباله را به دوش گرفته‌اند. از آنها می‌پرسم داخل این کیسه‌ها چه دارید و پسر کوچکتر که دنبال راهی برای یک استراحت کوتاه است، می‌ایستد، گونی را زمین می‌گذارد و با خنده می‌گوید: «هر چیزی که از داخل زباله‌ها به درد بخور باشه، پلاستیک، نان خشک، کاغذ حتی چوب». و بعد به دوستش که بی اعتنا به راهش ادامه می‌دهد اشاره می‌کند: «بیشتر این‌ها را شب‌ها جمع می‌کنیم اما روزها هم می‌شود در بعضی جاها از این جور چیزهای به درد بخور پیدا کرد». پرسش‌ها که به فروش محموله بازیافتی و درآمدش می‌رسد، خداحافظی می‌کند و به دنبال دوستش می‌دود.

کوچه پس کوچه‌های سلامت شهر

محیط زیست شهری به محدوده جغرافیایی گفته می‌شود که زندگی تجمع شهروندان است و یکی از نیازهای بسیار حیاتی شهر، مدیریت پسماند و از آن مهم‌تر کنترل میزان تولید و دفع زباله‌های پلاستیکی است. قانون مدیریت پسماندها که مجلس شورای اسلامی‌در اردیبهشت ماه ۱۳۸۳ تصویب و همان سال به و برای اجرا به وزارت کشور ابلاغ کرد نیز بر این موضوع تاکید دارد که مدیریت اجرایی تمام پسماندها غیر از صنعتی و ویژه در شهرها و روستاها و حریم آنها به عهده شهرداری و دهیاری‌ها و در خارج از حوزه و وظایف شهرداری‌ها و دهیاری‌ها به عهده بخشداری‌ها است.

حسین امیری معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان نیز با اشاره به مساحت ۴۵ هکتاری محدوده خدمات قانونی کلانشهر اصفهان می‌گوید: این معاونت روزانه ۴۵ میلیون مترمکعب فضای شهری را نظافت می‌کند و در هر روز ۱۲۰۰ تن زباله به کارخانجات زباله و بازیافت منتقل می‌شود که این خدمات توسط ۳۱۰ خودرو و ۴۵۰۰ نیرو در بخش خدمات شهری انجام می‌شود.

این حجم زباله که در ماه‌های اخیر به روزی هزار تن رسیده است، نیازمند یک همت و همکاری همگانی برای جمع آوری و جداسازی مواد قابل بازیافت است. خوشبختانه اصفهان یکی از استان‌های پیشتاز در مدیریت پسماند بوده و نخستین کارخانه کمپوست در این شهر راه اندازی شده است اما همچنان چرخ جداسازی اقلام قابل استفاده در پسیماندهای خانگی به دلیل واگذاری خودروهای سیار جمع آوری اقلام بازیافتی به بخش خصوصی و کافی نبودن ایستگاه‌های ثابت، می‌لنگد و این کمبودها باعث گسترش زباله دزدی و پیامدهای دیگر تفکیک نشدن بیش از ۸۰ درصد زباله‌های خانگی شده است.

واگذاری قسمت کم سود به بخش خصوصی

یکی از ابزارهای تشویق شهروندان به تفکیک زباله‌های قابل بازیافت در سالهای گذشته، راه اندازی خودروهایی بودند که هر ماه چند نوبت در محله‌ها می‌گشتند و اقلام بازیافتی را تحویل گرفته و در ازای آن، کیسه‌های زباله یا نمک به شهروندان می‌دادند. با همین یک راه کار ساده، بسیاری از شهروندان تشویق به جداسازی پلاستیک، کاغذ و شیشه از سطل زباله‌های‌تر شده بودند اما کم کم این خودروها به بخش خصوصی واگذار و رفت و آمدشان در محله‌ها کمتر شد.

مهدی ریاحی معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان نیز مشکل اصلی مدیریت پسماند شهر اصفهان را استفاده نکردن از توانایی بخش خصوصی می‌داند و می‌گوید: بخش‌های درآمدزا برای شهرداری بدون فراخوان و مشارکت باقی می‌ماند و قسمت‌های هزینه بر و کم سود به فراخوان بخش خصوصی گذاشته می‌شود. بر همین اساس بخش خصوصی نیز استقبال چندانی برای سرمایه‌گذاری در بخش پسماند نمی‌کند.

کاهش هزینه‌ها و نظافت بیشتر شهر

او با اشاره به این که اولویت سازمان حفاظت محیط زیست درخصوص مدیریت پسماند در سطح شهر اصفهان «آموزش تفکیک از مبدا» و بستر سازی در جامعه برای اثربخش بودن آموزش‌ها و فرهنگ سازی‌ها است، ادامه می‌دهد: اگر در طراحی شهری انواع سطل زباله‌های «خشک، تر، فلزی و پلاستیکی» در سطح شهر پیش بینی نشود، شهروندان بستری برای عمل به آموزش‌ها نمی‌بیند.

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان با تاکید بر اینکه شهرداری اصفهان در مرحله نخست باید بر فرهنگ سازی و آموزش تفکیک از مبدا و ایجاد بستر آن در جامعه سرمایه گذاری کند، می‌گوید: این یک اقدام زیربنایی است که کشورهای توسعه یافته جهان نتیجه مطلوبی از آن گرفته‌اند و شهر اصفهان نیز به این سمت و سو حرکت کرده است، وقتی یک شهروند تفکیک پسماند از مبدا را فرا گرفت در حقیقت یک پاکبان شهرداری محسوب می‌شود. از این رو پیامدهای مثبتی برای شهرداری اصفهان از جمله کاهش هزینه‌های نظافت شهری دنبال دارد و برای آیندگان نیز ثمربخش خواهد بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با زباله دزدان و کودکان از تلگرام

سازمان ملل: مرگ ۱۱۰۰ کودک سوریه در سال ۲۰۱۸

صندوق کودکان سازمان ملل در گزارشی سال ۲۰۱۸ را مرگبارترین سال برای کودکان در سوریه دانست که شاهد مرگ بیش از ۱۱۰۰ کودک بود.


🔻از تاثیرات زباله‌گردی بر کودکان چه میدانید؟

🔹زباله گردی حق کودکان نیست/ جمعیت امام علی

@eskannew_com


🔻دستفروشی ۸۰ درصد کودکان «دروازه غار» /کاهش علاقه آنها به خانواده

🔹مدیر اجرایی خانه ایرانی دروازه غار ضمن تشریح وضعیت خانواده‌ها و کودکان این محله، گفت: براساس پژوهش‌های صورت گرفته از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۷، میزان علاقه این کودکان به خانواده کاهش یافته و میزان اشتغال این کودکان به دستفروشی به ۸۰ درصد رسیده است. /ایسنا

جزییات بیشتر:


🔻کودکان خیابانی قاچاقی وارد کشور می‌شوند؟

🔹معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور از اداره امور اتباع وزارت کشور خواست کودکان خیابانی را شناسایی کنند و به آنها کد قابل رهگیری اختصاص دهند تا هویت، نحوه ورودشان به کشور و شرایط آنها مشخص شود.

🔹به گفته حبیب الله مسعودی فرید ۶۸درصد کودکان کار و خیابانی در تهران جزو اتباع هستند. /ایسنا

جزییات بیشتر:


🔴 هشدار یونیسف در مورد وضعیت بحرانی کودکان سوریه

🔹 صندوق کودکان سازمان ملل در آستانه «کنفرانس جهانی اهدای کمک به سوریه» در مورد وضعیت بحرانی کودکان سوری هشدار داده است. یونیسف تأکید کرده که وضعیت کودکان خطرناک‌تر از هر زمان دیگری در هشت سال گذشته است.


📸 نسل‌های از دست رفته؛ ۱۰ کشور تهدیدکننده امنیت کودکان

بنابر گزارش «صندوق نجات کودکان»، از هر پنج کودک یک کودک در سراسر جهان دوران رشد و بالندگی خود را یا در جنگ و یا در منطقه نظامی سپری می‌کند.

«صندوق نجات کودکان»، نهاد حفاظت از حقوق کودکان، امسال صد ساله می‌شود.

📌 گزارش تصویری را در 👇ببینید:

https: //p. dw. com/p/۳DrLX


نظرها

در ادامه بخوانید

تصاویر هولناک از راه افتادن سیلاب در شیراز/ سیل گریبانگیر ۹ استان کشورمان/ آماده باش رئیس جمهور به استانداران

تابناکتابناک1 روز قبل
وقوع سیل در خوزستان و ۸ استان دیگرسازمان هواشناسی کشور ضمن صدور اخطاریه‌ای از وقوع سیلاب و طغیان رودخانه‌ها در استان‌های خوزستان، ایلام، کرمانشاه، لرستان، کهگیلویه و بویر احمد، چهارمحال و بختیاری، بوشهر، فارس و اصفهان خبر داد. همچنین امروز بارش باران و در ارتفاعات بارش برف و لغزندگی در جاده‌های کوهستانی و برفگیر استان‌های مرکزی، همدان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، زنجان، اردبیل و ارتفاعات البرز در استان‌های قزوین، البرز، تهران و سمنان پیش‌بینی می‌شود که بارش باران با احتمال آبگرفتگی معابر عمومی و بارش برف و لغزندگی در جاده‌های کوهستانی استان‌های گیلان، مازندران و گلستان خواهد بود. بر اساس متن اخطاریه سازمان هواشناسی، فردا (۶ فروردین) بارش باران همراه با رگبار و رعد و برق، وقوع سیلاب و طغیان رودخانه‌ها در استان‌های خوزستان، ایلام، کرمانشاه، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، بوشهر، فارس و اصفهان پیش‌بینی می‌شود. افزون بر اینها، در روز چهارشنبه (۷ فروردین) بارش باران همراه با رگبار و رعد و برق، وقوع سیلاب و طغیان رودخانه‌ها در استان‌های خراسان شمالی، غرب هرمزگان و جزایر خلیج فارس پیش‌بینی می‌شود. همچنین به سازمان‌ها و ارگان‌های ذیربط توصیه کرد تمهیدات لازم جهت کاهش خسارات احتمالی و تامین امنیت مسافران نوروزی را بیندیشند.

ویدئو | تصاویری عجیب از سیل در شیراز؛ خودروها واژگون شدند

همشهریهمشهری1 روز قبل

ماجرای حیوان عجیبی که در شوش دیده شد +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز7 ساعت قبل
به گزارش مشرق، فیلمی از یک حیوان عجیب و شبیه به گونه کفتار در فضای مجازی منتشر شد و شایعه شد که این حیوان در مزارع نیشکر هفت‌تپه دیده شده است. فیروز حاج کلی رئیس اداره حفاظت از محیط‌زیست شوش صبح امروز اظهار کرد: تصاویر منتشر شده در فضای مجازی مربوط به گونه‌ای گرگ یال‌دار است که مربوط به کشور آرژانتین است و این گونه از گرگ در کشور ایران وجود ندارد. مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند. فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp۴حاج کلی گفت: محیط اطراف این تصویر مزارع نیشکر است ولی مربوط به شهرستان شوش نیست.

سیلاب بیش از ۲۰۰ خودرو را برد/شهروندان شیرازی از منازل خود خارج نشوند+تصاویر

افتصادنیوزافتصادنیوز1 روز قبل
اقتصادنیوز؛ بارندگی شدید به همراه تگرگ و سیل شهروندان شیرازی و صدها هزار مسافر این شهر تاریخی را دچار مشکل کرد. عنایت‌الله رحیمی، استاندار فارس در پی جاری شدن سیلاب در دروازه قرآن، گفت: شهروندان از منازل خود به بیرون نیایند. طغیان مسیل در دروازه قرآن شیراز بیش از ۲۰۰ خودرو را با خود بردبه گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ سرهنگ نادر رحمانی، رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا گفت: دقایقی پیش در پی طغیان مسیل در دروازه قرآن شیراز تعدادی از خودروها در سیلاب گرفتار شدند. در این شرایط تنها نیروهای امدادرسانی که در سطح شهر شیراز دیده می‌شود نیروهای آتش نشانی است. دهقانی اضافه کرد: مسافران نوروزی برای اسکان از سالن‌های سرپوشیده مشخص شده توسط شهرداری شیراز و به ویژه نمایشگاه بین المللی شیراز واقع در شهرک گلستان استفاده کنند.

ویدیو - عبور هولناک سیل از رودخانه خشک شیراز

همشهریهمشهری2 ساعت قبل

سیل به اندیمشک رسید

خبر فوریخبر فوری1 روز قبل

اخبار بیشتر