1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افکارنیوز
  4. اقتصادی
۹۰ میلیارد متر مکعب آب در بخش کشاورزی مصرف می‌شود

۹۰ میلیارد متر مکعب آب در بخش کشاورزی مصرف می‌شود

خبرگزاری افکارنیوز |
فهمی گفت: مصرف آب در بخش کشاورزی حدود ۹۰ میلیارد متر مکعب است که ۵۶ میلیارد متر مکعب آن از آب‌های زیرزمینی تأمین می‌شود.

به گزارش افکارنیوز،

هدایت فهمی معاون دفتر برنامه‌ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگان جوان، با اشاره به برداشت بی رویه آب از سفره‌های زیرزمینی اظهار کرد: محوریت کشاورزی در اقتصاد، فشار مضاعفی را بر منابع آبی کشور وارد کرده است به طوری که سالانه ۶ میلیارد مترمکعب اضافه برداشت از منابع آب‌های زیرزمینی صورت می‌گیرد.

معاون دفتر برنامه‌ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو تصریح کرد: صادرات بی‌رویه محصولات کشاورزی و عدم معرفی فعالیت جایگزین برای کشاورزان می‌تواند فشار بر منابع زیرزمینی را ۲ برابر کند و اضافه برداشت از منابع آب زیر زمینی را به بیش از ۱۲ میلیارد متر مکعب برساند.

وی با اشاره به مصرف آب در بخش کشاورزی تصریح کرد: مصرف ناخالص بخش کشاورزی از منابع آبی حدود ۹۰ میلیارد متر مکعب است که ۵۶ میلیارد متر مکعب آن از آب‌های زیر زمینی و حدود ۳۴ میلیارد متر مکعب آن از منابع آب‌های سطحی است.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

فهمی با اشاره به رشد تولید محصولات کشاورزی بیان کرد: افزایش نرخ ارز، مزیت صادرات را به همراه دارد که این موضوع می‌تواند به افزایش تولید محصولات کشاورزی و دامی به منظور صادرات به کشور‌های همسایه منجر شود، این افزایش تولید و نوع کشت آن با برداشت غیرقانونی آب از منابع کشور همراه خواهد بود.

معاون دفتر برنامه‌ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو تصریح کرد: این برداشت‌های بی‌رویه علاوه بر فشار مضاعف بر محیط زیست، به پدیدهفرونشست زمین دامن خواهد زد که خود منشأ بسیاری از بحران‌های زیستی مانند کاهش ذخایر سفر‌های زیر زمینی در آینده منجر خواهد شد.

بخش‌هایی از تهران سالانه ۲۵ سانتی‌متر نشست می‌کند که در مقایسه با میانگین‌های جهانی رقم بسیار بالای است و عمده این فرونشست در مناطق دشت غربی تهران شامل بخش شهری، شهرک‌های اقماری و زمین‌های کشاورزی و دشت ورامین که یک منطقه کشاورزی محسوب می‌شود، اتفاق افتاده است.

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با کشاورزی، وزارت نیرو و مصرف آب از تلگرام

🔴 ایران در گودال بی‌آبی

میزان مصرف آب در ایران حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد فراتر از میانگین جهانی است.

براساس اعلام بانک جهانی، سرانه مصرف آب خانگی برای کشورهای بیابانی مانند ایران باید ۷۰ لیتر در شبانه‌روز باشد، اما اکنون بیش از این مقدار در شبانه‌روز مصرف می‌شود.


فراخوان برای انتخاب مدیران بخش آب و فاضلاب

🔹وزارت نیرو پانزدهمین فراخوان خود را برای انتخاب افراد واجد شرایط و علاقه‌مند به همکاری برای مدیریت سه شرکت آب و فاضلاب شهری منتشر کرد

🔹وزارت نیرو در پانزدهمین فراخوان خود از متخصصین داوطلب واجد شرایط برای همکاری به عنوان مدیرعامل در سه شرکت آب و فاضلاب شهری دعوت به اعلام آمادگی کرده است.


ایران در گودال بی‌آبی

🔹میزان مصرف آب در ایران حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد فراتر از میانگین جهانی است. بر اساس اعلام بانک جهانی، سرانه مصرف آب خانگی برای کشورهای بیابانی مانند ایران باید ۷۰ لیتر در شبانه‌روز باشد، اما اکنون بیش از این مقدار در شبانه‌روز مصرف می‌شود. /ایسنا


ابتکار: مساله آب مهمترین چالش کشور است

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت:

🔹مسئله آب مهمترین چالش پیش روی کشور است که باید با ورود مردم و آگاهی بخشی به جامعه این تنش را مهار کرد.

🔹 الگوی مصرف کشور در تمام زمینه‌ها و از جمله آب باید اصلاح شود. در همین راستا تاکنون در چهار شهر 'پویش رد پای آب' با مشارکت بانوان برگزار شده و قرار است در ۱۰ شهر دیگر نیز طی بهار سال آینده اجرا شود.

🔹این حرکت خودجوش مردمی با مشارکت وزارت نیرو و معاونت امور زنان نهاد ریاست جمهوری شکل گرفته تا الگوی مصرف آب را در کشور تغییر دهد.

🔹در بخش کشاورزی نیز الگوهای مصرف ما نادرست است و باید تلاش خود را در جهت نهادینه کردن فرهنگ صحیح استفاده از آب در کشاورزی به کار بندیم که در این زمینه جهاد کشاورزی گامهای خوبی را برداشته است.

🔹 طی ۳۰ سال گذشته کشور ما با خشکسالیهای جدی مواجه بوده است اما امسال با بارندگیهایی که شد اوضاع تا حدودی مطلوب شده است اما همچنان با مشکل مواجه هستیم. /ایرنا


💠رویکرد مدیریت مسئله آب علمی نیست

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس در اختتامیه کنفرانس اقتصاد آب؛ رویکرد ما در برخورد با مسئله آب، علمی و کارشناسی نیست.

💠احمد کیخا، رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در مراسم اختتامیه دومین کنفرانس دوسالانه اقتصاد آب بر لزوم تغییر رویکردهای حاکم بر حوزه آب تأکید کرد و گفت: متأسفانه برخوردهایی که با مسئله آب در حوزه‌های مختلف می‌شود، جنبه علمی و کارشناسی ندارند.

💠رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس در مراسم اختتامیه دومین کنفرانس اقتصاد آب، روش توزیع اعتبارات برای پروژه‌های مربوط به حوزه آب را ناکارآمد خواند و تأکید کرد: نظام بودجه‌ریزی در این بخش باید تغییر کند. اگر با همین فرمان جلو برویم قادر به حل مشکلات حوزه آب نخواهیم بود.

💠احمد کیخا ضمن اشاره به لزوم تغییر رویکردها نسبت به موضوع آب، تصریح کرد: باید از تکنولوژی‌های روز برای رسیدگی و ساماندهی به مسئله آب استفاده کنیم. به اعتقاد این نماینده مجلس برای تأمین آب هر استان باید از ظرفیت‌های همان منطقه استفاده کرد نه اینکه از منابع سایر استان‌ها بهره گرفت. الگوها و روش‌هایی وجود دارد که با مدیریت مصرف آب می‌توانند ما را در تأمین آب موردنیاز هر منطقه کمک کنند.

💠کیخا همچنین تعداد پروژه‌های تعریف شده برای وزارت نیرو در بودجه سال ۹۷ را بالغ بر ۳۳۷ مورد دانست که اجرایی شدن آنها به حدود ۱۵۰ هزار میلیارد تومان منابع مالی نیاز دارد. هرچند در قانون بودجه تنها ۸۰ هزار میلیارد تومان منابع به این طرح‌ها اختصاص پیدا کرده است.

💠وی در این مورد گفت: از یک طرف تعداد زیادی از این پروژه‌ها دارای اولویت نبوده و از سویی تأمین منابع موردنیاز آنها برای دولت امکان‌پذیر نیست. برای همین باید در این بخش از ظرفیت بخش خصوصی استفاده کرد.

💠رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق ایران در ادامه وضعیت مدیریت حوزه‌های آبی مرزی کشور را موردانتقاد قرار داد و گفت: در این رابطه بین آنچه انجام می‌شود با آنچه که باید صورت گیرد، شکاف عمیقی وجود دارد.

💠کیخا نبود هماهنگی بین محیط زیست، کشاورزان، تأمین‌کنندگان آب شرب و دیگر بخش‌های مرتبط با این حوزه را از دیگر مشکلات موجود دانست و تصریح کرد: اگر برنامه بهینه‌سازی مصرف آب قرار باشد اجرایی شود، ایجاد هماهنگی بین این بخش‌ها ضرورت دارد. از آنجا که تاکنون این هماهنگی شکل نگرفته است، متأسفانه نتوانسته‌ایم موضوع بهینه‌سازی مصرف آب را اجرایی کنیم.

💠به اعتقاد وی متأسفانه برخوردهایی که با مسئله آب در حوزه‌های مختلف می‌شود، جنبه علمی و کارشناسی ندارند.


⭕️ رهاسازی آب به زاینده رود در نوروز با دستور حسن روحانی

حسن روحانی، رئیس جمهوری به وزارت نیرو دستور داده است ضمن در نظر گرفتن نیازهای زیست محیطی، به گونه‌ای برنامه‌ریزی کند که طی ایام نوروز نسبت به رهاسازی آب در زاینده رود اقدام شود.

به گزارش خبرگزاری ایرنا و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حسن روحانی پس از اخذ گزارش رضا اردکانیان وزیر نیرو از بارش‌های اخیر، گفت: «این گزارش تصویر امیدوارکننده‌ای را پس از یک دهه خشکسالی نشان می‌دهد که موجب شکرگزاری است.»

در این گزارش همچین آمده است: «رییس جمهوری با توجه به درخواست‌های مکرر هموطنان، وزارت نیرو را موظف کرد تا با رعایت ملاحظات تامین آب آشامیدنی و کشاورزی و در نظر گرفتن نیازهای محیط زیست، به گونه‌ای برنامه‌ریزی کند که طی ایام نوروز و در اصفهان که نگاه همه ایرانیان به زاینده رود است، امکان رهاسازی آب میسر گردد.»

https: //bit. ly/۲IU۸۲tZ

📌 اخبار دویچه وله در اینجا:

https: //p. dw. com/p/۳EOb۲


نظرها

در ادامه بخوانید

استان‌هایی که امروز در انتظار سیل هستند +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین16 ساعت قبل

سیل در دزفول +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین11 ساعت قبل
تابناکتابناک1 روز قبل
به گزارش ایسنا، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۰٫۲ درصد افزایش یافت و به ۱۳۱۶٫۱۱ دلار رسید. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با ۰٫۳ درصد افزایش، در ۱۳۱۵٫۸۰ دلار ایستاد. وی از کاهش قیمت دام زنده در بازار خبرداد و گفت: هم اکنون هر کیلو دام زنده با نرخ ۴۴ تا ۴۵ هزار تومان در میادین عرضه می‌شود. بهای معاملات آتی نفت برنت ۴۷ سنت یا معادل ۰٫۷ درصد کاهش یافت و به ۶۶٫۵۶ دلار در هر بشکه رسید. بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت آمریکا ۵۲ سنت یا معادل ۰٫۹ درصد کاهش یافت و به ۵۸٫۵۲ دلار در هر بشکه رسید.

هفت سنگ نوروزی؛ بازی‌های داستانی

38+
دیجیاتودیجیاتو1 روز قبل
الفالف13 ساعت قبل
سامانه ارزیابی هوشمند کیلیدتعیین قیمت ملک در گذشته بیشتر بر اساس تجربه، قیمت فروش خانه‌های مشابه و البته نظر و رای مشاوران املاک صورت می‌گرفت. سامانه ارزیابی هوشمند کیلید چه مزیتی دارد؟ ‌همانطور که گفته شد برای ارزیابی قیمت خانه شما و یا خرید آپارتمان در تهران و یا شهرهای دیگر اولین گام تعیین و یا اطلاع از قیمت ملک مورد نظر است. سامانه ارزیابی هوشمند کیلید چگونه کار می‌کند؟ کار کردن با سامانه ارزیابی هوشمند کیلید بسیار ساده و راحت است. سامانه هوشمند کیلید نیز که با هدف تخمین قیمت مسکن ایجاد شده، با یک دقت مشخصی قیمت مسکن را تخمین می‎زند. بازه‎ی ارزیابی قیمت حدود کمترین و بیشترین قیمت هر مترمربع آن خانه را نمایش می‎دهد و در کنار آن، درصد اطمینان ارزیابی نشانگر کیفیت تخمین آن خانه است.
تسنیمتسنیم16 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، باتوجه به ورود سامانه بارشی جدید به کشور امروز و فردا در استان‌های چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، فارس، خوزستان، لرستان، ایلام، کرمانشاه، کردستان، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی بارش باران و برف (در ارتفاعات) خواهیم داشت. طی امروز و فردا در جاده‌های کوهستانی این استان‌ها لغزندگی، کولاک برف، کاهش دید و کندی تردد روی خواهد داد. ضمن این که در این مناطق ۴ تا ۶ درجه هوا سردتر می‌شود. در اثر بارندگی و ذوب برف وقوع سیلاب در استان‌های لرستان، ایلام، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، غرب فارس، جنوب آذربایجان غربی پیش بینی شده است. اواخر روز شنبه هفته آینده سامانه بارشی از کشور خارج می‌شود و مجددا از اواخر وقت یکشنبه ۱۱ فروردین سامانه بارشی جدید از غرب وارد کشور می‌شود.

اخبار بیشتر