روستای مارین گچساران، ماسوله جنوب ایران
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. فرهنگ
روستای مارین گچساران، ماسوله جنوب ایران

روستای مارین گچساران، ماسوله جنوب ایران

ایرناخبرگزاری ایرنا |
گچساران - ایرنا - روستای مارین (marin) در گچساران با خانه های پلکانی محصور در باغ های انبوه و کوه های سر به فلک کشیده با آب و هوای دلپذیر به راستی ماسوله جنوب ایران و مکانی خیال انگیز برای گردشگران داخلی و خارجی است.

به گزارش ایرنا، مارین از معدود روستاهای ایران است که همه جلوه‌های گردشگری از تاریخی، طبیعی، مذهبی تا مردم شناسی را یکجا در خود جای داده است.

در کیلومتر ۳۶ شمال شهر دوگنبدان روستای زیبا و کم نظیر مارین خودنمایی می‌کند. جاده‌ای که دو سوی آن طبیعت سرسبز، گل‌های رنگارنگ، کوه‌های سربه فلک کشیده، درختان انبوه بلوط، دره‌های عمیق نوازشگر چشم مسافران است.

وقتی رسیدن به روستا از خودرو که پیاده شوی تنها نغمه پرندگان گوشت را نوازش می‌دهد و پیرامون مملو از باغ‌های متنوع و خانه هایی است که یکی پس از دیگری برروی هم ساخته شده‌اند.

آن چیزی که در نگاه اول چشم هر بیننده را خیره می‌کند بافت پلکانی خانه‌های روستاست که هر خانه بر بر بام خانه پایین دست ساخته شده و همین بافت پلکانی باعث شده که مارین معروف به «ماسوله جنوب» ایران جنوب شود.

بزرگان روستای مارین می‌گویند که در روزگاران کهن در آبادی‌های اطراف روستا «مار» فراوان وجود داشته است اما در این روستا به دلیل آب و هوای خاص خود تعداد کمتری مار بوده و به همین دلیل نام روستا را مارین نهاده‌اند، در واقع مردم این آبادی به گویش خود می‌گفتند که در این آبادی «مار نی» یعنی مار وجود ندارد.

بعدها اسم این روستا به مارین تغییر یافت. مارین از شمال به کوه دلی گنج و از شرق به کوه خامی و از جنوب غربی به کوه دیل محدود می‌شود.

آب و هوای مارین در فصول بهار و پاییز ملایم و مطبوع، در تابستان نسبتا گرم و در زمستان سرد و خشک است.

رودخانه شاه بهرام که از شمال شرقی روستای مارین عبور می‌کند تکمیل کننده جاذبه‌های این روستاست.

راه سلطنتی شوش به تخت جمشید و بیشاپور (در دوره هخامنشیان) از هفت کیلومتری این روستا عبور می‌کرده است.

موقعیت سوق‌الجیشی روستای مارین، در دوره هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان سبب احداث قلعه‌های زیادی در این روستا شده است.

سقف مسطح، ایوان، پنجره‌های کوچک و دیوارهای قطور، ویژگی مشترک خانه‌های قدیمی روستاست که از سنگ، خشت، گل و تیرهای چوبی ساخته شده است.

گردشگرانی که به مارین آمده‌اند از قدم زدن در کوچه باغ‌های مارین و هم کلامی با مردم خونگرم این روستا به عنوان تجربه‌ای فراموش ناشدنی یاد می‌کنند.

درآمد بیشتر مردم روستای مارین از طریق زراعت، دامداری، باغداری و صنایع‌ دستی تأمین می‌شود و این یعنی سفر به مارین محلی برای تهیه سوعاتی هایی مانند رب انار، میوه انار، لیموترش، لیموشیرین، انگور، مویز، انجیرتازه و خشک، گوشت قرمز و انواع لبنیات مانند ماست، کره، کشک، دوغ و روغن حیوانی است.

زنان و دختران روستای مارین در کنار فعالیت‌های زراعی به تولید صنایع‌ دستی مانند گلیم، قالی، توبره و جاجیم اشتغال دارند.

دو طرف روستا دیواره‌های سنگی بلند با درختان در دل سنگ‌ها وجود دارد که گویا جایی بهتر از شکاف سنگ‌ها برای زندگی نیافته‌اند.

اما مارین این بهشت زیبای جنوب در سایه‌سار دیواره‌های بلند این قله دور از چشم سوزان خورشید بساط باغ‌هایش را به برکت چشمه‌ساران گسترده است.

پوشش گیاهی و جانوری روستای مارین با انواع گیاهان دارویی کتیرا، گل‌ گاو زبان و گل بنفشه و جانوران و پرندگان وحشی مانند روباه، خرگوش، قوچ، میش، گراز، شاهین و کبک از دیگر جاذبه‌های طبیعی روستا به شمار می‌رود.

دریاچه سد کوثر در ۱۷کیلومتری جنوب روستای مارین از دیگر جاذبه‌های گردشگری این روستاست.

مهم‌ترین بنای مذهبی روستای مارین، مقبره امامزاده حمیده خاتون (س)، از نوادگان امام موسی کاظم (ع) است. گردشگران در بدو ورود به روستای مارین به زیارت آستان مقدس بی بی حمیده (س) می‌روند و حیاط امامزاده در بخش شرقی‌ به دلیل وجود قرار داشتن در نزدیکی چشمه، باغ و جنگل رویایی و تماشایی است.

مهم‌ترین آئین ویژه این روستا مراسم «کوسه گلین» است که در فصل زمستان و هنگام خشکسالی به‌منظور طلب باران برگزار می‌شود.

در وبسایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان | اخبار بازی و سرگرمی ایران و جهان

سازهای سرنا، دهل و نقاره، آلات رایج در موسیقی روستای مارین است.

از معروف‌ترین بازی‌های محلی رایج در روستا می‌توان به بازی کل‌کل برد، هفت‌سنگ، گرنا من کیش، فربجک، ترکه بازی، چوگو و بره غزی اشاره کرد.

پوشاک محلی مورد استفاده مردان این روستا شلوار و پیراهن، جبه، کلاه نمدی، شال، دوال (کمربند)، زناره و کورک و پاپوش مردان اغلب گیوه، گالش و کفش است.

پوشاک زنان روستا، طرح‌ها و رنگ‌های متنوع و زیبایی دارد و مشتمل بر دستمال لاکی یا چارقد لاکی به رنگ مشکی، لچک، دستمال دور سر، دلگ (کت زنانه)، جومه (پیراهن) تنبان دامن پرچین و بلند، مناگیر (دستبند) پاپوش معمول زنان، نعلین، کفش و گیوه است.

معروف‌ترین سوغات روستای مارین را صنایع دست بافت، انار، رب انار، کره، ماست، روغن، کشک و دوغ محلی و مغز بنه است.

آش کارده، آش دوغ، و نان محلی از غذاهای محلی خوش‌طعم این روستاست که بوی خوش این غذاها و بوی گل آب خورده بعد از باران یا آب پاشی گردشگران را مجذوب این همه زیبایی می‌کند.

مغز بنه سوعانی اختصاص گردشگران در روستای مارین است.

در روستای مارین بعد از چیدن میوه بنه یا پسته وحشی تا سه روز آن را زیر آفتاب می‌گذارند تا خشک شود.

بعد از خشک شدن آن را در سرکو (serco) می‌ریزند و می‌کوبند و سپس آنها را الک کرده و تمیز می‌کنند.

بنه‌ها را شسته و آن را درون دیگ می‌ریزند و به مدت دو ساعت می‌پزند تا مغز سبز رنگ آن سیاه و پخته شود.

در مرحله بعد دوباره بنه‌ها را درون سرکو می‌کوبند و بعد از کوبیدن آنها را می‌شویند تا پوست آن کنده شود و باز به مدت یک ساعت زیر آفتاب قرار می‌دهند.

سپس بنه‌ها را درون تابه بزرگ و زیر حرارت قرار داده و بو می‌دهند.

این کار به صورت دستی و به وسیله سنگ‌های صاف انجام می‌شود که قابلیت خوبی برای شکستن بنه دارند.

در مرحله بعد مغز و پوسته‌های بنه که با هم مخلوط شده با دست یا الک جدا می‌کنند و مغز بنه آماده می‌شود.

در مرحله آخر به مغزها مقداری آب و نمک اضافه می‌کنند و در یخچال می‌گذارند و بعد از سرد و مزه‌دار شدن این آجیل خوشمزه آماده خوردن است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گچساران گفت: مارین از روستاهای هدف گردشگری این شهرستان است که هر ساله میزبان تعداد زیادی گردشگر است.

الماس قبادی اظهار داشت: بیان کرد: اردوگاه گردشگری دشتک دیل در نزدیکی روستای مارین با وجود امنیت، سرویس بهداشتی، آلاچیق، سکو بهترین مکان برای اقامت شبانه گردشگران است.

وی با اشاره به برنامه ریزی برای برپایی نمایشگاه صنایع دستی در ورودی شهر دوگنبدان که از روز ۲۸ اسفند آغار بکار می‌کند گفت: در این مکان ضمن توزیع بروشورهای معرفی مناطق گردشگری گچساران کارشناسان آماده پاسخگویی به سوالات گردشگران هستند.

وی با اشاره به اینکه ۲ سرمایه گذار برای احداث اقامتگاه بوم گردی در روستای مارین اقدام کرده‌اند، ابراز امیدواری کرد: در آینده نزدیک زیرساخت‌های خوبی برای اقامت گردشگران در این روستا ایجاد شود.

یک هتل چهار ستاره، یک مهمان پذیر، ۶ باغ تفریحی، سه رستوران بین راهی، چهار اردوگاه گردشگری، یک کمپینگ اقامتی، چهار آژانس مسافرتی، چهار اردوگاه تفریحی و ۱۰ سرویس بهداشتی از جمله زیرساخت‌های گردشگری گچساران است.

باغ فردوس، دشت‌های دیل و گناوه، سواحل سد کوثر و حرم بی بی حکیمه (س) از جاذبه‌های مهم گردشگری در گچساران است که سالیانه میزبان بیش از یک میلیون گردشگر است.

شهرستان ۱۲۴ هزار نفری گچساران با مرکزیت شهر دوگنبدن در جنوب غربی کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.

۸۱۴۳/۱۶۶۲

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با اجتماعی، مارین، ماسوله و جنوب ایران از تلگرام

🔻افزایش ۴۰۰هزار تومانی «حقوق‌» ها مشمول مستمری‌بگیران تامین اجتماعی می‌شود؟

🔹سرپرست سازمان تامین اجتماعی گفت: آن ۴۰۰هزار تومان افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان در سال آینده مربوط به بازنشستگان کشوری است و میزان افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی فقط با مصوبه شورای عالی کار معین می‌شود.

🔹میزان افزایش برای حداقل بگیرها یک رقم و برای سایر سطوح یک رقم است. بعد از اعلام حداقل حقوق و دستمزد در شورای عالی کار، ما برای سایر سطوح درآمدی به هیئت وزیران پیشنهاد می‌دهیم/ ایسنا

#اجتماعی


مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی افزایش می‌یابد اما پس از تعیین دستمزد

🔹سرپرست سازمان تامین اجتماعی تاکید کرد که افزایش ۴۰۰ هزار تومانی حقوق کارکنان و بازنشستگان تنها مربوط به بازنشستگان دولت است و ارتباطی با مستمری‌بگیران تامین اجتماعی ندارد. / ایلنا


♨️مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی افزایش می‌یابد اما پس از تعیین دستمزد

🔹سرپرست سازمان تامین اجتماعی تاکید کرد که افزایش ۴۰۰ هزار تومانی حقوق کارکنان و بازنشستگان تنها مربوط به بازنشستگان دولت است و ارتباطی با مستمری‌بگیران تامین اجتماعی ندارد.

====


🔻سطح نشاط اجتماعی در کشور پایین است

🔹معاون سازمان امور اجتماعی کشور گفت: متاسفانه آمارها و گزارش‌ها نشان می‌دهد که سطح نشاط اجتماعی در کشور پایین است.

جزئیات بیشتر:


🔻وضعیت شهر میناب در شرق هرمزگان به‌دنبال بارندگی سیلابی شب گذشته /جنوب ایران


▪️شورای عالی رفاه و تأمین اجتماعی در ساحت نوین

✍️علی حیدری، مسئول هماهنگی دبیرخانه شورای عالی رفاه و تأمین اجتماعی

🔺یکی از وعده‌های وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در جلسه رأی اعتماد و ازجمله برنامه‌های پیشنهادی او برای تصدی این مسئولیت، احیای شورای عالی رفاه و تأمین اجتماعی و برگزاری مستمر جلسات آن بود، امری که امروز محقق شد و مقرر است این جلسات مستمرا به‌طور ماهانه تشکیل شود.

🔺بر اساس تجارب علمی و عملی موفق دنیا در حوزه سیاست‌های رفاهی می‌توان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را «مدعی‌العموم» حقوق اجتماعی مردم دانست که باید از یکسو به رصد، پایش و پیمایش شاخص‌های رفاه و تأمین اجتماعی مبادرت کند و از سویی دیگر بر اثرسنجی سایر سیاست‌ها، تصمیمات و اقدامات مراجع تصمیم‌گیری، تقنینی و مقرراتی کشور بر کیفیت زندگی آحاد مردم به‌طور اعم و اقشار و گروه‌های هدف به‌طور اخص بپردازد.

🔺اگر کشور در معرض جنگ اقتصادی است و باید به «مقاوم‌سازی اقتصادی» بپردازد، مقدمه تحقق این امر «مقاوم‌سازی اجتماعی» است تا از این رهگذر بتوان مردم و بخصوص افراد و خانواده‌های آسیب‌دیده، آسیب‌پذیر و در معرض آسیب را در یک تور و چتر ایمنی رفاه و تأمین اجتماعی قرار داد. امری که شورای عالی رفاه و تأمین اجتماعی در ساحت نوین خود ستاد فرماندهی آن محسوب می‌شود.

👈متن کام این یادداشت را اینجا در سایت اتاق تهران بخوانید:


در ادامه بخوانید

پارس نیوزپارس نیوز17 ساعت قبل
موجموج19 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری موج همدان، علی مرادی نور، سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان در آئین تکریم و معارفه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان با تاکید بر اینکه فرهنگ، تجلی تمدن یک ملت است، تصریح کرد: فرهنگ، مانند نفس کشیدن است که همه به آن نیاز دارند.

ساختمان‌های عجیبی که هوش از سرتان می‌برد+ تصاویر

4+
الفالف22 ساعت قبل

جشنواره بین المللی فیلم شهر

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، جشنواره بین المللی فیلم شهر با تقدیر از دو پیشکسوت سینما و تلویزیون پروانه معصومی و داوود اسدزاده کار خود را آغاز کرده است.

آینده بهتر در الکامپ ۹۸

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
آینده بهتر؛ این شعار بزرگترین رویداد فناورانه کشور در حوزه فناوری اطلاعات با عنوان الکامپ که خدمات متنوع برای مخاطبان به ارمغان آورده استبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ آینده بهتر، این شعار بزرگترین رویداد فناورانه کشور در حوزه فناوری اطلاعات با عنوان الکامپ که خدمات متنوع برای مخاطبان به ارمغان آورده است. بیش از ۵۰۰ کسب و کار نوپا در این رویداد حاضر شده‌اند تا درست در دست هم توسعه اشتغال و خدمات را عرضه کنند؛ این نمایشگاه تا ۳۱ تیرماه میزبان علاقه‌مندان است.
خبرآنلاینخبرآنلاین10 ساعت قبل
او آثار علمی، فقهی و فلسفی بسیاری تالیف کرده‌ اما آنچه بیش از همه با نامش گره خورده، مدرسه حقانی است. همزمان با درگذشتش، مروری داریم بر تاریخ و ساختار مدرسه حقانی که شاید مهم‌ترین مرکز فکری مکتب جمهوری اسلامی باشد. پایه‌گذاران این مدرسه نظام آموزشی سنتی حوزه را با نظام جدید تلفیق کردند و سبک جدیدی در نظام آموزشی حوزه بنیان نهادند. دانش‌آموختگان و مدرسان مدرسه حقانی؛ از مصباح تا روحانیبسیاری از دانش‌آموختگان مدرسه حقانی پس از انقلاب اسلامی ایران به مدیریت ارشد دستگاه‌های قضایی و امنیتی درآمدند. یکی از مهم‌ترین افرادی که در راس معلمین مدرسه حقانی بود، آیت الله مصباح یزدی بوده است.

نظرها

اخبار بیشتر