1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. فرهنگ
روستای مارین گچساران، ماسوله جنوب ایران

روستای مارین گچساران، ماسوله جنوب ایران

خبرگزاری ایرنا |
گچساران - ایرنا - روستای مارین (marin) در گچساران با خانه های پلکانی محصور در باغ های انبوه و کوه های سر به فلک کشیده با آب و هوای دلپذیر به راستی ماسوله جنوب ایران و مکانی خیال انگیز برای گردشگران داخلی و خارجی است.

به گزارش ایرنا، مارین از معدود روستاهای ایران است که همه جلوه‌های گردشگری از تاریخی، طبیعی، مذهبی تا مردم شناسی را یکجا در خود جای داده است.

در کیلومتر ۳۶ شمال شهر دوگنبدان روستای زیبا و کم نظیر مارین خودنمایی می‌کند. جاده‌ای که دو سوی آن طبیعت سرسبز، گل‌های رنگارنگ، کوه‌های سربه فلک کشیده، درختان انبوه بلوط، دره‌های عمیق نوازشگر چشم مسافران است.

وقتی رسیدن به روستا از خودرو که پیاده شوی تنها نغمه پرندگان گوشت را نوازش می‌دهد و پیرامون مملو از باغ‌های متنوع و خانه هایی است که یکی پس از دیگری برروی هم ساخته شده‌اند.

آن چیزی که در نگاه اول چشم هر بیننده را خیره می‌کند بافت پلکانی خانه‌های روستاست که هر خانه بر بر بام خانه پایین دست ساخته شده و همین بافت پلکانی باعث شده که مارین معروف به «ماسوله جنوب» ایران جنوب شود.

بزرگان روستای مارین می‌گویند که در روزگاران کهن در آبادی‌های اطراف روستا «مار» فراوان وجود داشته است اما در این روستا به دلیل آب و هوای خاص خود تعداد کمتری مار بوده و به همین دلیل نام روستا را مارین نهاده‌اند، در واقع مردم این آبادی به گویش خود می‌گفتند که در این آبادی «مار نی» یعنی مار وجود ندارد.

بعدها اسم این روستا به مارین تغییر یافت. مارین از شمال به کوه دلی گنج و از شرق به کوه خامی و از جنوب غربی به کوه دیل محدود می‌شود.

آب و هوای مارین در فصول بهار و پاییز ملایم و مطبوع، در تابستان نسبتا گرم و در زمستان سرد و خشک است.

رودخانه شاه بهرام که از شمال شرقی روستای مارین عبور می‌کند تکمیل کننده جاذبه‌های این روستاست.

راه سلطنتی شوش به تخت جمشید و بیشاپور (در دوره هخامنشیان) از هفت کیلومتری این روستا عبور می‌کرده است.

موقعیت سوق‌الجیشی روستای مارین، در دوره هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان سبب احداث قلعه‌های زیادی در این روستا شده است.

سقف مسطح، ایوان، پنجره‌های کوچک و دیوارهای قطور، ویژگی مشترک خانه‌های قدیمی روستاست که از سنگ، خشت، گل و تیرهای چوبی ساخته شده است.

گردشگرانی که به مارین آمده‌اند از قدم زدن در کوچه باغ‌های مارین و هم کلامی با مردم خونگرم این روستا به عنوان تجربه‌ای فراموش ناشدنی یاد می‌کنند.

درآمد بیشتر مردم روستای مارین از طریق زراعت، دامداری، باغداری و صنایع‌ دستی تأمین می‌شود و این یعنی سفر به مارین محلی برای تهیه سوعاتی هایی مانند رب انار، میوه انار، لیموترش، لیموشیرین، انگور، مویز، انجیرتازه و خشک، گوشت قرمز و انواع لبنیات مانند ماست، کره، کشک، دوغ و روغن حیوانی است.

زنان و دختران روستای مارین در کنار فعالیت‌های زراعی به تولید صنایع‌ دستی مانند گلیم، قالی، توبره و جاجیم اشتغال دارند.

دو طرف روستا دیواره‌های سنگی بلند با درختان در دل سنگ‌ها وجود دارد که گویا جایی بهتر از شکاف سنگ‌ها برای زندگی نیافته‌اند.

اما مارین این بهشت زیبای جنوب در سایه‌سار دیواره‌های بلند این قله دور از چشم سوزان خورشید بساط باغ‌هایش را به برکت چشمه‌ساران گسترده است.

پوشش گیاهی و جانوری روستای مارین با انواع گیاهان دارویی کتیرا، گل‌ گاو زبان و گل بنفشه و جانوران و پرندگان وحشی مانند روباه، خرگوش، قوچ، میش، گراز، شاهین و کبک از دیگر جاذبه‌های طبیعی روستا به شمار می‌رود.

دریاچه سد کوثر در ۱۷کیلومتری جنوب روستای مارین از دیگر جاذبه‌های گردشگری این روستاست.

مهم‌ترین بنای مذهبی روستای مارین، مقبره امامزاده حمیده خاتون (س)، از نوادگان امام موسی کاظم (ع) است. گردشگران در بدو ورود به روستای مارین به زیارت آستان مقدس بی بی حمیده (س) می‌روند و حیاط امامزاده در بخش شرقی‌ به دلیل وجود قرار داشتن در نزدیکی چشمه، باغ و جنگل رویایی و تماشایی است.

مهم‌ترین آئین ویژه این روستا مراسم «کوسه گلین» است که در فصل زمستان و هنگام خشکسالی به‌منظور طلب باران برگزار می‌شود.

در وبسایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان | اخبار بازی و سرگرمی ایران و جهان

سازهای سرنا، دهل و نقاره، آلات رایج در موسیقی روستای مارین است.

از معروف‌ترین بازی‌های محلی رایج در روستا می‌توان به بازی کل‌کل برد، هفت‌سنگ، گرنا من کیش، فربجک، ترکه بازی، چوگو و بره غزی اشاره کرد.

پوشاک محلی مورد استفاده مردان این روستا شلوار و پیراهن، جبه، کلاه نمدی، شال، دوال (کمربند)، زناره و کورک و پاپوش مردان اغلب گیوه، گالش و کفش است.

پوشاک زنان روستا، طرح‌ها و رنگ‌های متنوع و زیبایی دارد و مشتمل بر دستمال لاکی یا چارقد لاکی به رنگ مشکی، لچک، دستمال دور سر، دلگ (کت زنانه)، جومه (پیراهن) تنبان دامن پرچین و بلند، مناگیر (دستبند) پاپوش معمول زنان، نعلین، کفش و گیوه است.

معروف‌ترین سوغات روستای مارین را صنایع دست بافت، انار، رب انار، کره، ماست، روغن، کشک و دوغ محلی و مغز بنه است.

آش کارده، آش دوغ، و نان محلی از غذاهای محلی خوش‌طعم این روستاست که بوی خوش این غذاها و بوی گل آب خورده بعد از باران یا آب پاشی گردشگران را مجذوب این همه زیبایی می‌کند.

مغز بنه سوعانی اختصاص گردشگران در روستای مارین است.

در روستای مارین بعد از چیدن میوه بنه یا پسته وحشی تا سه روز آن را زیر آفتاب می‌گذارند تا خشک شود.

بعد از خشک شدن آن را در سرکو (serco) می‌ریزند و می‌کوبند و سپس آنها را الک کرده و تمیز می‌کنند.

بنه‌ها را شسته و آن را درون دیگ می‌ریزند و به مدت دو ساعت می‌پزند تا مغز سبز رنگ آن سیاه و پخته شود.

در مرحله بعد دوباره بنه‌ها را درون سرکو می‌کوبند و بعد از کوبیدن آنها را می‌شویند تا پوست آن کنده شود و باز به مدت یک ساعت زیر آفتاب قرار می‌دهند.

سپس بنه‌ها را درون تابه بزرگ و زیر حرارت قرار داده و بو می‌دهند.

این کار به صورت دستی و به وسیله سنگ‌های صاف انجام می‌شود که قابلیت خوبی برای شکستن بنه دارند.

در مرحله بعد مغز و پوسته‌های بنه که با هم مخلوط شده با دست یا الک جدا می‌کنند و مغز بنه آماده می‌شود.

در مرحله آخر به مغزها مقداری آب و نمک اضافه می‌کنند و در یخچال می‌گذارند و بعد از سرد و مزه‌دار شدن این آجیل خوشمزه آماده خوردن است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گچساران گفت: مارین از روستاهای هدف گردشگری این شهرستان است که هر ساله میزبان تعداد زیادی گردشگر است.

الماس قبادی اظهار داشت: بیان کرد: اردوگاه گردشگری دشتک دیل در نزدیکی روستای مارین با وجود امنیت، سرویس بهداشتی، آلاچیق، سکو بهترین مکان برای اقامت شبانه گردشگران است.

وی با اشاره به برنامه ریزی برای برپایی نمایشگاه صنایع دستی در ورودی شهر دوگنبدان که از روز ۲۸ اسفند آغار بکار می‌کند گفت: در این مکان ضمن توزیع بروشورهای معرفی مناطق گردشگری گچساران کارشناسان آماده پاسخگویی به سوالات گردشگران هستند.

وی با اشاره به اینکه ۲ سرمایه گذار برای احداث اقامتگاه بوم گردی در روستای مارین اقدام کرده‌اند، ابراز امیدواری کرد: در آینده نزدیک زیرساخت‌های خوبی برای اقامت گردشگران در این روستا ایجاد شود.

یک هتل چهار ستاره، یک مهمان پذیر، ۶ باغ تفریحی، سه رستوران بین راهی، چهار اردوگاه گردشگری، یک کمپینگ اقامتی، چهار آژانس مسافرتی، چهار اردوگاه تفریحی و ۱۰ سرویس بهداشتی از جمله زیرساخت‌های گردشگری گچساران است.

باغ فردوس، دشت‌های دیل و گناوه، سواحل سد کوثر و حرم بی بی حکیمه (س) از جاذبه‌های مهم گردشگری در گچساران است که سالیانه میزبان بیش از یک میلیون گردشگر است.

شهرستان ۱۲۴ هزار نفری گچساران با مرکزیت شهر دوگنبدن در جنوب غربی کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.

۸۱۴۳/۱۶۶۲

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با اجتماعی، مارین، ماسوله و جنوب ایران از تلگرام

▪️شورای عالی رفاه و تأمین اجتماعی در ساحت نوین

✍️علی حیدری، مسئول هماهنگی دبیرخانه شورای عالی رفاه و تأمین اجتماعی

🔺یکی از وعده‌های وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در جلسه رأی اعتماد و ازجمله برنامه‌های پیشنهادی او برای تصدی این مسئولیت، احیای شورای عالی رفاه و تأمین اجتماعی و برگزاری مستمر جلسات آن بود، امری که امروز محقق شد و مقرر است این جلسات مستمرا به‌طور ماهانه تشکیل شود.

🔺بر اساس تجارب علمی و عملی موفق دنیا در حوزه سیاست‌های رفاهی می‌توان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را «مدعی‌العموم» حقوق اجتماعی مردم دانست که باید از یکسو به رصد، پایش و پیمایش شاخص‌های رفاه و تأمین اجتماعی مبادرت کند و از سویی دیگر بر اثرسنجی سایر سیاست‌ها، تصمیمات و اقدامات مراجع تصمیم‌گیری، تقنینی و مقرراتی کشور بر کیفیت زندگی آحاد مردم به‌طور اعم و اقشار و گروه‌های هدف به‌طور اخص بپردازد.

🔺اگر کشور در معرض جنگ اقتصادی است و باید به «مقاوم‌سازی اقتصادی» بپردازد، مقدمه تحقق این امر «مقاوم‌سازی اجتماعی» است تا از این رهگذر بتوان مردم و بخصوص افراد و خانواده‌های آسیب‌دیده، آسیب‌پذیر و در معرض آسیب را در یک تور و چتر ایمنی رفاه و تأمین اجتماعی قرار داد. امری که شورای عالی رفاه و تأمین اجتماعی در ساحت نوین خود ستاد فرماندهی آن محسوب می‌شود.

👈متن کام این یادداشت را اینجا در سایت اتاق تهران بخوانید:


مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی افزایش می‌یابد اما پس از تعیین دستمزد

🔹سرپرست سازمان تامین اجتماعی تاکید کرد که افزایش ۴۰۰ هزار تومانی حقوق کارکنان و بازنشستگان تنها مربوط به بازنشستگان دولت است و ارتباطی با مستمری‌بگیران تامین اجتماعی ندارد. / ایلنا


🔻افزایش ۴۰۰هزار تومانی «حقوق‌» ها مشمول مستمری‌بگیران تامین اجتماعی می‌شود؟

🔹سرپرست سازمان تامین اجتماعی گفت: آن ۴۰۰هزار تومان افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان در سال آینده مربوط به بازنشستگان کشوری است و میزان افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی فقط با مصوبه شورای عالی کار معین می‌شود.

🔹میزان افزایش برای حداقل بگیرها یک رقم و برای سایر سطوح یک رقم است. بعد از اعلام حداقل حقوق و دستمزد در شورای عالی کار، ما برای سایر سطوح درآمدی به هیئت وزیران پیشنهاد می‌دهیم/ ایسنا

#اجتماعی


🔻سطح نشاط اجتماعی در کشور پایین است

🔹معاون سازمان امور اجتماعی کشور گفت: متاسفانه آمارها و گزارش‌ها نشان می‌دهد که سطح نشاط اجتماعی در کشور پایین است.

جزئیات بیشتر:


🔻وضعیت شهر میناب در شرق هرمزگان به‌دنبال بارندگی سیلابی شب گذشته /جنوب ایران


♨️مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی افزایش می‌یابد اما پس از تعیین دستمزد

🔹سرپرست سازمان تامین اجتماعی تاکید کرد که افزایش ۴۰۰ هزار تومانی حقوق کارکنان و بازنشستگان تنها مربوط به بازنشستگان دولت است و ارتباطی با مستمری‌بگیران تامین اجتماعی ندارد.

====


نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | سیلی که خانه قهرمان المپیک را زیر آب برد

خبرآنلاینخبرآنلاین23 ساعت قبل

فیلم | طنز تلخ مهران مدیری درباره تصادفات جاده‌ای

خبرآنلاینخبرآنلاین17 ساعت قبل

ویدیو/ اولین تصاویر از گریم بازیگران «هیولا» و ویدیوی تبریک سال نو: سال ۹۸ بیشتر به هم رحم کنیم!

انتخابانتخاب16 ساعت قبل
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
طناز طباطبایی، بازیگر فیلم‌های مرهم، صداها و.. در یادداشتی به مناسبت فرا رسیدن نوروز ۱۳۹۸ نوشته است: "عمو نوروز، امیدوارم راه کوچه‌های شهر مرا بدانی. شهری که مردمش را سیاه کرده‌اند و همه حاجی فیروز شده‌اند تا بگویند: ارباب خودم … تا لقمه‌ای نان به کف آرند و به غفلت نخورند …. «اعتماد: طناز طباطبایی، بازیگر فیلم‌های مرهم، صداها و.. در یادداشتی به مناسبت فرا رسیدن نوروز ۱۳۹۸ نوشته است:» عمو نوروز، امیدوارم راه کوچه‌های شهر مرا بدانی. شهری که مردمش را سیاه کرده‌اند و همه حاجی فیروز شده‌اند تا بگویند: ارباب خودم … تا لقمه‌ای نان به کف آرند و به غفلت نخورند …. "طناز طباطبایی در ادامه نوشته است: ‎در انتظار بهار نشسته‌ام و امید می‌بافم …. ‎نوروز هنگام درخشیدن گلهای امید است. غنچه‌های لبخندشان شکوفا و عزت و اعتبارشان در خانه و بیرون افزون. سال درخشان سینما باشد، و خورشید فرهنگ و هنرمان گرم‌تر و تابان‌تر، سال نو بر همگی مبارک.
فارسفارس23 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، تصاویری که در زیر مشاهده می‌کنید شاید به نظر سنگ‌های مرمر صورتی باشند اما در واقع اینها تخم‌های یک دوزیست هستند. براساس گزارش «دیلی‌میل»، توپ‌های کوچکی که در این تصاویر وجود دارد حاوی موجوداتی است که متعلق به خانواده «کورسمندرهای هندی» است. از آنجایی که این موجودات در زیر زمین به طور پنهانی زندگی می‌کنند مانند دیگر دوزیستان مشهور و شناخته شده نیستند. آنها چشم دارند اما بینایی آنها به دلیل بودن در زیر خاک بسیار محدود است و حدود ۱۰ سانتی‌متر رشد می‌کنند. همچنین سر آنها به گونه‌ای است که حتی می‌توانند در مناطقی با خاک سفت و سخت حرکت کنند.
خبر فوریخبر فوری17 ساعت قبل
سوگل طهماسبی بازیگر فیلم داستانی «هنگامه» گفت که به دلیل بازی در این فیلم با مضمون شهدای مدافع حرم، خیلی از همکارانم مرا مسخره کردند و قلبم را شکستند! سوگل طهماسبی بازیگر سینما و تلویزیون که در ویژه برنامه تلویزیونی «سیاهپوش» حضور یافته بود، به بیان خاطراتی از بازی در فیلم داستانی «هنگامه» با موضوع شهدای مدافع حرم پرداخت. جالب بود که خیلی از همکارانم مرا مسخره کردند و قلبم را بابت این موضوع شکستند! اما همان آدم‌ها که مرا مسخره کردند، بعدا اتفاقی افتاد و پست گذاشتند و از مدافعان حرم دفاع کردند. به خاطر دارم وقتی در جشنواره عمار به همراه ۵ خانواده از عزیزان شهدای مدافع حرم فیلم را می‌دیدم، به یک باره مادر یا همسر یک شهید می‌آمد مرا بغل می‌گرفت و می‌گفت: «این منم!

اخبار بیشتر