1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. فرهنگ
۲ هزار برنامه فرهنگی در ایام نوروز در اصفهان اجرا می‌شود

۲ هزار برنامه فرهنگی در ایام نوروز در اصفهان اجرا می‌شود

خبرگزاری ایرنا |
اصفهان- ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان گفت : 2 هزار برنامه و رودیداد فرهنگی در تعطیلات نوروزی متناسب با ظرفیت های مختلف استان اجرا می شود.

فریدون اله یاری روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: تلاش شده تا با توجه به افزایش زمان تعطیلات در نوروز ۹۸ با برنامه ریزی مناسب و جلب همکاری‌های همه نهادهای اجرایی و فرهنگی، برنامه‌های متنوع فرهنگی را در ۲۴ شهرستان استان برگزار کنیم.

وی اظهارداشت: این برنامه‌های فرهنگی در قالب رویداد فرهنگی نوروزگاه، جشنواره‌های غذاهای سنتی، نمایشگاه‌های صنایع دستی، نمایشگاه‌های پوشاک سنتی و برگزاری جشنواره‌های معرفی آداب و رسوم اقوام محلی و عشایر ارائه خواهد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان خاطرنشان کرد: رویداد فرهنگی نوروزگاه به عنوان شاخص‌ترین برنامه دوم فروردین در باغ موزه چهلستون آغاز می‌شود و تا پایان نوروز ادامه می‌یابد.

به گفته وی این رخداد فرهنگی در اماکن مختلفی همچون چهلستون، میدان تاریخی امام (ره) (نقش جهان)، شرق اصفهان و دیگر مناطق تاریخی و جاذبه‌های گردشگری این استان تا ۱۲ فروردین ادامه می‌یابد و شامل برگزاری نمایشگاه، رقص و آواز محلی، مراسم شاهنامه خوانی، تئاتر خیابانی و دیگر بخش‌های هنری است.

وی اضافه کرد: در رویداد امسال اقوام ساکن استان اصفهان از جمله فارس، لر، ترک قشقایی، گرجی، ارامنه و عرب قرجویه آداب و رسوم بومی و محلی خود را اجرا می‌کنند تا سبب آشنایی بیشتر مسافران با این استان و ساکنان آن شود.

اله یاری تصریح کرد: برنامه‌های فرهنگی نوروز ۹۸ با هماهنگی و همکاری این اداره کل و اداره‌های میراث فرهنگی، فرمانداری‌ها و شهرداری‌های مناطق مختلف استان برگزار می‌شود.

وی با اشاره به پیش بینی افزایش سفرهای داخلی در نوروز ۹۸ تصریح کرد: سفرهای ایرانگردی در نوروز، با توجه به ارزان بودن نسبت به سفرهای خارجی افزایش پیدا خواهد کرد.

اله یاری با اشاره به این که استان اصفهان برای میزبانی از مسافران نوروزی آماده است بیان کرد: با تمهیدات اندیشیده شده و هماهنگی با همه نهادهای مشارکت کننده در کمیته اسکان ستاد اجرایی خدمات سفر اصفهان، ظرفیت اقامت در این استان همزمان با نوروز ۹۸ به ۳۵۰ هزار نفر در هر شبانه روز افزایش یافته است.

به گزارش ایرنا، استان اصفهان جدا از تنوع زیست محیطی و اقلیمی با بیش از ۲۲ هزار بنا و اثر تاریخی که یکهزار و ۸۵۰ مورد آن به ثبت ملی و هفت اثر آن به نام‌های میدان نقش جهان، کاخ چهلستون، باغ فین کاشان و مسجد جامع و سه قنات به نام‌های 'وزوان'، 'مزدآباد' و 'مون' به ثبت جهانی رسیده، کانون توجه گردشگران خارجی و داخلی بویژه در ایام نوروز است.

اصفهان با گستره‌ای به پهنای ۱۰۷ هزار کیلومتر دارای آب و هوای کوهستانی در غرب، آب و هوای معتدل در مرکز و اقلیمی گرم در شرق است و این استان با برخورداری از ویژگی‌های یاد شده یکی از مقاصد اصلی گردشگران در ایام نوروز می‌باشد.

استان اصفهان دارای ۹۰ هتل و ۶۵ مهمانپذیر است که از این تعداد، ۵۷ هتل و ۳۰ مهمانپذیر در شهر اصفهان قرار دارد.

همچنین در استان اصفهان بیش از ۶۰۰ خانه تاریخی وجود دارد که بیش از نیمی از آنها در شهر اصفهان قرار دارد.

۷۱۵۰/۶۰۲۶/

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با فرهنگی، برنامه، فرهنگی و جشن نوروز از تلگرام

دویست و هشتاد و دومین برنامه حزب ندای ایرانیان شعبه خوزستان با همکاری کمیته فرهنگی اجتماعی و شاخه جوانان با عنوان اثرگذاری احزاب در حل بحرانهای اجتماعی باحضور دکتر زالی زاده برگزار گردید


کمیته فرهنگی و اجتماعی با همکاری شاخه جوانان حزب ندای ایرانیان سیزدهیم برنامه در سال نود و هفت را با موضوع اثرگذاری احزاب برحل مسایل اجتماعی استان خوزستان با حضور دکتر زالی زاده برگزار میکند


✅✅✅✅✅✅✅✅✅✅✅✅

با سلام

کمیته فرهنگی و اجتماعی با همکاری شاخه جوانان حزب ندای ایرانیان شعبه خوزستان دویست و هشتاد و دومین برنامه (سیزدهمین برنامه در سال نود و هفت) را برگزار میکند

🔸موضوع: اثرگذاری احزاب بر حل مسایل اجتماعی استان خوزستان

🔸سخنران: مسعود زالی زاده_دانشجوی دکتری جامعه شناسی فرهنگی

زمان: دوشنبه ۹۷/۵/۸ساعت ۱۸:۰۰

مکان: خانه احزاب (امانیه، نبش خیابان سقراط شرقی، جنب بانک سینا، طبقه سوم)

تشریف فرمایی عزیزان راس ساعت مقرر مزید امتنان است

(حضور برای عموم آزاد است)

✅✅✅✅✅✅✅✅✅✅✅✅

www. irnedakhz. ir


🔻زخم مرمت‌های ناشیانه به پل تاریخی «کوچه» کرمانشاه

🔹سیاوش آریا، پژوهشگر تاریخ و میراث فرهنگی در یادداشتی نوشت: بازسازی و مرمت‌های ناشیانه و کارشناسی نشده (غیراصولی) سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهر کنگاور در استان کرمانشاه به پل تاریخی و ملی نامدار به «کوچه» که وابسته به دوره صفویه است، آسیب رسانیده و زخم‌های ژرفی بر پیکره رنجور و بی دفاع این یادمان تاریخی – فرهنگی برجا گذاشته است.

🔹به باور کنشگران (فعالان) میراث فرهنگی و کارشناسان یکی از آفت‌ها و بلایا جان یادمان‌های تاریخی – فرهنگی، مدیریت ناکارآمد در برخی از شهرها و پایگاه‌های میراث فرهنگی است.

🔹 زمانی که سازمان میراث فرهنگی، فردی را با رشته غیرمرتبط با میراث فرهنگی و گردشگری و بدون تجربه به عنوان سرپرست و یا مدیر میراث فرهنگی شهری گزینش کرده و بر سرکار می‌آورد، نتیجه‌ای جز آسیب رسانی به یادمان‌های تاریخی در برنداشته و هدر رفت منابع مالی و سرمایه و زمان کشور و مهمتر از همه، ویرانی اموال ملی را به دنبال دارد.

جزئیات بیشتر:


🔻خبرنگار میراث فرهنگی #اسکان_نیوز برگزیده «جشنواره رسانه‌های شهری» شد

🔹مریم اطیابی، خبرنگار حوزه میراث فرهنگی اسکان ‌نیوز با گزارشی در خصوص ساخت‌وسازهای غیرمجاز اطراف کاخ گلستان در بخش میراث فرهنگی جشنواره «رسانه‌های شهری» خبرنگار برگزیده شد.

جزئیات بیشتر:


🔻خانه «میرمیران» در قزوین تخریب شد

🔹علی‌رضا خمسه، فعال میراث فرهنگی قزوین از تخریب خانه‌ قدیمی «میرمیران» در بافت تاریخی مرکزی این شهر خبر داد.

🔹این خانه دست‌کم متعلق به دوره‌ پهلوی بود اما هنوز توسط میراث فرهنگی استان قزوین شناسایی نشده است.

🔹 این خانه علاوه بر زیرزمین، در سه طبقه ساخته شده بود و دارای معماری گودال باغچه‌ای بود که هنوز بسیاری از عناصر قدیمی خود را حفظ کرده بود.

🔹علی‌رضا خزائلی، سرپرست اداره کل میراث فرهنگی استان قزوین می‌گوید: حفاظت از بناهای تاریخی غیر ثبتی مورد توجه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین قرار دارد و در این رابطه از همه ابزارهای قانونی در اختیار استفاده خواهیم کرد. /ایسنا

جزییات بیشتر:


نظرها

در ادامه بخوانید

کنایه «امین حیایی» به «پرویز پرستویی» درباره تحریم صدا و سیما

مهرمهر1 روز قبل
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرد: نظر به اینکه مقرر است ساعت رسمی کشور از ساعت ۲۴ امشب یکم فروردین ماه ۱۳۹۸ یک ساعت به جلو کشیده شود لازم است مسافران پروازهای داخلی و خارجی ضمن تنظیم ساعت خود با ساعت رسمی کشور برنامه‌های خود را براساس زمان درج شده در بلیت‌های هواپیماها انجام داده و در فرودگاه‌ها حضور یافته واز پروازها جانمانند. بعضا مشاهده شده که مسافران به دلیل غفلت از زمان انجام پروازها یکساعت دیرتر به فرودگاه مراجعه کرده و از پروازها جا مانده‌اند.
انتخابانتخاب1 روز قبل
فردا و در سالروز رحلت حضرت زینب (س) سینماهای سراسر کشور تعطیل است. به گزارش فارس، طبق اعلام شورای صنفی نمایش، فردا (جمعه ۲ فروردین) به مناسبت رحلت حضرت زینب کبری (س) سینماهای سراسر کشور تا عصر تعطیل است. سالن‌‌های سینما از ساعت ۱۷ بازگشایی می‌شوند و فعالیت خود را از سر می‌گیرند.
خبرآنلاینخبرآنلاین9 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ شهاب حسینی در بازگشت از آمریکا به ایران درگیر ساخت یک برنامه احتمالا تلویزیونی شده است. اسم پروژه آکادمی شگفت انگیزان است و دارد این کار را فعلا در اپلیکیشن روبیکا پیش می‌برد. اگرچه میرباقری معاون سیما اعلام کرده است احتمالا این برنامه در شبکه نسیم پخش می‌شود اما هنوز توافقی بین شبکه و اسپانسر رسمی نشده است. نزدیکان به اسپانسر برنامه می‌گویند عادل فردوسی‌پور هم در کنار شهاب حسینی حضور خواهد داشت تا یک زوج استثنایی شکل بگیرد. آنها امید زیادی دارند که بتوانند عادل را در برنامه شگفت انگیزان بیاورند ولی عادل فردوسی‌پور می‌گوید: «تکذیب می‌کنم و اولین بار است که چنین چیزی را می‌شنوم.» ۲۵۴ ۲۵۱
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، پایگاه اطاع رسانی مقام معظم رهبری شرایط صحت اعتکاف را بدین شرح اعلام کرد: سوال ۱: شرایط صحت اعتکاف عبارت است از:۱- عقل۲- نیت۳- روزه۴- توقف حداقل سه روز در مسجد۵- اعتکاف در یکی از مساجد چهارگانه باشد، هرچند اعتکاف در غیر از مساجد چهارگانه* (اعم از جامع و غیر آن) به قصد رجاء مطلوبیت (به امید این‌که مطلوب خداوند باشد) مانعی ندارد. ۶- بنابر احتیاط واجب اعتکاف زن بدون اذن شوهر صحیح نیست، همچنین اعتکاف فرزند بدون اذن پدر و مادر اگر موجب اذیت آنان شود صحیح نیست، هر چند بنابر احتیاط مستحب، به طور مطلق اذن والدین معتبر است. * مسجد الحرام، مسجد النبی (صلی الله علیه وآله وسلم)، مسجد کوفه و مسجد بصرهاعتکاف در حیاط مسجدسوال ۲: اعتکاف در حیاط مسجد چه حکمی دارد؟ جواب: اگر حیاط جز مسجد نباشد، اعتکاف صحیح نیست. اعتکاف در پشت بام مسجدسوال ۳: آیا پشت بام مسجد تابع مسجد است یا بستگی به وقف کننده دارد؟ جواب: پشت بام مسجد در حکم مسجد است مگر این‌که احراز شود که هنگام وقف مسجد، پشت بام از وقف خارج شده است. پخش موسیقی در مسجدسوال ۸: پخش موسیقی در مسجد چه حکمی دارد؟ جواب: واضح است که مسجد جایگاه شرعی خاصی دارد، لذا اگر پخش موسیقی در آن منافی با حرمت مسجد باشد، حرام است، حتی اگر موسیقی غیر لهوی باشد.

اخبار بیشتر