امسال ۱۰۵ میلیون مترمکعب آب شرب در کردستان تولید شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. اقتصادی
امسال ۱۰۵ میلیون مترمکعب آب شرب در کردستان تولید شد

امسال ۱۰۵ میلیون مترمکعب آب شرب در کردستان تولید شد

ایرناخبرگزاری ایرنا |
سنندج - ایرنا - مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری کردستان گفت: از ابتدای امسال تا پایان بهمن حدود 105 میلیون مترمکعب آب شرب در شهرهای مختلف استان تولید و توزیع شد.

محمدحسین محمدی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از این میزان آب تولید شده، حدود ۶۰ میلیون مترمکعب از منابع سطحی و بقیه آن از منابع آبی زیرزمینی تامین شده است.

وی هزینه تولید یک هزار لیتر (یک متر مکعب) آب شرب در استان را ۱۵ هزار ریال اعلام کرد و افزود: این در حالی است که به ازای فروش هر مترمکعب آب، چهار هزار ریال از مشترکان دریافت می‌شود.

مدیرعامل شرکت آبفای شهری کردستان اظهار داشت: این شرکت در پایان برنامه ۲۰ ساله خود پایان سال ۱۴۲۰ به دنبال تامین آب شرب استان از منابع آب‌های سطحی است.

محمدی اضافه کرد: طرح جامع تامین آب شرب تا افق ۱۴۲۰ کردستان متشکل از برنامه‌های مختلف است که اکنون برخی از زیرمجموعه‌های آن انجام شده و اجرای برخی دیگر نیز به تدریج آغاز می‌شود.

خبری: اخبار اقتصادی دلار و بورس

وی با اشاره به اینکه از ابتدای امسال تا ۱۱ ماه منتهی به بهمن ۱۰ هزار و ۸۹۳ فقره انشعاب آب واگذار شده است، گفت: امسال در همین مدت ۱۰ هزار و ۹۷۶ فقره انشعاب فاضلاب نیز به مشترکان واگذار شد.

به گزارش ایرنا، از جمعیت شهری یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفری کردستان ۱۰۰ درصد آن در ۲۷ شهر استان تحت پوشش شرکت آبفا هستند.

شرکت آبفای شهری کردستان دارای ۳۵۷ هزار فقره انشعاب آب، ۳۴۰ هزار انشعاب فاضلاب و پنج هزار و ۱۰۰ کیلومتر شبکه توزیع و خطوط انتقال آب است.

۷۳۵۵ / ۳۰۳۴

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با اقتصاد، انرژی، آبفای شهری و تولید آب از تلگرام

آینده تاریک طلا‌ی سیاه

💠 موسسه تحقیقاتی «مک‌کنزی» در گزارشی به بررسی وضعیت بخش انرژی جهان تا سال ۲۰۵۰ پرداخته که می‌توان گفت یکی از نتایج قابل توجه آن، جدا شدن مسیر رشد اقتصاد جهانی و رشد تقاضای جهانی انرژیاز یکدیگر است.

💠 در این گزارش پیش‌بینی شده تقاضای نفت تا اوایل دهه ۲۰۳۰ به اوج خود برسد و از آن پس به سرعت رو به کاهش بگذارد. افزایش استفاده از خودروهای برقی و همچنین بازیافت مواد پلاستیکی، دو عاملی هستند که تقاضا برای نفت جهان را کاهش خواهند داد.

💠 مک‌کنزی حتی در سناریوی دیگری پیش‌بینی کرده در صورت گذار سریع به خودروهای برقی و بازیافت پلاستیک، افول دوران طلایی نفت در کمتر از ۶ سال دیگر رخ دهد.

💠 بر اساس این گزارش، برای نخستین بار در تاریخ شاهد خواهیم بود که رشد جهانی اقتصاد تا چشم‌انداز ۲۰۵۰همراستا با رشد تقاضای انرژی نخواهد بود.

دنیای اقتصاد


آینده تاریک طلا‌ی سیاه

💠 موسسه تحقیقاتی «مک‌کنزی» در گزارشی به بررسی وضعیت بخش انرژی جهان تا سال ۲۰۵۰ پرداخته که می‌توان گفت یکی از نتایج قابل توجه آن، جدا شدن مسیر رشد اقتصاد جهانی و رشد تقاضای جهانی انرژیاز یکدیگر است.

💠 در این گزارش پیش‌بینی شده تقاضای نفت تا اوایل دهه ۲۰۳۰ به اوج خود برسد و از آن پس به سرعت رو به کاهش بگذارد. افزایش استفاده از خودروهای برقی و همچنین بازیافت مواد پلاستیکی، دو عاملی هستند که تقاضا برای نفت جهان را کاهش خواهند داد.

💠 مک‌کنزی حتی در سناریوی دیگری پیش‌بینی کرده در صورت گذار سریع به خودروهای برقی و بازیافت پلاستیک، افول دوران طلایی نفت در کمتر از ۶ سال دیگر رخ دهد.

💠 بر اساس این گزارش، برای نخستین بار در تاریخ شاهد خواهیم بود که رشد جهانی اقتصاد تا چشم‌انداز ۲۰۵۰همراستا با رشد تقاضای انرژی نخواهد بود.

دنیای اقتصاد


✍️بعضیا زوم کردن رو حذف سوبسید انرژی

🔸اینکه در ایران قیمت انرژی پایین و سالانه نهصد هزار میلیارد تومان سوبسید انرژی داده میشه!!!

🔹این افراد قیمت انرژی در ایران رو با اروپا و …مقایسه میکنند و توصیه میکنند دولت سوبسید انرژی را حذف کنه تا قیمت حاملهای انرژی جهانی شه

🔹اینا اشاره نمیکنند که بخاطر نرخ بهره بانکی ۲۸-۳۰ درصدی چقدر از هزینه تولید صرف هزینه‌های مالی میشه و مشکل تامین مالی که بخاطر بهره بالای بانکی صنایع باهاش درگیرند.

🔹نمیگند بخاطر عقب ماندگی و عدم توسعه بیشتر صنایع ما در قرن۲۱ هنوز به حمل و نقل ریلی دسترسی ندارند و هزینه‌های حمل و نقل بالایی بابت خرید مواد اولیه یا ترانزیت محصولات میپردازند.

🔹اشاره نمیکنند که بصورت دستوری چند برابر ظرفیت، نیروی انسانی مازاد تو صنایع بکار گرفته شده تا مسئولان فیگور ایجاد اشتغال بگیرند.

🔹نمیگویند که بخاطر صدور انقلاب و تحریم و …از دانش فنی و تکنولوژی روز دنیا عقبیم و اجرای طرحهای توسعه صنایع بخاطر مشکل فاینانس با تاخیر بسیار زیاد و با هزینه گزاف راه اندازی شده که بعضا حتی توجیه اقتصادی هم نداشته و بهای تمام شده تولید بالا برده

تو همین پالایشگاهها بعد برجام کره جنوبی برای طرحهای توسعه پالایشگاهی و کمک به بهینه سازی و کیفی سازی محصولات پالایشگاهی جلو آمد ولی با خروج ترامپ از برجام دوباره همین دو سه شرکت آسیایی نیز ایران را ترک کردند شرکتها بخاطر تحریم و بلندپروازیهای سیاسیون طرحهای بهینه سازی و کیفی سازی محصولاتشان زمین مانده بجای تولید مازوت که صرفه اقتصادی نداره میتوانستیم نفت و گاز تولید کنیم ولی بخاطر نبود سرمایگذاری خارجی این طرحها روی زمین مانده

بنادر ما -کشتیرانی ما بخاطر عقب ماندگی در کنار بحث تحریمها سبب ایجاد مشکلات در بخش صارات شده

🔹سیاستهای اشتباه نظام-نرخ بهره بالای بانکی -سوء مدیریت و …اینها سالانه دهها میلیارد دلار به اقتصاد ایران هزینه تحمیل میکند و نظام با سوبسی انرژی سعی میکند این هزینه‌ها را جبران کند. (در واقع رشوه نظام بخاطر بی تدبیری هاش)

🔹 وگرنه هیچ جای دنیا، با بهره بانکی ۲۸ درصد و تحریم و اقتصاد بسته و قیمت انرژی آزاد و قیمتگذاری دستوری و سیستم فشل دولتی هیچ صنعتی توان رقابت و ایستادن ندارد چه رسد ایران

🔹اگر در چین و ژاپن و …صنایع از انرژی با نرخ آزاد استفاده میکنند در مقابل بهره بانکی ۲-۳ درصد است -اقتصادی آزاد دارند نه اقتصاد بسته مثل ما مدام چوب تحریم و …بالا سرشان نیست قبلا زیرساخت لازم براشون فراهم شده از توسعه بنادر تا حمل و نقل ریلی و …. دولت دست تو جیب این صنایع نمیکند از مدیران فشل دولتی استفاده نمیکند سود این صنایع بزور صرف خیریه فلان آیت الله و کمک به بیت ایکس و …نمیشود. تو هیات مدیره هاشون داماد و …فلان وزیر و …بکار گرفته نمیشود.

🔹تولید در ایران هیچ مزیتی نداره بجز مزیت استفاده از انرژی ارزان که اینم از صنایع گرفته بشه دیگه تولید تو این کشور هیچ جذابیتی و توجیه اقتصادی نخواهد داشت.

و هیچ ادم عاقلی نمیاد تو همچین اقتصاد بسته‌ای با چنین مشکلات متعددی سرمایگذاری کنه


💠۱۰ کشوری که بیشترین یارانه انرژی را پرداخت می‌کنند؛

🌀 در سال ۲۰۱۷ میزان یارانه انرژی ایران به ۴۵ میلیارد دلار رسیده که از میزان یارانه انرژی در چین حدود ۷ میلیارد دلار بیشتر است. این در حالی است که جمعیت چین ۱۷ برابر ایران است.

دنیای اقتصاد


🌀برندگان و بازندگان یارانه بنزین

🔸 «نمونه‌های بسیاری از اشتباهات بزرگ در سیاست‌گذاری‌های اقتصادی وجود دارد؛ اما خیلی سخت است که سیاستی بدتر از پرداخت یارانه انرژی پیدا کنیم.» این جملات شروع یکی از مقاله‌های معتبرترین نشریه اقتصادی جهانی یعنی «اکونومیست» است.

🔸 ایران، رکورددار پرداخت یارانه انرژی این بدترین سیاست اقتصادی در جهان است. به اعتقاد اقتصاددانان، یارانه انرژی تنها نتیجه اتخاذ سیاست‌های پوپولیستی و عامه‌پسندانه است که در نهایت جز تضعیف اقتصاد، افزایش نابرابری اجتماعی و نارضایتی عمومی از عملکرد دولت دستاورد دیگری به همراه ندارد.

🔶 بر اساس برآوردهای آژانس بین‌المللی انرژی، میزان یارانه انرژی ایران در سال ۲۰۱۶ حدود ۳۴ میلیارد دلار بوده که بیشترین مقدار در جهان بعد از چین با چند برابر جمعیت است.

🔶 قیمت بنزین در داخل کشور لیتری ۱۰۰۰ تومان است، در حالی که هر لیتر بنزین در فوب خلیج‌فارس حدود ۴۰ سنت به فروش می‌رسد. اگر ارزش حدودی دلار در بازار ثانویه را مبنای محاسبات خود قرار دهیم (حدود ۸۵۰۰ تومان)، قیمت ۴۰ سنتی بنزین در فوب خلیج فارس معادل ۳۴۰۰ تومان است. بنابراین دولت برای هر لیتر بنزین ۲۴۰۰ تومان یارانه اختصاص می‌دهد و با توجه به اینکه روزانه بین ۹۰ تا ۱۰۰ میلیون لیتر بنزین در کشور به مصرف می‌رسد، میزان یارانه‌ای که دولت در مجموع یک سال برای بنزین هزینه می‌کند بین ۷۹ هزار تا ۸۹ هزار میلیارد تومان است. برای اینکه بزرگی این رقم مشخص شود کافی است به میزان یارانه نقدی که دولت به خانوارها می‌دهد توجه کرد. مجموع میزان یارانه نقدی در هر ماه ۳۸۰۰ میلیارد تومان است و در کل سال به حدود ۴۵ هزار میلیارد تومان می‌رسد. بنابراین میزان یارانه‌ای که تنها به سوخت بنزین اختصاص می‌یابد حدود دو برابر یارانه نقدی است.

🔸 ریشه بسیاری از مشکلات کنونی کشور در پرداخت یارانه انرژی نهفته است. هرچند یارانه انرژی باید به حمایت از اقشار کم توان جامعه اختصاص یابد، اما این طبقه اقتصادی نه تنها کمترین بهره را از یارانه انرژی می‎برند، بلکه بیشترین آسیب‌ نیز از محل یارانه انرژی متوجه آنها است. در مقابل واسطه‌ها، قاچاقچیان و دهک‌های بالای اقتصادی بیشترین مزیت را از یارانه انرژی کسب می‌کند. (دنیای اقتصاد)


سه توصیه برای اقتصاد ۹۸

راه چهارساله هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در دوره هشتم با سه توصیه اقتصادی رئیس این اتاق برای سال آینده به انتها رسید؛

۱️⃣ پایان دادن به چندنرخی‌ بودن ارز و به‌سمت ارز تک‌نرخی حرکت کردن

۲️⃣ تعیین تکلیف قیمت‌های حامل‌های انرژی و سوخت

۳️⃣ شفا‌سازی فرآیند ادغام بانک‌ها


در ادامه بخوانید

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین3 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین، یک آمریکایی در ایالت کارولینای شمالی آمریکا بلیط بخت‌آزمایی به ارزش ۲۰ دلار را خرید و میلیون دلار برنده شد. مایکل استرانگ تعریف کرد که اغلب به کارولینای شمالی می‌رود و به کار تعمیر می‌پردازد. به گزارش اسپوتنیک به نقل از وبگاه خبری UPI، او در رابطه با خرید بلیط بخت‌آزمایی ۲۰ دلاری گرفت: «من تصمیم گرفتم دوباره بلیط ۲۰ دلاری بخرم، چون برایم شانس می‌آورد. از ۲۷ بلیط ۲۰ دلاری که اخیرا خریدم ۲۶ بلیط برنده بوده است. داشتم حصار را تعمیر می‌کردم، برای رفع خستگی فکر کردم یک بلیط ۲۰ دلاری بخت‌آزمایی بخرم.

ساختمان‌های عجیبی که هوش از سرتان می‌برد+ تصاویر

4+
الفالف22 ساعت قبل
الفالف1 روز قبل
پورابراهیمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در ابتدا با اشاره به کارت‌های اجاره‌ای گفت: کارت‌های یکبار مصرف یا اجاره‌ای برای مدت یک سال اعتبار دارد. کاظم پالیزدار دبیر ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی کشور در ادامه برنامه با اشاره به عملکرد منفی کارت‌های بازرگانی گفت: تعداد صدور کارت زیاد است، اما فقط به واسطه اجاره‌ای بودن آن نیست لذا یکسری ضوابط برای صدور کارت در موضوع واردات و صادرات ایجاد کرده‌ایم. در ادامه برنامه، پالیزدار یادآور شد: زمانی که قرار باشد این کارت‌ها صادر شود، قانون گذاری‌های مشخص اجرا می‌شود و باید صورت حساب‌های بانکی نظارت و احراز شود. علیخانی با بیان اینکه صدور کارت براساس آئین نامه انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: شرایط صدور کارت، همانطور که گفتیم بر اساس آئین نامه انجام می‌شود و راستی آزمایی آن هم به سرعت انجام می‌شود. پورابراهیمی ادامه داد: بحث احراز هویت با بررسی مدارک کاملا متفاوت است و شرایط احراز برای صدور کارت، اعتبار و رتبه بندی ما را برطرف نمی‌کند.
ایسناایسنا23 ساعت قبل
در هفته‌ای که گذشت وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با اشاره به ایجاد بیش از ۹۲ هزار شغل در حوزه مشاغل خانگی طی سال گذشته از اختصاص تسهیلات تا سقف صد میلیون تومان به پیشرانان و کارفرمایان طرح مشاغل خانگی خبر داد و گفت: برای متقاضیان مشاغل خانگی هم اعطای وام ۱۰ میلیون تومانی را پیشنهاد کردیم. وی از ممنوعیت پرداخت وام اشتغال خانگی به کارمندان دولت خبر داد و گفت: با توجه به محدودیت تسهیلات و منابع مشاغل خانگی با تصمیم و مصوبه ستاد ساماندهی مشاغل خانگی، پرداخت این تسهیلات به شاغلان دستگاه‌های دولتی ممنوع و مقرر شده که این تسهیلات در اختیار متقاضیان اشتغال خانگی و کارجویان قرار گیرد. رییس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت مشاغل خانگی نیز از ارائه پیشنهاد افزایش سقف تسهیلات مشاغل خانگی خبر داد و گفت: طی سالهای ۹۵ تا ۹۷ بیش از ۱۶۵ هزار نفر در حوزه مشاغل خانگی مشغول کار شده‌اند. وی پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی به شاغلان دستگاه‌های دولتی را ممنوع اعلام کرد اما گفت که بازنشستگان از این قاعده مستثنی هستند و می‌توانند با رعایت مقررات از تسهیلات مشاغل خانگی استفاده کنند. براساس اطلاعات سامانه کارا، از بهمن ۱۳۹۶ تا تیر ۱۳۹۸ به ۱۷ درصد طرح‌های مشاغل خانگی تسهیلات پرداخت شده که پنج درصد تسهیلات پرداختی در حوزه اشتغال روستایی و عشایری مربوط به مشاغل خانگی است.
فارسفارس22 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، نشست شورای تجار تاجیکستان و قزاقستان با حضور شرکت‌های پیشگام صادراتی قزاقستان در «دوشنبه» برگزار می‌شود. هدف این نشست ترویج صادرات محصولات قزاقی و خدمات در بازار تاجیکستان و برقراری ارتباط با تجار تاجیک می‌باشد. در حال حاضر بخش عمده محصولات صادراتی قزاقستان به تاجیکستان را غلات، محصولات معدنی و فلزات تشکیل می‌دهد. در سال گذشته میلادی حجم تجارت متقابل میان تاجیکستان و قزاقستان ۸٫۲ درصد افزایش و ۹۰۰ میلیون دلار بود. در چارچوب نشست شورای تجار تاجیکستان و قزاقستان نمایش محصولات شرکت‌های قزاقی، امضای توافقات دوجانبه و دیدارهای تجار ۲ کشور برنامه ریزی شده است.
صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صد او سیما؛ نادر ​بذر افشان با اعلام این خبر گفت: ​ طلای ۱۸ عیار با کاهش ۲۵ هزار تومانی در مقایسه با ابتدای هفته، ​ ۴۰۱ هزار تومان قیمت گذاری شد. وی افزود: قیمت هر سکه تمام بهار آزادی نیز با کاهش ۳۵۵ هزار تومانی، به مبلغ ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان معامله شد. بذر افشان همچنین حباب سکه را ۱۷۰ هزار تومان اعلام کرد. دبیر اتحادیه طلا و جواهر استان تهران تقاضای کم در بازار و نظارت و کنترل بانک مرکزی بر بازار ارز​ را، ​ دلیل کاهش قیمت‌ها در بازار سکه و طلا دانست. همچنین امروز (پنجشنبه ۲۷ تیر) در بازار تهران، هر قطعه نیم سکه ۲ میلیون و ۱۴۰ هزار تومان، ربع سکه یک میلیون ۳۵۵ هزار تومان و هر سکه گرمی ۹۸۰ هزار تومان ارزش گذاری شد.

نظرها

اخبار بیشتر