1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. اقتصادی
امسال ۱۰۵ میلیون مترمکعب آب شرب در کردستان تولید شد

امسال ۱۰۵ میلیون مترمکعب آب شرب در کردستان تولید شد

خبرگزاری ایرنا |
سنندج - ایرنا - مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری کردستان گفت: از ابتدای امسال تا پایان بهمن حدود 105 میلیون مترمکعب آب شرب در شهرهای مختلف استان تولید و توزیع شد.

محمدحسین محمدی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از این میزان آب تولید شده، حدود ۶۰ میلیون مترمکعب از منابع سطحی و بقیه آن از منابع آبی زیرزمینی تامین شده است.

وی هزینه تولید یک هزار لیتر (یک متر مکعب) آب شرب در استان را ۱۵ هزار ریال اعلام کرد و افزود: این در حالی است که به ازای فروش هر مترمکعب آب، چهار هزار ریال از مشترکان دریافت می‌شود.

مدیرعامل شرکت آبفای شهری کردستان اظهار داشت: این شرکت در پایان برنامه ۲۰ ساله خود پایان سال ۱۴۲۰ به دنبال تامین آب شرب استان از منابع آب‌های سطحی است.

محمدی اضافه کرد: طرح جامع تامین آب شرب تا افق ۱۴۲۰ کردستان متشکل از برنامه‌های مختلف است که اکنون برخی از زیرمجموعه‌های آن انجام شده و اجرای برخی دیگر نیز به تدریج آغاز می‌شود.

خبری: اخبار اقتصادی دلار و بورس

وی با اشاره به اینکه از ابتدای امسال تا ۱۱ ماه منتهی به بهمن ۱۰ هزار و ۸۹۳ فقره انشعاب آب واگذار شده است، گفت: امسال در همین مدت ۱۰ هزار و ۹۷۶ فقره انشعاب فاضلاب نیز به مشترکان واگذار شد.

به گزارش ایرنا، از جمعیت شهری یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفری کردستان ۱۰۰ درصد آن در ۲۷ شهر استان تحت پوشش شرکت آبفا هستند.

شرکت آبفای شهری کردستان دارای ۳۵۷ هزار فقره انشعاب آب، ۳۴۰ هزار انشعاب فاضلاب و پنج هزار و ۱۰۰ کیلومتر شبکه توزیع و خطوط انتقال آب است.

۷۳۵۵ / ۳۰۳۴

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با اقتصاد، انرژی، آبفای شهری و تولید آب از تلگرام

سه توصیه برای اقتصاد ۹۸

راه چهارساله هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در دوره هشتم با سه توصیه اقتصادی رئیس این اتاق برای سال آینده به انتها رسید؛

۱️⃣ پایان دادن به چندنرخی‌ بودن ارز و به‌سمت ارز تک‌نرخی حرکت کردن

۲️⃣ تعیین تکلیف قیمت‌های حامل‌های انرژی و سوخت

۳️⃣ شفا‌سازی فرآیند ادغام بانک‌ها


آینده تاریک طلا‌ی سیاه

💠 موسسه تحقیقاتی «مک‌کنزی» در گزارشی به بررسی وضعیت بخش انرژی جهان تا سال ۲۰۵۰ پرداخته که می‌توان گفت یکی از نتایج قابل توجه آن، جدا شدن مسیر رشد اقتصاد جهانی و رشد تقاضای جهانی انرژیاز یکدیگر است.

💠 در این گزارش پیش‌بینی شده تقاضای نفت تا اوایل دهه ۲۰۳۰ به اوج خود برسد و از آن پس به سرعت رو به کاهش بگذارد. افزایش استفاده از خودروهای برقی و همچنین بازیافت مواد پلاستیکی، دو عاملی هستند که تقاضا برای نفت جهان را کاهش خواهند داد.

💠 مک‌کنزی حتی در سناریوی دیگری پیش‌بینی کرده در صورت گذار سریع به خودروهای برقی و بازیافت پلاستیک، افول دوران طلایی نفت در کمتر از ۶ سال دیگر رخ دهد.

💠 بر اساس این گزارش، برای نخستین بار در تاریخ شاهد خواهیم بود که رشد جهانی اقتصاد تا چشم‌انداز ۲۰۵۰همراستا با رشد تقاضای انرژی نخواهد بود.

دنیای اقتصاد


آینده تاریک طلا‌ی سیاه

💠 موسسه تحقیقاتی «مک‌کنزی» در گزارشی به بررسی وضعیت بخش انرژی جهان تا سال ۲۰۵۰ پرداخته که می‌توان گفت یکی از نتایج قابل توجه آن، جدا شدن مسیر رشد اقتصاد جهانی و رشد تقاضای جهانی انرژیاز یکدیگر است.

💠 در این گزارش پیش‌بینی شده تقاضای نفت تا اوایل دهه ۲۰۳۰ به اوج خود برسد و از آن پس به سرعت رو به کاهش بگذارد. افزایش استفاده از خودروهای برقی و همچنین بازیافت مواد پلاستیکی، دو عاملی هستند که تقاضا برای نفت جهان را کاهش خواهند داد.

💠 مک‌کنزی حتی در سناریوی دیگری پیش‌بینی کرده در صورت گذار سریع به خودروهای برقی و بازیافت پلاستیک، افول دوران طلایی نفت در کمتر از ۶ سال دیگر رخ دهد.

💠 بر اساس این گزارش، برای نخستین بار در تاریخ شاهد خواهیم بود که رشد جهانی اقتصاد تا چشم‌انداز ۲۰۵۰همراستا با رشد تقاضای انرژی نخواهد بود.

دنیای اقتصاد


✍️بعضیا زوم کردن رو حذف سوبسید انرژی

🔸اینکه در ایران قیمت انرژی پایین و سالانه نهصد هزار میلیارد تومان سوبسید انرژی داده میشه!!!

🔹این افراد قیمت انرژی در ایران رو با اروپا و …مقایسه میکنند و توصیه میکنند دولت سوبسید انرژی را حذف کنه تا قیمت حاملهای انرژی جهانی شه

🔹اینا اشاره نمیکنند که بخاطر نرخ بهره بانکی ۲۸-۳۰ درصدی چقدر از هزینه تولید صرف هزینه‌های مالی میشه و مشکل تامین مالی که بخاطر بهره بالای بانکی صنایع باهاش درگیرند.

🔹نمیگند بخاطر عقب ماندگی و عدم توسعه بیشتر صنایع ما در قرن۲۱ هنوز به حمل و نقل ریلی دسترسی ندارند و هزینه‌های حمل و نقل بالایی بابت خرید مواد اولیه یا ترانزیت محصولات میپردازند.

🔹اشاره نمیکنند که بصورت دستوری چند برابر ظرفیت، نیروی انسانی مازاد تو صنایع بکار گرفته شده تا مسئولان فیگور ایجاد اشتغال بگیرند.

🔹نمیگویند که بخاطر صدور انقلاب و تحریم و …از دانش فنی و تکنولوژی روز دنیا عقبیم و اجرای طرحهای توسعه صنایع بخاطر مشکل فاینانس با تاخیر بسیار زیاد و با هزینه گزاف راه اندازی شده که بعضا حتی توجیه اقتصادی هم نداشته و بهای تمام شده تولید بالا برده

تو همین پالایشگاهها بعد برجام کره جنوبی برای طرحهای توسعه پالایشگاهی و کمک به بهینه سازی و کیفی سازی محصولات پالایشگاهی جلو آمد ولی با خروج ترامپ از برجام دوباره همین دو سه شرکت آسیایی نیز ایران را ترک کردند شرکتها بخاطر تحریم و بلندپروازیهای سیاسیون طرحهای بهینه سازی و کیفی سازی محصولاتشان زمین مانده بجای تولید مازوت که صرفه اقتصادی نداره میتوانستیم نفت و گاز تولید کنیم ولی بخاطر نبود سرمایگذاری خارجی این طرحها روی زمین مانده

بنادر ما -کشتیرانی ما بخاطر عقب ماندگی در کنار بحث تحریمها سبب ایجاد مشکلات در بخش صارات شده

🔹سیاستهای اشتباه نظام-نرخ بهره بالای بانکی -سوء مدیریت و …اینها سالانه دهها میلیارد دلار به اقتصاد ایران هزینه تحمیل میکند و نظام با سوبسی انرژی سعی میکند این هزینه‌ها را جبران کند. (در واقع رشوه نظام بخاطر بی تدبیری هاش)

🔹 وگرنه هیچ جای دنیا، با بهره بانکی ۲۸ درصد و تحریم و اقتصاد بسته و قیمت انرژی آزاد و قیمتگذاری دستوری و سیستم فشل دولتی هیچ صنعتی توان رقابت و ایستادن ندارد چه رسد ایران

🔹اگر در چین و ژاپن و …صنایع از انرژی با نرخ آزاد استفاده میکنند در مقابل بهره بانکی ۲-۳ درصد است -اقتصادی آزاد دارند نه اقتصاد بسته مثل ما مدام چوب تحریم و …بالا سرشان نیست قبلا زیرساخت لازم براشون فراهم شده از توسعه بنادر تا حمل و نقل ریلی و …. دولت دست تو جیب این صنایع نمیکند از مدیران فشل دولتی استفاده نمیکند سود این صنایع بزور صرف خیریه فلان آیت الله و کمک به بیت ایکس و …نمیشود. تو هیات مدیره هاشون داماد و …فلان وزیر و …بکار گرفته نمیشود.

🔹تولید در ایران هیچ مزیتی نداره بجز مزیت استفاده از انرژی ارزان که اینم از صنایع گرفته بشه دیگه تولید تو این کشور هیچ جذابیتی و توجیه اقتصادی نخواهد داشت.

و هیچ ادم عاقلی نمیاد تو همچین اقتصاد بسته‌ای با چنین مشکلات متعددی سرمایگذاری کنه


💠۱۰ کشوری که بیشترین یارانه انرژی را پرداخت می‌کنند؛

🌀 در سال ۲۰۱۷ میزان یارانه انرژی ایران به ۴۵ میلیارد دلار رسیده که از میزان یارانه انرژی در چین حدود ۷ میلیارد دلار بیشتر است. این در حالی است که جمعیت چین ۱۷ برابر ایران است.

دنیای اقتصاد


🌀برندگان و بازندگان یارانه بنزین

🔸 «نمونه‌های بسیاری از اشتباهات بزرگ در سیاست‌گذاری‌های اقتصادی وجود دارد؛ اما خیلی سخت است که سیاستی بدتر از پرداخت یارانه انرژی پیدا کنیم.» این جملات شروع یکی از مقاله‌های معتبرترین نشریه اقتصادی جهانی یعنی «اکونومیست» است.

🔸 ایران، رکورددار پرداخت یارانه انرژی این بدترین سیاست اقتصادی در جهان است. به اعتقاد اقتصاددانان، یارانه انرژی تنها نتیجه اتخاذ سیاست‌های پوپولیستی و عامه‌پسندانه است که در نهایت جز تضعیف اقتصاد، افزایش نابرابری اجتماعی و نارضایتی عمومی از عملکرد دولت دستاورد دیگری به همراه ندارد.

🔶 بر اساس برآوردهای آژانس بین‌المللی انرژی، میزان یارانه انرژی ایران در سال ۲۰۱۶ حدود ۳۴ میلیارد دلار بوده که بیشترین مقدار در جهان بعد از چین با چند برابر جمعیت است.

🔶 قیمت بنزین در داخل کشور لیتری ۱۰۰۰ تومان است، در حالی که هر لیتر بنزین در فوب خلیج‌فارس حدود ۴۰ سنت به فروش می‌رسد. اگر ارزش حدودی دلار در بازار ثانویه را مبنای محاسبات خود قرار دهیم (حدود ۸۵۰۰ تومان)، قیمت ۴۰ سنتی بنزین در فوب خلیج فارس معادل ۳۴۰۰ تومان است. بنابراین دولت برای هر لیتر بنزین ۲۴۰۰ تومان یارانه اختصاص می‌دهد و با توجه به اینکه روزانه بین ۹۰ تا ۱۰۰ میلیون لیتر بنزین در کشور به مصرف می‌رسد، میزان یارانه‌ای که دولت در مجموع یک سال برای بنزین هزینه می‌کند بین ۷۹ هزار تا ۸۹ هزار میلیارد تومان است. برای اینکه بزرگی این رقم مشخص شود کافی است به میزان یارانه نقدی که دولت به خانوارها می‌دهد توجه کرد. مجموع میزان یارانه نقدی در هر ماه ۳۸۰۰ میلیارد تومان است و در کل سال به حدود ۴۵ هزار میلیارد تومان می‌رسد. بنابراین میزان یارانه‌ای که تنها به سوخت بنزین اختصاص می‌یابد حدود دو برابر یارانه نقدی است.

🔸 ریشه بسیاری از مشکلات کنونی کشور در پرداخت یارانه انرژی نهفته است. هرچند یارانه انرژی باید به حمایت از اقشار کم توان جامعه اختصاص یابد، اما این طبقه اقتصادی نه تنها کمترین بهره را از یارانه انرژی می‎برند، بلکه بیشترین آسیب‌ نیز از محل یارانه انرژی متوجه آنها است. در مقابل واسطه‌ها، قاچاقچیان و دهک‌های بالای اقتصادی بیشترین مزیت را از یارانه انرژی کسب می‌کند. (دنیای اقتصاد)


نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم از شهادت دو مامور نیروی انتظامی توسط شوهر عصبانی

افتصادنیوزافتصادنیوز23 ساعت قبل
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
مهاجم نیجریه‌ای آبی پوشان عکس هایی را از خودروی خود در صفحه اجتماعی اش انتشار داده است. منشا برای حضور در تمرینات استقلالی‌ها به زودی راهی تهران می‌شود و گفته می‌شود او به همراه خانواده خود به ایران می‌آید و خانواده او مهمان دربی ۸۹ نیز خواهند بود.
عصر ایرانعصر ایران15 ساعت قبل
تورم دورقمی، افزایش نرخ بیکاری، رکود اقتصادی و کاهش درآمدهای نفتی، چهار پیش‌بینی مراکز بین‌المللی از اقتصاد ایران در سال آینده هستند. تورم دورقمی، افزایش نرخ بیکاری، رکود اقتصادی و کاهش درآمدهای نفتی، چهار پیش‌بینی مراکز بین‌المللی از اقتصاد ایران در سال آینده هستند. به‌عنوان مثال، سازمان ملل در گزارش وضعیت و چشم‌انداز اقتصاد ۲۰۱۹، تورم ۳۴٫۹ درصدی را برای ایران پیش‌بینی کرده است. رشد اقتصادیپیش‌بینی بانک جهانی از رشد اقتصادی ایران در سال آینده منفی است. درآمدهای نفتیاکونومیست در تحلیلی که از صنایع در سال ۲۰۱۹ ارائه داده، تحریم‌های ایران را به‌عنوان یکی از ریسک‌های پیش روی صنایع در سال آینده معرفی کرده است.
همشهریهمشهری17 ساعت قبل
چمدان نوشت: حرمت اله رفیعی در مورد وضعیت‌ آژانس‌های مسافرتی در سال ۹۷ گفت: شاید هیچ سالی را نداشتیم که وضعیت آژانس‌های مسافرتی در آن، مانند سال ۹۷ بد باشد. وی ادامه داد: عوامل مختلفی در به وجود آمدن این وضعیت نقش داشتند که از جمله می‌توان به شرایط بد اقتصادی برای مردم اشاره کرد که سبب می‌شود سفر گزینه آخر انتخاب مردم باشد. رفیعی نوسانات ارزی را از دیگر مشکلات آژانس‌های مسافرتی دانست و افزود: متاسفانه شاهد بودیم که افرادی خارج از صنف تصمیمات غیرکارشناسی برای ارز در حوزه سفر گرفتند. رفیعی تاکید کرد: تورهای خروجی ما کاهش بسیار چشمگیری داشته‌است و می‌توانیم بگوییم نسبت به سال گذشته ۳۵ تا ۴۰ درصد از تورهای خارجی کم شده‌اند. کاش حداقل از نزدیک‌ترین نقاط به مرز در دو کشور پروازهایی برای مردم در نظر می‌گرفتند تا هم مردم هزینه کمتری می‌پرداختند و هم ازدحام شلوغی در مرزهای زمینی کاهش پیدا می‌کرد.

جایگزین هایی برای تویوتا سوپرا؛ افسانه‌ای که به کابوس طرفدارانش بدل شد

12+
دیجیاتودیجیاتو12 ساعت قبل
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین18 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، بر اساس این گزارش، قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات روز جمعه با ۰٫۳۳ درصد افزایش به ۱۳۱۳ دلار و ۶۸ سنت رسید. قیمت طلای آمریکا نیز در پایان معاملات دیروز با ۰٫۳۹ درصد رشد به ۱۳۱۸ دلار و ۷۰ سنت رسید. قیمت فلز زرد در هفته گذشته حدود یک درصد افزایش داشت و بهترین عملکرد هفتگی را از ابتدای ماه فوریه تاکنون به ثبت رساند. پس از انتشار آمارهای ضعیف اقتصادی و عملکرد ضعیف بورس آمریکا، شاخص‌ها در بورس‌های اروپایی نیز شاهد افت بود. قیمت طلا روز پنجشنبه به بالاترین رقم از ۲۸ فوریه تاکنون یعنی ۱۳۲۰ دلار و ۲۲ سنت رسیده بود.

اخبار بیشتر