1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. اقتصادی
استقبال کم رنگ از بیمه محصولات کشاورزی و دامی در جنوب کرمان

استقبال کم رنگ از بیمه محصولات کشاورزی و دامی در جنوب کرمان

خبرگزاری ایرنا |
جیرفت - ایرنا -کشاورزان ،باغداران و عشایر جنوب استان کرمان آنگونه که باید از بیمه محصولات کشاورزی ،باغی و دامی استقبال نمی کنند و این در حالی است که این مساله موجب ورود خسارت های زیادی آنها شده است.

به گزارش ایرنا، دامداری یکی از اقتصادی‌ترین زیربخش‌های وابسته به کشاورزی بوده و جایگاه ویژه‌ای در بیشتر روستاهای جنوب کرمان دارد، این بخش به‌ دلیل وجود شرایط کنترل نشدنی مانند عوامل جوی، زلزله، بیماری‌ها و غیره، یکی از مخاطره‌ آمیزترین فعالیت‌های اقتصادی به‌ شمار می‌ رود.

بیمه محصولات کشاورزی و دامی به عنوان ابزاری برای کاهش ریسک و تقویت انگیزه سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی و دامپروری مطرح شده اما با وجود اهمیت بیمه در ابعاد امنیتی، اقتصادی و سلامت اجتماعی بهره‌ برداران و نقش آن در بهبود زندگی آن‌ها، پذیرش آن از سوی بهره‌برداران با مشکلات و موانع اساسی روبرو است که می‌توان به نبود آگاهی نسبت به فواید بیمه، عدم پوشش تمام خطرات و مسافت زیاد مقر بیمه با بهره برداران اشاره کرد.

**حق بیمه بیشتر و غرامت پرداخت شده کمتر

معاون خدمات بیمه‌ای جنوب کرمان گفت: صندوق بیمه کشاورزی این منطقه در سال زراعی ۹۶ - ۹۷ اقدام به بیمه ۱۴۱ هزار و ۲۶راس دام سبک و سه هزار و ۷۱۸ راس گاو بومی و آمیخته کرده است.

ولی الله افشار افزود: بیمه، یک بحث حمایتی است و دولت در قالب بیمه از دامدار حمایت می‌کند و ۵۰ درصد حق بیمه تکمیلی را می‌‌پردازد و ۵۰ درصد دیگر به عهده بیمه‌گذار است.

وی ضمن اشاره به ۲ نوع بیمه پایه و تکمیلی در دام‌ها، بیان کرد: در بحث دام عشایر، عوامل خطری که در بیمه پایه مد نظر ما است کمتر اتفاق می‌افتد اما در صورت بروز اتفاق، خسارت زیادی به همراه دارد.

وی ادامه داد: آبله، آتش سوزی‌های غیرعمد، بیماری‌های عفونی قرنطینه‌ای و نو ظهور در این فهرست قرار دارد، این نوع بیمه ارزان و حق بیمه آن بسیار پایین است و نزدیک به ۸۰ درصد حق بیمه را دولت پرداخت می‌کند و میزان غرامتی که پرداخت می‌شود بیشتر است.

افشار ادامه داد: اما در بیمه تکمیلی یا الحاقی، حق بیمه بیشتر و غرامت پرداخت شده نسبت به بیمه پایه کمتر است چون در بیمه تکمیلی بعضی بیماری‌ها زیاد اتفاق می‌افتد و دامدار می‌تواند با مدیریت صحیح مانع آن‌ها شود و حمله وحوش، آنترو و ذات الریه در این نوع بیمه قرار دارند.

وی اظهار داشت: برای بررسی خسارت، کافی است بیمه‌گذار یک برگ درخواست ‌بازدید از خسارت را به شرکت بیمه یا شعبه بانک کشاورزی بدهد و کمتر از ۲۴ ساعت خسارت بررسی و ادامه کار پرداخت غرامت انجام می‌شود.

** نا آشنایی مردم با فرهنگ بیمه و فقر مالی

معاون خدمات بیمه‌ای جنوب کرمان هم گفت: عشایری که در مناطق صعب‌العبور هستند و دام آن‌ها تلف شده می‌توانند تلفنی به شرکت بیمه اطلاع دهند و شماره پلاک و شماره بیمه‌نامه خود را ارسال کنند و بعد از اینکه برگ درخواست، توسط همکاران ما تکمیل شد، کارشناسان طی مدت ۲۴ ساعت به محل مراجعه و خسارت را بررسی می‌کنند.

وی عدم آشنایی مردم با فرهنگ بیمه و فقر مالی را از دلایل استقبال نکردن دامداران از بیمه دانست و گفت: در این حوزه تاکنون کلاس‌های ترویجی و آموزشی زیادی برگزار کردیم تا دامداران را تشویق به بیمه دام‌هایشان کنیم اما می‌طلبد در این راستا بخشداری‌ها، شوراها و دهیاری‌ها نیز همکاری داشته باشند و مردم را توجیه کنند که برای بیمه دام‌های خود اقدام کنند.

خبری: جديدترين اخبار اقتصادی لحظه به لحظه ايران وجهان

افشار تصریح کرد: صندوق بیمه پیگیر است که در آینده، هر دامداری متناسب با خسارتی که می‌بیند حق بیمه برای او در نظر گرفته شود و کسی که تلفات کمتری داشته حق بیمه کمتری هم بپردازد.

معاون خدمات بیمه‌ای جنوب کرمان تاکید کرد: افراد در تمام طول سال می‌توانند با مراجعه به بیمه دام عشایر اقدام به بیمه دام‌های خود کنند.

** پلنگ ۶۰ دام سبک را در جیرفت تلف کرد

بخشدار ساردوئیه جیرفت از حمله پلنگ به یک دامداری سنتی در این بخش خبر داد و گفت: در این حمله ۶۰ گوسفند تلف شد.

محمود مهنی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: یکی از دامداران بخش ساردوئیه گزارش یک مورد حمله حیوان وحشی به دامداری سنتی را گزارش کرد و بلافاصله یک تیم از بخشداری برای بررسی موضوع به محل گزارش شده اعزام شد.

وی ادامه داد: پس از بررسی تیم کارشناسی، مشخص شد تعداد ۶۰ گوسفند یک دامداری سنتی در روستای حکمت آباد از توابع دهستان گور توسط یک قلاده پلنگ تلف شده است.

بخشدار ساردوئیه اظهار داشت: متاسفانه دام‌های این دامداری بیمه نبودند لذا بیمه شامل این خسارت دیده نمی‌شود.

وی افزود: طبق برآورد تیم کارشناسی، این دامدار میزان ۶۰۰ میلیون ریال خسارت دید اما اگر بیمه بود، دچار زیان مالی کمتری می‌شد.

مهنی بر بیمه کردن دام و محصولات کشاورزی تاکید کرد و گفت: سال گذشته هم چنین موردی گزارش شد که متاسفانه آن مورد هم بیمه نبود لذا دامداران، دام‌های خود را بیمه کنند تا در صورت بروز چنین مشکلاتی بیمه، خسارت دامدار را پرداخت کند.

** نهادینه کردن فرهنگ بیمه توسط مدیران

فرماندار جیرفت گفت: تلاش برای نهادینه کردن فرهنگ بیمه، یکی از مهم‌ترین رسالت‌های مسئولان است.

احمد امینی روش افزود: نقش بیمه در زندگی انسانها غیرقابل انکار است لذا همه باید سعی کنند مال و جان خود را بیمه کنند.

وی تصریح کرد: دولت قادر به پرداخت خسارت‌های مختلف به مردم نیست لذا در این زمینه مردم باید به سمت بیمه‌ها بروند تا در صورت بروز خسارت دچار مشکل نشوند.

فرماندار جیرفت عنوان کرد: آتش سوزی، تصادفات، زلزله و حوادث غیرمترقبه، قابل پیش بینی نیست، پس بیمه کردن مال و جان، عاقلانه‌ترین کار است.

البته برخی از کشاورزان و بهره برداران از عملکرد صندوق بیمه محصولات کشاورزی، گلایه مند بوده و خواستار تسریع در روند پرداخت غرامت‌ها هستند.

برخی از بهره برداران هم، جبران خسارت اندک را یکی دیگر از ضعف‌های صندوق بیمه محصولات کشاورزی عنوان می‌کنند و اعتقاد دارند همین ضعف‌ها باعث دلسردی کشاورزان شده است.

گزارش: هادی شفیعی

۷۴۵۰/۷۴۲۹/ ۵۰۵۴

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با اقتصاد، بیمه، جنوب کرمان و پرداخت خسارت از تلگرام

کانال اطلاعات عمومی بیمه تامین اجتماعی

🚻🇮🇷

١٠١٣

https: //telegram. me/taminejtemaeelink

مبنای پرداخت حق بیمه، بیمه شدگان بیمه اختیاری چیست؟

جواب:

۱ – متقاضی کمتر از ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه دارد:

لذا دستمزد مبنای محاسبه بیمه به انتخاب متقاضی بین حداقل و حداکثر دستمزد میباشد.

۲ - متقاضی بیش از ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه دارد:

میانگین دستمزد مبنای پرداخت آخرین ۳۶۰ روز قبل از تاریخ ثبت تقاضا ادامه بصورت بیمه اختیاری مشروط به اینکه از حداقل دستمزد مصوب شورایعالی کار سال مورد تقاضا کمتر و یا از حداکثر دستمزد بیشتر نباشد.

https: //telegram. me/taminejtemaeelink


🔶 در بازدید سرزده مدیرعامل بیمه ایران از واحد پرداخت خسارات بیمه توسعه اعلام شد؛ پرداخت خسارت ۵۲۷۸۵ نفر زیان‌دیده با مبلغی بالغ بر ۹۱۴ میلیارد تومان

🔸آقای پورکیانی با بیان اینکه بیمه ایران برای به پایان رساندن پرداخت خسارت به زیاندیدگان شرکت بیمه توسعه هیچ مشکلی ندارد، در خصوص نحوه تأمین منابع مالی پرداخت خسارت‌ها خاطرنشان کرد: براساس مصوبه شورای عالی بیمه، بیمه ایران معادل ارزش ریالی املاکی که به این شرکت انتقال می‌یابد را در بخش خسارت هزینه می‌کند و اگر در این روند از ناحیه بیمه توسعه تأخیری ایجاد شود، بیمه ایران قانونا محلی برای تأمین خسارت‌ها در اختیار نخواهد داشت.

🔸 وی ابراز امیدواری کرد: در شرایطی که بیمه ایران از همه ظرفیت‌های خود برای حل و فصل موضوعات مربوط به بیمه توسعه استفاده می‌کند شاهد همکاری بیشتری از سوی مسئولین بیمه توسعه باشیم.


🔻پشت‌پرده گران کردن دلار توسط دولت از زبان دکتر حسین راغفر:

🔹 باج دادن به موسسات مالی بدهکار و گرفتاری که این پرداخت خسارت ۳۵هزارمیلیاردی برای مردم ایجاد کرد

🔹 ماجرای گروه‌های خاص که دولت زیر دست آن‌هاست


🔻 دو شرط پلیس فتا برای ادامه فعالیت «دیوار»

رئیس پلیس فتای تهران اعلام کرد:

🔹شروط پلیس برای ادامه فعالیت سایت دیوار «تعهد این سایت به مراجع قضایی درباره برقراری امنیت پلتفرم خود و دیگری لزوم پرداخت خسارت به شاکیان در صورت بروز مشکلاتی اعم از کلاهبرداری و ….» است/خراسان


🔻طغیان رودخانه‌ها در رودبار کرمان

🔹مسدود شدن راه ارتباطی ۸۶ روستا به دلیل طغیان رودخانه‌ها در رودبار جنوب کرمان. /تسنیم


🔻اجرایی شدن طرح بزرگ دولت برای «توسعه پوشش تلفن همراه» در مناطق محروم سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان و شرق هرمزگان همزمان با دهه فجر

▫️وزیر ارتباطات: از ساعاتی پیش ۱۱۰۰ روستای محروم تحت پوشش دو اپراتور تلفن همراه قرار گرفتند.

#اسکان_نیوز


نظرها

در ادامه بخوانید

ایسناایسنا1 روز قبل
در حالی که رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار فراوانی و ثبات قیمت‌ها را از ویژگی‌های بازار میوه دانست، آخرین کشف قیمت‌ها از بازار عمده فروشی میوه و تره بار نشان می‌دهد که وضعیت چندان مناسبی در این بازار حاکم نیست. به گزارش ایسنا، در شرایطی که اسدالله کارگر، رئیس اتحادیه میوه و تره بار از فراوانی این اقلام در بازار خبر می‌دهد و ثبات قیمت‌ها و متعادل‌تر شدن بازار میوه را نتیجه آن می‌داند، نگاهی به آخرین کشف قیمت‌ها در بازار عمده فروشی میوه و تره بار نشان می‌دهد که وضعیت مناسبی در بازار حاکم نیست. با نگاه به قیمت عمده فروشی کشف شده هر کیلوگرم سیب ۸۰۰۰ تومان، موز ۱۱ هزار تومان و نارنگی بندری ۱۴ هزار تومان است با اضافه کردن نرخ منطقی ۳۵ درصدی به آنها قیمت‌های عجیب و غریبی را شاهد خواهیم بود که مردم شاید کمتر رغبتی برای خرید میوه از این بازار داشته باشند. رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار در پاسخ به این سوال که چرا با وجود فراوانی که به آن اشاره می‌کنید، قیمت‌ها روند افزایشی دارد؟ افزود: وقتی فراوانی در بازار وجود داشته باشد، نخریدن و وفور محصول سبب می‌شود قیمت‌ها متعادل‌تر شده و روند معقول‌تری پیدا کند. کارگر گفت: به دلیل همین وفور محصول در بازار میوه و تره بار، روند قیمتی به گونه‌ای است که انواع میوه‌ها پایین‌تر از این نرخ‌ها در بازار فروخته می‌شود.
همشهریهمشهری5 ساعت قبل
به گزارش ایلنا، قیمت نفت در بازارهای جهانی با کاهش بسیار اندک و قیمت طلا با افزایش مواجه شد. شاخص نفت خام برنت با ۴ صدم درصد کاهش به بشکه‌ای ۶۷ دلار و ۸۵ سنت رسید. شاخص نفت خام وست تگزاس اینترمیدیت با یک صدم درصد کاهش به بشکه‌ای ۵۹ دلار و ۹۴ سنت رسید. قیمت هر گرم طلا نیز در بازارهای جهانی با ۷ دهم درصد افزایش به ۴۲ دلار و ۱۱ سنت رسید.
تابناکتابناک1 روز قبل
مجلس شورای اسلامی باتوجه به شرایط اقتصادی موجود درکشور در بودجه سال ۹۸ اجازه هیچ گونه افزایش قیمت را در حامل‌های انرژی صادر نکرده است و طبق قانون بودجه دولت مجاز به افزایش قیمت‌ها نیست. اما همین مجلس سال گذشته یک اختیار ویژه به دولت داده است که دست دولت را برای تغییر نرخ سود باز می‌گذارد. دولت بر اساس برنامه ششم توسعه این اختیار را دارد که قیمت بنزین را تا پایان برنامه به ۸۰درصد قیمت فوب خلیج فارس برساند بنابراین حربه افزایش قیمت سوخت حداقل تا ۴ سال آینده در دست دولت است و اگر روزی دولت مردان اراده کنند که قیمت‌ها را افزایش دهند باید در انتظار نرخ‌های عجیب و غریب در قیمت سوخت بود. نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ضمن مخالفت با هر نوع سهمیه‌بندی سوخت، افزود: ساماندهی مصرف و جلوگیری از قاچاق بنزین با احیاء مجدد کارت سوخت امکان‌پذیر خواهد بود چراکه میزان مصرف افراد از سوخت مشخص خواهد شد ضمن آنکه می‌تواند به‌عنوان یکی از ابزارهای مقابله با قاچاق سوخت موثر واقع شود. عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی همچنین بیان کرد: دولت تصمیمی بر سهمیه‌بندی بنزین ندارد اما ممکن است در سال جدید کارت سوخت به منظور ساماندهی مصرف احیاء شود چراکه دولت می‌تواند از اختیاری که برنامه ششم توسعه به آن‌ داده استفاده کرده و کارت سوخت را مجددا به کشور باز گرداند. /
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، پیرو خبر منتشر شده مبنی بر سرقت یکی از صندوق امانات یکی از بانک‌های خصوصی کشور، این بانک با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: این عملیات با هوشمندی کارکنان بانک و نیروی انتظامی و بهره‌گیری از سیستم‌های امنیتی به سرعت شناسایی و پیش از خروج سارقین نسبت به دستگیری آنان اقدام شده است. در این اطلاعیه، این بانک به مشتریان خود اطمینان داده کلیه اموال آنها در صحت و سلامت بوده و هیچیک از اموال امانی از بانک خارج نشده است.
افتصادنیوزافتصادنیوز1 روز قبل
اقتصاد نیوز: تیم فوتبال استقلال در فروردین ماه ۹۸ در ۲ جبهه لیگ برتر و آسیا باید به مصاف حریفان برود. به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از باشگاه خبرنگاران، استقلال در حالی در سال ۹۸ باید دیدار‌های خود را برگزار کند که شاگردان وینفرد شفر در فروردین ماه انجام ۵ بازی مهم را در فاصله‌های کم باید در دستور کار قرار دهند که به طور حتم فاصله کم دیدار‌ها برای بازیکنان بسیار سخت خواهد بود تا جایی که می‌توان اعلام کرد فروردینی جهنمی و طاقت فرسا در اختیار آبی پوشان قرار دارد. آبی پوشان پایتخت اولین بازی خود در فروردین ماه را باید برابر پرسپولیس برگزار کنند. استقلالی‌ها پس از پشت سر گذاشتن دربی ۸۹ باید ۴ روز بعد در تاریخ ۱۴ فرودین مقابل سایپا و علی دایی صف آرایی کنند. شاگردان شفر با انجام ۲ بازی لیگ برتری در چارچوب رقابت‌های آسیایی در تاریخ ۱۹ فروردین ماه برابر الهلال بازی خواهند کرد و آبی پوشان سپس با بازگشت به تهران در تاریخ ۲۳ فروردین نبرد بزرگ خود را برابر سپاهان برگزار می‌کنند و در نهایت در تاریخ ۲۸ فروردین برابر تیم ماشین سازی با سرمربیگری مهاجری به میدان می‌روند.

اخبار بیشتر