استقبال کم رنگ از بیمه محصولات کشاورزی و دامی در جنوب کرمان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. اقتصادی
استقبال کم رنگ از بیمه محصولات کشاورزی و دامی در جنوب کرمان

استقبال کم رنگ از بیمه محصولات کشاورزی و دامی در جنوب کرمان

ایرناخبرگزاری ایرنا |
جیرفت - ایرنا -کشاورزان ،باغداران و عشایر جنوب استان کرمان آنگونه که باید از بیمه محصولات کشاورزی ،باغی و دامی استقبال نمی کنند و این در حالی است که این مساله موجب ورود خسارت های زیادی آنها شده است.

به گزارش ایرنا، دامداری یکی از اقتصادی‌ترین زیربخش‌های وابسته به کشاورزی بوده و جایگاه ویژه‌ای در بیشتر روستاهای جنوب کرمان دارد، این بخش به‌ دلیل وجود شرایط کنترل نشدنی مانند عوامل جوی، زلزله، بیماری‌ها و غیره، یکی از مخاطره‌ آمیزترین فعالیت‌های اقتصادی به‌ شمار می‌ رود.

بیمه محصولات کشاورزی و دامی به عنوان ابزاری برای کاهش ریسک و تقویت انگیزه سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی و دامپروری مطرح شده اما با وجود اهمیت بیمه در ابعاد امنیتی، اقتصادی و سلامت اجتماعی بهره‌ برداران و نقش آن در بهبود زندگی آن‌ها، پذیرش آن از سوی بهره‌برداران با مشکلات و موانع اساسی روبرو است که می‌توان به نبود آگاهی نسبت به فواید بیمه، عدم پوشش تمام خطرات و مسافت زیاد مقر بیمه با بهره برداران اشاره کرد.

**حق بیمه بیشتر و غرامت پرداخت شده کمتر

معاون خدمات بیمه‌ای جنوب کرمان گفت: صندوق بیمه کشاورزی این منطقه در سال زراعی ۹۶ - ۹۷ اقدام به بیمه ۱۴۱ هزار و ۲۶راس دام سبک و سه هزار و ۷۱۸ راس گاو بومی و آمیخته کرده است.

ولی الله افشار افزود: بیمه، یک بحث حمایتی است و دولت در قالب بیمه از دامدار حمایت می‌کند و ۵۰ درصد حق بیمه تکمیلی را می‌‌پردازد و ۵۰ درصد دیگر به عهده بیمه‌گذار است.

وی ضمن اشاره به ۲ نوع بیمه پایه و تکمیلی در دام‌ها، بیان کرد: در بحث دام عشایر، عوامل خطری که در بیمه پایه مد نظر ما است کمتر اتفاق می‌افتد اما در صورت بروز اتفاق، خسارت زیادی به همراه دارد.

وی ادامه داد: آبله، آتش سوزی‌های غیرعمد، بیماری‌های عفونی قرنطینه‌ای و نو ظهور در این فهرست قرار دارد، این نوع بیمه ارزان و حق بیمه آن بسیار پایین است و نزدیک به ۸۰ درصد حق بیمه را دولت پرداخت می‌کند و میزان غرامتی که پرداخت می‌شود بیشتر است.

افشار ادامه داد: اما در بیمه تکمیلی یا الحاقی، حق بیمه بیشتر و غرامت پرداخت شده نسبت به بیمه پایه کمتر است چون در بیمه تکمیلی بعضی بیماری‌ها زیاد اتفاق می‌افتد و دامدار می‌تواند با مدیریت صحیح مانع آن‌ها شود و حمله وحوش، آنترو و ذات الریه در این نوع بیمه قرار دارند.

وی اظهار داشت: برای بررسی خسارت، کافی است بیمه‌گذار یک برگ درخواست ‌بازدید از خسارت را به شرکت بیمه یا شعبه بانک کشاورزی بدهد و کمتر از ۲۴ ساعت خسارت بررسی و ادامه کار پرداخت غرامت انجام می‌شود.

** نا آشنایی مردم با فرهنگ بیمه و فقر مالی

معاون خدمات بیمه‌ای جنوب کرمان هم گفت: عشایری که در مناطق صعب‌العبور هستند و دام آن‌ها تلف شده می‌توانند تلفنی به شرکت بیمه اطلاع دهند و شماره پلاک و شماره بیمه‌نامه خود را ارسال کنند و بعد از اینکه برگ درخواست، توسط همکاران ما تکمیل شد، کارشناسان طی مدت ۲۴ ساعت به محل مراجعه و خسارت را بررسی می‌کنند.

وی عدم آشنایی مردم با فرهنگ بیمه و فقر مالی را از دلایل استقبال نکردن دامداران از بیمه دانست و گفت: در این حوزه تاکنون کلاس‌های ترویجی و آموزشی زیادی برگزار کردیم تا دامداران را تشویق به بیمه دام‌هایشان کنیم اما می‌طلبد در این راستا بخشداری‌ها، شوراها و دهیاری‌ها نیز همکاری داشته باشند و مردم را توجیه کنند که برای بیمه دام‌های خود اقدام کنند.

خبری: جديدترين اخبار اقتصادی لحظه به لحظه ايران وجهان

افشار تصریح کرد: صندوق بیمه پیگیر است که در آینده، هر دامداری متناسب با خسارتی که می‌بیند حق بیمه برای او در نظر گرفته شود و کسی که تلفات کمتری داشته حق بیمه کمتری هم بپردازد.

معاون خدمات بیمه‌ای جنوب کرمان تاکید کرد: افراد در تمام طول سال می‌توانند با مراجعه به بیمه دام عشایر اقدام به بیمه دام‌های خود کنند.

** پلنگ ۶۰ دام سبک را در جیرفت تلف کرد

بخشدار ساردوئیه جیرفت از حمله پلنگ به یک دامداری سنتی در این بخش خبر داد و گفت: در این حمله ۶۰ گوسفند تلف شد.

محمود مهنی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: یکی از دامداران بخش ساردوئیه گزارش یک مورد حمله حیوان وحشی به دامداری سنتی را گزارش کرد و بلافاصله یک تیم از بخشداری برای بررسی موضوع به محل گزارش شده اعزام شد.

وی ادامه داد: پس از بررسی تیم کارشناسی، مشخص شد تعداد ۶۰ گوسفند یک دامداری سنتی در روستای حکمت آباد از توابع دهستان گور توسط یک قلاده پلنگ تلف شده است.

بخشدار ساردوئیه اظهار داشت: متاسفانه دام‌های این دامداری بیمه نبودند لذا بیمه شامل این خسارت دیده نمی‌شود.

وی افزود: طبق برآورد تیم کارشناسی، این دامدار میزان ۶۰۰ میلیون ریال خسارت دید اما اگر بیمه بود، دچار زیان مالی کمتری می‌شد.

مهنی بر بیمه کردن دام و محصولات کشاورزی تاکید کرد و گفت: سال گذشته هم چنین موردی گزارش شد که متاسفانه آن مورد هم بیمه نبود لذا دامداران، دام‌های خود را بیمه کنند تا در صورت بروز چنین مشکلاتی بیمه، خسارت دامدار را پرداخت کند.

** نهادینه کردن فرهنگ بیمه توسط مدیران

فرماندار جیرفت گفت: تلاش برای نهادینه کردن فرهنگ بیمه، یکی از مهم‌ترین رسالت‌های مسئولان است.

احمد امینی روش افزود: نقش بیمه در زندگی انسانها غیرقابل انکار است لذا همه باید سعی کنند مال و جان خود را بیمه کنند.

وی تصریح کرد: دولت قادر به پرداخت خسارت‌های مختلف به مردم نیست لذا در این زمینه مردم باید به سمت بیمه‌ها بروند تا در صورت بروز خسارت دچار مشکل نشوند.

فرماندار جیرفت عنوان کرد: آتش سوزی، تصادفات، زلزله و حوادث غیرمترقبه، قابل پیش بینی نیست، پس بیمه کردن مال و جان، عاقلانه‌ترین کار است.

البته برخی از کشاورزان و بهره برداران از عملکرد صندوق بیمه محصولات کشاورزی، گلایه مند بوده و خواستار تسریع در روند پرداخت غرامت‌ها هستند.

برخی از بهره برداران هم، جبران خسارت اندک را یکی دیگر از ضعف‌های صندوق بیمه محصولات کشاورزی عنوان می‌کنند و اعتقاد دارند همین ضعف‌ها باعث دلسردی کشاورزان شده است.

گزارش: هادی شفیعی

۷۴۵۰/۷۴۲۹/ ۵۰۵۴

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با اقتصاد، بیمه، جنوب کرمان و پرداخت خسارت از تلگرام

🔶 در بازدید سرزده مدیرعامل بیمه ایران از واحد پرداخت خسارات بیمه توسعه اعلام شد؛ پرداخت خسارت ۵۲۷۸۵ نفر زیان‌دیده با مبلغی بالغ بر ۹۱۴ میلیارد تومان

🔸آقای پورکیانی با بیان اینکه بیمه ایران برای به پایان رساندن پرداخت خسارت به زیاندیدگان شرکت بیمه توسعه هیچ مشکلی ندارد، در خصوص نحوه تأمین منابع مالی پرداخت خسارت‌ها خاطرنشان کرد: براساس مصوبه شورای عالی بیمه، بیمه ایران معادل ارزش ریالی املاکی که به این شرکت انتقال می‌یابد را در بخش خسارت هزینه می‌کند و اگر در این روند از ناحیه بیمه توسعه تأخیری ایجاد شود، بیمه ایران قانونا محلی برای تأمین خسارت‌ها در اختیار نخواهد داشت.

🔸 وی ابراز امیدواری کرد: در شرایطی که بیمه ایران از همه ظرفیت‌های خود برای حل و فصل موضوعات مربوط به بیمه توسعه استفاده می‌کند شاهد همکاری بیشتری از سوی مسئولین بیمه توسعه باشیم.


🔻پشت‌پرده گران کردن دلار توسط دولت از زبان دکتر حسین راغفر:

🔹 باج دادن به موسسات مالی بدهکار و گرفتاری که این پرداخت خسارت ۳۵هزارمیلیاردی برای مردم ایجاد کرد

🔹 ماجرای گروه‌های خاص که دولت زیر دست آن‌هاست


🔻 دو شرط پلیس فتا برای ادامه فعالیت «دیوار»

رئیس پلیس فتای تهران اعلام کرد:

🔹شروط پلیس برای ادامه فعالیت سایت دیوار «تعهد این سایت به مراجع قضایی درباره برقراری امنیت پلتفرم خود و دیگری لزوم پرداخت خسارت به شاکیان در صورت بروز مشکلاتی اعم از کلاهبرداری و ….» است/خراسان


🔻طغیان رودخانه‌ها در رودبار کرمان

🔹مسدود شدن راه ارتباطی ۸۶ روستا به دلیل طغیان رودخانه‌ها در رودبار جنوب کرمان. /تسنیم


🔻اجرایی شدن طرح بزرگ دولت برای «توسعه پوشش تلفن همراه» در مناطق محروم سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان و شرق هرمزگان همزمان با دهه فجر

▫️وزیر ارتباطات: از ساعاتی پیش ۱۱۰۰ روستای محروم تحت پوشش دو اپراتور تلفن همراه قرار گرفتند.

#اسکان_نیوز


کانال اطلاعات عمومی بیمه تامین اجتماعی

🚻🇮🇷

١٠١٣

https: //telegram. me/taminejtemaeelink

مبنای پرداخت حق بیمه، بیمه شدگان بیمه اختیاری چیست؟

جواب:

۱ – متقاضی کمتر از ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه دارد:

لذا دستمزد مبنای محاسبه بیمه به انتخاب متقاضی بین حداقل و حداکثر دستمزد میباشد.

۲ - متقاضی بیش از ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه دارد:

میانگین دستمزد مبنای پرداخت آخرین ۳۶۰ روز قبل از تاریخ ثبت تقاضا ادامه بصورت بیمه اختیاری مشروط به اینکه از حداقل دستمزد مصوب شورایعالی کار سال مورد تقاضا کمتر و یا از حداکثر دستمزد بیشتر نباشد.

https: //telegram. me/taminejtemaeelink


در ادامه بخوانید

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین5 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین، یک آمریکایی در ایالت کارولینای شمالی آمریکا بلیط بخت‌آزمایی به ارزش ۲۰ دلار را خرید و میلیون دلار برنده شد. مایکل استرانگ تعریف کرد که اغلب به کارولینای شمالی می‌رود و به کار تعمیر می‌پردازد. به گزارش اسپوتنیک به نقل از وبگاه خبری UPI، او در رابطه با خرید بلیط بخت‌آزمایی ۲۰ دلاری گرفت: «من تصمیم گرفتم دوباره بلیط ۲۰ دلاری بخرم، چون برایم شانس می‌آورد. از ۲۷ بلیط ۲۰ دلاری که اخیرا خریدم ۲۶ بلیط برنده بوده است. داشتم حصار را تعمیر می‌کردم، برای رفع خستگی فکر کردم یک بلیط ۲۰ دلاری بخت‌آزمایی بخرم.
الفالف1 روز قبل
پورابراهیمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در ابتدا با اشاره به کارت‌های اجاره‌ای گفت: کارت‌های یکبار مصرف یا اجاره‌ای برای مدت یک سال اعتبار دارد. کاظم پالیزدار دبیر ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی کشور در ادامه برنامه با اشاره به عملکرد منفی کارت‌های بازرگانی گفت: تعداد صدور کارت زیاد است، اما فقط به واسطه اجاره‌ای بودن آن نیست لذا یکسری ضوابط برای صدور کارت در موضوع واردات و صادرات ایجاد کرده‌ایم. در ادامه برنامه، پالیزدار یادآور شد: زمانی که قرار باشد این کارت‌ها صادر شود، قانون گذاری‌های مشخص اجرا می‌شود و باید صورت حساب‌های بانکی نظارت و احراز شود. علیخانی با بیان اینکه صدور کارت براساس آئین نامه انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: شرایط صدور کارت، همانطور که گفتیم بر اساس آئین نامه انجام می‌شود و راستی آزمایی آن هم به سرعت انجام می‌شود. پورابراهیمی ادامه داد: بحث احراز هویت با بررسی مدارک کاملا متفاوت است و شرایط احراز برای صدور کارت، اعتبار و رتبه بندی ما را برطرف نمی‌کند.

ساختمان‌های عجیبی که هوش از سرتان می‌برد+ تصاویر

4+
الفالف1 روز قبل
صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صد او سیما؛ نادر ​بذر افشان با اعلام این خبر گفت: ​ طلای ۱۸ عیار با کاهش ۲۵ هزار تومانی در مقایسه با ابتدای هفته، ​ ۴۰۱ هزار تومان قیمت گذاری شد. وی افزود: قیمت هر سکه تمام بهار آزادی نیز با کاهش ۳۵۵ هزار تومانی، به مبلغ ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان معامله شد. بذر افشان همچنین حباب سکه را ۱۷۰ هزار تومان اعلام کرد. دبیر اتحادیه طلا و جواهر استان تهران تقاضای کم در بازار و نظارت و کنترل بانک مرکزی بر بازار ارز​ را، ​ دلیل کاهش قیمت‌ها در بازار سکه و طلا دانست. همچنین امروز (پنجشنبه ۲۷ تیر) در بازار تهران، هر قطعه نیم سکه ۲ میلیون و ۱۴۰ هزار تومان، ربع سکه یک میلیون ۳۵۵ هزار تومان و هر سکه گرمی ۹۸۰ هزار تومان ارزش گذاری شد.
ایبناایبنا47 دقیقه قبل
به گزارش خبرنگار ایبنا، گمرک ایران در بخشنامه‌ای به گمرکات کشور ردیف تعرفه گمرکی دستگاه استخراج رمز ارز را اعلام کرده که این مسئله نشان می‌‍دهد موضوع استخراج بیت کوین و رمز ارزها با قرار گرفتن در دستور کار هیئت دولت به صورت جدی در حال پیگیری است و حالا گمرک با اعلام تعرفه گمرکی و قابلیت واردات قانونی این دستگاه‌ها باید منتظر مصوبه ماینینگ از سوی دولت بود تا با قانونی شدن فضا، صنعت ماینینگ با آماده بودن زیرساخت‌های لازم از سوی وزارت امور اقتصادی و دارایی، بانک مرکزی و وزارت نیرو تعیین تکلیف شود. بر اساس اطلاعیه گمرک جمهوری اسلامی ایران در تاریخ بیست و دوم تیر ماه به ستادهای نظارت و گمرکات اجرایی دستگاه استخراج ارز دیجیتال با عنوان ماینر در ردیف گمرکی ۸۴۷۱۹۰۹۰ قرار می‌گیرند و با این ردیف گمرکی ترخیص می‌شوند. لازم به ذکر است که در ردیف گمرکی ۸۴۷۱۹۰۹۰ عمدتا دستگاه‌های کارتخوان، پین پد یا رمزخوان‌ها و برخی دیگر از ابزارهای بانکی قرار می‌گیرند.
ایسناایسنا1 روز قبل
در هفته‌ای که گذشت وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با اشاره به ایجاد بیش از ۹۲ هزار شغل در حوزه مشاغل خانگی طی سال گذشته از اختصاص تسهیلات تا سقف صد میلیون تومان به پیشرانان و کارفرمایان طرح مشاغل خانگی خبر داد و گفت: برای متقاضیان مشاغل خانگی هم اعطای وام ۱۰ میلیون تومانی را پیشنهاد کردیم. وی از ممنوعیت پرداخت وام اشتغال خانگی به کارمندان دولت خبر داد و گفت: با توجه به محدودیت تسهیلات و منابع مشاغل خانگی با تصمیم و مصوبه ستاد ساماندهی مشاغل خانگی، پرداخت این تسهیلات به شاغلان دستگاه‌های دولتی ممنوع و مقرر شده که این تسهیلات در اختیار متقاضیان اشتغال خانگی و کارجویان قرار گیرد. رییس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت مشاغل خانگی نیز از ارائه پیشنهاد افزایش سقف تسهیلات مشاغل خانگی خبر داد و گفت: طی سالهای ۹۵ تا ۹۷ بیش از ۱۶۵ هزار نفر در حوزه مشاغل خانگی مشغول کار شده‌اند. وی پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی به شاغلان دستگاه‌های دولتی را ممنوع اعلام کرد اما گفت که بازنشستگان از این قاعده مستثنی هستند و می‌توانند با رعایت مقررات از تسهیلات مشاغل خانگی استفاده کنند. براساس اطلاعات سامانه کارا، از بهمن ۱۳۹۶ تا تیر ۱۳۹۸ به ۱۷ درصد طرح‌های مشاغل خانگی تسهیلات پرداخت شده که پنج درصد تسهیلات پرداختی در حوزه اشتغال روستایی و عشایری مربوط به مشاغل خانگی است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

ایران یک نفتکش خارجی را در خلیج فارس متوقف کرد

خبری18 ساعت قبل

عکس، فیلم و جزییاتی از آتش‌سوزی شب گذشته در میدان تاریخی حسن‌آباد تهران

خبری1 روز قبل

شاهکار تازه عادل فردوسی‌پور

خبری1 روز قبل

۶ مصدوم حاصل برخورد دو پراید در ایذه

ایسنا5 دقیقه قبل

پامپئو: رفتار چین با اویغورها، «لکه ننگ قرن» است

ایسنا7 دقیقه قبل

حدود ۲۰ قلم دارو در بازار نداریم/ واردات اقلام دارویی که مشابه داخلی دارند، ممنوع است/ برخی پزشکان علیرغم اطلاع از عدم وجود داروهای خارجی، آن را در نسخه بیمار می‌نویسند

ایلنا8 دقیقه قبل

فوری؛ انتقام ستارۀ پرسپولیسی کنار گذاشته شده؛ بوسه بر پیراهن استقلال!

جام نیوز13 دقیقه قبل

تاج به فیفا اعلام کرد: فدراسیون موافق ورود زنان به ورزشگاه‌هاست

ایسنا16 دقیقه قبل

استفاده از محصولات پلاستیکی برای زنان خطرناک‌تر است

ایسنا16 دقیقه قبل

سردار یزدی: برخی به جای دفاع از ناجا دنبال جمع کردن رأی هستند

فارس17 دقیقه قبل