1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. فرهنگ
دانش آموزان کارآفرینان آینده

دانش آموزان کارآفرینان آینده

خبرگزاری ایرنا |
بیرجند - ایرنا - امروزه موضوع مهارت اندوزی نه تنها انتخاب نیست بلکه ضرورت است و دانش آموزان می توانند علاوه بر کسب دانش، چگونگی استفاده از آن را در محیط و دنیای کسب و کار نیز بیاموزند و به کارآفرین تبدیل شوند و مشکلات جامعه را به حداقل برسانند.

به گزارش ایرنا، امروزه با تغییر سبک زندگی، اهداف و برنامه‌ها باید آموزش و پرورش وارد میدان عمل شده و در زمینه ارتقای سطح دانش آموزان و رشد تفکر خلاقانه آنان بیشتر تلاش کند.

طرح اتاق کارآفرینی مدارس (اکام) برای ارتقای سطح دانش آموزان و رشد تفکر خلاقانه در سنین پایه چندین سال است که در کشور برگزار می‌شود و امسال در خراسان جنوبی نیز شروع شد و برای اولین بار رویداد اکام، ۲۵ اسفند ماه در بیرجند برگزار شد.

مدیر روابط عمومی و امور بین الملل پارک علم و فناوری استان درباره اولین رویداد اکام گفت: باید بدانیم که وقتی از سنین پایه آموزش‌های کارآفرینی به دانش آموزان داده می‌شود در آینده معضل بیکاری را می‌توانیم ریشه کن کنیم چرا که دیگر نسلی که جویای کار باشند نخواهیم داشت و خود این دانش آموزان در آینده کارآفرین خواهند شد و نیاز داریم که سرمایه گذاری‌های بهتر و بیشتری در این زمینه در استان داشته باشیم.

پیمان حاجی رضایی بیان کرد: پارک علم و فناوری نیز علاوه بر رسالت خود که توسعه شرکت‌های دانش بنیان است وظیفه فرهنگ سازی به ویژه اشاعه فرهنگ کارآفرینی و نوآوری در جامعه را نیز بر عهده دارد.

وی اظهار داشت: برای اینکه در جامعه این فرهنگ جا بیفتد از دانشگاه‌ها شروع کردیم و اکنون به سمت مدارس رفته‌ایم.

وی گفت: هنگامی که دانش آموزان از سنین پایه آموزش کارآفرینی ببینند در تصمیم گیری‌های آینده از جمله انتخاب رشته و شغل موفق‌تر خواهند بود و به جای اینکه باری برای دولت به حساب بیایند کنار می‌رود و خودشان کارآفرین خواهند شد که باعث ایجاد اقتصاد پایدار در کشور می‌شوند.

مدیر روابط عمومی و امور بین الملل پارک علم و فناوری استان عنوان کرد: پارک علم و فناوری نیز علاوه بر حمایت در برگزاری چنین رویدادهای دانش آموزی از طرح‌ها و ایده هایی که توانایی اجرایی شدن داشته باشند حمایت خواهد کرد تا این فضا موقت و کوتاه مدت نباشد و ادامه داشته باشد.

وی یادآور شد: سطح ایده‌های مطرح شده در اکام با توجه به کارگاه هایی که قبل از رویداد برایشان برگزار شده بود خیلی عالی بود به ویژه دانش آموزان هنرستانی کار و دانش و فنی و حرفه‌ای ایده‌های اجرایی و کاربردی‌تری را ارائه کردند که فراتر از تصورات ما بود.

** دانش آموزان بهترین گروه هدف برای آینده کارآفرینی

معاون آموزشی دانشگاه پیام نور بیرجند نیز گفت: اینکه چنین رویدادی برای دانش آموزان برگزار شده خیلی خوب است چرا که بعد از ورود به دانشگاه دیگر مشکلی ندارند و جوانان خلاق و کارآفرینی بار آمده‌اند.

سیدعلیرضا محمدزاده ادامه داد: این در حالی است که اکنون خیلی از دانشجویان با مشکلات فراوانی روبه رو هستند و سرمایه گذاری بر روی دانش آموزان می‌تواند در آینده برآوردهای خیلی عالی داشته باشد.

وی بیان کرد: از نظر من این رویداد مزیت‌های فراوانی دارد که از جمله آنها می‌توان به ارتقای دانش، دانش آموزان برای ایده پردازی، استفاده از مربیان کارآفرین و جوان، آموزش چگونگی ایجاد کسب و کار، آموزش کار تیمی و نزدیک کردن ایده به محصول اشاره کرد.

معاون آموزشی دانشگاه پیام نور تاکید کرد: از اینکه دانشگاه پیام نور بیرجند توانست میزبانی این رویداد را برعهده داشته باشد واقعا خوشحالم و در آینده نیز امیدواریم با همکاری پارک علم و فناوری استان چنین رویدادهایی بیشتر برگزار شود و ما هم آمادگی کامل برای همکاری و حمایت را داریم.

** ایده کارآفرینی از دبستان شروع شود

منتور رویداد اکام و مدرس کسب و کارها هم در این زمینه گفت: ایده اکام خیلی خوب است و نیاز جامعه این است که کارآفرینی و خلاقیت از مدارس شروع شود.

حسین شورستانی افزود: در مدارس ما خلاقیت را به نوعی از بین می‌برند و اینکه دانش آموز به عنوان مثال یک مسئله را با راه حل دیگری به انجام برساند غلط می‌دانند و فقط خط تکرار، درس خواندن و حفظ کردن را آموزش می‌دهد این در حالیست که با این طرح می‌توان این مرزها را از بین برد.

وی با بیان اینکه می‌توان کارآفرینی را از دوران دبستان شروع کرد اظهار داشت: به دلیل اینکه هر چه سن کمتر باشد ذهن فرد آمادگی بیشتری برای آموزش دیدن و هدایت کردن دارد و می‌توان آنها را از لحاظ علمی و عملی پرورش داد.

منتور رویداد اکام درباره ایده‌ها نیز عنوان کرد: سطح ایده‌ها به نسبت دانش آموزان خیلی بالاتر بود چرا که ایده‌های خوبی دارند ولی دانش کافی ندارد و به همین دلیل باید در رسیدن به راه حل مناسب با افزایش دانش به آنها کمک شود.

وی تاکید کرد: در رویدادها دو هدف آگاهی رسانی و ارتقای سطح باید در نظر گرفته شود که در این رویداد نیز هدف آگاهی رسانی و بعد از آن ارتقای سطح دانش آنها بود.

** ایده هایی کاربردی

کارآفرین اجتماعی و مدیر کارگاه دستان پرتوان نیز در این رویداد به عنوان منتور حضور داشت و در این باره گفت: ایده و محصولات جالبی دیدم که جنبه کاربردی بودن آن در زندگی خیلی زیاد بود.

سارا راغبی تصریح کرد: ممکن است یک ایده خوب باشد ولی در زندگی روزمره کارآیی نداشته باشد ولی یک ایده کاربردی در زندگی همیشه مشتری دارد.

وی با بیان اینکه طرح اتاق کارآفرینی مدارس فوق العاده عالی است عنوان کرد: در مجموع مردم خلاقی داریم و اینکه از سن پایه کار شود می‌تواند بازخورد خوبی داشته باشد.

به گفته وی باید بدانیم که جامعه فقط به دکتر و مهندس نیاز ندارند و شغل‌های فراوانی است که می‌تواند درآمدزایی بالایی داشته باشد مانند وسایل تزئینی که در همین رویداد حتی چندین مشتری جذب کرد.

مدیر کارگاه دستان پرتوان یادآور شد: برای اینکه این فرهنگ تغییر کند و خانواده‌ها با نگاه کارآفرینی آشنا شوند بهتر است که والدین دانش آموزان هم در کنار فرزندان خود در چنین رویدادهایی حضور داشته باشند و وقتی فرزندشان ایده خود را مطرح می‌کند والدین هم آنجا باشند تا هم ارتباط فرزندان و خانواده‌ها ارتقا یابد هم نتیجه رویداد در سطح جامعه ملموس‌تر شود

تسهیلگر اتاق کارآفرینی مدارس در استان هم در زمینه رویداد اکام که برای اولین بار در بیرجند برگزار شد، گفت: اکام خلاصه اتاق کارآفرینی مدارس است و هدف آن کارآفرین کردن دانش آموزان است.

مینا مشهدی تصریح کرد: در این طرح می‌خواهیم دانش آموزان برای ایجاد کسب و کار راهنمایی شوند و محصولی را که تولید کرده‌اند یا ایده‌های خود را امتحان کنند.

وی بیان کرد: ایده‌ها و طرح هایی که دانش آموزان می‌دهند مخصوص تشکیل یک استارت آپ نیست بلکه هر نوع ایده‌ای که به کسب و کار منجر شود و درآمدزایی داشته باشد را در نظر گرفته‌ایم.

تسهیلگر اتاق کارآفرینی مدارس در استان با اشاره به اینکه منتورهای رویداد اکام اکثرا افرادی هستند که خود کارآفرین هستند، عنوان کرد: ما در این رویداد داور نداریم و قرار نیست که ایده‌های برتر مشخص شوند بلکه در تجربه هایی که در کشور داشته‌اند این موضوع را باعث ناامید شدن دانش آموزان می‌دانستند.

وی افزود: به همین دلیل در رویداد اکام داوری نداریم و فقط نوعی آموزش و راهنمایی کردن آنها است تا به ایجاد محصول برسند و در جشنواره‌ای که سال بعد می‌گیریم این دانش آموزان محصولات و نتایج خود را ارائه خواهند کرد و در آنجا ایده‌های برتر مشخص می‌شوند.

مشهدی با بیان اینکه قبل از این رویداد در ۹ مدرسه بیرجند کارگاه‌های ایده پردازی و خلاقیت، مهارت‌های ارتباطی و شناخت بازار به صورت کامل ارائه شده است، گفت: برای ارتقای انگیزه کارافرینی در سه سطح جامعه کار کرده‌ایم که اولین گروه هدف دانش آموزان مقطع دوم متوسطه بودند.

وی ادامه داد: بعد از آنها همین کلاس‌ها را برای معلمان برگزار کرده‌ایم و برای والدین و اولیای دانش آموزان نیز چنین برنامه‌ای را داریم.

تسهیلگر طرح اتاق کارآفرینی مدارس اظهار داشت: در نخستین رویداد اکام ۲۸ تیم هشت نفره شرکت کرده‌اند که در آینده بسط خواهد یافت.

دانش آموزان و تیم هایی که در این رویداد حضور داشتند از نوع برگزاری رویداد راضی بودند و اینکه قبل از رویداد کارگاه‌های مختلف برگزار شده بود را خوب دانستند، همچنین نظرشان در باره منتورها مثبت بود چرا که می‌گفتند راهنمایی‌های خوبی برای اینکه به نتیجه برسیم می‌کنند.

۷۵۵۷ * ۶۰۵۴

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با فرهنگی، دانش آموز، کارآفرینی و تفکر خلاقانه از تلگرام

#خبر_از_زنان

🔺وزیر کار اعلام کرد: کارمندان زن مجرد در فهرست مشمولان بسته‌های حمایتی قرار می‌گیرند چراکه ما شرط سرپرست خانوار نداریم و همه آنها که زیر سه میلیون تومان دریافتی دارند مشمول سیاست جبرانی دولت می‌شوند. در واقع هر حقوق بگیری را شامل می‌شود. /ایسنا

⬛️ زنان امروز فوت ٣ دختر دانش آموز در زاهدان را تسلیت مى گوید.

یکتا میرشکار سومین دانش آموزى بود که بعد از صبا عربی و مونا خسروپرست در آتش‌سوزی دبستان اسوه حسنه زاهدان جان‌باخته‌.

یگانه خدامى نوشت: داستان شین آباد تمام نمى شود. از شهرى به شهر دیگر منتقل مى شود!

اخبار را از طریق کانال زنان امروز دنبال کنید.

www. zananemrooz. com


📝اسماعیل کریمی معلمی با ۲۸سال سابقه خدمت، هر روز با وجود سرما و یخبندان شدید، مسیر ۹۰ کیلومتری مشگین شهر به روستای اجاق قشلاق بخش ارشق اردبیل رو طی می‌کنه تا به مهدیار پورقهرمان تنها دانش آموز این مدرسه آموزش بده

مطمئنا اگر خارجی بود الان کلی حسرتش میخوردیم و خودتحقیری میکردیم …

#توییت

@Taymaz۶۸

http: //up. upinja. com/۳via۵. jpeg


🔻معلم مشگین شهری به اتهام ضرب و شتم دانش آموز خود بازداشت شد

🔹معلم مقطع ابتدایی روستای 'نولی بلاغی' مشگین شهر به اتهام ضرب و شتم دانش آموز دختر این مدرسه بازداشت و روانه زندان شد.

🔹'آیناز' چند روز پیش به خبرنگاران گفته بود که معلم مرا مامور یاد دادن درس به همکلاسی‌ها کرده بود و چون آنها نتوانستند پاسخ صحیح به سوالات درسی بدهند عصبانی شده و مرا تنبیه کرد.

🔹او گفته آموزگار از گردنم گرفته و مرا به دیوار کوبید. /ایرنا

جزییات بیشتر:


🔻مسمومیت ۲۵ دانش آموز با گاز «مونوکسید کربن»

سخنگوی سازمان اورژانس کشور:

🔹صبح امروز ۲۵ دانش آموز در دبستان دخترانه پیام هدایت شهر بم با گاز Co دچار مسمومیت شدند. /فارس


‌ 🔻واژگونی سرویس مدرسه با ۷ دانش آموز در استان همدان

مدیر اورژانس پیش بیمارستانی کبودرآهنگ:

🔹یک دستگاه خودرو سواری پیکان با هفت سرنشین دانش آموز در جاده روستایی حاتم آباد به سمت مزرعه مهدی آباد این شهرستان واژگون شد.

🔹وضعیت ۲ تن از مصدومان مناسب نیست/ایرنا


طبق اطلاعیه سازمان ثبت احوال کشور، همه متولدین سال ۱۳۸۲ و قبل از آن باید دارای شناسنامه عکس دار باشند.

💢مراحل عکس دار کردن شناسنامه برای دانش آموزان:

ابتدادانش آموزان به همراه ۳ قطعه عکس جدید به مدرسه مراجعه نموده و معرفی نامه جهت عکسدارکردن شناسنامه دریافت نمایند. (پشت عکسها باید ممهور به مهرمدرسه باشد) پس از آن به همراه مدارک به اداره ثبت احوال یا دفاتر پیشخوانی که نماینده منتخب ثبت احوال میباشند، مراجعه نمایند.

@bpo۱۰

مدارک مورد نیاز:

🔴۱. معرفی نامه مدرسه به همراه عکسها

🔴۲. کپی کارت ملی پدر و مادر

🔴۳. اصل شناسنامه دانش آموز

لطفا به صورت گسترده اطلاع رسانی شود.

🔸🔷🔸🔷🔸


نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم هوایی از فاجعه سیل در آق قلا

خبرآنلاینخبرآنلاین10 ساعت قبل

ویدیو/ اولین تصاویر از گریم بازیگران «هیولا» و ویدیوی تبریک سال نو: سال ۹۸ بیشتر به هم رحم کنیم!

انتخابانتخاب16 ساعت قبل
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
طناز طباطبایی، بازیگر فیلم‌های مرهم، صداها و.. در یادداشتی به مناسبت فرا رسیدن نوروز ۱۳۹۸ نوشته است: "عمو نوروز، امیدوارم راه کوچه‌های شهر مرا بدانی. شهری که مردمش را سیاه کرده‌اند و همه حاجی فیروز شده‌اند تا بگویند: ارباب خودم … تا لقمه‌ای نان به کف آرند و به غفلت نخورند …. «اعتماد: طناز طباطبایی، بازیگر فیلم‌های مرهم، صداها و.. در یادداشتی به مناسبت فرا رسیدن نوروز ۱۳۹۸ نوشته است:» عمو نوروز، امیدوارم راه کوچه‌های شهر مرا بدانی. شهری که مردمش را سیاه کرده‌اند و همه حاجی فیروز شده‌اند تا بگویند: ارباب خودم … تا لقمه‌ای نان به کف آرند و به غفلت نخورند …. "طناز طباطبایی در ادامه نوشته است: ‎در انتظار بهار نشسته‌ام و امید می‌بافم …. ‎نوروز هنگام درخشیدن گلهای امید است. غنچه‌های لبخندشان شکوفا و عزت و اعتبارشان در خانه و بیرون افزون. سال درخشان سینما باشد، و خورشید فرهنگ و هنرمان گرم‌تر و تابان‌تر، سال نو بر همگی مبارک.
فارسفارس22 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، تصاویری که در زیر مشاهده می‌کنید شاید به نظر سنگ‌های مرمر صورتی باشند اما در واقع اینها تخم‌های یک دوزیست هستند. براساس گزارش «دیلی‌میل»، توپ‌های کوچکی که در این تصاویر وجود دارد حاوی موجوداتی است که متعلق به خانواده «کورسمندرهای هندی» است. از آنجایی که این موجودات در زیر زمین به طور پنهانی زندگی می‌کنند مانند دیگر دوزیستان مشهور و شناخته شده نیستند. آنها چشم دارند اما بینایی آنها به دلیل بودن در زیر خاک بسیار محدود است و حدود ۱۰ سانتی‌متر رشد می‌کنند. همچنین سر آنها به گونه‌ای است که حتی می‌توانند در مناطقی با خاک سفت و سخت حرکت کنند.
خبر فوریخبر فوری16 ساعت قبل
سوگل طهماسبی بازیگر فیلم داستانی «هنگامه» گفت که به دلیل بازی در این فیلم با مضمون شهدای مدافع حرم، خیلی از همکارانم مرا مسخره کردند و قلبم را شکستند! سوگل طهماسبی بازیگر سینما و تلویزیون که در ویژه برنامه تلویزیونی «سیاهپوش» حضور یافته بود، به بیان خاطراتی از بازی در فیلم داستانی «هنگامه» با موضوع شهدای مدافع حرم پرداخت. جالب بود که خیلی از همکارانم مرا مسخره کردند و قلبم را بابت این موضوع شکستند! اما همان آدم‌ها که مرا مسخره کردند، بعدا اتفاقی افتاد و پست گذاشتند و از مدافعان حرم دفاع کردند. به خاطر دارم وقتی در جشنواره عمار به همراه ۵ خانواده از عزیزان شهدای مدافع حرم فیلم را می‌دیدم، به یک باره مادر یا همسر یک شهید می‌آمد مرا بغل می‌گرفت و می‌گفت: «این منم!
انتخابانتخاب13 ساعت قبل
ژیلا صادقی، مجری «پل فروردین»، خبر یک خبرگزاری درباره کنار گذاشته شدنش از اجرای این برنامه نوروزی را تکذیب کرد. عصر امروز، یک خبرگزاری در خبری از تغییر مجری برنامه «پل فروردین» خبر داده و نوشته بود که ژیلا صادقی به خاطر انتقادات مخاطبان و رسانه‌ها به اجرایش، کنار گذاشته شده است. اما این مجری با سابقه در این‌باره به خبرآنلاین گفت: «اصلا این‌طور نیست. از همان اول من فقط برای فاز اول برنامه قرارداد داشتم و گفته بودم که در ایام نوروز برنامه را اجرا نمی‌کنم. از همان اول قرار بود آقای نیما رئیسی و محسن آزادی اجرای برنامه در فاز دوم را به عهده داشته باشند.»

اخبار بیشتر