1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. سیاسی
توسعه مبالادت مرزی از دستاوردهای سفر دکتر روحانی به عراق است

توسعه مبالادت مرزی از دستاوردهای سفر دکتر روحانی به عراق است

خبرگزاری ایرنا |
سنندج - ایرنا - رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج گفت: توسعه مبادلات مرزی و بهبود وضعیت تجار، بازرگانان و مرزنشینان استان های مرزی چون کردستان از دستاوردهای سفر حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری به عراق است.

سید کمال حسینی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در ارتباط با دستاوردهای سفر رییس جمهور به عراق اظهار داشت: سفرکاری دکتر روحانی به عراق در این ایام از سال بیانگر وقوع اتفاقات مطلوبی به ویژه در ارتباطات اقتصادی بین دو کشور است.

وی با اشاره به اینکه عراق بازار خوب و بکری برای ایران است، اضافه کرد: هرچند بیشترین صادرات ایران به عراق انجام می‌شود ولی هنوز جایگاه واقعی خود در بازار این کشور را کسب نکرده است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج افزود: شرایط تحریم ظالمانه علیه ایران اسلامی که قرار شده تنگ‌تر شود با سفر رییس جمهور، معاون رییس جمهور و وزیر امور خارجه کشورمان در چند گذشته به عراق دیگر آنگونه باید و شاید اثربخش نیست.

حسینی گفت: سفر مسئولان ارشد کشورمان به عراق شرایط و فرصت مطلوبی به ویژه در حوزه اقتصادی برای طرفین بوجود خواهد آورد و در مجموع دستاوردی برد برد را به دنبال دارد.

وی اظهار داشت: قطعا از این پس وضعیت مناسبی هم برای تجار و سرمایه گذاران اقلیم کردستان عراق فراهم می‌شود که از این طریق آنها هم به اقتصاد منطقه خود و هم ایران کمک می‌کنند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج یادآورشد: هر چند بنظرم می‌بایست مدت‌ها پیش ایران رویکرد اقتصادی با عراق را در پیش می‌گرفت و ظرفیت موجود دراین کشور را مورد توجه قرار می‌داد.

حسینی اضافه کرد: حال سیاست اقتصادی کشور به گونه‌ای شده که دست اندر کاران به طور جدی‌تر پیگیرارتباطات با عراق و اقلیم کردستان شدند و این اقدام فرصت ارزشمندی برای توسعه مبادلات تجاری بین طرفین است.

وی با اشاره به وجود ۲۳۰ کیلومتر مرز بین کردستان ایران و عراق گفت: وجود مرز رسمی باشماق، مرز سیرانبند و بازارچه‌های مرزی در کردستان ایران ظرفیتی برای توسعه صادرات و مبادلات مرزی بین ۲ کشور است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج یادآورشد: تجار و بازرگانان و مرزنشیان کردستان می‌توانند نهایت استفاده را از دستاوردهای سفر رئیس جمهور به عراق کنند.

حسینی اظهار داشت: کردستان می‌تواند پل ارتباطی بین اقلیم کردستان عراق و دیگر استان‌های ایران اسلامی در مبادلات تجاری و صادرات باشد و از این طریق سهم عمده تجارت هم نصیب فعالان اقتصادی و مرزنشینان استان می‌شود.

دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران روزهای ۲۰ تا ۲۲ اسفند ماه برای دیداری رسمی سه روزه به عراق سفر کرد.

۹۹۳۶ / ۳۰۳۴

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با اقتصاد، سفر دکتر روحانی به عراق، دستاورد و مبادلات مرزی از تلگرام

🔸سردار نقدی معاون فرهنگی سپاه:

🔹امروز به برکت انقلاب اسلامی هر روز یک دستاورد مهم در کشور داریم

🔹در حال حاضر از ۵۳ کشور دنیا برای معالجه به ایران اسلامی می‌آیند

🔹ایران در میزان سرعت تحصیلات در رتبه پنجم جهان قرار دارد.


➖ ایران-عراق صد در صد رایگان!

▫ نخستین دستاورد ملموس سفر رئیس‌جمهور به عراق، حذف هزینه ویزا برای اتباع دوکشور بوده است؛ این اتفاق چه تاثیری در مراودات مردم دو کشور دارد؟


📣 فیلم کوتاهی از عباس #کیارستمی، کارگردان برجسته و فقید سینمای‌ایران، که ۱۹سال پیش، جایزه‌ جشنواره فیلم سانفرانسیسکو برای یک عمر دستاورد هنری‌اش را به #بهروز_وثوقی، بازیگر شناخته‌شده سینمای ایران تقدیم می‌کند. وثوقی امروز ۸۱ ساله شد/ فیلم از توییتر امیر ابتهاج، روزنامه‌نگار


سردار نقدی

معاون فرهنگی سپاه:

امروز به برکت انقلاب اسلامی هر روز یک دستاورد مهم در کشور داریم

در حال حاضر از ۵۳ کشور دنیا برای معالجه به ایران اسلامی می‌آیند

ایران در میزان سرعت تحصیلات در رتبه پنجم جهان قرار دارد/فارس


🔴 ضرورت بازنگری در رفتار مدیریت اقتصادی

✍🏻 داود سوری

🔸 مشکلاتی که اقتصاد ایران این روزها با آن دست و پنجه نرم می‌کند، ناشی از سیاست‌هایی است که شاید در نیم قرن گذشته اتخاذ شده و پیدایش آن به امروز و دیروز برنمی‌گردد.

🔸 شرایط فعلی اقتصاد ما برآیند خیلی از سیاست‌هایی است که در طول سالیان گذشته اخذ شده و تنها یک سیاست اشتباه منشأ معضلات کنونی نیست. تمام سیاست‌های غلط سیاستگذاران اکنون در حال بروز خود در ظرف اقتصاد است و نمی‌شود یک عامل را مشخص کرد. بخش‌های مختلفی از روابط خارجی گرفته تا سیاست‌های داخلی را در برمی‌گیرد. ازجمله سیاست‌های انحصارگرایانه دولت و نقشی که به آن در اقتصاد داده شده است. این موضوع را در تجربه کشورهای موفق به هیچ عنوان نمی‌توان دید. اینکه بخش خصوصی و فعالان بازار را کنار بگذارند و دولت جای آنها بنشیند.

🔸 اما برای مشخص کردن مشکل حاد اقتصاد ایران و راه حل آن باید زمان را نیز در نظر گرفت. اینکه می‌خواهیم مشکلات قابل حل در کوتاه‌مدت را بررسی کنیم یا مشکلات قابل رفع در بلندمدت. لذا افق زمانی اهمیت ویژه‌ای در بررسی این موضوع دارد.

🔶 اگر روی کل اقتصاد بحث باشد، بزرگ‌ترین مشکل اقتصاد ما این است که توانایی تولید ثروت را ندارد. یعنی نمی‌توانیم در این اقتصاد، از عوامل تولیدی که در اختیار داریم، درست و بجا استفاده کنیم تا ثروت جدید ایجاد شود.

🔸 تا زمانی که این افزایش ثروت را نداشته باشیم، تقریبا مشکلات بنیادی اقتصاد نیز نه تنها قابل حل نیست بلکه هر روز بیشتر هم می‌شود. مهمتر آنکه اقتصاد ایران به هدف غایی خود یعنی ایجاد رفاه اجتماعی نخواهد رسید. هدفی که در هر اقتصادی یک اصل و دستاورد نهایی است. لذا بالاترین مشکل اقتصاد ایران بحث نتوانستن ثروت آفرینی است.

🔹 برای حل مشکلات، نوع نگاه تصمیم‌سازان کشور نباید ساده انگارانه باشد. اینکه بگوییم مشکلی پیش آمده، باید حل شود و در کوتاه‌مدت قابل حل است، فقط یک شعار خواهد بود.

🔸 دامنه مشکلات اقتصاد ایران آنقدر وسیع است که ذکر آن و راه‌حل‌هایش در یک یا دو صفحه هم نمی‌گنجد. اما آنچه که به‌صورت کلی به نظر می‌آید، این است که ما باید یک بازنگری در رفتار مدیریتی کشور داشته باشیم و ببینیم که این مشکلات را چگونه می‌توانیم حل کنیم و نقش بیشتری به بخش خصوصی بدهیم.

🔹فراموش نشود آنجایی که دولت دخالت می‌کند، باید کارایی داشته باشد، وگرنه حضورش در آن بخش لازم نیست و باید آن قسمت به فعالان اقتصادی سپرده شود.

🔸 اما درباره اینکه چه اتفاق‌هایی در ماه‌های آتی برای اقتصاد ایران خواهد افتاد، علائم خوبی دریافت نمی‌شود. با این حال باید امیدوار بود و ما نیز امیدواریم که علائم درست نباشد. شرایط بهتر خواهد شد اگر مسئولان به توصیه‌ها گوش کنند و در سیاست‌ها تجدید نظر کنند.


🔴 احضار ظریف به مجلس به خاطر «به حاشیه راندن» سفر اسد به تهران

۱۵ نماینده مجلس سؤالی از وزیر خارجه ایران را درباره استعفای جنجالی‌اش تقدیم هیأت رئیسه مجلس کردند. به گفته آنان استعفای ظریف «دستاورد» سفر اسد به ایران را زیر سوال برده است. روحانی استعفای ظریف را پس از ۳۰ ساعت رد کرد.

📌 گزارش را در اینجا بخوانید:

https: //t. me/iv?url=https: //p. dw. com/p/۳EExY?maca=per-Red-Telegram&rhash=eda۹۶f۳۶fc۸۰e۰


نظرها

در ادامه بخوانید

گلستان در سیل، استاندار در خارج کشور!

آخرین خبرآخرین خبر23 ساعت قبل
برای دیدن این کلیپ لطفا امکان استفاده از جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال نمایید، و از مرورگر خود را بروزرسانی نماییدآخرین خبر/ عبدالرضا رحمانی فضلی صبح امروز در گفتگویی تلویزیونی اعلام کرد که استاندار گلستان از یک ماه قبل برای رسیدگی به مسایل خانوادگی در خارج از کشور حضور دارد و به همین دلیل در هنگام بروز سیل در این استان نتوانسته شخصا در محل حضور داشته باشد. صحبت‌های او را بشنوید.

ویدیو/ استاندار گمشده گلستان کجاست؟

انتخابانتخاب21 ساعت قبل

ویدیو/ ورود دیرهنگام استاندار معزول گلستان به جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان

انتخابانتخاب10 ساعت قبل
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
در اغاز، وزیر دفاع روسیه، یک روز بعد، وزیر دفاع عراق و رئیس ستاد مشترک نیروهای ملسح ایران، وارد سوریه شدند، و احتمالا در ادامه، هیئت هایی از دیگر دولتهای عربی برای بررسی امکان دعوت از سوریه برای بازگشت به نشست مجمع عربی که قرار است در تونس برگزار شود، به سوریه می‌روند. در اغاز، وزیر دفاع روسیه، یک روز بعد، وزیر دفاع عراق و رئیس ستاد مشترک نیروهای ملسح ایران، وارد سوریه شدند، و احتمالا در ادامه، هیئت هایی از دیگر دولتهای عربی برای بررسی امکان دعوت از سوریه برای بازگشت به نشست مجمع عربی که قرار است در تونس برگزار شود، به سوریه می‌روند. دو قدرت بزرگ که تجهیزات نظامی در اختیار دارند، مانع تکمیل سیطره اسد بر سوریه می‌شوند. طرفی که باید از عقب نشینی احتمالی روسیه از سوریه نگران باشد، اسرائیل است؛ چرا که روسیه را ضمانت مهمی برای جلوگیری از تمرکز ایران بر مرزهای سوریه با اسرائیل بویژه در تپه‌های جولان می‌داند. از سوی دیگر، اسرائیلیها امیدوارند از خروج نیروهای روسیه از سوریه، بعنوان عاملی برای فشار بر ایران استفاده شود، تا این کشور نیز در مورد خارج کردن نیروهای خود از سوریه اقدام کند.
الفالف1 روز قبل
جلال آل احمدرهبر انقلاب همچنین در خصوص ضرورت مقابله با غرب‌زدگی اظهار کردند: «غرب‌زدگی خطر بزرگی است. فهمیدم که ایشان جلال آل احمد است. خداوند او را رحمت کند.» رهبر انقلاب تعابیر کم‌نظیری درباره جلال آل احمد داشته‌اند و او را «جلال آل قلم» توصیف کرده‌اند. دو کتاب «غربزدگی و دست‌های آلوده» جزو قدیمی‌ترین کتاب‌هایی است که از او دیده و داشته‌ام. به گمان من، واردات و تجربیات روز به روز آل‌احمد، کتاب را کامل می‌کرده است.
الفالف23 ساعت قبل
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه رئیس جمهور و روسای شورای امنیت عالی امنیت ملی اسبق مرتب با کمیسیون جلسه برگزار می‌کردند، گفت: آقای روحانی و شمخانی حاضر به برگزاری جلسه با این کمیسیون نیستند. فلاحت پیشه گفت: بعنوان مثال مجلس شورای اسلامی جایگاهی در نظارت بر هیئت اجرایی برجام ندارد. وی گفت: از سال گذشته که اینجانب ریاست کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس را بر عهده گرفتم، خیلی تلاش کردیم که اعضای کمیسیون با آقای شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی جلسه‌ای داشته باشند اما وی هیچ وقت دعوت کمیسیون را نپذیرفت. نماینده اسلام آباد غرب در مجلس شورای اسلامی مقایسه‌ای از ملاقاتهای کمیسیون در مجلس هفتم و هشتم با رئیس جمهور وقت داشت و گفت: در مجلس هفتم کمیسیون با رئیس جمهور دیدار داشت. حتی در همان ایام چندین بار دبیران شورای عالی امنیت ملی درکمیسیون حضور می‌یافتند.

اخبار بیشتر