توسعه مبالادت مرزی از دستاوردهای سفر دکتر روحانی به عراق است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. سیاسی
توسعه مبالادت مرزی از دستاوردهای سفر دکتر روحانی به عراق است

توسعه مبالادت مرزی از دستاوردهای سفر دکتر روحانی به عراق است

ایرناخبرگزاری ایرنا |
سنندج - ایرنا - رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج گفت: توسعه مبادلات مرزی و بهبود وضعیت تجار، بازرگانان و مرزنشینان استان های مرزی چون کردستان از دستاوردهای سفر حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری به عراق است.

سید کمال حسینی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در ارتباط با دستاوردهای سفر رییس جمهور به عراق اظهار داشت: سفرکاری دکتر روحانی به عراق در این ایام از سال بیانگر وقوع اتفاقات مطلوبی به ویژه در ارتباطات اقتصادی بین دو کشور است.

وی با اشاره به اینکه عراق بازار خوب و بکری برای ایران است، اضافه کرد: هرچند بیشترین صادرات ایران به عراق انجام می‌شود ولی هنوز جایگاه واقعی خود در بازار این کشور را کسب نکرده است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج افزود: شرایط تحریم ظالمانه علیه ایران اسلامی که قرار شده تنگ‌تر شود با سفر رییس جمهور، معاون رییس جمهور و وزیر امور خارجه کشورمان در چند گذشته به عراق دیگر آنگونه باید و شاید اثربخش نیست.

حسینی گفت: سفر مسئولان ارشد کشورمان به عراق شرایط و فرصت مطلوبی به ویژه در حوزه اقتصادی برای طرفین بوجود خواهد آورد و در مجموع دستاوردی برد برد را به دنبال دارد.

وی اظهار داشت: قطعا از این پس وضعیت مناسبی هم برای تجار و سرمایه گذاران اقلیم کردستان عراق فراهم می‌شود که از این طریق آنها هم به اقتصاد منطقه خود و هم ایران کمک می‌کنند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج یادآورشد: هر چند بنظرم می‌بایست مدت‌ها پیش ایران رویکرد اقتصادی با عراق را در پیش می‌گرفت و ظرفیت موجود دراین کشور را مورد توجه قرار می‌داد.

حسینی اضافه کرد: حال سیاست اقتصادی کشور به گونه‌ای شده که دست اندر کاران به طور جدی‌تر پیگیرارتباطات با عراق و اقلیم کردستان شدند و این اقدام فرصت ارزشمندی برای توسعه مبادلات تجاری بین طرفین است.

وی با اشاره به وجود ۲۳۰ کیلومتر مرز بین کردستان ایران و عراق گفت: وجود مرز رسمی باشماق، مرز سیرانبند و بازارچه‌های مرزی در کردستان ایران ظرفیتی برای توسعه صادرات و مبادلات مرزی بین ۲ کشور است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج یادآورشد: تجار و بازرگانان و مرزنشیان کردستان می‌توانند نهایت استفاده را از دستاوردهای سفر رئیس جمهور به عراق کنند.

حسینی اظهار داشت: کردستان می‌تواند پل ارتباطی بین اقلیم کردستان عراق و دیگر استان‌های ایران اسلامی در مبادلات تجاری و صادرات باشد و از این طریق سهم عمده تجارت هم نصیب فعالان اقتصادی و مرزنشینان استان می‌شود.

دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران روزهای ۲۰ تا ۲۲ اسفند ماه برای دیداری رسمی سه روزه به عراق سفر کرد.

۹۹۳۶ / ۳۰۳۴

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با اقتصاد، سفر دکتر روحانی به عراق، دستاورد و مبادلات مرزی از تلگرام

🔴 احضار ظریف به مجلس به خاطر «به حاشیه راندن» سفر اسد به تهران

۱۵ نماینده مجلس سؤالی از وزیر خارجه ایران را درباره استعفای جنجالی‌اش تقدیم هیأت رئیسه مجلس کردند. به گفته آنان استعفای ظریف «دستاورد» سفر اسد به ایران را زیر سوال برده است. روحانی استعفای ظریف را پس از ۳۰ ساعت رد کرد.

📌 گزارش را در اینجا بخوانید:

https: //t. me/iv?url=https: //p. dw. com/p/۳EExY?maca=per-Red-Telegram&rhash=eda۹۶f۳۶fc۸۰e۰


📣 فیلم کوتاهی از عباس #کیارستمی، کارگردان برجسته و فقید سینمای‌ایران، که ۱۹سال پیش، جایزه‌ جشنواره فیلم سانفرانسیسکو برای یک عمر دستاورد هنری‌اش را به #بهروز_وثوقی، بازیگر شناخته‌شده سینمای ایران تقدیم می‌کند. وثوقی امروز ۸۱ ساله شد/ فیلم از توییتر امیر ابتهاج، روزنامه‌نگار


🔴 ضرورت بازنگری در رفتار مدیریت اقتصادی

✍🏻 داود سوری

🔸 مشکلاتی که اقتصاد ایران این روزها با آن دست و پنجه نرم می‌کند، ناشی از سیاست‌هایی است که شاید در نیم قرن گذشته اتخاذ شده و پیدایش آن به امروز و دیروز برنمی‌گردد.

🔸 شرایط فعلی اقتصاد ما برآیند خیلی از سیاست‌هایی است که در طول سالیان گذشته اخذ شده و تنها یک سیاست اشتباه منشأ معضلات کنونی نیست. تمام سیاست‌های غلط سیاستگذاران اکنون در حال بروز خود در ظرف اقتصاد است و نمی‌شود یک عامل را مشخص کرد. بخش‌های مختلفی از روابط خارجی گرفته تا سیاست‌های داخلی را در برمی‌گیرد. ازجمله سیاست‌های انحصارگرایانه دولت و نقشی که به آن در اقتصاد داده شده است. این موضوع را در تجربه کشورهای موفق به هیچ عنوان نمی‌توان دید. اینکه بخش خصوصی و فعالان بازار را کنار بگذارند و دولت جای آنها بنشیند.

🔸 اما برای مشخص کردن مشکل حاد اقتصاد ایران و راه حل آن باید زمان را نیز در نظر گرفت. اینکه می‌خواهیم مشکلات قابل حل در کوتاه‌مدت را بررسی کنیم یا مشکلات قابل رفع در بلندمدت. لذا افق زمانی اهمیت ویژه‌ای در بررسی این موضوع دارد.

🔶 اگر روی کل اقتصاد بحث باشد، بزرگ‌ترین مشکل اقتصاد ما این است که توانایی تولید ثروت را ندارد. یعنی نمی‌توانیم در این اقتصاد، از عوامل تولیدی که در اختیار داریم، درست و بجا استفاده کنیم تا ثروت جدید ایجاد شود.

🔸 تا زمانی که این افزایش ثروت را نداشته باشیم، تقریبا مشکلات بنیادی اقتصاد نیز نه تنها قابل حل نیست بلکه هر روز بیشتر هم می‌شود. مهمتر آنکه اقتصاد ایران به هدف غایی خود یعنی ایجاد رفاه اجتماعی نخواهد رسید. هدفی که در هر اقتصادی یک اصل و دستاورد نهایی است. لذا بالاترین مشکل اقتصاد ایران بحث نتوانستن ثروت آفرینی است.

🔹 برای حل مشکلات، نوع نگاه تصمیم‌سازان کشور نباید ساده انگارانه باشد. اینکه بگوییم مشکلی پیش آمده، باید حل شود و در کوتاه‌مدت قابل حل است، فقط یک شعار خواهد بود.

🔸 دامنه مشکلات اقتصاد ایران آنقدر وسیع است که ذکر آن و راه‌حل‌هایش در یک یا دو صفحه هم نمی‌گنجد. اما آنچه که به‌صورت کلی به نظر می‌آید، این است که ما باید یک بازنگری در رفتار مدیریتی کشور داشته باشیم و ببینیم که این مشکلات را چگونه می‌توانیم حل کنیم و نقش بیشتری به بخش خصوصی بدهیم.

🔹فراموش نشود آنجایی که دولت دخالت می‌کند، باید کارایی داشته باشد، وگرنه حضورش در آن بخش لازم نیست و باید آن قسمت به فعالان اقتصادی سپرده شود.

🔸 اما درباره اینکه چه اتفاق‌هایی در ماه‌های آتی برای اقتصاد ایران خواهد افتاد، علائم خوبی دریافت نمی‌شود. با این حال باید امیدوار بود و ما نیز امیدواریم که علائم درست نباشد. شرایط بهتر خواهد شد اگر مسئولان به توصیه‌ها گوش کنند و در سیاست‌ها تجدید نظر کنند.


🔸سردار نقدی معاون فرهنگی سپاه:

🔹امروز به برکت انقلاب اسلامی هر روز یک دستاورد مهم در کشور داریم

🔹در حال حاضر از ۵۳ کشور دنیا برای معالجه به ایران اسلامی می‌آیند

🔹ایران در میزان سرعت تحصیلات در رتبه پنجم جهان قرار دارد.


➖ ایران-عراق صد در صد رایگان!

▫ نخستین دستاورد ملموس سفر رئیس‌جمهور به عراق، حذف هزینه ویزا برای اتباع دوکشور بوده است؛ این اتفاق چه تاثیری در مراودات مردم دو کشور دارد؟


سردار نقدی

معاون فرهنگی سپاه:

امروز به برکت انقلاب اسلامی هر روز یک دستاورد مهم در کشور داریم

در حال حاضر از ۵۳ کشور دنیا برای معالجه به ایران اسلامی می‌آیند

ایران در میزان سرعت تحصیلات در رتبه پنجم جهان قرار دارد/فارس


در ادامه بخوانید

افشاگری درباره «گاندو» | پشت‌پرده سریال‎سازی علیه دولت روحانی چه کسانی هستند؟ +فیلم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
«یک جریان فکری با نقابی بنام گاندو سعی در مخدوش کردن تمام زحمات این دولت دارد» یک جریان فکری با نقابی بنام گاندو سعی در مخدوش کردن تمام زحمات این دولت دارد. این ویدئو را ببینید تا سیه روی شود هرکه در او غش باشد. حسام الدین آشنا، مشاور رئیس جمهور درباره سریال «گاندو» نوشت: دولت در شش سال گذشته با تمام نیرو از هیچ خدمتی فروگذار نکرد و برای اعتلای ایران و ایرانی چوب حراج بر حیثیت سیاسی خود زد. وی افزود: اما یک جریان فکری با نقابی بنام گاندو سعی در مخدوش کردن تمام زحمات این دولت دارد. این ویدئو را ببینید تا سیه روی شود هرکه در او غش باشد.
عصر ایرانعصر ایران20 ساعت قبل
سناتور رند پال با وجودی که با سیاست‌های دولت ترامپ در اعمال فشار حداکثری عیله ایران مخالف است، اما دوستی صمیمی با ترامپ دارد و گهگاه با او گلف بازی می‌کند. نشریه پولیتیکو دیروز – چهارشنبه- با انتشار خبری، گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال شکل‌گیری گفتکوهایی غیررسمی بین ایران و آمریکا را تقویت کرد. به گزارش عصرایران، بر اساس گزارش پولیتیکو سناتوری خوش‌نام از حزب جمهوریخواه که سابقه دوستی و نزدیکی با ترامپ دارد، در آخر هفته گذشته میهمان ترامپ در بازی «گلف» بوده و در آنجا از ترامپ خواسته تا برای کاهش تنش بین واشنگتن و تهران با «محمد جواد ظریف» تماس بگیرد و ترامپ با این پشنهاد او موافقت کرده است. طبق گفته چند مقام ارشد آمریکایی به پولیتیکو، ترامپ در واکنش به پیشنهاد «رند پال» سناتور جمهوریخواه، به او گفته با وجودی که چندان امیدی برای موثر بودن گفتگوی او با ظریف ندارد، اما مخالف تلاش او در این جهت هم نیست. " رند پال «۵۶ ساله، پزشک وسناتور جمهوریخواه آمریکایی از ایالت» کنتاکی" آمریکاست و از سال ۲۰۱۱ به سنای آمریکا راه یافته است.

کنگره آمریکا به توبیخ رئیس جمهور مبادرت کرد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
برای نخستین بار در یکصد سال گذشته، کنگره آمریکا به توبیخ رئیس جمهور این کشور مبادرت کرد. به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما ‎؛ به نقل از شبکه تلویزیونی سی ان ان، برای نخستین بار در یکصد سال گذشته، کنگره آمریکا به توبیخ رئیس جمهور این کشور مبادرت کرد. جنجال بر سر اظهارات نژادپرستانه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا همچنان ادامه دارد. کار به جایی کشیده است که مجلس نمایندگان آمریکا برای نخستین بار به توبیخ رئیس جمهور وقت مبادرت کرده است. به گفته نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا شش کمیته کنگره در حال کار کردن روی این مسئله هستند که آیا دونالد ترامپ از اختیارات خودش سوء استفاده کرده و مانع اجرای عدالت شده است یا خیر.

بی‌فایده بودن خط و نشان کشیدن طرف‌های غربی برجام برای ایران + فیلم

رکنارکنا20 ساعت قبل
مسیر کاهش تعهدات برجامی ایران غیرقابل بازگشت است. تنها راه باقی مانده برای اتحادیه اروپا به منظور جلوگیری از نابودی توافق هسته‌ای عملی کردن تعهداتی است که تا به حال انجام نداده‌اند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

«۳۹ سال دیدبانی انقلاب»

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، معرفی شورای نگهبان به عنوان ناقض دموکراسی و انتخابات آزاد همواره از القائات رسانه‌های معاند بوده و هست و حال آن که مشابه همین شورا، بخش لاینفک نظام‌های حکومتی غرب است. امسال، انتخابات مجلس در پیش است و اسفند ماه بار دیگر برگ دیگری از شکوه مردم سالاری در ایران رقم خواهد خورد اما از هم اکنون اتهامات تکراری رسانه‌های لندنی و سعودی و برخی دنباله‌های داخلی انها آغاز شده است، تلاشی بیهوده که به سرانجامی نخواهد رسید و بی نتیجه بودن آن در انتخابات اسفند آشکار خواهد شد. شورای نگهبان در دهه پنجم انقلاب و در آغاز گام دوم، با تجربه‌ای گرانبها از چهار دهه گذشته، تازه نفس‌تر به دیدبانی و حفاظت از جمهوریت و اسلامیت نظام ادامه می‌دهد.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
کتاب «من راوی آخرین کودتای ترکیه» نوشته نرگس رضایی با محوریت حوادث کودتای ۱۵ جولای سال ۲۰۱۶ ترکیه منتشر و روانه بازار کتاب شد. کتاب «من راوی آخرین کودتای ترکیه» به قلم نرگس رضایی، روزنامه‌نگار از سوی انتشارات لوح فکر همزمان با سالروز کودتای ۱۵ جولای ۲۰۱۶ ترکیه در تهران منتشر شد که در آن برای نخستین بار حوادث آن شب از سوی یک شاهد زنده به زبانی متفاوت برای مخاطب ایرانی روایت می‌شود. در این کتاب به موازات روایت کودتای ۱۵ جولای به دیگر کودتاهای ترکیه در دهه ۹۰ نیز اشاره شده و در فصلی به طور مفصل به اولین کودتای ترکیه و فرجام دولتمردان ساقط شده در «جزیره شوم» پرداخته می‌شود. نویسنده به موازات حوادث کودتای ۱۵ جولای به پیش‌درآمدهای آن نیز پرداخته است. مقامات کشور نیز کودتای ۱۵ جولای ترکیه را محکوم و مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه از محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشور به خاطر پیگیری هایش در آن شب قدردانی کرده بود.

نظرها

اخبار بیشتر