1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. اجتماعی
گروه‌های خودیار توان بخشی در ۴۵ روستای تکاب تشکیل شد

گروه‌های خودیار توان بخشی در ۴۵ روستای تکاب تشکیل شد

خبرگزاری ایرنا |
مهاباد - ایرنا - رییس اداره بهزیستی تکاب گفت: گروه های خودیار توان بخشی معلولان با هدف توانمند سازی و اشتغال افراد دارای ناتوانی جسمی و حرکتی در 45 روستای این شهرستان تشکیل شده است.

هوشنگ قربانی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: فعالیت این گروه‌ها با همکاری مددکاران و تسهیلگران بهزیستی و مشارکت مجتمع خدمات بهزیستی «آفتاب مهر» این شهرستان آغاز شده است و بر اساس آن برنامه‌های توانمند سازی معلولان مبتنی بر ایجاد گروه‌های خرد در بستری از ظرفیت‌های بومی و محلی اجرا می‌شود.

وی با اشاره به ارتباط آموزشی و مشارکتی تسهیلگران بهزیستی با جامعه معلولان در روستاها در قالب این طرح بیان کرد: براساس این برنامه پس از شناسایی معلولان، اشتغالزایی معلولان متناسب با ظرفیت‌های محلی ایجاد شده و شوراهای توانبخشی، گروه‌های خرد مالی و صندوق‌های مالی توان بخشی با مشارکت معلولان تشکیل می‌شود.

رییس اداره بهزیستی تکاب ادامه داد: گروه‌های خودیار توانبخشی معلولان در قالب برنامه توان بخشی مبتنی بر جامعه موسوم به (CBR) راه اندازی شده و خدمات تخصصی پنج گانه آموزش، سلامت، معاش، درمان و اشتغال به معلولان و افراد دارای ناتوانی‌های جسمی، ذهنی، شنوایی و بینایی ساکن در روستاهای تکاب ارایه می‌شود.

قربانی با بیان اینکه مددکاران و تسهیلگران فعال در طرح توانمندسازی جامعه محور افراد دارای ناتوانی‌های جسمی نیز از معلولان توانمند و تحصیل کرده ساکن روستاها هستند، افزود: اجرای این طرح موجب تسریع در توانمند سازی معلولان و خانواده‌های آنان و خوداشتغالی مبتنی بر ظرفیت‌های محلی خواهد شد.

قربانی با اشاره به فعالیت مستمر گروه خودیار توان بخشی معلولان در ۴۵ روستای تکاب‌های اظهار داشت: تلاش می‌کنیم این طرح سال آینده در ۴۵ روستای دیگر این شهرستان اجرا شده و صندوق‌های مالی معلولان و گروه‌های خرد مالی نیز در این روستاها تشکیل شود.

به گزارش ایرنا، تکاب با ۸۱ هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان غربی واقع شده است و ۷۱۰ معلول کم توان جسمی و ذهنی از جمله ۹۰ نفر دانش آموز معلول تحت پوشش اداره بهزیستی این شهرستان هستند.

۷۵۱۴/۶۱۸۵/۷۱۲۹

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با اجتماعی، توانمندسازی، معلولان و تکاب از تلگرام

بازارچه صنایع‌دستی گروه seeyouiniran@ با هدف توانمندسازی اقشار گوناگون جامعه بویژه زنان سرپرست خانوار و کودکان.

آدرس: تهران، میدان هفت‌تیر، خیابان کریم‌خان زند، خیابان خردمند جنوبی، کوچه وحدتی منش، پلاک ۲.

تلفن: ۸۸۸۳۲۲۶۶


۱۷ هزار معلول پشت نوبت دریافت ویلچر

🔹رئیس گروه تجهیزات توانبخشی و توانپزشکی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به تامین ۱۷ هزار ویلچر در سال گذشته برای معلولان گفت: حدود ۱۷ هزار نفر هم پشت نوبت دریافت ویلچر هستند.

🔹مهین رئیس دانا افزود: تامین ویلچر برای افراد دارای معلولیت به این گونه است که یا خود ویلچر را در اختیار معلولان قرار می‌دهیم یا کمک هزینه‌ای را پرداخت می‌کنیم که این رقم برای ویلچرهای معمولی یک میلیون تومان و برای ویلچرهای برقی چهار تا پنج میلیون تومان است.


۵ ملکه‌ی گردشگری که ۷ مارس جایزه جهانی گردشگری را در سال ۲۰۱۹ دریافت کردند، چه کسانی هستند؟

🔸Rania al Mashat

وزیر گردشگری مصر برای سیاست‌گذاری و رهبری هوشمندانه و نوآورانه در حوزه گردشگری برای رسیدن به صلح

🔸Elena Kountoura

وزیر گردشگری یونان برای استراتژی‌های هوشمندانه و خلاقانه گردشگری

برای دستیابی به تعامل و صلح جهانی

🔸Helen Marano

رئیس و بنیانگذار مؤسسه «چشم‌اندازهای مارانو» برای دستیابی به اتحاد جهانی و استفاده از گردشگری به عنوان یک نیروی قوی برای رسیدن به صلح پایدار

🔸Jane Madden

در مقام رهبری و مدیریت مشارکتی برای پایداری و ارتقا مسوولیت‌های اجتماعی حوزه گردشگری

🔸Mechtild Maurer

در مقام رهبری و مدیریت برای ارتقا مسؤولیت اجتماعی در حوزه گردشگری

🔸سازمان ملل متحد با انتخاب شعار «برابر فکر کنیم، هوشمندانه بسازیم و خلاقانه نوآوری کنیم» تصمیم دارد برای یک دهه روی موضوع توانمندسازی زنان و برابری جنسیتی متمرکز شود. /ایسنا


🔴 برای توانمندسازی موشکی از کسی اجازه نمی‌گیریم

دبیر شورای عالی امنیت ملی:

🔹ما در ارتباط با برد، قدرت تخریب، دقت و آماده‌سازی سریع که ۴ محور توانمندسازی موشکی ماست با هیچکس مشاوره نمی‌کنیم و از هیچکس اجازه نمی‌گیریم/مهر


🔻نحوه تردد معلولان جسمی حرکتی با ویلچر به مراکز درمانی؛ مجتمع پزشکی خاتم الانبیا شهرستان دشت آزادگان (خوزستان) / کمپین معلولان


🔻توقف طرح گردشگری تنگ تکاب با ممنوعیت اجرا در «ارتفاعات خاییز»

🔹دو ماه پیش، #اسکان_نیوز اسنادی را منتشر کرد که حکایت از موافقت عیسی کلانتری با اجرای «طرح گردشگری تنگه تکاب» در «منطقه حفاظت شده خاییز» میکرد. طرحی که قرار بود همراه با ویلاسازی و ساخت وسازهای ناموزون دیگر در یکی از مناطق چهارگانه سازمان حفاظت محیط زیست صورت بگیرد.

🔹فعالان محیط زیست خوزستان به اجرای این طرح اعتراض دارند و نزدیک به یکسال است که برای لغو آن تلاش می‌کنند؛ یکسالی که با توجه به شواهد، مجری طرح در منطقه حفاظت شده خاییز طرح را اجرا می‌کرده اما مجوزی از مسوولان محیط زیست نداشته است؛ چرا که حتی موافقت کلانتری نیز مربوط به ۳ ماه پیش و مرداد ماه است. پس از گذشت دوماه از انتشار گزارش اسکان نیوز، حالا از منطقه خبرهای خوب می‌رسد.

🔹پیگیری‌ها و تلاش‌های تشکل‌های محیط زیستی و منابع طبیعی خوزستان و حمایت دستگاه قضایی و توجه این دستگاه به مسائل زیست بومی بالاخره نتیجه داد و اجرای «طرح گردشگری تنگه تکاب» در منطقه حفاظت شده خاییز متوقف، و تنها در محدوده‌های غیرحفاظتی، بلامانع اعلام شد.

جزییات بیشتر:


نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | سیلی که خانه قهرمان المپیک را زیر آب برد

خبرآنلاینخبرآنلاین23 ساعت قبل

فیلم از شهادت دو مامور نیروی انتظامی توسط شوهر عصبانی

افتصادنیوزافتصادنیوز23 ساعت قبل

ویدیو/ استاندار گمشده گلستان کجاست؟

انتخابانتخاب20 ساعت قبل
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
مهاجم نیجریه‌ای آبی پوشان عکس هایی را از خودروی خود در صفحه اجتماعی اش انتشار داده است. منشا برای حضور در تمرینات استقلالی‌ها به زودی راهی تهران می‌شود و گفته می‌شود او به همراه خانواده خود به ایران می‌آید و خانواده او مهمان دربی ۸۹ نیز خواهند بود.

فیلم | طنز تلخ مهران مدیری درباره تصادفات جاده‌ای

خبرآنلاینخبرآنلاین17 ساعت قبل

تا حالا تهران رو از این زاویه‌ نگاه کرده بودید؟

همشهریهمشهری20 ساعت قبل

اخبار بیشتر