1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. فرهنگ
کشتار ماهیان تخم ریز در رودخانه‌های گلستان

کشتار ماهیان تخم ریز در رودخانه‌های گلستان

خبرگزاری ایرنا |
گرگان - ایرنا - افزایش آب رودخانه های گلستان در زمستان امسال اگر چه موجب ورود بیشتر ماهیان مولد مهاجر به رودها برای تخم ریزی شد، اما باز شدن پای سودجویان برای سلاخی این ماهیان، آینده صید و صیادی و در نتیجه رزق ماهیگیران استان را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

با رسیدن ماه اسفند به روزهای میانی، مهاجرت ماهیان مولد یا رودکوچ برای تخم ریزی از دریا به رودخانه‌های آب شیرین گلستان همچون باغو در بندرگز، گرگانرود در بندرترکمن و قره سو در بندرترکمن آغاز می‌شود.

این ماهیان برای تخم ریزی وارد رودخانه‌ها شده و پس از پایان ماموریت ازدیاد نسل به دریا باز می‌گردند.

بچه ماهیان هم پس از بیرون آمدن از تخم‌ها مسیر رودخانه را در پیش گرفته و به محل زیست اصلی خود می‌روند.

بارش‌های چشمگیر امسال در ۲ ماه نخست فصل سرما سبب شد تا یکی از رویاهای مردم ساحل نشین گلستان پس از سال‌ها برآورده شده و برکت و امید به دالان‌های آبی استان برگردد.

حجم بالای آب رودخانه هر چند زادآوری طبیعی ماهیان را بهبود می‌بخشد اما برای عده‌ای سودجو و حتی ناآگاه، فرصت دستبرد به سرمایه‌های ژنتیکی دریای خزر را فراهم کرده است.

این افراد بدون توجه به اهمیت فصل تخم ریزی و لزوم خودداری از صید، مسیر بی دردسر کسب درآمد هر چند به قیمت نابودی طبیعت را انتخاب می‌کنند و از صید ماهیان ماده در حال تخم ریزی هم به آسانی نمی‌گذرند.

راحتی در صید و عدم نیاز به قایق و تجهیزات و حضور مسافران نوروزی به عنوان مشتریان دست به نقد سبب می‌شود تا سودای کسب درآمد آسان در این افراد بیش از پیش تقویت شود.

سودجویان با نصب تور در دهانه رودخانه‌های استان ماهیان ماده‌ای که قصد وارد شدن به رودخانه دارند را صید می‌کنند.

تعداد و شیوه نصب این تورها در زیر آب به نحوی است که ماهیان تحت هیچ شرایطی قادر به عبور از بین دامها و ورود به رودخانه نخواهند بود.

نکته‌ای که اهمیت این موضوع را دو چندان می‌کند افزایش تعداد ماهیان مهاجر به رودخانه به سبب حجم بالای آب امسال است.

در خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

در سنوات گذشته به سبب کمتر شدن آب رودخانه‌ها، حجم خسارت ناشی از صید ماهیان ماده به مراتب کمتر بود اما با توجه به تعداد زیاد ماهیان مهاجر به رودخانه در سال جاری، بی تفاوتی به صید غیر قانونی ماهیان مولد در چند سال آینده مقوله صید و صیادی در گلستان را با چالش روبرو کرده و روند تولید مثل طبیعی این آبزیان در دریای خزر را دچار اختلال جدی خواهد کرد.

تکیه بر اقدامات قهری توسط نهادهای دخیل مانند شیلات، محیط زیست و نیروی انتظامی در برخورد با بومیان حاشیه رودخانه‌های گلستان هر چند بی نتیجه نیست اما وجود ده‌ها کیلومتر رودخانه منتهی به خلیج گرگان و دریای خزر در گلستان سبب شده این اقدامات بازدارنده به نتیجه نرسد.

هر چند اهمیت فصل زادآوری ماهیان در سالهای اخیر از طرق مختلف برای جوامع پیرامونی رودخانه‌های گلستان اطلاع رسانی شد و کارگروه‌های فرهنگی نیز در فرمانداریها تشکیل گردید اما هنوز تعدادی از بومیان با بهانه فقر و بیکاری و دیگر مسائل به این ضرورت‌های لازم بی اعتنایی می‌کنند.

برخی از بومیان، صید ماهی از روخانه‌های آب شیرین را هنر و کارآیی شخصی خود می‌دانند و غافلند که چگونه استمرار حیات انواع ماهیان خزری را با این کار خود به دروازه‌های انقراض و نابودی نزدیک می‌کنند.

حال که پس از سالها رحمت الهی و بارش‌های مطلوب فرصتی مغتنم در حوزه تجدید نسل ماهیان خزری فراهم کرده باید کاری کرد تا با فرهنگ سازی و طرح اهمیت موضوع، از سرعت هجمه به این ذخائر ارزشمند کاسته شود زیرا غفلت از موضوع علاوه بر کوچک سازی سفره ساحل نشینان در آینده، آثار اجتماعی متعددی در منطقه برجای خواهد گذاشت.

** گزارش از علی قاسمعلی

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با علمی آموزشی، ماهیان، تخم ریزی و گلستان از تلگرام

منظره چشم‌نواز آبشار لوه در شهر گالیکش گلستان

گالیکش آبشارهای متعددی دارد که در این میان آبشار لوه با ۷۵ متر ارتفاع از آبشارهای دیدنی این ناحیه به شمار می‌رود.


‍ انتصاب #سرپرست اداره کل حفاظت #محیط_زیست استان #گلستان

🔹 طی حکمی از سوی دکتر عیسی کلانتری معاون رییس جمهمور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست، دکتر محمدرضا کنعانی به سمت سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان گلستان منصوب شد.

گفتنی است کنعانی پیش از این معاونت توسعه مدیریت و منابع اداره کل حفاظت محیط زیست استان مازندران را برعهده داشت.

🔹 وی دکترای برنامه ریزی شهری و اهل #ساری است.


🔻 «کدام حوزه علمیه؟ کدام جنگل؟ کدام نماینده ولی فقیه؟»

🔹در حوالی روز درختکاری سوال از آقای نور مفیدی روشن است؛ تاسیس بیش از بیست شرکت به نام ۳ فرزند‌تان در حوزه چوب و نئوپان و امتیاز انحصاری دست‌اندازی به جنگل‌های گلستان، با این حجم تخریب با کدام استدلال عقلانی است؟

🔹پاسخ #آیت‌الله_نورمفیدی نماینده ولی فقیه در استان گلستان: شخصا نزد امام راحل رفتم و از ایشان اجاه گرفتم مسئولیت جنگل را در گلستان برعهده گرفته و علاوه بر انجام تعهدات، عوائد آن را صرف #ساخت_حوزه_علمیه کنم و ایشان نیز با استقبال از این امر با آن موافقت کردند.

♦️ «نظر رهبر انقلاب ۱۷ اسفند ۹۳ در جمع فعالان محیط زیست: من تأکید میکنم اجازه ندهید به این جنگلها دست‌درازی بشود؛ بخشهای مختلف کشور که مسئولیتی در این زمینه دارند، اجازه ندهند با بهانه‌های مختلف - از جمله ساخت #حوزه_علمیه - به جنگلهای ما تعرض بشود؛ به جنگلها تعدی بشود و تاکنون به جنگل تعدی شده؛ جلویش را با استحکام کامل بگیرید.» /

وحید اشتری_قبل انقلاب


🔻ارسال نامه کمیسیون اصل ۹۰ مجلس در خصوص ساخت‌وسازهای اطراف کاخ گلستان

🔹به گزارش #اسکان_نیوز، کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی با ارسال نامه‌ای به رییس سازمان میراث فرهنگی نسبت به صدور مجوز ساخت‌وساز در اطراف کاخ گلستان واکنش نشان داد.

🔹محمدرضا امیرحسنخانی، نائب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ در نامه‌ای به علی‌اصغر مونسان، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تاکید کرده: «به پیوست تصویر شکواییه معاونت حقوقی مجلس و تفریغ بودجه دیوان محاسبات کشور متضمن به گزارش ساخت‌وساز غیرقانونی در مجاورت بلافصل کاخ گلستان که توام با تبعات ملی و منطقه‌ای خواهد بود، ارسال می‌شود.

🔹پیش از این هم سازمان بازرسی و دیوان محاسبات نسبت به صدور مجوز ساخت‌وساز اعتراض کرده است.

جزییات بیشتر:


🔻گرگان و جاده زیارت در خطر سیلاب

معاون فنی وآبخیزداری اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری گلستان در گفت وگو با #اسکان_نیوز گفت:

🔹 «مسدود شدن بخشی از رودخانه زیارت در اثر رانش اخیر، گرگان را نیز در خطر قرار داده است؛ به گونه‌ای که مرکز استان گلستان در معرض سیل قرار دارد. این رانش به احتمال زیاد، دوباره تکرار خواهد شد و جاده زیارت و شهر گرگان نیز در معرض خطر این سیلاب قرار دارد. شهروندان باید به هوش باشند و از تردد غیر ضروری در جاده زیارت مخصوصا در شب، پرهیز کنند.»

جزییات بیشتر:


♨️دلیل گرانی ماهی خوراکی

مدیر بازار اتحادیه ماهیان سردآبی:

🔹عمده ماهی‌های جنوب صادر می‌شود و به همین دلیل قیمت آن افزایش چشمگیری داشته است

🔹مردم برای خرید ماهی‌های پرورشی هجوم آورده‌اند و این مسئله باعث شده قیمت ماهی افزایش یابد

====


نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم هوایی از فاجعه سیل در آق قلا

خبرآنلاینخبرآنلاین10 ساعت قبل

ویدیو/ اولین تصاویر از گریم بازیگران «هیولا» و ویدیوی تبریک سال نو: سال ۹۸ بیشتر به هم رحم کنیم!

انتخابانتخاب16 ساعت قبل
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
طناز طباطبایی، بازیگر فیلم‌های مرهم، صداها و.. در یادداشتی به مناسبت فرا رسیدن نوروز ۱۳۹۸ نوشته است: "عمو نوروز، امیدوارم راه کوچه‌های شهر مرا بدانی. شهری که مردمش را سیاه کرده‌اند و همه حاجی فیروز شده‌اند تا بگویند: ارباب خودم … تا لقمه‌ای نان به کف آرند و به غفلت نخورند …. «اعتماد: طناز طباطبایی، بازیگر فیلم‌های مرهم، صداها و.. در یادداشتی به مناسبت فرا رسیدن نوروز ۱۳۹۸ نوشته است:» عمو نوروز، امیدوارم راه کوچه‌های شهر مرا بدانی. شهری که مردمش را سیاه کرده‌اند و همه حاجی فیروز شده‌اند تا بگویند: ارباب خودم … تا لقمه‌ای نان به کف آرند و به غفلت نخورند …. "طناز طباطبایی در ادامه نوشته است: ‎در انتظار بهار نشسته‌ام و امید می‌بافم …. ‎نوروز هنگام درخشیدن گلهای امید است. غنچه‌های لبخندشان شکوفا و عزت و اعتبارشان در خانه و بیرون افزون. سال درخشان سینما باشد، و خورشید فرهنگ و هنرمان گرم‌تر و تابان‌تر، سال نو بر همگی مبارک.
فارسفارس22 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، تصاویری که در زیر مشاهده می‌کنید شاید به نظر سنگ‌های مرمر صورتی باشند اما در واقع اینها تخم‌های یک دوزیست هستند. براساس گزارش «دیلی‌میل»، توپ‌های کوچکی که در این تصاویر وجود دارد حاوی موجوداتی است که متعلق به خانواده «کورسمندرهای هندی» است. از آنجایی که این موجودات در زیر زمین به طور پنهانی زندگی می‌کنند مانند دیگر دوزیستان مشهور و شناخته شده نیستند. آنها چشم دارند اما بینایی آنها به دلیل بودن در زیر خاک بسیار محدود است و حدود ۱۰ سانتی‌متر رشد می‌کنند. همچنین سر آنها به گونه‌ای است که حتی می‌توانند در مناطقی با خاک سفت و سخت حرکت کنند.
خبر فوریخبر فوری16 ساعت قبل
سوگل طهماسبی بازیگر فیلم داستانی «هنگامه» گفت که به دلیل بازی در این فیلم با مضمون شهدای مدافع حرم، خیلی از همکارانم مرا مسخره کردند و قلبم را شکستند! سوگل طهماسبی بازیگر سینما و تلویزیون که در ویژه برنامه تلویزیونی «سیاهپوش» حضور یافته بود، به بیان خاطراتی از بازی در فیلم داستانی «هنگامه» با موضوع شهدای مدافع حرم پرداخت. جالب بود که خیلی از همکارانم مرا مسخره کردند و قلبم را بابت این موضوع شکستند! اما همان آدم‌ها که مرا مسخره کردند، بعدا اتفاقی افتاد و پست گذاشتند و از مدافعان حرم دفاع کردند. به خاطر دارم وقتی در جشنواره عمار به همراه ۵ خانواده از عزیزان شهدای مدافع حرم فیلم را می‌دیدم، به یک باره مادر یا همسر یک شهید می‌آمد مرا بغل می‌گرفت و می‌گفت: «این منم!
انتخابانتخاب13 ساعت قبل
ژیلا صادقی، مجری «پل فروردین»، خبر یک خبرگزاری درباره کنار گذاشته شدنش از اجرای این برنامه نوروزی را تکذیب کرد. عصر امروز، یک خبرگزاری در خبری از تغییر مجری برنامه «پل فروردین» خبر داده و نوشته بود که ژیلا صادقی به خاطر انتقادات مخاطبان و رسانه‌ها به اجرایش، کنار گذاشته شده است. اما این مجری با سابقه در این‌باره به خبرآنلاین گفت: «اصلا این‌طور نیست. از همان اول من فقط برای فاز اول برنامه قرارداد داشتم و گفته بودم که در ایام نوروز برنامه را اجرا نمی‌کنم. از همان اول قرار بود آقای نیما رئیسی و محسن آزادی اجرای برنامه در فاز دوم را به عهده داشته باشند.»

اخبار بیشتر