1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. سیاسی

می‌توان ۷۰۰ هزار تومان بن غیرنقدی به کارگران داد/ دولت اگر به میدان نیاید، فاصله مزد- معیشت پر نمی‌شود

خبرگزاری ایلنا |
یک فعال کارفرمایی با اشاره به متضرر شدن کارگران و کارفرمایان از مشکلات اقتصادی اخیر، راه‌حل‌هایی برای حل «بحران معیشت» ارائه می‌دهد.

می‌توان ۷۰۰ هزار تومان بن غیرنقدی به کارگران داد/ دولت اگر به میدان نیاید، فاصله مزد- معیشت پر نمی‌شود - 1

داوود جوانی  (دبیرکل کانون انجمن‌های صنفی کارفرمایی شرکت‌های خدماتی کشور) در ارتباط با موضوع دستمزد و مذاکرات مزدی ۹۸ به خبرنگار ایلنا گفت: در روزهای پایانی سال همزمان با تشکیل جلسات شورای عالی کار و اظهارنظرهای فعالان کارگری و کارفرمایی درخصوص مباحث مربوط به افزایش مزد کارگران در سال ۹۸، به نظر می‌رسد هم جامعه کارفرمایی و هم جامعه کارگری اذعان دارند که بدون همراهی ‌و اعمال نقش دولت، نمی‌توان معضل بزرگ فاصله حداقل مزد و حداقل هزینه معیشت یک خانواده را جبران نمود.

وی تاکید کرد: وعده‌ها و اقدامات مقطعی و مسکن‌مانند دولت محترم در قالب سبدکالا یا یارانه کالاهای اساسی و … نه تنها تاثیرگذار نبوده بلکه تبعات منفی داشته ‌و موجب نارضایتی نیز شده است. با توجه به مشکلات اقتصادی کشور به ویژه در دوساله اخیر و افزایش قیمت چند برابری کالاهای داخلی و خارجی، شرایط حاکم نه تنها موجب کاهش قدرت خرید کارگران شده، به همین نسبت موجب افزایش قیمت تمام شده یا کاهش فعالیت، تولید و خدمت بنگاه‌های اقتصادی ‌و تولیدی نیز شده است.

کارگران و کارفرمایان درد مشترک دارند

وی با بیان اینکه جامعه کارفرمایی وکارگری در طی این مدت بیشترین آسیب‌ها را دیده‌اند؛ افزود: طبیعتا نه کارگران زحمتکش تاب و توان جبران فاصله ۳۰۰ درصدی حداقل مزد و حداقل نیاز معیشتی یک خانوار را دارند و نه کارفرمایان پرتلاش کشورمان توان و قدرت پوشش این خلاء را دارند.

چه باید کرد؛ جوانی در پاسخ به این سوال می‌گوید: ضلع سوم و مهم اقتصاد و سیاستگذار کشور و بزرگترین کارفرما یعنی دولت بایستی با تصمیمات منطقی- ‌حمایتی، موجبات ‌حل این بحران و بستر ‌بازگشت شور و شعف به جامعه کار و تولید را فراهم کند.

این فعال کارفرمایی پیشنهاداتی نیز مطرح می‌کند: تشکیل و راه‌اندازی مجدد ستاد بن؛  تبدیل بن کارگری به بن غیرنقدی؛ مشارکت دولت در تامین کالاهای اساسی معیشت خانوار و تعریف و تخصیص کالاهای اساسی خانوار به صورت ماهانه.

در سایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

چگونه باید قدرت خرید کارگران را افزایش داد؟

او می‌گوید: فاصله مزدی و حداقل معیشت خانوار را می‌توان در قالب ذیل جبران نمود: تبدیل بن کارگران از نقدی به غیرنقدی؛ به صورت واریز سهم کارفرما به صورت ماهانه ‌و تصویب حداقل دو برابر سهم کارفرما به عنوان سهم دولت در کارت بن کارگران برای تامین کالاهای اساسی برمبنای نیازهای استاندارد یک خانوار در طی یک ماه. به طور مثال با واریز سهم ۳۳ درصدی کارفرما و ۶۷ درصدی دولت در کارت بن کارگران در طی یک ماه (که حتی می‌تواند سهم دولت در قالب تخصیص کالاهای اساسی براساس تعریف ستاد بن، به صورت کالایی معادل سهم خود باشد) حدود بالغ بر ۵ میلیون ریال مستقیما برای تامین کالاهای اساسی مورد نیاز خانوار هزینه می‌شود؛ اگر این کالاها در قالب تامین از طریق سوبسید یا اخذ تخفیف از طریق فروشگاه‌های بزرگ، تعاونی‌ها و تولیدکنندگان ایرانی باشد،  ‌قدرت خرید بالغ بر ۵ میلیون ریال به بیش از ۷ میلیون ریال در ماه افزایش خواهد یافت.

او با تاکید بر اینکه با روش تبدیل بن کارگری از نقدی به غیرنقدی و واریز سهم دولت و اخذ تخفیفات از تولیدکنندگان و فروشگاه و تعاونی‌ها، ارزش واقعی بن به بیش از ۷میلیون می‌رسد؛ ادامه می‌دهد: به عبارتی با احیای بن غیرنقدی و مشارکت دولت به صورت مستمر و ‌ماهانه، حق بیمه سهم کارفرما و کارگر (که در سال ۹۷ مبلغ ۳۳هزار تومان است) نیز به قدرت خرید کارگران اضافه خواهد شد.

این فعال کارفرمایی در پایان با تاکید بر لزوم مطالبه‌گری از دولت، می‌گوید: امید است در کنار افزایش منطقی حداقل مزد کارگران، نمایندگان محترم دولت در شورای عالی کار با این پیشنهاد موافقت ‌و بخشی از مشکلات موجود کارگران شریف را جبران نمایند. از نمایندگان محترم کارفرمایان و کارگران نیز انتظار جدیت و پافشاری و پیگیری تحقق این مهم را داریم.

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با شورای عالی کار، مزد ۹۸، دستمزد کارگران در سال ۹۸، انجمن صنفی کارفرمایی شرکت‌های خدماتی و داوود جوانی از تلگرام

احتمال افزایش ۲۳٫۵ درصدی دستمزد کارگران در سال ۹۸

شنیده‌ها از پیشنهاد افزایش ۲۳٫۵ درصدی دستمزد از سوی کارفرمایان حکایت دارد. رقمی که نمایندگان گروه کارگری تاکنون زیر بار پذیرش آن نرفته و بر کاهش شدید قدرت خرید خانوارهای کارگری و عدم جبران فاصله حداقل دستمزد و سبد معیشت کارگران تاکید دارند.

🔹 دولت نیز هنوز درصد پیشنهادی خود را در مورد افزایش دستمزد کارگران اعلام نکرده است/ایسنا

Asriran. com


🔻سه شنبه، برگزاری نشست شورای عالی کار در خصوص دستمزد کارگران

🔹علی خدایی نماینده کارگران در شورای عالی کار در کانال خود نوشت: بنابر اطلاع واصله جلسه ۲۸۱شورایعالی‌کار در روز سه شنبه ۲۱اسفندماه ۹۷ ساعت ۱۵با موضوع تعیین دستمزد کارگران تشکیل خواهد شد.

#اقتصادی


🔴 دستمزد کارگران در سال ۹۸ چند درصد بایدافزایش یابد؟

خدادادی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس:

🔸من معتقدم دستمزد کارگران برای سال آینده باید بین ۲۵ تا ۳۰ درصد افزایش یابد؛ باید کارفرمایان و دولت را مجاب کنیم که گامی بیش از افزایش حقوق کارمندان برداشته شود. البته افزایش بیش از این میزان نیز می‌تواند کارفرمایان را با مشکل مواجه کند؛ چراکه این شرایط سخت برای کارفرمایان کشور نیز وجود دارد. /مهر


♨ تعلل وزارت کار در ارسال مصوبه جدید حق مسکن کارگران به هیات دولت

🔹نماینده کارگران در شورای عالی کار با اشاره به عدم ارسال مصوبه حق مسکن به هیأت وزیران وعدم برگزاری شورای عالی کار گفت: میزان طول کشیدن مصوبه حق مسکن منطقی نیست، درباره تأخیر در زمان برگزاری جلسه شورای عالی کار گلایه شدید داریم.

⁣====


♨️احتمال افزایش ۲۵ درصدی دستمزد کارگران در سال ۹۸

اسماعیلی، کارشناس حوزه کار:

🔹تکلیف تعیین دستمزد سال آینده کارگران را ماده ۴۱ قانون کار روشن می‌کند. وی پیش‌بینی کرد که حداقل مزد کارگران در سال آینده ۲۵ درصد افزایش داشته باشد.

====


احتمال افزایش ۲۳٫۵ درصدی دستمزد کارگران در سال ۹۸

🔹شنیده‌ها از پیشنهاد افزایش ۲۳٫۵ درصدی دستمزد از سوی کارفرمایان حکایت دارد. رقمی که نمایندگان گروه کارگری تاکنون زیر بار پذیرش آن نرفته و بر کاهش شدید قدرت خرید خانوارهای کارگری و عدم جبران فاصله حداقل دستمزد و سبد معیشت کارگران تاکید دارند.

🔹 دولت نیز هنوز درصد پیشنهادی خود را در مورد افزایش دستمزد کارگران اعلام نکرده است / ایسنا


نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | سیل شیراز از زاویه‌ای دیگر (هشدار تصاویر ناراحت‌کننده)

خبرآنلاینخبرآنلاین21 ساعت قبل
سیل سهمگین شیراز که از حوالی ۱۱ صبح امروز آغاز شد، تاکنون دست کم ۱۷ کشته و ۷۴ مصدوم در پی داشته است. ویدئویی که می‌بینید، زوایای تازه‌ای از این سیل را نشان می‌دهد. این ویدئو حاوی تصاویر ناراحت کننده است.

تصاویر «تخت جمشید» بعد از فروکش کردن سیلاب!

12+
خبرآنلاینخبرآنلاین7 ساعت قبل

روحانی شاکی شد؛ هواشناسی دقیق پیش‌بینی کند

خبر فوریخبر فوری2 ساعت قبل
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در جلسه مدیریت بحران از سازمان هواشناسی خواست شدت و زمان بارش‌ها را ۴۸ تا ۷۲ ساعت قبل دقیقا اطلاع رسانی کند. «امین حسین نقشینه» روز سه‌شنبه اظهار داشت: همچنین امروز طغیان رودخانه‌ها و احتمال سیلابی شدن غرب استان یزد، غرب کرمان، قم، سمنان، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، قزوین، البرز و تهران وجود دارد. این کارشناس هواشناسی ادامه داد: امروز شدت بارش‌ها در دامنه‌های زاگرس مرکزی و جنوبی، بخش‌هایی از جنوب مرکز، شمال شرق و شرق البرز متمرکز می‌شود. کارشناس سازمان هواشناسی تصریح کرد: امروز روی ارتفاعات استان‌های لرستان، چهارمحال و بختیاری، شرق کهکیلویه و بویراحمد و جنوب و غرب اصفهان، البرز، تهران، مازندران، سمنان، گلستان و خراسان شمالی مه آلودگی و اختلال در آمد و شد در جاده‌های کوهستانی و بارش برف پیش‌بینی می‌شود. این کارشناس سازمان هواشناسی اظهار داشت: بیشینه دمای امروز مهرآباد ۱۳ درجه سانتی‌گراد بالای صفر و فردا ۱۵ درجه خواهد شد و کمینه دمای امروز مهرآباد ۹ درجه است که فردا به ۶ درجه می‌رسد.

تصاویر هوایی از حمله به تل‌آویو / ۷ صهیونیست زخمی شدند

مهرمهر1 روز قبل

فیلم | خوزستان هم سیلابی شد

خبرآنلاینخبرآنلاین23 ساعت قبل
بعد از طغیان رودخانه‌ها و سدها در استان‌های لرستان، کرمانشاه و فارس، بارش شدید باران در بیشتر مناطق استان خوزستان هم سیل و آبگرفتگی به راه انداخته است.
خبر فوریخبر فوری23 ساعت قبل
دادستان عمومی و انقلاب شیراز با حضور در منطقه دروازه قرآن از متولیان توضیح خواست اما شهردار شیراز نیست. علی صالحی در حاشیه حضور در مناطق سیل زده شیراز گفت: کشته و مجروح شدن تعدادی از هم وطنان در سیلاب شیراز ناشی از سهل انگاری دستگاه‌های متولی است. وی ادامه داد: بر این اساس بنده شخصا در محل سیلاب از متولیان امر توضیح خواستم و اظهاراتشان گرفته شد. دادستان شیراز با اشاره به اینکه با مدیران سهل انگار برخورد می‌شود، اظهار کرد: پرونده‌ای در این خصوص در دادستانی شیراز گشوده و تحت بررسی است. وی در رابطه با عدم حضور شهردار شیراز افزود: شهردار در شیراز نیست اما تلفنی با او صحبت شده و قرار است برگردد.

اخبار بیشتر