می‌توان ۷۰۰ هزار تومان بن غیرنقدی به کارگران داد/ دولت اگر به میدان نیاید، فاصله مزد- معیشت پر نمی‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. سیاسی

می‌توان ۷۰۰ هزار تومان بن غیرنقدی به کارگران داد/ دولت اگر به میدان نیاید، فاصله مزد- معیشت پر نمی‌شود

ایلناخبرگزاری ایلنا |
یک فعال کارفرمایی با اشاره به متضرر شدن کارگران و کارفرمایان از مشکلات اقتصادی اخیر، راه‌حل‌هایی برای حل «بحران معیشت» ارائه می‌دهد.

می‌توان ۷۰۰ هزار تومان بن غیرنقدی به کارگران داد/ دولت اگر به میدان نیاید، فاصله مزد- معیشت پر نمی‌شود - 1

داوود جوانی  (دبیرکل کانون انجمن‌های صنفی کارفرمایی شرکت‌های خدماتی کشور) در ارتباط با موضوع دستمزد و مذاکرات مزدی ۹۸ به خبرنگار ایلنا گفت: در روزهای پایانی سال همزمان با تشکیل جلسات شورای عالی کار و اظهارنظرهای فعالان کارگری و کارفرمایی درخصوص مباحث مربوط به افزایش مزد کارگران در سال ۹۸، به نظر می‌رسد هم جامعه کارفرمایی و هم جامعه کارگری اذعان دارند که بدون همراهی ‌و اعمال نقش دولت، نمی‌توان معضل بزرگ فاصله حداقل مزد و حداقل هزینه معیشت یک خانواده را جبران نمود.

وی تاکید کرد: وعده‌ها و اقدامات مقطعی و مسکن‌مانند دولت محترم در قالب سبدکالا یا یارانه کالاهای اساسی و … نه تنها تاثیرگذار نبوده بلکه تبعات منفی داشته ‌و موجب نارضایتی نیز شده است. با توجه به مشکلات اقتصادی کشور به ویژه در دوساله اخیر و افزایش قیمت چند برابری کالاهای داخلی و خارجی، شرایط حاکم نه تنها موجب کاهش قدرت خرید کارگران شده، به همین نسبت موجب افزایش قیمت تمام شده یا کاهش فعالیت، تولید و خدمت بنگاه‌های اقتصادی ‌و تولیدی نیز شده است.

کارگران و کارفرمایان درد مشترک دارند

وی با بیان اینکه جامعه کارفرمایی وکارگری در طی این مدت بیشترین آسیب‌ها را دیده‌اند؛ افزود: طبیعتا نه کارگران زحمتکش تاب و توان جبران فاصله ۳۰۰ درصدی حداقل مزد و حداقل نیاز معیشتی یک خانوار را دارند و نه کارفرمایان پرتلاش کشورمان توان و قدرت پوشش این خلاء را دارند.

چه باید کرد؛ جوانی در پاسخ به این سوال می‌گوید: ضلع سوم و مهم اقتصاد و سیاستگذار کشور و بزرگترین کارفرما یعنی دولت بایستی با تصمیمات منطقی- ‌حمایتی، موجبات ‌حل این بحران و بستر ‌بازگشت شور و شعف به جامعه کار و تولید را فراهم کند.

این فعال کارفرمایی پیشنهاداتی نیز مطرح می‌کند: تشکیل و راه‌اندازی مجدد ستاد بن؛  تبدیل بن کارگری به بن غیرنقدی؛ مشارکت دولت در تامین کالاهای اساسی معیشت خانوار و تعریف و تخصیص کالاهای اساسی خانوار به صورت ماهانه.

در سایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

چگونه باید قدرت خرید کارگران را افزایش داد؟

او می‌گوید: فاصله مزدی و حداقل معیشت خانوار را می‌توان در قالب ذیل جبران نمود: تبدیل بن کارگران از نقدی به غیرنقدی؛ به صورت واریز سهم کارفرما به صورت ماهانه ‌و تصویب حداقل دو برابر سهم کارفرما به عنوان سهم دولت در کارت بن کارگران برای تامین کالاهای اساسی برمبنای نیازهای استاندارد یک خانوار در طی یک ماه. به طور مثال با واریز سهم ۳۳ درصدی کارفرما و ۶۷ درصدی دولت در کارت بن کارگران در طی یک ماه (که حتی می‌تواند سهم دولت در قالب تخصیص کالاهای اساسی براساس تعریف ستاد بن، به صورت کالایی معادل سهم خود باشد) حدود بالغ بر ۵ میلیون ریال مستقیما برای تامین کالاهای اساسی مورد نیاز خانوار هزینه می‌شود؛ اگر این کالاها در قالب تامین از طریق سوبسید یا اخذ تخفیف از طریق فروشگاه‌های بزرگ، تعاونی‌ها و تولیدکنندگان ایرانی باشد،  ‌قدرت خرید بالغ بر ۵ میلیون ریال به بیش از ۷ میلیون ریال در ماه افزایش خواهد یافت.

او با تاکید بر اینکه با روش تبدیل بن کارگری از نقدی به غیرنقدی و واریز سهم دولت و اخذ تخفیفات از تولیدکنندگان و فروشگاه و تعاونی‌ها، ارزش واقعی بن به بیش از ۷میلیون می‌رسد؛ ادامه می‌دهد: به عبارتی با احیای بن غیرنقدی و مشارکت دولت به صورت مستمر و ‌ماهانه، حق بیمه سهم کارفرما و کارگر (که در سال ۹۷ مبلغ ۳۳هزار تومان است) نیز به قدرت خرید کارگران اضافه خواهد شد.

این فعال کارفرمایی در پایان با تاکید بر لزوم مطالبه‌گری از دولت، می‌گوید: امید است در کنار افزایش منطقی حداقل مزد کارگران، نمایندگان محترم دولت در شورای عالی کار با این پیشنهاد موافقت ‌و بخشی از مشکلات موجود کارگران شریف را جبران نمایند. از نمایندگان محترم کارفرمایان و کارگران نیز انتظار جدیت و پافشاری و پیگیری تحقق این مهم را داریم.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با شورای عالی کار، مزد ۹۸، دستمزد کارگران در سال ۹۸، انجمن صنفی کارفرمایی شرکت‌های خدماتی و داوود جوانی از تلگرام

🔻سه شنبه، برگزاری نشست شورای عالی کار در خصوص دستمزد کارگران

🔹علی خدایی نماینده کارگران در شورای عالی کار در کانال خود نوشت: بنابر اطلاع واصله جلسه ۲۸۱شورایعالی‌کار در روز سه شنبه ۲۱اسفندماه ۹۷ ساعت ۱۵با موضوع تعیین دستمزد کارگران تشکیل خواهد شد.

#اقتصادی


احتمال افزایش ۲۳٫۵ درصدی دستمزد کارگران در سال ۹۸

شنیده‌ها از پیشنهاد افزایش ۲۳٫۵ درصدی دستمزد از سوی کارفرمایان حکایت دارد. رقمی که نمایندگان گروه کارگری تاکنون زیر بار پذیرش آن نرفته و بر کاهش شدید قدرت خرید خانوارهای کارگری و عدم جبران فاصله حداقل دستمزد و سبد معیشت کارگران تاکید دارند.

🔹 دولت نیز هنوز درصد پیشنهادی خود را در مورد افزایش دستمزد کارگران اعلام نکرده است/ایسنا

Asriran. com


🔴 دستمزد کارگران در سال ۹۸ چند درصد بایدافزایش یابد؟

خدادادی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس:

🔸من معتقدم دستمزد کارگران برای سال آینده باید بین ۲۵ تا ۳۰ درصد افزایش یابد؛ باید کارفرمایان و دولت را مجاب کنیم که گامی بیش از افزایش حقوق کارمندان برداشته شود. البته افزایش بیش از این میزان نیز می‌تواند کارفرمایان را با مشکل مواجه کند؛ چراکه این شرایط سخت برای کارفرمایان کشور نیز وجود دارد. /مهر


احتمال افزایش ۲۳٫۵ درصدی دستمزد کارگران در سال ۹۸

🔹شنیده‌ها از پیشنهاد افزایش ۲۳٫۵ درصدی دستمزد از سوی کارفرمایان حکایت دارد. رقمی که نمایندگان گروه کارگری تاکنون زیر بار پذیرش آن نرفته و بر کاهش شدید قدرت خرید خانوارهای کارگری و عدم جبران فاصله حداقل دستمزد و سبد معیشت کارگران تاکید دارند.

🔹 دولت نیز هنوز درصد پیشنهادی خود را در مورد افزایش دستمزد کارگران اعلام نکرده است / ایسنا


♨ تعلل وزارت کار در ارسال مصوبه جدید حق مسکن کارگران به هیات دولت

🔹نماینده کارگران در شورای عالی کار با اشاره به عدم ارسال مصوبه حق مسکن به هیأت وزیران وعدم برگزاری شورای عالی کار گفت: میزان طول کشیدن مصوبه حق مسکن منطقی نیست، درباره تأخیر در زمان برگزاری جلسه شورای عالی کار گلایه شدید داریم.

⁣====


♨️احتمال افزایش ۲۵ درصدی دستمزد کارگران در سال ۹۸

اسماعیلی، کارشناس حوزه کار:

🔹تکلیف تعیین دستمزد سال آینده کارگران را ماده ۴۱ قانون کار روشن می‌کند. وی پیش‌بینی کرد که حداقل مزد کارگران در سال آینده ۲۵ درصد افزایش داشته باشد.

====


در ادامه بخوانید

آغاز به کار قطار بین‎المللی تهران-وان

مهرمهر1 روز قبل
شرکت رجا در راستای توسعه‌ همکاری‌های کشورهای منطقه و گسترش صنعت ایرانگردی و جهانگردی، با همکاری راه آهن‌های ایران و ترکیه، قطار بین‌المللی تهران-وان را راه‌اندازی کرد.

دست و پا زدن …

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ آمریکایی‌ها پس از هدف قرار گرفته شدن پهپاد جاسوسی‌شان در منطقه، برای کم کردن خجالت‌شان از این رسوایی در ژستی تبلیغاتی از تحریم‌های جدید سخن می‌گویند؛ تحریم‌هایی که به نظر می‌رسد بیشتر از آنکه واقعیت داشته باشد، سروصدا است. آمریکایی‌ها در هشت ماه گذشته، هر تحریمی را که می‌توانستند انجام داده‌اند و دیگر تحریمی باقی نمانده؛ بنابراین ادعای مقامات آمریکایی بیشتر یک ژست تبلیغاتی برای به‌اصطلاح حفظ آبروی رفته خود در مقابل ایران و رسوایی هدف قرار گرفته شدن پهپاد فوق پیشرفته جاسوسی آر کیو-۴ است. اما آمریکایی‌ها همان زمان که از تحریم سخن می‌گویند، دستانشان را برای مذاکره هم دراز کردند؛ وزیر خارجه آمریکا ثانیه‌هایی پس از صحبت از تحریم‌های به‌اصطلاح جدید، از آمادگی واشنگتن برای مذاکره بی قید و شرط هم گفت. آمریکایی‌ها در یک رفتار پیچیده که حاکی از گیج شدن آنهاست از یک طرف تحریم‌های جدید را به رخ می‌کشند و از سوی دیگر باب مذاکره را باز می‌کنند، ​آن هم همراه تحریم، بدون آن که نگاهی به بدعهدی‌های گذشته خود چه در خروج از برجام و چه در دوران مذاکرات و توافق بیاندازند سابقه بدی که به ملت ایران نشان داده مذاکره زیر بار تحریم، تسلیم است. به نظر می‌رسد کاخ سفید این روز‌ها در اتاق فکر خود، ایده جدیدی ندارد، تکرار واژه تحریم بدون داشتن برگ برنده‌ای در دست، گفتن چند باره مذاکره بدون نشان دادن حسن نیت و کارنامه سیاه بدعهدی‌ها همه نشان از افول امریکا در مقابل تفکر مقاومت دارد، تفکری که تاثیرات آن بتدریج درحال آشکار شدن است.
فارسفارس9 ساعت قبل
مراسم بزرگداشت شهادت آیت الله دکتر بهشتی و دیگر اعضای دفتر حزب جمهوری اسلامی ایران، جمعه هفتم تیر ماه برگزار خواهد شد. به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس مراسم بزرگداشت شهادت آیت الله دکتر بهشتی و دیگر اعضای دفتر حزب جمهوری اسلامی ایران، جمعه هفتم تیر ماه برگزار خواهد شد. در این مراسم که حجت الاسلام قمی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی سخنرانی خواهد کرد، خانواده‌های شهدای حادثه هفتم تیر نیز حضور خواهند داشت و برنامه‌هایی با محوریت شهید بهشتی و ۷۲ یار ایشان برگزار خواهد شد. به علاوه در این برنامه حسن رحیم پور ازغدی درباره آرا و تفکرات شهید دکتر بهشتی سخنرانی خواهد کرد. این برنامه امسال با مشارکت سازمان هنری و رسانه‌ای اوج، بنیاد فرهنگی خاتم الاوصیا (عجل الله تعالی فرجه)، سازمان تبلیغات اسلامی و شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی از ساعت ۱۷:۳۰ در محل یادمان شهدای هفتم تیر برگزار خواهد شد.
صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، دریابان علی شمخانی در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: ‏براساس تصمیم ⁧شورایعالی امنیت ملی⁩ از ️تاریخ ۱۶تیر گام دوم کاهش تعهدات برجامی در چارچوب بندهای ۲۶ و ۳۶ ⁧برجام⁩ آغاز می‌شود تا ⁧اروپا⁩ و ⁧امریکا⁩ متوجه شوند پاسخ ایران به تجاوز پهپاد امریکایی با واکنش به محدودسازی حقوق مسلم مردم ایران، تفاوتی ندارد.
انتخابانتخاب1 روز قبل
استیو منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا، روز دوشنبه، سوم تیرماه در یک نشست خبری اعلام کرد که واشینگتن دفتر حضرت آیت الله خامنه‌ای، محمدجواد ظریف و چند تن از فرماندهان سپاه را تحریم می‌کند. به گزارش «انتخاب»؛ وزیر خزانه‌داری آمریکا با حضور در یک نشست خبری گفت آمریکا دفتر مقام معظم رهبری، سردار تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران، سردار حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران و سردار پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران، سردار حاجی زاده و پنج نفر از فرماندهان نیروی دریایی سپاه را تحریم کرده استوی تصریح کرد که این تحریم در واکنش به سرنگونی پهپاد آمریکایی از سوی جمهوری اسلامی ایران وضع شده است. منوچین در ادامه گفت که دستور ترامپ همچنین شامل فرماندهان پنج منطقه دریایی ایران می‌شود. وی همچنین گفت که طی چند روز آینده محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران نیز تحریم خواهد شد. وی تاکید کرد که «ما خویشتنداری زیادی از خود نشان دادیم ولی این بدان معنی نیست که در آینده نیز چنین خواهیم کرد».
الفالف1 روز قبل
در کنار این دیدگاه – که ظاهرا به رئیس جمهوری هم نزدیک‌تر بود – یک راه حل سوم هم از سوی معاون اول رئیس جمهوری مطرح می‌شود که براساس طرح «هر شهروند ایرانی – یک سهمیه بنزین» عنوان شد. رئیس جمهوری البته با این طرح موافق نبوده است.» انتشار خبر مجادله روحانی و جهانگیری توسط سایت انتخاب با انتقاد برخی رسانه‌ها همراه شد. پایگاه خبری که روز گذشته از قهر معاون اول رئیس جمهوری خبر داده بود پیش از این هم داستان سرایی مشابهی را در تیرماه سال گذشته مطرح کرده بود. وی افزود: آقای آشنا دارد برای بعد از آقای روحانی فکری برای خود می‌کند و یکی از دلایل ناکامی دولت حضور افرادی مثل آقای «ناآشنا» است. ***پشت پرده سانسور سریال گاندورجانیوز نوشت: پنج‌شنبه گذشته، درحالی که مخاطبان سریال گاندو منتظر قسمت جدید بودند، در اقدامی غیر منتظره، قسمت قبلی آن بازپخش شد.

نظرها

اخبار بیشتر