1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. فرهنگ
تاکسی‌های اردبیل۳۰ درصد گران می‌شود

تاکسی‌های اردبیل۳۰ درصد گران می‌شود

خبرگزاری خبرآنلاین |
حمید لطف اللهیان صبح امروز در جلسه مشترک با رانندگان تاکسی، اظهار کرد: افزایش کرایه تاکسی‌ها از مطالبات تاکسیرانان است که در این خصوص هم شهرداری و هم اعضای شورا پیگیر این مساله هستند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از استان اردبیل، وی گفت: افزایش قیمت‌ها و هزینه‌ها در شرایط اقتصادی کنونی و ثابت ماندن نرخ تاکسی‌ها دور از انصاف است و رانندگان را متضرر می‌کند که از این رو ضروری است به سرعت کرایه تاکسی‌ها افزایش یابد.

شهردار اردبیل تصریح کرد: حقیقتا این قشر از جامعه در بین عموم به عنوان «امانت‌داران مردم» نام گرفته‌اند که ضروری است مطالبات آنان پیگیری شده و گلایه‌هایشان شنیده شود.

تاکسی‌های اردبیل۳۰ درصد گران می‌شود - 2

لطف اللهیان بیان کرد: بر حسب مطالبات رانندگان، لایحه‌ای در خصوص افزایش نرخ کرایه تاکسی‌ها در سال ۹۸ برای اعضا شورا تقدیم کردیم که مجوز آن اخذ شده و در ماه‌های اول سال جدید، با افزایش ۳۰ درصدی نرخ‌های جدید اعمال خواهد شد.

وی افزود: همواره حمایت از قشر زحمت‌کش رانندگان تاکسی در حد توان اعم از ارایه لاستیک رایگان یا صدور کارت معیشتی به منظور مساعدت در بیمه در دستور کار قرار داشته که در سال ۹۷ بیش از ۴ هزار لاستیک رایگان در بین رانندگان توزیع شده است.

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با استان اردبیل، شهرداری‌ها و کرایه تاکسی از تلگرام

فراخوان استانداری مرکزی: شهروندان در برف تکانی درختان کمک کنند

مدیرکل مدیریت بحران استانداری مرکزی گفت: شهروندان استان مرکزی با توجه به بارش برف، شهرداری‌ها را درعملیات برف تکانی درختان و فضای سبز یاری دهند/ ایرنا


🔺اقدام جالب امام‌جمعه بیله‌سوار برای مقابله با گرانی

🔹امام‌جمعه بیله‌سوار (استان اردبیل) با حضور در بازار و به دست گرفتن پلاکارد، بازاریان را به رعایت انصاف دعوت و به صورت چهره به چهره با آنها گفت‌و‌گو کرد.

#روحانیت


🔻افزایش ۱۵ درصدی نرخ کرایه تاکسی در سال آینده

🔹علیخانی، رئیس کمیسیون عمران شورای شهر تهران: سال آینده ۱۲ تا ۱۵ درصد افزایش نرخ کرایه تاکسی خواهیم داشت؛ برای تعیین نرخ آیتم مسافت، استهلاک خودرو و شرایط آب و هوایی درنظر گرفته می‌شود.

جزییات بیشتر:


🔻نسخه شفافیت برای درمان فساد فراگیر/ هزاران نفر پاسوز ۱۵ نفر می‌شوند

🔹سامانه شفافیت یکی از اتفاقات خوش مدیریت شهری تازه شهرتهران است. سامانه‌ای می‌تواند در تمام شهرداری‌های کشور راه اندازی شود.

🔹به گزارش #اسکان_نیوز، مهدی جمالی‌نژاد، معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور در خصوص اینکه مدیریت شهری تهران حرکتی را برای شفاف‌سازی قراردادها، اطلاعات مدیران و جزئیات بودجه سالیانه خود انجام داده و نمی‌توان از این الگو برای سایر شهرهای کشور استفاده کرد، به اسکان نیوز گفت: این موضوع از شاخص‌های حکمرانی خوب در شهرها است و نه فقط شهر تهران بلکه بسیاری از کلانشهرهای دیگر نیز به این موضوعات ورود پیدا کرده‌اند و در حال شفاف‌سازی هستند. مواردی مانند انتشار مصوبات شورا، بحث‌های مالی و قراردادهایشان را در سامانه‌هایی بارگذاری می‌کنند؛ این آغاز بسیار خوبی است که امیدواریم به تمامی شهرها تسری پیدا کند و در همه دستگاه‌ها این اتفاق بیفتد.

🔹وی در خصوص برخی تخلفات شهرداری‌ها افزود: این موضوع در همه دستگاه‌ها رخ می‌دهد و شهرداری به دلیل آنکه دستگاهی است که با مردم ارتباط بیشتری دارد و مردم همه مطالبات خود را از شهرداری‌ها می‌خواهند حتی مطالباتی که مربوط به شهرداری نیست، حساس‌‌تر می‌شود. بنابراین باید به سمت سالم‌سازی کامل شهرداری‌ها برویم؛ سیستم مالی سالم و پاکدستی، انتظاری است که مردم از شهرداری‌ها دارند.

🔹معاون عمرانی وزیر کشور با تأکید بر اینکه ممکن است تعداد اندک و معدودی در شهرداری‌ها دچار تخلف شوند، گفت: ممکن است در یک شهرداری با ۱۲ هزار نیرو، ۱۰ یا ۱۵ نفر تخلف داشته باشند اما تمام ۱۱ هزار و ۹۸۵ نفر دیگر، پاسوز این ۱۵ نفر می‌شوند.

جزییات بیشتر:


🔻بازگشت ۳۲۰۰ میلیارد تومان مالیات ارزش افزوده به بودجه شهرداری‌ها

🔹مرتضی الویری، رییس شورای عالی استان‌ها گفت: با پیگیری‌های به عمل آمده ۳۲۰۰ میلیارد تومان سهم مالیات ارزش افزوده که قرار بود از بودجه شهرداری‌ها کم شود به بودجه شهرداری‌ها بازگشت.

🔹او افزود: در لایحه دولت مقرر شده بود که ۳۲۰۰ میلیارد تومان از بودجه شهرداری‌ها که مربوط به مالیات ارزش افزوده می‌شود کم شود که این امر در رای گیری اولیه در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده بود.

🔹الویری ادامه داد: شورای نگهبان با این امر مخالفت می‌کند و مقرر می‌شود این موضوع مجددا در مجلس شورای اسلامی رای گیری شود. با پیگیری هایی که از سوی شورای عالی استان‌ها و شورای شهر تهران صورت گرفت سبب شد امروز در رای گیری نمایندگان این میزان اعتبار به بودجه شهرداری بازگردد.

جزییات بیشتر:


تخمین سرانگشتی از اثرات تورمی آزادسازی قیمت سوخت

✍️حامد قدوسی

اکثر مطالعات صورت‌گرفته بر اساس مدل‌های دقیق اقتصادسنجی و تعادل عمومی نشان می‌دهد که در صورت آزادسازی قیمت بنزین، تورم خلق شده چیزی بین ۵-۲۰ درصد خواهد بود. میانگین تخمین‌ها البته روی همان ۵-۶ درصد است و ۲۰ درصد کمابیش حد بالای تخمین‌ها است.

در مورد موضوع پیچیده‌ای مثل رابطه قیمت سوخت و تورم اگر قرار باشد چیزی را جدی بگیریم همین نتایج مطالعات علمی است و نه «حس و تخمین شخصی‌» افراد. ولی خب در عین حال باید منطق پشت این تخمین‌ها را به شهروندان توضیح داد، چون خیلی‌ها ممکن است بپرسند که آخر چه طور ممکن است قیمت بنزین از ۱۰۰۰ به ۵۰۰۰ برسد ولی تورم اضافه فقط ۵-۲۰ درصد باشد؟

برای این که حسی از ماجرا بگیریم اجازه بدهید تاثیر افزایش قیمت سوخت روی «سوخت‌برترین بخش اقتصاد» یعنی بخش حمل و نقل را ببینیم. یک راننده تاکسی/اسنپ/شخصی در تهران را در نظر بگیرید. چنین خودرویی به طور متوسط روزانه ۳۰ لیتر بنزین مصرف می‌کند. حال ببینیم «هزینه‌های» ارایه خدمات قبل/بعد آزادسازی چه طور خواهد بود:

عناصر اصلی هزینه تولید خدمات برای یک ماشین متوسط را بشکنیم:

۱) هزینه فرصت وقت راننده: ۴۰ هزار تومان در روز، ۲) هزینه سرمایه‌ای و استهلاک و تعمیر خودرو: ۲۰ هزار تومان در روز، ۳) هزینه بیمه و جریمه احتمالی و پارکینگ و الخ: ۱۰ هزار تومان در روز، ۴) هزینه سوخت: ۳۰ هزار تومان در روز

با این هزینه‌ها، یک خودرو مسافرکش حدود سه میلیون تومان در ماه هزینه دارد. طبعا تخمین ما متوسط است و برای خودرو/مسیر/افراد مختلف کمی بالا و پایین خواهد بود.

حال قیمت سوخت را از ۱۰۰۰ به ۵۰۰۰ برسانیم. یعنی ۴۰۰ درصد به قیمت سوخت اضافه کنیم. ببینیم کل هزینه ارائه خدمات حمل و نقل (با فرض ثبات بقیه عناصر در دور اول)، چه قدر بیش‌تر می‌شود:

۱) هزینه فرصت وقت راننده: ۴۰ هزار تومان در روز، ۲) هزینه سرمایه‌ای و استهلاک و تعمیر خودرو: ۲۰ هزار تومان در روز، ۳) هزینه بیمه و جریمه احتمالی و پارکینگ و الخ: ۱۰ هزار تومان در روز، ۴) هزینه سوخت: ۱۵۰ هزار تومان در روز

با این هزینه‌ها، پس از آزادسازی قیمت سوخت، یک خودرو مسافرکش حدود شش میلیون تومان در ماه هزینه دارد. یعنی پس از آزادسازی، با این که قیمت سوخت پنج برابر شده بود، هزینه‌های ارائه خدمات حمل و نقل تقریبا «دو برابر» شد. این عدد را به عنوان یک تخمین حد بالا در ذهن داشته باشید.

خب پس در سکتوری که بیش‌تر تاثیرپذیری را از قیمت سوخت دارد، آزادسازی قیمت سوخت و پنج‌برابر کردن آن، تورم ۱۰۰ درصدی ایجاد کرد. طبعا این تورم روی قیمت تمام شده بقیه کالاها هم اثر می‌گذارد چون همه بخش‌ها باید از خدمات حمل و نقل استفاده کنند. ولی نکته این جا است که «سهم هزینه حمل و نقل» از کل هزینه‌های بخش‌های مختلف اقتصاد عدد خیلی بزرگی نیست و در حد سه تا حداکثر ده درصد است. یعنی اگر هزینه حمل و نقل دو برابر شود، قیمت مثلا یک یخچال یا یک کیلو هندوانه، چیزی حدود «دو ضرب در ۰٫۰۳ تا ۰٫۱» برابر افزایش پیدا می‌کند.

این افزایش قیمت در دور بعدی باعث تورم قیمت در همه بخش‌های اقتصاد می‌شود و به صورت مارپیچی ادامه پیدا می‌کند. ولی همان طور که می‌بینید تاثیر آن روی هزینه بقیه بخش‌ها ناگهان «یک یا دو درجه بزرگی» کوچک‌تر از بخش حمل و نقل شد. وقتی اجازه بدهیم اقتصاد به تعادل جدید برسد، جمع همه این تورم‌ها به همان عددی می‌رسد که در ابتدای پست گفتیم و از مدل‌ها بیرون می‌آید.

ممکن است بگویید خب این‌‌ها را می‌فهمیم ولی ما دیده‌ایم که هر سال قیمت‌ها درست به اندازه افزایش کرایه تاکسی زیاد شده است، این را چه طور توجیه می‌کنید؟ اولا آمار و ارقام دقیق همه این مشاهده حسی ما را تایید نمی‌کند و سال‌هایی وجود دارد که این دو عدد با هم بالا نرفته‌اند (ولی ذهن ما تمایل دارد آن‌ سال‌ها را کم‌تر به خاطر بسپارد). ثانیا این مشاهده حتی در سال‌‌هایی که تورم و کرایه تاکسی با هم بالا رفته‌اند، دچار خطای خلط هم‌زمانی و علیت است. آن تورمی که هر سال مشاهده می‌شد تورم طبیعی اقتصاد بود که چون پیشاپیش در کرایه تاکسی به صورت رسمی منعکس می‌شد، جامعه از آن به عنوان شاقولی برای تخمین تورم آن سال استفاده می‌کرد. در نتیجه در سال‌هایی که کرایه تاکسی زیاد نشده است هم تورم داشتیم چون ریشه و علت اصلی تورم کرایه تاکسی نبوده است. کرایه تاکسی فقط با تورم آن سال همبستگی داشته است.

منبع: کانال نگارنده


نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | ماجرای دختر جوانی که از سیل آق‌قلا نجات پیدا کرد

خبرآنلاینخبرآنلاین11 ساعت قبل
دختر جوان گمشده در سیل آق‌قلا نیمه‌شب گذشته توسط جمعیت هلال احمر سالم پیدا و به مرکز امدادی منتقل شد. ماجرای نجات دادن دختر را در این ویدئو ببینید و بشنوید.

ویدیو/ ورود دیرهنگام استاندار معزول گلستان به جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان

انتخابانتخاب22 ساعت قبل

استاندار گلستان برکنار شد

خبر فوریخبر فوری22 ساعت قبل
جهانگیری، استاندار گلستان را برکنار کرد. اسحاق جهانگیری پس از غیبت مناف هاشمی در جریان رسیدگی به وضعیت سیل‌زدگان استان گلستان، مناف هاشمی را برکنار و علی قرابیه معاون هاشمی را به عنوان سرپرست استانداری گلستان منصوب کرد. هاشمی در چند روز گذشته و همزمان با سیل استان گلستان در سفر خارج از کشور به سر می‌برد. او ساعتی پیش خبر داد که به کشور برگشته است (اینجا بخوانید.)

بهروز نعمتی: سعید جلیلی اصرار داشت که لایحه پالرمو زودتر تصویب شود (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران12 ساعت قبل
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
سوگل طهماسبی بازیگر فیلم داستانی «هنگامه» گفت که به دلیل بازی در این فیلم با مضمون شهدای مدافع حرم، خیلی از همکارانم مرا مسخره کردند و قلبم را شکستند! سوگل طهماسبی بازیگر سینما و تلویزیون که در ویژه برنامه تلویزیونی «سیاهپوش» حضور یافته بود، به بیان خاطراتی از بازی در فیلم داستانی «هنگامه» با موضوع شهدای مدافع حرم پرداخت. جالب بود که خیلی از همکارانم مرا مسخره کردند و قلبم را بابت این موضوع شکستند! اما همان آدم‌ها که مرا مسخره کردند، بعدا اتفاقی افتاد و پست گذاشتند و از مدافعان حرم دفاع کردند. به خاطر دارم وقتی در جشنواره عمار به همراه ۵ خانواده از عزیزان شهدای مدافع حرم فیلم را می‌دیدم، به یک باره مادر یا همسر یک شهید می‌آمد مرا بغل می‌گرفت و می‌گفت: «این منم!

فیلم/ صحبت‌های جهانگیری درمیان سیل‌زدگان

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز12 ساعت قبل

اخبار بیشتر