تاکسی‌های اردبیل۳۰ درصد گران می‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. فرهنگ
تاکسی‌های اردبیل۳۰ درصد گران می‌شود

تاکسی‌های اردبیل۳۰ درصد گران می‌شود

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
حمید لطف اللهیان صبح امروز در جلسه مشترک با رانندگان تاکسی، اظهار کرد: افزایش کرایه تاکسی‌ها از مطالبات تاکسیرانان است که در این خصوص هم شهرداری و هم اعضای شورا پیگیر این مساله هستند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از استان اردبیل، وی گفت: افزایش قیمت‌ها و هزینه‌ها در شرایط اقتصادی کنونی و ثابت ماندن نرخ تاکسی‌ها دور از انصاف است و رانندگان را متضرر می‌کند که از این رو ضروری است به سرعت کرایه تاکسی‌ها افزایش یابد.

شهردار اردبیل تصریح کرد: حقیقتا این قشر از جامعه در بین عموم به عنوان «امانت‌داران مردم» نام گرفته‌اند که ضروری است مطالبات آنان پیگیری شده و گلایه‌هایشان شنیده شود.

تاکسی‌های اردبیل۳۰ درصد گران می‌شود - 2

لطف اللهیان بیان کرد: بر حسب مطالبات رانندگان، لایحه‌ای در خصوص افزایش نرخ کرایه تاکسی‌ها در سال ۹۸ برای اعضا شورا تقدیم کردیم که مجوز آن اخذ شده و در ماه‌های اول سال جدید، با افزایش ۳۰ درصدی نرخ‌های جدید اعمال خواهد شد.

وی افزود: همواره حمایت از قشر زحمت‌کش رانندگان تاکسی در حد توان اعم از ارایه لاستیک رایگان یا صدور کارت معیشتی به منظور مساعدت در بیمه در دستور کار قرار داشته که در سال ۹۷ بیش از ۴ هزار لاستیک رایگان در بین رانندگان توزیع شده است.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با استان اردبیل، شهرداری‌ها و کرایه تاکسی از تلگرام

تخمین سرانگشتی از اثرات تورمی آزادسازی قیمت سوخت

✍️حامد قدوسی

اکثر مطالعات صورت‌گرفته بر اساس مدل‌های دقیق اقتصادسنجی و تعادل عمومی نشان می‌دهد که در صورت آزادسازی قیمت بنزین، تورم خلق شده چیزی بین ۵-۲۰ درصد خواهد بود. میانگین تخمین‌ها البته روی همان ۵-۶ درصد است و ۲۰ درصد کمابیش حد بالای تخمین‌ها است.

در مورد موضوع پیچیده‌ای مثل رابطه قیمت سوخت و تورم اگر قرار باشد چیزی را جدی بگیریم همین نتایج مطالعات علمی است و نه «حس و تخمین شخصی‌» افراد. ولی خب در عین حال باید منطق پشت این تخمین‌ها را به شهروندان توضیح داد، چون خیلی‌ها ممکن است بپرسند که آخر چه طور ممکن است قیمت بنزین از ۱۰۰۰ به ۵۰۰۰ برسد ولی تورم اضافه فقط ۵-۲۰ درصد باشد؟

برای این که حسی از ماجرا بگیریم اجازه بدهید تاثیر افزایش قیمت سوخت روی «سوخت‌برترین بخش اقتصاد» یعنی بخش حمل و نقل را ببینیم. یک راننده تاکسی/اسنپ/شخصی در تهران را در نظر بگیرید. چنین خودرویی به طور متوسط روزانه ۳۰ لیتر بنزین مصرف می‌کند. حال ببینیم «هزینه‌های» ارایه خدمات قبل/بعد آزادسازی چه طور خواهد بود:

عناصر اصلی هزینه تولید خدمات برای یک ماشین متوسط را بشکنیم:

۱) هزینه فرصت وقت راننده: ۴۰ هزار تومان در روز، ۲) هزینه سرمایه‌ای و استهلاک و تعمیر خودرو: ۲۰ هزار تومان در روز، ۳) هزینه بیمه و جریمه احتمالی و پارکینگ و الخ: ۱۰ هزار تومان در روز، ۴) هزینه سوخت: ۳۰ هزار تومان در روز

با این هزینه‌ها، یک خودرو مسافرکش حدود سه میلیون تومان در ماه هزینه دارد. طبعا تخمین ما متوسط است و برای خودرو/مسیر/افراد مختلف کمی بالا و پایین خواهد بود.

حال قیمت سوخت را از ۱۰۰۰ به ۵۰۰۰ برسانیم. یعنی ۴۰۰ درصد به قیمت سوخت اضافه کنیم. ببینیم کل هزینه ارائه خدمات حمل و نقل (با فرض ثبات بقیه عناصر در دور اول)، چه قدر بیش‌تر می‌شود:

۱) هزینه فرصت وقت راننده: ۴۰ هزار تومان در روز، ۲) هزینه سرمایه‌ای و استهلاک و تعمیر خودرو: ۲۰ هزار تومان در روز، ۳) هزینه بیمه و جریمه احتمالی و پارکینگ و الخ: ۱۰ هزار تومان در روز، ۴) هزینه سوخت: ۱۵۰ هزار تومان در روز

با این هزینه‌ها، پس از آزادسازی قیمت سوخت، یک خودرو مسافرکش حدود شش میلیون تومان در ماه هزینه دارد. یعنی پس از آزادسازی، با این که قیمت سوخت پنج برابر شده بود، هزینه‌های ارائه خدمات حمل و نقل تقریبا «دو برابر» شد. این عدد را به عنوان یک تخمین حد بالا در ذهن داشته باشید.

خب پس در سکتوری که بیش‌تر تاثیرپذیری را از قیمت سوخت دارد، آزادسازی قیمت سوخت و پنج‌برابر کردن آن، تورم ۱۰۰ درصدی ایجاد کرد. طبعا این تورم روی قیمت تمام شده بقیه کالاها هم اثر می‌گذارد چون همه بخش‌ها باید از خدمات حمل و نقل استفاده کنند. ولی نکته این جا است که «سهم هزینه حمل و نقل» از کل هزینه‌های بخش‌های مختلف اقتصاد عدد خیلی بزرگی نیست و در حد سه تا حداکثر ده درصد است. یعنی اگر هزینه حمل و نقل دو برابر شود، قیمت مثلا یک یخچال یا یک کیلو هندوانه، چیزی حدود «دو ضرب در ۰٫۰۳ تا ۰٫۱» برابر افزایش پیدا می‌کند.

این افزایش قیمت در دور بعدی باعث تورم قیمت در همه بخش‌های اقتصاد می‌شود و به صورت مارپیچی ادامه پیدا می‌کند. ولی همان طور که می‌بینید تاثیر آن روی هزینه بقیه بخش‌ها ناگهان «یک یا دو درجه بزرگی» کوچک‌تر از بخش حمل و نقل شد. وقتی اجازه بدهیم اقتصاد به تعادل جدید برسد، جمع همه این تورم‌ها به همان عددی می‌رسد که در ابتدای پست گفتیم و از مدل‌ها بیرون می‌آید.

ممکن است بگویید خب این‌‌ها را می‌فهمیم ولی ما دیده‌ایم که هر سال قیمت‌ها درست به اندازه افزایش کرایه تاکسی زیاد شده است، این را چه طور توجیه می‌کنید؟ اولا آمار و ارقام دقیق همه این مشاهده حسی ما را تایید نمی‌کند و سال‌هایی وجود دارد که این دو عدد با هم بالا نرفته‌اند (ولی ذهن ما تمایل دارد آن‌ سال‌ها را کم‌تر به خاطر بسپارد). ثانیا این مشاهده حتی در سال‌‌هایی که تورم و کرایه تاکسی با هم بالا رفته‌اند، دچار خطای خلط هم‌زمانی و علیت است. آن تورمی که هر سال مشاهده می‌شد تورم طبیعی اقتصاد بود که چون پیشاپیش در کرایه تاکسی به صورت رسمی منعکس می‌شد، جامعه از آن به عنوان شاقولی برای تخمین تورم آن سال استفاده می‌کرد. در نتیجه در سال‌هایی که کرایه تاکسی زیاد نشده است هم تورم داشتیم چون ریشه و علت اصلی تورم کرایه تاکسی نبوده است. کرایه تاکسی فقط با تورم آن سال همبستگی داشته است.

منبع: کانال نگارنده


🔻افزایش ۱۵ درصدی نرخ کرایه تاکسی در سال آینده

🔹علیخانی، رئیس کمیسیون عمران شورای شهر تهران: سال آینده ۱۲ تا ۱۵ درصد افزایش نرخ کرایه تاکسی خواهیم داشت؛ برای تعیین نرخ آیتم مسافت، استهلاک خودرو و شرایط آب و هوایی درنظر گرفته می‌شود.

جزییات بیشتر:


🔻نسخه شفافیت برای درمان فساد فراگیر/ هزاران نفر پاسوز ۱۵ نفر می‌شوند

🔹سامانه شفافیت یکی از اتفاقات خوش مدیریت شهری تازه شهرتهران است. سامانه‌ای می‌تواند در تمام شهرداری‌های کشور راه اندازی شود.

🔹به گزارش #اسکان_نیوز، مهدی جمالی‌نژاد، معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور در خصوص اینکه مدیریت شهری تهران حرکتی را برای شفاف‌سازی قراردادها، اطلاعات مدیران و جزئیات بودجه سالیانه خود انجام داده و نمی‌توان از این الگو برای سایر شهرهای کشور استفاده کرد، به اسکان نیوز گفت: این موضوع از شاخص‌های حکمرانی خوب در شهرها است و نه فقط شهر تهران بلکه بسیاری از کلانشهرهای دیگر نیز به این موضوعات ورود پیدا کرده‌اند و در حال شفاف‌سازی هستند. مواردی مانند انتشار مصوبات شورا، بحث‌های مالی و قراردادهایشان را در سامانه‌هایی بارگذاری می‌کنند؛ این آغاز بسیار خوبی است که امیدواریم به تمامی شهرها تسری پیدا کند و در همه دستگاه‌ها این اتفاق بیفتد.

🔹وی در خصوص برخی تخلفات شهرداری‌ها افزود: این موضوع در همه دستگاه‌ها رخ می‌دهد و شهرداری به دلیل آنکه دستگاهی است که با مردم ارتباط بیشتری دارد و مردم همه مطالبات خود را از شهرداری‌ها می‌خواهند حتی مطالباتی که مربوط به شهرداری نیست، حساس‌‌تر می‌شود. بنابراین باید به سمت سالم‌سازی کامل شهرداری‌ها برویم؛ سیستم مالی سالم و پاکدستی، انتظاری است که مردم از شهرداری‌ها دارند.

🔹معاون عمرانی وزیر کشور با تأکید بر اینکه ممکن است تعداد اندک و معدودی در شهرداری‌ها دچار تخلف شوند، گفت: ممکن است در یک شهرداری با ۱۲ هزار نیرو، ۱۰ یا ۱۵ نفر تخلف داشته باشند اما تمام ۱۱ هزار و ۹۸۵ نفر دیگر، پاسوز این ۱۵ نفر می‌شوند.

جزییات بیشتر:


🔺اقدام جالب امام‌جمعه بیله‌سوار برای مقابله با گرانی

🔹امام‌جمعه بیله‌سوار (استان اردبیل) با حضور در بازار و به دست گرفتن پلاکارد، بازاریان را به رعایت انصاف دعوت و به صورت چهره به چهره با آنها گفت‌و‌گو کرد.

#روحانیت


🔻بازگشت ۳۲۰۰ میلیارد تومان مالیات ارزش افزوده به بودجه شهرداری‌ها

🔹مرتضی الویری، رییس شورای عالی استان‌ها گفت: با پیگیری‌های به عمل آمده ۳۲۰۰ میلیارد تومان سهم مالیات ارزش افزوده که قرار بود از بودجه شهرداری‌ها کم شود به بودجه شهرداری‌ها بازگشت.

🔹او افزود: در لایحه دولت مقرر شده بود که ۳۲۰۰ میلیارد تومان از بودجه شهرداری‌ها که مربوط به مالیات ارزش افزوده می‌شود کم شود که این امر در رای گیری اولیه در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده بود.

🔹الویری ادامه داد: شورای نگهبان با این امر مخالفت می‌کند و مقرر می‌شود این موضوع مجددا در مجلس شورای اسلامی رای گیری شود. با پیگیری هایی که از سوی شورای عالی استان‌ها و شورای شهر تهران صورت گرفت سبب شد امروز در رای گیری نمایندگان این میزان اعتبار به بودجه شهرداری بازگردد.

جزییات بیشتر:


فراخوان استانداری مرکزی: شهروندان در برف تکانی درختان کمک کنند

مدیرکل مدیریت بحران استانداری مرکزی گفت: شهروندان استان مرکزی با توجه به بارش برف، شهرداری‌ها را درعملیات برف تکانی درختان و فضای سبز یاری دهند/ ایرنا


در ادامه بخوانید

تسنیمتسنیم1 روز قبل
وی افزود: کسانی که فکر می‌کنند با شبکه خائنی که تشکیل داده‌اند می‌توانند ملت ما را به اسارت بگیرند، بار دیگر مانند تمام عبرت‌های تاریخی شکست خورده و درس گرفتند. شب ۱۵ جولای خواستند ترکیه را غرق تاریکی کنند، ولی ناکام شدند. خداوند آنها را به چاهی که برای ما کنده بودند انداخت. رئیس جمهور ترکیه گفت: هیچ کودتایی به نفع عاملان آن به اتمام نرسید، پس از این نیز به سود کودتاگران نخواهد بود. افرادی که در مدیترانه شرقی مدیترانه، قبرس و اژه حق را به طرف مقابل می‌دهند، اغفال شده‌اند.

فیلم | جان باختن ۱۷نفر در دو حادثه رانندگی در خوانسار و ایرانشهر

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
عباس ایروانی مالک گروه قطعات خودروی عظام گفت: ما یکی از تامین‌کنندگان اصلی قطعات برای خودروسازان بزرگ هستیم و طی سال‌های گذشته، علی‌رغم فشارهای گسترده اقتصادی و تحریم‌های بین‌المللی، توانستیم نیاز خودروسازان و عموم مردم را به قطعات یدکی خودرو تامین کنیم.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
این اتفاق حذف بخشی از محصول تولید شده در هر جای جهان ممکن است رخ دهد ولی وقتی که سریال یا فیلم در معرض دید مخاطبان قرار می‌گیرد سابقه ندارد که همزمان با آن بخش‌های حذف شده هم منتشر شود. نهایتا شاید چند سال بعد نسخه‌ای معروف به «نسخه کارگردان» از آن فیلم یا سریال منتشر شود که زمان آن بیشتر است و این مهم با رضایت تهیه کننده و صاحب اثر انجام می‌شود. در این میان مدیر روابط عمومی شبکه افق سیما از پخش سریال گاندو بدون حذفیات از این شبکه خبر داد. اما این که یک سریال که محصول خود تلویزیون است قرار باشد در ۲ کانال مختلف پخش شود که در یک کانال بخش‌هایی از آن حذف شده است در نوع خود بی سابقه است. اگر چنین اتفاقی رخ دهد پرسشی جدی‌ مطرح است که آیا شاهد موقعیت یک بام و دو هوا در صدا و سیما هستیم؟ برای پرهیز از این شائبه که این نوشتار موافق با سانسور سریال گاندو است، اتفاقا برعکس از رویکرد شبکه افق استقبال می‌کنیم و ای کاش که شبکه ۳ هم سریال گاندو را بدون هیچ گونه حذفیاتی پخش می‌کرد.
سینماپرسسینماپرس1 ساعت قبل
سینماپرس: دوشنبه ۲۴ تیر ماه ۹۸ جلسه مشترکی با حضور اعضای هیات مدیره انجمن صنفی عکاسان سینما و هیات مدیره انجمن بازیگران سینمای ایران در محل این انجمن تشکیل شد و درباره مساله امنیت شغلی و شرایط به وجود آمده در این باره گفتگو و تبادل نظر شد. به گزارش سینماپرس، در پی نشست‌های هیات مدیره انجمن صنفی عکاسان سینما با صنوف سینمایی و پیگیری موضوع امنیت شغلی، روز دوشنبه ۲۴ تیر ماه ۹۸ جلسه مشترکی با حضور اعضای هیات مدیره انجمن صنفی عکاسان سینما و هیات مدیره انجمن بازیگران سینمای ایران در محل این انجمن تشکیل شد و درباره مساله امنیت شغلی و شرایط به وجود آمده در این باره گفتگو و تبادل نظر شد. انجمن بازیگران سینمای ایران ضمن حمایت از پیگیری‌های انجمن صنفی عکاسان سینما، بر تداوم این گفتگوها با سایر صنوف و همچنین با مدیریت سینما تاکید کرد و موضوع امنیت شغلی برای تمامی صنوف و ایجاد شرایط مناسب فعالیت حرفه‌ای برای اعضای صنوف سینمایی را مورد تایید قرار داد. در این جلسه فاطمه معتمد آریا و علی نیک رفتار روسای هر دو صنف و افسانه چهره آزاد و آتیلا پسیانی، حبیب رضایی، محمد فوقانی، حسن شجاعی و مهدی حیدری اعضای هیات مدیره دو صنف حضور داشتند.
پارس نیوزپارس نیوز1 روز قبل
پارس نیوز، به گزارشیک دهه از حضور «سحر قریشی» در سینمای ایران گذشت. ‌خانم قریشی شما در سه سال اخیر، تنها در سه فیلم بازی کردید و طی دو سال اخیر هم فیلمی روی پرده نداشتید. سال‌ها در شرایط سلامت سینما کار کرده‌ام. برای من اهمیتی ندارد که جزو بازیگران بفروش هستم یا نه، مهم این است که مردم به‌اندازه ۱۰ سال حضور من در سینما، از من راضی هستند. من سحرم؛ این قریشی و پسوندی که برجسته شده، به‌خاطر حضور و لطف همین مردم است.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
عصر ایران - سردار محمدجعفر اسدی، فرمانده سابق مستشاران ایرانی در سوریه، گفت‌وگویی مفصل با خبرگزاری تسنیم انجام داده است. او به نکاتی درباره جنگ در سوریه و همچنین دیدار سردار سلیمانی با رئیس‌جمهوری روسیه اشاره کرده است. خلاصه‌شده این مصاحبه را به نقل از شرق در ادامه می‌خوانید: ‌بساطی که در سوریه به‌وجود آمد، بر سر شخص بشار اسد انقلابی فرزند حافظ اسد بود. ‌سردار سلیمانی به پوتین تفهیم کرد که «سوریه آخرین سنگر جبهه شرق است و اگر این را از دست بدهید، غربی‌‌ها ارزشی برای شما قائل نیستند». همچنین ارتشی در سوریه به‌وجود آمد که دفاع وطنی نام دارد و سردار سلیمانی و شهید حاج‌حسین همدانی برای به‌وجودآمدن آن بسیار تلاش کردند.

نظرها

اخبار بیشتر