فرزندان به سوگ مادر مجسمه‌سازی ایران نشستند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. فرهنگ
فرزندان به سوگ مادر مجسمه‌سازی ایران نشستند

فرزندان به سوگ مادر مجسمه‌سازی ایران نشستند

ایرناخبرگزاری ایرنا |
تهران- ایرنا- مادر مجسمه سازی مدرن ایران تا پایان عمر ازدواج نکرد و فرزندی نداشت اما خود وصف استعاری از زایش هنر شد تا شاگردانش خود را سوگوار مادر بدانند.

«لیلیت تریان» از اولین نسل مجسمه‌سازان ایرانی بود، وی که را مادر مجسمه سازی ایران می‌خواندنش، شانزدهم اسفند ماه در سن ۸۸ سالگی به علت کهولت سن در تهران درگذشت.

مریم مزینانی مدیر نمایشگاه‌های خانه هنرمندان در شروع مراسم نکوداشت این بانوی مجسمه ساز که شامگاه شنبه در این مرکز هنری برگزار شد، گفت: زندگی «لیلیت تریان» در آموزش گذشت و این چیزی نیست که از حافظه تاریخی ایران زمین پاک شود. وجودش بسیار مبارک بود و شاگردان بزرگی را تربیت کرد که امروز خود، استاد شاگردان صاحب نامی هستند.

مزینانی گفت: تریان همواره به خانه هنرمندان سر می‌زد و همین فرصت دیدارش را به ما می‌داد. او هر لحظه را زندگی می‌کرد و همیشه می‌‌گفت؛ کار کنید تنبل نباشید.

در این مراسم فیلم مستندی از «لیلیت تریان» پخش شد که محمدرضا اصلانی از شاگردان وی در آن با اشاره به جایگاه استادی این هنرمند گفت: ما از ایشان در مدرسه فقط درس هنر نیاموختیم بلکه درس زندگی را نیز فراگرفتیم.

وی نقش تریان را در مجسمه سازی کشور ستود و گفت: او مجسمه سازی را در ایران به هنر تبدیل کرد و این یک مساله بسیار مهم است که وی را بنیانگذار و مادر مجسمه سازی مدرن معرفی می‌کند.

در بخشی از این فیلم تریان از مباحث آموزشی فعلی ابراز ناراحتی می‌کند و می‌گوید از اولین سمپوزیوم مجسمه‌سازی تا آنروز پیشرفتی ندیده است.

مجید رجبی معمار، مدیرعامل خانه هنرمندان در این مراسم گفت: تریان یکی از هنرمندان برجسته این سرزمین است و می‌دانم که سازمان زیباسازی شهرداری تهران بسیار تلاش کرد که آثار ایشان را در عرصه‌های عمومی به نمایش بگذارد.

وی با اشاره به آمار بالای هنرمندان درگذشته سال در حال اتمام، گفت: سال سختی را پشت سرگذاشتیم و جامعه هنرمندان تعداد زیادی از این عزیزان را از دست داد. تا روز مراسم پاسداشت هنرمندانی که ابدی شدند با عنوان «چراغ خاموشی نیست»، تعداد درگذشتگان ۱۱۹ نفر بود که متاسفانه در همان روز شاهد درگذشت این هنرمند بزرگ بودیم.

عباس مجیدی رئیس انجمن مجسمه سازان ایران نیز در این مراسم گفت: امسال سال سخت و تلخی را پشت سر گذاشتیم. پس از گرامیداشت محسن وزیری‌مقدم، رضا یاراحمدی و حسن حاجی نوری اکنون به سوگ تریان نشستیم.

وی، تریان را از پایه گذاران مجسمه سازی مدرن عنوان کرد و گفت: او به حق مادر مجسمه سازی ایران است. بسیاری از اساتید خود را با افتخار شاگرد ایشان می‌دانند؛ او با صراحت در ذهن و بیان همیشه منبع انرژی و دلگرمی بود.

سودابه فضایلی از موسسان نشر نقره و از شاگردان هنرمند فقید، گفت: تریان جدی، مهربان و در کار بسیار سخت گیر بود و همین امر سبب می‌شد مهربانی او کمتر دیده شود. حافظه او اعجاب انگیز بود و همه شاگردانش را به نام کامل می‌شناخت.

وی افزود: من از دیدن کارهای او و شباهت آثار این هنرمند با «آلبرتو جاکومتی» بسیار حیرت کردم.

فضایلی افزود: نشر نقره را با انگیزه نیمی کتاب و نیمی نمایشگاه تاسیس کردیم و بسیار اصرار داشتم کارهای وی را نمایش دهم و پس از تلاش‌های بسیار قبول کرد که آثارش را نمایش دهیم که در نهایت با استقبال منتقدان و دانشجویان روبرو شد و باور نمی‌کردند که چنین هنرمندی در ایران وجود دارد.

عباس مشهدی زاده از شاگردان این استاد نیز در سخنان کوتاهی با اشاره به شاگردان صاحب نام این هنرمند گفت: لیلیت تریان هیچ وقت ازدواج نکرد ولی فرزندان بسیاری زایید.

لوریس چکناواریان آهنگساز و رهبر ارکستر در این مراسم با انتقاد از اقلیت خواندن ارامنه گفت: برخی‌ها به نحوی سخن می‌گویند، گویی اتوبوس و قطاری ارامنه را در ایران پیاده کرده است. نباید فراموش کرد که ارامنه یکی از پادشاهانی بودند که در کنار کوروش این سرزمین را تشکیل داشتند و افتخار ما این است که ایرانی هستیم.

وی با اشاره به نقش تریان در هنر کشور گفت: وی به کشور خود خدمت کرد و خانواده تریان افراد سرشناسی بودند که در تاریخ علم و هنر ایران ماندگار خواهند بود.

چکناواریان بر نقش هنر در کشور تاکید کرد و گفت: هیچ کشوری به‌ خاطر ثروت، قدرتمند نیست و این هنرمندان هستند که به یک کشور قدرت می‌دهند و افتخار ایرانیان به فرهنگ دو هزار و پانصد ساله‌ای است که در جهان کم نظیر است.

تریان در مدرسه بوزار فرانسه هنر مجسمه سازی را فرا گرفت و پس از بازگشت به ایران به تدریس هنر در دانشکده هنرهای تزئینی پرداخت. او نخستین بار هنر مدرن مجسمه‌سازی را به صورت آکادمیک وارد مراکز آموزشی ایران کرد و از مؤسسان دپارتمان مجسمه‌سازی دانشکده هنرهای تزئینی بوده است. تعدادی از هنرمندان شاخص مجسمه‌سازی امروز ایران از شاگردان وی به شمار می‌آیند.

ساخت مجسمه یادبود «مسروب ماشتوتس» (مبدع الفبای ارمنی) و نصب در کلیسای ترمانکچاج تهران، تدریس در دانشگاه آزاد اسلامی، برپایی نمایشگاه گروهی دانشگاه آزاد اسلامی، عضو هیات داوری بی‌ینال مجسمه‌سازی تهران، برپایی نمایشگاه‌های متعدد از آثارش از جمله فعالیت‌های این هنرمند مجسمه سازی است. سال ۱۳۸۵ نیز از مقام هنری تریان در موزه هنرهای دینی امام علی (ع) تجلیل به عمل آمد و چندی پیش در ششمین دوسالانه مجسمه‌های شهری نیز از مقام هنری این مجسمه ساز تجلیل شد.

مراسم تشییع و خاکسپاری پیکر لیلیت تریان شنبه ۲۵ اسفندماه ساعت ۱۲ در کلیسای سرکیس مقدس برگزار شد. همچنین مراسم نکوداشت این بانوی مجسمه ساز ایران عصر شنبه با حضور سیدمجتبی حسینی؛ معاون هنری وزارت فرهنگ و اراد اسلامی، احمد مسجد جامعی؛ عضو شورای شهر تهران و جمعی از هنرمندان در محل خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

فراهنگ** ۹۰۳۱** ۹۰۵۳

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با فرهنگی، تجسمی، مجسمه سازی و «لیلیت تریان» از تلگرام

➖جشنواره‌ی بعدی با آسیب‌شناسی دوره‌های گذشته برگزار می‌شود/ گفت ‏وگو با هادی مظفری، مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

▫️جشنواره یازدهم هنرهای تجسمی فجر به مقصد نهایی رسید. این دوره از جشنواره ویژگی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و در برخی بخش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها دگردیسی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی قابل تامل در خود داشت.


🔻زخم مرمت‌های ناشیانه به پل تاریخی «کوچه» کرمانشاه

🔹سیاوش آریا، پژوهشگر تاریخ و میراث فرهنگی در یادداشتی نوشت: بازسازی و مرمت‌های ناشیانه و کارشناسی نشده (غیراصولی) سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهر کنگاور در استان کرمانشاه به پل تاریخی و ملی نامدار به «کوچه» که وابسته به دوره صفویه است، آسیب رسانیده و زخم‌های ژرفی بر پیکره رنجور و بی دفاع این یادمان تاریخی – فرهنگی برجا گذاشته است.

🔹به باور کنشگران (فعالان) میراث فرهنگی و کارشناسان یکی از آفت‌ها و بلایا جان یادمان‌های تاریخی – فرهنگی، مدیریت ناکارآمد در برخی از شهرها و پایگاه‌های میراث فرهنگی است.

🔹 زمانی که سازمان میراث فرهنگی، فردی را با رشته غیرمرتبط با میراث فرهنگی و گردشگری و بدون تجربه به عنوان سرپرست و یا مدیر میراث فرهنگی شهری گزینش کرده و بر سرکار می‌آورد، نتیجه‌ای جز آسیب رسانی به یادمان‌های تاریخی در برنداشته و هدر رفت منابع مالی و سرمایه و زمان کشور و مهمتر از همه، ویرانی اموال ملی را به دنبال دارد.

جزئیات بیشتر:


🔻خبرنگار میراث فرهنگی #اسکان_نیوز برگزیده «جشنواره رسانه‌های شهری» شد

🔹مریم اطیابی، خبرنگار حوزه میراث فرهنگی اسکان ‌نیوز با گزارشی در خصوص ساخت‌وسازهای غیرمجاز اطراف کاخ گلستان در بخش میراث فرهنگی جشنواره «رسانه‌های شهری» خبرنگار برگزیده شد.

جزئیات بیشتر:


🔻کاهش ممیزی‌ها و محدودیت‌های هنری در دولت روحانی

✍️ علی فرامرزی

🔹اگر بخواهیم نگاهی تطبیقی به وضعیت هنرهای تجسمی در دولت جاری و دولت‌های نهم و دهم داشته باشیم، باید بگوییم که اگرچه وضعیت تولید و عرضه آثار تجسمی تفاوتی با گذشته ندارد اما جو روانی حاکم بر فضای فرهنگی تغییر کرده و تا حد زیادی بازتر و آزادتر شده است.

🔹بخش زیادی از آنچه باعث می‌شود من به عنوان کسی که کار هنری انجام می‌دهد چنین عقیده‌ای داشته باشم، اعمال ممیزی‌های بی‌قاعده‌ای است که در دولت‌های نهم و دهم شاهد آن بودیم. ممیزی‌هایی که اهالی فرهنگ و هنر تا حد زیادی با آن آشنا هستند و می‌دانند که چه تأثیری بر کار هنرمند می‌گذارد.


شماره‌ جدید ماهنامه‌ همایون

نشریه‌ی هنرهای تجسمی، معماری و آثار هنری، ویژه‌ی نوروز منتشر شد.


مجسمه ساز پیشکسوت درگذشت

🔹 «لیلیت تریان» از مجسمه‌سازان پیشکسوت ایران پنجشنبه، ۱۶ اسفند ماه در سن ۸۸ سالگی درگذشت. / ایسنا


در ادامه بخوانید

جشنواره بین المللی فیلم شهر

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، جشنواره بین المللی فیلم شهر با تقدیر از دو پیشکسوت سینما و تلویزیون پروانه معصومی و داوود اسدزاده کار خود را آغاز کرده است.

مراسم هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم شهر

10+
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل

از دعوای سینما و کتاب تا بی کاغذی مطبوعات

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
کلاکت ۲۷ تیراز دعوای سینما و کتاب تا بی کاغذی مطبوعاتاختلاف نظر بین پردیس سینمایی و باغ کتاب، مطبوعات همچنان کاغذ ندارند و … از عناوین مهم کلاکت هستند
صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
وی افزود: اگر روابط عمومی جهاددانشگاهی می‌خواهد موفق عمل کند، باید شریک‌سازی کند، ما قرار است به اقناع برسیم. کارکرد روابط عمومی در دستگاه‌ها ایجاد ارتباط موثر، آن هم نه برای تشویق و تبلیغ، بلکه برای شریک‌سازی است. قدرت اصلی دنیا، قدرت اطلاعات است. تلفن همراه همه دستگاه‌ها را تجمیع کرده و در این عرصه رسانه‌ها باید به دنبال شریک‌سازی باشند. وی افزود: هنر و قدرت روابط عمومی‌ها به ارائه حجم زیاد مطلب نیست.

از اجرای برنامه‌های فرهنگی تا جشنواره فیلم شهر

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل

ساختمان‌های عجیبی که هوش از سرتان می‌برد+ تصاویر

4+
الفالف1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر