افزایش ۷۳ درصدی سهم زنان از آموزش‌های فنی حرفه‌ای
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. فرهنگ
افزایش ۷۳ درصدی سهم زنان از آموزش‌های فنی حرفه‌ای

افزایش ۷۳ درصدی سهم زنان از آموزش‌های فنی حرفه‌ای

ایرناخبرگزاری ایرنا |
تهران- ایرنا- نگاهی به کارنامه چهل ساله فعالیت های سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور نشان از افزایش سهم 73 درصدی زنان در آموزش های غیردولتی و سهم 35 درصدی این قشر مهم در جامعه از آموزش های دولتی در این سازمان دارد.

به گزارش روز یکشنبه گروه دانشگاه، سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور وابسته به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سال ۱۳۵۹ به دنبال ادغام سه واحد آموزشی اداره کل تعلیمات حرفه‌ای وزارت کار و امور اجتماعی، صندوق کارآموزی و کانون کارآموزی تشکیل شد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی سهم زنان به عنوان مهم‌ترین قشر جامعه در صحنه‌های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی افزایش یافت و شاهد حضور پررنگ این گروه در فعالیت‌های گوناگون به ویژه حوزه آموزش و مهارت افزایی بودیم. سازمان فنی و حرفه‌ای کشور نیز به عنوان یکی از سازمان‌های آموزشی کشور با اجرای طرح و برنامه‌های گوناگون سهم زنان را در آموزش‌های دولتی خود به ۳۵ درصد و در آموزش‌های غیردولتی به ۷۳ درصد رساند.

این سازمان زمانی فعالیت خود را آغاز کرد که تعداد مراکز آموزشی دولتی تا سال پیروزی انقلاب اسلامی ۳۱ مرکز بود که این میزان در سال ۹۷ به ۵۵۲ مرکز رسید و رشد ۱۸ برابری یافت.

همچنین، این سازمان اکنون در قالب بیش از ۶۰۰ مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای دولتی و بیش از ۱۷ هزار آموزشگاه فنی و حرفه‌ای آزاد در سطح کشور به آموزش تربیت مربی و پژوهش‌های فنی و حرفه‌ای فعالیت می‌کند. آموزش، پژوهش، تولید استانداردهای آموزشی و ارزیابی مهارت نیروی کار کشور از اهداف و ماموریت‌های اصلی سازمان فنی و حرفه‌ای کشور به شمار می‌رود.

نگاهی به کارنامه ۴۰ ساله این سازمان نشان از رشد و پیشرفت ظرفیت و استانداردهای آموزشی فنی و حرفه‌ای در کشور دارد.

بر اساس آمارهای ارائه شده تا پیش از انقلاب اسلامی تنها ۲۱ مرکز آموزش کارگاهی، سه مرکز کارآموزی و هفت مرکز آموزش حرفه‌ای در کشور فعال بود.

در حال حاضر اما تعداد مراکز سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور به ۵۵۲ مرکز و ۸۵ شعب آموزش ارتقا یافته است. مراکز کارگاهی و بین کارگاهی این سازمان نیز به ۳۳۶ مرکز ارتقای یافته است.

از آنجا که آموزش و مهارت افزایی از اهداف اصلی سازمان فنی و حرفه‌ای به شمار می‌رود، مراکز آموزشی این سازمان در زندان و پادگان‌ها نیز فعالیت می‌کنند که تعداد آن‌ها در چهار دهه گذشته به ۵۵۸ مرکز ارتقا یافته است.

کارگاه‌های سیار شهری و روستایی، عشایری، دانشگاه‌های تحت پوشش، معتادان بهبودیافته، سکونت‌های غیررسمی و اصناف نیز از جمله بخش هایی است که مراکز فنی و حرفه‌ای با ایجاد مراکز خود به گسترش ظرفیت مهارت‌های فنی و حرفه‌ای کشور پرداخته است. مجموع مراکز فعال در این بخش‌ها طی چهار دهه گذشته تاکنون به بیش از ۸ هزار مرکز می‌رسد.

در وبسایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

مراکز غیردولتی فنی و حرفه‌ای نیز از دیگر بخش‌های فعال آموزشی در سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور به شمار می‌رود. تعداد این مراکز اگرچه در طول سال‌های گذشته با اندکی اختلاف افزایش و کاهش یافته است اما این تعداد پس از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون از ۷۰ مرکز در سال ۵۷ به ۱۱ هزار و ۱۳ مرکز و رشد ۱۵۷ برابری رسیده است.

همچنین، میزان صدور گواهینامه‌های مهارتی از ۱۵ هزار گواهینامه در سال ۵۷ به بیش از ۹۸۸ هزار گواهینامه رسیده است و با رشد ۶۴ درصدی روبه رو شده است.

استانداردهای آموزشی سازمان فنی و حرفه‌ای نیز در طول چهار دهه، از کمتر از یکهزار استاندارد به بیش از ۵ هزار استاندارد ارتقا یافته و به رشد ۶ برابری دست یافته است.

** آموزش‌های فنی و حرفه‌ای پیش از انقلاب

پایه‌های فعالیت سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای به آیین نامه کارآموزی و افزایش مهارت مصوب ۲۷ دی ماه سال ۱۳۳۹ شورای عالی کار بازمی گردد.

تشکیل مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای با واگذاری مرکز آموزش کرج از سازمان ذوب آهن ایران وابسته به وزارت اقتصاد به وزارت کار و امور اجتماعی آغاز و شهر کرج کانون آموزش‌های فنی و حرفه‌ای کشور نامیده شد. گشور آلمان را می‌توان جزو نخستین مشارکت کنندگان در تشکیل ساختار آموزش‌های مهارتی به شمار آورد.

مراکز کارآموزی فنی و حرفه‌ای تا پیش از انقلاب به سه مرکز می‌رسید و تعداد مراکز آموزش حرفه‌ای نیز هفت مرکز بود.

** آموزش مهارت به پناهندگان

سازمان فنی و حرفه‌ای کشور آموزش مهارت به پناهندگان را از سال ۲۰۱۱ میلادی آغاز کرد. فرآیند اجرای این طرح شامل گام هایی چون رایزنی برای انعقاد تفاهم نامه، نیازسنجی از پناهندگان، امضا موافقتنامه سه جانبه، ابلاغ تعهدات به استان‌ها، اجرای دوره‌ها، نظارت بر دوره‌ها و بازدید نمایندگان آژانس‌های بین المللی است.

بر اساس توافقنامه‌های سه جانبه صورت گرفته میان سازمان فنی و حرفه‌ای کشور با سازمان امور پناهندگان نروژی، انجمن پناهندگان دانمارک و کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، در هشت سال گذشته، در مجموع ۲۱ هزار و ۱۵۱ پناهنده در کشور تحت آموزش‌های حرفه‌ای قرار گرفته‌اند.

طرح آموزش مهارت به پناهندگان با هدف بهبود وضعیت معیشتی پناهندگان و توانمندسازی مهاجران برای بازگشت داوطلبانه به آموزش ۱۸۰ حرفه به پناهندگان می‌پردازد.

**۹۲۸۳**۱۶۰۱**

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با علمی آموزشی، سازمان فنی و حرفه‌ای، مهارت آموزی و چهل سالگی انقلاب از تلگرام

⭕️ مخالفت عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان با لوایح FATF

احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران و عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری جمهوری اسلامی، ظهر روز یکشنبه ۱۲ اسفند (سوم مارس) گفت: «اجازه نمی‌دهیم پای دشمنان با لوایح استکباری به داخل باز شود.»

خاتمی در اجتماعی در دفاع از بیانیه اخیر رهبر جمهوری اسلامی به این موضوع اشاره کرده است. بیانیه «گام دوم انقلاب اسلامی» که به مناسبت چهل سالگی انقلاب اسلامی ۱۳۵۷ منتشر شد.

دو لایحه از مجموع چهار لایحه گروه ویژه اقدام مالی (FATF) با موضوع مبارزه با پولشویی و حمایت مالی از تروریسم برای تصمیم‌گیری به مجمع تشخیص مصلحت ارسال شده است. این مجمع تا کنون تصمیم‌گیری در این باره را به تأخیر انداخته است.

https: //bit. ly/۲NPc۱u۷

📌 اخبار دویچه وله در اینجا:

https: //p. dw. com/p/۳ENRv


🔶 گسترش انتقاد از اشتاین‌مایر برای تبریک سالگرد انقلاب ایران

اشتفان رایشه، کشیش و سیاستمدار سابق حزب سوسیال دمکرات به جمع منتقدان اشتاین‌مایر پیوست. او از برگزارکنندگان کنگره پروتستان‌ها خواسته که رئیس جمهور را به خاطر پیام شادباش چهل سالگی انقلاب ایران به این نشست دعوت نکنند.

📌 گزارش را در اینجا بخوانید:

https: //t. me/iv?url=https: //p. dw. com/p/۳EDYJ&rhash=eda۹۶f۳۶fc۸۰e۰


🔻مدیر شبکه مستند سیما درباره احتمال دسترسی سازندگان مجموعه مستند «انقلاب ۵۷» به آرشیو صداوسیما، گفت: این پرسش را باید از مدیران آرشیو صداوسیما پرسید؛ نمی‌توانم اظهارنظر کنم که منابعی که برای ساخت این مستند استفاده شده است، آیا متعلق به آرشیو سازمان بوده یا نه و این را باید از مدیران آرشیو پرسید که آیا این منابع از آرشیو تلویزیون بیرون رفته است یا خیر. /ایسنا

👈در چهل سالگی انقلاب بار دیگر موضوع خروج آرشیو صداو سیما و فروش آن به شبکه من و تو مطرح شد. حسام الدین آشنا عضو شورای نظارت بر صداوسیما امسال این خبر را رسما تایید کرد و با واکنش هایی روبه رو شد.


♦️تغییرات مهم طرح جریمه غیبت سربازی در سال ۹۷

🔹رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح: فرزندان افراد تحت پوشش کمیته امداد خمینی و سازمان بهزیستی از تخفیف ۷۰ درصدی در طرح جریمه غیبت سربازی برخوردار هستند

🔹 تخفیف ۵ درصدی به ازای تاهل و هر فرزند به افراد واجد شرایط تعلق می‌گیرد

🔹شیوه‌نامه اجرایی جریمه مشمولان غایب در سال ۹۷ تا آخر فروردین‌ از سوی ستادکل نیروهای مسلح به سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا ابلاغ خواهد شد

🔹 ۵ درصد از درآمد حاصل از جریمه غیبت سربازی جهت آموزش سربازان به سازمان فنی و حرفه‌ای اختصاص می‌یابد.

🔹میزان جریمه غیبت سربازی در سال جاری همانند میزان جریمه در سال ۹۶ است؛

@bpo۱۰


♨️شایسته این ملت نیست در صف گوشت منجمد بایستند

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام:

🔹برخی ضعف‌ها و کاستی‌های موجود ناشی از عدم مدیریت جهادی است.

🔹شایسته این ملت و نظام نیست که در چهل سالگی انقلاب در صف گوشت منجمد بایستند، مقصر انقلاب و باورهای انقلابی نیست بلکه مقصر اصلی مدیریت نادرست مدیران است.

====


در ادامه بخوانید

نقدی به وضع مد و لباس

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
یکی از نقد‌های جدی به وضعیت فرهنگی امروزمان موضوع مد و لباس است؛ حوزه‌ای که به نظر می‌آید رهای رهاستنقدی به وضع مد و لباسنقدی به وضع مد و لباسبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ یکی از نقد‌های جدی به وضعیت فرهنگی امروزمان درد و دل‌های مشترک بین مردم، تولیدکنندگان، کارشناسان، پژوهشگران و طراحان مد و لباس درباره حوزه‌ای است که به نظر می‌آید رهای رهاست. یکی از گلایه‌های جدی اغلب زنان جامعه که می‌خواهند در فضای عمومی با پوششی امن و مطابق با عقایدشان حاضر شوند و از طرفی به قانون هم احترام بگذارند این است که گشتیم نبود، نگردید نیست.

جشنواره بین المللی فیلم شهر

صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، جشنواره بین المللی فیلم شهر با تقدیر از دو پیشکسوت سینما و تلویزیون پروانه معصومی و داوود اسدزاده کار خود را آغاز کرده است.

مراسم هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم شهر

10+
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل

از دعوای سینما و کتاب تا بی کاغذی مطبوعات

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
کلاکت ۲۷ تیراز دعوای سینما و کتاب تا بی کاغذی مطبوعاتاختلاف نظر بین پردیس سینمایی و باغ کتاب، مطبوعات همچنان کاغذ ندارند و … از عناوین مهم کلاکت هستند
صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
وی افزود: اگر روابط عمومی جهاددانشگاهی می‌خواهد موفق عمل کند، باید شریک‌سازی کند، ما قرار است به اقناع برسیم. کارکرد روابط عمومی در دستگاه‌ها ایجاد ارتباط موثر، آن هم نه برای تشویق و تبلیغ، بلکه برای شریک‌سازی است. قدرت اصلی دنیا، قدرت اطلاعات است. تلفن همراه همه دستگاه‌ها را تجمیع کرده و در این عرصه رسانه‌ها باید به دنبال شریک‌سازی باشند. وی افزود: هنر و قدرت روابط عمومی‌ها به ارائه حجم زیاد مطلب نیست.

از اجرای برنامه‌های فرهنگی تا جشنواره فیلم شهر

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

ایران یک نفتکش خارجی را در خلیج فارس متوقف کرد

خبری16 ساعت قبل

عکس، فیلم و جزییاتی از آتش‌سوزی شب گذشته در میدان تاریخی حسن‌آباد تهران

خبری22 ساعت قبل

شاهکار تازه عادل فردوسی‌پور

خبری1 روز قبل

شگفتی برنده جایزه صلح نوبل از اطلاعات ناقص ترامپ

اقتصادنیوزچند ثانیه قبل

سلبریتی‌های مشهوری که صاحب برند مد و پوشاک هستند

اقتصادنیوز4 دقیقه قبل

مرگ وحشتناک یک چترباز به دلیل وقوع تندباد + فیلم

باشگاه خبرنگاران4 دقیقه قبل

توافق برنامه جهانی غذا با «انصارالله» برای از سرگیری کمک غذایی به یمن

ایلنا7 دقیقه قبل

«افسردگی» در پیری محصول آلودگی هوا

اقتصادنیوز9 دقیقه قبل

خداحافظی یک نماینده از مجلس/ فرار دلال‌ها از پرداخت مالیات/ اصلاح اساسی بودجه ۹۹/ حذف استانی شدن انتخابات مجلس/ قطار وعده‌ها از حادثه «قطار تبریز - مشهد»

میزان‌آنلاین11 دقیقه قبل

ارتباط مصرف فیبر در دوره بارداری و کاهش ابتلای نوزاد به آلرژی

آفتاب‌نیوز12 دقیقه قبل