1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. فرهنگ
افزایش ۷۳ درصدی سهم زنان از آموزش‌های فنی حرفه‌ای

افزایش ۷۳ درصدی سهم زنان از آموزش‌های فنی حرفه‌ای

خبرگزاری ایرنا |
تهران- ایرنا- نگاهی به کارنامه چهل ساله فعالیت های سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور نشان از افزایش سهم 73 درصدی زنان در آموزش های غیردولتی و سهم 35 درصدی این قشر مهم در جامعه از آموزش های دولتی در این سازمان دارد.

به گزارش روز یکشنبه گروه دانشگاه، سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور وابسته به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سال ۱۳۵۹ به دنبال ادغام سه واحد آموزشی اداره کل تعلیمات حرفه‌ای وزارت کار و امور اجتماعی، صندوق کارآموزی و کانون کارآموزی تشکیل شد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی سهم زنان به عنوان مهم‌ترین قشر جامعه در صحنه‌های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی افزایش یافت و شاهد حضور پررنگ این گروه در فعالیت‌های گوناگون به ویژه حوزه آموزش و مهارت افزایی بودیم. سازمان فنی و حرفه‌ای کشور نیز به عنوان یکی از سازمان‌های آموزشی کشور با اجرای طرح و برنامه‌های گوناگون سهم زنان را در آموزش‌های دولتی خود به ۳۵ درصد و در آموزش‌های غیردولتی به ۷۳ درصد رساند.

این سازمان زمانی فعالیت خود را آغاز کرد که تعداد مراکز آموزشی دولتی تا سال پیروزی انقلاب اسلامی ۳۱ مرکز بود که این میزان در سال ۹۷ به ۵۵۲ مرکز رسید و رشد ۱۸ برابری یافت.

همچنین، این سازمان اکنون در قالب بیش از ۶۰۰ مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای دولتی و بیش از ۱۷ هزار آموزشگاه فنی و حرفه‌ای آزاد در سطح کشور به آموزش تربیت مربی و پژوهش‌های فنی و حرفه‌ای فعالیت می‌کند. آموزش، پژوهش، تولید استانداردهای آموزشی و ارزیابی مهارت نیروی کار کشور از اهداف و ماموریت‌های اصلی سازمان فنی و حرفه‌ای کشور به شمار می‌رود.

نگاهی به کارنامه ۴۰ ساله این سازمان نشان از رشد و پیشرفت ظرفیت و استانداردهای آموزشی فنی و حرفه‌ای در کشور دارد.

بر اساس آمارهای ارائه شده تا پیش از انقلاب اسلامی تنها ۲۱ مرکز آموزش کارگاهی، سه مرکز کارآموزی و هفت مرکز آموزش حرفه‌ای در کشور فعال بود.

در حال حاضر اما تعداد مراکز سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور به ۵۵۲ مرکز و ۸۵ شعب آموزش ارتقا یافته است. مراکز کارگاهی و بین کارگاهی این سازمان نیز به ۳۳۶ مرکز ارتقای یافته است.

از آنجا که آموزش و مهارت افزایی از اهداف اصلی سازمان فنی و حرفه‌ای به شمار می‌رود، مراکز آموزشی این سازمان در زندان و پادگان‌ها نیز فعالیت می‌کنند که تعداد آن‌ها در چهار دهه گذشته به ۵۵۸ مرکز ارتقا یافته است.

کارگاه‌های سیار شهری و روستایی، عشایری، دانشگاه‌های تحت پوشش، معتادان بهبودیافته، سکونت‌های غیررسمی و اصناف نیز از جمله بخش هایی است که مراکز فنی و حرفه‌ای با ایجاد مراکز خود به گسترش ظرفیت مهارت‌های فنی و حرفه‌ای کشور پرداخته است. مجموع مراکز فعال در این بخش‌ها طی چهار دهه گذشته تاکنون به بیش از ۸ هزار مرکز می‌رسد.

در وبسایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

مراکز غیردولتی فنی و حرفه‌ای نیز از دیگر بخش‌های فعال آموزشی در سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور به شمار می‌رود. تعداد این مراکز اگرچه در طول سال‌های گذشته با اندکی اختلاف افزایش و کاهش یافته است اما این تعداد پس از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون از ۷۰ مرکز در سال ۵۷ به ۱۱ هزار و ۱۳ مرکز و رشد ۱۵۷ برابری رسیده است.

همچنین، میزان صدور گواهینامه‌های مهارتی از ۱۵ هزار گواهینامه در سال ۵۷ به بیش از ۹۸۸ هزار گواهینامه رسیده است و با رشد ۶۴ درصدی روبه رو شده است.

استانداردهای آموزشی سازمان فنی و حرفه‌ای نیز در طول چهار دهه، از کمتر از یکهزار استاندارد به بیش از ۵ هزار استاندارد ارتقا یافته و به رشد ۶ برابری دست یافته است.

** آموزش‌های فنی و حرفه‌ای پیش از انقلاب

پایه‌های فعالیت سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای به آیین نامه کارآموزی و افزایش مهارت مصوب ۲۷ دی ماه سال ۱۳۳۹ شورای عالی کار بازمی گردد.

تشکیل مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای با واگذاری مرکز آموزش کرج از سازمان ذوب آهن ایران وابسته به وزارت اقتصاد به وزارت کار و امور اجتماعی آغاز و شهر کرج کانون آموزش‌های فنی و حرفه‌ای کشور نامیده شد. گشور آلمان را می‌توان جزو نخستین مشارکت کنندگان در تشکیل ساختار آموزش‌های مهارتی به شمار آورد.

مراکز کارآموزی فنی و حرفه‌ای تا پیش از انقلاب به سه مرکز می‌رسید و تعداد مراکز آموزش حرفه‌ای نیز هفت مرکز بود.

** آموزش مهارت به پناهندگان

سازمان فنی و حرفه‌ای کشور آموزش مهارت به پناهندگان را از سال ۲۰۱۱ میلادی آغاز کرد. فرآیند اجرای این طرح شامل گام هایی چون رایزنی برای انعقاد تفاهم نامه، نیازسنجی از پناهندگان، امضا موافقتنامه سه جانبه، ابلاغ تعهدات به استان‌ها، اجرای دوره‌ها، نظارت بر دوره‌ها و بازدید نمایندگان آژانس‌های بین المللی است.

بر اساس توافقنامه‌های سه جانبه صورت گرفته میان سازمان فنی و حرفه‌ای کشور با سازمان امور پناهندگان نروژی، انجمن پناهندگان دانمارک و کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، در هشت سال گذشته، در مجموع ۲۱ هزار و ۱۵۱ پناهنده در کشور تحت آموزش‌های حرفه‌ای قرار گرفته‌اند.

طرح آموزش مهارت به پناهندگان با هدف بهبود وضعیت معیشتی پناهندگان و توانمندسازی مهاجران برای بازگشت داوطلبانه به آموزش ۱۸۰ حرفه به پناهندگان می‌پردازد.

**۹۲۸۳**۱۶۰۱**

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با علمی آموزشی، سازمان فنی و حرفه‌ای، مهارت آموزی و چهل سالگی انقلاب از تلگرام

🔻مدیر شبکه مستند سیما درباره احتمال دسترسی سازندگان مجموعه مستند «انقلاب ۵۷» به آرشیو صداوسیما، گفت: این پرسش را باید از مدیران آرشیو صداوسیما پرسید؛ نمی‌توانم اظهارنظر کنم که منابعی که برای ساخت این مستند استفاده شده است، آیا متعلق به آرشیو سازمان بوده یا نه و این را باید از مدیران آرشیو پرسید که آیا این منابع از آرشیو تلویزیون بیرون رفته است یا خیر. /ایسنا

👈در چهل سالگی انقلاب بار دیگر موضوع خروج آرشیو صداو سیما و فروش آن به شبکه من و تو مطرح شد. حسام الدین آشنا عضو شورای نظارت بر صداوسیما امسال این خبر را رسما تایید کرد و با واکنش هایی روبه رو شد.


♨️شایسته این ملت نیست در صف گوشت منجمد بایستند

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام:

🔹برخی ضعف‌ها و کاستی‌های موجود ناشی از عدم مدیریت جهادی است.

🔹شایسته این ملت و نظام نیست که در چهل سالگی انقلاب در صف گوشت منجمد بایستند، مقصر انقلاب و باورهای انقلابی نیست بلکه مقصر اصلی مدیریت نادرست مدیران است.

====


⭕️ مخالفت عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان با لوایح FATF

احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران و عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری جمهوری اسلامی، ظهر روز یکشنبه ۱۲ اسفند (سوم مارس) گفت: «اجازه نمی‌دهیم پای دشمنان با لوایح استکباری به داخل باز شود.»

خاتمی در اجتماعی در دفاع از بیانیه اخیر رهبر جمهوری اسلامی به این موضوع اشاره کرده است. بیانیه «گام دوم انقلاب اسلامی» که به مناسبت چهل سالگی انقلاب اسلامی ۱۳۵۷ منتشر شد.

دو لایحه از مجموع چهار لایحه گروه ویژه اقدام مالی (FATF) با موضوع مبارزه با پولشویی و حمایت مالی از تروریسم برای تصمیم‌گیری به مجمع تشخیص مصلحت ارسال شده است. این مجمع تا کنون تصمیم‌گیری در این باره را به تأخیر انداخته است.

https: //bit. ly/۲NPc۱u۷

📌 اخبار دویچه وله در اینجا:

https: //p. dw. com/p/۳ENRv


🔶 گسترش انتقاد از اشتاین‌مایر برای تبریک سالگرد انقلاب ایران

اشتفان رایشه، کشیش و سیاستمدار سابق حزب سوسیال دمکرات به جمع منتقدان اشتاین‌مایر پیوست. او از برگزارکنندگان کنگره پروتستان‌ها خواسته که رئیس جمهور را به خاطر پیام شادباش چهل سالگی انقلاب ایران به این نشست دعوت نکنند.

📌 گزارش را در اینجا بخوانید:

https: //t. me/iv?url=https: //p. dw. com/p/۳EDYJ&rhash=eda۹۶f۳۶fc۸۰e۰


♦️تغییرات مهم طرح جریمه غیبت سربازی در سال ۹۷

🔹رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح: فرزندان افراد تحت پوشش کمیته امداد خمینی و سازمان بهزیستی از تخفیف ۷۰ درصدی در طرح جریمه غیبت سربازی برخوردار هستند

🔹 تخفیف ۵ درصدی به ازای تاهل و هر فرزند به افراد واجد شرایط تعلق می‌گیرد

🔹شیوه‌نامه اجرایی جریمه مشمولان غایب در سال ۹۷ تا آخر فروردین‌ از سوی ستادکل نیروهای مسلح به سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا ابلاغ خواهد شد

🔹 ۵ درصد از درآمد حاصل از جریمه غیبت سربازی جهت آموزش سربازان به سازمان فنی و حرفه‌ای اختصاص می‌یابد.

🔹میزان جریمه غیبت سربازی در سال جاری همانند میزان جریمه در سال ۹۶ است؛

@bpo۱۰


نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم هوایی از فاجعه سیل در آق قلا

خبرآنلاینخبرآنلاین10 ساعت قبل

ویدیو/ اولین تصاویر از گریم بازیگران «هیولا» و ویدیوی تبریک سال نو: سال ۹۸ بیشتر به هم رحم کنیم!

انتخابانتخاب16 ساعت قبل
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
طناز طباطبایی، بازیگر فیلم‌های مرهم، صداها و.. در یادداشتی به مناسبت فرا رسیدن نوروز ۱۳۹۸ نوشته است: "عمو نوروز، امیدوارم راه کوچه‌های شهر مرا بدانی. شهری که مردمش را سیاه کرده‌اند و همه حاجی فیروز شده‌اند تا بگویند: ارباب خودم … تا لقمه‌ای نان به کف آرند و به غفلت نخورند …. «اعتماد: طناز طباطبایی، بازیگر فیلم‌های مرهم، صداها و.. در یادداشتی به مناسبت فرا رسیدن نوروز ۱۳۹۸ نوشته است:» عمو نوروز، امیدوارم راه کوچه‌های شهر مرا بدانی. شهری که مردمش را سیاه کرده‌اند و همه حاجی فیروز شده‌اند تا بگویند: ارباب خودم … تا لقمه‌ای نان به کف آرند و به غفلت نخورند …. "طناز طباطبایی در ادامه نوشته است: ‎در انتظار بهار نشسته‌ام و امید می‌بافم …. ‎نوروز هنگام درخشیدن گلهای امید است. غنچه‌های لبخندشان شکوفا و عزت و اعتبارشان در خانه و بیرون افزون. سال درخشان سینما باشد، و خورشید فرهنگ و هنرمان گرم‌تر و تابان‌تر، سال نو بر همگی مبارک.
فارسفارس22 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، تصاویری که در زیر مشاهده می‌کنید شاید به نظر سنگ‌های مرمر صورتی باشند اما در واقع اینها تخم‌های یک دوزیست هستند. براساس گزارش «دیلی‌میل»، توپ‌های کوچکی که در این تصاویر وجود دارد حاوی موجوداتی است که متعلق به خانواده «کورسمندرهای هندی» است. از آنجایی که این موجودات در زیر زمین به طور پنهانی زندگی می‌کنند مانند دیگر دوزیستان مشهور و شناخته شده نیستند. آنها چشم دارند اما بینایی آنها به دلیل بودن در زیر خاک بسیار محدود است و حدود ۱۰ سانتی‌متر رشد می‌کنند. همچنین سر آنها به گونه‌ای است که حتی می‌توانند در مناطقی با خاک سفت و سخت حرکت کنند.
خبر فوریخبر فوری16 ساعت قبل
سوگل طهماسبی بازیگر فیلم داستانی «هنگامه» گفت که به دلیل بازی در این فیلم با مضمون شهدای مدافع حرم، خیلی از همکارانم مرا مسخره کردند و قلبم را شکستند! سوگل طهماسبی بازیگر سینما و تلویزیون که در ویژه برنامه تلویزیونی «سیاهپوش» حضور یافته بود، به بیان خاطراتی از بازی در فیلم داستانی «هنگامه» با موضوع شهدای مدافع حرم پرداخت. جالب بود که خیلی از همکارانم مرا مسخره کردند و قلبم را بابت این موضوع شکستند! اما همان آدم‌ها که مرا مسخره کردند، بعدا اتفاقی افتاد و پست گذاشتند و از مدافعان حرم دفاع کردند. به خاطر دارم وقتی در جشنواره عمار به همراه ۵ خانواده از عزیزان شهدای مدافع حرم فیلم را می‌دیدم، به یک باره مادر یا همسر یک شهید می‌آمد مرا بغل می‌گرفت و می‌گفت: «این منم!
انتخابانتخاب13 ساعت قبل
ژیلا صادقی، مجری «پل فروردین»، خبر یک خبرگزاری درباره کنار گذاشته شدنش از اجرای این برنامه نوروزی را تکذیب کرد. عصر امروز، یک خبرگزاری در خبری از تغییر مجری برنامه «پل فروردین» خبر داده و نوشته بود که ژیلا صادقی به خاطر انتقادات مخاطبان و رسانه‌ها به اجرایش، کنار گذاشته شده است. اما این مجری با سابقه در این‌باره به خبرآنلاین گفت: «اصلا این‌طور نیست. از همان اول من فقط برای فاز اول برنامه قرارداد داشتم و گفته بودم که در ایام نوروز برنامه را اجرا نمی‌کنم. از همان اول قرار بود آقای نیما رئیسی و محسن آزادی اجرای برنامه در فاز دوم را به عهده داشته باشند.»

اخبار بیشتر