هزینه‌های سلامت در ایران مبتنی بر کیفیت نیست
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. سلامت
هزینه‌های سلامت در ایران مبتنی بر کیفیت نیست

هزینه‌های سلامت در ایران مبتنی بر کیفیت نیست

ایرناخبرگزاری ایرنا |
تهران- ایرنا- مدیر پروژه ملی پرونده الکترونیک سلامت گفت: برای پرداخت هزینه های سلامت در دنیا نظام های مختلفی وجود دارد مثل پرداخت بر اساس تعداد خدمات (مدل فعلی ایران) و پرداخت سرانه که در هیچ کدام از آنها به کیفیت خدمت توجه نمی شود اما در نظام DRG پرداخت بر اساس کیفیت است.

حمیدرضا صفی خانی روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت ایرنا درباره نظام پرداخت در حوزه سلامت افزود: حدود ۶ محور برای کنترل نظام سلامت و مدیریت هزینه‌ها وجود دارد که مدیریت آنها در خروجی نظام سلامت، اثربخشی و رضایت مردم تاثیرگذار است.

وی ادامه داد: مواردی مانند ساختار، مقررات، نظام پرداخت، نظام تامین مالی و نظام رفتاری از جمله ویژگی‌های اصلی نظام‌های سلامت هستند و اگر فقط یکی از این موارد تغییر کند، خروجی نظام سلامت ممکن است خیلی مناسب نباشد. زیرا این موارد روی یکدیگر اثربخش هستند.

مدیر پروژه ملی پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان گفت: اگر به دنبال اصلاح نظام پرداخت هستیم، باید نظام مقررات، ساختار و نظام تامین مالی همزمان اصلاح شود تا خروجی مناسبی در نظام سلامت کسب شود.

*منطق نظام‌های پرداخت در حوزه سلامت

وی درباره منطق نظام‌های پرداخت حوزه سلامت بیان کرد: منطق نظام‌های پرداخت، هم راستا کردن انگیزه‌هاست. یعنی نظام‌های پرداخت، نظام جبران خدمت هستند. خدمات گروه‌های ارائه دهنده خدمت در حوزه سلامت باید به شکلی جبران شود که اولا ارائه دهندگان خدمات انگیزه ارائه خدمت با کیفیت را داشته باشند و دسترسی مردم نیز به خدمات سلامت مخدوش نشود.

*سنجش نظام‌های پرداخت

این کارشناس اقتصاد سلامت اظهار داشت: نظام‌های پرداخت مختلفی در حوزه سلامت در جهان تجربه شده که هرکدام نقاط ضعف و قدرت دارند. معمولا نظام‌های پرداخت با چند عنصر سنجیده می‌شوند. اول اینکه نظام پرداخت چقدر توانسته است کارایی داشته باشد.

به طور مثال می‌گویند نظام پرداخت فعلی یعنی سیستم فی فور سرویس (پرداخت بر اساس تعداد خدمات) باعث بالا رفتن کارایی می‌شود. زیرا پزشک به ازای تعداد خدمتی که ارائه می‌دهد، پول دریافت می‌کند و در نتیجه میزان کار بالاتر می‌رود و سعی می‌کند با تعداد ویزیت بیشتر یا جراحی بیشتر درآمد بیشتری کسب کند.

وی ادامه داد: دومین موضوع کیفیت است. یعنی نظام پرداخت باید بین کارایی و کیفیت، تعادل و ارتباط منطقی برقرار کند. سومین موضوع، هزینه‌های بالاسری و اجرایی است. یعنی نظام پرداخت چقدر هزینه اجرایی به نظام سلامت تحمیل می‌کند.

صفی خانی افزود: به طور مثال در نظام پرداخت فی فور سرویس (ffs)، هزینه‌های اجرایی بالا می‌رود. زیرا باید سند تولید شده و بعد رسیدگی شود. ولی در نظام پرداخت سرانه‌ای این هزینه وجود ندارد و در این نظام پرداخت، پزشک تعداد مشخصی جمعیت را در نظر می‌گیرند و در قبال هر یک مراقبت از سلامت آنان هزینه ثابتی را دریافت می‌کند.

وی گفت: در این شیوه شاخص‌های سلامت تعیین شده و می‌گویند اگر این افراد چه روزی ۲ بار ویزیت شوند یا اصلا ویزیت نشوند، پول مشخصی داده می‌شود. این نظام پرداخت با حقوق ثابت تفاوت‌های بسیاری دارد و برای پزشکان خانواده در کشورهای دیگر استفاده شده و اثربخش است.

* پرداخت سرانه‌ای انگیزه پزشک را کم می‌کند

مدیر ملی پروژه پرونده الکترونیک سلامت در توضیح نظام پرداخت سرانه‌ای گفت: نظام پرداخت سرانه‌ای باعث می‌شود انگیزه مالی پزشک به حداقل برسد و کارایی هم بالاتر برود. البته عیب‌هایی هم دارد. زیرا نظام پرداخت برای افرادی که بیش از حد اثربخش هستند، پاسخگو نیست.

وی گفت: به طور مثال اگر در فهرست، افرادی که مبتلا به دیابت هستند یا سالمند و زن باردار حضور داشته باشد، باید با نظام پرداخت دیگری تقویت شود. در نتیجه نظام پرداخت سرانه‌ای را نظام پرداخت کاملی نمی‌دانند و گفته می‌شود باید در کنار سایر نظام‌های پرداخت از آن استفاده شود.

در خبری بخوانید: اخبار سلامت پزشکی

وی افزود: نظام پرداخت فی فور سرویس که مشکلات زیادی در نظام سلامت ایران ایجاد کرده و باعث دریافت زیرمیزی و نارضایی مردم از برخورد برخی پزشکان و زمان کم معاینه ایجاد کرده در ژاپن هم پیاده سازی شده است، اما چون ژاپن به مراتب قانون مدارتر است، رفتار این نظام پرداخت مناسب است.

* نظام پرداخت DRG

صفی خانی درباره نظام پرداخت DRG نیز بیان کرد: دسته‌ای از نظام‌های پرداخت وجود دارد که به آنها پرداخت به ازای عملکرد گفته می‌شود. حتی فی فور سرویس نیز از همین دسته است، اما در فی فور سرویس، تعداد خدمات در نظر گرفته می‌شود و نه کیفیت آن.

مدیر ملی پروژه الکترونیک سلامت گفت: در نظام پرداخت سرانه‌ای، خدمات تعریف می‌شود و دیگر تعداد سرویس مطرح نیست و شاخص‌های کیفی تعیین می‌شود. در نظام پرداخت DRG دسته بندی مشخصی انجام می‌شود و گروه‌های همگن بیماری در کنار هم قرار می‌گیرند. قیمت تمام شده آنها استخراج شده و برای آنها تعرفه مشخصی تعیین می‌شود.

«در نتیجه وقتی بیمار مراجعه می‌کند، با سرویس مشخص در مقابل بیماری مشخص مواجه نیست، بلکه با گروه همگن بیماری مواجه است که پرداخت به ازای این گروه همگن بیماری‌ها انجام می‌شود که مبتنی بر تشخیص است».

صفی خانی ادامه داد: این گروه همگن بیماری‌ها در بستری از اطلاعات شکل می‌گیرد. یعنی پایه اصلی DRG نظام اطلاعات و ثبت اطلاعات صحیح است و در تلاشیم که این نظام پرداخت جدیدتر و کیفی‌تر را در ایران به جای نظام مشکل دار فی فور سرویس یا پرداخت به ازای تعداد خدمات جایگزین کنیم.

وی گفت: چون در ایران نظام آماری دقیق وجود ندارد، نظام پرداخت بر اساس خدمت مشکلات زیادی ایجاد کرده زیرا مثلا اگر همین حالا آمار بگیرید، گفته می‌شود بالاترین علت مرگ و میر در کشور ایست قلبی و عروقی است. در حالی که ایست قلبی برای هر کسی قبل از مرگ رخ می‌دهد یعنی عامل بروز مرگ در افراد متفاوت است اما جایی که باید علت مرگ نوشته شود، می‌نویسند ایست قلبی و عروقی.

صفی خانی گفت: ممکن است علت مرگ، سرطان پیشرفته یا حتی تصادف باشد که به ایست قلبی منجر شده است. در سیستم DRG اطلاعات با دقت ثبت می‌شود و دسته بندی بیماری‌ها، استفاده از استانداردهای تبادل اسناد الکترونیک بین پرداخت کننده‌ها و ارائه کنندگان خدمات، الزاماتی است که یک نظام پرداختی موفق و کارآمد در حوزه سلامت باید داشته باشد.

وی درباره ایجاد عدالت در نظام پرداخت DRG گفت: این نظام باعث شفافیت و در نتیجه عدالت در نظام سلامت می‌شود و امیدواریم با جایگزین کردن این نظام در کنار ایجاد بستر الکترونیک و پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان، نظام سلامت کشور را اصلاح کنیم.

اجتمام*۹۴۸۲ * ۳۰۶۳

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با اجتماعی، وزارت بهداشت، نظام پرداخت و صفی خانی از تلگرام

با حکم وزیر بهداشت صفی خانی مدیر ملی پروژه پرونده الکترونیک سلامت شد/ایرنا


🔻 واکنش شهرداری به کتک‌زدن کارتن‌خواب‌ها در گرمخانه‌ها/ وزارت بهداشت هزینه داروی بی‌خانمان‌ها را با تعرفه‌ آزاد حساب می‌کند

🔹مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران با اشاره به اینکه اکنون ۳ هزار کارتن‌خواب در گرمخانه‌های شهرداری نگهداری می‌شوند، گفت: وزارت بهداشت به هیچ وجه در درمان کارتن‌خواب‌ها و معتادان همکاری نمی‌کند و حتی در هزینه داروها هیچ تخفیفی نمی‌دهد.


🔶 ۱۷ قلم کالای غیرمجاز که در ماهواره تبلیغ می‌شود

🔹وزارت بهداشت در خصوص مصرف این کالاها هشدار داد


آغاز طرح سلامت نوروزی از ۲۵ اسفندماه

معاون درمان وزارت بهداشت:

🔹طرح سلامت نوروزی از ۲۵ اسفند ماه امسال آغاز می‌شود و تا ۱۷ فروردین ۹۸ ادامه خواهد داشت و در این بازه زمانی، مراکز هدایت عملیات بحران (EOC) دانشگاه‌ها و وزارت بهداشت به صورت شبانه‌روزی فعال خواهند بود. /ایسنا


حادثه انفجار خط لوله گاز اهواز/ پارگی لوله در طول مسیر علت حادثه بود

علی صفی خانی نماینده شرکت نفت با اشاره به ایجاد ابر گازی بر روی جاده اظهار داشت: مسئله قطعی ترکیدگی خط و شدت شعله نیز باعث سوختگی ماشین‌ها شده است. بر اساس بررسی‌های اولیه فرسودگی باعث این حریق نشده بلکه پارگی لوله در طول مسیر منجر به این اتفاق شده است. /تسنیم


♨️ تقوی‌نژاد از سازمان امور مالیاتی به وزارت بهداشت رفت و بعنوان معاون توسعه مدیریت و منابع و همچنین سرپرست معاونت برنامه ریزی راهبردی و هماهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی منصوب شد.

====


در ادامه بخوانید

الفالف21 ساعت قبل
فشار خون بالا یک مشکل سلامت شایع در جهان است. به گزارش «مدیکال دیلی»، خبر خوب این است که فشار خون بالا یا پرفشاری خون شرایطی قابل پیشگیری است. مصرف میوه و سبزیجات بیشتر نیز می‌تواند به مدیریت فشار خون کمک کند. نوشیدنی‌ها یکی از گزینه‌های راحت برای کاهش خطر فشار خون بالا و پرهیز از عوارض سلامت بالقوه دیگر هستند. چای سبزمطالعه‌ای در سال ۲۰۰۴ نشان داد که چای سبز می‌تواند به کاهش فشار خون بالا کمک کند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴10 ساعت قبل
این تعداد زنان و دختران ایرانی به صورت تفننی یا دائمی قلیان مصرف می‌کنند. وی افزود: یکی از دلایلی که باعث استقبال از استعمال قلیان در میان زنان شده است، موضوع فرهنگی و تاریخی است. در گذشته در مصرف قلیان خانواده‌های پادشاهان به خصوص در دوره قاجار این شیوه رواج داشته است. بسیاری از عکس و نقاشی‌هایی که از آن زمان باقی مانده زنان دوران قاجار را در حال کشیدن قلیان نشان می‌دهد. «مرضیه لطیفی» افزود: صرف نظر از تاثیر دود بر ناباروری زنان، استعمال دود بر پوست هم تاثیر زیانباری می‌گذارد.
الفالف16 ساعت قبل
می‌توانید از ژل آلوئه‌ورا که برای درمان ریزش مو و رشد سریع آن مؤثر است، استفاده کنید. آلوئه‌ورا می‌تواند مشکلات مربوط به پوست سر از قبیل شوره و خارش سر را نیز به نحو مؤثری کاهش دهد. آب پیازپیاز از گذشته یکی از راه‌های طبیعی درمان ریزش مو بوده است. سرکه سیبعلاوه بر آسیب ناشی از خشکی، ریزش مو ممکن است به دلیل فولیکول‌های مسدود شده باشد. سیر هم مانند پیاز سرشار از مواد معدنی و ویتامین است که به‌طور طبیعی ریزش مو را کم می‌کنند.

حمله قلبی را بیشتر بشناسید+علائم

3+
الفالف17 ساعت قبل
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرنگار مهر، گنجاندن یک پیاز در رژیم غذایی روزانه می‌تواند مشکلات و بیماری‌ها را درمان کرده و سرطان را از شما دور کند. برخی از خواص پیاز به شرح زیر هستند: - پیاز ضد انعقاد خون است. - پیاز خون ساز است. - پیاز ضد درد است. - پیاز ضد فشارخون است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

ایران یک نفتکش خارجی را در خلیج فارس متوقف کرد

خبری16 ساعت قبل

عکس، فیلم و جزییاتی از آتش‌سوزی شب گذشته در میدان تاریخی حسن‌آباد تهران

خبری22 ساعت قبل

شاهکار تازه عادل فردوسی‌پور

خبری1 روز قبل

شگفتی برنده جایزه صلح نوبل از اطلاعات ناقص ترامپ

اقتصادنیوزچند ثانیه قبل

سلبریتی‌های مشهوری که صاحب برند مد و پوشاک هستند

اقتصادنیوز4 دقیقه قبل

مرگ وحشتناک یک چترباز به دلیل وقوع تندباد + فیلم

باشگاه خبرنگاران5 دقیقه قبل

توافق برنامه جهانی غذا با «انصارالله» برای از سرگیری کمک غذایی به یمن

ایلنا7 دقیقه قبل

«افسردگی» در پیری محصول آلودگی هوا

اقتصادنیوز9 دقیقه قبل

خداحافظی یک نماینده از مجلس/ فرار دلال‌ها از پرداخت مالیات/ اصلاح اساسی بودجه ۹۹/ حذف استانی شدن انتخابات مجلس/ قطار وعده‌ها از حادثه «قطار تبریز - مشهد»

میزان‌آنلاین11 دقیقه قبل

ارتباط مصرف فیبر در دوره بارداری و کاهش ابتلای نوزاد به آلرژی

آفتاب‌نیوز12 دقیقه قبل