1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. سلامت
هزینه‌های سلامت در ایران مبتنی بر کیفیت نیست

هزینه‌های سلامت در ایران مبتنی بر کیفیت نیست

خبرگزاری ایرنا |
تهران- ایرنا- مدیر پروژه ملی پرونده الکترونیک سلامت گفت: برای پرداخت هزینه های سلامت در دنیا نظام های مختلفی وجود دارد مثل پرداخت بر اساس تعداد خدمات (مدل فعلی ایران) و پرداخت سرانه که در هیچ کدام از آنها به کیفیت خدمت توجه نمی شود اما در نظام DRG پرداخت بر اساس کیفیت است.

حمیدرضا صفی خانی روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت ایرنا درباره نظام پرداخت در حوزه سلامت افزود: حدود ۶ محور برای کنترل نظام سلامت و مدیریت هزینه‌ها وجود دارد که مدیریت آنها در خروجی نظام سلامت، اثربخشی و رضایت مردم تاثیرگذار است.

وی ادامه داد: مواردی مانند ساختار، مقررات، نظام پرداخت، نظام تامین مالی و نظام رفتاری از جمله ویژگی‌های اصلی نظام‌های سلامت هستند و اگر فقط یکی از این موارد تغییر کند، خروجی نظام سلامت ممکن است خیلی مناسب نباشد. زیرا این موارد روی یکدیگر اثربخش هستند.

مدیر پروژه ملی پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان گفت: اگر به دنبال اصلاح نظام پرداخت هستیم، باید نظام مقررات، ساختار و نظام تامین مالی همزمان اصلاح شود تا خروجی مناسبی در نظام سلامت کسب شود.

*منطق نظام‌های پرداخت در حوزه سلامت

وی درباره منطق نظام‌های پرداخت حوزه سلامت بیان کرد: منطق نظام‌های پرداخت، هم راستا کردن انگیزه‌هاست. یعنی نظام‌های پرداخت، نظام جبران خدمت هستند. خدمات گروه‌های ارائه دهنده خدمت در حوزه سلامت باید به شکلی جبران شود که اولا ارائه دهندگان خدمات انگیزه ارائه خدمت با کیفیت را داشته باشند و دسترسی مردم نیز به خدمات سلامت مخدوش نشود.

*سنجش نظام‌های پرداخت

این کارشناس اقتصاد سلامت اظهار داشت: نظام‌های پرداخت مختلفی در حوزه سلامت در جهان تجربه شده که هرکدام نقاط ضعف و قدرت دارند. معمولا نظام‌های پرداخت با چند عنصر سنجیده می‌شوند. اول اینکه نظام پرداخت چقدر توانسته است کارایی داشته باشد.

به طور مثال می‌گویند نظام پرداخت فعلی یعنی سیستم فی فور سرویس (پرداخت بر اساس تعداد خدمات) باعث بالا رفتن کارایی می‌شود. زیرا پزشک به ازای تعداد خدمتی که ارائه می‌دهد، پول دریافت می‌کند و در نتیجه میزان کار بالاتر می‌رود و سعی می‌کند با تعداد ویزیت بیشتر یا جراحی بیشتر درآمد بیشتری کسب کند.

وی ادامه داد: دومین موضوع کیفیت است. یعنی نظام پرداخت باید بین کارایی و کیفیت، تعادل و ارتباط منطقی برقرار کند. سومین موضوع، هزینه‌های بالاسری و اجرایی است. یعنی نظام پرداخت چقدر هزینه اجرایی به نظام سلامت تحمیل می‌کند.

صفی خانی افزود: به طور مثال در نظام پرداخت فی فور سرویس (ffs)، هزینه‌های اجرایی بالا می‌رود. زیرا باید سند تولید شده و بعد رسیدگی شود. ولی در نظام پرداخت سرانه‌ای این هزینه وجود ندارد و در این نظام پرداخت، پزشک تعداد مشخصی جمعیت را در نظر می‌گیرند و در قبال هر یک مراقبت از سلامت آنان هزینه ثابتی را دریافت می‌کند.

وی گفت: در این شیوه شاخص‌های سلامت تعیین شده و می‌گویند اگر این افراد چه روزی ۲ بار ویزیت شوند یا اصلا ویزیت نشوند، پول مشخصی داده می‌شود. این نظام پرداخت با حقوق ثابت تفاوت‌های بسیاری دارد و برای پزشکان خانواده در کشورهای دیگر استفاده شده و اثربخش است.

* پرداخت سرانه‌ای انگیزه پزشک را کم می‌کند

مدیر ملی پروژه پرونده الکترونیک سلامت در توضیح نظام پرداخت سرانه‌ای گفت: نظام پرداخت سرانه‌ای باعث می‌شود انگیزه مالی پزشک به حداقل برسد و کارایی هم بالاتر برود. البته عیب‌هایی هم دارد. زیرا نظام پرداخت برای افرادی که بیش از حد اثربخش هستند، پاسخگو نیست.

وی گفت: به طور مثال اگر در فهرست، افرادی که مبتلا به دیابت هستند یا سالمند و زن باردار حضور داشته باشد، باید با نظام پرداخت دیگری تقویت شود. در نتیجه نظام پرداخت سرانه‌ای را نظام پرداخت کاملی نمی‌دانند و گفته می‌شود باید در کنار سایر نظام‌های پرداخت از آن استفاده شود.

در خبری بخوانید: اخبار سلامت پزشکی

وی افزود: نظام پرداخت فی فور سرویس که مشکلات زیادی در نظام سلامت ایران ایجاد کرده و باعث دریافت زیرمیزی و نارضایی مردم از برخورد برخی پزشکان و زمان کم معاینه ایجاد کرده در ژاپن هم پیاده سازی شده است، اما چون ژاپن به مراتب قانون مدارتر است، رفتار این نظام پرداخت مناسب است.

* نظام پرداخت DRG

صفی خانی درباره نظام پرداخت DRG نیز بیان کرد: دسته‌ای از نظام‌های پرداخت وجود دارد که به آنها پرداخت به ازای عملکرد گفته می‌شود. حتی فی فور سرویس نیز از همین دسته است، اما در فی فور سرویس، تعداد خدمات در نظر گرفته می‌شود و نه کیفیت آن.

مدیر ملی پروژه الکترونیک سلامت گفت: در نظام پرداخت سرانه‌ای، خدمات تعریف می‌شود و دیگر تعداد سرویس مطرح نیست و شاخص‌های کیفی تعیین می‌شود. در نظام پرداخت DRG دسته بندی مشخصی انجام می‌شود و گروه‌های همگن بیماری در کنار هم قرار می‌گیرند. قیمت تمام شده آنها استخراج شده و برای آنها تعرفه مشخصی تعیین می‌شود.

«در نتیجه وقتی بیمار مراجعه می‌کند، با سرویس مشخص در مقابل بیماری مشخص مواجه نیست، بلکه با گروه همگن بیماری مواجه است که پرداخت به ازای این گروه همگن بیماری‌ها انجام می‌شود که مبتنی بر تشخیص است».

صفی خانی ادامه داد: این گروه همگن بیماری‌ها در بستری از اطلاعات شکل می‌گیرد. یعنی پایه اصلی DRG نظام اطلاعات و ثبت اطلاعات صحیح است و در تلاشیم که این نظام پرداخت جدیدتر و کیفی‌تر را در ایران به جای نظام مشکل دار فی فور سرویس یا پرداخت به ازای تعداد خدمات جایگزین کنیم.

وی گفت: چون در ایران نظام آماری دقیق وجود ندارد، نظام پرداخت بر اساس خدمت مشکلات زیادی ایجاد کرده زیرا مثلا اگر همین حالا آمار بگیرید، گفته می‌شود بالاترین علت مرگ و میر در کشور ایست قلبی و عروقی است. در حالی که ایست قلبی برای هر کسی قبل از مرگ رخ می‌دهد یعنی عامل بروز مرگ در افراد متفاوت است اما جایی که باید علت مرگ نوشته شود، می‌نویسند ایست قلبی و عروقی.

صفی خانی گفت: ممکن است علت مرگ، سرطان پیشرفته یا حتی تصادف باشد که به ایست قلبی منجر شده است. در سیستم DRG اطلاعات با دقت ثبت می‌شود و دسته بندی بیماری‌ها، استفاده از استانداردهای تبادل اسناد الکترونیک بین پرداخت کننده‌ها و ارائه کنندگان خدمات، الزاماتی است که یک نظام پرداختی موفق و کارآمد در حوزه سلامت باید داشته باشد.

وی درباره ایجاد عدالت در نظام پرداخت DRG گفت: این نظام باعث شفافیت و در نتیجه عدالت در نظام سلامت می‌شود و امیدواریم با جایگزین کردن این نظام در کنار ایجاد بستر الکترونیک و پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان، نظام سلامت کشور را اصلاح کنیم.

اجتمام*۹۴۸۲ * ۳۰۶۳

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با اجتماعی، وزارت بهداشت، نظام پرداخت و صفی خانی از تلگرام

حادثه انفجار خط لوله گاز اهواز/ پارگی لوله در طول مسیر علت حادثه بود

علی صفی خانی نماینده شرکت نفت با اشاره به ایجاد ابر گازی بر روی جاده اظهار داشت: مسئله قطعی ترکیدگی خط و شدت شعله نیز باعث سوختگی ماشین‌ها شده است. بر اساس بررسی‌های اولیه فرسودگی باعث این حریق نشده بلکه پارگی لوله در طول مسیر منجر به این اتفاق شده است. /تسنیم


آغاز طرح سلامت نوروزی از ۲۵ اسفندماه

معاون درمان وزارت بهداشت:

🔹طرح سلامت نوروزی از ۲۵ اسفند ماه امسال آغاز می‌شود و تا ۱۷ فروردین ۹۸ ادامه خواهد داشت و در این بازه زمانی، مراکز هدایت عملیات بحران (EOC) دانشگاه‌ها و وزارت بهداشت به صورت شبانه‌روزی فعال خواهند بود. /ایسنا


🔶 ۱۷ قلم کالای غیرمجاز که در ماهواره تبلیغ می‌شود

🔹وزارت بهداشت در خصوص مصرف این کالاها هشدار داد


🔻 واکنش شهرداری به کتک‌زدن کارتن‌خواب‌ها در گرمخانه‌ها/ وزارت بهداشت هزینه داروی بی‌خانمان‌ها را با تعرفه‌ آزاد حساب می‌کند

🔹مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران با اشاره به اینکه اکنون ۳ هزار کارتن‌خواب در گرمخانه‌های شهرداری نگهداری می‌شوند، گفت: وزارت بهداشت به هیچ وجه در درمان کارتن‌خواب‌ها و معتادان همکاری نمی‌کند و حتی در هزینه داروها هیچ تخفیفی نمی‌دهد.


♨️ تقوی‌نژاد از سازمان امور مالیاتی به وزارت بهداشت رفت و بعنوان معاون توسعه مدیریت و منابع و همچنین سرپرست معاونت برنامه ریزی راهبردی و هماهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی منصوب شد.

====


نظرها

در ادامه بخوانید

عصر ایرانعصر ایران13 ساعت قبل
در این مطلب، متخصصان به شما یاد میدهند که چگونه احساس شادابی بیشتری داشته باشید و عادتهایی را که باعث میشود ظاهر شما پیرتر شود، کنار بگذارید. ۱- دیر خوابیدن: دیر خوابیدن و کمبود خواب باعث میشود شما ظاهر پیرتری پیدا کنید. کمبود خواب باعث ایجاد پف چشم و افتادگی و خستگی پلکهای چشم میشود. کاهش و افزایش متوالی وزن، خطر بیماری قلبی و دیابت را افزایش میدهد. با افزایش وزن، خطر بروز بیماری قلبی عروقی و دیابت نیز افزایش می‌یابد.
الفالف1 روز قبل
گروه سلامت الف، ۳ فروردین ۱۳۹۸، ۰۸:۵۰ ۳۹۸۰۱۰۲۱۲۶عارف سعیدی رئیس انجمن فیزیوتراپی استان تهران درباره آسیب‌هایی که هنگام رانندگی‌های طولانی مدت ایجاد می‌شوند، اظهار کرد: در این رانندگی‌ها به ریشه‌های عصبی دیسک کمر فشار وارد می‌شود، بنابراین درد سیاتیک یا دیسکوپاتی (آسیب به دیسک) بروز پیدا می‌کند. وضعیت مناسب صندلی راننده هنگام رانندگیوی بیان کرد: رانندگان باید صندلی ماشین را به فرمان نزدیک کنند و دست‌ها را در پایین فرمان قرار دهند، زیرا اگر صندلی راننده عقب باشد و رانندگان دست‌های خود را بالای فرمان بگذارند در طولانی مدت دیسک کمر آسیب می‌بیند و عوارضی مانند آرتروز و فشار به عصب سیاتیک ایجاد می‌شود. رئیس انجمن فیزیوتراپی استان تهران گفت: افرادی که دچار دیسک گردن هستند در هنگام رانندگی باید از گردنبند‌های نرم استفاده کنند، این گردنبند‌ها نباید محدودیت‌های حرکتی برای آن‌ها ایجاد کنند و رانندگان باید بتوانند آیینه‌های چپ و راست ماشین را به خوبی ببینند، بنابراین استفاده از گردنبند‌های محکم (فیلادلفیا) به مبتلایان به دیسک گردن پیشنهاد نمی‌شود. سعیدی اظهار کرد: افرادی که دچار دیسک گردن هستند هم باید موقع رانندگی دست‌های خود را پایین فرمان قرار دهند، زیرا گذاشتن دست‌ها در بالای فرمان، درد‌هایی تیر کشنده را در کتف‌ها، بازو‌ها و ساعد‌ها ایجاد می‌کند. منبع: باشگاه خبرنگاران
مهرمهر15 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، محققان دانشگاه گراز اتریش در مقایسه تمام میکروارگانیزم‌های موجود و مقاومت‌های آنتی بیوتیکی دریافتند تنوع میکروبی در نواحی با بهداشت زیاد کاهش یافته و تنوع مقاومت‌ها افزایش می‌یابد. تیم تحقیق در این مطالعه، واحد مراقبت‌های ویژه دارای اتاق‌های تمیز را که در معرض کنترل قوی میکروبی در صنعت هوافضا بودند را با ساختمان‌های عمومی و خصوصی که به سختی دارای کنترل‌های میکروبی بودند مقایسه کردند. «الکساندر ماهنرت»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوبد: «در محیط‌های دارای کنترل قوی میکروبی در واحد مراقبت‌های ویژه و اتاق‌های تمیز مورداستفاده از لحاظ صنعتی، مقاومت آنتی بیوتیکی روبه افزایشی وجود دارد که نشان دهنده پتانسیل بالا وجود پاتوژن هاست.» به گفته محققان، تعداد افرادی که به خاطر میکروب‌های مقاوم به آنتی بیوتیک بیمار شده و می‌میرند در جهان روبه افزایش است. با این حال، نتایج نشان داد که تنوع میکروبی ثابت در محیط‌های کلینیکی در تضاد با شیوع مقاومت هاست. تیم تحقیق عنوان می‌کند گردش منظم هوا، گیاهان آپارتمانی، استفاده از میکروارگانیزم‌های مفید و کاهش عوامل پاک کننده آنتی باکتریال می‌تواند از روش‌های حفظ یا بهبود تنوع میکروبی باشد.

کلینیک قلب عصر ایران/ بروزرسانی فروردین ۹۸

20+
عصر ایرانعصر ایران23 ساعت قبل
مهرمهر1 ساعت قبل
جدای از مناقشه میان طب سنتی و پزشکی مدرن، مناقشه دیگری با طب اسلامی در جریان است و حتی بسیاری از حامیان طب سنتی، طب تحت عنوان طب اسلامی را مورد قبول نمی‌دانند. حجت الاسلام سید کاظم طباطبایی، رئیس پژوهشگاه مؤسسه دارالحدیث قم گفت: طب سنتی تعریف مشخصی دارد و به معنی طب کهن اقوام و ملیت‌های متفاوت است و گونه‌های متفاوتی هم دارد مثل طب سنتی چینی، طب سنتی هندی، طب سنتی یونانی که همگی بر طب سنتی ایرانی هم مقدم هستند. علاوه براین‌ها ما یک پزشکی محلی هم داریم به این معنی که مثلا طب سنتی مناطق گرمسیر با طب سنتی مناطق سردسیر که باهم فرق دارند. اینکه الان چندسال است که طب اسلامی مطرح شده به این معنی نیست که ما کلا طب اسلامی نداریم. اینکه الان چندسال است که طب اسلامی مطرح شده به این معنی نیست که ما کلا طب اسلامی نداریم.
عصر ایرانعصر ایران9 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، زهرا عبداللهی، در خصوص چاقی و اضافه وزن در دوران کودکی: افزود امروزه چاقی، یکی از مهم‌ترین مشکلاتی است که گریبان گیر جوامع مختلف شده است. چاقی، اضافه وزن و بیماری‌های مربوط به آنها تا حد زیادی قابل پیشگیری هستند، در نتیجه پیشگیری از چاقی دوران کودکی از اولویت زیادی برخوردار است. وی در خصوص دلایل اجتماعی اپیدمی چاقی در دوران کودکی، اظهار کرد: سازمان جهانی بهداشت، افزایش چاقی دوران کودکی را نتیجه تغییرات در سبک زندگی جامعه دانسته است. عبداللهی در خصوص توصیه‌های اجتماعی بیان کرد: مبارزه با اپیدمی چاقی دوران کودکی نیاز به تعهدات سیاسی پایدار و همکاری سازمان‌های دولتی و خصوصی دارد. عبداللهی تصریح کرد: روند اضافه وزن و چاقی در کودکان رو به افزایش است.

اخبار بیشتر