1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خانه ملت
  4. اقتصادی
تجهیر ۶ میلیون هکتار اراضی کشور به آبیاری نوین تا ۱۰ سال آینده

تجهیر ۶ میلیون هکتار اراضی کشور به آبیاری نوین تا ۱۰ سال آینده

خبرگزاری خانه ملت |
عضو هیأت رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس می گوید: حدود یک میلیون 800 هکتار از اراضی کشور در پوشش آبیاری نوین قرار گرفته‌اند هرچند اراضی آبی در ایران حدود 6میلیون هکتار است.

علی محمد شاعری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به عوامل موثر در کاهش مصرف و هدررفت آب در کشور و راه‌های ممانعت از این اتفاق، گفت: حدود ۹۰ درصد مصرف و هدررفت آب در بخش کشاورزی اتفاق می‌افتد و ۱۰درصد باقی مانده میان آب شرب، مصرف صنعتی و حقابه‌های محیط زیستی تقسیم می‌شود لذا برای حل معضل آب در کشور باید ابتدا مصرف بیش اندازه آب در بخش کشاورزی حل شود.

حدود ۹۰ درصد مصرف و هدررفت آب در بخش کشاورزی اتفاق می‌افتد و ۱۰درصد باقی مانده میان آب شرب، مصرف صنعتی و حقابه‌های محیط زیستی تقسیم می‌شود لذا برای حل معضل آب در کشور باید ابتدا مصرف بیش اندازه آب در بخش کشاورزی حل شود

راندمان بهره‌برداری از آبیاری ۴۰ درصد است و ۶۰ درصد آب تلف می‌شود

نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اصلی‌ترین راه برای جلوگیری از هدررفت آب در عرصه کشاورزی راه‌اندازی سامانه‌های نوین آبیاری است، افزود: آبیاری در بسیاری از اراضی کشور با روش‌‎های سنتی و باز انجام می‌شود به همین دلیل میزان تبخیر و هدررفت آب بسیار بالا است و طبق آخرین گزارش‌ها در خوشبینانه‌ترین حالت راندمان بهره‌‎برداری از آبیاری در کشاورزی ایران ۴۰ درصد است و ۶۰ درصد آب تلف می‌شود.

ضرورت کاهش تولید محصولات آب‌بر

وی با اضافه کرد: تصفیه فاضلاب‌های روستایی و شهری راه دیگری برای جلوگیری از هدررفت آب و استفاده این آب در مصارف صنعتی است، کاهش تولید محصولات آب‌بر ازجمله راهکارهای دیگر است که با بکارگیری آن‌ها میزان راندمان هدررفت آب کاهش پیدا خواهد کرد.

هوشمندسازی کنترل‌های آب به‌منظور کاهش مصرف آب شرب

شاعری در حالی که معتقد است با بکارگیری راهکارهای فوق می‌توان هدررفت آب در حوزه کشاورزی را از ۹۰ درصد به ۶۰ درصد رساند، ادامه داد: برنامه ششم توسعه کشور نیز کاهش مصرف آب در کشاورزی را الزام کرده است ضمن آنکه برای کاهش مصرف آب شرب نیز باید کنترل‌های آب را در منازل، واحدهای صنعتی و تجاری هوشمندسازی کرد.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران | پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

میزان مصرف سرانه آب برای هر نفر در آلمان ۱۲۰ لیتر؛ در ایران ۲۰۰ لیتر

عضو هیأت رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه نباید به ساختمان‌های نوساز که تجهیزات هوشمندسازی مصرف آب را نصب نکرده‌اند پایان کار داده شود، تاکید کرد: برخورد جدی با پرمصرف‌ها راهکار دیگری است که باید جهت کاهش مصرف آب شرب اعمال شود، در کشورهای اروپایی مانند آلمان میزان مصرف سرانه آب برای هر نفر ۱۲۰ لیتر و این سرانه برای هر ایرانی ۲۰۰ لیتر است در حالی که میزان بارندگی آن‌ها دو برابر ایران است.

قرار گرفتن حدود یک میلون ۸۰۰ هکتار از ۶ میلیون هکتار اراضی کشور تحت پوشش آبیاری نوین

به گفته شاعری دولت در زمینه ایجاد سامانه‌های نوین آبیاری اقدامات موثری را انجام داده است و حدود یک میلیون ۷۰۰ تا یک میلیون ۸۰۰ هکتار از اراضی کشور در پوشش آبیاری نوین قرار گرفته‌اند هرچند اراضی آبی در ایران حدود ۶میلیون هکتار است.

آبیاری نوین ۶ میلیون هکتار اراضی به ۱۰ سال زمان نیاز دارد

عضو هیأت رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با بیان اینکه دولت مکلف به بسط سامانه‌های نوین آبیاری تا پایان برنامه ششم است اما با روند کنونی چنین نخواهد شد، گفت: طبق برآوردها آبیاری نوین ۶ میلیون هکتار اراضی طی ۱۰ سال آینده اتفاق خواهد افتاد. /

پایان پیام

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با علی محمد شاعری، آب و آبیاری قطره‌ای از تلگرام

‏➖موافقت با انتقال آب دریای عمان به مشهد/ مترمکعبی ۵ یورو!

‏رییس سازمان محیط زیست:

‏▫️اگر بخواهیم آب را از دریای عمان به مشهد منتقل کنیم، هر متر مکعب ۵ یورو هزینه دارد

▫️دولت باید آب مورد نیاز برای شرب و صنعت را تامین کند بنابراین با انتقال آب دریای عمان پس از شیرین کردن موافقیم/ ایسنا


افزایش قیمت نمی‌تواند آب را نجات دهد

🔹یک کارشناس حوزه منابع آبی و اقتصاد کشاورزی، معتقد است اقتصاد آب در بخش کشاورزی نمی‌تواند راهگشای حل بحران آبی در ایران باشد، چراکه آب به‌عنوان یک نهاده در سبد تولید کشاورزان قرار دارد و اگر آب از این سبد حذف شود، بی‌شک تولید محصول کشاورزی و امنیت غذایی به هم خواهد خورد. /ایسنا


‏موافقت با انتقال آب دریای عمان به مشهد

‏رییس سازمان محیط زیست:

‏🔹اگر بخواهیم آب را از دریای عمان به مشهد منتقل کنیم، هر متر مکعب ۵ یورو هزینه دارد

🔹دولت باید آب مورد نیاز برای شرب و صنعت را تامین کند بنابراین با انتقال آب دریای عمان پس از شیرین کردن موافقیم /ایسنا


📢 ‏موافقت با انتقال آب دریای عمان به مشهد

‏رییس سازمان محیط زیست:

‏◀️ اگر بخواهیم آب را از دریای عمان به مشهد منتقل کنیم، هر متر مکعب ۵ یورو هزینه دارد.

‏◀️ دولت باید آب مورد نیاز برای شرب و صنعت را تامین کند بنابراین با انتقال آب دریای عمان پس از شیرین کردن موافقیم.


💠رویکرد مدیریت مسئله آب علمی نیست

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس در اختتامیه کنفرانس اقتصاد آب؛ رویکرد ما در برخورد با مسئله آب، علمی و کارشناسی نیست.

💠احمد کیخا، رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در مراسم اختتامیه دومین کنفرانس دوسالانه اقتصاد آب بر لزوم تغییر رویکردهای حاکم بر حوزه آب تأکید کرد و گفت: متأسفانه برخوردهایی که با مسئله آب در حوزه‌های مختلف می‌شود، جنبه علمی و کارشناسی ندارند.

💠رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس در مراسم اختتامیه دومین کنفرانس اقتصاد آب، روش توزیع اعتبارات برای پروژه‌های مربوط به حوزه آب را ناکارآمد خواند و تأکید کرد: نظام بودجه‌ریزی در این بخش باید تغییر کند. اگر با همین فرمان جلو برویم قادر به حل مشکلات حوزه آب نخواهیم بود.

💠احمد کیخا ضمن اشاره به لزوم تغییر رویکردها نسبت به موضوع آب، تصریح کرد: باید از تکنولوژی‌های روز برای رسیدگی و ساماندهی به مسئله آب استفاده کنیم. به اعتقاد این نماینده مجلس برای تأمین آب هر استان باید از ظرفیت‌های همان منطقه استفاده کرد نه اینکه از منابع سایر استان‌ها بهره گرفت. الگوها و روش‌هایی وجود دارد که با مدیریت مصرف آب می‌توانند ما را در تأمین آب موردنیاز هر منطقه کمک کنند.

💠کیخا همچنین تعداد پروژه‌های تعریف شده برای وزارت نیرو در بودجه سال ۹۷ را بالغ بر ۳۳۷ مورد دانست که اجرایی شدن آنها به حدود ۱۵۰ هزار میلیارد تومان منابع مالی نیاز دارد. هرچند در قانون بودجه تنها ۸۰ هزار میلیارد تومان منابع به این طرح‌ها اختصاص پیدا کرده است.

💠وی در این مورد گفت: از یک طرف تعداد زیادی از این پروژه‌ها دارای اولویت نبوده و از سویی تأمین منابع موردنیاز آنها برای دولت امکان‌پذیر نیست. برای همین باید در این بخش از ظرفیت بخش خصوصی استفاده کرد.

💠رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق ایران در ادامه وضعیت مدیریت حوزه‌های آبی مرزی کشور را موردانتقاد قرار داد و گفت: در این رابطه بین آنچه انجام می‌شود با آنچه که باید صورت گیرد، شکاف عمیقی وجود دارد.

💠کیخا نبود هماهنگی بین محیط زیست، کشاورزان، تأمین‌کنندگان آب شرب و دیگر بخش‌های مرتبط با این حوزه را از دیگر مشکلات موجود دانست و تصریح کرد: اگر برنامه بهینه‌سازی مصرف آب قرار باشد اجرایی شود، ایجاد هماهنگی بین این بخش‌ها ضرورت دارد. از آنجا که تاکنون این هماهنگی شکل نگرفته است، متأسفانه نتوانسته‌ایم موضوع بهینه‌سازی مصرف آب را اجرایی کنیم.

💠به اعتقاد وی متأسفانه برخوردهایی که با مسئله آب در حوزه‌های مختلف می‌شود، جنبه علمی و کارشناسی ندارند.


نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | سیل شیراز از زاویه‌ای دیگر (هشدار تصاویر ناراحت‌کننده)

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
سیل سهمگین شیراز که از حوالی ۱۱ صبح امروز آغاز شد، تاکنون دست کم ۱۷ کشته و ۷۴ مصدوم در پی داشته است. ویدئویی که می‌بینید، زوایای تازه‌ای از این سیل را نشان می‌دهد. این ویدئو حاوی تصاویر ناراحت کننده است.

تصاویر «تخت جمشید» بعد از فروکش کردن سیلاب!

12+
خبرآنلاینخبرآنلاین18 ساعت قبل

استان‌هایی که امروز در انتظار سیل هستند +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین16 ساعت قبل

سیل در دزفول +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین12 ساعت قبل
ورزش۳ورزش۳1 روز قبل
به گزارش «ورزش سه»، یکی از جالب‌ترین دیدارهایی که در فیفا دی امروز و در راستای آماده‌سازی تیم‌های مختلف برگزار می‌شود توسط عربستانی‌ها برگزار خواهد شد. دیداری که یک طرف آن عربستانی‌ها حضور دارند و در طرف دیگر آن نیز حریفی گمنام به نام گینه استوایی به میدان خواهد رفت. عربستانی‌ها پس از عملکرد ناموفق خود در جام ملت‌های آسیا به رده هفتادم دنیا و هفتم آسیا رسیدند. این در حالیست که حریف عجیب این تیم در دیدار امشب در رده یکصد و چهل و هشتم دنیا و رده چهل و سوم آفریقا قرار دارد. انتخاب حریفی به نام گینه استوایی برای عربستانی‌ها همه هواداران فوتبال کشورمان را به یاد حریفی به نام سیرالئون می‌اندازد که تیم ملی کشورمان حدودا یک سال پیش روبروی آن قرار گرفتند.
الفالف14 ساعت قبل
نماینده رشت با انتقاد از رئیس جمهور به خاطر حضور نیافتن در مناطق سیل زده، گفت: رئیس جمهور بجای آنکه از مناطق خوش آب و هوای ایران دستور تلفنی صادر کند، در مناطق سیل زده حضور یابد. وی افزود: ظاهرا رئیس جمهور در مناطق خوش آب و هوای کشور از جمله قشم در حال گذراندن تعطیلات و استراحت است. عضو کمیسیون آموزش وتحقیقات مجلس تصریح کرد: علاوه بر رئیس جمهور محمود واعظی رئیس دفترش هم در تهران حضور ندارد. ظاهرا واعظی برای گذراندن تعطیلات به گیلان سفر کرده و در ویلاهای این استان حضور دارد. وی گفت: در شرایط بحرانی برخی استانها، رئیس جمهور و همه اعضای هیئت دولت باید پیگیر مشکلات بوده و با هماهنگی‌های لازم، دستور حل مشکلات را صادر می‌کردند.

اخبار بیشتر