1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تابناک
  4. اجتماعی

ماجرای یک اعتراض دانشجویی که در سلف نتیجه داد

خبرگزاری تابناک |

سلف را دست کم نگیرید. سلف کلیدی‌ترین و حیاتی‌ترین نقطه هر دانشگاهی است. فرقی هم نمی‌کند. تهران و شهرستان، بهشتی و شریف و علامه هم ندارد.

گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو- مرتضی محمودی؛ سلف را دست کم نگیرید. سلف کلیدی‌ترین و حیاتی‌ترین نقطه هر دانشگاهی است. فرقی هم نمی‌کند. تهران و شهرستان، بهشتی و شریف و علامه هم ندارد. چه بچه‌درس‌خوان باشی و چه سلطان مشروطی، چه دختر و چه پسر، هر جا سخن از خورد و خوراک است نام نامی سلف می‌درخشد.

سلف برای بیشتر دانشجوها صرفا محل غذاخوری است. جایی برای گپ و گفت و خوردن و آشامیدن. زمانی برای نفس کشیدن و تازه شدن و در کردن خستگی کلاس‌های ملال‌آور و تکراری. این طبیعی‌ترین تصویر و رایج‌ترین روایت درباره سلف است. اما برای ما سلف فقط سلف نبود. شده بود جایی برای اعتراض. ابرازی برای دفاع از هویت دانشجویی.

من همیشه فکر می‌کردم درست‌ترین و واقعی‌ترین مطالبه دانشجویی که باید در نشریه و دانشگاه و تشکل‌ها پیگیری‌اش کرد مسائل صنفی و دغدغه‌های حداقلی بچه‌هاست. اینکه دانشجوهای دانشگاهی خوابگاه ندارند به طریق اولی برایم مهمتر از مناظره برادران زیباکلام بود. حالا شاید شما پیش خودتان فکر کنید که این خیلی مطالبه سطحی و پیش پا افتاده‌ای است و شأن کار دانشجویی اجل از این حرف‌هاست اما من شما را با شأن دانشجویی‌تان تنها می‌گذارم و ادامه روایتم را از سلف پیگیری می‌کنیم؛ محل پیگیری یکی از همین مطالبات به قول شما بی‌کلاس!

رئیس دانشگاه توی مناقصه‌ای که بعدها راست یا دروغ افتاد سر زبان بچه‌ها پروژه پخت و توزیع غذای دانشگاه را داده بود به یکی که تنها چیزی که برایش مهم نبود غذای بچه‌ها بود. همه هزینه‌ها را پایین آورده بود و چه کمی و چه کیفی شورش را درآورده بود و هرچه هم باهاش حرف می‌زدیم و اعتراض می‌کردیم ابرویش را کج می‌کرد که بیا این کف دست من! اگر مو دارد بکن!

ما از کف دست بدون موی طرف، مو کندیم! به هر حال برای یک دانشجوی سال آخر کارشناسی که آب همه‌جوره از سرش گذشته، نمی‌شود و ناممکن وجود ندارد. در نتیجه شروع کردم به صحبت با بچه‌ها که مرگ یک بار و شیون هم یک بار. بیاییم برای یک بار هم که شده پشت هم بایستیم و هیچکس غذا نخورد. فرایند پیچیدن سینه به سینه این ایده کوتاه‌تر از چیزی بود که فکرش را می‌کردم. فردای آن روز که روز سردی از آذر بود، وقت ناهار سلف مملو از بچه‌هایی بود که تک به تک می‌رفتند و غذای‌شان را می‌گرفتند و بدون هیچ اعتراض و مشاجره‌ای ظرف غذای‌شان را دست نخورده می‌گذاشتند روی زمین و می‌رفتند. تماشای زنجیره بلند غذاهای دست نخورده‌ای که تا وسط حیاط دانشگاه رسیده بود همه را به وجد آورده بود.

خبری: اخبار کوتاه اجتماعی در ایران و جهان

غذای آن روز قیمه بود و ماست و من داشتم به این فکر می‌کردم که با این کاره‌ای که کردیم بدجور قیمه‌ها را ریختیم توی ماست‌ها و دانشگاه را بهم ریختیم.

کار جوری بیخ پیدا کرد که رئیس دانشگاه مجبور شد از آن پیمانکار کذایی قول کتبی بگیرد که میوه و نوشیدنی را به غذاها اضافه کند و حجم غذاها را هم کم کم دو برابر کند و خلاصه در حد قرارداد ترکمانچای، هرچه می‌توانستیم بهش تحمیل کردیم و او هم مثل آلمان بعد از جنگ جهانی دوم که تسلیم محض بود با همه شرایط و درخواست‌های ما کنار آمد که خب کار دیگری هم از دستش برنمی‌آمد و حالا برای مذاکره و یافتن راه‌حلی برای توافق برد برد زیادی دیر شده بود و ما جنگ را برده بودیم.

همه اینها را گفتم که بگویم اینکه «سلف را دست کم نگیرید» شوخی یا تعارف نبود. همین سلف می‌تواند دیگر یک سلف معمولی نباشد. می‌شود ابزاری برای مبارزه باشد. و این‌طوری تبدیل شود به خاطره‌ای جمعی که یادآوری‌اش به آدم جسارت می‌دهد. خلاصه که ما مقاومت را از سلف یاد گرفتیم. ما در سلف یاد گرفتیم که گاهی باید ترمز ماشین را کشید و سینه را سپر کرد و گفت من این غذا را نمی‌خورم حتی اگر از گشنگی بمیرم. من غذا نمی‌خورم اما زیر بار حرف زور تو نمی‌روم و دست آخر هم برنده ما هستیم. پس زنده باد سلف!

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با اعتراضات دانشجویان، سلف، دانشگاه و دانشجویان از تلگرام

سبزترین دانشگاه جهان

جذابترین دانشگاه جهان از لحاظ داشتن فضای سبز متعلق به دانشگاه نانیانگ در سنگاپور است، این دانشگاه سقفی چمنی دارد که برای اوقات فراغت دانشجویان ساخته شده


تکذیب خودکشی دانشجوی دانشگاه شهید چمران اهواز

مدیر خدمات دانشجویی دانشگاه شهید چمران اهواز درباره خبر خودکشی یک دانشجو اظهار داشت: این خبر را تکذیب می‌کنم و هیچ مورد اقدام خودکشی از دانشجویان این دانشگاه به ما گزارش نشده است. /ایلنا


🚨 #اعتراض_دانشجویان به #کیفیت_پایین #غذای_دانشگاه علم و فناوری #بهشهر

🔹 دانشجویان #دانشگاه علم فناوری #بهشهر برای چندمبن بار نسبت به #بی‌کیفیت بودن و #عدم_طبخ #مناسب غذا ظرف‌های غذا را از سالن #سلف و اتاق #رئیس دانشگاه #چیدند تا به این طریق به کیفیت پایین غذا اعتراض کنند

#لزوم_پیگیری_مسئولان

سه‌شنبه ۱۴ اسفند ٩٧؛

عضویت 👇


🔴محمدرضا عارف در دیدار با فعالان نشریات دانشجویی:

🔹از اصول خود کوتاه نمی‌آییم

🔹هیچ نهادی خارج از دانشگاه حق دخالت در مسایل داخل دانشگاه را ندارد

🔹اگر مراسمی در دانشگاه مجوز دارد حتما باید برگزار شود

🔹من منکر وجود دانشجویان ستاره‌دار نیستم اما تعداد این دانشجویان کمتر شده است

🔹محدودیت‌های حصر کاهش یافته است اما ما همچنان پیگیر هستیم برای رفع کامل حصر


🔶 هفتاد و ششمین مجمع سالیانۀ انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران


🔶 انتقاد دبیر انجمن اسلامی تهران از طرح توسعه دانشگاه تهران:

🗣مهرداد پولادی؛ دبیر انجمن اسلامی دانشگاه تهران:

🔹 آن چیزی که امروز دانشگاه تهران گرفتار آن شده است، توهم کارآفرینی و مولد بودن با اضافه کردن بنا و ساختمان است که برای نگهداری هر کدام، از بودجه و شهریه‌های دانشجویان هزینه می‌شود و هیچ تعهدی مبنی بر اینکه با این فضای اضافی دانشگاه قطعا کارآفرین می‌شود، وجود ندارد. /ایرنا


نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | سیلی که خانه قهرمان المپیک را زیر آب برد

خبرآنلاینخبرآنلاین23 ساعت قبل

ویدیو/ استاندار گمشده گلستان کجاست؟

انتخابانتخاب20 ساعت قبل

فیلم | طنز تلخ مهران مدیری درباره تصادفات جاده‌ای

خبرآنلاینخبرآنلاین17 ساعت قبل

تا حالا تهران رو از این زاویه‌ نگاه کرده بودید؟

همشهریهمشهری20 ساعت قبل

گزارش تصویری اختصاصی عصر ایران از مناطق سیل‌زده آق‌قلا و روستاهای اطراف

104+
عصر ایرانعصر ایران16 ساعت قبل
افتصادنیوزافتصادنیوز2 ساعت قبل
اقتصادنیوز: از ابتدای امسال استان‌های مازندران و گلستان درگیر سیل بودند و خسارات سنگینی به این دو استان وارد شد. همچنین استان خراسان شمالی نیز تا کنون خساراتی از سیل را متحمل شده است. آمادگی مردم و دستگاه‌های مختلف پیش از سیل می‌تواند این خسارات را کاهش دهد. عالی پور گفت: قایق‌سواری در رودخانه کارون با توجه به پیچ‌هایی که در مسیر حرکت رودخانه ممکن است ایجاد شود قابل‌اطمینان نخواهد بود. همچنین اماکن اقامتی آموزش‌وپرورش در مدارس شهر اهواز از دیگر گزینه‌های انتخابی برای میهمانان نوروزی است.

اخبار بیشتر