ماجرای یک اعتراض دانشجویی که در سلف نتیجه داد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تابناک
  4. اجتماعی

ماجرای یک اعتراض دانشجویی که در سلف نتیجه داد

تابناکخبرگزاری تابناک |

سلف را دست کم نگیرید. سلف کلیدی‌ترین و حیاتی‌ترین نقطه هر دانشگاهی است. فرقی هم نمی‌کند. تهران و شهرستان، بهشتی و شریف و علامه هم ندارد.

گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو- مرتضی محمودی؛ سلف را دست کم نگیرید. سلف کلیدی‌ترین و حیاتی‌ترین نقطه هر دانشگاهی است. فرقی هم نمی‌کند. تهران و شهرستان، بهشتی و شریف و علامه هم ندارد. چه بچه‌درس‌خوان باشی و چه سلطان مشروطی، چه دختر و چه پسر، هر جا سخن از خورد و خوراک است نام نامی سلف می‌درخشد.

سلف برای بیشتر دانشجوها صرفا محل غذاخوری است. جایی برای گپ و گفت و خوردن و آشامیدن. زمانی برای نفس کشیدن و تازه شدن و در کردن خستگی کلاس‌های ملال‌آور و تکراری. این طبیعی‌ترین تصویر و رایج‌ترین روایت درباره سلف است. اما برای ما سلف فقط سلف نبود. شده بود جایی برای اعتراض. ابرازی برای دفاع از هویت دانشجویی.

من همیشه فکر می‌کردم درست‌ترین و واقعی‌ترین مطالبه دانشجویی که باید در نشریه و دانشگاه و تشکل‌ها پیگیری‌اش کرد مسائل صنفی و دغدغه‌های حداقلی بچه‌هاست. اینکه دانشجوهای دانشگاهی خوابگاه ندارند به طریق اولی برایم مهمتر از مناظره برادران زیباکلام بود. حالا شاید شما پیش خودتان فکر کنید که این خیلی مطالبه سطحی و پیش پا افتاده‌ای است و شأن کار دانشجویی اجل از این حرف‌هاست اما من شما را با شأن دانشجویی‌تان تنها می‌گذارم و ادامه روایتم را از سلف پیگیری می‌کنیم؛ محل پیگیری یکی از همین مطالبات به قول شما بی‌کلاس!

رئیس دانشگاه توی مناقصه‌ای که بعدها راست یا دروغ افتاد سر زبان بچه‌ها پروژه پخت و توزیع غذای دانشگاه را داده بود به یکی که تنها چیزی که برایش مهم نبود غذای بچه‌ها بود. همه هزینه‌ها را پایین آورده بود و چه کمی و چه کیفی شورش را درآورده بود و هرچه هم باهاش حرف می‌زدیم و اعتراض می‌کردیم ابرویش را کج می‌کرد که بیا این کف دست من! اگر مو دارد بکن!

ما از کف دست بدون موی طرف، مو کندیم! به هر حال برای یک دانشجوی سال آخر کارشناسی که آب همه‌جوره از سرش گذشته، نمی‌شود و ناممکن وجود ندارد. در نتیجه شروع کردم به صحبت با بچه‌ها که مرگ یک بار و شیون هم یک بار. بیاییم برای یک بار هم که شده پشت هم بایستیم و هیچکس غذا نخورد. فرایند پیچیدن سینه به سینه این ایده کوتاه‌تر از چیزی بود که فکرش را می‌کردم. فردای آن روز که روز سردی از آذر بود، وقت ناهار سلف مملو از بچه‌هایی بود که تک به تک می‌رفتند و غذای‌شان را می‌گرفتند و بدون هیچ اعتراض و مشاجره‌ای ظرف غذای‌شان را دست نخورده می‌گذاشتند روی زمین و می‌رفتند. تماشای زنجیره بلند غذاهای دست نخورده‌ای که تا وسط حیاط دانشگاه رسیده بود همه را به وجد آورده بود.

خبری: اخبار کوتاه اجتماعی در ایران و جهان

غذای آن روز قیمه بود و ماست و من داشتم به این فکر می‌کردم که با این کاره‌ای که کردیم بدجور قیمه‌ها را ریختیم توی ماست‌ها و دانشگاه را بهم ریختیم.

کار جوری بیخ پیدا کرد که رئیس دانشگاه مجبور شد از آن پیمانکار کذایی قول کتبی بگیرد که میوه و نوشیدنی را به غذاها اضافه کند و حجم غذاها را هم کم کم دو برابر کند و خلاصه در حد قرارداد ترکمانچای، هرچه می‌توانستیم بهش تحمیل کردیم و او هم مثل آلمان بعد از جنگ جهانی دوم که تسلیم محض بود با همه شرایط و درخواست‌های ما کنار آمد که خب کار دیگری هم از دستش برنمی‌آمد و حالا برای مذاکره و یافتن راه‌حلی برای توافق برد برد زیادی دیر شده بود و ما جنگ را برده بودیم.

همه اینها را گفتم که بگویم اینکه «سلف را دست کم نگیرید» شوخی یا تعارف نبود. همین سلف می‌تواند دیگر یک سلف معمولی نباشد. می‌شود ابزاری برای مبارزه باشد. و این‌طوری تبدیل شود به خاطره‌ای جمعی که یادآوری‌اش به آدم جسارت می‌دهد. خلاصه که ما مقاومت را از سلف یاد گرفتیم. ما در سلف یاد گرفتیم که گاهی باید ترمز ماشین را کشید و سینه را سپر کرد و گفت من این غذا را نمی‌خورم حتی اگر از گشنگی بمیرم. من غذا نمی‌خورم اما زیر بار حرف زور تو نمی‌روم و دست آخر هم برنده ما هستیم. پس زنده باد سلف!

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با اعتراضات دانشجویان، سلف، دانشگاه و دانشجویان از تلگرام

🚨 #اعتراض_دانشجویان به #کیفیت_پایین #غذای_دانشگاه علم و فناوری #بهشهر

🔹 دانشجویان #دانشگاه علم فناوری #بهشهر برای چندمبن بار نسبت به #بی‌کیفیت بودن و #عدم_طبخ #مناسب غذا ظرف‌های غذا را از سالن #سلف و اتاق #رئیس دانشگاه #چیدند تا به این طریق به کیفیت پایین غذا اعتراض کنند

#لزوم_پیگیری_مسئولان

سه‌شنبه ۱۴ اسفند ٩٧؛

عضویت 👇


سبزترین دانشگاه جهان

جذابترین دانشگاه جهان از لحاظ داشتن فضای سبز متعلق به دانشگاه نانیانگ در سنگاپور است، این دانشگاه سقفی چمنی دارد که برای اوقات فراغت دانشجویان ساخته شده


🔶 هفتاد و ششمین مجمع سالیانۀ انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران


تکذیب خودکشی دانشجوی دانشگاه شهید چمران اهواز

مدیر خدمات دانشجویی دانشگاه شهید چمران اهواز درباره خبر خودکشی یک دانشجو اظهار داشت: این خبر را تکذیب می‌کنم و هیچ مورد اقدام خودکشی از دانشجویان این دانشگاه به ما گزارش نشده است. /ایلنا


🔴محمدرضا عارف در دیدار با فعالان نشریات دانشجویی:

🔹از اصول خود کوتاه نمی‌آییم

🔹هیچ نهادی خارج از دانشگاه حق دخالت در مسایل داخل دانشگاه را ندارد

🔹اگر مراسمی در دانشگاه مجوز دارد حتما باید برگزار شود

🔹من منکر وجود دانشجویان ستاره‌دار نیستم اما تعداد این دانشجویان کمتر شده است

🔹محدودیت‌های حصر کاهش یافته است اما ما همچنان پیگیر هستیم برای رفع کامل حصر


🔶 انتقاد دبیر انجمن اسلامی تهران از طرح توسعه دانشگاه تهران:

🗣مهرداد پولادی؛ دبیر انجمن اسلامی دانشگاه تهران:

🔹 آن چیزی که امروز دانشگاه تهران گرفتار آن شده است، توهم کارآفرینی و مولد بودن با اضافه کردن بنا و ساختمان است که برای نگهداری هر کدام، از بودجه و شهریه‌های دانشجویان هزینه می‌شود و هیچ تعهدی مبنی بر اینکه با این فضای اضافی دانشگاه قطعا کارآفرین می‌شود، وجود ندارد. /ایرنا


در ادامه بخوانید

یک اتفاق عجیب در شمال غرب ایران/ دریاچه ارومیه زنده ماند اما … (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
آنچه دریاچه نیاز داشت آب بود که رساندند؛ از کنترل مصرف گرفته تا تونل آب، ‌ اما یک ترس همچنان باقی مانده‌است. کیفیت پایینکیفیت خوبعصر ایران؛ حسن ظهوری فاطمه خسروی ستاد احیاء دریاچه ارومیه دو سال است که خبرنگاران را به ارومیه می‌آورد تا از اقدامات انجام گرفته برای احیاء بزرگترین دریاچه داخلی ایران بگوید. اما بزرگترین بلای دریاچه ارومیه توسعه زمین‌های کشاورزی بود. این زمین‌‌ها هرآنچه آب در سفره‌های زیرزمینی و آبخوان‌ها بود را مصرف کردند و دریاچه که دیگر هیچ حق‌آبه‌ای نداشت روز به روز خشک‌تر شد. اما حالا قرار است هر دو باشند؛ هم زمین‌های کشاورزی و هم دریاچه، اما هر دو آب می‌خواهند؛ درست همان چیزی که هنوز علم نمی‌تواند تولیداش کند.

دورهمی ائمه جمعه سراسر کشور

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مردم از ائمه جمعه انتظار دارند در دسترس باشند و آن‌ها می‌گفتند که از مشکلات مردم که بیشتر اقتصادی هست خبر دارندمردم، ولی نعمتان ما هستندبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ مردم از ائمه جمعه انتظار دارند در دسترس باشند و آن‌ها می‌گفتند که از مشکلات مردم که بیشتر اقتصادی هست خبر دارند.

دوچرخه‌هایی که به مقصد نرسیدند

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ رکاب‌هایی که سالهاست قرار است در خیابان‌های پایتخت زده شود، موضوع دوچرخه سواری پیشینه‌اش به بیش از یک دهه پیش باز می‌گردد که قرار بود پایتخت نشینان را برای یک زندگی بدون آلودگی هوا آماده کند، اما این طرح در زمان هر شهرداری که روی کار امد در همان سکوی اول باقی ماند.

۴۰ سامانه مبارزه با قاچاق کالا و ارز عملیاتی می‌شود

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، عبدالرضا رحمانی فضلی عصر امروز در حاشیه جلسه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سال ۹۲ تصویب، نهایی و ابلاغ شد و مهم‌ترین محور این قانون بازدارندگی و پیشگیری از قاچاق با توسعه سامانه‌هاست. وی با بیان اینکه حدود ۱۲ دستگاه اجرایی باید این سامانه‌ها را عملیاتی کنند، گفت: بخشی از سامانه‌ها فعال شده، اما ارتباط سامانه‌ها و سرویس‌دهی دستگاه‌های مختلف با یکدیگر دچار اشکال بود. وزیر کشور افزود: با نمایندگان دستگاه‌های حاضر در نشست امروز توافق نامه‌ای امضا کردیم و همه مراحل نهایی کردن حدود ۴۰ سامانه مشخص شد. رحمانی فضلی یادآور شد: هر کدام از این سامانه‌ها دارای زیرسامانه‌های مختلفی هستند که تاریخ قطعی اتمام همه آن‌ها بجز چند مورد انتهای سال ۹۸ خواهد شد و البته از ماه مرداد این سامانه‌ها عملیاتی می‌شود، ولی در انتهای سال ۹۸ همه سامانه‌ها باید فعال شوند. وزیر کشور گفت: با راه اندازی این سامانه‌ها در زمینه پیشگیری بازدارندگی، هدایت مؤثر و نظارت بر روند فعالیت‌های اقتصادی، تجاری و مالی؛ کنترل‌های خوبی خواهیم داشت. وی بیان کرد: امیدواریم با راه اندازی این سامانه‌ها از میزان تخلفات کاسته و سرعت عمل دستگاه‌ها برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز بیشتر شود که دستگاه‌های اجرایی، تجار، تولیدکنندگان و مصرف کنندگان ما با اطمینان و اعتماد بیشتری بتوانند از آن استفاده کنند.

افزایش ۵ درصدی بسته‌های مشترکان اینترنت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
سیدمجید صدری در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: با توجه به اینکه رویکرد اصلی شرکت مخابرات توجه به مشترکان و ارائه خدمات خوب است و با توجه به قطعی‌هایی که در ماه گذشته داشتیم و تاکید وزیر ارتباطات مبنی بر اینکه حقی از کسی ضایع نشود با هماهنگی سازمان تنظیم مقررات مقرر شد بخشی از اجحافی که در حق مشتریان شده است جبران شود. وی گفت: بر همین اساس پنج درصد به حجم همه مشترکان اینترنت مخابرات اضافه کردیم که به صورت خودکار و اتوماتیک اضافه می‌شود. مدیرعامل شرکت مخابرات ایران گفت: این کار از دیروز آغاز شد و همه بسته‌های مصرفی مشمول افزایش پنج درصدی وضعیت می‌شوند. وی گفت: امیدواریم پس از این شاهد قطعی نباشیم و بتوانیم خدماتی خوب، با کیفیت و با هزینه مناسب به مردم ارائه کنیم. صدری گفت: ما نخستین شرکتی هستیم که این کار را کرده‌ایم.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی شورای شهر تهران، امینی افزود: به همین دلیل نظر شورای شهر پنجم این بود که نسبت به شهروندان اعتماد داشته باشند و حتی‌الامکان محدودیتی برای افرادی که به نقش‌آفرینی در حوزه محله خود علاقه دارند، ایجاد نکنند. نایب رئیس شورای شهر تهران با اشاره به به نام‌نویسی یک معاون وزیر در میان ثبت‌نام کنندگان یکی از مناطق گفت: خوشبختانه با استقبال خوب شهروندان به‌ویژه حضور مناسب جوانان و زنان، با افراد تاثیرگذار از تخصص‌ها و جایگاه‌های مختلف در این دوره از انتخابات شورایاری مواجه بوده‌ایم. رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورا افزود: شورای شهر پنجم در تلاش بود تا شرایط کاندیداتوری قابل اندازه‌گیری باشد و دخالت سلایق شخصی نتواند منجر به رد صلاحیت افراد نام‌نویسی کرده شود. رئیس کمیته حقوق شهروندی شورا ادامه داد: در تدوین شرایط کاندیداتوری سعی شد شرایطی فراهم شود که افراد دخیل در انتخابات از جمله افراد بررسی کننده صلاحیت‌ها فارغ از نزدیکی یا دوری گرایشات و سلایق، نتوانند با دخالت دادن نظرات شخصی و سیاسی موجب رد صلاحیت داوطلبان شوند. سید ابراهیم امینی افزود: در همین راستا مواردی نظیر تحقیقات محلی و قضاوت‌های شخصی از مراحل بررسی صلاحیت‌ها حذف شدند و برخی شرایط قابل اندازه‌گیری نظیر سن، مدرک تحصیلی و نداشتن محکومیت موثر کیفری ملاک تشخیص صلاحیت کاندیدا‌ها قرار گرفتند. وی ادامه داد: در این دوره با اعتماد به کاندیداها، خوداظهاری ایشان ملاک عمل قرار گرفت مگر در مواردی که خلاف اظهارات هر فرد به اثبات برسد. در نتیجه با اعتماد به شهروندان، قضاوت کلی به شهروندانی واگذار شد که با شرکت در انتخابات به کاندیدا‌ها رای می‌دهند. نایب رئیس شورای شهر تهران بیان داشت: منتخبین مردم در این انتخابات به‌عنوان اعضای شورایاری و حلقه ارتباطی میان شهروندان محله و شورای شهر و شهرداری جایگاه خاص خود را دارا هستند و قطعا می‌توانند ضمن معرفی پتانسیل‌های محلات خود به تصمیم‌گیران مدیریت شهری و شورای شهر کمک کنند، مشکلات محلات را به مدیریت شهری منتقل کنند و زمینه مشارکت عمومی برای اداره محلات را فراهم سازند و از این طریق با مشارکت خود شهروندان بر اساس توسعه محله‌محور شاهد رشد و شکوفایی کلانشهر تهران در عرصه‌های مختلف باشیم. عضو شورای شهر تهران در پایان ابراز امیدواری کرد که در فضای رقابتی دوستانه و با جلب نظر شهروندان برای حضور در انتخابات شورایاری‌ها، شاهد انتخاباتی پرشور، دوستانه و آرام باشیم و شورایاری‌ها در کنار مدیریت شهری و شورای شهر بتوانند گام‌های اساسی و موثری برای کلانشهر تهران بردارند.

نظرها

اخبار بیشتر